تحصیل در کانادا – راهنمای 2022-2023

تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

تحصیل در کانادا یک گزینه جذاب برای دانشجویان بین المللی است. کانادا به دلیل ایمنی و تنوع فرهنگی، انتخابی رو به افزایش برای دانشجویان بین المللی است. شما همچنین استاندارد بالایی از آموزش را در کانادا مطابق با کشورهای دیگر مانند بریتانیا و ایالات متحده دریافت خواهید کرد. کانادا طیف گسترده ای از رشته ها و دوره های تحصیلی را در تمام مقاطع ارائه می دهد.

 

استانداردهای زندگی در کانادا بالا است و این مکان عالی برای کسانی است که عاشق فضای باز، تفریح و ورزش هستند. فرانسه و انگلیسی زبان های ملی کانادا هستند و اهمیت یکسانی دارند. تحصیل در کانادا می تواند گزینه خوبی برای تقویت مهارت های انگلیسی شما یا حتی یادگیری زبان فرانسه باشد.

 

تمام دانشگاه های کانادا بر روی یک رویکرد عملی تمرکز می کنند که آموزش را با کلاس های مجهز به سمینارها و پروژه ها ارائه می دهد. اینها به شما کمک می کند تا مفهومی که به شما آموزش داده می شود را با جزئیات درک کنید و همچنین کمک می کند تا زمانی که به عنوان گروه با هم کار می کنید با همسالان خود ارتباط برقرار کنید. تحصیل در کانادا می تواند یک تجربه متحول کننده زندگی با کیفیت، آموزش بی نظیر و فرصت های رشد باشد.

 

اگر مایل به ادامه تحصیل در خارج از کشور هستید، در مقطع کارشناسی در کانادا تحصیل کنید. در بین تمام کشورهای جهان، کانادا بهترین مقصد برای دانشجویان بین المللی است. با وجود بسیاری از دانشجویان ایرانی، به ندرت احساس تنهایی و دلتنگی خواهید کرد.

 

تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا پس از اتمام دوره دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم 12 ساله انجام می شود. طول دوره کامل تحصیل در مقطع کارشناسی سه تا پنج سال است. در حالی که کانادا همیشه به خاطر برنامه های دیپلم و فوق دیپلم خود که مجوز کار سه ساله را به دانشجویان ارائه می دهد، مشهور بوده است. اخیراً، مدارک لیسانس به همان اندازه در بین دانشجویانی که مایل به تحصیل در دوره های سه تا پنج ساله هستند، محبوب شده اند، زیرا در آینده شغلی بهتری دارند.

 

مدرک لیسانس در کانادا (عمدتا توسط دانشگاه ها و تنها چند کالج ارائه می شود) حوزه وسیع تری را پوشش می دهد و شامل موضوعاتی مانند علوم، ریاضیات، علوم انسانی و تاریخ و مهندسی می شود.

 

گزینه Co-op در برنامه های کارشناسی

اکثر دوره های کارشناسی در کانادا تجربه کار با حقوق را به عنوان بخشی از دوره  تحصیلی شما ادغام می کنند که به آن Co-op می گویند. دانشجویان معمولاً بین چهار ماه در دانشگاه و چهار ماه به عنوان کارمند تمام وقت سازمانی که در آن کار می کنند، استخدام می شوند. این یک راه شگفت انگیز برای کشف مشاغل، کسب تجربه مرتبط و کسب درآمد در حین کسب مدرک لیسانس است. این دوباره یک گزینه عالی است زیرا فرصتی برای یادگیری نحوه انجام مصاحبه های موفق برای مشاغل، کسب تجربه عملی، استفاده از مهارت های آموخته شده در کار برای مشکلات زندگی واقعی و فارغ التحصیل شدن با حداکثر دو سال تجربه ارزشمند را دارید. با انتخاب انواع مشاغلی که درخواست می دهید، می توانید به خوبی برای آینده خود با تجربه مرتبط یا ارتباطات صنعتی در مرحله اولیه خود آماده شوید.

 

شهریه

به طور متوسط، هزینه تحصیل در سال برای یک برنامه لیسانس بسته به نوع برنامه و موسسه ای که برای خود انتخاب کرده اید، تقریباً بین 18000 تا 40000 دلار کانادا متغیر است. با این حال، باید بدانید که کانادا هنوز بسیار مقرون به صرفه است زیرا شهریه در اینجا بسیار ارزان تر از بسیاری از کشورها است.

 

کمک های مالی (بورسیه های ارائه شده توسط دانشگاه ها)

برای اینکه دانشجویان بتوانند هزینه های تحصیل خود را مدیریت کنند، بورسیه های تحصیلی زیادی برای دانشجویان کارشناسی وجود دارد. در واقع، در صورت درخواست برای برنامه های کارشناسی، یک دانشجو می تواند تا سقف 60000 دلار کانادا بورسیه تحصیلی دریافت کند. این بورسیه ها را می توان به موارد زیر طبقه بندی کرد:

♦ بورسیه های مبتنی بر شایستگی

♦ بورسیه های دولتی استانی

♦ کمک های مالی و کمک هزینه های مبتنی بر نیاز توسط کالج

♦ معافیت از شهریه

♦ بورسیه های مشترک المنافع

♦ بورسیه های خصوصی / سازمانی

 

در اینجا تعدادی از محبوب ترین دانشگاه ها و جزئیات بورسیه آنها آمده است:

موسسه، نهادمبلغ بورسیه
Acadia University$500 – $60,000
Brock University$4,000 – $16,000
Crandall University$2,000 (annually)
Kings University College$1,500.00 – $3,500
Lakehead University$4,000 -$30,000
Laurentian UniversityUp to $60,000
Queen’s University from$2000 – $6,000
Ryerson University$5,000
The University of Winnipeg$3,500 – $5,000
Trent University$20,000
University of AlbertaOver $29,000
University of Saskatchewan$500 – $32,000

 

شما می توانید بدون نتایج آیلتس یا کلاس 12 اقدام کنید

در حالی که نمره آیلتس و درصد علمی مورد نیاز برای درخواست از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است، بهترین بخش درخواست برای مدرک لیسانس در کانادا این است که می توانید بدون آزمون آیلتس و نتایج کلاس ۱۲ خود اقدام کنید. بله درست خواندید اکثر دانشگاه های کانادا برای شروع روند درخواست به صورت مشروط، مایل به پذیرش دانشجو بر اساس برگه نمره کلاس 11 یا نتایج پیش بینی شده مدرسه هستند. با این حال، شما باید بعداً با ارسال نامه پیشنهادی خود، نتایج کلاس 12 خود را ارائه دهید.

 

الزامات آکادمیک و آیلتس برای درخواست برای برنامه های مدرک لیسانس:

الزامات آکادمیک و آیلتس برای درخواست برای برنامه های مدرک لیسانس
الزامات تحصیلیدانش آموز باید دیپلم (دوازده سال تحصیلی) را با کسب حداقل 65٪ از نمرات داشته باشد
IELTS سطح6.5 – 6

 

اگرچه برای دوره هایی مانند مطالعات بازرگانی یا علوم کامپیوتر، داشتن ریاضی به عنوان یک موضوع در کلاس 12 الزامی است، اما با دانشگاه خود مشورت کنید زیرا ممکن است برخی از آنها پذیرش بدون ریاضی را برای برنامه های تجاری نیز بپذیرند. برای دروسی مانند مهندسی، داشتن مطالعات فیزیک، شیمی، ریاضی و انگلیسی در کلاس 12 الزامی است. و برای هنرهای زیبا، باید نمونه کارها یا مدرکی مستند از مهارت های خلاقانه خود ارائه دهید.

چرا تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

برتری علمی: کانادا دارای 26 دانشگاه برتر در جهان است. از دانشگاه‌های مبتنی بر تحقیق گرفته تا کالج‌هایی که آموزش Co-op را در کانادا ارائه می‌دهند، تمرکز آنها بر موفقیت کلی دانشجویان است.

مقرون به صرفه بودن: هزینه زندگی در کانادا نسبتاً مقرون به صرفه است. هزینه مدرک لیسانس در کانادا از 18000 دلار کانادا تا 40000 دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی بسته به دوره شما متغیر است.

فرصت های کاری در دانشگاه: دانشگاه های مقطع کارشناسی در کانادا به دانشجویان اجازه می دهند در حین تحصیل کار کنند. در کمال تعجب، این مشاغل پاره وقت در دانشگاه در کانادا درآمد خوبی دارند.

ویزای کار پس از تحصیل و مهاجرت: دانشجویان بین المللی در کانادا همچنین از مزایای اضافی اقامت در کانادا به مدت سه سال پس از فارغ التحصیلی با مجوز کار پس از تحصیل برخوردار هستند. بنابراین، به شما یک فرصت اقامت دائم کانادا را نیز می دهد.

فرهنگ کامل کانادایی: کانادا همه چیز در مورد کار و تفریح است! کانادایی ها به داشتن یک زندگی مفرح اعتقاد دارند. این کشور با تعدادی رویداد، جوامع دانشجویی و سایر فعالیت های فرهنگی، شما را سرگرم می کند.

جدای از مزایای فوق، مسیر رشد کانادا نشان دهنده توسعه آن است. این فرصت هایی را برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان باز می کند. از این رو، بیایید ببینیم چگونه می توانید مدرک لیسانس کانادا را دریافت کنید.

 

شرایط  و الزامات برای تحصیل لیسانس در کانادا

برای دریافت مدرک لیسانس در کانادا برای دانشجویان بین المللی، باید معیارهای واجد شرایط بودن را رعایت کنید. که عبارتند از:

 

  1. مدرک پایان کلاس دوازدهم

برای گذراندن مدرک لیسانس در کانادا برای دانشجویان بین المللی، باید 10+2 سال تحصیل در خارج از کشور را گذرانده باشید. برای گرفتن پذیرش در یکی از بهترین دانشگاه های کانادا باید حداقل 65% معدل را داشته باشید.

 

  1. نمره آیلتس یا تافل

تحصیل در دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی مستلزم اثبات تسلط شما به زبان انگلیسی است. حداقل نمره کل آیلتس 6.5 مورد نیاز است.

نکته: برخی از دانشگاه ها بدون نمره آزمون آیلتس دانشجو می پذیرند. برای اطلاع از الزامات دانشگاه مورد نظر باید به وب سایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید.

 

  1. SOP

بیانیه هدف Statement Of Purpose  یا SOP سندی است که هنگام درخواست برای دانشگاه های خارج از کشور ارسال می کنید. SOP دستاوردها، صلاحیت ها، انگیزه ها و علاقه شما را به دنبال کردن تحصیلات عالی در یک زمینه خاص نشان می دهد. برای تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا، یک SOP تنظیم کنید که شخصیت شما را منعکس می کند.

 

  1. LORs

توصیه نامه ها راهی عالی برای انتقال تخصص و علاقه شما به یک زمینه خاص به دانشگاه است. توصیه نامه های مربیان در مورد صداقت و شخصیت شما کمک می کند شورای پذیرش دانشگاه کانادایی مورد نظر خود را تحت تأثیر قرار دهید.

 

  1. پاسپورت معتبر و ویزای دانشجویی

تحصیل در خارج از کشور بدون پاسپورت معتبر و ویزای دانشجویی غیرممکن است. در مورد کانادا، برای ادامه تحصیل به مجوز تحصیل کانادا نیاز دارید. قبل از درخواست برای دانشگاه در کانادا، حتما پاسپورت خود را آماده داشته باشید.

 

فرآیند پذیرش مقطع کارشناسی در کانادا

فرآیند تحصیل در کانادا کارشناسی کاملاً ساده است. هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را نهایی کردید، می توانید با ایجاد یک حساب دانشجویی، به صورت آنلاین از طریق وب سایت رسمی دانشگاه درخواست دهید.

 

کانادا هر سال سه بار پذیرش می کند – در طول پاییز (سپتامبر)، زمستان (ژانویه) و تابستان (مه). برای درخواست از دانشگاه های کانادا برای لیسانس باید:

♦ واجد شرایط بودن رشته و دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

♦ در آزمون های آیلتس، GMAT/GRE، SAT در صورت لزوم شرکت کنید.

♦ درخواست آنلاین در وب سایت رسمی دانشگاه

♦ منتظر پاسخ دانشگاه باشید، برخی از کمیته های پذیرش ممکن است بخواهند در مصاحبه شرکت کنید.

♦ پس از تایید پذیرش، می توانید برای تکمیل فرایند لازم برای دریافت ویزای تحصیلی و سفر کانادا اقدام کنید.

 

لیسانس در دانشگاه های کانادا در مقابل کالج های کانادا

دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا که توسط دولت استانی اداره می‌شوند، آموزش با کیفیت بالا را تضمین می‌کنند، اما بسیار متفاوت هستند. 3 تفاوت اصلی که باید بدانید عبارتند از:

دانشگاه در کاناداکالج در کانادا
دانشگاه ها برنامه های پژوهش محور ارائه می دهندکالج ها برنامه های عمیقی را با تمرکز بر مهارت های شغلی در یک زمینه یا موضوع خاص ارائه می دهند.
دانشگاه های کانادا لیسانس، فوق لیسانس و دکترا ارائه می دهندکالج ها نمی توانند به طور مستقیم مدرک ارائه کنند. آنها یا وابسته به دانشگاه هستند یا گواهینامه و مدرک تحصیلی را به دانشجویان ارائه می دهند.
پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، شما واجد شرایط درخواست مجوز کار پس از تحصیل در کانادا برای کار به مدت 3 سال هستیدپس از فارغ التحصیلی از کالج در کانادا، بسته به مدت دوره خود می توانید در کانادا کار کنید. به عنوان مثال، اگر یک دوره 1 ساله را گذرانده اید، می توانید یک سال پس از فارغ التحصیلی در کانادا بمانید. در حالی که یک دوره 2-3 ساله به شما امکان می دهد تا 3 سال پس از فارغ التحصیلی بمانید.

 

5 دانشگاه برتر برای لیسانس در کانادا

تحصیلی لیسانس در کانادا که توسط دانشگاه ها و کالج ها ارائه می شود و در سطح جهانی دارای اعتبار است. همانطور که در مورد تفاوت بین دو مورد بالا بحث کردیم، بیایید به پنج دانشگاه و کالج برتر در کانادا در زیر نگاه کنیم:

University

QS Ranking
University Of Toronto

26

McGill University

=27
University of British Columbia

46

University of Montreal

111
University of Alberta

126

 

از آنجایی که دانشگاه های فوق بهترین مدرک لیسانس را در کانادا به شما ارائه می دهند، کالج هایی وجود دارند که برخی از بهترین مدارک، افتخارات و گواهینامه ها را نیز به شما ارائه می دهند. تحصیل در کالج های کانادا به شما این آزادی را می دهد که دقیقاً آنچه را که می خواهید مطالعه کنید یاد بگیرید. 5 تا از بهترین کالج ها عبارتند از:

College

Location

Centennial College

Toronto

Humber College

Toronto

George Brown College

Toronto

Seneca College

Ontario

Red River College

Winnipeg

 

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا

همانطور که اکنون به طور خلاصه در مورد دانشگاه ها و کالج های لیسانس صحبت کردیم. اجازه دهید همچنین یک نمای کلی از هزینه مدرک لیسانس در کانادا به شما ارائه دهیم. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا برای دانشجویان بین المللی بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است.

 

به طور میانگین، هزینه مدرک لیسانس در کانادا حدود 13000 دلار کانادا – 40000 دلار کانادا در دانشگاه های کانادا است.

کالج ها نسبتاً ارزان تر هستند و تحصیل در آنجا حدود 12000 تا 30000 دلار کانادا هزینه دارد.

 

اگرچه، ذکر این نکته مهم است که مدرک لیسانس از یک دانشگاه خوب برای آینده شغلی بهتر ترجیح داده می شود. بنابراین، اگر به دنبال موقعیت بالاتر هستید، از پرداخت هزینه بیشتر در حین تحصیل در کانادا دریغ نکنید.

 

بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در کانادا

اگر مایل به تحصیل در کانادا هستید، اما، وضعیت مالی شما مساعد نیست، نگران نباشید! دانشگاه های کانادا تعدادی بورسیه ارائه می دهند که می توانید برای آنها درخواست دهید و بار مالی خود را کاهش دهید.

 

بهترین بورسیه های تحصیلی در کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی عبارتند از:

♦ بورسیه های بین المللی Lester B. Pearson: این بورسیه هزینه تحصیل چهار سال مدرک لیسانس را پوشش می دهد و دانشجویان بین المللی اعطا می شود که در تحصیلات خود برتری قابل توجهی از خود نشان داده اند.

♦ بورسیه های Carleton Prestige: این بورسیه برای وصالان جدید با نمرات 90٪ و بالاتر است.

♦ بورسیه های بین المللی کلگری: حدود 60000 دلار کانادا در طول 4 سال به دانشجویان بین المللی مستعد داده می شود.

♦ بورسیه های Winnipeg President’s : بورس تحصیلی Winnipeg President’s برای رهبران جهانی به دانشجویان بین المللی اعطا می شود که برای اولین بار وارد هر یک از بخش های دانشگاه می شوند. بورسیه ها از 3500 تا 5000 دلار کانادا متغیر است.

بورسیه های تحصیلی بسیاری برای دانشجویان بین المللی در دانشگاه ها و کالج های کانادا وجود دارد. برای اطلاع و  درخواست بورسیه ها به وب سایت رسمی دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.

 

فرصت های شغلی بعد از لیسانس در کانادا

بازار کار کانادا بسیار رقابتی است و در عین حال از خارجی ها استقبال می کند. پس از تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا، می توانید برای مجوز کار پس از تحصیل درخواست دهید و فرصت شغلی خوبی در کانادا پیدا کنید.

 

برخی از مشاغل سطح پایه در کانادا و حقوق آنها عبارتند از:

مشاغل

دستمزد- دلار کانادا

حسابداران

40,000 – 60,000

مهندسان

55,000
پزشکان

2,00,000

مدیران بازاریابی

60,000

دستیاران فروش

20,000

 

برای جمع بندی لیسانس در کانادا برای شما، اجازه دهید به شما بگویم که این یک معامله خوب است! شما می توانید زندگی جذاب در کانادا را تجربه کنید، از دانشگاه های برتر یاد بگیرید و مجوز پس از کار دریافت کنید. با مشاوران ما در visashi در ارتباط باشید و از راهنمایی های آنها درباره نحوه اپلای و اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های کانادا بهره مند شوید.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا

شهرت کانادا به خاطر دوستی، طبیعت بکر و دانشگاه‌هایی در سطح جهانی باعث شده است که این کشور به یکی از محبوب‌ترین مقاصد جهان برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل شود و تعداد آنها هر ساله به طور پیوسته افزایش می‌یابد. اگر می خواهید در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا بیشتر بدانید، این صفحه اطلاعات ضروری در مورد دانشگاه های کانادا، برنامه های کاربردی و برنامه های تحصیلات تکمیلی را پوشش می دهد.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در کانادا – در سال 2022 چه دوره هایی ارائه می شود؟

کانادا که بیش از 200000 دانشجوی بین المللی را در خود جای داده است، یک بازیگر بزرگ جهانی در آموزش عالی است و محبوبیت آن در بین دانشجویان خارج از کشور جای تعجب ندارد.

 

در اینجا برخی از بهترین دلایل برای تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا در سال جاری آورده شده است:

چشم انداز بین المللی – بیش از 200 ملیت در جمعیت دانشجویی در این کشور وجود دارد و جامعه کانادا یکی از متنوع ترین جوامع در جهان است.

سرمایه گذاری در آموزش و پرورش – آموزش عالی در کانادا از سطوح بالایی از هزینه های دولتی برخوردار است و این کشور را از نظر حمایت دولتی برای آموزش عالی در صدر کشورهای OECD قرار می دهد.

دو زبان رسمی – با دو زبان رسمی (انگلیسی و فرانسوی) و جمعیتی چندفرهنگی، کانادا فرصتی برای یادگیری یک زبان جدید یا بهبود مهارت های زبانی موجود را ارائه می دهد.

فرصت های کارشناسی ارشد – اگر مایل به ماندن در کانادا پس از اتمام تحصیل هستید، ممکن است واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی باشید که به شما امکان می دهد برای مدت مشابه برنامه خود در این کشور کار کنید.

کیفیت زندگی – استاندارد زندگی در کانادا بسیار بالا است و کشور به عنوان یک کل محیط امن و پایداری برای تحصیل است.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها98
قدیمی ترین دانشگاهدانشگاه لاوال (1663)
دانش آموزان بین المللی279,168
طول دوره1-2 سال
هزینه های متوسطدلار کانادا $20,120 (دلار آمریکا $16,270)
سپتامبر تا آوریلسال تحصیلی

 

دانشگاه های کانادا

موسسات کانادایی سالانه حدود 1.4 میلیون دانشجو را آموزش می دهند. آنها 40 درصد تحقیق و توسعه کانادا را انجام می دهند. دانشگاه های کانادا از نظر اندازه، تاریخچه و مجموعه برنامه ها و تخصص هایشان بسیار متفاوت هستند.

استان ها و مناطق، مسئول تمام سطوح آموزشی از جمله دانشگاه ها و آموزش عالی هستند. هیچ وزارت آموزش و پرورش فدرال یا سیستم رسمی اعتبار بخشی مرکزی وجود ندارد.

در سراسر 13 استان و قلمرو کانادا، 96 دانشگاه وجود دارد. اینها عمدتاً دانشگاه های دولتی هستند اما مؤسسات خصوصی وجود دارند و توسط مقامات استان تأیید شده اند.

 

شهرهای دانشگاهی کانادا

کانادا دومین کشور بزرگ جهان از نظر خشکی است. از مناطق شهری پرجمعیت در جنوب انتاریو گرفته تا توندراهای قطب شمال و جنگل های بارانی سرسبز شمال غربی اقیانوس آرام، کانادا امکانات بی حد و حصری را برای سفر ارائه می دهد. در این کشور عظیم، تعداد زیادی شهر دانشجویی پر جنب و جوش وجود دارد. شما برای انتخاب خود آزاد هستید.

تورنتو

مونترال

ونکوور

کلگری

اتاوا

کبک

وینیپگ

 

برترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

کانادا برای آموزش عالی در سطح جهانی شهرت دارد و این با عملکرد مؤسسات آن در سه جدول اصلی رتبه بندی جهانی منعکس می شود. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی تایمز، هفت دانشگاه کانادا در میان 150 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

Top 10 Canadian Universities in 2022

دانشگاه

THE 2022

QS 2022

ARWU 2021

دانشگاه تورنتو

=18

26

22

دانشگاه بریتیش کلمبیا

37

46

42

دانشگاه مک گیل

44

=27

67

دانشگاه مک مستر

=80

140

92

دانشگاه مونترال

=88

111

101-150

دانشگاه آلبرتا

125

126

101-150

دانشگاه اتاوا

=162

230

201-300

دانشگاه کلگری

201-250

235

151-200

دانشگاه سایمون فریزر

201-250

=298

301-400

دانشگاه واترلو201-250=149151-200

 

انواع دوره های کارشناسی ارشد در کانادا

در کانادا، مدارک کارشناسی ارشد (همچنین به عنوان برنامه های grad یا  grad school  شناخته می شود) به طور کلی به شکل کارشناسی ارشد هنر (MA) یا کارشناسی ارشد علوم (MSc) ارائه می شود. مدارک کارشناسی ارشد تخصصی در طیف وسیعی از موضوعات، مانند کارشناسی ارشد هنرهای زیبا (MFA)، کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) و کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA) نیز وجود دارد.

 

برنامه های کارشناسی ارشد کانادا معمولا بین یک تا دو سال طول می کشد (ممکن است دوره های کارآموزی یا کارآموزی اضافی وجود داشته باشد).

همراه با سمینارها و آموزش های سنتی، برنامه شما احتمالاً شامل آموزش تعاملی مانند بازدید از سایت، پروژه ها و کار گروهی است. بیشتر کارشناسی ارشد شامل یک پایان نامه است (گاهی اوقات با یک پروژه مشاوره جایگزین می شود، بسته به حوزه موضوعی شما)، که بخش بزرگی از واحدهای دوره را تشکیل می دهد.

 

سال تحصیلی معمولاً از سپتامبر هر سال آغاز می شود، اما برخی از دانشگاه ها چندین تاریخ شروع برای برنامه های کارشناسی ارشد خود دارند. پس از تعطیلات کریسمس، دانشجویان به دانشگاه باز می گردند و تا زمان امتحانات در ماه آوریل درس می خوانند.

 

برنامه های Co-op

چندین دانشگاه کانادا برنامه های کارشناسی ارشد را از طریق گزینه آموزش Co-operative ارائه می دهند.

Co-op به دانشجویان فعلی امکان می دهد تا تجربه عملی در محل های مرتبط با رشته تحصیلی خود کسب کنند. این فرصت ها در همه رشته ها موجود است و تجربه کاری و ارتباطات ارزشمندی را فراهم می کند. کارفرمایان درگیر در برنامه Co-op ، دانشجویان بسیار واجد شرایط و با انگیزه را برای انجام پروژه های تخصصی جذب می کنند. بسیاری از آنها همچنین از آن به عنوان یک ابزار استخدام استفاده می کنند. برای دانشجویان کارشناسی ارشد این دوره های کارآموزی معمولا بین دو تا چهار ماه است.

 

برای تبدیل شدن به بخشی از برنامه، شما به عنوان دانشجوی Co-op ثبت نام می کنید – ممکن است شرایط اضافی در محل درخواست (مانند معدل بالا) و همچنین شرکت در جلسات آموزشی اجباری وجود داشته باشد. هنگامی که پذیرفته شدید، اعلان فرصت هایی را دریافت خواهید کرد که توسط هماهنگ کننده تعاونی موسسه شما ایجاد شده است.

 

دانشجویان بین المللی که نیاز به مجوز تحصیلی دارند باید برای مجوز کار Co-op اقدام کنند و دانشگاه ها می توانند در این زمینه کمک کنند.

 

درخواست برای پذیرش کارشناسی ارشد در کانادا

درخواست برای پذیرش در کانادا می تواند رقابتی باشد زیرا تعداد متقاضیان بسیار بیشتر از تعداد پذیرش های واقعی است.  سال تحصیلی در ماه سپتامبر شروع می شود، با این حال، تعداد کمی از دانشگاه ها ممکن است چندین تاریخ شروع نیز داشته باشند. همیشه توصیه می شود که دانشجویان بین المللی زودتر برای پذیرش اقدام کنند و ترجیحاً درخواست پذیرش خود را تا ماه ژانویه ارسال کنند.

 

واجد شرایط بودن برای کارشناسی ارشد در کانادا

برای واجد شرایط بودن برای پذیرش در MS در کانادا، متقاضی باید:

♦ حداقل معدل اغلب 3.0 / 4.0 (معادل 65-70٪) یا مدرک بین المللی کارشناسی معادل آن در یک رشته تحصیلی مرتبط داشته باشند.

♦ بسته به برنامه انتخابی، نمرات آزمونی مانند GMAT یا GRE را ارائه دهید.

♦ حداقل نمره GMAT مورد نیاز: 550

♦ حداقل نمرات GRE مورد نیاز 140 در کلامی. از نظر کمی 150

♦ غیر انگلیسی زبانان باید مدرکی دال بر تسلط به زبان انگلیسی از طریق تافل، آیلتس یا سایر آزمون های معادل ارائه کنند.

♦ تعداد کمی از برنامه های کارشناسی ارشد (مانند تجارت / مدیریت) نیز به 1-3 سال تجربه کاری نیاز دارند.

 

توجه: اگرچه اکثر برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می شوند، برخی از آنها ممکن است زبان فرانسه را به عنوان زبان تحصیل داشته باشند. این عمدتا به استانی که در آن هستید بستگی دارد (به عنوان مثال، کبک). به عنوان مدرک مهارت زبان فرانسه، دانش آموزان باید TEF یا DELF را ارائه دهد.

 

الزامات زبان انگلیسی برای کارشناسی ارشد در کانادا

دانشجویان بین المللی از کشورهای غیر بومی انگلیسی زبان ملزم به ارائه مدرکی مبنی بر مهارت زبان انگلیسی هستند. حداقل نمرات مورد نیاز آزمون ELP بسته به برنامه متفاوت است، با این حال، نمرات عمومی در دانشگاه های برتر ارائه دهنده کارشناسی ارشد در کانادا هستند.

تافل (iBT): 90+

آیلتس: 6.5-7.0

شرایط مورد نیاز برای کارشناسی ارشد در کانادا

به عنوان بخشی از الزامات درخواست، دانشجویان باید مدارک زیر را برای پذیرش در مقطع ارشد در کانادا ارسال کنند:

♦ فرم درخواست پذیرش تکمیل شده

♦ کپی تایید شده از ریز نمرات دانشگاهی و گواهینامه های تمام موسسات آموزشی

♦ رزومه / cv

♦ توصیه نامه ها

♦ انگیزه نامه/ sop

♦ نمرات آزمون های استاندارد برای تحصیل در کانادا شامل

♦ نمرات GRE / GMAT

♦ تسلط به زبان (انگلیسی / فرانسوی)

♦ پرداخت هزینه درخواست (غیر قابل استرداد)

♦ کپی پاسپورت

♦ نامه پذیرش یا کمک مالی

 

هزینه های کارشناسی ارشد در کانادا

هزینه های تحصیل برای دانشجویان بین المللی در کانادا در مقایسه با دانشجویان در انگلستان و آمریکا نسبتا مقرون به صرفه است، به طوری که بیشتر برنامه ها بین 14750 تا 27300 دلار کانادا (11930 تا 22075 دلار آمریکا) هزینه دارند. رشته‌های هنر و علوم انسانی در پایین این میانگین قرار خواهند گرفت و دندان‌پزشکی، معماری و کسب‌وکار در بالا قرار می گیرند. عموماً  هزینه دانشجویان کانادایی حدود نصف نرخی است که توسط دانشجویان خارجی پرداخت می شود.

 

فرصت‌های مالی متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا وجود دارد، و همچنین بورسیه‌هایی که توسط دانشگاه‌ها برای جذب دانشجویان با استعداد در خارج از کشور طراحی شده‌اند. جدول زیر برخی از بورسیه های تحصیلی موجود برای دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی ارشد در کانادا تحصیل می کنند را نشان می دهد:

 

بورس تحصیلی

اعطا شده به

مبلغ بورسیه (به دلار کانادا)

بورسیه تحصیلی انتاریودانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های انتاریو10,000- 30,000
Graduate Entrance Scholarshipدانشجویان در برنامه کارشناسی ارشد مالیات در دانشگاه واترلو3,500
بورسیه JN Tata Endowmentدانشجویان هندی که به دنبال تحصیل در خارج از کشور هستند1,832- 18,315
بورسیه تحصیلی بنیاد آقاخانهزینه های تحصیل و زندگی دانشجویان کشورهای در حال توسعه را پوشش می دهندVaries
Graduate Dean’s Entrance Scholarshipدانشجویان تمام وقت در یک برنامه کارشناسی ارشد مبتنی بر پایان نامه در UBC5,000
International Entrance Awardsدانشجویانی که در یک برنامه MBA در دانشگاه مک گیل ثبت نام کردندUp to 20,000
Graduate Scholarshipدانشجویانی که در یک برنامه کارشناسی ارشد در دانشگاه واترلو ثبت نام کردند1,000
Hira and Renu Ahuja International Graduate Scholarshipفارغ التحصیل تمام وقت در یک برنامه کارشناسی ارشد در دانشکده مهندسی دانشگاه واترلو ثبت نام کرد20,000
Graduate Fellowship (UMGF)دانشجویان تمام وقت دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه مانیتوبا14,000
Master’s Entrance Scholarshipدانشجوی فارغ التحصیل تمام وقت در UAlberta به صورت کمک هزینه17,500 + 10,000
Innovates Graduate Student Scholarshipدانشجویانی که در یک برنامه تحصیلات تکمیلی مبتنی بر تحقیق در UAlberta ثبت نام کردند26,000

 

کار در کانادا بعد از فارغ التحصیلی

کانادا پس از فارغ التحصیلی فرصت های زیادی برای کار ارائه می دهد و سیاست مهاجرتی این کشور در جهت حفظ استعدادهای بین المللی است.

 

تکمیل مدرک کارشناسی ارشد کانادا می تواند شما را واجد شرایط درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی کند، که به شما امکان می دهد برای مدتی برابر با طول دوره تحصیلی خود در کانادا کار کنید.

 

هنگامی که حداقل 12 ماه تجربه کار ماهر تمام وقت (یا معادل پاره وقت) در کانادا داشته باشید، می توانید درخواست خود را برای مهاجرت به کانادا به عنوان یک کارگر ماهر تحت کلاس تجربه کانادایی آغاز کنید. لطفاً توجه داشته باشید که هر تجربه کاری که در دوران دانشجویی به دست آورده اید در این گذینه محاسبه نمی شود.

 

همچنین طیف وسیعی از ویزای کار موقت برای افرادی در صنایع و حرفه های خاص وجود دارد که ممکن است بتوانید برای آنها درخواست دهید.

 

دامنه بعد از اتمام کارشناسی ارشد در کانادا به شدت به انتخاب برنامه بستگی دارد:

♦ حقوق فارغ التحصیلان علوم کامپیوتر در کانادا جزو پردرآمدترین هاست.

♦ مراقبت های بهداشتی و پزشکی با بیشترین تعداد گزینه های شغلی است.

♦ تقاضای زیادی برای فارغ التحصیلان حقوق در کانادا وجود دارد که وکلا سالانه حدود 72000 دلار کانادا درآمد دارند.

♦ فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد می توانند 29 درصد بیشتر از فارغ التحصیلان کارشناسی درآمد کسب کنند.

♦ کارمندان در کانادا هر 15 ماه یکبار حدود 9 درصد افزایش حقوق مشاهده می کنند.

 

با تحصیل در مقطع ارشد در کانادا شما می توانید زندگی جذاب در کانادا را در کنار آموزش با کیفیت تجربه کنید و در دانشگاه های برتر نحصیل کنید. شما میتوانید از مزایای مجوز کار  بعد از تحصیل بهرمند شوید و اقامت کانادا را دریافت کنید. اگر می خواهید به همه تیم موارد دست پیدا کنید، می توانید با یک مشاوران  ما در visashi در ارتباط باشید برای یک دانشگاه کانادا درخواست دهید.

تحصیل دکترا در کانادا

خانه برخی از تاریخی‌ترین و مشهورترین دانشگاه‌های تحقیقاتی آمریکای شمالی، چشم‌انداز چندفرهنگی و جامعه جهانی کانادا آن را به محبوبیترین گذینه برای هزاران دانشجوی بین‌المللی تبدیل کرده است.

 

تحصیل دکترا در کانادا به شما این فرصت را می دهد که با اساتید برجسته کار کنید و از امکانات مدرن پیشرفته بهره ببرید. هنگامی که دکترای خود را به دست آوردید، این فرصت را خواهید داشت که از یکی از سخاوتمندانه ترین طرح های ویزای کار پس از تحصیل در جهان استفاده کنید.

 

این صفحه همه چیزهایی را که برای استفاده از تحصیلات تکمیلی در کانادا باید بدانید را پوشش می دهد. این شامل اطلاعاتی در مورد سیستم دانشگاهی کانادا، ساختار یک برنامه دکتری کانادایی و حقایق کلیدی برای هزینه ها، بودجه و الزامات ویزا می باشد.

 

فرصت های دکترا در کانادا – چه چیزی برای سال 2022 ارائه می شود؟

تعداد دانشجویان خارجی که در کانادا تحصیل می کنند اخیراً نزدیک به 30٪ افزایش یافته است زیرا دانشجویان بیشتری جذب چشم انداز زندگی و تحصیل در یک جامعه دوستانه و لیبرال با سیستم آموزشی و دانشگاه های معتبر شده اند.

 

در اینجا چند مورد از مواردی است که کانادا را به یک انتخاب عالی برای تحصیل در مقطع دکترا در سال 2022 و بعد از آن تبدیل می کند:

دانشگاه‌های مشهور بین‌المللی – قدیمی‌ترین دانشگاه‌های کانادا به قرن هفدهم برمی‌گردد، اما تحقیقاتی که آنها انجام می‌دهند همچنان در سطح جهانی پیشرو هستند و شش مؤسسه در 150 مؤسسه برتر از هر سه رتبه‌بندی بزرگ جهانی قرار دارند.

هزینه های بین المللی مقرون به صرفه – تحصیل دکترا در کانادا به طور کلی ارزان تر از همسایه ایالات متحده آمریکا است، به طوری که برخی از دانشگاه ها در واقع هزینه های بین المللی را کاهش می دهند – یا حتی از آنها چشم پوشی می کنند.

فرصت‌های کاری پس از تحصیل – تکمیل موفقیت‌آمیز دکترا به شما این حق را می‌دهد که تا سه سال در کانادا زندگی و کار کنید و شاید مسیری را برای اقامت دائم یا حتی شهروندی انتخاب کنید.

فضای باز – از دریاچه‌های بزرگ انتاریو و کبک و کوه‌های راکی ​​کانادا و چمنزارهای آلبرتا تا بیابان بکر سرزمین‌های وسیع شمال غربی: در طول دوره دکتری شما چیزهای زیادی برای کاوش (و شاید حتی تحقیق) وجود دارد.

 

تحصیل دکترا در کانادا – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها98
جوایز نوبل27
قدیمی ترین دانشگاهUniversité Laval (1663)
دانش آموزان بین المللی279,168
طول دوره دکتری3-6 years
هزینه تحصیلCAD $2,500-17,000
سال تحصیلیSeptember to April

 

دانشگاه های کانادا

مانند همسایه نزدیک خود، ایالات متحده آمریکا، کانادا نیز کشور بزرگی است. با این حال، بر خلاف ایالات متحده آمریکا، بخش نسبتا کمی از کانادا در واقع مسکونی است. این بدان معناست که سیستم دانشگاهی کانادا به اندازه‌ای که انتظار دارید بزرگ نیست و وقتی نوبت به تحصیل در مقطع دکترا می‌رسد، در واقع درک آن نسبتاً آسان است.

 

دانشگاه های تحقیقاتی و دانشکده های تحصیلات تکمیلی

حدود 100 دانشگاه تحقیقاتی در کانادا وجود دارد (موسسات دیگری مانند کالج های هنرهای لیبرال و کالج های محلی نیز وجود دارند، اما این دانشگاه ها تمایلی به ارائه مدرک دکترا ندارند). این دانشگاه‌ها اغلب برنامه‌های دکتری خود را در دانشکده های تحصیلات تکمیلی اختصاصی انجام میدهند که همه امکانات و تخصص لازم برای حمایت از دانشجویان از طریق مدارک تحصیلات تکمیلی پیشرفته را در خود جای داده‌اند.

 

دانشگاه های منفرد کانادا بسته به نحوه دریافت بودجه خود می توانند دولتی یا خصوصی باشند.

 

اکثر استان ها رویکرد مشابهی را برای آموزش دکترا و استخدام بین المللی دارند، اما سیاست های محلی گاهی اوقات می تواند بر میزان (و نوع) بودجه در دسترس تأثیر بگذارد. بخشی از کانادا که برای تحصیل در آن انتخاب می کنید ممکن است تعیین کند که آیا دانشگاه شما برنامه هایی را به زبان انگلیسی، فرانسوی یا هر دو ارائه می دهد.

 

10 استان کانادا به شرح زیر است:

♦ آلبرتا استانی محصور در خشکی در غرب کانادا است که به خاطر جنگل‌های وسیع، دشت‌ها و رشته‌کوه‌هایش معروف است. 5 دانشگاه در آلبرتا فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

♦ بریتیش کلمبیا غربی ترین استان کانادا است. چشم انداز ناهموار آن با جنگل های بارانی معتدل و آبدره های ساحلی چشمگیر مشخص می شود. 7 دانشگاه در بریتیش کلمبیا فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

♦  مانیتوبا یک استان مرکزی است که دشت‌های وسیع و برخی از دریاچه‌های بزرگ کانادا را در خود جای داده است. 2 دانشگاه در مانیتوبا فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

♦ نیوبرانزویک استان کوچکی در سواحل شرقی کانادا است که جنگل‌ها، کوه‌ها و برخی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های اروپایی در آمریکای شمالی را در خود جای داده است. 2 دانشگاه در نیوبرانزویک فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان های رسمی آن انگلیسی و فرانسوی است.

 

♦ نوا اسکوشیا یک استان دریایی در اقیانوس اطلس کانادا است که از یک شبه جزیره و جزایر مجاور تشکیل شده است. 5 دانشگاه در نوا اسکوشیا فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

♦ نیوفاندلند و لابرادور شرقی ترین استان کانادا است که از جزیره نیوفاندلند و منطقه اصلی لابرادور تشکیل شده است که از نظر جغرافیایی با تاندراهای زیر قطبی و کوه های خیره کننده آن تعریف شده است. 1 دانشگاه در نیوفاندلند و لابرادور فرصت های دکترا ارائه می دهد و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

♦ انتاریو پرجمعیت ترین استان کانادا است که در شرق این کشور واقع شده است. این استان محل پایتخت کانادا، اتاوا، و همچنین دریاچه معروف انتاریو و آبشار نیاگارا است. 22 دانشگاه در انتاریو فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

♦ جزیره پرنس ادوارد یک استان در سواحل شرقی کانادا  و کوچکترین استان در این کشور است. 1 دانشگاه در جزیره پرنس ادوارد فرصت های دکترا ارائه می دهد و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

♦ کبک بزرگترین استان کانادا است که در شرق این کشور واقع شده است. این کشور فرهنگ غنی و مستقل کبکایی را در خود جای داده است و به خاطر رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و خلیج‌هایش مشهور است. 17 دانشگاه در کبک فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان رسمی آن فرانسوی است.

 

♦ ساسکاچوان یک استان بزرگ محصور در خشکی در مرکز کانادا است که توسط دریاچه‌ها و دریاچه‌های آن تعریف شده است. 2 دانشگاه در ساسکاچوان فرصت های دکترا را ارائه می دهند و زبان رسمی آن انگلیسی است.

 

سه قلمرو کانادا عبارتند از: یوکان، نانووت و مناطق شمال غربی. آنها خانه کالج هایی هستند که مدرک کارشناسی ارائه می دهند، اما در حال حاضر دانشگاه هایی با برنامه های دکترا ندارند.

 

ساختار دکتری در کانادا

مانند سایر کشورها، دکترای کانادا معمولاً به عنوان یک ” terminal degree” اعطا می شود – بالاترین سطح مدرک تحصیلی که یک دانشجو می تواند پس از مدرک لیسانس و فوق لیسانس به دست آورد. طیف وسیعی از مدارک دکترا در کنار دکترای آکادمیک، از جمله دکترای حرفه ای مانند مدارک دکتری مدیریت بازرگانی (DBA) و دکترای آموزش (EdD) در دسترس هستند.

 

طول دوره دکتری

اکثر دوره ها به حداقل سه سال مطالعه و تحقیق تمام وقت نیاز دارند، اما برخی از دانشجویان برای مدت طولانی تر، حداکثر شش سال تحصیل می کنند.

 

در بیشتر موارد، برای اخذ پذیرش در برنامه دکتری استاندارد کانادا، باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. با این حال، برخی از دانشگاه ها مسیرهای مقطع دکترا را برای دانشجویانی که مستقیماً از مقطع کارشناسی می آیند ارائه می دهند، اما تکمیل آن زمان بیشتری می برد.

 

فرآیند دکتری کانادا

تحصیل در مقطع دکترا در کانادا نسبت به کشور همسایه ایالات متحده آمریکا شباهت بیشتری با انگلستان دارد. در حالی که دکترای ایالات متحده معمولاً با یک یا دو سال کلاس ها و امتحانات تدریس شده قبل از اینکه دانشجو موضوع پایان نامه خود را تعریف کند آغاز می شود، دکترای کانادایی معمولا از ابتدا بیشتر بر روی تحقیق متمرکز است.

 

به طور کلی، دانشجویان این دوره ها را در سال اول دکتری خود تکمیل می کنند، قبل از اینکه بر روی تحقیق و نوشتن پایان نامه دکتری تمرکز کنند. در برخی موارد ممکن است یک دانشگاه از دانشجویان دکترا بخواهد در پایان سال اول یا دوم خود در آزمون جامع شرکت کنند. این امر دانش عمومی دانشجو را در مورد رشته خود قبل از اینکه به آنها اجازه داده شود به تحقیقات بسیار خاص تر ادامه دهند، آزمایش می کند

 

سال تحصیلی

سال تحصیلی کانادا معمولاً از سپتامبر تا آوریل ادامه دارد، اما تاریخ دقیق ترم تحصیلی بین استان ها و دانشگاه های آنها متفاوت است.

 

نظارت و تحقیق

شما دکترای خود را تحت راهنمایی حداقل یک استاد راهنما تکمیل خواهید کرد. آنها در موضوع و رشته عمومی شما متخصص خواهند بود. سایر اعضای دانشکده تحصیلات تکمیلی شما نیز ممکن است به نظارت و آموزش شما کمک کنند، به خصوص اگر برنامه شما شامل کلاس ها و دوره های اضافی باشد.

معیار اصلی برای مدرک شما تکمیل یک پایان نامه دکتری قابل توجه خواهد بود. همانطور که در سایر کشورها، این باید یک مجموعه تحقیقاتی دقیق و قابل توجهی از تحقیقات را نشان دهد که کمک قابل توجهیبه دانش داشته باشد.

 

ارزیابی

معیار اصلی برای ارزیابی دکتری کانادا اصالت و کیفیت پایان نامه دکتری شما است. شما معمولاً قبل از نوشتن نسخه نهایی بر اساس بازخورد استاد راهنما، تهیه پیش نویس آن را در نیمه دوره دکتری خود شروع می کنید. پس از ارسال پایان نامه، کمیته ای از ممتحنین (شامل حداقل یک کارشناس خارجی) برای خواندن و بررسی آن منصوب می شود. سپس شما به دفاع شفاهی از پایان نامه خود می‌پردازد.

 

سپس ممتحنان تصمیم می گیرند که آیا عملکرد امتحان شما رضایت بخش بوده است یا خیر. (مانند دفاع رساله دکتری در ایران). برخی از برنامه های PhD کانادا نیز شامل دوره ها و امتحانات قبل از پایان نامه شما می شود.

 

برنامه های کوتول (cotutelle)

برخی از دانشگاه‌های کانادا مانند فرآیند معمول دکترا که در بالا توضیح داده شد، با سایر مؤسسات بین‌المللی همکاری می‌کنند تا یک مسیر مشارکتی برای دانشجویان دکتری ارائه دهند که به عنوان «cotutelle» شناخته می‌شود. این برنامه ها شامل گذراندن وقت یک دانشجو در دو دانشگاه مختلف است که هر کدام در نظارت، بررسی و اعطای پروژه دکترا نقش دارند.

از این نظر کوتول تا حدودی شبیه یک دکترای مشترک است. با این حال، بر خلاف برخی دیگر از دکتراهای مشترک، یک ترتیب کوتول معمولا به پروژه دانشجو اختصاص دارد تا مشارکت مداوم بین دو دانشگاه. از این نظر، فکر کردن به کوتول به عنوان نوع خاصی از دکترای مشترک مفید است.

در دسترس بودن این گزینه بین دانشگاه های کانادا متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر با موسسه خود تماس بگیرید.

هزینه های دکتری کانادا

تحصیل در خارج از کشور در کانادا مقرون به صرفه تر از آن چیزی است که فکر می کنید، علیرغم این واقعیت که دانشگاه ها معمولا هزینه های بالاتری را برای دانشجویان بین المللی دریافت می کنند.

هزینه های برنامه دکترا کانادا معمولاً بین 2500 تا 17000 دلار کانادا در سال است، اگرچه برخی از آنها می توانند تا 25000 دلار کانادا نیز برسد. این مبلغ بیشتر از مبلغی است که یک دانشجوی داخلی می پردازد، اما همچنان کمتر از سایر کشورهای محبوب مانند بریتانیا و ایالات متحده است.

علاوه بر شهریه ممکن است از شما خواسته شود که هزینه های تکمیلی دیگری برای خدمات دانشجویی بپردازید.

دانشگاه تورنتو از سال 2018 هزینه‌های مشابهی را از دانشجویان داخلی و بین‌المللی در مقطع دکترا دریافت کرده است.

دانشگاه براک پوشش کامل هزینه های دکترا بین المللی را از طریق بورسیه های خود آغاز کرده است.

 

بودجه دکتری کانادا

کانادا از دانشجویان بین المللی استقبال می کند و طیف وسیعی از فرصت های مالی را برای تحصیل دکترا در دانشگاه های خود فراهم می کند. این شامل انواع دستیاری تدریس و همچنین طرح های بورسیه از دولت کانادا، صنعت و بنیادهای آموزشی است.

 

درخواست برای دکترا در کانادا

اکثر دانشگاه های کانادا موقعیت های دکتری خود را که توسط دانشکده های تحصیلات تکمیلی آنها اداره می شود سازماندهی می کنند و شما معمولاً در در وبسایت آنها درخواست می دهید. برخی از دانشگاه ها دارای دانشکده های تحصیلات تکمیلی مجزا برای رشته های مختلف خواهند بود.

 

شرایط پذیرش

حداقل نیاز برای دکترا در کانادا معمولاً مدرک کارشناسی ارشد در یک موضوع مرتبط است. برخلاف انگلستان و ایالات متحده آمریکا، رفتن مستقیم از مقطع کارشناسی به دکترا نسبتاً سخت است. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است به شما اجازه انجام این کار را بدهند، اما معمولاً طول دوره دکتری شما را برای تطبیق با آموزش‌های اضافی در سطح کارشناسی ارشد افزایش می‌دهند.

پذیرش در دوره دکتری کانادا می تواند کاملا رقابتی باشد و دانشکده های تحصیلات تکمیلی ممکن است فقط برای تعداد معینی در گروه هر سال صندلی خالی داشته باشند. این بدان معنی است که احتمالاً پیشرفت تحصیلی قبلی شما کاملاً دقیق مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

نمرات معدل

به طور خاص، معمولاً از شما خواسته می شود که به جای ارسال نتیجه نهایی مدرک خود، یک نمره میانگین نمرات (GPA) ارائه دهید. GPA سیستمی است که در ایالات متحده آمریکا و کانادا (و همچنین برخی از کشورهای دیگر) استفاده می شود اما در انگلستان و اروپا کمتر رایج است. این نمایش دقیق تری از عملکرد کلی شما در طول دوره تحصیلی ارائه می دهد.

اگر دانشگاه های قبلی شما از سیستم معدل استفاده نمی کردند نگران نباشید: این امکان وجود دارد که اکثر نمرات دیگر را به معدل تبدیل کنید. شما معمولاً برای پذیرش در برنامه دکتری کانادا به معدل 3.0 یا بالاتر نیاز دارید.

 

آزمون های پذیرش تحصیلات تکمیلی

همچنین ممکن است از شما خواسته شود که نمره ای از آزمون سوابق تحصیلات تکمیلی (GRE) یا آزمون پذیرش مدیریت تحصیلات تکمیلی (GMAT) را به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه دهید. این به دانشگاه‌ها اجازه می‌دهد تا شایستگی متقاضیان را ارزیابی کنند و به طور بالقوه بین داوطلبانی با سوابق تحصیلی خوب تصمیم بگیرند.

الزامات خاص (و نمرات مورد انتظار) بین دانشگاه ها و دانشکده های تحصیلات تکمیلی متفاوت است، بنابراین از قبل بررسی کنید.

 

الزامات زبان

بسته به استانی که برای تحصیل در آن انتخاب می‌کنید، می‌توانید دکترای کانادا را به دو زبان انگلیسی یا فرانسوی بگذرانید. انگلیسی رایج‌ترین زبان آموزشی است، اما دانشگاه‌های کبک معمولاً به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند.

هر زبانی را که برای تحصیل انتخاب کنید، باید نشان دهید که به اندازه کافی در آن مهارت دارید تا دکترا را تکمیل کنید. اگر فرانسوی یا انگلیسی زبان هستید یا قبلاً در سطح دانشگاه به هر یک از این زبان ها تحصیل کرده اید، معمولاً کافی است. در غیر این صورت، باید یک آزمون زبان را تکمیل کرده و نمره را به عنوان بخشی از درخواست خود ارسال کنید.

 

فرآیند برنامه

معمولا دو مسیر برای درخواست دکتری کانادا وجود دارد:

یک پروژه تحقیقاتی دکتری پیدا کنید و برای آن درخواست دهید. بسیاری از موقعیت ها در حال حاضر دارای یک بورس تحصیلی یا کمک هزینه هستند و به دنبال کاندیدای ایده آل هستند.

با پروژه تحقیقاتی خود برای دوره دکتری در یک دانشگاه ارائه دهید. اولین قدم در این مورد معمولاً شناسایی ناظر / یا گروه تحقیقاتی مناسب و تماس با آنها برای بحث در مورد علاقه خود است. ممکن است لازم باشد جداگانه برای بودجه درخواست دهید.

 

بسته به نوع فرصتی که برای آن درخواست می کنید، معمولاً باید موارد زیر را به دانشگاه یا دانشکده تحصیلات تکمیلی ارائه دهید:

♦ جزئیات (و شواهد) تحصیلات و مدارک قبلی شما: علاوه بر تایید نتیجه نهایی شما (و معدل)، دانشگاه های کانادا ممکن است از شما بخواهند که ریز نمرات لیسانس و فوق لیسانس شما، از جمله اطلاعات مربوط به ماژول ها و نمرات خاص شما را ببینند. دانشگاه/های قبلی شما باید بتوانند این را ارائه دهند، اما باید به آنها زمان کافی بدهید.

♦ اطلاعات در مورد جزئیات پروژه و برنامه های شما: اگر موضوع خود را پیشنهاد می کنید، معمولاً باید یک پیشنهاد تحقیقاتی برای آن ارسال کنید. اگر برای یک موقعیت تبلیغ شده درخواست می دهید، ممکن است از شما خواسته شود که بیانیه شخصی ارائه دهید که علایق و شایستگی های تحصیلی خود را توضیح دهد.

♦ دو توصیه نامه اینها به عنوان مراجع علمی شما عمل می کنند و بنابراین باید توسط اساتید یا مربیانی که کار شما را در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد می شناسند ارائه شوند.

♦ مدارکی از نمرات آزمون برای هر آزمون زبان یا آزمون پذیرش فارغ التحصیلی که از شما خواسته شده است.

♦ حتماً شرایط خاص را در مدرسه تحصیلات تکمیلی خود بررسی کنید (یا از سوپروایزری که درخواست همکاری با او را دارید بخواهید).

 

مهلت‌های خاص برای درخواست‌های PhD کانادا اغلب توسط دانشکده های تحصیلات تکمیلی تعیین می‌شود. تاریخ های واقعی متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی باید در بهار برای شروع پاییز اقدام کنید یا برعکس. مطمئن شوید که زمان کافی برای جمع آوری تمام مواد درخواستی خود در نظر گرفته اید.

 

مصاحبه ها

دانشگاه های کانادا ممکن است یک مصاحبه دکتری ترتیب دهند تا درخواست و پتانسیل شما را ارزیابی کنند یا شما را بهتر بشناسند. اگر چنین است، ممکن است این فرصت به شما داده شود تا مصاحبه خود را از طریق اسکایپ یا یک پلت فرم کنفرانس ویدیویی مشابه انجام دهید.

 

ویزای دانشجویی

معمولاً برای ورود به کانادا به عنوان دانشجو و ماندن در دوره دکتری خود به دو مدرک نیاز دارید: یک مجوز الکترونیکی سفر و یک مجوز تحصیل.

 

درخواست برای مجوز تحصیل

همانطور که از نامش پیداست، مجوز تحصیل به شما این حق را می دهد که در طول دوره ای در کانادا زندگی کنید (و تحصیل کنید!). مجوز برای طول دوره دکتری شما، به اضافه 90 روز اضافی (به شما زمان می دهد تا سفر را ترتیب دهید یا پس از اتمام دوره برای ویزای کار پس از تحصیل درخواست دهید).

 

شما معمولاً قبل از سفر به کانادا باید برای مجوز تحصیل در کشور خود درخواست دهید. شما می توانید این فرآیند را به صورت آنلاین شروع کنید، اما ممکن است لازم باشد گذرنامه و سایر اطلاعات خود را به سفارت کانادا ببرید. قبل از اینکه بتوانید درخواست دهید، به نامه پذیرش از دانشگاه خود نیاز دارید (دلیل خوبی برای شروع زودهنگام درخواست دکترا).

 

درخواست مجوز سفر الکترونیکی (eTA)

اکثر دانشجویان بین المللی برای ورود به کانادا به مجوز نیاز دارند. شما می توانید این را با درخواست مجوز سفر الکترونیکی (eTA) دریافت کنید. این به عنوان ویزای شما عمل می کند و به شما امکان می دهد وارد کانادا شوید. فرآیند درخواست برای eTA نسبتا ساده است و به صورت آنلاین انجام می شود. شما باید جزئیات گذرنامه و اطلاعات پرداخت خود را با هزینه ای معادل 7 دلار کانادا (5.55 دلار آمریکا) ارائه دهید.

 

توجه داشته باشید که eTA شما به شما اجازه ورود به کانادا را می دهد، اما به شما این حق را نمی دهد که در طول دوره دکتری خود در آنجا زندگی کنید. برای انجام این کار، باید برای مجوز تحصیل خود (که در بالا توضیح داده شد) درخواست داده باشید. اطلاعات بیشتر در مورد درخواست برای زندگی و تحصیل در کانادا در وب سایت رسمی دولت کانادا وجود دارد.

 

آیا می توانم بعد از دکترا در کانادا کار کنم؟

به عنوان یک فارغ التحصیل دکترا، کاندیدای عالی برای طیف وسیعی از مشاغل در آموزش عالی، تحقیقات و سایر زمینه ها خواهید بود. علاوه بر این، کانادا بسیار مشتاق نگه داشتن شما خواهد بود و سیستم ویزای پس از تحصیل آن به گونه ای طراحی شده است که این گزینه را تا حد امکان جذاب کند.

 

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی کانادا (PGWP) به فارغ التحصیلان بین المللی از دانشگاه های این کشور اجازه می دهد تا حداکثر سه سال پس از اتمام دوره دکترا در کانادا زندگی و کار کنند.

 

شما باید برای دکتری خود به طور تمام وقت تحصیل کرده باشید و برنامه خود را با موفقیت به پایان برسانید. هزینه معمولاً 255 دلار کانادا (200 دلار آمریکا) است و زمان پردازش برای درخواست آنلاین تقریباً 56 روز است. اطلاعات بیشتر در وب سایت دولت کانادا وجود دارد. هنگامی که یک PGWP دارید، ممکن است بتوانید برای اقامت دائم و در نهایت حتی شهروندی کانادا درخواست دهید.

هزینه های زندگی در کانادا در سال 2022

هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان ایرانی

 

با مشاوران ما در visashi در ارتباط باشید و از راهنمایی های آنها درباره نحوه اپلای و اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های کانادا بهره مند شوید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top