قانون منع ایرانی‌ها از مالکیت بر زمین‌های فلوریدا جنجال‌آفرین شد

مالکیت بر زمین‌های فلوریدا

ران دسانتیس، فرماندار جمهوری‌خواه فلوریدا و نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اخیرا قوانینی را امضا کرد که بر مبنای آن‌ها شهروندان ایران و برخی کشورهای دیگر از تملک بر برخی از املاک در این ایالت منع می‌شوند. تصویب این قوانین ایالتی در روزهای اخیر بسیار جنجالی شده است.

 

اطلاعیه وزارت امور خارجه آمریکا درباره تسریع در پردازش ویزاها

 

بر اساس این قوانین شهروندان ایران، روسیه، سوریه، کره شمالی، کوبا و ونزوئلا که شهروند آمریکا نیستند و یا گرین‌کارت این کشور را ندارند مجاز به تملک بر ملکی در فلوریدا با فاصله کمتر از ۱۰ مایلی از تاسیسات نظامی یا زیرساخت‌های حساس مانند نیروگاه‌، فرودگاه و یا پالایشگاه نیستند.

 

البته در این قوانین افرادی که ویزای غیر توریستی دارند مستثنا شده و حق دارند یک ملک با فاصله حداقل ۵ کیلومتر از تاسیسات حساس را تحت مالکیت خود داشته باشند.

 

با این وجود به نظر می‌رسد قوانین برای چینی‌ها حتی سخت‌گیرانه تر است. بر اساس قانونی که در روز اول ماه ژوئیه به اجرا در می‌آید، شهروندان چینی که ساکن این کشور هستند و شهروندی یا گرین‌کارت آمریکا را ندارند، مجاز به تملک بر هیچ ساختمان یا زمینی در فلوریدا نیستند.

 

افرادی که بر خلاف این قوانین مالکیت ساختمان یا زمینی را بدست آورند مشمول احکام کیفری، جزای نقدی و حبس خواهند شد.

 

در اعتراض به این قوانین روز دوشنبه ۲۲ مه، گروهی از شهروندان چینی شکایتی را علیه دولت محلی فلوریدا مطرح کردند. اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا (ACLU) در چهار دادخواستی که در دادگاه فدرال فلوریدا در تالاهاسی تسلیم کرد، دولت ایالتی فلوریدا را به نقض قانون اساسی ایالات متحده و قانون فدرال منع تبعیض در مالکیت مسکن متهم کرد.

 

البته سابقه منع مهاجران چینی و ژاپنی از مالکیت زمین در ایالات متحده به سال ۱۹۰۰ و قوانین «زمین بیگانه» بازمی‌گردد. البته بیشتر این قوانین در دهه ۱۹۵۰ توسط دادگاه‌های مختلف آمریکا لغو شد اما برخی از آن‌ها هنوز تا سال ۲۰۱۸ در ایالت فلوریدا به قوت خود باقی بود. در آن سال رای‌دهندگان لایحه‌ای را برای لغو کامل این قانون به تصویب رساندند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top