مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) چیست؟

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) یک مجوز کار آزاد است، به این معنی که به دانشجو اجازه می دهد برای هر کارفرمای مورد علاقه خود در کانادا بدون نیاز به پیشنهاد شغلی کار کند. این به فارغ التحصیلان بین المللی اجازه می دهد تا حداکثر سه سال در هر نقطه از کانادا کار کنند.

 

هزینه ساخت پروفایل اکسپرس اینتری کانادا
چگونه می توانم از طریق برنامه استانی (PNP) به کانادا مهاجرت کنم؟

 

یکی از مزایای اصلی PGWP این است که به فارغ التحصیلان بین المللی تجربه کار حرفه ای در کانادا را ارائه می دهد، که زمانی مفید است که دارندگان PGWP برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند. به طور کلی، دارنده PGWP باید یک سال تجربه کاری حرفه ای در کد طبقه بندی مشاغل ملی (NOC) 0، A یا B کسب کند تا پس از آن واجد شرایط درخواست برای برنامه اقامت دائم کانادا باشد.

 

شرایط واجد شرایط بودن PGWP چیست؟
برای واجد شرایط بودن برای PGWP، دانشجویان بین المللی باید:

تحصیلات تکمیل شده در یک برنامه آموزشی آکادمیک، حرفه ای یا حرفه ای که حداقل هشت ماه در یک موسسه آموزشی واجد شرایط (DLI) باشد.
یک برنامه تحصیلی را تکمیل کرد که منجر به دریافت مدرک تحصیلی شده باشند.
وضعیت دانشجویی تمام وقت در کانادا در طول هر جلسه تحصیلی برنامه تحصیلی و به عنوان بخشی از درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیلی آنها گنجانده شده است.
دریافت رونوشت و نامه رسمی از DLI مبنی بر اینکه متقاضی تمام شرایط لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی خود را برآورده کرده است.

همچنین دانشجو باید از موارد زیر فارغ التحصیل شده باشد:

یک مؤسسه عمومی پس از دوره متوسطه، مانند
یک دانشگاه
یک مدرسه فنی یا حرفه ای
دانشگاه
CEGEP (در کبک)
یک دانشگاه خصوصی (در کبک) که تحت قوانین مشابه مدارس دولتی در کبک فعالیت می کند.
دانشگاه خصوصی کانادایی که می‌تواند طبق قوانین استانی مدرک اعطا کند (مثلاً مدرک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا) اما فقط در صورتی که دانشجو در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کرده باشد که منجر به دریافت مدرکی مطابق با مجوز استان شود.

 

مدت اعتبار PGWP چقدر است؟
PGWP بسته به طول برنامه تحصیلی دانشجویان بین هشت ماه تا سه سال معتبر خواهد بود. اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) دستورالعمل های زیر را در وب سایت خود ارائه می دهد:

برنامه زیر هشت ماه: برای PGWP واجد شرایط نیست.
برنامه تکمیل شده بین هشت ماه تا کمتر از دو سال: PGWP برای همان مدت برنامه تحصیلی شما معتبر خواهد بود (به عنوان مثال، یک برنامه 10 ماهه منجر به PGWP 10 ماهه می شود).
برنامه تکمیل شده دو ساله یا بیشتر: PGWP به مدت سه سال معتبر خواهد بود.
تکمیل بیش از یک برنامه: ممکن است بتوانید برنامه های آموزشی کانادایی خود را برای دریافت PGWP ترکیب کنید تا زمانی که برنامه ها واجد شرایط DLI هستند و هر کدام بیش از هشت ماه طول می کشد. طول کل PGWP با مدت زمان بالا مطابقت دارد.
یک دانشجو باید ظرف 180 روز یا شش ماه از زمانی که یک رونوشت و نامه رسمی از DLI دریافت می کند که تمام شرایط لازم برای تکمیل برنامه تحصیلی را برآورده کرده است، برای PGWP درخواست کند.

 

تحصیل در خارج از کشور و واجد شرایط بودن برای PGWP
IRCC سیاست جدیدی را در طول همه‌گیری ویروس کرونا وضع کرد که به دانشجویان اجازه می‌دهد برنامه تحصیلی کانادایی خود را در حالی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند تکمیل کنند و همچنان در هنگام مهاجرت به کانادا واجد شرایط PGWP باشند.

اقامت دائم 
تحت اکسپرس اینتری، دولت کانادا از سیستم رتبه بندی جامع (CRS) برای ارزیابی هر نامزد بر اساس سرمایه انسانی آنها استفاده می کند. کانادا به سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری و سایر معیارها توجه می کند. معمولاً هر دو هفته یکبار، دولت کانادا قرعه کشی های اکسپرس اینتری را برگزار می کند و دعوت نامه های اقامت دائم را برای افرادی که بالاترین امتیاز CRS را دارند، برگزار می کند. امتیاز اضافی به نامزدهای دارای تحصیلات و تجربه کاری کانادایی تحت اکسپرس اینتری تعلق می گیرد.

 

بسیاری از دانشجویان بین المللی از طریق کلاس تجربه کانادایی (CEC) وضعیت اقامت دائم را دریافت می کنند. با PGWP، دانشجویان باید حداقل 1560 ساعت تجربه کاری کانادایی در یک شغل NOC 0، A یا B کسب کنند تا بتوانند از طریق CEC برای اقامت دائم درخواست دهند. بسیاری از برنامه های نامزد استانی نیز به فارغ التحصیلان بین المللی ارائه می شود.

اگر در کبک تحصیل کرده‌اید و می‌خواهید به طور دائم در این استان مستقر شوید، ممکن است یک دانشجو نیز واجد شرایط مهاجرت تحت تجربه کبک باشد.

 

برنامه e (PEQ). PEQ راه سریعی را برای دانشجویان بین المللی و افراد با تجربه کاری در کبک فراهم می کند تا گواهی انتخاب کبک را دریافت کنند، که گامی اجباری به سمت اقامت دائم است که توسط دولت فدرال اعطا می شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top