تحصیل در چین_ راهنمای 2022- 2023

تحصیل کارشناسی در چین

چین مهد فرهنگ، فلسفه و هنر است که با هر اختراع و هر سلسله مسیر تاریخ را تغییر داد. ناگفته نماند که آثار بزرگ سان تزو و کنفوسیوس که هنوز هم نقل می شوند و به عنوان راهنمای زندگی مورد استفاده قرار می گیرند. با در نظر گرفتن فضا و فرهنگ عالی، چین مقصد بین المللی ایده آلی برای تحصیل شما به نظر می رسد.

آیا علاقه مند به گرفتن مدرک لیسانس در چین هستید؟ در اینجا ما تمام اطلاعات و لیست کامل برنامه ها را داریم. اگر به کمک نیاز دارید، فقط به ما اطلاع دهید و ما می توانیم به شما کمک کنیم.

 

بین المللی شدن یک جزء اصلی در موسسات آموزش عالی چین است. برای دستیابی به این هدف، اکثر دانشگاه های چین برنامه های لیسانس انگلیسی را ارائه می دهند. تمام مدارک لیسانس اعطا شده توسط دانشگاه های چین معتبر و بین المللی شناخته شده هستند.

برای تکمیل تحصیلات کارشناسی در چین، باید 4 تا 6 سال را به یادگیری جامع اختصاص دهید. دوره هایی در رشته پزشکی مانند لیسانس پزشکی و لیسانس جراحی (MBBS) و لیسانس پزشکی بالینی نمونه هایی از برنامه هایی هستند که در مدت 6 سال تکمیل می شوند.

 

سال تحصیلی از ترم بهار شروع می شود که از مارس شروع می شود و در اواسط جولای به پایان می رسد و ترم پاییز که از اواسط سپتامبر شروع می شود و در ژانویه به پایان می رسد. با این حال، تاریخ ترم بسته به طول تعطیلات تابستانی و سال نو چینی متفاوت است.

 

برای ثبت نام در مقطع لیسانس در چین، باید حداقل 12 سال آموزش رسمی را تکمیل کنید، در صورتی که انگلیسی زبان اول شما نیست، مدارک کافی برای زبان انگلیسی ارائه دهید، ریز نمرات شما توسط وزارت آموزش تایید شده باشد، یک نامه بیانیه شخصی بنویسید. تهیه دو توصیه نامه و ارائه سایر اسناد اضافی.

 

چرا تحصیل در چین؟

دانشگاه های چین در سطح جهانی شناخته شده اند

دانشگاه های چین جزو برترین ارائه دهندگان آموزش عالی در آسیا  و دنیا هستند. بیش از 100 دانشگاه در چین جایگاه خود را در رتبه بندی های معتبر جهانی هر ساله کسب می کنند.

 

دولت تعداد زیادی بورسیه ارائه می دهد

این ضرب المثل را می دانید که “عمل ها بلندتر از کلمات صحبت می کنند”؟ دولت چین حداقل از نظر جذب دانشجویان بین المللی نمونه مثبت کاملی است. مقامات محلی نه تنها در مورد آن صحبت کرده اند، بلکه سرمایه گذاری زیادی نیز برای ایجاد محیطی جذاب برای دانشجویان خارجی انجام داده اند. کافی است به تعداد عظیم بورسیه ها و حمایت های مالی موجود – بیش از 40000 – توجه کنید تا متوجه اهمیتی شوید که دولت برای جذب استعدادهای بین المللی قائل است.

 

دستیابی به مهارت زبان چینی

چینی نه تنها پرگویش ترین زبان در سرتاسر جهان است، بلکه یک زبان پرتقاضا نیز هست، زبانی که می تواند به شما کمک کند در شرکت های تابعه چینی در سرتاسر جهان شغل هایی با درآمد خوب پیدا کنید. مطمئنا، یادگیری چینی دقیقاً آسان نیست. اما اگر اشتیاق شما وجود دارد و شما به این ایده علاقه دارید، تحصیل و زندگی در چین برای چند سال تمام پشتیبانی لازم را برای تسلط بر این زبان به شما می دهد.

 

CV خود را با اخذ مدرک تحصیلی از چین برجسته کنید

با وجود رزومه های بسیار مشابه، جای تعجب نیست که مشاغل و دپارتمان های منابع انسانی در یافتن نامزدهای استثنایی مشکل دارند. اما اگر با دریافت مدرک از یکی از دانشگاه های چین فارغ التحصیل شوید، به عنوان یک جویای کار در آینده با این مشکل مواجه نخواهید شد.

 

فرهنگ چینی را کاوش کنید

چین دارای فرهنگ منحصر به فردی است، با ترکیبی جالب از تأثیرات، ارزش ها و سنت ها. از باورهای کنفوسیوس تا غرور ملی، از تاکید بر خانواده تا پینگ پنگ (تنیس روی میز) بسیار محبوب، از خوشنویسی چینی تا کونگ فو، و از جشنواره های سنتی تا اشتیاق به چای – تعداد کمی از کشورها می توانند با ثروتمندان چین برابری کنند.

 

کدام دانشگاه ها و کالج ها در چین تحصیل کنیم

چین دارای 44 دانشگاه رتبه بندی شده در بین 500 دانشگاه برتر درجهان است. از آنجایی که گذراندن همه آنها و تصمیم گیری در مورد بهترین آنها برای شرکت کردن دشوار است، تصمیم گرفتیم فقط چند مورد را که توصیه می کنیم فهرست کنیم، اما فراموش نکنید که گزینه های خود را باز نگه دارید:

♦  دانشگاه ژجیانگ

♦  دانشگاه Tsinghua

♦  دانشگاه پکن

♦  دانشگاه فودان

♦  دانشگاه جیائو تونگ شانگهای

 

تحصیل کارشناسی در چین چگونه است؟

در بررسی های دانشجویان در مورد تحصیل در چین، یک عبارت واحد بارها و بارها مورد استفاده قرار می گیرد: امکانات عالی و نوآورانه. ظاهراً دانشگاه ها می دانند که چگونه از دانشجویان خود مراقبت کنند، زندگی آنها را آسان کنند و از آنها مراقبت کنند و دسترسی رایگان به مواد و تجهیزات ارائه دهند.

کلاس ها از ساعت 8 تا 12 برگزار می شود و معمولاً شامل ارائه و مناظره می شود، در حالی که دانشجویان تشویق می شوند تا به صورت گروهی کار کنند تا سطح بالایی از تبادل فرهنگی را تضمین کنند.

 

بهترین رشته ها و برنامه های کارشناسی در چین

چین همه زمینه‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد، اما تصمیم‌گیری برای تحصیل در چه رشته‌ای و پرسودترین و محبوب‌ترین مدرک‌ها در این کشور می‌تواند دشوار باشد.  گزینه های زیادی برای تحصیل در مقطع لیسانس در چین وجود دارد:

♦  پزشکی – MBBS

♦  لیسانس پرستاری

♦  لیسانس مهندسی

♦  لیسانس در تجارت

♦  لیسانس در علوم کامپیوتر

♦  لیسانس زبان چینی

♦  لیسانس حسابداری

♦  لیسانس اقتصاد

♦  لیسانس در امور مالی

♦  لیسانس حقوق

♦  لیسانس بازاریابی

 

شهرهای بزرگ چین

چین چهارمین کشور بزرگ جهان است، بنابراین تصمیم گیری در مورد شهری که برای شما مناسب تر هستید می تواند دشوار باشد.

با این حال، در مورد دانشگاه ها و زندگی شبانه دانشجویی، هیچ جای دنیا با شهرهای بزرگ چین قابل مقایسه نیست.

 

چگونه درخواست شود

دانشگاه‌های چین سالانه متقاضیان زیادی را پذیرش می‌کنند، بنابراین وب‌سایت‌های کمکی زیادی برای درخواست کمک و مدیریت درخواست‌های دانشجویان برای دانشجویان وجود دارد. این وب سایت ها عبارتند از:

CUCAS – جایی که می‌توانید خودتان به‌صورت آنلاین درخواست دهید، و این یک واسطه بین شما و دانشگاه است

CUAC (مرکز درخواست دانشگاه چین) – جایی که می‌توانید برای یک دانشگاه درخواست دهید، اما مشاوران عالی و راهنماهای حرفه‌ای را نیز بیابید که می‌توانند به شما در تصمیم گیری در مورد تحصیل کمک کنند.

 

شما همچنین می توانید به تنهایی درخواست دهید، البته مستقیماً در دانشگاهی که انتخاب کرده اید. با این حال، از هر راهی که تصمیم به درخواست داشته باشید، مدارک مورد نیاز یکسان است که عبارتند از:

♦  عکس پاسپورت

♦  یک فتوکپی از پاسپورت شما

♦  یک فتوکپی از ویزای شما

♦  آی دی شما

♦  گواهی سلامت شما

♦  سوابق جنایی شما

♦  گواهی مهارت زبان چینی / انگلیسی

♦  ضمانت نامه (والدین یا قیم قانونی بیانیه ای را امضا می کنند که به موجب آن مسئولیت می پذیرند که شما از قوانین و مقررات چین و دانشگاه پیروی کنید)

♦  مدرکی که نشان می دهد می توانید از تحصیل خود در چین حمایت کنید.

♦  گواهی / دیپلم از آخرین مدرسه فارغ التحصیلی شما

♦  ریز نمرات تحصیلی آخرین مدرسه فارغ التحصیلی شما

 

راه های مفید برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای دانشگاه چینی

این نوع دوره‌ها به دانشجویان جویای مدرک کمک می‌کنند تا درست قبل از شروع دوره کارشناسی یا سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، تقویت آموزشی بیشتری کسب کنند.

اگر در یک برنامه تحصیلی در چین شرکت می کنید، باید ثابت کنید که مهارت های زبانی شما برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها به اندازه کافی خوب است. این دوره ها همچنین شما را برای هر یک از آزمون های زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه ها آماده می کند.

چین برنامه های کارشناسی انگلیسی به طور محدود وجود دارد. برای درخواست برای یکی از آنها، باید مهارت خود را از طریق مدرک زبان انگلیسی اثبات کنید. موارد پذیرفته شده توسط دانشگاه های چین عبارتند از:

♦  آکادمیک PTE

♦  تافل

♦  آیلتس

تحصیل کارشناسی ارشد در چین

به عنوان یکی از قدرت های مالی جهان، اخذ مدرک کارشناسی ارشد در چین این فرصت را برای تحصیل در قلب یک اقتصاد پررونق فراهم می کند. چین تمایل زیادی دارد خود را به عنوان گزینه ای محبوب برای جذب دانشجویان خارجی معرفی کند. چندین پروژه مهم توسط دولت چین برای بهبود سیستم آموزش عالی آغاز شده است و تعداد کالج ها و دانشگاه های زیادی برای پذیرش دانشجویان بین المللی آماده می شوند.

 

ادامه مطلب اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها، هزینه های تحصیل، فرصت های تامین مالی و ویزای دانشجویی به سوالات شما در مورد تحصیلات تکمیلی در چین پاسخ خواهد داد.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در چین

چشم انداز متنوع چین، اقتصاد پر رونق و سرمایه گذاری سنگین دولتی در آموزش عالی، آن را به مکانی فوق العاده برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد تبدیل کرده است.

چه علاقه مند به دنبال کردن یک رشته علم و فناوری یا یکی از رشته های علوم انسانی باشید، گزینه های بسیاری برای تحصیلات تکمیلی متناسب با اهداف شغلی خود خواهید یافت.

 

در اینجا تنها چند دلیل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در چین آورده شده است:

دانشگاه‌های در سطح جهانی – حمایت مالی پایدار از دانشگاه‌های چین باعث شده است که تعدادی از مؤسسات چینی در بین بهترین‌های جهان قرار بگیرند.

فرصت‌های سفر – آب و هوا در مناطق مختلف بسیار متفاوت است، از سرما در هیمالیا تا نیمه گرمسیری در جنوب. چین همچنین خانه 56 گروه قومی است که هر کدام آداب و رسوم و آداب و رسوم … و غذای خاص خود را دارند!

هزینه های تحصیل و زندگی مقرون به صرفه- هزینه زندگی در چین کمتر از بسیاری از کشورهای غربی است و هزینه های تحصیل نیز به همین ترتیب مقرون به صرفه است.

چشم انداز اشتغال – اقتصاد پررونق چین به این معنی است که فارغ التحصیلان با تجربه چینی و بین المللی مرتبط، هم در کشور خود  و هم در چین مورد توجه قرار خواهند گرفت.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در چین – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها2,596
قدیمی ترین دانشگاهPeking University (1898)
دانشجویان خارجی225,100
طول دوره2-3 years
هزینه تحصیل20,000-60,000 RMB (USD $3300-9900)
سال تحصیلیMarch to January

 

دانشگاه های چین

دانشگاه های چین به دلیل برتری خود در علوم، مهندسی فناوری و ریاضیات مشهور هستند. چین خانه حدود 2500 دانشگاه است. آنها را می توان به طور کلی به دو نوع تقسیم کرد: دانشگاه های دولتی و دانشگاه های خصوصی.

 

بودجه دانشگاه های دولتی توسط سازمان های دولتی و دولت چین تامین می شود. این مؤسسات معمولاً از قدیمی ترین و معتبرترین مؤسسات در چین هستند. بورسیه‌های تحصیلی برای دانشگاه‌های دولتی معمولاً راحت‌تر از همتایان خصوصی آن‌ها در دسترس هستند، بنابراین باید بررسی کنید که برای کدام فرصت‌های مالی ممکن است واجد شرایط باشید.

دانشگاه های خصوصی (که به عنوان دانشگاه های غیر دولتی نیز شناخته می شوند) توسط دولت چین تامین مالی یا اداره نمی شوند. در عوض، آنها توسط سازمان های غیر دولتی مدیریت می شوند. دانشگاه های خصوصی به بودجه عمومی متکی نیستند و بیشتر بودجه آنها از شهریه تامین می شود.

 

به عنوان یک قاعده کلی، دانشگاه های برتر کشور در شهرهای بزرگی مانند پکن و شانگهای واقع شده اند. دانشگاه‌های چین در چندین رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی، از جمله رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز و QS و همچنین رتبه‌بندی آکادمیک دانشگاه‌های جهان (ARWU)، مستقر در شانگهای، نشان داده شده‌اند.

جدول زیر مقایسه‌ای از این رتبه‌بندی‌ها را برای ده دانشگاه برتر چین ارائه می‌کند.

Top 10 Chinese Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Peking University=161845
Tsinghua University=161728
Fudan University6031100
Zhejiang University=755258
Shanghai Jiao Tong University84=5059
University of Science and Technology of China849863
Nanjing University=105131101-150
Wuhan University157225151-200
Southern University of Science and Technology (SUSTech)251-300=275301-400
Huazhong University of Science and Technology181=334101-150

انواع دوره

مدارک در رشته های علم و فناوری عموماً در موسسات معتبر چینی محبوبیت بیشتری دارند. تاکید کمتری بر موضوعات در زمینه هنر و علوم انسانی است، اما الگوی آموزشی هنرهای لیبرال آمریکایی در تعداد فزاینده‌ای از کالج‌ها در چین پذیرفته می‌شود.

هم کارشناسی ارشد تحقیقاتی و هم تدریس شده برای مدارک مختلف از جمله کارشناسی ارشد هنر (MA)، کارشناسی ارشد علوم (MSc)، MRes و MBA در دسترس هستند.

 

دولت چین با بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا، آمریکا، فرانسه، ژاپن و بیش از 50 کشور دیگر موافقت نامه های شناسایی متقابل برای مدارک تحصیلات تکمیلی امضا کرده است. با این حال، همچنان باید دانشگاه یا مؤسسه آموزش عالی که می‌خواهید در آن تحصیل کنید را بررسی کنید تا ببینید آیا مدرک آنها در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شده است یا خیر.

 

سال تحصیلی معمولاً از ماه مارس شروع می شود و در ژانویه به پایان می رسد. دوره ها در ترم های جداگانه سازماندهی می شوند، با مرخصی تحصیلی تابستانی معمولا بین چهار تا هشت هفته طول می کشد، بسته به موسسه و دوره ای که در حال تحصیل هستید. سال نو چینی نیز عاملی در تعیین تاریخ ترم تحصیلی است.

 

دو سال حداقل طول دوره کارشناسی ارشد در چین است و برخی از برنامه ها سه سال است.

 

آیا مدرک کارشناسی ارشد در چین به زبان انگلیسی تدریس می شود؟

بله، اما این دوره ها عمدتا مربوط به پزشکی، بازرگانی، مهندسی، علوم کامپیوتر و فناوری است. اگر انگلیسی زبان اول شماست، برای مطالعه این دوره ها نیازی به قبولی در آزمون زبان نخواهید داشت. با این حال، اگر شما یک دانشجوی بین‌المللی هستید که زبان اول آن انگلیسی نیست و سه سال یا بیشتر در یک موسسه انگلیسی تحصیل نکرده‌اید، باید مدرکی دال بر مهارت خود ارائه دهید.

 

هزینه های کارشناسی ارشد و بودجه

هزینه تحصیل و زندگی در چین نسبتا پایین است. در واقع، بسیاری از لوازم ضروری روزمره شما ممکن است بسیار ارزان تر از کشور شما باشند. هزینه های تحصیل بسته به موسسه و موضوع متفاوت است، بنابراین بررسی برنامه های مختلف همیشه ایده خوبی است.

 

شهریه معمولی برای مدرک کارشناسی ارشد چینی 3000-9900 دلار آمریکا خواهد بود، اما هزینه های دقیق می تواند بسته به دوره و موسسه متفاوت باشد. برنامه های MBA و سایر مدارک تخصصی در محدوده بالایی این مقیاس خواهند بود.

 

هزینه های تحصیل تنها هزینه ای نیست که هنگام درخواست تحصیل در چین باید پرداخت کنید. همچنین ممکن است نیاز به پرداخت هزینه های زیر داشته باشید:

♦  هزینه های درخواست – استفاده از CUCAS (سرویس رسمی درخواست بین المللی برای دانشگاه های چین) رایگان است، اما دانشگاه های فردی معمولاً به هزینه ای در حدود 90-150 دلار آمریکا نیاز دارند.

♦  هزینه‌های ویزا – این هزینه‌ها برای هر کشور متفاوت است، اما برای یک سال مطالعه حدود 140 دلار آمریکا هزینه خواهد داشت.

♦  هزینه معاینه پزشکی – بسته به محل انجام آن متفاوت است، اما معمولاً در منطقه 100 دلار آمریکا است.

♦  بیمه درمانی – بسته به نیاز و ارائه دهنده شما، این مبلغ تقریباً 95 دلار آمریکا در سال است.

 

هزینه های اسکان

دانشگاه‌های بزرگ‌تر و مدرن‌تر چین ممکن است مسکن اختصاصی برای دانشجویان بین‌المللی داشته باشند، اما خانه های اجاره‌ای خصوصی نیز در دسترس خواهند بود. قیمت ها بسته به نوع محل اقامت شما و قیمت های منطقه شما می تواند بین 750 تا 43000 یوان در ماه (120 تا 675 دلار) متغیر باشد، بنابراین حتماً از قبل درباره هزینه ها تحقیق کنید.

 

بورسیه ها و سایر بودجه های کارشناسی ارشد

انواع برنامه های بورسیه برای کمک به تحصیل دانشجویان خارج از کشور در چین ایجاد شده است، از جمله چندین برنامه که توسط CUCAS اداره می شوند. فرصت های دیگر عبارتند از:

♦  بورسیه تحصیلی موسسه کنفوسیوس – هدف از این بورسیه کمک به دانشجویان برای تحصیل در چین است. همچنین برای دانش پژوهان و معلمان زبان باز است، بنابراین یک فرصت ایده آل برای دانشجویان(تا سن 35 سال) خواهد بود. شما باید سطح خوبی از زبان چینی را کسب کرده باشید و بتوانید این را ثابت کنید. شش نوع بورس برای انتخاب وجود دارد، بنابراین باید بتوانید بودجه متناسب با نیاز خود را پیدا کنید.

♦  بورسیه های دولت محلی چین – هدف این بورسیه ها جذب دانشجویان برای مناطق خاصی در چین برای مطالعه زبان و فرهنگ چینی است.

♦  بورسیه های دولتی چین – وزارت آموزش و پرورش چین بورسیه هایی را به دانشجویان ارائه می دهد تا در دانشگاه های چین تحصیل و تحقیق کنند. زمینه های مطالعه و تحقیق بسیار بازتر است. اگر نمی خواهید به زبان چینی تحصیل کنید ایده آل است.

♦  همچنین ممکن است بتوانید مستقیماً از دانشگاه خود بودجه دریافت کنید. بسیاری از آنها بورسیه های تحصیلی در دسترس خواهند داشت که برخی از آنها برای کمک به جذب و حمایت از دانشجویان بین المللی طراحی شده اند.

 

درخواست برای کارشناسی ارشد در چین

برنامه های کاربردی برای ترم های پاییز:

ترم پاییز معمولا از سپتامبر یا اکتبر شروع می شود. برنامه های کاربردی برای شروع دوره کارشناسی ارشد در این ترم معمولاً در اواخر فوریه / اوایل مارس باز می شوند. مهلت درخواست رسمی معمولا در اواخر جولای است، اما بسته به موسسه می تواند متفاوت باشد.

 

در صورت پذیرش، نامه پذیرش شما باید در اواخر ماه مه / اوایل ژوئن برسد. بهتر است زودتر درخواست دهید، زیرا نامه‌ها برای درخواست‌های بعدی (یعنی جولای) می‌توانند تا چهار هفته قبل از تاریخ شروع شما تحویل داده شوند. به این ترتیب زمان محدودی برای درخواست ویزا برای شما باقی خواهد ماند.

 

ترم بهار معمولاً از اواخر فوریه یا اوایل مارس شروع می شود.

همانطور که در بالا ذکر شد، هر چه زودتر بتوانید برای دوره خود اقدام کنید، بهتر است. درخواست برای ترم بهار معمولاً در اواخر اکتبر باز می شود و آخرین مهلت رسمی برای اکثر دانشگاه ها در اواخر ژانویه به پایان می رسد. درخواست زودتر به شما زمان بیشتری برای سازماندهی ویزا و سایر اسناد می دهد.

 

فرآیند برنامه

در بیشتر موارد، هنگام درخواست برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک موسسه چینی، چندین گزینه وجود دارد. می توانید مستقیماً برای دانشگاه خود درخواست دهید یا با استفاده از خدمات پشتیبانی رسمی مانند CUCAS درخواست دهید.

کل فرآیند معمولاً حدود دو تا سه ماه طول می کشد. استفاده زود هنگام و پرهیز از زمان های شلوغ سال می تواند زمان پردازش درخواست شما را کاهش دهد.

 

پس از یافتن مدرک کارشناسی ارشد در چین، دو گزینه اصلی برای درخواست شما وجود دارد:

مستقیماً به دانشگاه درخواست دهید:

این گزینه در همه دانشگاه ها وجود دارد. اگر چینی صحبت کنید و بتوانید در هنگام برقراری ارتباط با موسسه مورد نظر خود را درک کنید، درخواست برنامه ها آسان تر خواهد بود. ممکن است دانشگاه ها کارکنانی نداشته باشند که به شما در فرآیند درخواست کمک کنند. همچنین باید تفاوت منطقه زمانی را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که درخواست مستقیم برای دانشگاه شما تضمینی برای پذیرش شما نخواهد بود.

 

از طریق CUCAS درخواست دهید:

CUCAS پورتال رسمی درخواست بین المللی برای دانشگاه های چین است. همه موسسات و برنامه‌ها از طریق CUCAS کار نمی‌کنند، اما خدمات رایگان آن‌ها برنامه‌ها را برای کسانی که این کار را انجام می‌دهند بسیار ساده‌تر می‌کند.

 

هزینه های درخواست

ممکن است دانشگاه ها برای پردازش درخواست ها هزینه ای دریافت کنند. این معمولاً بین 610 تا 1015 یوان (90 تا 150 دلار آمریکا) است، اما می تواند بین مؤسسات متفاوت باشد.

 

شرایط ورود

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد چینی معمولاً باید:

♦  پاسپورت معتبر داشته باشید

♦  داشتن مدرک لیسانس (یا مدرک کارشناسی معادل آن)

♦  ارائه یک یا دو توصیه نامه (مدرسان در دانشگاه کارشناسی شما ممکن است بتوانند این توصیه ها را ارائه دهند)

♦  گذراندن معاینه پزشکی

♦  الزامات زبان دوره خود را برآورده کنید (به زیر مراجعه کنید)

♦  برخی از دانشگاه های چین نیز ممکن است محدودیت سنی برای درخواست های تحصیلات تکمیلی تعیین کنند. این می تواند به 40 برسد، بنابراین اگر درخواست می کنید، ارزش دارد شرایط دوره خود را بررسی کنید.

 

الزامات زبان

برخی از مدارک کارشناسی ارشد در چین به زبان انگلیسی تدریس می شوند، اما بسیاری از آنها اینگونه نیستند. برای مطالعه یک برنامه زبان چینی، باید یک آزمون زبان را پشت سر بگذارید. زبان های رسمی چین عبارتند از ماندارین، وو و کانتونی.

اکثر مردم چین همچنین به گویش محلی شهر خود صحبت می کنند، بنابراین ممکن است در طول اقامت خود با انواع مختلفی از گفتار چینی روبرو شوید.

 

اگر دوره شما به زبان چینی تدریس می شود، باید نمره آزمون زبان چینی (ماندارین) را به عنوان بخشی از درخواست خود ارائه دهید. آزمون استاندارد، آزمون Hanyu Shuiping Kaoshi است.

 

شرایط ویزا

دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در چین ملزم به داشتن پاسپورت و ویزای دانشجویی معتبر هستند. درخواست ویزا می تواند تا 4 هفته طول بکشد و تنها زمانی می تواند شروع شود که از یک دانشگاه چینی پیشنهاد دریافت کرده باشید. این بدان معناست که شما باید مطمئن شوید که زمان کافی برای تکمیل درخواست کارشناسی ارشد و درخواست ویزای خود را قبل از تاریخ شروع دوره خود اختصاص داده اید.

 

درخواست ویزای X1

به طور معمول می توانید درخواست ویزای خود را در سفارت یا کنسولگری چین در کشور خود شروع کنید. برای انجام این کار، به اسناد زیر نیاز دارید:

♦  گذرنامه. باید حداقل شش ماه معتبر باشد و یک صفحه خالی برای مهر ویزای شما داشته باشد.

♦  عکس پاسپورت اخیر

♦  مدرک اقامت قانونی در کشور فعلی شما (اگر از کشوری درخواست می دهید که تابعیت آن را ندارید).

♦  یک اصل و یک کپی از نامه پذیرش دانشگاه صادر شده برای کارشناسی ارشد شما.

♦  فرم تکمیل شده درخواست ویزا این توسط دانشگاه شما به همراه نامه پذیرش شما صادر می شود. این فرم به عنوان JW201 (برای دانشجویان بورسیه) یا JW202 (برای دانشجویانی که از مطالعات خود حمایت می کنند) برچسب گذاری می شود. دانشگاه شما نسخه صحیح را برای شما ارسال می کند.

♦  بسته به شرایط شخصی شما ممکن است مدارک دیگری مورد نیاز باشد. سفارتی که در آن درخواست می دهید باید بتواند این موارد را به شما اطلاع دهد.

 

پس از ورود به چین، باید فرم ثبت نام اقامت موقت را دریافت کنید.

اگر در خوابگاه های دانشگاه زندگی می کنید، باید فرم را از دانشگاه خود دریافت کنید. اگر خانه اجاره می کنید، باید فرم اقامت موقت خود را از مقامات محلی دریافت کنید (صاحب خانه شما ممکن است مجبور باشد شما را همراهی کند).

هنگامی که فرم ثبت نام اقامت موقت خود را دارید، می توانید به طور رسمی در دانشگاه خود ثبت نام کنید و مجوز اقامت طولانی مدت دریافت کنید.

 

ثبت نام در دانشگاه شما

فرآیندهای ثبت نام بین مؤسسات کمی متفاوت است، اما اسناد خاصی وجود دارد که معمولاً باید در دست داشته باشید. این شامل:

♦  پاسپورت شما (به علاوه عکس های اضافی به اندازه پاسپورت)

♦  نامه پذیرش از دانشگاه شما

♦  یک کپی از نامه بیمه درمانی شما

♦  تاییدیه بیمه درمانی شما

♦  رسید پرداخت شهریه

♦  فرم ثبت نام اقامت موقت شما

♦  اگر هنوز شهریه یا بیمه درمانی خود را پرداخت نکرده اید، می توانید این کار را در دانشگاه خود انجام دهید.

 

درخواست برای مجوز اقامت

آخرین کاری که باید انجام دهید این است که برای یک مجوز اقامت طولانی مدت درخواست دهید. دانشگاه شما می تواند در این زمینه به شما کمک کند: شما مجبور نخواهید بود این کار را خودتان انجام دهید. پروسه اخذ مجوز اقامت ممکن است تا شش هفته طول بکشد. در این مدت پاسپورت شما نزد اداره امنیت عمومی خواهد بود. به این ترتیب، شما نمی توانید در این مدت برنامه ریزی برای خروج از کشور داشته باشید. پس از دریافت مجوز اقامت، این مجوز به پاسپورت شما چسبانده می شود و عملاً جایگزین ویزای شما می شود. این به شما امکان می دهد از کشور خارج شوید و دوباره وارد کشور شوید.

شما باید پاسپورت خود را (با مجوز اقامت) همیشه همراه داشته باشید، زیرا چک پاسپورت به طور منظم انجام می شود.

 

آیا می توانم در حین تحصیل کار کنم؟

بله – اما مجوزها بسته به جایی که تحصیل می کنید متفاوت است. این به این دلیل است که اخیراً دولت چین به دانشجویان بین المللی اجازه داده است تا کار پاره وقت انجام دهند.

به عنوان یک قاعده کلی، دانشجویان می توانند به طور متوسط ​​12 ساعت در هفته کار کنند، و ممکن است در تعطیلات ساعات بیشتری را به خود اختصاص دهند. با این حال، شما باید از موسسه دانشگاهی خود مجوز داشته باشید. به این ترتیب، بهتر است با دانشگاه خود در مورد سیاست های آنها در مورد کار پاره وقت برای دانشجویان بین المللی تماس بگیرید.

 

در سال‌های اخیر، چین به سریع‌ترین اقتصاد در حال رشد جهان تبدیل شده است – یک دارایی عالی برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال شغل هستند.

دولت چین همچنین به دنبال فارغ التحصیلان بیشتری برای کمک به رشد بیشتر اقتصاد خود است – بنابراین کار پس از فارغ التحصیلی می تواند فرصتی فوق العاده باشد. فارغ التحصیلانی که دو زبانه هستند و تجربه کار در زمینه های بین المللی را دارند به ویژه مورد توجه قرار می گیرند.

 

درخواست ویزای کار

اگر می خواهید به صورت تمام وقت در چین کار کنید، باید برای ویزای Z اقدام کنید و باید یک دعوت نامه رسمی به این کشور توسط کارفرما داشته باشید.

حدود 85 درصد از کارکنان خارجی در چین برای شرکت‌های بین‌المللی کار می‌کنند که بیشترین سهم را در زمینه فروش و بازاریابی دارند و پس از آن بانک‌ها، خدمات مالی و مهندسی قرار دارند.

فناوری اطلاعات یکی دیگر از کارفرمایان بزرگ صنعت است که حدود 5 درصد از کارکنان بین المللی در این بخش مشغول به کار هستند. موقعیت های مدیریت و منابع انسانی (منابع انسانی) نیز به طور گسترده در دسترس هستند.

کارفرمایان بزرگ شامل Sinopec، China National Petroleum، China Mobile، Bank of China، SAIC Motor، FAW Group و Sinochem Group هستند. همه اینها به طور بالقوه فرصت هایی برای فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد بین المللی خواهد داشت.

تحصیل دکترا در چین

به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان، جای تعجب نیست که چین نیز دارای سیستم آموزش عالی به سرعت در حال توسعه است. این در فرصت های عالی برای دانشجویان بین المللی PhD منعکس شده است. چین یکی از اعضای کلیدی گروه کشورهای BRICS با اقتصادهای در حال رشد (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) است و خانه برخی از دانشگاه‌های تحقیقاتی پیشرو این گروه است. اینها بسترهای عالی برای همکاری با کارشناسان و دانشگاهیان و همچنین پروژه های آموزشی بین المللی را ارائه می دهند.

 

ادامه این مطلب توضیح می دهد که تحصیل در مقطع دکترا در چین چگونه است، چه فرصت هایی در دسترس است، چگونه درخواست دهید و چگونه به بودجه تحقیقاتی به عنوان یک دانشجوی بین المللی دسترسی پیدا کنید.

 

فرصت های دکترا در چین

سیستم آموزش عالی چین با افزایش 170 درصدی ثبت نام بین سال های 1998 تا 2010 به سرعت در حال رشد است.

به همین دلیل، دولت از طریق طرح‌های شاخصی مانند Project-958 و طرح دانشگاه درجه یک دوگانه، پول بیشتری را در دانشگاه‌های کشور سرمایه‌گذاری می‌کند. هدف این طرح‌ها ایجاد دانشگاه‌های در سطح جهانی است که اعتبار مؤسسات چینی را افزایش می‌دهد و جذب دانشجویان عالی دکترا بخش کلیدی این برنامه است.

 

در اینجا چند دلیل وجود دارد که باید در سال جاری تحصیل در مقطع دکترا در چین را در نظر بگیرید:

بالاترین رتبه کشور BRICS: پنج دانشگاه برتر در رتبه بندی تایمز در سال 2022 در چین قرار دارند و هفت دانشگاه آن در بین 10 دانشگاه برتر قرار دارند.

سیستم آموزشی با رتبه جهانی و به سرعت در حال رشد: دانشگاه‌های چینی نیز در حال ارتقای جداول رتبه بندی های جهانی هستند که توسط طرح‌های بودجه سخاوتمندانه دولت پشتیبانی می‌شود.

دولت به دنبال جذب فارغ التحصیلان بین المللی: دولت چین برای کمک به دانشجویان بین المللی، بودجه سخاوتمندانه ای در دسترس بهترین متقاضیان دکترا قرار داده است.

فرصت‌های دیدنی متعدد: چه به تحقیق شما کمک کند یا نه، در طول دوره دکتری در چین چیزهای زیادی برای دیدن و انجام دادن وجود دارد: از جمله کاخ پوتالا، ارتش تراکوتا، دیوار بزرگ و شهر ممنوعه و…

تحصیل دکترا در چین – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها2,596
جوایز نوبل8
قدیمی ترین دانشگاهPeking University (1898)
دانشجویان خارجی225,100
طول دوره3-4 years
هزینه تحصیل20,000-50,000 Yuan (USD $3,130-7,830)
سال تحصیلیMarch to January

 

دانشگاه های چین

سیستم آموزش عالی چین شبیه به اکثر کشورها است، جایی که باید مدرک لیسانس را قبل از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دریافت کنید.

موسسات بسیاری در چین وجود دارد، اما تنها حدود 100 مورد از آنها دانشگاه های تحقیقاتی هستند. اینها تحقیقاتی را در تمام زمینه های اصلی دانشگاهی انجام می دهند که بسیاری از آنها توسط بودجه دولتی حمایت می شوند.

هر دو نوع دانشگاه به احتمال زیاد فرصت هایی را برای تحقیقات دکترا فراهم می کنند – و از دانشجویان بین المللی استقبال می کنند.

 

موسسات دولتی و خصوصی

موسسات آموزش عالی (HEI) را می توان بسته به نحوه اداره و تامین مالی آنها به دو دسته تقسیم کرد.

 

متعلق به دولت/دولتی: این مؤسسات با تأمین مالی دولتی، بودجه عمومی (دولتی) را دریافت می کنند و استانداردهای سیاستی را تعیین می کنند. طیف گسترده ای از موسسات در این دسته قرار می گیرند، از جمله HEI های معمولی که اکثر برنامه های دکترا در آنها انجام می شود.

غیر دولتی/خصوصی: اینها توسط دولت اداره نمی شوند. آنها حق انتخاب دانشجویان خود را دارند و معمولاً از طریق شهریه دانشجویان تأمین می شوند.

اکثر فرصت های دکترا در موسسات دولتی خواهد بود.

 

لیگ C9

چین نیز مانند گروه راسل بریتانیا، گروه 13 کانادا و لیگ IVY ایالات متحده، اتحاد خود را از دانشگاه های معتبر دارد.

نه موسسه منتخب دولت لیگ چین 9 (C9) را تشکیل می دهند. به عنوان دریافت کنندگان مقادیر زیادی از بودجه دولتی، همه آنها فرصت های PhD بین المللی را ارائه می دهند و در بین دانشگاه های برتر جهان رتبه بندی می کنند. علاوه بر این، برخی از مؤسسات C9 برنامه‌هایی را با دانشگاه‌های گروه راسل برای تأمین مالی مشترک و افزایش چشم‌انداز تحقیقات دکترا آغاز کرده‌اند.

 

موسسات لیگ C9 عبارتند از: دانشگاه Tsinghua، دانشگاه پکن، دانشگاه ژجیانگ، موسسه فناوری هاربین، دانشگاه فودان، دانشگاه شانگهای جیائو تونگ، دانشگاه نانجینگ، دانشگاه علم و فناوری چین و دانشگاه شیان جیاتونگ.

علاوه بر لیگ C9، بسیاری از فرصت‌های دکترا در سایر دانشگاه‌های چین وجود دارد.

 

هفت دانشگاه چین در 200 دانشگاه اول رتبه بندی فعلی QS و Times Higher Education قرار دارند. دولت امیدوار است با کمک به دانشگاه ها این تعداد را افزایش دهد.

Top 10 Chinese Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Peking University=161845
Tsinghua University=161728
Fudan University6031100
Zhejiang University=755258
Shanghai Jiao Tong University84=5059
University of Science and Technology of China849863
Nanjing University=105131101-150
Wuhan University157225151-200
Southern University of Science and Technology (SUSTech)251-300=275301-400
Huazhong University of Science and Technology181=334101-150

 

شهرهای دانشگاهی چین

چین کشوری بزرگ است که به طور دقیق 9.596 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد. در داخل سرزمین اصلی چین، اکثر دانشگاه های پیشرو در شمال (9) و شرق (11) قرار دارند.

شهرهای اصلی دانشگاهی در چین عبارتند از:

♦  تحصیل در پکن

♦  تحصیل در شانگهای

♦  تحصیل در جیانگ سو

♦  تحصیل در چنگدو

♦  تحصیل در سوژو

 

ساختار دکتری

مؤلفه اصلی برنامه دکتری چینی مشابه سایر کشورها است. شما با حمایت سرپرست انتخابی خود درباره موضوع جدیدی در رشته خود به تفصیل تحقیق خواهید کرد. پس از تکمیل، پایان نامه ای را ارائه می دهید که یافته های مهم خود را با جزئیات شرح می دهد.

 

اکثر برنامه های دکتری چینی در صورت ثبت نام تمام وقت، سه یا چهار سال برای تحقیق فرصت می دهند. فرصت های پاره وقت برای دانشجویان دکترا در دسترس است، اما این فرصت ها برای دانشجویان بین المللی قابل اجرا نیست. این به این دلیل است که ویزای X1 برای پنج سال اعتبار دارد.

 

برخی از موسسات به اتمام دفاع پایان نامه یک چارچوب زمانی پنج ساله می دهند و برخی دیگر نیاز دارند که در چهار سال تکمیل شود. سال تحصیلی تمام وقت شامل دو ترم است: بهار (فوریه-اواسط ژوئیه) و پاییز (اواسط سپتامبر-ژانویه).

 

ارزیابی

محتوای مدارک دکترا در چین ممکن است بسته به موسسه و حوزه موضوعی انتخابی متفاوت باشد. با این حال، بسیاری از برنامه‌ها شامل آموزش و ارزیابی رسمی‌تر از آنچه در کشورهای دیگر رایج است، هستند.

به عنوان یک دانشجوی دکترا ممکن است از شما خواسته شود که یک برنامه آموزشی و تحصیلی را در طول دو یا سه سال اول یک مدرک تحقیقاتی تکمیل کنید و به برنامه آموزشی تعیین شده توسط استاد راهنما پایبند باشید. این شامل سخنرانی‌های کلاسی و امتحانات دوره‌هایی است که باید برای تکمیل مدرک دکترا گذرانده شود.

در کنار این، شما باید پروژه تحقیقاتی خود را تکمیل کنید. یک پایان نامه کامل دکتری باید براساس تحقیق شما نوشته شود. شما باید از پایان نامه خود در یک امتحان شفاهی در مقابل هیئتی از متخصصان حوزه موضوع تحقیق، دفاع کنید.

 

هزینه ها و بودجه

در چین هیچ سقف شهریه استانداردی وجود ندارد. هزینه های شما بسته به رشته و موسسه انتخابی متفاوت خواهد بود.

مانند سایر کشورها، بورسیه هایی برای تأمین مالی تحصیل شما وجود دارد، که چین را به گزینه ای مقرون به صرفه برای تحصیل دکترا در خارج از کشور تبدیل می کند.

دانشگاه ها آزادند که هزینه های خود را تعیین کنند. با این حال، آنها از یک الگوی مشابه پیروی می کنند. هزینه ها معمولاً بین 20000 تا 50000 یوان در سال (3130-7830 دلار آمریکا) خواهد بود که موضوعات هنر و علوم انسانی معمولاً در انتهای پایین این مقیاس قرار دارند.

 

هزینه زندگی در چین در مقایسه با سایر کشورها نسبتاً پایین است. شما باید بتوانید با 95 یوان (15 دلار آمریکا) در روز در پکن، که گران ترین شهر چین است، به راحتی زندگی کنید.

دانشجویان بین المللی اجازه کار در دوره دکتری خود را ندارند، بنابراین باید قبل از شروع تحصیل از بودجه کافی اطمینان حاصل شود.

 

برنامه بورسیه دولت چین

دولت چین یک طرح بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است.

این بورسیه برای دانشجویان بین المللی که متقاضی تحصیل در مقطع دکترا به مدت حداکثر سه سال هستند، در دسترس است. درخواست ها باید دارای مدرک کارشناسی ارشد و سوابق تحصیلی عالی باشند. آنها نباید بورسیه دیگری دریافت کنند.

 

دو نوع بورسیه تحصیلی جزئی و کامل وجود دارد. بورس تحصیلی کامل شامل:

♦  هزینه های تحصیل، ثبت نام، آزمایش و خوابگاه پوشش داده می شود.

♦  کمک هزینه ماهیانه تا 3500 یوان (550 دلار آمریکا) برای پوشش هزینه های زندگی.

شما باید برای بورسیه تحصیلی در کشور خود در بخش دولتی مسئول مطالعات خارج از کشور، سازمان مرتبط یا سفارت چین درخواست دهید. برنامه ها بین فوریه و آوریل باز می شود.

 

برنامه های بورسیه دانشگاه

اگر در تامین بورسیه دولتی ناموفق هستید، فرصتی برای درخواست بورسیه دانشگاه خواهید داشت.

برنامه ها معمولاً در ماه مارس پس از برنامه بورسیه دولتی باز می شوند و نتایج در ماه جولای اعلام می شود. برای مهلت های خاص و اطلاعات بیشتر، وب سایت های دانشگاه را بررسی کنید. درخواست ها به همان مدارکی نیاز دارند که بورسیه دولتی است.

 

درخواست برای دکترا در چین

از آنجایی که تعداد زیادی دانشگاه (و پروژه های دکترا!) در چین موجود است، این کشور دو سرویس کاربردی متمرکز را اجرا می کند. این موارد برای کمک به شما در روند درخواست وجود دارد:

مرکز درخواست دانشگاه چین (CUAC): این یک سرویس هدایت‌شده برای کمک به دانشجویان بین‌المللی برای یافتن دانشگاه‌ها و دوره‌های آموزشی در چین است.

سیستم پذیرش دانشگاه و کالج چین (CUCAS): یک پورتال رسمی آنلاین برای دانشجویان بین المللی متقاضی تحصیل در دانشگاه های داخل چین.

همچنین، می توانید مستقیماً برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید

 

شرایط پذیرش

مؤسسات مختلف شرایط خاص خود را برای پذیرش در برنامه های خود خواهند داشت، اما چند مورد کلیدی وجود دارد که بیشتر به آنها نیاز دارند:

♦  مدرک کارشناسی ارشد: شما باید دارای مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن در یک رشته مرتبط باشید.

♦  امتحانات: ممکن است لازم باشد امتحانات ورودی و زبان دانشگاه خود را بگذرانید.

♦  ناظر پروژه: شما باید با ناظری صحبت کرده باشید که در مورد یک پروژه و تناسب شما با آن پروژه توافق کرده است.

♦  توصیه نامه ها: شما باید حداقل دو توصیه نامه توسط اساتید خود داشته باشید.

 

الزامات زبان

برخی از برنامه های دکترا برای دانشجویان بین المللی به زبان چینی و برخی دیگر به زبان انگلیسی تدریس می شوند. بسته به برنامه ای که انتخاب می کنید ممکن است نیاز به مدرک زبان وجود داشته باشد.

اکثر دانشگاه ها از شما می خواهند که گواهینامه سطح 5-8 آزمون مهارت چینی (HSK) را داشته باشید، آزمون HSK را می توان در چندین مکان در سراسر دنیا انجام داد.

کسانی که شرایط زبان را برآورده نمی کنند باید یک برنامه یک ساله تمام وقت زبان چینی را به عنوان یک دوره پیش نیاز را با موفقیت بگذرانند.

برنامه های کاربردی برای دوره های آموزش زبان انگلیسی، نیازی به صحبت زبان چینی از سوی دانشجو ندارد، اما ممکن است مجبور باشید نتایج آزمون های مهارت انگلیسی مانند آیلتس را ارسال کنید.

 

فرآیندهای درخواست

قبل از ارسال درخواست خود، باید به یک سرپرست احتمالی ایمیل بزنید. پس از بحث در مورد تحقیق با آنها، باید درخواست نظارت بر پایان نامه خود را ارسال کنید.

 

تعدادی از مراحل برنامه وجود دارد که باید آنها را تکمیل کنید:

♦  ریز نمرات دانشگاهی را ارائه دهید – دانشگاه ها ممکن است ریز نمرات کامل کار آکادمیک شما را درخواست کنند. شما می توانید این را از دانشگاه قبلی خود دریافت کنید.

♦  توصیه نامه – شما باید حداقل دو توصیه نامه از اساتید قبلی خود ارائه دهید.

♦  تکمیل فرم درخواست – باید فرم درخواست دانشگاه را با نام استاد راهنما که با آن تماس گرفته اید تکمیل کنید.

♦  سایر موارد – شما باید مدارک معاینه پزشکی مطابق با بخش‌های قرنطینه بهداشتی چین ارائه دهید و دانشجویانی که از خود تأمین مالی می‌کنند باید تمکن مالی خود را همراه با مدرک ارائه کنند.

♦  تاریخ پایان درخواست معمولاً آوریل یا می است. اکثر مؤسسات هزینه درخواستی را دریافت می کنند که معمولاً بین 480 تا 960 یوان (75-150 دلار آمریکا) است.

 

مصاحبه ها

برخی از دانشگاه ها ممکن است بخواهند درخواست شما را با شما در میان بگذارند. در این صورت ممکن است از شما درخواست مصاحبه کنند. با این حال نگران نباشید: آنها از شما انتظار ندارند که برای یک ساعته به چین پرواز کنید. مصاحبه ها معمولاً از طریق یک کانال چت اینترنتی یا ویدئو کنفرانس انجام می شود.

اگر درخواست شما شامل یک پروپوزال تحقیقاتی بود، آنها احتمالاً می خواهند در مورد این ایده ها با شما بحث کنند. اگر برای پروژه خاصی طراحی شده باشد، ممکن است بخواهند بدانند چه مهارت هایی را می توانید در آن به ارمغان بیاورید.

 

ویزای دانشجویی

توجه داشته باشید که دو ویزای دانشجویی در چین وجود دارد ویزای X2 برای دوره های تحصیلی کمتر از 6 ماه صادر می شود. برای تحصیل در مقطع دکترا به ویزای X1 نیاز دارید.

X1 برای چندین ورودی در عرض 5 سال معتبر است. دارنده باید ظرف 30 روز در اداره امنیت عمومی محلی ثبت نام کند، جایی که به آنها اجازه اقامت چین برای جایگزینی ویزای X1 داده می شود.

 

هنگام درخواست برای X-Visa خود باید مدارک اصلی زیر و کپی آنها را ارائه دهید:

♦  اطلاعیه پذیرش دانشگاه که وضعیت دانشجویی شما را تایید می کند.

♦  ارائه وضعیت HIV شما

♦  فرم درخواست ویزا X1

♦  فرم معاینه فیزیکی اتباع خارجی

♦  پاسپورت واقعی و معتبر شما با حداقل 2 صفحه خالی ویزا

♦  یک کپی از صفحه نام پاسپورت و یک عکس اخیر گذرنامه

♦  شما باید ویزای X را از سفارت یا کنسولگری چین در کشور خود قبل از ورود به چین دریافت کنید.

 

کار در چین به عنوان یک دانشجوی بین المللی

دانشجویان بین المللی دکتری از کار در کنار تحصیل منع می شوند. بنابراین، دانشجویان باید اطمینان حاصل کنند که می توانند هزینه های زندگی و شهریه خود را قبل از شروع دوره دکترا در چین تامین کنند. با این حال، با مجوز دانشگاه شما مجاز به انجام یک دوره کارآموزی در طول تحصیل هستید.

 

دانشجویان بین المللی باید قبل یا بعد از ورود به چین، بیمه پزشکی و بیمه مرگ و جراحات تصادفی شخصی را خریداری کنند که هزینه آن 600 یوان در سال (95 دلار آمریکا) است.

علاوه بر این، اگر بیش از یک سال در چین بمانید (دانشجویان دکترا) باید برای کل اقامت خود بیمه درمانی بخرند. علاوه بر این، آنها باید تحت معاینه فیزیکی در یک بیمارستان دولتی قرار گیرند. ترجیحاً این کار باید قبل از عزیمت انجام شود (سفارت چین در کشور شما ممکن است این کار را بخواهد). اگر معاینه را در چین انجام دهید، معمولاً 640 یوان (100 دلار آمریکا) هزینه دارد.

 

مراحل بعدی

چین در بین دانشجویان بین المللی بسیار محبوب است و دلیل خوبی هم دارد، بنابراین شما قطعا از تجربه دکترای خود در آنجا لذت خواهید برد.

فارغ التحصیلان بین المللی می توانند در چین کار کنند اما برای انجام این کار به ویزای کار نیاز دارند. این ویزای Z یک مسیر کار پس از تحصیل را برای فارغ التحصیلان بین المللی کارشناسی ارشد یا دکترا فراهم می کند. برای به دست آوردن آن باید موقعیتی را نزد یک کارفرما در زمینه مرتبط با شرایط خود پیدا کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top