فرایندی که دانشجویان بین المللی برای دریافت اقامت دائم در کانادا باید طی کنند

دریافت اقامت دائم در کانادا

هیئت کنفرانس کانادا تحقیقی را در مورد فرایندی که دانشجویان بین المللی برای دریافت اقامت دائم در کانادا باید طی کنند منتشر کرده است. خلاصه ای از نکات کلیدی را در زیر بخوانید.

 

کانادا با پذیرش بیش از 437000 مهاجر جدید رکورد شکست
10 دانشگاه برتر کانادا که بورسیه های فول فاند ارائه می دهند

 

مسیرهای چند مرحله ای برای اقامت دائم نشان می دهد که بسیاری از دانشجویان بین المللی کانادایی با مسیرهای چند مرحله ای و غیر مستقیم برای اقامت دائم کانادا (PR) روبرو هستند.

هیئت کنفرانس کانادا یک سازمان تحقیقاتی غیردولتی است که بر تجزیه و تحلیل روندهای اقتصادی، عملکرد سازمانی و مسائل مربوط به سیاست های عمومی تمرکز دارد.

 

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) باید برای بهبود مسیرهای دانشجویان بین المللی به سمت اقامت دائم در کانادا تلاش کند.

 

بر این اساس، هیئت کنفرانس می‌گوید، «کانادا به مسیرهای مهاجرتی هدفمند برای دانشجویان بین‌المللی نیاز دارد [که تضمین می‌کند] سفرهای مهاجرتی سریع‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر».

تکمیل تحصیلات به تنهایی به ندرت به دانشجویان بین المللی این امکان می دهد که واجد شرایط دریافت اقامت دائم در کانادا شوند.

 

در واقع، در میان دانشجویان بین المللی در گروه 2010-2019 که تا دسامبر 2020 اقامت دائم دریافت کردند، تنها دوازده درصد بدون نیاز به دریافت مجوز کار این کار را انجام دادند.

 

حتی هنوز، تعداد کمتری از دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات خود مجوز کار دریافت می کنند، در نهایت در کانادا اقامت دائم دریافت می کنند. در سال 2010، 80٪ از دریافت کنندگان گواهینامه کالج مجوز کار بعدی را گرفتند (همانطور که 70٪ از دریافت کنندگان کارشناسی ارشد). با این حال، کمی بیش از 60٪ از دارندگان گواهی کالج (و کمتر از 60٪ از دریافت کنندگان کارشناسی ارشد) در آن سال PR اعطا شدند. واقعیت مشابهی در سال 2016 نیز صادق بود، جایی که کمتر از 20 درصد از دارندگان مدرک کالج PR دریافت کردند، حتی اگر بیش از 80 درصد مجوز کار بعدی داشتند (این اعداد برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد در همان سال به ترتیب 30 درصد و 70 درصد بود. ).

 

دانشجویان بین المللی تمایل دارند که به تجربه کاری پس از فارغ التحصیلی نیاز داشته باشند، زیرا آنها تلاش می کنند در کانادا اقامت دائم دریافت کنند. بر این اساس، آنها معمولاً باید قبل از درخواست برای اقامت دائم، مجوز کار دریافت کنند.

 

در حالی که برخی از برنامه‌های مهاجرتی برای متقاضیانی که مدرک کانادایی دریافت کرده‌اند، سود می‌برد، بسیاری از دانشجویان بین‌المللی به برنامه‌های مهاجرت اقتصادی روی می‌آورند «همچنین باید ارتباطاتی فراتر از تحصیل در کانادا نشان می‌دهند.

 

در میان برنامه‌های دیگری که دانشجویان بین‌المللی هنگام تلاش برای دریافت اقامت دائم می‌توانستند بررسی کنند، برنامه‌های نامزد استانی کانادا (PNP) محبوب‌ترین برنامه‌ها بودند، زیرا 34 درصد از کل انتقال دانشجویان بین‌المللی به اقامت دائم را در این دوره به خود اختصاص دادند. با این حال، تحقیقات نشان داد که دانشجویان بین‌المللی در زمینه PNP در وضعیت نامناسبی قرار دارند، زیرا استان‌ها تمایل دارند «افرادی با مهارت‌های مورد تقاضا یا ارتباطات استانی را که می‌تواند به حفظ طولانی‌مدت منجر شود» معرفی کنند، در حالی که فقط تعداد محدودی از اسلات نامزدی را به طور خاص به دانشجویان اختصاص می‌دهند.

 

طبق این تحقیق، دانشجویان بین‌المللی با تحصیلات دانشگاهی تا حد زیادی واجد شرایط مهاجرت نیستند، مگر اینکه تحصیلات خود را با تجربه کاری مرتبط با یک حرفه مورد تقاضا ترکیب کنند یا پیوندهای خانوادگی یا استانی قوی در کانادا داشته باشند.

 

برای نشان دادن این موضوع، هیئت کنفرانس به تحقیقات آمار کانادا که بر روی گروه دانشجویان بین‌المللی 2010-2014 انجام شده است، استناد می‌کند. این تحقیق نشان داد که دریافت‌کنندگان مجوز کار پس از فارغ‌التحصیلی (PGWP) در این گروه به طور نامتناسبی در دریافت PR در مقایسه با دریافت‌کنندگان سایر مجوزهای کار موفق بودند، اما از آنجایی که دستیابی به PGWP بر اساس سطح تحصیل متفاوت بود، این واقعیت ثابت شد که دانشجویان بین‌المللی در سطوح خاصی از تحصیل را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

 

علاوه بر این، «داده‌های مهاجرت نشان می‌دهد که شکاف بزرگی بین قصد و فرصت در میان دانشجویان در سطح کالج، سطحی با بیشترین افزایش ثبت‌نام دانشجویان بین‌المللی از سال 2010 تا کنون» و دانشجویانی که احتمال بیشتری برای ماندن در کانادا دارند وجود دارد.

 

در واقع، در میان گروه دانشجویی بین‌المللی 2010-2016، دانشجویان با مدارک مختلف موفق به ئریافت اقامت دائم در کانادا (بر اساس درصد) شدند.

مدرک کارشناسی ارشد: حدود 50%
کالج/گواهینامه: فقط بالای 40%
مدرک لیسانس: بین 15% تا 20%
تجارت: بین 10% تا 15%
حرفه ای/زبان: زیر 15%

 

مجدداً، همانطور که در کل تحقیقات هیئت کنفرانس به طور مشابه بیان شده است، نکات اولیه بالا نشان می دهد که خود آموزش به ندرت برای واجد شرایط بودن دانشجویان بین المللی برای اقامت دائم کانادا کافی است و آنها عمدتاً مجبور به دریافت مجوزهای موقت بعدی هستند.

 

جمع بندی تحقیق

به طور کلی، نیاز به پیمایش یک مسیر چند مجوز برای اقامت دائم در این کشور، آسیب پذیری دانشجویان بین المللی را در برابر اشتغال استثمارگرانه و استرس مرتبط با مهاجرت افزایش می دهد، زیرا چنین واقعیتی ارزیابی احتمال دریافت اقامت دائم را برای دانشجویان بین المللی آینده یا فعلی دشوار می کند.

 

بر این اساس، تحقیقات هیئت کنفرانس در نهایت مشکل نگران‌کننده‌ای را در مورد مهاجرت دانشجویان بین‌المللی آشکار کرد: کانادا “برنامه مهاجرت اقتصادی فدرال هدفمند برای دانشجویان بین‌المللی را ندارد و تعداد کمی در سطح استانی دارد.” دولت های استانی و منطقه ای کشور، همراه با IRCC، باید این موضوع را به سرعت اصلاح کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top