برگزیت: کمبود پزشک متخصص در بریتانیا

کمبود پزشک متخصص در بریتانیا

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد برگزیت معضل کمبود پزشک متخصص را در بریتانیا تشدید کرده است. این تحقیق در حالی انجام شده است که اعمال چندین ساله سیاست‌های ریاضت اقتصادی از پیش فشار زیادی را بر بدنه درمان و سلامت بریتانیا وارد کرده و در همین حال پاندمی کووید ۱۹ نیز بر طول صف‌های انتظار در بیمارستان‌های عمومی این کشور افزوده و مشکل کمبود دکتر و پرستار را بیش از پیش برجسته کرده بود.

 

تغییرات جدید قوانین ورود به منطقه شنگن
بریتانیا صدور ویزاهای دانشجویی را کاهش می دهد

 

با این حال این پژوهش جدید که به ابتکار نشریه گاردین و توسط یک مرکز تخصصی انجام و روز یکشنبه ۲۷ نوامبر منتشر شده‌است نشان می‌دهد که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا موجب کمبود حدود ۴ هزار پزشک متخصص در این کشور شده است. فقدان این پزشکان اهل کشورهای اتحادیه اروپا عمدتا در ۴ حوزه تخصصی خود را نشان داده است.

 

بیهوشی، اطفال، جراحی قلب و سینه، روانپزشکی، ۴ تخصص عمده‌ای هستند که پزشکان اروپایی بیشتری قبل از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در این تخصص‌ها مشغول بودند. این درحالیست که روند استخدام پزشکان شهروند اتحادیه اروپا و سوئیس، نروژ، ایسلند و لیختن‌اشتاین در این چهار تخصص عمده کُند و زمان‌بر شده است.

 

بر اساس این تحقیق اگر آهنگ و سرعت استخدام مانند دوران پیش از برگزیت بود در سال ۲۰۲۱ باید بیش از ۴۱ هزار پزشک اروپایی در بریتانیا مشغول می‌بودند که در واقع چنین نبوده است. کارزار برگزیت و نتیجه همه‌پرسی ۲۰۱۶ را طبق این تحقیق باید از دلایل آشکار و اصلی تغییر در تمایلات و کاهش ۴ هزار پزشک متخصص دانست. دلیلی که در وهله اول نتیجه عدم قطعیت و بلاتکلیفی در مقررات اقامتی و تردد به بریتانیا بود و در وهله دوم به سخت شدن مقررات اعطای ویزا برمی‌گشت. وخامت شرایط کاری در حوزه درمان و سلامت نیز بدون شک در این موضوع موثر بوده است.

 

این تحقیق همچنین بر این واقعیت صحه می‌گذارد که کاهش تعداد پزشکان اروپایی در حوزه‌های تخصصی‌ای اتفاق افتاده که پیش از این هم دچار کمبود بودند و سرویس سلامت ملی بریتانیا (NHS) در این حوزه‌‌ها قادر به تامین نیروی متخصص ماهر از کشورهای دیگر نبوده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top