تغییرات در قانون مهاجرت نیروی کار ماهر آلمان چه مزایایی برای مهاجران دارد؟

تغییرات در قانون مهاجرت نیروی کار ماهر آلمان چه مزایایی برای مهاجران دارد؟

تغییرات در قانون مهاجرت نیروی کار ماهر آلمان چه مزایایی برای مهاجران دارد؟ قانون مهاجرت نیروی کار ماهر آلمان برای تشویق افراد خارج از اتحادیه اروپا برای آمدن به آلمان برای کار طراحی شده است. کاهش موانع مهاجرت با اجازه دادن به مهاجرت بیشتر مبتنی بر تحصیل، ایجاد راه هایی برای تغییر از حضور در سیستم پناهندگی به داشتن مجوز کار، و معرفی یک “کارت فرصت” جدید، آلمان امیدوار است که مدرن ترین قانون مهاجرت را داشته باشد.

 

حداقل دستمزد یک ساعت کار در آلمان به ۱۲.۴۱ یورو افزایش می‌یابد

 

در 23 ژوئن، پارلمان آلمان اصلاحاتی را در قانون مهاجرت به تصویب رساند تا کمبود نیروی کار ماهر در آلمان را کاهش دهد – قانونی که ادعا می کند یکی از مدرن ترین ها در جهان است.

 

هدف اصلی آن کاهش کمبود کارگران ماهر از جمله کاهش موانع ورود به بازار کار برای خارجی‌ها با شرایط حرفه‌ای موجود و افرادی با تجربه کاری کافی است که قبلاً یک پیشنهاد شغلی دارند.

 

 

امکانات بیشتر برای پناهجویان 

به پناهجویانی که در آلمان روند پناهندگی آنها در حال انجام است، این گزینه داده می شود که به صورت گذشته این روند را متوقف کنند و به جای آن درخواست اجازه کار و اقامت کنند.

 

تا به حال، آنها باید کشور را ترک می کردند و برای تغییر سیستم – بدون هیچ تضمینی برای پذیرش درخواست آنها، برای ویزای معمولی درخواست می کردند.

 

تغییر در قانون، که به اصطلاح Spurwechsel (تغییر خط) نامیده می‌شود، اکنون این تغییر را ممکن می‌سازد – با این حال، این تغییر فقط برای آن دسته از پناهجویانی اعمال می‌شود که روند پناهندگی آنها تا 29 مارس امسال در جریان بوده است.

 

به گفته پژوهشگر مهاجرت، هربر بروکر، این بدان معناست که حدود 415000 نفر در آلمان وجود دارند که پرونده پناهندگی آنها هنوز به نتیجه نرسیده است، و آنها اکنون می توانند درخواست تغییر کنند.

 

حتی افرادی که احتمالاً درخواست پناهندگی آنها اعطا می شود – مانند اتباع سوری و افغانی که معمولاً از نرخ های حفاظتی نسبتاً بالایی برخوردار هستند – می توانند بخشی از روند تغییر خط باشند. این همچنین روند ادغام آنها را تسریع می کند زیرا آنها سریعتر اجازه اقامت دریافت می کنند.

 

با این حال، بروکر تخمین می زند که تنها بین 30،000 تا 50،000 نفر در کوتاه مدت از معرفی تغییر خط منتفع خواهند شد. از جمله دلایل دیگر، او می گوید که تنها 70 درصد از کسانی که درخواست پناهندگی در انتظار دارند در سن کار هستند.

 

با این حال، رویه جدید برای حدود 215000 نفر در آلمان با درخواست پناهندگی رد شده نیز اعمال می شود، که بسیاری از آنها با وضعیت “تحمل” (Duldung) در ژرمن باقی می مانند.

 

آنها هم اکنون می توانند برای اجازه اقامت درخواست دهند – به شرطی که بیش از پنج سال در آلمان زندگی کرده باشند، می توانند ثابت کنند که زندگی خود را از طریق کار حقوقی تضمین می کنند و تمام سوالات مربوط به اثبات هویت خود را حل کرده اند.

 

“کارت فرصت” جدید

یک «کارت فرصت» (Chancenkarte) مبتنی بر سیستم امتیاز نیز به عنوان بخشی از قانون جدید معرفی خواهد شد. این امر به ویژه برای افرادی که حداقل دو سال آموزش حرفه ای خارجی دارند یا برای کسانی که دارای مدرک دانشگاهی به علاوه مهارت های اولیه زبان آلمانی هستند، قابل توجه است.

 

Chancekarte به گونه‌ای طراحی شده است که به افراد اجازه می‌دهد بدون داشتن شغلی که از قبل آماده شده باشند، کار پیدا کنند. با استفاده از این کارت فرصت، اتباع خارجی بدون پیشنهاد شغلی می توانند به مدت یک سال به آلمان بیایند تا هر شغلی را که مطابق با استانداردهای نیروی کار ماهر باشد، بیابند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، مدل مشابهی در حال حاضر در کانادا استفاده می شود.

 

معیارهای انتخاب کلی برای Chancekarte شامل مهارت های زبانی، تجربه کاری، سن و اثبات ارتباط با آلمان – مانند اعضای خانواده یا داشتن سابقه در این کشور است. هر چه متقاضی امتیاز بیشتری کسب کند، شانس بیشتری برای اجازه گرفتن به آلمان به عنوان جویای کار افزایش می یابد.

 

آنها همچنین می توانند در حالی که به دنبال شغل واجد شرایط هستند، کار پاره وقت (حداکثر 20 ساعت در هفته) را بپذیرند.

 

بروکر، محقق مهاجرت، خاطرنشان می‌کند که کارگران ماهر بالقوه برای ارزیابی خطرات معینی که در این مدل وجود دارد مشکل خواهند داشت، و در سناریوهای خاص ممکن است به این معنا باشد که برای مثال، ممکن است یک فرد مجبور شود پس از یک سال دوباره آلمان را ترک کند، حتی اگر متوجه شود کار کنید اما سایر معیارهای پیوست شده به طرح را برآورده نکنید.

 

قوانین آسان برای «کارت آبی اتحادیه اروپا»

عنصر اصلی در مهاجرت کارگران ماهر به آلمان، کارت آبی اتحادیه اروپا است. این یک اجازه اقامت برای افرادی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا است که مدرک دانشگاهی خود را به پایان رسانده اند.

 

در اینجا، آستانه حقوق و دستمزدی که قبلاً برای شروع به کار در آلمان اعمال می شد، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. سایر جنبه‌های این طرح از جمله تغییر کارفرما، درخواست برای الحاق خانواده و دریافت اقامت دائم در اتحادیه اروپا نیز اکنون آسان‌تر خواهد شد.

 

علاوه بر این، کارگران ماهر قادر خواهند بود “هر شغل واجد شرایطی را دنبال کنند” – حتی شغلی خارج از صلاحیت اصلی آنها.

 

مخصوصاً برای متخصصان فناوری اطلاعات، پیش‌بینی می‌شود که از این پس می‌توانند کارت آبی اتحادیه اروپا را حتی بدون مدرک دانشگاهی دریافت کنند، اگر بتوانند مدرکی دال بر مدارک دیگر ارائه دهند.

 

تایید مدارک تحصیلی

یکی از موانع اصلی مهاجرت به آلمان از دیرباز الزام به ارائه مدارک معتبر در آلمان بوده است.

 

با قانون جدید، مهاجران ماهر دیگر مجبور نخواهند بود مدرک تحصیلی خود را در آلمان به رسمیت بشناسند – اگر بتوانند نشان دهند که حداقل دو سال تجربه حرفه ای دارند و مدرکی که در کشور مبداشان به رسمیت شناخته شده است.

 

کسی که قبلاً یک پیشنهاد شغلی دارد، اکنون می‌تواند به آلمان بیاید و شروع به کار کند در حالی که مراحل تشخیص مدرک او هنوز ادامه دارد.

 

مهاجرت بیشتر مبتنی بر آموزش

ائتلاف دولت آلمان همچنین می خواهد مهاجرت تحصیلی را تقویت کند – یعنی امکان افرادی که برای آموزش حرفه ای یا تحصیلات آکادمیک به آلمان می آیند و با هدف اقامت دائم.

 

برای تسهیل این امر، دانشجویان خارجی می توانند در آلمان به عنوان کارآموز دانشجویی کار کنند، به عنوان مثال، به منظور کسب درآمد در حین تحصیل صلاحیت خود.

 

علاوه بر این، اقامت به منظور جستجوی موقعیت آموزشی نیز به میزان قابل توجهی آسان‌تر می‌شود – با افزایش حداکثر سنی که می‌توان تا آن زمان اجازه اقامت صادر کرد.

 

حداکثر مدت اقامت مجاز برای یک عنوان اقامتی به 9 ماه افزایش می یابد و استخدام و استخدام آزمایشی نیز مجاز خواهد بود.

 

اتحاد مجدد خانواده برای کارگران ماهر آسان تر شد

همچنین امکان الحاق خانواده برای کارگران ماهر که از خارج از کشور می آیند، گسترش خواهد یافت.

 

برخلاف پیش‌نویس اولیه قانون، گزینه‌های اتحاد مجدد نه تنها در مورد «واحد خانواده هسته‌ای» اعمال می‌شود، بلکه به‌عنوان مثال، برای والدین و خانواده‌های یک مهاجر که در آینده می‌توانند به آلمان بیایند نیز اعمال می‌شود.

 

انعطاف بیشتر برای مجوزهای اقامت

تا به حال، قانون اقامت آلمان تصریح کرده بود که ورود به آلمان باید همیشه همراه با یک ویزا با هدف خاصی باشد.

 

به عنوان مثال، این به این معنی بود که شخصی که با ویزای توریستی وارد آلمان شده بود و در مدت کوتاهی به او پیشنهاد کار در آلمان داده شد، باید کشور را ترک کرده و برای یک ویزای جدید و خاص اقدام کند.

 

در آینده، این دیگر ضروری نخواهد بود، و اجازه می دهد ویزا را در طول اقامت در آلمان تغییر دهید.

 

با این حال، ممکن است مدتی طول بکشد تا دفاتر اداری در سراسر آلمان به طور کامل به وسایل لازم برای اعمال چنین تغییراتی مجهز شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top