فرصت برکسیت برای نیروی کار خارجی؛ اشتغال کارگران غیراروپایی در بریتانیا افزایش پیدا کرد

بریتانیا در یکسال منتهی به ژوئن ۲۰۲۲ رکورد جذب کارگران خارجی را از زمان آغاز همه‌گیری ویروس کرونا شکست.

تازه‌ترین آمار رسمی منتشر شده، نشان دهنده تغییر بزرگ در الگوهای مهاجرت نیروی کار به بریتانیا در مقایسه با دوره پیش از برکسیت و خروج این کشور از اتحادیه اروپا است.

 

بر این اساس، تعداد کارگران خارجی فعال در بازار کار بریتانیا در یکسال منتهی به پایان ژوئن گذشته ۲۲۳ هزار نفر افزایش یافته که بیشترین افزایش از اوایل سال ۲۰۲۰ تا کنون محسوب می‌شود. بیش از ۸۴ درصد از این تعداد یعنی ۱۸۹ هزار نفر را کارگران متولد کشورهای خارج از اتحادیه اروپا تشکیل می‌دهد و تنها ۳۴ هزار نفر از آنها شهروند کشورهای عضو اتحادیه اروپا هستند.

 

همچنین در یکسال منتهی به مارس ۲۰۲۲ نیز شمار کارگران خارجی شاغل در بریتانیا ۱۸۴ هزار نفر افزایش یافته بود که شهروندان هند، نیجریه و فیلیپین بالاترین سهم را در اخذ ویزای نیروی کار ماهر از آن خود کرده بودند.

 

از ژانویه ۲۰۲۱ و خروج رسمی بریتانیا از اتحادیه اروپا اکثر شهروندان این اتحادیه که پیشتر در بریتانیا کار نمی‌‌کردند، با از دست دادن اجازه کار در این کشور، برای اشتغال به کار باید از سوی یک کارفرمای فعال در بازار کار بریتانیا با دستمزدی که به میزان قابل توجهی کمتر از سطح دستمزدهای موجود نباشد، استخدام شوند.

 

بنابراین، تغییر پس از برکسیت، نیروی کار اتحادیه اروپا را در شرایطی مشابه با نیروی کار مهاجر خارج از اتحادیه قرار داده است. البته کارفرمایان بریتانیایی چندان از این رخداد خرسند نیستند و از تحمیل بوروکراسی بیشتر برای جذب نیروی کار گلایه‌مند هستند. آنها همچنین معتقدند که پیشتر برای جذب یک کارگر مبتدی متولد اتحادیه اروپا می‌توانستند حقوق سالانه کمتر از ۲۵ هزار و ۶۰۰ پوندی را در نظر بگیرند ولی محدودیت‌های جدید قانونی اعمال دستمزدهای پیشین را غیر ممکن کرده است.

 

در چنین شرایطی، تعداد کارگران خارجی متولد خارج از اتحادیه اروپا که در بریتانیا شاغل هستند از ۳.۱ میلیون نفر در شش سال گذشته به ۳.۹ میلیون نفر رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top