اصلاح مقررات صدور ویزا در استرالیا در سال 2023

اصلاح مقررات صدور ویزا در استرالیا

اصلاح مقررات صدور ویزا در استرالیا در سال 2023 به اجرا گذاشته می‌شود و موجب خواهد شد تا بیش از 19000 نفر از پناهندگان دارای ویزای حفاظتی موقت پس از ده سال انتظار، واجد شرایط دریافت ویزای اقامت دائم استرالیا شناخته شوند.

 

صدور ویزای استرالیا در عرض سه روز برای پرستاران و معلمان

 

بعد از اصلاح مقررات صدور ویزا در استرالیا، پناهندگان اجازه خواهند داشت آزادانه سفر کنند و ضمن دسترسی به یک شغل ثابت، از مزایای کامل امنیت اجتماعی برخوردار شوند.

 

این افراد همچنین می‌توانند ازاعضای خانواده خود برای سفر به استرالیا دعوت به عمل بیاورند.

 

با این حال علیرغم این اقدامات، سرنوشت 12000 نفر از پناهجویانی که در انتظار از حمایت‌های پناهندگی هستند، هنوز توسط وزیر مهاجرت استرالیا مشخص نشده است.

 

این گروه از پناهجویان کسانی را شامل می‌شوند که درخواست ویزای حفاظت موقت آن‌ها مردود شناخته شده؛ برای رد درخواست خود تقاضای تجدیدنظر کرده یا منتظر دریافت نتیجه اعتراض خود هستند.

 

این احتمال وجود دارد که تصمیم دولت فدرال برای اصلاح سیاست‌های مهاجرتی، انتقاد مخالفان را به همراه داشته باشد. اما حزب کارگر بارها بر پایبندی خود بر عملیات مرزهای مستقل (Operation Sovereign Borders) و بازگرداندن قایق‌های حامی پناهجویان تاکید داشته است. در همین راستا هفته گذشته یک قایق حامل 13عراقی به اندونزی بازگردانده شد.

 

آقای اندرو گیلز وزیر مهاجرت گفت، هر فردی که تلاش کند خود را با قایق با استرالیا برساند، توسط دولت حزب کارگر برگردانده می‌شود. دولت بر ادامه اجرای این سیاست تاکید دارد.

 

بیشتر 19000 پناهند‌ه‌ واجد شرایط دریافت ویزای اقامت دائم، از میان اتباع ایران، افغانستان، سریلانکا، میانمار و عراق دارای ویزای حفاظتی موقت سه ساله یا ویزای سازمانی پناهگاه امن پنج ساله بوده و در طول یک دهه گذشته حداقل یک بار مجبور به تمدید آن شده‌اند.

 

به این ترتیب این افراد اجازه خواهند داشت ویزاهای حفاظتی موقت و سازمانی پناهگاه امن خود را به ویزای ساب‌کلاس 851(resolution of status visa) تغییر داده و در مرحله بعدی برای دریافت ویزای اقامت دائم استرالیا اقدام کنند.

 

لازم به ذکر است که صدور ویزای حفاظتی موقت در سال 1999 توسط دولت هوارد آغاز شد.

 

دارندگان این ویزا پناهنده شناخته شده و به آن‌ها اجازه کار و دسترسی به خدمات درمانی و رفاهی داده می‌شود. با این حال این گروه از پناهندگان نمی‌توانند از اعضای خانواده خود برای سفر به استرالیا دعوت کرده یا از حقوق اشتغال برخوردار شوند.

 

هر چند صدور ویزاهای حفاظتی موقت در سال 2008 از طرف دولت راد لغو شد، اما در سال 2014 باردیگرتوسط دولت ابوت به عنوان یکی از مجموعه اقدامات برای جلوگیری از قاچاق انسان با قایق به استرالیا در قالب عملیات مرزهای مستقل به اجرا گذاشته شد.

1 دیدگاه در “اصلاح مقررات صدور ویزا در استرالیا در سال 2023

  1. Hadi گفت:

    بلی خوب است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top