انتاریو قدرت مهاجرت بیشتری می خواهد: این برای بقیه کانادا چه معنایی دارد؟

تجزیه و تحلیل: به دست آوردن کنترل بیشتر انتاریو بر انتخاب مهاجر پیامدهای بزرگی در سراسر کانادا خواهد داشت.

 

داگ فورد، نخست‌وزیر انتاریو، قصد دارد از دولت فدرال بخواهد که کنترل بیشتری بر انتخاب مهاجران داشته باشد تا به استان کمک کند تا کمبودهای تاریخی نیروی کار خود را برطرف کند.

 

مونته مک ناتون، وزیر مهاجرت انتاریو، در مصاحبه ای گفت که صدها هزار شغل در انتاریو خالی مانده است و هزینه زیادی برای اقتصاد دارد. این استان معتقد است که باید کنترل بیشتری بر برنامه مهاجرت استانی خود داشته باشد، دقیقاً مانند سیستم مهاجرت در کبک، تا بتواند مهاجران ماهر و اقتصادی بیشتری را به انتاریو بیاورد.

 

مک ناتون می‌گوید: «به همین دلیل است که ما در حال مذاکره مجدد درباره توافقنامه مهاجرت انتاریو-کانادا هستیم که پاییز امسال منقضی می‌شود، تا به انتاریو بیشتر در مورد تعداد مهاجران و نوع مهاجرانی که می‌خواهیم یک کشور قوی‌تر ایجاد کنیم، نظر بیشتری بدهد. اقتصاد.”

 

این استان قبلاً از دولت فدرال خواسته است تا تعداد مهاجران تحت برنامه نامزدی مهاجر انتاریو را از 9000 نفر دو برابر کند، اما مک ناتون گفت اخیراً متوجه شده است که این تخصیص تنها به 9700 نفر افزایش خواهد یافت.

 

کمبود نیروی کار در انتاریو

مانند سایر نقاط کانادا، انتاریو در حال حاضر با کمبود نیروی کار دست و پنجه نرم می کند. با کاهش نرخ بیکاری به رکورد 4.9٪ در سطح ملی، نیاز به کارگران بیشتر به ندرت آشکارتر شده است.

 

آخرین داده های آمار کانادا نشان می دهد که نرخ بیکاری انتاریو 5.1٪ است و این استان 340000 شغل خالی دارد.

 

برنامه نامزدهای مهاجر انتاریو

هر استان و منطقه، به جز کبک و نوناووت، یک برنامه نامزد استانی (PNP) دارد. تحت این برنامه‌ها، استان‌ها می‌توانند نامزدهایی را انتخاب کنند که احساس می‌کنند در استان مناسب‌ترین هستند. اگر یک نامزد توسط یک استان نامزد شود، شانس بیشتری برای دریافت وضعیت اقامت دائم دارند.

 

هر سال به استان ها تعدادی مهاجر اختصاص می یابد که می توانند تحت برنامه سطوح مهاجرتی که توسط اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC) تعیین شده است، نامزد کنند.

 

این طرح به منظور توزیع عادلانه مزایای مهاجرت در سراسر کانادا است. این شامل مهاجران اقتصادی، مهاجران طبقه خانواده و همچنین پناهندگان و مهاجران طبقه بشردوستانه می شود.

 

مهاجرت انتاریو

انتاریو پرجمعیت ترین استان کانادا است و هر ساله با اختلاف زیادی پذیرای بیشترین مهاجران است.

 

در سال 2021 تقریبا 50 درصد از همه مهاجران به کانادا اقامت در انتاریو را انتخاب کردند. با این حال، قبل از همه‌گیری کووید-19، انتاریو تنها استانی بود که اکثر مهاجران خود را تحت کلاس‌های خانواده و پناهنده وارد می‌کردند. هجوم مهاجران طبقه خانواده و پناهندگان تا حد زیادی به دلیل جوامع تثبیت شده دیاسپورا و همچنین برخی از قوی ترین حمایت های اسکان در کانادا است.

 

بر اساس طرح سطوح مهاجرت برای سال 2022، 83500 مکان برای برنامه های نامزدی استانی در کانادا وجود دارد (این رقم شامل متقاضیان اصلی و همسران و وابستگان آنها می شود). انتاریو دارای بالاترین تخصیص PNP با 9700 مکان متقاضی اصلی است که توسط IRCC اختصاص داده شده است.

 

با این حال، با توجه به اینکه انتاریو تقریباً 15 میلیون نفر جمعیت دارد، این تعداد نسبتاً کمی برای کار کردن است. در حالی که 9,700 افزایش ناچیزی نسبت به 9,000 اختصاص داده شده برای سال 2021 است، این استان معتقد نیست که برای کاهش استرس بر اقتصاد ناشی از کمبود کارگران ماهر کافی باشد.

این برای بقیه کانادا چه معنایی دارد؟

تخصیص قابل توجه PNP برای انتاریو پیامدهای قابل توجهی برای بقیه کانادا خواهد داشت.

 

IRCC دارای یک دستور ملی است که مستلزم حمایت از نیازهای مهاجرتی هر استان و منطقه است.

 

از یک طرف، دادن اختیارات مهاجرتی بیشتر به انتاریو تحت دستور ملی IRCC قرار دارد. انتاریو کمبود نیروی کار بزرگی دارد و ارائه نظر بیشتر به آنها در مورد مهاجرت ممکن است به پر کردن مشاغل خالی و حمایت از بهبود اقتصادی پس از همه گیری کمک کند.

 

از سوی دیگر، IRCC باید این احتمال را که افزایش اختیارات انتاریو می‌تواند تلاش‌ها برای ترویج توزیع گسترده‌تر مهاجرت در سراسر کانادا را تضعیف کند، ارزیابی کند.

 

یکی از اهداف اصلی PNP کمک به استان ها و مناطق کوچکتر برای جذب مهاجران بیشتر است. قبل از راه اندازی PNP در سال 1998، کانادا فقط چند برنامه کلاس اقتصادی فدرال و کبک را اجرا می کرد. این برنامه ها تا حد زیادی به نفع انتاریو، کبک و بریتیش کلمبیا بود.

 

به عنوان یک راه حل، IRCC PNP را پیشنهاد کرد، که از آن زمان ثابت شده است که در حمایت از توسعه اقتصادی در استان های پریری و اقیانوس اطلس کانادا بسیار موفق است.

 

با توجه به اینکه انتاریو در حال حاضر از نزدیک به نیمی از مهاجران کانادا استقبال می کند، ارائه خودمختاری مهاجرتی بیشتر به این استان می تواند شاهد افزایش بیشتر سهم مهاجرت ملی آن باشد که به سایر استان ها و مناطق آسیب می رساند.

 

از این رو، IRCC انتخاب دشواری در مورد درخواست انتاریو دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top