قانون جدید: ترکیه مهاجران را ملزم به داشتن بیمه قبل از ورود می کند

بیمه مسافرتی ترکیه

برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی، انتظار می رود یک الزام بیمه مسافرتی ترکیه جدید را برای افرادی که با مجوز وارد ترکیه می شوند، اعمال کند. مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه هفته گذشته اعلام کرد که مسافران دارای ویزا باید از قبل بیمه شوند و این امر به دولت کمک می کند تا هزینه بازگرداندن افرادی را که با مجوز به ترکیه می آیند اما به نحوی به عنوان مهاجران غیرقانونی هستند را پوشش دهد.

 

قوی‌ترین پاسپورت های جهان در سال ۲۰۲۳/ رتبه ایران

 

ترکیه که میزبان بزرگترین جامعه پناهجویان سوری در جهان است، به دلیل موقعیتش به عنوان دروازه ای به اروپا و بین قاره های اروپا و آسیا، یکی از جاذبه های اصلی برای مهاجران از سراسر جهان است. در حال حاضر، از مسافرانی از 57 کشور که یکی از منابع اولیه مهاجرانی هستند که به دلیل درگیری‌ها، ناآرامی‌های سیاسی، چالش‌های اقتصادی و نبود آزادی‌های اساسی مجبور به ترک کشور خود شده‌اند، نیاز به ویزا دارند. سوریه، لیبی، افغانستان و برخی کشورهای آفریقایی از جمله این کشورها هستند.

 

وزارت امور خارجه با همکاری وزارت کشور طرح جدیدی را راه اندازی خواهد کرد که بر اساس آن برای هر مسافری که ویزا دارند ثبت نام بیمه قبل از ورود به کشور الزامی می شود. کسانی که از اقامت خود در ترکیه بیشتر در ترکیه می مانند و از وضعیت مهاجران غیرقانونی خارج می شوند، با پرداخت این هزینه ها توسط ترکیه به کشورهای خود اخراج می شوند. با طرح جدید هزینه آنها از طریق شرکت بیمه مسافر پرداخت می شود.

 

وزارت کشور ترکیه در اوایل ژانویه اعلام کرد که ترکیه سال گذشته 124441 مهاجر غیرقانونی را اخراج کرد و بازگشت داوطلبانه 58758 سوری را به مناطق امن در شمال سوریه تسهیل کرد. داده های به اشتراک گذاشته شده توسط این وزارتخانه نشان می دهد که این بالاترین تعداد اخراج در تاریخ ترکیه بوده است که در مقایسه با سال 2021 حدود 161 درصد افزایش داشته است. ارقام اخیر تعداد مهاجران غیرقانونی اخراج شده از سال 2016 را به 449326 نفر رسانده است. در طول سال 2022، 280206 مهاجر غیرقانونی از ورود به ترکیه منع شدند و به 2.7 میلیون نفری که از سال 2016 به کشور بازگردانده شدند افزوده شد. در همین حال، 236572 مهاجر – که موارد تکرار شونده نبودند – در سال گذشته دستگیر شدند. این وزارتخانه نرخ موفقیت اخراج ترکیه را بدون احتساب مسائل جاری و عادی 71 درصد ثبت کرده است.

 

در صورت دستگیری، مهاجران غیرقانونی به مراکز اخراج برده می شوند. ترکیه در حال حاضر میزبان 30 مرکز از این قبیل در استان های مختلف است که مجموعا ظرفیت آن بیش از 20000 نفر است. مهاجران غیرقانونی پس از حضور در یک مرکز اخراج، می توانند تا 12 ماه بر اساس پرونده خود، تا زمانی که اخراج شوند، بازداشت شوند. اتباع خارجی دارای مدارک مسافرتی مشمول یک فرآیند محاکمه هستند و هفت روز پس از پایان پرونده می توانند اخراج شوند. مراکز اخراج خدمات ضروری را برای مهاجران غیرقانونی ارائه می دهند، از محل اقامت گرفته تا غذا و مراقبت های بهداشتی. در برخی موارد، مانند هجوم مهاجران غیرقانونی از افغانستان اخیرا، ترکیه از پروازهای چارتر برای اخراج دسته جمعی استفاده می کند.

 

این کشور همچنین اقدامات خود را در مرزهای خود علیه مهاجرت های غیرقانونی افزایش داده است. سال گذشته هزاران نفر از ورود به ترکیه از طریق مرزهای این کشور منع شدند یا در نزدیکی مناطق مرزی اسیر شدند. پناهندگان نیز در صورتی که مرتکب جرمی شوند یا مخل نظم و امنیت عمومی تلقی شوند، با مهاجران غیرقانونی مشابه رفتار می شوند و به همین ترتیب اخراج می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top