افزایش ۵۰ درصدی تقاضای سرمایه‌گذاری در پرتغال

سرمایه‌گذاری در پرتغال

تقاضای سرمایه‌گذاری در پرتغال برای دریافت روادید طلایی که به خارجی‌های ثروتمند حق اقامت در این کشور می‌دهد ۵۰ درصد افزایش یافته است.

 

سرمایه گذاری در پرتغال
کمبود کارگر ماهر در آلمان؛ الگوبرداری از استرالیا یا کانادا برای جذب نیروی ماهر

 

اعطای ویزای طلایی انتقادهای فراوانی به دلیل افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در پرتغال برانگیخته است. کمیسیون اروپا هم خواستار لغو این پروژه ملی شده است.

 

سرمایه‌گذاری در پرتغال و صدور ویزای طلایی در دهه گذشته، ۶.۶ میلیارد یورو برای پرتغال درآمد داشته که بخش عمده‌ای از این پول از طریق خرید املاک به ثبت رسیده است. بالاترین درخواست‌ها از سوی شهروندان چینی، برزیلی و ترکیه‌ای ارائه شده است.

 

با این حال آنتونیو کاستا، نخست وزیر پرتغال در اوایل نوامبر گفت که دولتش پس از ۱۰ سال در حال ارزیابی صدور ویزای طلایی برای سرمایه‌گذاران خارجی است. او در ادامه این سؤال را مطرح کرد که آیا این برنامه هنوز توجیه‌پذیر است یا خیر.

 

بر اساس اعلام برخی از شرکت‌هایی که پرونده شهروندان غیر اتحادیه اروپا را برای دریافت ویزای طلایی پرتغال پیگیری می‌کنند، اظهارات کاستا «تأثیر قابل توجهی بر تمایل» سرمایه‌گذاران خارجی داشته است.

 

بنا به داده‌های اداره مهاجرت پرتغال که روز یک‌شنبه منتشر شده، سرمایه‌گذاری از طریق ویزای طلایی در این کشور در ماه نوامبر با افزایش ۴۸ درصدی نسبت به ماه اکتبر به ۶۵ میلیون یورو رسیده است. این رقم نسبت به سال گذشته میلادی ۴۱ درصد افزایش یافته است.

 

سازمان شفافیت بین‌المللی با زیر سؤال بردن پروژه ویزاهای طلایی، بر این نظر است که این برنامه می‌تواند برای پولشویی استفاده شود. کمیسیون اروپا هم چنین برنامه‌هایی را یک خطر امنیتی بالقوه عنوان کرده است.

 

اما در مقابل، شرکت‌هایی که به شهروندان غیر اتحادیه اروپا کمک می‌کند تا به پرتغال مهاجرت کنند، بر این نظرند که چنین ادعایی به دلیل وجود «قوانین بسیار سختگیرانه» منطقی نیست، زیرا آن‌ها «به مجرمان یا پولی که منبع آن را نمی‌دانند» اجازه ورود نمی‌دهند.

 

بریتانیا در ماه فوریه و پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، ویزای طلایی برای روس‌ها را در بحبوحه «نگرانی‌ها» در مورد ورود پول غیرقانونی شهروندان روسیه، لغو کرد.

 

بر اساس اعلام اداره مهاجرت پرتغال، این کشور ویزای طلایی را برای روس‌ها به حالت تعلیق درآورده است، اما از زمان اجرای این پروژه، ۴۳۱ شهروند روس از آن بهره‌مند شده‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top