مهاجرت به سوئد- راهنمای 2022-2023

سوئد یکی از کشورهای پیشرفته جهان است که شهروندان آن دارای حقوق اجتماعی و رفاهی بسیاری مناسبی هستند. این موضوع باعث شده تا این کشور به یکی از بهترین گزینه ها برای مهاجرین باشد. در کشور سوئد بسیاری از خدمات اجتماعی برای شهروندان رایگان یا با کمک های دولتی ارائه می شود. همچنین کیفیت زندگی در این کشور سطح بالایی داشته و این عامل توجه بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت به کشورهای خارجی را دارند را به خود جلب کرده است.

 

سوئد یکی از کشورهای حوزه اسکاندیناوی است که به همراه نروژ و دانمارک، جزو سه کشور این حوزه به شمار می آیند. واحد پول سوئد، کرون است و آب و هوای این کشور نیز بسیار سرد است. به طور کلی فقط ۳۰ درصد از خاک کشور سوئد شرایط لازم را برای سکونت و زندگی دارد.

 

از مزایای مهاجرت به سوئد، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

♦ بالا بودن رفاه و امنیت اجتماعی و اقتصادی.

♦ بالا بودن سطح درآمد و کیفیت زندگی.

♦ برابری اجتماعی و مدنی.

♦ جذابیت های طبیعی.

♦ شرایط زندگی آرام و باثبات.

 

برخی دلایل اصلی مهاجرت به سوئد

فرصت های شغلی

بسیاری از نیروی کار ماهر که دارای تخصص و تجربه ی لازم هستند، در این کشور دارای فرصت های اشتغال خوب و سودآور هستند علی الخصوص در حوزه ی صنعت و فناوری.

 

پیوستن به خانواده

طبق آمار آژانس مهاجرت سوئد، افرادی که برای پیوستن به اعضای نزدیک خانواده مهاجرت می کنند، یکی از بزرگترین گروه های مهاجر به کشور هستند.

 

ویزای کار سوئد

هر خارجی که به سوئد مهاجرت می کند باید نوع ویزا را بداند تا بتواند به مدت طولانی در آنجا زندگی کند. شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و شهروندان کشورهای همسایه شمال اروپا به پاسپورت معتبر برای ورود نیاز دارند و پس از استخدام باید در اداره مالیات سوئد ثبت نام کنند. اگر اهل این کشورها نیستید،باید در مورد مجوزهای اقامت موقت و دائم در سوئد، مدارک مورد نیاز برای اجازه کار، هزینه ویزای خوداشتغالی یا نحوه درخواست ویزا در صورت تمایل بدانید.

 

اولین چیزی که در مورد ویزای سوئد باید بدانید این است که اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا / EEA هستید، نمی توانید هنگام درخواست در این کشور باشید. در این بخش از راهنما، به نحوه درخواست ویزای سوئد، از جمله شرط اصلی یعنی داشتن یک پیشنهاد شغلی از یک شرکت سوئدی نگاه می کنیم. ما همچنین مراحل دیگری را که باید انجام دهید، مانند ارسال کپی پاسپورت و پرداخت هزینه ویزا، بررسی می کنیم. همچنین با جدول زمانی دریافت ویزای خود آشنا خواهید شد.

 

از آنجایی که نمی توانید قبل از گرفتن ویزای/مجوز کاری خود وارد سوئد شوید، مهم است که به خاطر داشته باشید که برای اکثر متقاضیان، فقط باید یک تا دو ماه صبر کنید تا درخواست شما تایید شود. با این حال، قوانین برای انواع مختلف ویزا متفاوت است. برای مثال، کارگران خوداشتغال ممکن است بیش از یک سال منتظر بمانند.

 

به عنوان یک ساکن غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا، برای واجد شرایط بودن برای مجوز کار به یک پیشنهاد شغلی نیاز دارید که برای ورود به سوئد به آن نیاز دارید. قبل از اینکه مجوز کار به شما داده شود، ورود به سوئد یا شروع به کار در سوئد امکان پذیر نیست.

ویزای کار در سوئد

برای دریافت مجوز کار سوئد، باید شرایط زیر را داشته باشید:

♦  پاسپورت معتبر داشته باشید.

♦  شغلی که به شما پیشنهاد می شود با شرایط تعیین شده توسط قراردادهای جمعی سوئد مطابقت داشته باشد یا برای شغل استاندارد باشد.

♦  حقوق ماهانه حداقل 13000 کرون (1480 دلار) قبل از کسر مالیات به شما پیشنهاد می شود یا حقوقی همتراز با موقعیت شغلی به شما پیشنهاد می شود.

♦  به شما پیشنهاد شغلی می شود که شامل بیمه درمانی، بیمه عمر و تامین اجتماعی می شود.

♦  هنگامی که برای مجوز کار درخواست می کنید، باید مدارکی از محل اقامت در سوئد و همچنین قصد خروج از کشور پس از اتمام قرارداد کاری خود را ارائه دهید.

 

علاوه بر شرایطی که برای درخواست ویزای کار سوئد باید داشته باشید، کارفرمای سوئدی شما نیز باید شرایط خاصی را برای استخدام شما داشته باشد:

♦  شغل باید حداقل ده روز در اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا آگهی شده باشد.

♦  این شغل باید شامل شرایط استخدامی همتراز با سایر مشاغل سوئدی در همان صنعت باشد.

 

نحوه درخواست ویزای کار سوئد

شما می توانید برای ویزای کار سوئد به صورت حضوری در سفارت سوئد یا به صورت آنلاین درخواست دهید. ساده ترین راه این است که فرم درخواست مجوز کار سوئد را به صورت آنلاین ارسال کنید.

 

مرحله اول: پیشنهاد استخدام

کارفرمای سوئدی شما باید یک پیشنهاد شغلی کتبی ارائه کند و از اتحادیه کارگری مربوطه در مورد شغل و حقوق دریافت کند. پیشنهاد شغلی باید شامل مدت زمان کار باشد، زیرا این مدت به طور مستقیم با مدت اعتبار ویزا مرتبط است.

 

مرحله دوم: کارفرما درخواست را آغاز می کند

پس از دریافت و پذیرش یک پیشنهاد شغلی، کارفرمای شما درخواست آنلاین را برای شما با آژانس مهاجرت سوئد (Migrationsverket) آغاز می کند. برای انجام این کار، آنها به تاریخ تولد، اطلاعات شهروندی، تحصیلات و آدرس ایمیل شما نیاز دارند.

 

مرحله سوم: ایمیل

هنگامی که کارفرمای شما برنامه را شروع می کند، ایمیلی برای شروع فرآیند شما دریافت خواهید کرد. این زمانی است که باید لیست کنید که آیا به تنهایی یا با خانواده خود نقل مکان می کنید.

 

مرحله چهارم: ارسال مدارک

از آنجایی که علاوه بر مجوز کار به ویزای اقامت نیز نیاز خواهید داشت، مدارکی که باید برای مجوز کار ارائه دهید عبارتند از:

♦  گذرنامه شما (مخصوصاً صفحه شناسایی و همچنین هر گونه مهر یا ویزا که قبلاً در گذرنامه وجود دارد).

♦  پیشنهاد استخدام؛

♦  بیانیه یک اتحادیه کارگری

 

مرحله پنجم: هزینه

هزینه ویزای کار فقط باید 2000 کرون (230 دلار آمریکا) باشد. مجوز برای برخی از مشاغل ممکن است هزینه کمتری داشته باشد.

 

مرحله ششم: صبر کنید

زمان انتظار برای مجوز کار شما بسته به عوامل مختلفی می تواند بسیار متفاوت باشد: اینکه آیا به صورت آنلاین یا حضوری درخواست داده اید، اینکه آیا شما خوداشتغالی هستید یا در یک شرکت استخدام می شوید، و صنعتی که در آن کار خواهید کرد. برای اکثر مهاجرانی که در یک شرکت سوئدی استخدام می شوند، زمان انتظار یک تا سه ماه است.

 

انواع مجوزهای کار تخصصی:

 

کارت آبی اتحادیه اروپا

کارت آبی اتحادیه اروپا یک مجوز کار و اقامت برای کارگران بسیار ماهر است. برای واجد شرایط بودن، باید در یک حرفه کار کنید و مدرک دانشگاهی یا پنج سال سابقه کار حرفه ای داشته باشید. درخواست برای کارت آبی اتحادیه اروپا نیازمند مدارک از طرف کارمند و کارفرما است.

 

کارمند ملزم به داشتن:

♦  پاسپورت معتبر؛

♦  تحصیلات دانشگاهی معادل 180 واحد دانشگاهی یا پنج سال تجربه حرفه ای مرتبط؛

♦  یک بیمه نامه درمانی جامع که مراقبت های بهداشتی و پزشکی در سوئد را پوشش می دهد، گرفته شده یا درخواست داده است.

♦  قرارداد کار یا پیشنهاد شغلی با شرایط عالی که حداقل یک سال طول بکشد.

♦  حداقل یک و نیم برابر متوسط ​​حقوق ناخالص در سوئد، قبل از مالیات.

 

کارفرمایان ملزم به ارائه موارد زیر هستند:

♦  مدرکی مبنی بر اینکه این موقعیت حداقل به مدت ده روز در سوئد، اتحادیه اروپا/EES و سوئیس تبلیغ شده است.

♦  یک پیشنهاد کار کامل با شرایطی که مطابق با قراردادهای جمعی سوئد یا شرایط استاندارد برای موقعیت شغلی است.

♦  سوئد آستانه حقوق سالانه ای را تعیین می کند که دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا باید برای واجد شرایط بودن به عنوان یک کارگر بسیار ماهر دریافت کنند. اگرچه این مقدار ممکن است سالانه تغییر کند، اما از سال 2019 این مبلغ 51900 کرون (5900 دلار آمریکا) بود.

 

مجوز ICT

مجوز ICT برای مهاجرانی است که برای یک شرکت خارج از اتحادیه اروپا کار می کنند و در حال انتقال به شعبه سوئد آن شرکت هستند. فقط ساکنان غیر اتحادیه اروپا باید درخواست دهند. این مجوز فقط برای کارمندان در پست های مدیریتی یا تخصصی اعمال می شود.

 

مانند کارت آبی اتحادیه اروپا، واجد شرایط بودن برای مجوز ICT مستلزم مدارک از شما و کارفرمایتان است.

 

برای واجد شرایط بودن برای مجوز ICT باید:

♦  داشتن پاسپورت معتبر؛

♦  بیش از 90 روز به عنوان مدیر، متخصص یا کارآموز در شرکت در سوئد خدمت کرده باشند.

♦  دارای صلاحیت و تجربه حرفه ای مورد نیاز برای ماموریت به عنوان مدیر یا متخصص، یا آموزش مورد نیاز برای یک موقعیت کارآموزی.

♦  یک قرارداد کار از کشور خود داشته باشید؛

♦  حداقل سه ماه بدون وقفه در زمان جابجایی در شرکت شاغل بوده باشند.

♦  بتوانید صلاحیت انجام حرفه خود را در سوئد تأیید کنید، اگر مربوط به یک حرفه تنظیم شده باشد.

 

کارفرمای شما باید:

♦  ایجاد یک پیشنهاد شغلی؛

♦  ارائه غرامتی که حداقل در سطح قراردادهای دسته جمعی سوئد یا آنچه در این حرفه یا صنعت مرسوم است، باشد.

♦  شرایط استخدامی را ارائه دهید که حداقل با کارمندانی که در سوئد استخدام شده اند در یک سطح باشد.

 

ایجاد یک پیشنهاد شغلی که شامل:

♦  نام و آدرس کارفرما؛

♦  زمانی که اشتغال خارج از EEU آغاز شد.

♦  شهری که کار/آموزش در آن انجام خواهد شد؛

♦  شرح مختصری از وظایف کارمند؛

♦  حقوق و سایر مزایای حقوق و دستمزد؛

♦  تعیین شغل یا عنوان شغلی کارمند (برای کارآموزان قابل اعمال نیست).

 

مانند ویزای کار معمولی، کارت آبی اتحادیه اروپا یا مجوز ICT نیز 2000 کرون (230 دلار آمریکا) هزینه دارد. ممکن است از مشاغل تخصصی خواسته شود که 1000 کرون (115 دلار آمریکا) اضافی بپردازند.

 

نکته ای در مورد ویزای خانواده

اگر شما یک شهروند غیر اتحادیه اروپا / EEA هستید و مجوز کار به شما اعطا شده است، شریک / همسر و فرزندان شما مجاز به پیوستن به شما هستند. با این حال، آنها باید برای مجوز اقامت خود درخواست دهند. این را می توان همزمان با برنامه شما یا به طور جداگانه انجام داد.

ویزای تجاری سوئد

اگر قصد دارید به طور موقت برای اهداف تجاری به سوئد سفر کنید، به ویزای تجاری نیاز دارید. این یک ویزای شینگن یک بار ورود خواهد بود، اگرچه هنوز تعدادی شرایط خاص برای سوئد وجود دارد.

 

برای درخواست ویزای تجاری سوئد به موارد زیر نیاز دارید:

♦  گذرنامه معتبر (حداقل برای شش ماه اعتبار)؛

♦  فرم درخواست ویزای تجاری سوئد؛

♦  دو قطعه عکس گذرنامه؛

♦  ویزای اقامت؛

♦  صورت حساب بانکی؛

♦  گواهی بیمه مسافرتی؛

♦  مراجع تجاری از جمله دعوت نامه از شرکت یا سازمان سوئدی؛

♦  گواهی رزرو هتل سوئدی و رزرو هواپیمایی برای سوئد.

 

ویزاهای خوداشتغالی

به عنوان یک فرد خوداشتغال می توانید تا سه ماه بدون مجوز در سوئد کار کنید. پس از سه ماه، باید ویزای خوداشتغالی دریافت کنید. این برای اتباع اتحادیه اروپا / EEA یکسان است.

 

تاجر انحصاری

چند اصطلاح وجود دارد که باید به عنوان یک فرد خوداشتغال در سوئد بدانید. اولین مورد Enskild Näringsidkare است که مستقیماً به معامله گر انحصاری ترجمه می شود. برای اینکه یک تاجر انحصاری باشید، باید شرکت شخصی خود را با مسئولیت شخصی راه اندازی کنید. شما باید حساب های خود را به دقت پیگیری کنید، اگرچه اگر کمتر از 10 کارمند دارید نیازی به حسابدار ندارید.

 

توجه داشته باشید که وقتی در سوئد ثبت نام می کنید، ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد خود از سایر کشورها هستید.

 

شرایط ویزای خوداشتغالی در سوئد

شرایط ویزای خوداشتغالی در سوئد به شرح زیر است:

♦  پاسپورت معتبر

♦  تجربه قابل توجهی در زمینه خود و تجربه قبلی در اداره کسب و کار خود

♦  دانش مستند و مرتبط سوئدی و/یا انگلیسی

♦  اثبات اینکه شما کسب و کار را اداره می کنید، مسئولیت نهایی آن بر عهده شماست و حداقل نیمی از کسب و کار شما متعلق به شماست.

♦  شواهدی مبنی بر اینکه خدمات یا کالاهای کسب و کار در سوئد فروخته و/یا تولید شده است.

♦  بودجه کافی برای حمایت از شما و در صورت لزوم از خانواده شما در دو سال اول

♦  اسناد منبع قابل اعتماد برای بودجه شما

♦  ارتباط با مشتری و/یا شبکه ای در سوئد ایجاد کرد

 

مدرکی مبنی بر اینکه شرکت شما، پس از یک دوره آزمایشی دو ساله، دارای تعادل مالی خواهد بود و شما می توانید در صورت لزوم از خود و خانواده خود حمایت کنید (حمایت درآمدی بر اساس استاندارد ملی سوئد برای حمایت از درآمد به اضافه هزینه های مسکن محاسبه می شود. )

 

علاوه بر رعایت شرایط فوق، باید مدارک زیر را نیز ارائه دهید:

♦  کپی پاسپورت شامل صفحه هویت و صفحات دارای مهر و ویزا

♦  صورت‌حساب‌های بانکی که بودجه کافی برای حمایت از شما و خانواده‌تان را برای حداقل دو سال نشان می‌دهد

♦  200000 کرون برای یک نفر (22800 دلار آمریکا)

♦  100000 کرون برای همسر (11400 USD)

♦  50000 کرون برای هر کودک (5700 دلار آمریکا)

♦  صورت‌حساب‌های بانکی که وجوهی را برای حمایت از تجارت نشان می‌دهد

♦  قرارداد فروش اگر فضای اداری خریداری کرده اید

♦  قرارداد با مشتریان و تامین کنندگان

♦  صورتهای حسابداری سالانه دو سال گذشته در صورتی که کسب و کار چندین سال فعالیت داشته باشد

♦  ترازنامه و گزارش درآمد سال مالی جاری

♦  گواهی دوره یا شواهد دیگری مبنی بر اینکه سوئدی و/یا انگلیسی صحبت می کنید

♦  گواهی هایی برای اثبات سوابق تحصیلی شما

♦  گواهی از کارفرمایان قبلی

♦  گواهی ثبت برای شرکت هایی که شما مالک یا مالک آنها در خارج از سوئد هستید

 

اگر برای اولین بار است که برای ویزا درخواست می دهید، باید فرآیند را با ارسال همه چیز به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور مبدا آغاز کنید. هزینه ویزا مانند یک مجوز کار معمولی خواهد بود: 2000 کرون (200 دلار). زمان انتظار، با این حال، حدود 10 تا 15 ماه خواهد بود.

 

پس از دریافت ویزای خوداشتغالی

ویزای خوداشتغالی شما باید دو سال اعتبار داشته باشد، مگر اینکه اعلام کرده باشید به مدت زمان کوتاه تری نیاز دارید. پس از دو سال، آژانس مهاجرت باید موارد زیر را تأیید کند:

♦  متقاضی هنوز می تواند از خود و افراد تحت تکفل خود حمایت کند.

♦  متقاضی شرکت را مطابق با طرح تجاری گزارش شده خود اداره می کند.

♦  شرکت در اداره ثبت شرکت های سوئدی (Bolagsverket) ثبت شده است.

♦  مجوزهای تجاری (در صورت نیاز) جاری هستند.

♦ متقاضی در سوئد زندگی می کند و اثبات می کند که کسب و کار از سوئد اداره می شود.

 

اگر ویزای خوداشتغالی به شما داده شد، می توانید از آن برای آوردن خانواده خود به سوئد استفاده کنید. آنها باید برای ویزای خود اقدام کنند و مدت اقامت آنها مانند مجوز خوداشتغالی شما خواهد بود.

ویزای دانشجویی سوئد

سوئد، کشوری که دارای تعادل و تنوع است و مقصدی برتر در زمینه آموزش عالی است. دانشگاه‌های سوئد که در میان برترین رهبران آموزش در جهان هستند، از روش‌های آموزشی مبتنی بر «آزادی با مسئولیت‌پذیری» استفاده می‌کنند.

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا / EEA نیازی به درخواست ویزای دانشجویی یا اجازه اقامت ندارند. با این حال، اگر آنها بیش از یک سال در سوئد بمانند – که با توجه به طول دوره تحصیلی بسیار محتمل است – باید در اداره جمعیت سوئد ثبت نام کرده و یک شماره هویت شخصی دریافت کنند.

 

ویزای دانشجویی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا / EEA است که قصد دارند بیشتر از 90 روز در سوئد بمانند و تحصیل کنند.

 

اگر هنوز مطمئن نیستید که در کجا می خواهید در سوئد تحصیل کنید، باید قبل از شروع فرآیند درخواست ویزا / اجازه اقامت خود تصمیم بگیرید. پس از پذیرش در دانشگاه سوئد، نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزا / اجازه اقامت دریافت خواهید کرد.

 

برای واجد شرایط بودن برای ویزای دانشجویی/مجوز اقامت باید چند شرط را رعایت کنید. می توانید آنها را در زیر بیابید:

♦  برنامه تحصیلی دانشگاهی که برای آن درخواست دادید باید تمام وقت باشد.

♦  شما باید تاییدیه کتبی داشته باشید که پذیرفته شده اید. لیست دانشگاه های معتبر سوئد

♦  به شما توصیه می شود اولین بخش شهریه را بپردازید (فقط در صورت وجود شهریه برای پرداخت).

♦  اگر کمتر از یک سال بمانید، ملزم به داشتن بیمه درمانی جامع هستید.

♦  پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.

 

می توانید به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت سوئد یا در سفارت یا کنسولگری محلی سوئد در کشور خود درخواست دهید. اگر درخواست آنلاین را انتخاب کنید، زمان رسیدگی بلافاصله شروع می‌شود و کوتاه‌تر می‌شود، زیرا مدارک مستقیماً به اداره مهاجرت سوئد می‌رسند.

 

این دوره تحت تأثیر مقدار اطلاعاتی است که پرونده شما در آن وجود دارد. برای جلوگیری از افزودن اطلاعات پس از درخواست، باید مطمئن شوید که پرونده شما دارای تمام مدارک مورد نیاز است. برای عکسبرداری و انگشت نگاری و دریافت کارت اجازه اقامت خود به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود مراجعه کنید.

 

تصمیم در مورد ویزا/مجوز اقامت شما از طریق ایمیل اعلام می‌شود و شما ملزم به گرفتن وقت ملاقات و جمع‌آوری مدارک با تصمیم رسمی خواهید بود. سند تصمیم گیری نیز برای دانشگاه شما ارسال می شود.

 

شما باید هر چه زودتر برای ویزای دانشجویی/اجازه اقامت اقدام کنید زیرا زمان انتظار معمولی حدود 2 تا 3 ماه است. هنگام درخواست ویزا در سفارت محلی، باید نسخه اصلی مدارک مورد نیاز را نیز ارائه دهید.

 

نکاتی در مورد درخواست ویزا/اجازه اقامت

♦  هنگام ارسال درخواست ویزای خود باید مصاحبه انجام دهید.

♦  برای تعیین وقت مصاحبه از سفارت وقت بگیرید.

♦  فراموش نکنید که گذرنامه و کپی اصلی مدارک را به همراه داشته باشید.

 

هیچ الزام زبان خاصی برای ویزای تحصیلی شما در سوئد وجود ندارد. دانشگاه ها مدرکی مبنی بر مهارت زبان سوئدی یا انگلیسی را می خواهند که بخشی از پذیرش موفق در دانشگاه سوئد است. اداره مهاجرت سوئد به سادگی نامه پذیرش دانشگاه را مطالبه می کند.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی در سوئد:

♦  رسیدی که ثابت می کند هزینه درخواست اجازه اقامت 145 یورو را پرداخت کرده اید.

♦  کپی صفحات پاسپورت شما با اطلاعات شخصی، مدت اعتبار و اجازه زندگی در کشور دیگر.

♦  نامه پذیرش از دانشگاه که در آن قید شده است که برای دوره تمام وقت پذیرفته شده اید. اگر برای مدرک دکترا درخواست دادید، مدت دوره باید مشخص شود.

♦  اثبات اینکه شما در سوئد دارای پوشش بیمه درمانی جامع هستید (اگر تحصیل شما کمتر از یک سال طول بکشد). این همچنین در صورتی اعمال می شود که دانشگاه یا کالج دانشگاه بیمه شما را پوشش دهد.

♦  صورت‌حساب بانکی که ثابت می‌کند می‌توانید از نظر مالی از خود حمایت کنید: حداقل ۸۴۰ یورو در ماه یا ۱۶۵ یورو در ماه در صورت دریافت غذا و اقامت رایگان. این مدرک باید مدت زمان تحصیل شما را پوشش دهد و به انگلیسی ترجمه شود. همچنین می‌توانید اسنادی را ضمیمه کنید که نشان می‌دهد بورسیه تحصیلی، کمک دانشجویی یا در مورد دانشجویان دکترا، کمک هزینه تحصیلی یا استخدام در تحقیقات را دریافت کرده‌اید.

مجوزهای اقامت: موقت و دائم

نحوه اقامت دائم یا موقت در سوئد بسته به کشور مبدا شما متفاوت است. اگر شهروند اتحادیه اروپا هستید، حق اقامت دارید و نیازی به اجازه اقامت ندارید. با این حال، شهروندان اتحادیه اروپا همچنان باید خود را در اداره مالیات سوئد به عنوان مهاجرت به سوئد ثبت نام کنند. این به شما امکان می دهد تا یک عدد کارت دریافت کنید، که در صورت زندگی طولانی مدت در سوئد به آن نیاز دارید.

مهاجرانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا می آیند باید شغلی داشته باشند تا بتوانند در سوئد زندگی کنند. همانطور که قبلاً ذکر شد، این امر مستلزم داشتن یک شغل و مجوز کار قبل از ورود به سوئد است.

 

مجوز اقامت موقت: الزامات و هزینه ها

برای تکمیل درخواست برای اجازه اقامت موقت به عنوان یک شهروند غیر اتحادیه اروپا، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

♦  گذرنامه؛

♦  پیشنهاد کار سوئدی؛

♦  پیشنهاد حقوق؛

♦  گواهی بیمه سلامت و زندگی و تامین اجتماعی که توسط کارفرما ارائه می شود.

 

اقامت موقت به شما این حق را می دهد که به طور موقت در سوئد زندگی و کار کنید. بسته به شرایط مجوز خود می توانید هر سال آن را تمدید کنید، اما توجه داشته باشید که این تضمین نمی شود. اگر در زمان اقامت در سوئد شغل خود را تغییر دهید، باید این وضعیت را در مجوز اقامت خود به روز کنید.

 

نحوه اخذ اقامت دائم سوئد

برای دریافت اقامت دائم سوئد باید پنج سال به طور مداوم در این کشور زندگی کرده باشید. به شهروندان اتحادیه اروپا در پایان پنج سال این اقامت اعطا می شود، حتی اگر بخشی از این زمان را در بیکاری سپری کرده باشند. شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید ثابت کنند که در طول پنج سال کامل شاغل بوده اند (حتی اگر خوداشتغالی باشد) و می توانند از خود و خانواده خود حمایت کنند.

 

مزایای اقامت دائم در سوئد

برخی از مزایای داشتن اقامت دائم در سوئد واضح است. برای شروع، دیگر نیازی به تمدید مجوز برای زندگی و کار در سوئد نخواهید داشت. همچنین می توانید بدون نیاز به تغییر اجازه اقامت خود آزادانه شغل خود را تغییر دهید.

 

سایر مزایا شامل اجازه همراهی اعضای خانواده در سوئد بر اساس قوانین الحاق خانواده در سوئد است. تحت ویزای موقت سوئد، اعضای خانواده ممکن است به شما ملحق شوند، اما آنها باید برای ویزای خود درخواست دهند.

 

به خاطر داشته باشید که اقامت دائم به معنای شهروندی نیست. اگر برای مدت طولانی سوئد را ترک کنید، اقامت دائم شما لغو خواهد شد. این زمان بسته به مجوز خاص شما می تواند بین دو تا شش سال باشد. به همین ترتیب، اگر مرتکب یک جرم جدی شوید، در معرض خطر اخراج و لغو مجوز نیز خواهید بود.

 

شرایط ویزای اقامت دائم سوئد

همانطور که قبلاً گفته شد، به شهروندان اتحادیه اروپا پس از پنج سال زندگی مداوم در سوئد، به طور خودکار اقامت دائم اعطا می شود. شهروندان غیر اتحادیه اروپا باید شرایط زیر را داشته باشند:

♦  آنها باید پنج سال به طور مداوم در سوئد زندگی کرده باشند.

♦  آنها باید مجوز اقامت معتبر به مدت پنج سال داشته باشند.

♦  آنها باید بتوانند خرج خود و خانواده خود را تامین کنند.

♦  علاوه بر این، اجازه اقامتی که به شما اعطا شده است باید به قصد زندگی و کار در سوئد برای مدت زمان قابل توجهی باشد. اگر به عنوان دانشجو یا به عنوان کارگر موقت مانند au pair به سوئد نقل مکان کرده اید، واجد شرایط اقامت دائم نخواهید بود.

 

درخواست اقامت دائم در سوئد

برای درخواست اقامت دائم، باید فرمی به نام ansökan om ställning som varaktigt bosatt به شماره 138011 پر کنید. این فرم فقط به زبان سوئدی موجود است. شما باید این را به صورت الکترونیکی یا حضوری به اداره مهاجرت ارسال کنید.

 

مدارک مورد نیاز عبارتند از:

♦  کپی سند مسافرتی معتبر

♦  اسنادی که نشان می‌دهد در طول پنج سال گذشته چگونه از خود و خانواده‌تان حمایت کرده‌اید (به‌عنوان مثال، گواهی‌های اشتغال، اظهارنامه‌های درآمد اعلام‌شده‌ شما، گواهی‌هایی که بازنشستگی‌تان را نشان می‌دهد، یا شواهدی از دارایی‌هایی که در بانک دارید)

♦  هزینه اقامت دائم در سوئد 1000 کرون (115 دلار آمریکا) می باشد. متقاضیانی که از پرداخت معاف هستند اعضای خانواده شهروندان شمال اروپا، شهروندان اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آنها و شهروندان سوئیس هستند.

 

ویزای همسر و خانواده در سوئد

اگر متاهل، شریک زندگی یا فرزند یک مقیم سوئد هستید، می توانید برای ویزای اقامت اقدام کنید. برای همسران و افراد شریک زندگی (به این معنی که شما به طور قانونی ازدواج نکرده اید اما برای مدت قابل توجهی در یک رابطه “ازدواج مانند” زندگی کرده اید)، روند ویزای همسر/نامزد سوئد به شرح زیر است.

 

شما باید فرم را به صورت آنلاین پر کنید، اما قبل از انجام این کار، مطمئن شوید که شرایط زیر را دارید:

♦  شما و شخصی که در سوئد به او نقل مکان می کنید باید 18 سال یا بیشتر داشته باشید.

♦  شما باید بتوانید هزینه درخواست را از طریق ویزا یا مسترکارت پرداخت کنید.

♦ شما باید بتوانید اسنادی را که قرار است ضمیمه شوند اسکن یا فتوکپی کنید.

 

همچنین باید مدارک زیر را ارسال کنید:

♦  پاسپورت معتبر

 

اگر متاهل هستید:

♦  گواهی ثبت جمعیت، قرارداد اجاره یا مدرک خرید مسکن شما، یا سند دیگری که نشان می دهد شما مسکن مشترک دارید.

♦  سندی که نشان می دهد شما با هم زندگی می کرده اید، برای مثال، یک قرارداد اجاره که در آن نام هر دوی شما آمده است، یا صورت حساب های قبلی که نام و آدرس شما را نشان می دهد.

 

اگر منتظر فرزند هستید:

♦  گواهی بارداری

 

اگر کودکان زیر 18 سال را به همراه دارید:

♦  کپی گذرنامه کودک که مشخصات شخصی، عکس، امضا در صورت لزوم، شماره گذرنامه، کشور صادرکننده، مدت اعتبار و اینکه آیا کودک اجازه زندگی در کشورهایی غیر از کشور مبدأ خود را دارد یا خیر.

♦  شناسنامه کودک یا شناسنامه یکی از والدین

♦  رضایت سرپرست دیگر مبنی بر اینکه کودک می تواند همراه شما به سوئد نقل مکان کند، در صورتی که این شخص همراه شما به سوئد نباشد.

♦  اگر شما تنها سرپرستی دارید، یک تصمیم دادگاه یا اگر والدین دیگر فوت کرده باشند، گواهی فوت

♦  مدارک فرزندخواندگی در صورت فرزندخواندگی

 

تابعیت سوئد از طریق سرمایه گذاری

شهروندان خارجی که می خواهند به سوئد نقل مکان کنند دارای چندین مجوز اقامت هستند که بسته به دلایل مهاجرت می توانند درخواست دهند. بیشتر اوقات، افراد بر اساس مجوزهای اقامت شغلی و خوداشتغالی به سوئد می آیند، که این مجوز به آنها اجازه می دهد تا مشاغل کوچک خود را داشته باشند.

 

برای کسانی که به دنبال راه اندازی یک تجارت و در نتیجه مهاجرت با هدف اخذ شهروندی سوئد از طریق سرمایه گذاری هستند، برنامه خاصی وجود ندارد، با این حال، ویزای سرمایه گذار برای تجار خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا وجود دارد.

 

تاثیر برنامه ویزای سرمایه گذاری سوئد بر اقتصاد

سوئد یکی از پیشرفته ترین کشورهای اروپایی از نظر اقتصادی است. به این ترتیب، افرادی را از سراسر جهان جذب می کند که برای کار یا راه اندازی کسب و کار به اینجا می آیند. در حالی که راه های زیادی برای مهاجرت به اینجا وجود دارد، برنامه شهروندی از طریق سرمایه گذاری جذاب تر شده است، زیرا اقتصاد کشور پس از همه گیری کووید-19 در حال بهبود است. به گفته سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، اگر برای سال 2022، رشد تولید ناخالص داخلی 3.4 درصد پیش بینی شود، انتظارات بیشتر حاکی از افزایش 1.6 درصدی برای سال 2023 است.

 

انتظار می‌رود طرح ویزای سرمایه‌گذاری سوئد که به ایجاد کسب‌وکار و مصرف بیشتر در میان رده‌های جمعیتی اشاره دارد، کمک‌کنندگان اصلی به اقتصاد در سال‌های آینده باشد. مهاجرت به سوئد تحت این برنامه مزایای خاصی دارد، از جمله دسترسی به اقامت دائم و شهروندی.

 

ویزای سرمایه گذار در سوئد

شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند برای اقامت اقدام کنند که می تواند از طریق ویزای سرمایه گذار به شهروندی سوئد از طریق سرمایه گذاری منجر شود. این نوع اجازه اقامت سرمایه گذاران را قادر می سازد به سوئد مهاجرت کرده و کسب و کار خود را داشته باشند.

 

شرایط اصلی برای اخذ این ویزا عبارتند از:

♦  سرمایه گذار باید در زمان ارسال درخواست حداقل 18 سال سن داشته باشد.

♦  داشتن سابقه کیفری پاک و اثبات اخلاق حسنه الزامی است.

♦  حداقل مقدار پولی که باید در 100000 یورو (یا معادل آن به کرون سوئد) سرمایه گذاری شود.

♦  حداقل تجربه در اداره یک تجارت و دانش خوب زبان انگلیسی نیز الزامی است.

♦  در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی که دارای اقامت و شهروندی مشخص بر اساس طرح های سرمایه گذاری هستند، سوئد یکی از کمترین مقدار پول لازم برای راه اندازی یک تجارت را فراهم می کند.

 

اگر به دنبال مهاجرت به سوئد و اخذ تابعیت از طریق سرمایه گذاری هستید، می توانید برای کسب اطلاعات کامل در مورد نحوه اخذ ویزای تجاری به مشاوران ما اعتماد کنید. قبل از آن، ما می توانیم به شما کمک کنیم تا برای اجازه اقامت در سوئد درخواست دهید.

 

مزایای اجتماعی ویزای سرمایه گذار در سوئد

اخذ ویزای سرمایه گذاری برای سوئد مزایای زیادی دارد. در این میان نیازی به اقامت دارنده ویزا و افراد تحت تکفل وی در اینجا نیست. همچنین، سوئد به شهروندان خارجی که تابعیت اینجا را دریافت می کنند، این امکان را می دهد تا پاسپورت قبلی خود را حفظ کنند. این کشور به داشتن یکی از بهترین سیستم های آموزشی و مراقبت های بهداشتی در جهان معروف است و اقامت دائم پس از 4 سال زندگی در اینجا دسترسی رایگان به آنها را اعطا می کند. یک پاسپورت سوئدی نیز همراه با سفر بدون ویزا به 180 کشور در سراسر جهان است.

 

ویزای استارتاپ در سوئد

خوداشتغالی از طریق ویزای استارتاپ یکی از راه های اصلی ورود به برنامه ویزای سرمایه گذاری سوئد است. مزیت اصلی این نوع اجازه اقامت این است که پس از 2 سال می توان آن را دریافت کرد و نیازی به حداقل سرمایه گذاری ندارد. شرط اصلی ورود به آن داشتن تجربه در راه اندازی کسب و کار است.

 

سایر شرایط مستلزم داشتن نیمی از کسب و کار است، بنابراین نیازی به سرمایه گذاری کل پول در شرکت ندارید. مدرکی برای حمایت از خود نیز لازم است. برای داشتن ایده ای در مورد حداقل درآمد در اینجا حدود 700 دلار یا یورو است، در حالی که میانگین آن حدود 4500 دلار یا یورو است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top