مهاجرت به فرانسه- راهنمای 2022-2023

با راهنمای ما در زمینه ویزا و مهاجرت به فرانسه آشنا شوید که برای زندگی، کار و تحصیل در فرانسه به چه مدارکی نیاز دارید.

 

در مورد فرانسه چیزهای زیادی برای دوست داشتن وجود دارد. هنگام بازدید از این کشور غنی و متنوع، به راحتی می توان فهمید که چرا تعداد زیادی از سراسر جهان تصمیم می گیرند به جایی بروند که مردم محلی آن را l’Hexagone می نامند. اما، اگر به فکر زندگی به سبک فرانسوی هستید، مطمئن شوید که همه الزامات مهاجرت را از قبل به خوبی می دانید.

 

به عنوان مثال، آیا برای زندگی یا کار در فرانسه به ویزا یا مجوز نیاز دارید؟ حتی اگر به سادگی می خواهید از این کشور بزرگ دیدن کنید، ممکن است نیاز به درخواست ویزای فرانسه داشته باشید. برای کمک به درک آنچه نیاز دارید، این راهنمای ضروری یک نمای کلی از ویزای فرانسه را که بسته به شرایط شما نیاز دارید ارائه می دهد.

 

مهاجرت به فرانسه

فرانسه پربازدیدترین کشور جهان است. همچنین با اقتصاد قوی و بسیاری از شهرهای پرطرفدار و پر جنب و جوش، مکانی محبوب برای مهاجرت است. فرانسه به عنوان یک کشور اتحادیه اروپا که بخشی از منطقه شینگن است، سیستم مهاجرتی متنوعی دارد. شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA می توانند بدون پاسپورت با همان حقوق برای جستجوی کار و تحصیل مانند اتباع فرانسوی سفر کنند. اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA معمولاً به ویزا نیاز دارند.

 

ویزای فرانسه

بر اساس آمار سال 2020، بیش از 13 درصد از جمعیت فرانسه به عنوان مهاجر طبقه بندی می شوند. حدود یک سوم از این افراد تابعیت فرانسه را گرفته اند. بزرگترین جوامع مهاجر از شمال آفریقا هستند که نزدیک به 25٪ از الجزایر و مراکش هستند. در سال 2020، دولت فرانسه اعلام کرد که قصد دارد برای مهاجران اقتصادی غیر اتحادیه اروپا سهمیه بندی کند.

 

اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (L’office Francais de l’immigration et de l’integration – OFII) یک سازمان دولتی است که مسئولیت مهاجرت در فرانسه را بر عهده دارد.

 

چه کسانی به ویزای فرانسه نیاز دارند؟

اتباع اتحادیه اروپا/EFTA:

اگر شهروند اتحادیه اروپا/EFTA هستید، نیازی به درخواست ویزای فرانسه ندارید. اگر شهروند اتحادیه اروپا/EFTA هستید، دیگر نیازی به درخواست اجازه اقامت (carte de séjour) یا ثبت نام در اداره شهر اقامت خود (mairie) ندارید. اما در صورت تمایل می توانید برای دریافت کارت اقامت اقدام کنید. همسران و بستگان تحت تکفل اتباع اتحادیه اروپا/EFTA از حقوق یکسانی برای ورود برخوردارند. با این حال، آنها باید ظرف سه ماه پس از ورود به فرانسه برای اجازه اقامت اقدام کنند.

 

اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA:

برخی از ملیت ها برای ورود به فرانسه نیاز به ویزا دارند، حتی اگر فقط برای مدت کوتاهی اقامت داشته باشند. شما می توانید وب سایت France-Visas را برای شرایط کشور خود و شرایط خود بررسی کنید.

همه اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA اگر می خواهند بیش از 90 روز در فرانسه بمانند باید برای ویزای بلند مدت فرانسه (ویزای طولانی مدت اقامت) و اجازه اقامت درخواست دهند.

انواع ویزای فرانسه

اساساً سه نوع ویزای فرانسه وجود دارد:

ویزای کوتاه مدت (uniform Schengen visa) که برای بازدید از فرانسه سه ماه یا کمتر است.

ویزای طولانی مدت موقت (visa de long séjour valant titre de séjour – VLS-TS) که برای اقامت تا یک سال می باشد.

ویزای طولانی مدت (visa de long séjour) که برای اقامت بیش از یک سال در فرانسه است.

 

ویزای کوتاه مدت فرانسه

فرانسه از uniform Schengen visa دسته C به عنوان ویزای کوتاه مدت خود استفاده می کند. این مدت حداکثر 90 روز در هر دوره 180 روزه معتبر است. می تواند برای گردشگری، سفرهای کاری، تحصیل کوتاه مدت، ملاقات با خانواده، مراقبت های پزشکی و اهداف کوتاه مدت مرتبط با کار اعطا شود. ویزای شینگن به شما این امکان را می دهد که در طول مدت آن در منطقه شینگن سفر کنید.

 

شما می توانید برای این ویزای فرانسه در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود درخواست دهید. در غیر این صورت، می توانید به صورت آنلاین درخواست دهید. قبل از درخواست، باید visa wizard فرانسه را بررسی کنید تا ببینید شرایط فردی شما چیست.

 

شما باید بین شش ماه تا دو هفته قبل از سفر درخواست خود را ارائه دهید. مدارکی که نیاز دارید عبارتند از:

شناسه مسافرتی مانند پاسپورتی که حداقل سه ماه پس از تاریخ سفر شما معتبر باشد.

دو عکس گذرنامه اخیر

مدارک پشتیبانی که به اهداف اقامت شما بستگی دارد. اینها معمولاً شامل اثبات دلیل سفر (مثلاً نامه دعوت به تحصیل)، مدرک مالی و بیمه درمانی است. می توانید شرایط خود را در visa wizard بررسی کنید.

سپس برای ارسال اطلاعات بیومتریک خود و پرداخت هزینه های ویزای خود، باید در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود وقت بگیرید. هزینه این ویزا ۸۰ یورو است (۴۰ یورو برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال، برای کودکان زیر ۶ سال رایگان). لیست کامل هزینه ها را اینجا ببینید.

 

هنگام ورود به فرانسه، برای ورود به این کشور باید پاسپورت، ویزا و مدارک پشتیبان خود را ارائه دهید.

 

ویزای کوتاه مدت برای مناطق غیر اروپایی فرانسه

اگر قصد سفر به هر یک از مناطق خارج از فرانسه را دارید و مشمول محدودیت های ویزا هستید، به ویزای جداگانه نیاز دارید زیرا این مناطق در منطقه شینگن نیستند. این بدان معناست که اگر قصد سفر به فرانسه و مناطق خارج از کشور را دارید، به دو ویزا جداگانه نیاز خواهید داشت. دستورالعمل های درخواست، فرآیندها و هزینه های این ویزا مشابه ویزای استاندارد کوتاه مدت است.

 

ویزای ترانزیت فرودگاهی

اگر در حال تغییر پرواز در فرانسه و اقامت در منطقه بین المللی فرودگاه فرانسه هستید، به ویزای ترانزیت فرودگاهی نیاز دارید که ویزای دسته A نیز نامیده می شود. این امر در صورتی اعمال می شود که شما از و به کشورهای خارج از منطقه شینگن پرواز می کنید. الزامات کشور خود را با استفاده از ویزا ویزارد بررسی کنید.

 

سه نوع ویزای ترانزیت فرودگاهی وجود دارد: یک طرفه، رفت و برگشت و چند بار ورود. هزینه ها مانند ویزای استاندارد شینگن است.

با این ویزا نمی توانید منطقه بین المللی فرودگاه را ترک کنید. اگر به هر دلیلی نیاز به سفر به خارج از منطقه و ورود به منطقه شینگن دارید، به ویزای شینگن کوتاه مدت نیاز خواهید داشت.

 

ویزای موقت فرانسه طولانی

ویزای موقت فرانسه با اقامت طولانی مدت (VLS-TS) تا یک سال معتبر است و غیر قابل تمدید است. اگر با VLS-TS به فرانسه آمده اید و می خواهید بیش از یک سال اقامت داشته باشید، باید برای اجازه اقامت فرانسه درخواست دهید و معیارهای تمدید اقامت خود را رعایت کنید.

 

VLS-TS به عنوان یک اجازه اقامت موقت در فرانسه عمل می کند. شما باید این مجوز را ظرف سه ماه پس از ورود به فرانسه تأیید کنید. پس از تکمیل فرآیند اعتبار سنجی، می توانید آزادانه در طول مدت مجوز خود در منطقه شینگن سفر کنید.

 

روند درخواست برای این ویزا مشابه فرآیند ویزای کوتاه مدت است. شما می توانید با مراجعه به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود اقدام کنید یا می توانید آن را به صورت آنلاین انجام دهید. الزامات استاندارد اسنادی عبارتند از:

♦  شناسه مسافرتی مانند پاسپورتی که حداقل سه ماه پس از تاریخ سفر شما معتبر باشد.

♦  دو عکس گذرنامه اخیر

♦  مدارک پشتیبانی که به اهداف اقامت شما بستگی دارد. اینها معمولاً شامل اثبات دلیل سفر (مثلاً نامه دعوت به تحصیل)، مدرک مالی و بیمه درمانی است. می توانید شرایط خود را در ویزا ویزارد بررسی کنید.

♦  سپس برای ارسال اطلاعات بیومتریک خود و پرداخت هزینه های ویزای خود، باید در سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود وقت بگیرید. هزینه کلی این ویزا 99 یورو می باشد. هنگام ورود به فرانسه باید ویزای فرانسه و پاسپورت خود را به همراه کلیه مدارک پشتیبان ارائه دهید.

 

ویزاهای VLS-TS به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

 

ویزای کار موقت

ویزای VLS-TS برای افرادی صادر می شود که برای مدت کمتر از یک سال به فرانسه سفر می کنند. ویزا دارای علامت “travailleur temporaire” (کارگر موقت) خواهد بود و می تواند برای اهداف مختلفی از جمله:

 

♦  انتقال به شعبه فرانسوی یک شرکت بین المللی

♦  کار فصلی موقت

♦  مشاغل آموزش زبان خارجی

♦  اشتغال حرفه ای پزشکی کمتر از یک سال

♦  برای جستجوی کار بسیار ماهر پس از فارغ التحصیلی از مدرک کارشناسی ارشد در فرانسه

♦  برنامه تبادل کار برای متخصصان جوان 18 تا 30 ساله

♦  کارگران موقت کشاورزی در فرانسه

 

برای اکثر این ویزاهای فرانسه، ابتدا به یک پیشنهاد یا قرارداد کاری نیاز دارید. همچنین ممکن است کارفرمای شما نیاز به دریافت مجوز از مقامات فرانسوی و احتمالاً مجوز کار داشته باشد.

 

ویزای تحصیلی و آموزشی

شما می توانید ویزای VLS-TS را برای دوره های تحصیلی کوتاه مدت یا دوره های آموزشی به مدت 3 تا 6 ماه دریافت کنید. برای تحصیل طولانی تر از این، معمولاً ویزای استاندارد طولانی مدت دریافت می کنید. برای دریافت این ویزا، باید در یک برنامه آموزش عالی در یک موسسه آموزشی معتبر فرانسه پذیرفته شده باشید.

 

همچنین در صورتی که بین 18 تا 30 سال سن دارید، می توانید ویزای آموزشی موقت برای آمدن و کار در فرانسه به عنوان au pair دریافت کنید. برای اطمینان از اینکه می توانید این زبان را مطالعه کنید، به یک توافق نامه au pair و محل اقامت با یک خانواده فرانسوی نیاز دارید. ویزای au pair حداکثر تا دو سال قابل تمدید است.

 

ویزای هدف ویژه

سایر ویزاهای موقت فرانسه به عنوان ویزای هدف ویژه یا ویزاهای خاص برای شرایط خاص طبقه بندی می شوند. این شامل:

 

♦  داوطلب شدن در محل هایی که کمتر از 12 ماه طول می کشد، از جمله قرار دادن خدمات داوطلبانه اروپایی (EVS)

♦  برنامه تعطیلات کاری برای جوانان 18 تا 30 ساله از 15 کشور باز است (تا سن 35 سال در آرژانتین، استرالیا و کانادا تمدید شده است)

♦  اقامت شخصی طولانی مدت بین 3 تا 6 ماه، که در آن شما می توانید توانایی مالی خود را نشان دهید و موافقت کنید که هیچ فعالیت حرفه ای یا کاری را انجام ندهید.

 

ویزای بلند مدت فرانسه

ویزاهای عمومی فرانسه برای اقامت طولانی مدت بیشتر از یک سال است. به طور معمول ویزای اولیه و مجوز اعطا شده برای یک سال است. پس از این، شما باید یک اجازه اقامت طولانی مدت را از استان محلی خود دریافت کنید. گاهی اوقات ممکن است در ابتدا VLS-TS موقت دریافت کنید اگر اقامت شما بیش از یک سال طول نکشد. اگر در نهایت بیش از یک سال بمانید، می توانید برای اجازه اقامت درخواست دهید، مشروط بر اینکه معیارهای لازم را داشته باشید.

 

روند درخواست ویزا برای ویزای طولانی مدت بسیار شبیه به سایر ویزاهای فرانسه است. این شامل گزینه درخواست آنلاین و نیاز به مراجعه به سفارت یا کنسولگری فرانسه در کشور خود برای پرداخت هزینه ها و ارائه اطلاعات بیومتریک می شود. هزینه کلی برای ویزای طولانی مدت 99 یورو است. همچنین باید مدارک لازم را از جمله هر چیزی که مربوط به اهداف اقامت شما است ارائه دهید.

 

ویزای طولانی مدت شما به شما این حق را می دهد که تا 90 روز در هر دوره 180 روزه در منطقه شینگن سفر کنید. برای اقامت قانونی در فرانسه باید ظرف دو ماه پس از ورود برای اقامت فرانسه درخواست دهید.

 

مقامات فرانسه انواع ویزاهای طولانی مدت را در چهار دسته کلی اعطا می کنند.

کار در فرانسه

برای کار یا انجام فعالیت های تجاری خوداشتغالی می توانید ویزای کار طولانی مدت در فرانسه دریافت کنید. برای کار، معمولاً باید یک پیشنهاد شغلی داشته باشید. اگر یک کسب و کار راه اندازی می کنید یا به صورت خوداشتغالی کار می کنید، باید قابلیت اقتصادی پروژه را نشان دهید و بودجه کافی برای شروع آن را دارید.

 

بیشتر ویزاهای کاری فرانسه برای مشاغل با مهارت بالا است. دسته بندی ویزاهای فعلی عبارتند از:

♦  پاسپورت استعداد چند ساله (استعداد گذرنامه) برای کارگران و کارآفرینان با مهارت بالا که تا چهار سال اعتبار دارد و همچنین به همسر و فرزندان وابسته اجازه می دهد تا با شما سفر کنند.

♦  انتقال داخلی به شعبه فرانسه یک شرکت بین المللی ICT برای مدیریت ارشد و کارکنان با تخصص بالا. ویزا دارای علامت “salarié détaché ICT” (کارمند پست شده در ICT) است.

♦  کار فصلی طولانی مدت (travailleur saisonnier).

♦  دوره های کارآموزی یا کارآموزی طولانی مدت. ویزای شما حاوی عنوان “stagiaire” (کارآموز) است.

 

اگر اهل اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس هستید، می توانید بدون مجوز کار در فرانسه کار کنید. اگر با یکی از اعضای خانواده خود به فرانسه می آیید که دارای مجوز برای انواع خاصی از کارهای بسیار ماهر است، ممکن است بتوانید بدون مجوز کار نیز کار کنید.

 

اکثر افراد دیگر برای کار در فرانسه به مجوز نیاز دارند. آنها قبل از اعطای ویزا به این مجوز نیاز دارند. کارفرمای آینده این فرآیند را از طرف شما سازماندهی می کند. شما به یک کارفرما نیاز دارید تا مجوز کار را برای شما سازماندهی کند.

 

اگر کمتر از 90 روز در فرانسه کار می کنید، کارفرمای شما باید برای شما اجازه کار موقت بگیرد. کارفرما این را از وزارت کار فرانسه، DIRECCTE (Direction regionale des enterprises, de la concurrence et de la consummation, du travail et de l’emploi) یا یک کنوانسیون d’accueil که توسط استان محلی مهر شده است دریافت می کند. این مجوز سپس به سفارت فرانسه می رود که در آنجا برای ویزای خود درخواست می دهید.

 

نحوه کار در فرانسه

برای اطمینان از آخرین قوانین، با کنسولگری فرانسه در کشور خود مشورت کنید.

 

اگر بیش از 90 روز در فرانسه کار می کنید، باید برای ویزای کار طولانی مدت اقدام کنید. این هم اجازه اقامت شماست. کارفرمای شما یک قرارداد کاری تنظیم می کند و آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه می فرستد. اگر هر یک از اعضای خانواده به شما ملحق می شوند، کارفرما باید رویه اعضای خانواده همراه را نیز آغاز کند. اگر DIRRECTE قرارداد را تأیید کند، به اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFII) ارسال می شود.

 

هنگامی که OFII قرارداد را تأیید کرد، مستقیماً به سفارت فرانسه در کشور شما می رود. سپس دعوتنامه ای برای مراجعه حضوری به سفارت برای درخواست ویزای طولانی مدت دریافت می کنید. پاسپورت، فرم درخواست، و هر مدارک لازم دیگر را همراه داشته باشید. به محض ورود به فرانسه، باید در OFII ثبت نام کنید.

 

انواع مختلف ویزا برای کار در فرانسه

انواع مختلفی از مجوزهای اقامت برای کار در فرانسه وجود دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارند. برخی از مجوزها برای مهاجرانی که برای زندگی در فرانسه می آیند از سایر شرایط عمومی معافیت دارند. برای مثال، الزام مهاجران برای امضای Contrat d’Accueil et d’Intégration-CAI-. هدف این قرارداد کمک به مهاجران برای ادغام در جامعه فرانسه است. با امضای آن، دولت فرانسه با ارائه دوره های آموزشی و مهاجر نیز با شرکت در آن موافقت می کنند.

 

مجوز پاسپورت استعدادیابی

در سال 2016، دولت فرانسه اخذ مجوزهای کاری خاص را برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا آسان‌تر کرد. مجوز استعدادیابی گذرنامه یکی از این نمونه هاست. این مجوز اکنون شامل ده دسته زیر است:

♦  فارغ التحصیلان جدید ماهر

♦  کارکنان یک شرکت نوآور

♦  کارگران بسیار ماهر (دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا)

♦  کارمندان در یک ماموریت با قرارداد کاری فرانسوی

♦  محققان / دانشمندان

♦  مدیران یک پروژه اقتصادی نوآورانه

♦  سرمایه گذاران اقتصادی یا مالی

♦  نمایندگان شرکت

♦  فردی که در سطح بین المللی یا ملی در علم، ادبیات، هنر، آموزش، ورزش و غیره شهرت دارد

 

به طور خلاصه، اگر شما یک مدیر، حرفه ای مستقل یا کارمند هستید که از نظر مقامات فرانسوی، پتانسیل کمک به اقتصاد فرانسه، به ویژه در زمینه های فکری، علمی، فرهنگی، ورزشی یا بشردوستانه را دارد و یا شما درگیر یک پروژه خاص خواهید شد، می توانید برای این مجوز اقامت چهار ساله و قابل تمدید درخواست دهید.

 

بسته به اینکه همه شما در کدام دسته بالا هستید، این مجوز الزامات مختلفی دارد، اما برخی از الزامات کلی عبارتند از:

♦  مدارک، اغلب شامل مدرک لیسانس یا بالاتر، رزومه کاری دقیق، اطلاعات مربوط به کار، و شواهدی مبنی بر بودجه کافی ارائه دهید.

♦  سایر معیارهای تعیین شده توسط کمیسیون ملی صلاحیت ها و استعدادها را رعایت کنند،

♦  نشان دادن یک قرارداد کاری، معمولاً برای حداقل سه ماه، که توسط DIRECCTE تأیید شده است.

♦  اطلاعات (به زبان فرانسوی) در وب سایت خدمات عمومی فرانسه و وب سایت مجلس ملی فرانسه موجود است. اگر این مجوز را دریافت کردید، اعضای خانواده شما یک کارت vie privée et familiale دریافت می کنند. این به همسر شما اجازه می دهد تا به طور قانونی در فرانسه کار کند. نه شما و نه همسرتان مجبور نیستید CAI را امضا کنید.

 

مجوز کاری برای کارگران موقت

پس از 18 ماه در یک اجازه اقامت طولانی مدت به عنوان کارمند یا کارگر موقت، می توانید برای آوردن خانواده خود به فرانسه درخواست دهید. همسران (شرکا از این امر مستثنی می شوند) و فرزندان خردسال می توانند برای ویزای بازدیدکننده یک ساله (بدون توانایی کار) درخواست دهند. آنها باید CAI را امضا کنند.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا برای کارگران بسیار ماهر/ تحصیلکرده

این یک مجوز اقامت / کار یک تا سه ساله برای کارگران بسیار ماهر است. برای واجد شرایط بودن، شما باید دارای مدرک تحصیلی سه ساله یا پنج سال تجربه حرفه ای در یک زمینه خاص، قرارداد کاری برای حداقل یک سال، و حقوق ماهانه حداقل 1.5 برابر حقوق فرانسوی باشید. شما باید در زمینه ای که برای آن در این طرح پذیرفته شده اید به مدت دو سال کار کنید.

 

پس از 18 ماه اقامت در فرانسه، می توانید در سایر کشورهای اتحادیه اروپا کار کنید. پس از پنج سال، شما واجد شرایط دریافت کارت اقامت طولانی مدت EC 10 ساله و قابل تمدید هستید. اعضای خانواده می توانند یک اجازه اقامت خانوادگی دریافت کنند که به آنها اجازه کار و بعد از پنج سال می دهد. آنها نیز واجد شرایط دریافت کارت اقامت طولانی مدت EC هستند. آنها از الزامات CAI مستثنی هستند.

 

این امکان وجود دارد که این مجوز خاص در رده صلاحیت کارگران بسیار ماهر (دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا) مجوز استعداد گذرنامه قرار گیرد.

 

مجوز کارمندان در حال ماموریت

اگر حداقل سه ماه در شرکتی خارج از فرانسه کار کرده باشید و به یکی از شرکت های کارفرمای خود مستقر در فرانسه یا شرکت دیگری در همان گروه اعزام شده باشید و 1.8 برابر حداقل دستمزد (حدود 2664 یورو در ماه) دریافت کنید. پس شما واجد شرایط درخواست این مجوز هستید که به مدت سه سال اعتبار دارد و سپس قابل تمدید است.

 

همسر شما می تواند در این مجوز به شما ملحق شود اما تا زمانی که شش ماه در فرانسه نباشد و مجوز vie privée et familiale نداشته باشد نمی تواند کار کند. اگر یک مدیر ارشد هستید، می توانید نسخه ای از مجوز را دریافت کنید که به خانواده شما اجازه می دهد در ابتدا با شما بیایند و همسرتان کار کند. در هر دو مورد، نه شما و نه همسرتان مجبور نیستید CAI را امضا کنید.

 

مجوز مشارکت اقتصادی ویژه

سرمایه گذاران خارجی که مبالغ هنگفتی (حداقل 10 میلیون یورو) سرمایه گذاری می کنند یا قصد ایجاد بیش از 50 شغل را دارند، واجد شرایط مجوز اقامت 10 ساله هستند. همسر و فرزندان خردسال شما نیز از همین حقوق برخوردارند. همسر شما مجبور نیست CAI را امضا کند.

این امکان وجود دارد که این مجوز خاص اکنون در رده صلاحیت سرمایه گذاران اقتصادی و مالی مجوز استعداد گذرنامه فوق قرار گیرد.

 

ویزای کار فرانسه  برای دانشجویان و فارغ التحصیلان

دانشجویان می توانند در طول دوره خود (حداکثر 964 ساعت در سال) به کار پاره وقت با حقوق بپردازند. ممکن است برای تحصیل در فرانسه نیاز به دریافت ویزا داشته باشید. بسته به دوره ای که می گذرانید، انواع مختلفی از ویزا وجود دارد.

 

کارآموزان دانشجو

شما باید دانشجوی دانشگاهی در کشور خود باشید و دوره کارآموزی باید با تحصیلات شما مرتبط باشد. در حالی که اکثر دوره های کارآموزی بدون حقوق هستند، می توانید کمک هزینه اندکی از کارفرما دریافت کنید. شما باید یک دوره کارآموزی (کنوانسیون مرحله ای) داشته باشید که توسط شما، کارفرمایتان در فرانسه، و مدرسه یا کالج در کشورتان امضا شده باشد، و همچنین مدرکی مبنی بر تمکن مالی (تقریباً 615 یورو در ماه)، رزرو پرواز، و مدرک محل اقامت را ارائه دهید.

 

مجوز اقامت دانشمندان/محققان

اگر مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارید و قرار است در سطح دانشگاه تحقیق یا تدریس کنید، واجد شرایط مجوز اقامت موقت فعالیت علمی هستید (carte de séjour temporaire ‘mention scientifique’). این مدت یک سال اعتبار دارد و هر سال تا چهار سال قابل تمدید است.

 

شما باید مدرکی دال بر وضعیت و مدت کار تحقیقاتی خود ارائه دهید و همچنین یک قرارداد میزبانی (convention d’accueil) از یک سازمان علمی یا دانشگاه داشته باشید. همسر و خانواده شما حق دریافت مجوز اقامت با علامت vie privée et familiale (زندگی خصوصی و خانوادگی) را دارند، اما مطابق با الزامات CAI هستند.

 

مجوز کارگران فصلی

اگر با قرارداد فصلی به مدت بیش از سه ماه مشغول به کار هستید، واجد شرایط مجوز اقامت با اعتبار سه سال هستید که برای دوره های سه ساله دیگر قابل تمدید است. این به شما اجازه می دهد تا حداکثر شش ماه از هر 12 ماه را در مشاغل فصلی کار کنید. شما فقط می توانید هر سال شش ماه در فرانسه بمانید، با اقامت عادی خود در خارج از فرانسه، اگرچه مجاز به داشتن چندین قرارداد متوالی هستید. مشروط بر اینکه مجموعاً از شش ماه از یک سال تجاوز نکنید. خانواده شما ممکن است به شما نپیوندند.

 

ویزای کار فرانسه: au pairs

اگر بین 17 تا 30 سال دارید و می خواهید به عنوان au pair با یک خانواده میزبان فرانسوی کار کنید، خانواده میزبان شما باید یک قرارداد au pair (مطابق با مکان) تنظیم کرده و توسط DIRECCTE تایید شود. قبل از اینکه بتوانید ویزای خود را دریافت کنید، همچنین باید یک نامه پذیرش در یک آموزشگاه زبان داشته باشید که مشخص کند چه زمانی در آن شرکت خواهید کرد (حداقل 10 ساعت در هفته).

 

پیدا کردن کار در فرانسه

برای یافتن شغل در فرانسه، به Pôle Emploi ، وب سایت ملی اشتغال فرانسه یا خدمات استخدامی اروپا EURES نگاهی بیندازید.

 

اطلاعات بیشتر

DIRECCTE – این وب سایت فرانسوی زبان برای وزارت کار فرانسه Directions régionales des entreprises، de la concurrence، de la consommation، du travail et de l’emploi است. به وب سایت اصلی بروید و می توانید به منطقه فرانسوی مورد نیاز خود هدایت شوید.

OFII – این نسخه انگلیسی وب سایت برای L’office Francais de l’immigration et de l’integration، آژانس فرانسوی مسئول مهاجرت است (برای انگلیسی روی “EN” در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید). دفاتری در سراسر فرانسه وجود دارد. برای اطلاعات تماس نزدیکترین سایت خود به وب سایت نگاه کنید.

France Diplomatie – این صفحه وب نسخه انگلیسی وب سایت وزارت امور خارجه فرانسه برای اطلاعات بیشتر در مورد ویزا و مهاجرت به فرانسه است.

Service-Public – این وب سایت برای خدمات عمومی دولت فرانسه (به زبان فرانسوی) است. برای یافتن اطلاعات تماس مایریه (تالار شهر) محلی خود اینجا را ببینید و برای سایر بخش‌های محلی و خدمات عمومی، اینجا را ببینید.

ویزای تحصیلی فرانسه

ویزای تحصیلی برای دانشجویان بین المللی است که برای دوره آموزش عالی در دانشگاه یا مؤسسه آموزشی فرانسه پیشنهادی دارند. ویزای شما به اندازه برنامه تحصیلی شما اعتبار دارد. شما می توانید تا 964 ساعت در سال با این ویزای فرانسه کار کنید که معادل 60 درصد ساعات کاری عادی است.

 

اگر فرزند زیر 18 سال دارید که می خواهد در مدرسه ابتدایی یا متوسطه فرانسه تحصیل کند، می توانید برای ویزای تحصیلی مینور (mineur scolarisé) درخواست دهید. شما باید جزئیات مربوط به ثبت نام فرزند خود را ارائه دهید.

 

اگر می خواهید در فرانسه تحصیل کنید، ممکن است بسته به ملیت خود به ویزای فرانسه نیاز داشته باشید. بسته به آنچه در فرانسه تحصیل خواهید کرد و مدت زمانی که قصد دارید در فرانسه زندگی کنید، روش های درخواست متفاوتی اعمال می شود. این می تواند برای دانشجویانی که در حال تحصیل در مقطع تحصیلی، گذراندن دوره کوتاه مدت، یا ثبت نام برای تحصیل زبان فرانسه در فرانسه هستند، اعمال شود.

 

دانش آموزان از اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس

اگر از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس برای تحصیل به فرانسه می آیید، پس از اینکه در یک دوره در یک دانشگاه فرانسوی جای گرفتید، تنها چیزی که نیاز دارید یک پاسپورت معتبر یا مدرک شناسایی مسافرتی است. شما می توانید از دانشگاه یا مدرسه خود برای هر جزئیات دیگری بپرسید.

 

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا / سوئیس تقریباً هر کس دیگری باید برای ویزای دانشجویی فرانسه یا ویزای / اجازه اقامت فرانسه اقدام کند.

 

انواع ویزای تحصیلی فرانسه

انواع مختلفی از ویزای دانشجویی در فرانسه وجود دارد:

 

Visa de court séjour pour etudes (ویزای دانشجویی کوتاه مدت شینگن)

با این ویزا می توانید بدون ویزای اقامت جداگانه به فرانسه بیایید و تا سه ماه تحصیل کنید. این برای کسانی که در یک دوره زبان یا سایر برنامه های کوتاه مدت ثبت نام می کنند مناسب است. رایگان صادر می شود و قابل تمدید نیست. این کشورها ممکن است برای اقامت کمتر از سه ماه نیازی به ویزا نداشته باشند.

 

ویزای حضوری در آزمون ورودی

با این ویزا می توانید برای شرکت در آزمون ورودی در یک موسسه آموزش عالی به فرانسه بیایید. در صورت قبولی، می توانید مستقیماً برای مجوز اقامت یک ساله، قابل تمدید، به استان محلی خود در فرانسه درخواست دهید.

 

ویزای موقت موقت

این ویزا به شما اجازه می دهد بین سه تا شش ماه بدون اجازه اقامت در فرانسه تحصیل کنید. غیر قابل تمدید است.

 

ویزای اقامت طولانی مدت

اگر می خواهید بیش از شش ماه تحصیل کنید، باید برای ویزای دانشجویی طولانی مدت اقدام کنید. این نوع ویزای تحصیلی (که اجازه اقامت شما نیز می باشد) در حال حاضر برای مدت دوره شما در فرانسه طول می کشد: سه سال برای لیسانس، دو سال برای فوق لیسانس و چهار سال برای دکترا. ویزاهای طولانی مدت به عنوان مجوز اقامت عمل می کنند و VLT-TS نامیده می شوند.

 

ویزای VLS-TS با اقامت طولانی مدت برای همه دانشجویان بین المللی است (به جز کسانی که از الجزایر به ویزای نیاز ندارند). شما باید اطلاعاتی در مورد سوابق تحصیلی خود، مهارت زبان فرانسه ارائه دهید. و منابع مالی کافی (تقریباً 615 یورو در ماه).

 

هنگام ورود به فرانسه، باید با اداره مهاجرت و ادغام فرانسه (OFII) تماس بگیرید، فرم رسمی صادر شده توسط کنسولگری خود را برای آنها ارسال کنید، احتمالاً معاینه پزشکی داشته باشید و هزینه ای معادل 58 یورو به صورت تمبر مالیاتی بپردازید.

 

ویزای تحصیلی تحقیقاتی اقامت طولانی مدت

اگر مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارید و می‌خواهید برای شرکت در تحقیقات یا تدریس در سطح دانشگاه به فرانسه بیایید، موسسه می‌تواند شما را با ویزای VLS-TS پژوهشی پژوهشی اقامت طولانی‌مدت دریافت کند. شما به یک توافق نامه میزبانی از موسسه نیاز دارید که کار شما و مدت زمان آن را شرح دهد. این نیاز به یک مهر از استان محلی دارد. سپس این را همراه با درخواست ویزای خود به کنسولگری در کشور خود ارسال می کنید.

 

مانند ویزای تمدید شده عادی، شما باید در بدو ورود به فرانسه به OFII گزارش دهید (مانند بالا). دو ماه قبل از انقضای ویزا، باید برای یک اجازه اقامت که بین یک تا چهار سال طول می کشد، درخواست دهید. با استفاده از این ویزا، اعضای خانواده (همسر و فرزندان خردسال) به طور خودکار حق دریافت مجوز اقامت با علامت vie privée et familiale را دارند.

 

نحوه درخواست ویزای تحصیلی فرانسه

برخی از کشورها از شما می خواهند که ابتدا در CampusFrance، آژانس ملی فرانسه برای آموزش عالی و دانشجویان بین المللی ثبت نام کنید تا برای پذیرش و دریافت ویزای دانشجویی از طریق روش CEF اقدام کنید.

 

چه در یک برنامه مبادله شرکت کنید، چه در یک مؤسسه آموزشی فرانسه به عنوان یک دانشجوی مستقل ثبت نام کنید یا به عنوان بخشی از برنامه ای که توسط مؤسسه ای در کشور خود سازماندهی شده است، باید موارد زیر را به کنسولگری ارائه دهید:

♦  یک نامه رسمی ثبت نام یا پذیرش در برگه سرفصل موسسه، که مشخصات کامل شما، جزئیات موسسه فرانسوی، و تاریخ شروع و پایان برنامه دانشگاهی را مشخص می کند.

♦  مدرکی مبنی بر اینکه وجوه کافی دارید (در حال حاضر 615 یورو در ماه)، به عنوان مثال، صورت حساب بانکی، نامه ضامن، یا اطلاعیه کمک مالی یا بودجه از یک منبع رسمی.

♦  یک بلیط هواپیما/رزرو که تاریخ حرکت را نشان می‌دهد یا بیانیه دست‌نویسی از خودتان با تاریخ عزیمت مورد نظر.

♦  اثبات اینکه شما بیمه درمانی با حداقل پوشش 30000 یورو دارید.

♦  مدرکی مبنی بر اینکه شما مسکن دارید اگر در محوطه دانشگاه یا مسکن دانشجویی اقامت دارید، باید نامه رسمی از دانشگاه که جزئیات را تأیید کند. اگر با خانواده یا دوستانتان می‌مانید، آن‌ها باید گواهی اقامت و اقامت (attestation d’accueil) را از تالار شهر خود دریافت کنند.

 

زمانی که دانشجو هستید کار کنید

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی با ویزای تحصیلی در فرانسه، می‌توانید تا زمانی که در این دوره هستید، کار حقوقی داشته باشید – 964 ساعت در یک سال (حدود 60 درصد اشتغال تمام وقت برای یک سال) – تا زمانی که در این دوره هستید. یک مجوز اقامت معتبر

 

شما همچنین می توانید در دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی با قراردادهای حداکثر یک ساله بین 1 سپتامبر تا 31 اوت (تا 670 ساعت سپتامبر تا ژوئن و حداکثر 300 ساعت از جولای تا اوت) کار کنید، البته تا زمانی که این کار انجام نشود. روی مطالعات شما تاثیر نگذارد

 

پس از فارغ التحصیلی

اگر حداقل مدرک کارشناسی ارشد، مدرکی که توسط CGE-Conference of Grandes Ecoles- به عنوان سطح 1 طبقه بندی شده است (معادل یک دوره مطالعاتی 5 ساله) یا یک مجوز حرفه ای دارید، می توانید برای یک سال دیگر درخواست دهید. اجازه اقامت موقت قابل تمدید، که به شما امکان می دهد در هر شغلی تا 60 درصد از یک هفته کاری عادی کار کنید تا در حین جستجوی شغل تمام وقت، از خود حمایت کنید.

 

اگر کاری پیدا کردید که دستمزد حداقل 1.5 برابر حداقل دستمزد را ارائه می دهد، می توانید با استان محلی خود تماس بگیرید تا وضعیت خود را از دانشجو به کارمند تغییر دهید و تمام وقت کار کنید.

 

ممکن است برای دانشجویان دیگر نیز امکان کار در چند زمینه وجود داشته باشد (برای دریافت لیست به روز مشاغل با CampusFrance تماس بگیرید). قبل از شروع کار به قراردادی از کارفرما نیاز دارید. همچنین اگر می‌خواهید شرکت خود را راه‌اندازی کنید، می‌توانید در این سال ویزای کارآفرینی خودکار (فریلنس) را دنبال کنید. کار باید مربوط به مطالعات باشد و قابلیت کسب و کار باید ثابت شود.

 

پس از فارغ التحصیلی، دانشجویان همچنین می توانند برای جستجوی کار به مدت یک سال با ویزای کار پس از تحصیل در فرانسه بمانند. پس از یافتن شغل، برای مجوز کار درخواست دهید و نامه ای از کارفرمای احتمالی که موقعیت را تأیید می کند، پیوست کنید.

 

فارغ التحصیلان اخیر نیز ممکن است واجد شرایط ویزای پاسپورت استعداد باشند. این یک اجازه اقامت چهار ساله برای فارغ التحصیلان متخصص، سازندگان شرکت، هنرمندان و غیره است. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویزای پاسپورت، به راهنمای Expatica برای مجوزهای کار فرانسه مراجعه کنید.

 

ویزاهای خانوادگی

برای پیوستن طولانی مدت به اقوام خاص می توانید برای ویزای خانوادگی در فرانسه درخواست دهید. شرایط بستگی به این دارد که عضو خانواده ای که به آن ملحق می شوید اهل کجاست. اگر بستگان شما در حال حاضر در فرانسه هستند:

 

تبعه غیر اتحادیه اروپا/EFTA اگر همسر یا فرزند زیر 18 سال هستید، تا زمانی که بستگانی که به آنها ملحق می شوید 18 ماه در فرانسه زندگی کرده باشد، می توانید به آنها بپیوندید.

 

معمولاً برای این ویزاهای فرانسه باید مدرکی دال بر روابط خانوادگی ارائه دهید. در صورت درخواست برای پیوستن به یکی از اعضای خانواده غیر اتحادیه اروپا/EFTA، به شواهدی نیاز خواهید داشت که نشان دهد آنها بودجه کافی برای حمایت از شما دارند.

 

فرانسه همچنین برای والدینی که در فرانسه زندگی می کنند و می خواهند فرزندی خارج از اتحادیه اروپا/EFTA را به فرزندی قبول کنند، ویزای فرزندخواندگی ارائه می دهد.

پناهجویان و پناهندگان در فرانسه

فرانسه سیستم پناهندگی مشابهی با کشورهایی مانند آلمان و بریتانیا دارد. هر کسی می تواند در فرانسه درخواست پناهندگی کند. در سال 2020، 81800 درخواست پناهندگی در این کشور وجود داشت که پس از آلمان و اسپانیا، سومین بالاترین تعداد در اتحادیه اروپا بود.

 

روند درخواست پناهندگی در فرانسه بسته به جایی که شما درخواست پناهندگی می دهید کمی متفاوت است. اگر در یکی از مرزهای فرانسه درخواست می دهید، باید درخواست خود را از طریق پلیس مرزی ارسال کنید. اگر از داخل فرانسه درخواست می دهید، باید به نزدیک ترین استان بروید. سپس به یک مرکز پذیرش می‌روید، اثر انگشت شما گرفته می‌شود و OFII معمولاً ظرف سه روز کاری درخواست شما را بررسی می‌کند.

 

پس از این، شما باید گواهی پناهندگی دریافت کنید و پرونده شما در اداره حفاظت از پناهندگان و افراد بدون تابعیت فرانسه (Office Français de Protection des Réfugiés et Apatrides – OFPRA) ثبت می شود. شما 21 روز فرصت دارید تا درخواست کامل پناهندگی خود را ارسال کنید.

 

پردازش برنامه ها معمولاً چند هفته طول می کشد، اما گاهی اوقات ممکن است تا شش ماه طول بکشد. آنها معمولاً شامل مصاحبه با یک مقام OFPRA هستند. در طول فرآیند درخواست، شما حق اقامت در یک مرکز پذیرش پناهندگی یا اقامتگاه مناسب دیگر را خواهید داشت. همچنین یک کمک هزینه ماهانه به شما پیشنهاد می شود که بسته به تعداد افرادی که با هم درخواست می دهند متفاوت است. مبلغ فعلی برای یک متقاضی مجرد 6.80 یورو در روز (یا 14.80 یورو در صورت عدم ارائه مسکن) است.

 

علاوه بر این، پناهجویان در فرانسه حق برخورداری از مراقبت های بهداشتی اضطراری، نمایندگی قانونی و دسترسی به مدرسه برای کودکان 3 تا 16 ساله را دارند. آنها می توانند شش ماه پس از ارائه درخواست به دنبال کار باشند.

 

نتایج درخواست پناهندگی

OFPRA یکی از سه حکم را صادر خواهد کرد:

♦  اعطای وضعیت پناهندگی کامل، با مجوز اقامت 10 ساله قابل تمدید.

♦  اعطای حمایت فرعی، با حداکثر اجازه اقامت چهار ساله که در پایان آن پرونده شما را بررسی خواهند کرد.

♦  رد درخواست، در این صورت باید داوطلبانه فرانسه را ترک کنید یا با اخراج مواجه شوید. شما می توانید از طریق دادگاه ملی پناهندگی (Cour Nationale du Droit d’Asile – CNDA) درخواست تجدید نظر کنید.

 

اقامت و تابعیت فرانسه

اگر بیش از سه ماه در فرانسه اقامت دارید، به اجازه اقامت (carte de séjour) نیاز دارید. ویزای موقت VLS-TS به عنوان یک اجازه اقامت یک ساله عمل می کند که باید در طی سه ماه پس از ورود با OFII آن را تأیید کنید.

 

اگر ویزای استاندارد طولانی مدت دارید، باید ظرف دو ماه پس از ورود، برای اجازه اقامت اقدام کنید. شما می توانید این کار را به صورت آنلاین یا از طریق استان محلی خود انجام دهید (در پاریس، باید از طریق ایستگاه پلیس این کار را انجام دهید).

 

اکثر مجوزهای اقامت استاندارد فرانسه یک سال اعتبار دارند و تا پنج سال قابل تمدید هستند. پس از پنج سال زندگی مداوم در فرانسه، می توانید برای یک مجوز طولانی مدت 10 ساله (کارت د رزیدنت) درخواست دهید. بسته به شرایط فردی شما باید شرایط خاصی را برآورده کنید. اینها می تواند شامل مدرک ازدواج، گواهی تولد و شواهدی باشد که نشان می دهد می توانید فرانسوی صحبت کنید.

 

گزینه دیگر درخواست تابعیت فرانسه است که پس از پنج سال اقامت در فرانسه نیز می توانید این درخواست را انجام دهید. شهروندی به شما حقوق اضافی مانند حق رای و حق داشتن پاسپورت فرانسوی می دهد، اما نیازمند شرایط سخت تر و هزینه های اضافی نیز می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top