حذف موانع اقامت دائم پزشکان در کانادا

از آنجایی که کانادا همچنان با کمبود پزشکان واجد شرایط در سراسر کشور مواجه است، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تغییراتی ایجاد کرده است که پزشکانی که قبلاً به عنوان مقیم موقت در کانادا هستند را از برخی از الزامات فعلی مربوط به دریافت وضعیت اقامت دائم از طریق Express معاف می کند.

 

راهنمای کامل اخذ اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا
از فناوری تا حمل و نقل تا مراقبت های بهداشتی: پرتقاضاترین مشاغل کانادا

 

مهم‌تر از همه، پزشکانی که در حال حاضر در کانادا کار می‌کنند، اغلب نمی‌توانند واجد شرایط ورود سریع باشند، زیرا پزشکان در کانادا اغلب از مدل پرداخت «هزینه برای خدمات» استفاده می‌کنند که با رابطه سنتی کارفرما و کارمند متفاوت است. روی کاغذ، این بدان معناست که بسیاری از پزشکانی که در حال حاضر به عنوان مقیم موقت در کانادا هستند، خوداشتغال محسوب می شوند.

 

افراد خوداشتغال که این تجربه را در کانادا به دست می آورند، واجد شرایط اکثر مسیرهای مهاجرت اقتصادی نیستند، مانند مسیرهای ارائه شده در اکسپرس انتری. توجه به این نکته مهم است که خوداشتغالی به تنهایی یک نامزد را واجد شرایط نمی کند. اگر داوطلبی حداقل یک سال تجربه کاری در خارج از کشور یا به عنوان کارمند در کانادا به دست آورده باشد، ممکن است هنوز واجد شرایط برنامه اکسپرس اینتری باشد.

 

شان فریزر وزیر مهاجرت می گوید برداشتن این مانع به عنوان سیگنالی برای پزشکان عمل می کند که از اقامت در کانادا استقبال می کنند. در حالی که هفته گذشته در نیو گلاسکو، نوا اسکوشیا بود، درباره این اقدام جدید مثبت صحبت کرد.

 

این اقدام تلاش دیگری از سوی IRCC برای جذب و حفظ پزشکان و سایر کارکنان مراقبت های بهداشتی است. از ژوئن 2022، تقریباً 4300 مقیم دائم تحت جریان مراقبت های بهداشتی مسیر اقامت موقت تا اقامت دائم با زمان محدود پذیرفته شدند.

 

کمبود کارکنان بهداشتی در سراسر کشور
کانادا در حال حاضر دارای نرخ خالی شغلی نزدیک به 6 درصد در بخش مراقبت های بهداشتی است. این بدان معناست که در سه ماهه دوم سال 2022، بیش از 136000 حرفه مراقبت های بهداشتی در سراسر کشور وجود داشت که باید تکمیل شوند. منیتوبا با 6.7 درصد بالاترین نرخ جای خالی را دارد.

 

داده های IRCC نشان می دهد که از هر چهار کارمند مراقبت های بهداشتی در کانادا یک نفر مهاجر است. این شامل 36 درصد از پزشکان است. همین داده ها نشان می دهد که نزدیک به 500000 کارگر در بخش مراقبت های بهداشتی وجود دارد که بالای 55 سال سن دارند و بنابراین در دهه آینده به سن بازنشستگی یعنی 65 سالگی خواهند رسید. برای مبارزه با این کمبود و کمبود در تمام بخش‌ها، برنامه سطوح مهاجرت کانادا بالاترین تعداد ساکنان دائمی جدید را در تمام خطوط تجاری هدف قرار داده است. اکثر تازه واردان از برنامه های کلاس اقتصادی می آیند.

 

در سال 2022 IRCC بیش از 8600 درخواست اقامت موقت و دائم از اتباع خارجی که قصد کار در بخش بهداشت را دارند پذیرفته است.

 

تغییرات در اکسپرس اینتری
استثنا برای پزشکان نشان دهنده شروع تغییرات در اکسپرس انتری است که می توان انتظار داشت تا سال 2023 ادامه یابد. ژوئن گذشته، لایحه C-19 موافقت سلطنتی را در پارلمان دریافت کرد و به IRCC اختیارات بیشتری برای هدف قرار دادن نامزدهای اکسپرس انتری که دارای تجربه کاری خاص هستند، می دهد. تحصیلات یا توانایی های زبانی، به جای صدور دعوت نامه برای درخواست برای طیف وسیع تری از کاندیداها تنها بر اساس نمرات CRS آنها، همانطور که در حال حاضر معمول است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top