مخالفت چهار کشور عضو اتحادیه اروپا با مکانیسم فعلی پذیرش پناهجویان

چهار کشور مدیترانه‌ای عضو اتحادیه اروپا با صدور بیانیه مشترکی با توافق صورت گرفته میان دیگر کشورهای عضو این اتحادیه در مورد نحوه کمک به پناهجویان مخالف کردند.

 

مرگبارترین مسیرهای مهاجرت
آسان ترین کشورها برای اعطای ویزای کاری به شهروندان کشورهای غیراروپایی

 

ایتالیا، یونان، مالت و قبرس در این بیانیه که روز شنبه منتشر شد، اعلام کردند که با این طرز تلقی که نخستین کشور اروپایی که پناهجویان غیرقانونی وارد آن شده‌اند، باید به عنوان نقطه قانونی برای ارائه درخواست پناهندگی در نظر گرفته شود، مخالفند. این چهار کشور همچنین یادآور شدند که تعداد مهاجرانی که از سوی سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا پذیرفته شده‌اند «تنها کسر بسیار کوچکی از تعداد واقعی ورودهای غیرقانونی به این چهار کشور است.»

 

این چهار کشور در ادامه این بیانیه عملیات کشتی‌های نهادهای خیریه و حقوق بشری برای نجات صدها مهاجر سرگردان در دریای مدیترانه را محکوم کردند و اقدام آنها را که «خودمختارانه و مستقل از مصالح دولت‌های ملی» توصیف شده، تقبیح کردند.

انتشار این بیانیه پس از آن بود که دولت جدید ایتالیا به رهبری حزب راست افراطی در یک بن‌بست چند هفته‌ای در مواجهه با گروه‌های حقوق بشری حامی مهاجران غیرقانونی گرفتار در دریای مدیترانه قرار گرفت. ایتالیا پس از نادیده گرفتن درخواست‌های مکرر سه کشتی سرگردان برای پهلوگیری در یک بندر امن، آنها را به سمت بنادر جنوبی ایتالیا هدایت کرد و در ابتدا تنها به افراد آسیب‌پذیر از جمله کودکان و بیماران اجازه قدم گذاشتن به خاک این کشور را داد ولی در نهایت ناگزیر شد تا تمام سرنشینان این کشتی‌ها را بپذیرد.

 

اما چهارمین کشتی به نام «اوشن وایکینگ» پس از نزدیک به سه هفته سرگردانی در دریا راهی فرانسه شد و سرانجام روز جمعه در بندر تولون پهلو گرفت. فرانسه نیز در واکنش به خودداری ایتالیا از صدور اجازه پهلوگیری این کشتی اعلام کرد که اجرای توافق پذیرش ۳۵۰۰ پناهجو از این کشور را به حالت تعلیق در می‌آورد.

 

ژرالد دارمنن، وزیر کشور فرانسه سپس از خروج فرانسه از مکانیسم «همبستگی» خبر داد که در ژوئن گذشته و با هدف کاهش فشار پذیرش پناهجویان بر کشورهای حاشیه دریا از جمله یونان، ایتالیا و اسپانیا طراحی شده بود. مقام‌های فرانسوی همچنین از آغاز بازرسی‌های مرزی جدید با ایتالیا به منظور مقابله با عدم تعهد این کشور در قبال مهاجران خبر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top