تحصیل در اتریش-راهنمای 2022- 2023

تحصیل در مقطع کارشناسی در اتریش

اگر در خیابان‌های اتریش پرسه بزنید، احساس می‌کنید که به گذشته برگشته‌اید و حال و هوای افسانه‌ای را تجربه می‌کنید. اتریش جذابیت منحصر به فردی دارد که هر بیننده ای را از زیبایی آن شگفت زده می کند. به عنوان یک دانشجو در اتریش، شما فقط از زیبایی های متعدد این کشور لذت نخواهید برد. شما همچنین در یکی از دانشگاه هایی که گزینه های عالی تحصیلی را ارائه می دهد، تحصیل خواهید کرد.

یکی از مزایای بی شمار تحصیل و زندگی در اتریش، بودن در یکی از امن ترین کشورهای جهان و برخورداری از کیفیت زندگی بالا است.

اگر یک بار در رویدادهای اجتماعی متنوعی که در هر یک از شهرهای بزرگ آن برگزار می شود شرکت کنید، می توانید فرهنگ و تاریخ باورنکردنی اتریش را کشف کنید. از نمایشگاه‌های هنری گرفته تا کنسرت‌ها، اجراهای تئاتر- تقریباً هر چیزی را می‌توانید پیدا کنید.

 

کدام دانشگاه ها در اتریش مدرک کارشناسی را ارائه می دهند؟

در قلب سیستم آموزش عالی اتریش، دانشگاه وین، بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه آن قرار دارد. در کنار این دانشگاه، اتریش به دانشجویان خود امکان دسترسی به انواع آموزش در کالج ها و سایر موسسات مختلف را می دهد. اگرچه این کشور زادگاه برخی از تأثیرگذارترین موسیقی‌دانان تمام دوران است، اما از نظر موضوعاتی که دانشجویان میتوانند تحصیل کنند، چیزهای بیشتری از هنر را به شاگردانش ارائه می‌دهد.

 

با معرفی Fachhochschulen در دهه 1990، این نوع دانشگاه که به علوم کاربردی اختصاص دارد، ساختار و مهارت های قابل اجرا در دنیای حرفه ای را به دانشجویان ارائه می دهد.

 

دانشگاه های اتریش از الگوی ترم پیروی می کنند و ترم اول سال از اواسط سپتامبر شروع می شود و تا اواسط دسامبر ادامه می یابد. پس از تعطیلات زمستانی، دانشگاه در ژانویه از سر گرفته می شود و در ژوئن با چند تعطیلات کوچک در طول سال تحصیلی شروع می شود.

شهریه از سال 2001، در این کشور برای عموم رایگان شد. از همان سال، نظام آموزشی اصلاح شد و با قیمتی ارزان عرضه شد. اگرچه اخذ مدرک کارشناسی از اتریش دیگر رایگان نیست، اما هزینه ها برای دانشجویان داخلی و بین المللی بسیار مناسب است.

شهروندان اتریشی می توانند انتظار داشته باشند که به طور متوسط ​​366 یورو در هر ترم پرداخت کنند و 700 یورو در هر ترم هزینه برای دانشجویان خارجی است.

در اتریش، مدرک لیسانس پس از گذراندن سه تا چهار سال تحصیلات دانشگاهی طول می کشد. این تصمیم پس از تکمیل فرآیند بولونیا و انعقاد قراردادهای خاص در مورد آموزش عالی توسط چندین کشور اروپایی اتخاذ شد. به همین دلیل، برخی از مدارک تحصیلی و رشته های تحصیلی اتریش هنوز از نظر مدت زمان مورد نیاز در حال بررسی هستند.

 

تعداد زیاد مؤسسات آموزشی با کیفیت بالا، تاریخچه تحصیلات دانشگاهی و فضای یادگیری با ذهن باز، اتریش را به انتخابی آسان برای دانشجویانی که به دنبال تحصیل بین المللی هستند تبدیل کرده است. دانشگاه های اتریش و همچنین شهرهای اتریش دارای محیط چندفرهنگی بالایی هستند. بنابراین برای دانشجویان خارجی سازگاری در اینجا آسان است.

 

چرا تحصیل در اتریش

  1. بسیار مقرون به صرفه و در برخی موارد رایگان است

دانشگاه های دولتی در اتریش برای همه شهروندان اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا رایگان است. دانشجویان بین المللی فقط حدود 1500 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت می کنند. در دانشگاه های علمی کاربردی (UAS)، نرخ شهریه بسته به برنامه تحصیلی و ملیت شما بین 365 تا 7500 یورو متغیر است.

 

  1. شما در یک محیط امن و مطمئن زندگی خواهید کرد

اتریش یکی از امن ترین کشورهای جهان است که از میزان جرم و جنایت پایین و استاندارد زندگی و امنیت اجتماعی بالایی برخوردار است. در دنیایی که پر از تنش های سیاسی و نظامی، درگیری های مسلحانه و اعتراضات خشونت آمیز است، در زمان زندگی در اتریش نگرانی زیادی نخواهید داشت.

 

  1. کیفیت زندگی بالا

اگر اتریش را انتخاب کنید، فرصت تحصیل و زندگی در وین را خواهید داشت که برای 10 سال متوالی به عنوان شهری با بالاترین کیفیت زندگی رتبه بندی شده است! همه چیز از حمل و نقل گرفته تا محل اقامت، از خدمات دانشجویی تا پشتیبانی اداری، از حقوق گرفته تا چشم انداز شغلی عالی است.

 

دانشگاه ها و کالج ها برای تحصیل در اتریش

اتریش دارای بیش از 50 موسسه آموزش عالی است که در مقطع کارشناسی دوره های بسیاری را ارائه میدهند:

22 دانشگاه دولتی (شامل دانشگاه های تحقیقاتی و دانشگاه های هنر)

21 دانشگاه علمی کاربردی

13 دانشگاه خصوصی

 

نمونه هایی از دانشگاه های اتریش را توصیه می کنیم:

دانشگاه اروپای مرکزی (CEU)

WU (دانشگاه اقتصاد و تجارت وین)

دانشگاه علوم کاربردی اتریش علیا

FH Kufstein Tirol – دانشگاه علمی کاربردی

دانشکده مطالعات بین المللی وین

 

تحصیل در اتریش چگونه است؟

فضای عمومی در یک دانشگاه اتریش کاملاً آرام است و اساتید همیشه مایلند به دانشجویان کمک کنند، به سؤالات آنها پاسخ دهند و مطمئن شوند که آنها همه چیزهایی را که می آموزند درک می کنند. دفاتر بین المللی در دانشگاه ها اغلب سفرهایی را به شهرهای اطراف و اطراف سازماندهی می کنند و به دانشجویان بین المللی کمک می کنند تا با یک کشور و فرهنگ جدید سازگار شوند.

 

از آنجایی که موسیقی و هنر تأثیر زیادی بر فرهنگ و سنت‌های اتریش داشته است، می‌توانید از بسیاری از دانشگاه‌ها و آکادمی‌ها انتظار داشته باشید که تعداد زیادی برنامه تحصیلی را به این رشته‌ها اختصاص دهند. با این حال، شما همچنین می توانید مدارک کارشناسی زیادی را در زمینه های متعدد، از مدیریت بازرگانی، علوم کامپیوتر، تا زبان، علوم سیاسی، روانشناسی و مهندسی بیابید.

 

در اینجا تعدادی از محبوب ترین گزینه های تحصیل در اتریش آورده شده است:

کارشناسی بازاریابی در اتریش

کارشناسی کسب و کار بین المللی در اتریش

کارشناسی علوم کامپیوتر در اتریش

کارشناسی مهندسی برق در اتریش

شهرهای بزرگ اتریش

شهرهای بسیار شهری مانند وین و لینز دارای جاذبه های فرهنگی متعددی با موزه ها، تئاترها، کافه ها و رستوران ها هستند که زندگی اجتماعی شما را متنوع می کند. در عوض، در شهرهایی مانند اینسبروک یا سالزبورگ که توسط کوه ها احاطه شده اند، بیشتر می توانید اوقات فراغت خود را سپری کنید.

 

چگونه درخواست شود

برای اکثر دانشگاه های اتریش، می توانید به سادگی با ارسال فرم درخواست به همراه تمام مدارک درخواستی درخواستی، به صورت آنلاین درخواست دهید. با این حال، همیشه توصیه می شود که از دانشگاه انتخابی خود را بررسی کنید، زیرا در برخی موارد باید مدارک را از طریق پست نیز ارسال کنید. در اینجا چند مرحله مهم وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 

تمام مدارک درخواستی مورد نیاز را به دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که همه آنها به انگلیسی یا آلمانی ترجمه شده اند. برای مثال، مدرک دیپلم یا معادل آن در سطح بین المللی، شرط اصلی برای ثبت نام در مقطع کارشناسی در دانشگاه اتریش است.

قبل از ثبت نام در یک برنامه، مطمئن شوید که الزامات زبان چیست و آیا نیاز به اثبات مهارت های زبان انگلیسی دارید یا خیر.

عملکرد خود را به عنوان یک دانشجو نشان دهید و مطمئن شوید که میانگین نمرات (GPA) شما در طول تحصیل چقدر بوده است.

برای کمک به شانس خود برای رفتن به اتریش، حتما برای بیش از یک دانشگاه درخواست دهید!

مطمئن شوید که واجد شرایط تحصیل در یک دانشگاه اتریش هستید.

 

آزمون های زبان انگلیسی

بیش از 200 برنامه آموزش انگلیسی در اتریش وجود دارد.

دانشگاه‌های اتریش می‌خواهند مدرکی را ببینند که شما مهارت‌های خوبی در زبان انگلیسی دارید، تا بتوانید به راحتی در دوره‌های آنها موفق شوید. تقریباً تمام دانشگاه های اتریش این آزمون های رسمی انگلیسی را می پذیرند:

آکادمیک PTE

آیلتس

تافل

C1 پیشرفته

تحصیل کارشناسی ارشد در اتریش

چه بخواهید از فرهنگ و تاریخ شهرهای زیبایی مانند وین لذت ببرید یا از برترین پیست های اسکی آلپاین اروپا دیدن کنید، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش خاطرات خوبی برای شما به یادگار خواهد گذاشت و با دانشگاه‌های تاریخی، برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مدرن و موسسات مشهور جهانی، مدرک فوق‌العاده‌ای برای شما به ارمغان می‌آورد!

 

این راهنما تمام اطلاعات ضروری را که باید در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش بدانید را پوشش می دهد، سیستم دانشگاه اتریش، هزینه های تحصیل و فرآیند درخواست را توضیح می دهد.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در اتریش

اتریش که در قلب اروپا قرار دارد، دارای سنت فکری و فرهنگی افتخارآمیزی است که در کیفیت سیستم آموزش عالی آن منعکس شده است. اتریش کشوری که متفکران و هنرمندان مختلفی مانند فروید، موتزارت و شوارتزنگر تولید را پرورش داده است، دانشگاه‌های بسیار خوبی برای انتخاب دارد.

 

ما برخی از دلایل اصلی را فهرست کرده‌ایم که چرا باید برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش در سال فکر کنید:

یک چشم انداز بین المللی – بیش از 74000 از 387000 دانشجوی دانشگاه اتریش بین المللی هستند، رقمی که نشان دهنده نگرش استقبال این کشور نسبت به افرادی است که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند.

مقرون به صرفه بودن – اگر تبعه اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، نیازی به پرداخت شهریه برای برنامه کارشناسی ارشد در اتریش نخواهید داشت! و حتی اگر دانشجویی از خارج از اروپا باشید، مبلغ نسبتا کمی در هر ترم پرداخت خواهید کرد.

دانشگاه های تاریخی – اتریش خانه برخی از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا است – به عنوان مثال، دانشگاه وین در سال 1365 و دانشگاه گراتس در سال 1585 تاسیس شد.

کیفیت عالی زندگی – اتریش به طور مداوم در نزدیکی بالاترین شاخص های کیفیت زندگی قرار دارد و دلیل خوبی هم دارد: کیفیت مراقبت های بهداشتی، مسکن و محیط زیست این کشور از استاندارد بالایی برخوردار است.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش – جزئیات کلیدی
تعداد دانشگاه ها73
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Vienna (1365)
دانشجویان خارجی74,631
طول دوره1-2 years
هزینه های تقریبی – داخلی / اتحادیه اروپا€0-€726.72 per year
سال تحصیلیOctober to September

 

دانشگاه های اتریش

این سه نوع دانشگاه ارائه دهنده مدرک کارشناسی ارشد در اتریش است:

دانشگاه های دولتی – 22 دانشگاه دولتی یا Universität در اتریش وجود دارد. آنها تحقیقات آکادمیک را در طیف وسیعی از زمینه ها انجام می دهند و طیف کاملی از برنامه های تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند. یکی از مؤسسات، دانشگاه Danube of Continuing Education Krems، به طور کامل در دوره های تحصیلات تکمیلی تخصص دارد.

 

دانشگاه های خصوصی – 16 دانشگاه خصوصی در اتریش وجود دارد. آنها در طراحی دوره ها، تعیین هزینه ها و مدیریت پذیرش بر اساس برنامه خود آزادند، اما همه دانشگاه ها و برنامه ها باید توسط شورایی که از طرف دولت اتریش فعالیت می کند تأیید شود.

 

دانشگاه های علمی کاربردی – ۲۱ دانشگاه علمی کاربردی یا Fachhochschule در اتریش وجود دارد. برنامه های آنها حرفه ای است و شامل برخی از مدارک کارشناسی ارشد و سایر مدارک تحصیلات تکمیلی با تمرکز بر مهارت است.

 

اتریش همچنین 14 کالج دانشگاهی تخصصی آموزش معلمان (Pädagogische Hochschulen) دارد. همانطور که از نام آنها پیداست، اینها به طور خاص بر برنامه های تربیت معلم تمرکز می کنند.

 

شهرهای دانشگاهی اتریش

اگرچه اتریش کشور نسبتا کوچکی است، با جمعیتی در حدود 8.98 میلیون نفر، اما شهرهای دانشجویی پر جنب و جوشی دارد.

ما مراکز اصلی آموزش عالی را در زیر فهرست کرده‌ایم که می‌توانید برای تحصیل کارشناسی ارشد یکی از آنها را انتخاب کنید.

تحصیل در وین

تحصیل در اینسبروک

تحصیل در گراتس

تحصیل در سالزبورگ

تحصیل در لینز

 

رتبه بندی دانشگاه های اتریش

دانشگاه‌های اتریش در هر سه نظام رتبه‌بندی اصلی جهانی حضور دارند. برترین دانشگاه در اتریش نیز قدیمی ترین دانشگاه این کشور است: دانشگاه وین در بین 200 دانشگاه برتر از هر سه سیستم رتبه بندی اصلی ظاهر می شود.

Top Austrian Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
University of Vienna=137=151151-200
Medical University of Graz196601-700
Medical University of Innsbruck201-250401-500
Medical University of Vienna201-250201-300
University of Klagenfurt351-400501-510901-1000

 

انواع دوره

مانند سایر کشورهای اروپایی، اتریش به جای تمایز واضح بین مدارک جداگانه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، مدارک تحصیلی دوره های طولانی تر را با طول های مختلف اعطا می کرد. معادل سنتی اتریشی برای مدرک کارشناسی ارشد، برنامه دیپلم (Diplomstudium) یا مدرک Magister بود (و در برخی موارد هنوز هم هست).

برنامه های دیپلم در سطح کارشناسی ارشد به جای مدرک تحصیلات تکمیلی، معمولاً دوره تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را پوشش می دهند – اعطای مدرک کارشناسی ارشد پس از دوره طولانی تر تحصیل.

 

برنامه های دیپلم هنوز در برخی از موسسات ارائه می شود، اما، به عنوان بخشی از فرآیند بولونیا در سراسر اروپا، اکثر آنها به نفع مدرک کارشناسی ارشد مدرن با اعطای مدرک MA (کارشناسی ارشد هنر)، MSc (کارشناسی ارشد علوم) و مدارک مشابه حذف می شوند.

 

طول برنامه

تحصیلات تکمیلی در اتریش می‌تواند بسیار انعطاف‌پذیر باشد، با طیف وسیعی از طول برنامه‌ها متناسب با موضوعات و دانشجویان مختلف.

دوره های کارشناسی ارشد اتریش می تواند تا دو سال تحصیل تمام وقت، از جمله زمان صرف شده در یک پروژه تحقیقاتی مستقل و پایان نامه، طول بکشد. دوره های تحصیلی در دانشگاه ها اغلب طولانی تر از دوره های آموزشی در Fachhochschulen خواهد بود.

برنامه‌های دیپلم اتریش معمولاً بسیار طولانی‌تر هستند – یک مدرک تحصیلی در سطح کارشناسی ارشد احتمالاً تا شش سال طول می‌کشد تا تکمیل شود (این به این دلیل است که سطح «لیسانس» و «فوق‌لیسانس» با هم ادغام می‌شود).

دو ترم در سال تحصیلی اتریش (از اکتبر تا سپتامبر شامل تعطیلات) وجود دارد. یک مدرک کارشناسی ارشد مدرن به طور معمول دو تا چهار ترم طول می کشد، در حالی که یک برنامه دیپلم سنتی بین شش تا هشت ترم طول می کشد.

 

محتوای دوره و الزامات پایان نامه

دانشجویان کارشناسی ارشد اتریشی ترکیبی از دروس اصلی و اختیاری را می گذرانند.

در طول سال اول، دانشجویان موضوعات کلی تری مرتبط با برنامه انتخابی خود را مطالعه خواهند کرد. در سال دوم، دانشجویان آزادی بیشتری برای انتخاب واحدهای اختیاری و دنبال کردن تخصص‌های دانشگاهی خواهند داشت. این رویکرد دو مرحله ای می تواند به شما کمک کند تا از تحصیل در سطح کارشناسی ارشد حداکثر استفاده را ببرید.

مدارک کارشناسی ارشد اتریش همچنین فرصتی برای توسعه مهارت های تحقیقاتی از طریق دوره های آموزشی و نوشتن پایان نامه فراهم می کند – این معمولاً در ترم پایانی یک برنامه انجام می شود، اما ممکن است برای دوره های کوتاه تر حرفه ای در Fachhochschulen مورد نیاز نباشد.

یک پایان نامه حدود 20-40 واحد ECTS ارزش دارد. بخشی از این واحدها ممکن است به “دفاع” شفاهی شما بستگی داشته باشد.

 

اعتبارات ECTS برای مقاطع کارشناسی ارشد اتریش

مدرک کارشناسی ارشد دو ساله در یک دانشگاه معمولاً 120-150 واحد ECTS اعتبار دارد. یک دوره کوتاه‌تر و یک ساله در Fachhochschule معمولاً 60 واحد دارد. این می‌تواند به عنوان یک منبع آموزش حرفه‌ای متمرکز عالی باشد، اما معمولاً به عنوان شرط ورود برای تحصیل در مقطع دکتری آکادمیک کافی نیست.

برنامه های دیپلم اتریش ارزشی معادل 240 تا 360 واحد ECTS دارند.

 

ارزیابی مدارک کارشناسی ارشد اتریش

برنامه های کارشناسی ارشد اتریش معمولاً به صورت واحد به واحد ارزیابی می شوند و هر واحد دارای ارزش اعتباری تعیین شده ECTS همراه با پایان نامه شما (در صورت نیاز) است. سپس عملکرد شما در واحدهای جداگانه و پایان نامه نهایی برای محاسبه یک مدرک مجزا مورد استفاده قرار می گیرد.

وظایف ارزیابی ممکن است بین رشته‌های موضوعی و برنامه‌های مدرک متفاوت باشد، اما معمولاً شامل تکالیف کتبی، کارهای تحقیقاتی کوچک‌تر، موقعیت‌یابی، پروژه‌های عملی و امتحانات در صورت لزوم می‌شود.

 

پایان نامه شما به عنوان یک اثر مکتوب درخواست می شود، اما ممکن است به یک “دفاع” شفاهی نیز نیاز داشته باشد. این شامل ارائه یک ارائه کوتاه در مورد کار شما و / یا پاسخ به سؤالات در مورد یافته ها و نتیجه گیری شما خواهد بود.

 

نمرات کارشناسی ارشد اتریش

انواع مختلف دانشگاه در اتریش از فرمت های درجه بندی کمی متفاوت استفاده می کنند.

دانشگاه های دولتی از سیستم درجه بندی چهار باندی استفاده می کنند:

 

نمرات کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی اتریش
درجه برچسبجزییات
1Sehr Gut (Very Good)بهترین نمره ممکن، نشان دهنده موفقیت عالی
2Gut (Good)نمره قوی، نشان دهنده موفقیت بالاتر از حد متوسط
3Befriedigend (Satisfactory)نمره قبولی مناسب، نشان دهنده موفقیت قابل قبول
4Genügend (Passed)حداقل نمره قبولی که نشان دهنده موفقیت کافی است

 

درجه پنجم Nicht Genügend نشان دهنده کار شکست خورده است.

 

دانشگاه‌های خصوصی در اتریش برای طراحی و اجرای سیستم‌های ارزیابی و نمره‌دهی خود آزاد هستند (اگرچه برنامه‌های مدرک آنها هنوز باید به طور رسمی معتبر باشد). در عمل اینها ممکن است مشابه مواردی باشند که توسط مؤسسات عمومی استفاده می شود، اما هیچ الزامی وجود ندارد که آنها همان توصیفات را اتخاذ کنند.

 

هزینه ها و بودجه کارشناسی ارشد در اتریش

اتریش یکی از چندین کشور اروپایی است که رویکرد بسیار سخاوتمندانه ای برای هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی خود دارد. در واقع، هیچ هزینه ای از دانشجویان در برنامه های کارشناسی یا کارشناسی ارشد دریافت نمی شود. بهتر از آن، این سخاوت در مورد هزینه های بسیاری از فارغ التحصیلان بین المللی در اتریش نیز صدق می کند!

 

هزینه های کارشناسی ارشد

اگر یک تبعه اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا هستید، می توانید به صورت رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش تحصیل کنید، مشروط بر اینکه برنامه خود را به موقع کامل کنید.

به طور معمول حداقل مدت زمان برنامه خود به اضافه دو ترم تحصیل رایگان را خواهید داشت (در عمل این به معنای سه سال برای اکثر برنامه های کارشناسی ارشد است). پس از این مبلغ 363.36 یورو در هر ترم از شما دریافت می شود.

دانشجویان سایر کشورها معمولاً 726 یورو در هر ترم پرداخت می کنند. این هزینه یک برنامه معمولی دو ساله (چهار ترم) کارشناسی ارشد در اتریش را به 2906 یورو می رساند.

 

صرف نظر از اینکه هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش از شما دریافت می شود یا خیر، باید برخی از هزینه های اداری اضافی را بپردازید. اینها شامل هزینه عضویت در اتحادیه دانشجویی (ÖH-Beitrag) است که 20 یورو در هر ترم تعیین شده است، به این معنی که کل هزینه در دوره کارشناسی ارشد دو ساله 82 یورو خواهد بود. هزینه بیمه اجباری حوادث دانشجویی اتریش در این قیمت گنجانده شده است.

 

حتی اگر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش شهریه پرداخت نکنید، همچنان باید هزینه های خود را در طول زندگی در این کشور پوشش دهید. همچنین به یاد داشته باشید که یکی از شرایط ویزای تحصیلی یا اجازه اقامت شما داشتن منابع مالی کافی برای حمایت از خود در حین تحصیل خواهد بود.

 

خوشبختانه طیف گسترده ای از بورسیه های موجود برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش وجود دارد. برخی از ارائه دهندگان اصلی عبارتند از:

  دانشگاه های اتریش ممکن است بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی یا نیاز ارائه دهند. برای اطلاعات بیشتر با موسسه شخصی خود تماس بگیرید. بورسیه های مبتنی بر شایستگی اغلب سالانه به دانشجویان فعلی با سوابق تحصیلی برجسته اعطا می شود.

  دولت اتریش طیف وسیعی از کمک های مالی و بورسیه را ارائه می دهد.

  برنامه اراسموس کمیسیون اروپا اشکال مختلفی از حمایت را به عنوان بخشی از طرح اراسموس + ارائه می دهد.

 

درخواست برای کارشناسی ارشد در اتریش

هیچ سیستم مرکزی برای درخواست های بین المللی برای تحصیل در خارج از کشور در اتریش وجود ندارد. در بیشتر موارد باید یک برنامه مناسب پیدا کنید و مستقیماً به دانشگاه مورد نظر درخواست دهید.

مهلت درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش معمولاً سپتامبر قبل از شروع دوره شما است.

این ممکن است کاملاً راحت به نظر برسد، زیرا پنجره برنامه تقریباً تا آغاز سال تحصیلی باز است. البته به یاد داشته باشید که به عنوان یک دانشجوی بین المللی باید یک درخواست ویزا جداگانه تکمیل کنید و همچنین ممکن است نیاز به ارائه ریز نمرات معتبر و ترجمه اسناد مربوط به سوابق تحصیلی خود داشته باشید.

به همین دلیل باید درخواست خود را خیلی زودتر از موعد مقرر شروع کنید – به طور ایده آل در طول تابستان قبل از دوره کارشناسی ارشد یا حتی در طول سال آخر برنامه کارشناسی (دانشگاه های اتریش معمولاً یک نتیجه پیش بینی شده را به جای مدرک لیسانس تکمیل شده می پذیرند).

 

شرایط پذیرش

همانطور که برای سیستم های آموزش عالی فعال در منطقه آموزش عالی اروپا عادی است، دانشگاه های اتریش از متقاضیان تحصیلات تکمیلی انتظار دارند که مدرک کارشناسی داشته باشند (یا در مرحله تکمیل آن باشند).

مدرک تحصیلی شما باید مدرک لیسانس یا معادل آن باشد که حداقل دارای 180 واحد ECTS باشد. این مدرک باید در موضوعی مرتبط با کارشناسی ارشد شما باشد.

برنامه‌های انتخابی (و رقابتی) ممکن است امتحانات ورودی خاصی داشته باشند – یا از آزمون‌های معمول پذیرش تحصیلات تکمیلی مانند GMAT یا GRE درخواست نمرات کنند.

 

فرآیند برنامه

شما باید درخواست خود را با تماس با دانشگاه شروع کنید. اتریشی ها مراحل اداری را بسیار جدی می گیرند، بنابراین مطمئن شوید که تمام مدارک مورد نیاز را ارائه کرده و دستورالعمل ها را دنبال می کنید.

در بیشتر موارد به مدارک زیر نیاز دارید:

گواهی مدرک (برای متقاضیانی که مدرک خود را به پایان رسانده اند). اگر در حال تحصیل هستید و پس از پایان مهلت درخواست، اما قبل از شروع برنامه کارشناسی ارشد تکمیل می کنید، همچنان می توانید درخواست دهید.

ریز نمرات رسمی تمام دوره ها و واحدهای تحصیلی که به عنوان بخشی از برنامه کارشناسی شما تکمیل شده است، از جمله نمرات، ساعات هفتگی و / یا اعتبارات ECTS.

مدرکی دال بر تسلط لازم به زبان آلمانی یا انگلیسی.

یک کپی از پاسپورت شما (این ممکن است برای تایید ملیت شما و تعیین وضعیت هزینه شما لازم باشد).

برخی از دوره ها همچنین ممکن است نمرات آزمون ورودی فارغ التحصیلان، رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه ها یا نمونه کارهای هنری را درخواست کنند.

توجه داشته باشید که کلیه مدارک و گواهینامه هایی که به عنوان بخشی از درخواست شما ارسال می شود باید مدارک رسمی با مهر رسمی موسسه ای باشد که آنها را اعطا کرده است.

اسنادی که در اصل به زبان آلمانی منتشر نشده اند نیز ممکن است نیاز به ترجمه داشته باشند (و ترجمه توسط یک متخصص معتبر مانند دارالترجمه رسمی تایید شده باشد). دانشگاه ها ممکن است یک سرویس ترجیحی برای این فرآیند داشته باشند.

 

الزامات زبان

زبان اتریش آلمانی است و این زبان اصلی برای اکثر برنامه های تحصیلی این کشور است. با این حال، با افزایش دانشجویان بین‌المللی در اتریش، دانشگاه‌ها برنامه‌های بیشتری را به زبان انگلیسی – به ویژه در مقطع کارشناسی ارشد – ارائه می‌کنند.

الزامات دقیق زبان برای مدرک کارشناسی ارشد اتریش به شرایط شما و شرایط تعیین شده برای دوره شما بستگی دارد:

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید که به طور جزئی یا کامل به زبان آلمانی ارائه می شود، از شما خواسته می شود مدرکی دال بر مهارت آلمانی ارائه دهید، معمولاً حداقل سطح DSH II.

اگر یک برنامه کارشناسی ارشد را انتخاب می کنید که به زبان انگلیسی ارائه می شود ، باید مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی ارائه دهید، مثلاً از طریق مدرک تافل یا آیلتس.

 

اطلاعات ویزا

شرایط ویزا برای تحصیلات تکمیلی در اتریش به ملیت دانشجو بستگی دارد:

اگر شهروند اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، می توانید آزادانه وارد اتریش شوید و حداکثر تا سه ماه اقامت داشته باشید. پس از این باید برای تایید ثبت (Anmeldebescheinigung) درخواست دهید.

دانشجویان سایر کشورها باید برای ویزای ورود و مجوز اقامت دانشجویی (Aufenthaltsbewilligung Studierende) درخواست دهند. توجه داشته باشید که برخلاف برخی از کشورها، اتریش دانشجویان را ملزم می کند تا قبل از ورود به کشور برای مجوز اقامت اقدام کنند.

 

اگر شهروند اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس نیستید، برای ورود به اتریش به ویزا و اجازه اقامت دانشجویی نیاز دارید.

دو نوع ویزای مناسب برای ورود به اتریش به عنوان دانشجوی بین المللی وجود دارد:

ویزای C به شما اجازه ورود به اتریش و اقامت تا سه ماه (۹۰ روز) را می دهد.

ویزای D به شما اجازه ورود به اتریش و اقامت تا شش ماه (180 روز) را می دهد.

به یاد داشته باشید، برای ورود به اتریش تنها به یکی از این ویزاها نیاز خواهید داشت.

 

شما باید درخواست خود را برای ویزای اتریش و اجازه اقامت در کنسولگری یا سفارت اتریش در کشور خود آغاز کنید. در بیشتر موارد مدارک زیر علاوه بر فرم های درخواست تکمیل شده مورد نیاز است:

گذرنامه شما به همراه دو عکس اخیر به اندازه پاسپورت (برای نگهداری سوابق و/یا در گواهینامه ها و اسناد رسمی مجوز).

شناسنامه شما

اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود در حین زندگی و تحصیل در اتریش. این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله مدرک کمک هزینه تحصیلی، شواهدی مبنی بر پس انداز، یا تضمین حمایت از فردی که در اتریش زندگی می کند.

اثبات تمکن مالی به سن و شرایط شما بستگی دارد:

دانشجویان زیر 24 سال باید به 515.30 یورو در ماه دسترسی داشته باشند.

دانشجویان 24 ساله یا بیشتر باید به 933.06 یورو در ماه دسترسی داشته باشند.

 

اثبات بیمه درمانی – این می تواند اشکال مختلفی داشته باشد.

مدرکی مبنی بر پذیرش دانشگاه که تأیید پذیرش و ثبت نام شما در یک برنامه تحصیلات تکمیلی شناخته شده است.

دانشجویان بین المللی در اتریش ملزم به داشتن بیمه نامه درمانی معتبر هستند. شرایط شما به ملیت شما بستگی دارد.

 

مراحل بعدی

موقعیت اتریش در مرکز اروپا، آن را به بستری عالی برای کار و تحصیل تبدیل می کند. شهرت دانشگاه های کشور و مشارکت آنها در منطقه آموزش عالی اروپا به این معنی است که مدرک کارشناسی ارشد اتریشی شما به طور گسترده توسط دانشگاه ها و کارفرمایان در اروپا و خارج از آن شناخته می شود.

اشتغال پذیری دانشجویان یک نگرانی کلیدی برای دانشگاه های اتریش است که اکثر آنها دارای دفاتر شغلی فعال و کارکنان پشتیبانی هستند که آماده کمک به شما در برنامه های آینده شما هستند. از این گذشته، موفقیت شما به عنوان یک فارغ التحصیل به دانشگاه شما بازمی گردد.

 

اجازه شما برای کار و مدت زمانی که می توانید برای جستجوی کار صرف کنید به ملیت و وضعیت ویزا شما بستگی دارد.

شهروندان اتحادیه اروپا و EEA می توانند آزادانه در اتریش کار کنند، مشروط بر اینکه مجوز اقامت آنها معتبر باشد

دانشجویان کشورهای دیگر حق دارند برای کارت قرمز-سفید-قرمز (Rot-Weiss-Rot – Karte) درخواست دهند. این تا 24 ماه اعتبار دارد و به شما این حق را می دهد که در اتریش زندگی و کار کنید، مشروط بر اینکه حداقل استاندارد درآمد را داشته باشید و بیمه درمانی و مسکن مناسب داشته باشید. اطلاعات بیشتر را می توانید در وب سایت رسمی خدمات مهاجرت اتریش مطالعه کنید.

 

در هر شرایطی که باشید، در صورت تسلط بر زبان آلمانی، شانس شما برای یافتن کار در اتریش افزایش می یابد (اگرچه ترکیب آلمانی و انگلیسی نیز ممکن است در برخی از حرفه ها مزیت باشد).

تحصیل دکترا در اتریش

در ادامه چیزهایی را که باید در مورد تحصیل دکترا در اتریش بدانید، شامل یک نمای کلی از سیستم دانشگاهی تاریخی این کشور و همچنین توضیحی در مورد نحوه کار برنامه‌های دکتری در اتریش، هزینه‌های آن‌ها و کارهایی که باید انجام دهید تا با موفقیت برای یک دانشگاه درخواست دهید را پوشش می‌دهد.

 

فرصت های دکترا در اتریش

سیستم آموزش عالی اتریش – و دستاوردهای آن – به بیش از 600 سال پیش بازمی‌گردد، در این مدت این کشور میزبان برخی از مشهورترین هنرمندان و متفکران اروپا، از ولفگانگ آمادئوس موتسارت تا زیگموند فروید بوده است.

امروزه دانشگاه های اتریش موسساتی بسیار پیشرفته هستند که برای محققین دکترا ارزش قائل هستند و از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند.

 

در اینجا چند دلیل وجود دارد که اتریش می تواند مکان ایده آلی برای شروع دوره دکترا در سال جاری باشد:

کیفیت و تنوع – قدیمی ترین دانشگاه های اتریش رتبه خوبی دارند، اما این کشور مجموعه ای از موسسات تخصصی تر را نیز ارائه می دهد که بر تحقیقات حرفه ای، فنی و پزشکی تمرکز دارند.

فراتر از یک دانشجو باشید – برخی از برنامه‌های دکترای اتریش، دانشجویان را به عنوان کارکنان دانشگاه جذب می‌کنند و فرصت‌های آموزشی، حقوق و مزایای دیگر را ارائه می‌دهند.

فرصت‌های کار پس از تحصیل – اتریش اخیراً مدت زمانی را که دانشجویان خارجی می‌توانند برای جستجوی کار پس از دکترا باقی بمانند، از شش ماه به دوازده افزایش داده است.

نیازی به گفتن نیست که در طول دوره دکترا در اتریش، با فرصت هایی برای زندگی (و تحصیل) در شهرهای زیبایی مانند وین، گراتس و اینسبروک، چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن وجود دارد. هشت مرز زمینی آن فرصت های آسانی را برای بازدید از کشورهای همسایه از جمله آلمان، ایتالیا و سوئیس فراهم می کند.

 

تحصیل دکتری در اتریش – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها73
جوایز نوبل22
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Vienna (1365)
دانشجویان بین المللی75,259
طول دوره دکتری3-4 years
هزینه تحصیلNone (subject to conditions)
سال تحصیلیOctober to September

 

دانشگاه های اتریش

چهار نوع دانشگاه در اتریش با رویکردهای مختلف برای آموزش و تحقیق  وجود دارد. همه به طور کامل معتبر هستند، اما همه دانشجوی دکترا نمی گیرند.

سیستم آموزش عالی اتریش شامل موارد زیر است:

دانشگاه های دولتی – 22 دانشگاه دولتی اتریش (Öffentliche Universitäten) قدیمی ترین و بزرگترین موسسات این کشور هستند. آنها بودجه دولتی دریافت می کنند و از دانشجویان اتحادیه اروپا یا EEA شهریه دریافت نمی کنند. بیشتر آنها در طیف گسترده ای از زمینه ها تحقیق می کنند و مجموعه متنوعی از برنامه های دکترا را ارائه می دهند. تعداد کمی روی موضوعات هنر یا پزشکی تمرکز می کنند.

دانشگاه های خصوصی – 16 دانشگاه خصوصی (Privatuniversitäten) در اتریش وجود دارد. آنها بودجه دولتی دریافت نمی کنند و بنابراین از همه دانشجویان هزینه دریافت می کنند، با هزینه های واقعی که بسته به دوره و موسسه متفاوت است. مدارکی که آنها اعطا می کنند توسط آژانس رسمی تضمین کیفیت و اعتبار اتریش (AQ) معتبر است، اما موسسات آزاد هستند تا تحقیقات تخصصی تر را دنبال کنند و برنامه های دکتری منحصر به فرد خود را توسعه دهند.

دانشگاه های علمی کاربردی – ۲۱ دانشگاه علمی کاربردی (Fachhochschulen) در اتریش وجود دارد. این مؤسسات که در سال 2001 تأسیس شدند، بر آموزش عملی و حرفه‌ای تمرکز می‌کنند و اغلب کارآموزی را به عنوان مؤلفه‌های اصلی برنامه‌های خود در نظر می‌گیرند. Fachhochschulen دکترا اعطا نمی کنند، اما برخی ممکن است برنامه های دکترای حرفه ای را با همکاری دانشگاه ها ارائه دهند.

کالج های دانشگاهی آموزش معلمان – 14 کالج دانشگاهی آموزش معلمان اتریش (Pädagogische Hochschulen) بر آموزش حرفه ای و صلاحیت برای معلمان ابتدایی و متوسطه تمرکز دارند. آنها برخی تحقیقات را در عمل آموزشی و تئوری آموزشی انجام می دهند، اما معمولا برنامه های بالاتر از سطح کارشناسی ارشد ارائه نمی دهند.

به عنوان یک دانشجوی بین المللی در اتریش، احتمالاً  در یک دانشگاه دولتی یا خصوصی تحصیل کنید، اما لزوماً نباید Fachhochschulen این کشور را نادیده بگیرید – به خصوص اگر به دنبال تحقیق در زمینه موضوعی حرفه ای مانند تجارت یا اقتصاد هستید.

 

فرصت های دیگر

تمام دوره های دکترا در اتریش در موسسات فوق انجام نمی شود.

مؤسسه علم و فناوری اتریش (IST اتریش) بر تحقیقات در علوم و ریاضیات متمرکز است. دانشکده تحصیلات تکمیلی تخصصی آن یک برنامه دکتری بین رشته ای منحصر به فرد ارائه می دهد.

دانشگاه دانوب کرمس تنها “دانشگاه آموزش مداوم” اتریش است. این به طور انحصاری بر مدارک تحصیلات تکمیلی مانند مدرک کارشناسی ارشد متمرکز است. از سال 2014، DUK برنامه های دکترا را نیز ارائه کرده است.

 

رتبه بندی دانشگاه های اتریش

دانشگاه های اتریش در طیف وسیعی از زمینه ها شناخته شده هستند و این در رتبه بندی بین المللی فعلی آنها منعکس شده است. طبق جدول های رتبه بندی های برتر دانشگاه ها، شش مورد در بین 400 برتر جهان قرار دارند. اینها شامل دو تا از قدیمی ترین دانشگاه های تاریخی اتریش و همچنین سه مؤسسه تخصصی تر آن می شود.

Top 10 Austrian Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
University of Vienna=137=151151-200
Medical University of Graz196601-700
Medical University of Innsbruck201-250401-500
Medical University of Vienna201-250201-300
University of Klagenfurt351-400501-510901-1000
University of Innsbruck401-500=281/td>201-300
TU Wien401-500=180
University of Graz601-800651-700401-500
Graz University of Technology601-800=277700-801
Johannes Kepler University of Linz601-800354801-900

 

شهرهای دانشگاهی اتریش

اتریش کشور نسبتاً کوچکی است، اما شهرهای بزرگ آن همگی مراکز فرهنگی پرجنب‌وجوش با مکان‌های میراث جذاب – از جمله دانشگاه‌های تاریخی‌شان هستند.

مراکز اصلی آموزش عالی در اتریش به شرح زیر است:

تحصیل در وین

تحصیل در اینسبروک

تحصیل در گراتس

تحصیل در سالزبورگ

تحصیل در لینز

 

ساختار دکتری

دکترا (Doktorat) در اتریش یک مدرک دوره سوم است که بر اساس چارچوب مدارک مورد قبول در سراسر اروپا به عنوان بخشی از فرآیند بولونیا سازماندهی شده است.

 

برنامه های دکترا

دانشگاه های اتریش تمایلی به تبلیغ پروژه های تحقیقاتی خاص در مقطع دکتری یا دعوت از متقاضیان دکترا برای پیشنهاد موضوعات خود از قبل ندارند. در عوض آنها برنامه های دکترا را با تمرکز بر مناطق خاص ارائه می دهند.

برخی از برنامه ها نسبتاً عمومی هستند و فرصت هایی برای دانشجویان برای کار بر روی طیف گسترده ای از موضوعات وجود دارد.

برخی دیگر به عنوان برنامه های دکتری تخصصی تر با تمرکز بر تحقیق در مورد موضوعات از پیش تعیین شده ارائه می شوند. این برنامه ها معمولاً در دانشکده دکتری جداگانه (Doktoratskollegs) که توسط دانشگاه ها تأسیس شده اند ارائه می شوند.

 

طول برنامه

سال تحصیلی اتریش از اکتبر تا سپتامبر ادامه دارد و از دو ترم آموزشی تشکیل شده است:

ترم زمستانی – 1 اکتبر تا 30 ژانویه

ترم تابستان – 1 مارس تا 30 سپتامبر

شما در یک برنامه دکتری اتریش به مدت 6-8 ترم (3-4 سال) به عنوان یک دانشجوی تمام وقت تحصیل خواهید کرد. ممکن است زمان بیشتری طول بکشد، اما انجام این کار به عنوان یک دانشجوی خارجی، هزینه هایی را برای شما در بر دارد.

 

فرآیند دکتری اتریش

برنامه های دکتری اتریش معمولاً از یک برنامه درسی مجموعه ای شامل مطالعه و آموزش و همچنین تحقیقات مستقل پیروی می کند. در طول بخش اول دکترا، دروسی را که برای پیشرفت دانش موضوعی و توسعه مهارت های تحقیق عملی طراحی شده اند، تکمیل می کنید.

 

در پایان سال اول خود، درباره یک موضوع تحقیقاتی اصلی متناسب با برنامه خود تصمیم خواهید گرفت. این باید به طور رسمی به استاد راهنما و / یا سایر محققان ارشد پیشنهاد شود – فرآیندی که ممکن است شامل یک آزمون برای تأیید آمادگی شما برای پیشرفت به مرحله تحقیقات باشد.

 

هنگامی که پروژه تحقیقاتی شما پذیرفته شد، باقیمانده برنامه خود را صرف یک پایان نامه دکترا خواهید کرد. این جزء اصلی دکتری شما و تمرکز ارزیابی نهایی شما خواهد بود.

 

نظارت

حداقل یک ناظر آکادمیک برای شما منصوب می شود تا در طول دوره دکترا شما را راهنمایی کند. این شخص بر پایان نامه دکتری شما نظارت خواهد کرد و همچنین ممکن است مسئول ارزیابی پیشرفت شما از طریق برنامه درسی باشد. برای دانشگاه های اتریش کاملاً معمول است که علاوه بر استاد راهنما، پشتیبان دیگری را نیز برای دانشجویان اختصاص دهند.

 

ارزیابی

دکترای اتریش از سیستم اعتباری ECTS مطابق با فرآیند بولونیا استفاده می کنند. یک دکترا 180 واحد است که برای کسب مدرک دکترا باید همه آنها را اخذ کرد.

تقریباً 20-30 واحد برای تکمیل دوره های اولیه برنامه شما اعطا می شود. این ممکن است شامل تکمیل ارزیابی رسمی باشد، مانند کار درسی یا واحدهایی که ممکن است صرفاً برای حضور در کلاس اعطا شود. بقیه واحدها پس از ارائه و بررسی موفقیت آمیز پایان نامه دکتری شما اعطا خواهد شد.

این امر مستلزم دفاع رسمی از پایان نامه است که به عنوان Rigorosum شناخته می شود. این فرآیند مشابه دفاع پایان نامه ای است که در سایر کشورها استفاده می شود. دو یا چند کارشناس دانشگاهی از شما در مورد پایان نامه  سوال خواهند کرد تا مشخص کنند که تحقیق شما اصیل است و دانش موضوعی شما برای اعطای مدرک دکترا کافی است.

برخی از برنامه ها همچنین ممکن است انتظار داشته باشند که داوطلبان دکترا قبل از اخذ مدرک، یک یا چند مقاله در مورد تحقیق خود نوشته و منتشر کرده باشند.

 

مدارک دکتری اتریش

اکثر دانشگاه های اتریش مدرک دکترا را به عنوان یک دکترای استاندارد (یا ‘Dr. phil’) اعطا می کنند. برخی دیگر نیز از عناوین خاص تری برای دکترا در زمینه های موضوعی تخصصی استفاده می کنند.

مدارک تحصیلی دکترای اتریش نسبتاً رایج است:

Doctor of Arts (Dr. artium.)

Doctor of Economic Sciences (Dr. rer. oec.)

Doctor of Medical Science (Dr. scient. med.)

Doctor of Natural Sciences (Dr. rer. nat.)

Doctor of Psycotherapy Science (Dr. scient. pth.)

Doctor of Technical Sciences (Dr. techn.)

اکثر اینها دکترای آکادمیک معادل دکترا هستند و از فرمت بحث شده در بالا پیروی می کنند.

 

هزینه ها و بودجه

سیاست های سخاوتمندانه آموزش عالی، اتریش را به گزینه ای بسیار مقرون به صرفه برای تحصیل دکترا (به ویژه برای دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا) تبدیل می کند. انواع مختلفی از فاند نیز در دسترس است، از جمله بورسیه تحصیلی دانشگاهی و کمک هزینه تحصیلی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی.

 

مبلغی که برای دکتری اتریش هزینه می کنید به ملیت شما، نوع دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید و مدت زمانی که می گذرانید بستگی دارد.

 

دانشجویان بین‌المللی در دانشگاه‌های دولتی هزینه پرداخت می‌کنند، اما دولت اتریش حداکثر مبلغ را در هر ترم ۷۲۶ یورو تعیین می‌کند. استثناهایی برای دانشجویان برخی از کشورهای در حال توسعه یا کشورهای غیر اتحادیه اروپا در اروپای شرقی و مرکزی وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر با دانشگاه خود تماس بگیرید.

همه دانشجویان برای برنامه های دکترا در دانشگاه های خصوصی هزینه پرداخت می کنند. موسسات جداگانه می توانند هزینه های خود را تعیین کنند، اما میانگین هزینه تقریباً 7500 یورو در هر ترم است.

دانشگاه های علمی کاربردی نیز حق دریافت شهریه از تمامی دانشجویان را دارند. هزینه ها متفاوت است و همه موسسات برنامه های دکترا را ارائه نمی دهند.

 

هزینه های دیگر

علاوه بر هزینه های دکترا، باید هزینه اجباری را نیز به انجمن دانشجویان اتریش (OH) بپردازید. این مبلغ 20یورو در هر ترم تعیین شده است. برخی از دانشگاه های خصوصی نیز ممکن است هزینه درخواست را دریافت کنند.

 

دولت اتریش توصیه می کند که دانشجویان حداقل به 950 یورو در ماه دسترسی داشته باشند.

 

بورسیه های دکتری

هیچ طرح ملی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان در اتریش وجود ندارد. در عوض، دانشگاه‌ها و سایر سازمان‌ها تمایل دارند برای برنامه‌های خاص بودجه ارائه دهند.

ماهیت این بودجه بسته به موسسه ارائه دهنده آن متفاوت است. بورسیه های تحصیلی در دانشگاه های دولتی ممکن است به پشتیبانی تحصیلی محدود شود. دانشگاه های خصوصی ممکن است بودجه بیشتری برای جبران هزینه های زندگی نیز ارائه دهند.

 

می‌توانید با بررسی جزئیات فرصت‌های دکترا، این بودجه را پیدا کنید، یا می‌توانید از ابزار جستجوی کمک هزینه ارائه شده توسط سرویس تبادل اتریش (OeAD) استفاده کنید.

 

قراردادهای کاری

کمک مالی دکترا در اتریش ممکن است در قالب یک قرارداد کار یا کمک هزینه تحصیلی ارائه شود. این قرار دادها  دانشجو را به عنوان یک کارمند در دانشگاه خود تعریف می کند – با حقوق و مزایای دیگر.

در عوض از شما انتظار می‌رود که با توجه به شرایط قراردادتان در زمینه آموزش، آزمایشگاهی و برخی مسئولیت‌های اداری کمک کنید. این وظایف ممکن است حجم کاری دکترای شما را کمی افزایش دهند، اما نشان دهنده تجربه عالی و ارتقا CV شما هستند.

قراردادهای کاری بیشتر در برنامه های دکتری در دانشگاه های دولتی رایج است. برخی از دانشگاه های خصوصی نیز ممکن است تعداد کمی بورسیه به بهترین متقاضیان اعطا کنند. برای اطلاعات بیشتر با دانشگاه خود تماس بگیرید.

 

درخواست برای دکتری در اتریش

روند درخواست برای دکتری اتریش با کشورهای دیگر متفاوت است.

در بیشتر موارد، برای کار بر روی یک پروژه تبلیغاتی یا ارائه پروپوزال برای موضوع دکتری خود، درخواست نمی دهید. در عوض شما به دنبال پذیرش در یک برنامه دکترا هستید که متناسب با حوزه موضوعی شما (و علایق تحقیقاتی) باشد.

این به این معنی است که تاکید برای درخواست شما کمتر بر روی تحقیقات دکتری است که می خواهید انجام دهید و بیشتر بر پتانسیل شما به عنوان یک محقق دکترا است. فرآیند پذیرش برای برنامه دکتری اتریش برای ارزیابی این موضوع طراحی شده است.

 

شرایط ورود

پذیرش در دوره دکتری اتریش معمولاً مستلزم داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یک موضوع مناسب است. این باید 180 ECTS (یا معادل آن) اعتبار داشته باشد. شاید بتوان مستقیماً از مقطع کارشناسی به مقطع دکترا رفت. با این حال، این احتمالاً دکترای شما را طولانی‌تر می‌کند (و به درس‌های بیشتری نیاز دارد).

 

الزامات زبان

زبان اتریش آلمانی است و این برای اکثر مدارک دانشگاهی از جمله دکترا است. به یاد داشته باشید که برنامه دکترا اتریش معمولاً شامل واحدهای تدریس شده و همچنین کار تحقیقاتی مستقل و نظارت است.

اگر آلمانی زبان شما نیست (و تجربه قبلی تحصیل به زبان آلمانی را ندارید) باید نمره آزمون زبان آلمانی را به عنوان بخشی از درخواست خود ارسال کنید.

برخی از برنامه های تخصصی ممکن است به زبان انگلیسی ارائه شوند. اگر چنین است، ممکن است نیازی به نشان دادن مهارت آلمانی نداشته باشید، اما ممکن است از شما خواسته شود در صورت لزوم در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنید.

 

فرآیند برنامه

ایده خوبی است که درخواست خود را با تماس با استاد راهنما مرتبط با برنامه دکترا و بحث در مورد علایق خود شروع کنید. انجام این کار کمک می کند تا تأیید کنید که برنامه مناسبی را در نظر گرفته اید و روند پذیرش خاص آن را بررسی کنید.

پس از انجام این کار می توانید برنامه خود را شروع کنید. اکثر دانشگاه ها می خواهند مدارک زیر را ارائه دهید:

  ریز نمرات دانشگاهی – این موارد باید جزئیات مدارک موجود شما را تایید کند و اطلاعات بیشتری در مورد دوره های خاصی که گذرانده اید ارائه دهد. دانشگاه(های) قبلی شما باید قادر به ارائه ریز نمرات رسمی باشد، اما ممکن است لازم باشد که آن را به آلمانی ترجمه کرده و توسط یک وکیل تایید شود.

  بیانیه هدف – این بیشتر شبیه یک بیانیه شخصی است تا یک پیشنهاد تحقیقاتی. این باید شایستگی شما را برای کار در یک برنامه دکتری خاص (مناسب با تجربیات، علایق و آرزوهای فعلی شما) مشخص کند.

توصیه نامه – ممکن است لازم باشد حداکثر سه نامه را همراه با درخواست خود ارائه دهید. اینها باید از افراد با تجربه کار آکادمیک قبلی و همچنین آشنا به شخصیت کلی شما باشند.

از آنجایی که برنامه‌های دکتری اتریش شامل یک برنامه درسی مشخص است، اکثر آنها مهلت‌های درخواستی را نیز تعیین می‌کنند. مؤسسات خود ددلاین تعیین می کنند.

 

مصاحبه  و آزمون ها

دانشگاه شما ممکن است بخواهد به عنوان بخشی از فرآیند انتخاب خود با شما مصاحبه کند و / یا از شما بخواهد که در یک امتحان ورودی شرکت کنید (به احتمال زیاد برای یک برنامه دکترا که شامل یک قرارداد کار است).

مصاحبه ها ممکن است از راه دور (با استفاده از اسکایپ یا ابزار کنفرانس ویدئویی دیگر) انجام شود، اما امتحانات ورودی به احتمال زیاد شما را ملزم به سفر به اتریش می کند. ویزاهای خاصی برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA برای انجام این کار در دسترس است.

 

ویزای دانشجویی

شرایط ویزا و مهاجرت برای تحصیل دکترا در اتریش به ملیت شما بستگی دارد.

دانشجویان سایر کشورهای اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در مقطع دکترا در اتریش نیازی به ویزا نخواهند داشت. با این حال، شما باید ظرف سه ماه پس از ورود خود در ادارات محلی ثبت نام کنید.

علاوه بر پاسپورت، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

مدرک پذیرش در دانشگاه شما

اثبات منابع مالی برای حداکثر 12 ماه دوره شما

گواهی بیمه درمانی

برای ثبت نام 15 یورو هزینه خواهد داشت، اما شما فقط باید یک بار در طول دوره دکتری خود این فرآیند را تکمیل کنید.

 

دانشجویان کشورهای غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا (که گاهی اوقات به عنوان “کشور ثالث” شناخته می شود) باید برای ویزای اقامت D -Aufenthaltsvisum D- از سفارت اتریش درخواست دهند. این به شما امکان می دهد تا حداکثر شش ماه وارد اتریش شوید و در این مدت باید برای اجازه اقامت دانشجویی (Aufenthaltsbewilligung – Studierender) درخواست دهید.

 

علاوه بر فرم درخواست تکمیل شده، برای ویزای دانشجویی اتریش باید موارد زیر را نیز ارائه دهید:

یک پاسپورت معتبر و یک عکس اضافی به اندازه پاسپورت

مدرک پذیرش در دانشگاه شما

مدارک اقامت در اتریش

اثبات منابع مالی

گواهی بیمه درمانی

همچنین برای رسیدگی به درخواست و مدارک ویزای خود باید 160 یورو هزینه بپردازید.

اطلاعات بیشتر از سرویس تبادل اتریش (OeAD) در دسترس است.

 

ترکیبی از آموزش ساختاریافته و تحقیقات مستقل که مشخصه برنامه دکتری اتریش است، برای ایجاد فارغ التحصیلان توانمند، آماده برای طیف وسیعی از فرصت های شغلی طراحی شده است. برخی از اینها ممکن است در خود اتریش موجود باشد.

اگر از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا هستید، پس از دکترا به مجوز برای جستجوی کار در اتریش نیاز نخواهید داشت.

دانشجویان کشورهای دیگر می توانند از کار پس از تحصیل بهره مند شوند. این به شما امکان می دهد تا زمانی که به دنبال کار هستید، مجوز اقامت – دانشجوی خود را تا 12 ماه تمدید کنید.

اگر در این مدت شغل مناسبی پیدا کردید، می توانید برای کارت قرمز-سفید-قرمز (Rot-Weiss-Rot – Karte) درخواست دهید. برای واجد شرایط بودن شغل شما باید با دکتری شما مرتبط باشد و حداقل 2416.50 یورو در ماه حقوق دریافت کنید.

کارت قرمز-سفید-قرمز معمولاً برای دو سال (24 ماه) معتبر است و ممکن است مسیری برای اقامت دائم (با توجه به شرایط) فراهم کند. اطلاعات بیشتر از خدمات مهاجرت اتریش در دسترس است.

 

اتریش یکی از کشورهای محبوب در اروپا برای تحصیل در خارج است. تحصیل در این کشور همانند تحصیل در آلمان می باشد و هزینه های تحصیل تا حدودی مناسب هستند. دانشگاه های برتر این کشور همچنین با دانشگاه های معتبر و برتر جهان همکاری دارند و همچنین تبادل دانشجویی را انجام می دهند. اگر می خواهید در این کشور زیبا تحصیل کنید، با مشاوران ما در visashi در ارتباط باشید و از راهنمایی های آنها درباره نحوه اپلای و اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های اتریش بهره مند شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top