بریتانیا: احتمال قبولی ایرانیان بدون مصاحبه یا مصاحبه ۳۰ دقیقه ای

قبولی ایرانیان بدون مصاحبه

🛑وزارت کشور برای پیگیری سریع هزاران درخواست پناهندگی عراقی و ایرانی: طرح بخشی از فشار برای مقابله با انباشت بیش از 90000 ادعای ارسال شده قبل از ژوئن 2022 است.

 

افزایش تقاضای پناهندگی ایرانی‌ها به اتحادیه اروپا

 

یک نامه فاش شده نشان می دهد که تا 20000 پناهجوی عراقی و ایرانی باید به سرعت توسط وزارت کشور در تلاشی مجدد برای رفع عقب ماندگی ها پیگیری شود .

 

در اقدامی مهم برای تحقق تعهد ریشی سوناک برای رسیدگی به بیش از 90000 ادعای ارائه شده قبل از ژوئن گذشته، از مدعیان دو کشور خواسته می شود تا قبل از مصاحبه کوتاه با مقامات، پرسشنامه های مفصلی را به زبان انگلیسی پر کنند.

 

اگر بتوان بر اساس شواهد موجود تصمیم مثبت گرفت، ممکن است نیازی به مصاحبه شخصی نباشد. اگر شاکی از این روند پیروی نکند، ادعای او می تواند پس گرفته شود.

 

این اقدام در پی طرح مشابهی است که در ماه فوریه راه اندازی شد که در آن از 12000 مدعی از افغانستان، اریتره، سوریه، یمن و لیبی خواسته شد تا اسناد 11 صفحه ای را با جزئیات تکمیل کنند یا خطر رد ادعای خود را داشته باشند.

 

سوناک پاکسازی معوقات پناهندگی را به عنوان یکی از اولویت های اصلی خود اعلام کرده است و سال گذشته متعهد شد که تا پایان سال جاری 92,601 پرونده پناهندگی را که قبل از ژوئن 2022 ارسال شده بود، پاک کند.

 

در پایان سال 2022 از مجموع 132000 پرونده، 11698 پرونده ایرانی و 8909 پرونده عراقی در فهرست معوقه ثبت شده بود. نرخ کمک هزینه برای مدعیان ایرانی 80 درصد و برای عراقی ها 54 درصد است.

 

این اقدام با احتیاط مورد استقبال یک وکیل برجسته مهاجرت قرار گرفته است. با این حال، فعالان مبارزات انتخاباتی از دولت خواسته اند تا به افرادی که به دنبال پناهندگی هستند اطمینان دهد که در صورت عدم ارائه به موقع اسناد، ادعاهای آنها پس گرفته نخواهد شد.

 

در نامه‌ای که روز دوشنبه برای ذینفعان ارسال شد، وزارت کشور اعلام کرد که در حال راه‌اندازی «مرحله جدیدی در برنامه برای پاک کردن عقب ماندگی‌های موروثی» با گروه‌بندی ادعاهای باقی‌مانده باقی‌مانده میراث با هم در گروه‌هایی است که به مدعیان اجازه می‌دهد «هر دو درخواست شوند». یک مصاحبه اساسی یا یک پرسشنامه ارسال شود و برای مصاحبه هدفمند یا کوتاهتر فراخوانده شود.

 

در این بیانیه آمده است: «به عنوان بخشی از این رویکرد، اولین گروه‌هایی که ما در اولویت قرار خواهیم داد، مدعیان میراث از ایران و عراق هستند، زیرا این دو گروه بالاترین ملیت ادعاهای برجسته هستند. مدعیان میراث ایرانی و عراقی که هنوز به طور اساسی مورد مصاحبه قرار نگرفته اند، طی چند هفته آینده پرسشنامه هایی را دریافت خواهند کرد که متناسب با شرایط آنها تنظیم می شود و به کاهش مدت زمان مصاحبه های بعدی کمک می کند.

 

زمانی که اطلاعات لازم دریافت شد، پیش‌بینی می‌کنیم که مصاحبه‌های هدفمند یا کوتاه‌تر تقریباً 30 دقیقه تا دو ساعت طول بکشد.»

 

در نامه آمده است که مدعیان در مجموع 30 روز کاری فرصت خواهند داشت تا پرسشنامه انگلیسی زبان خود را بازگردانند. در ادامه این بیانیه آمده است: «اگر آنها از طریق عدم حضور در مصاحبه پناهندگی بدون توضیح معقول، از روند پناهندگی پیروی نکنند، ممکن است ادعای آنها پس گرفته شود».

 

مقامات به گاردین گفته اند که بسیاری از پرسشنامه های صادر شده برای افرادی که از افغانستان، اریتره، سوریه، یمن و لیبی درخواست پناهندگی می کنند، به درستی پر نشده است و مقامات همچنان نیازمند انجام مصاحبه های طولانی هستند. گزارشی در هفته گذشته در تایمز ادعا کرد که فقط 10٪ به درستی پر شده است، که این طرح سریع را تا حد زیادی زائد می کند.
کالین یئو، وکیل مهاجرت و نویسنده، از ساده سازی ادعاهای عراق و ایران استقبال کرد اما هشدار داد که در صورت تداوم مشکلات پرسشنامه های قبلی، طرح جدید ممکن است زودرس باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top