مهاجرت نیروی ماهر به آلمان تسهیل می‌شود

صدراعظم آلمان با حضور در پارلمان به پرسش‌های نمایندگان در مورد مسائل حاد کشور پاسخ داد، از جمله موج گرانی‌ها و سبک کردن بار شهروندان، مهاجرت نیروی ماهر به آلمان، مشکلات فرودگاه‌های آلمان و تسلیحات برای اوکراین.

 

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در پارلمان بوندستاگ آلمان حاضر شد و به پرسش‌های نمایندگان در مورد مسائل حاد کشور پاسخ گفت.

شولتس در زمینه مقابله با روند صعودی قیمت‌ها تأکید کرد که دو بسته کمکی با حجم ۳۰ میلیارد یورو برای سد کردن این روند صعودی “کافی نبوده‌اند”. او هم‌زمان در مورد پیشنهادهای هر روزه برای کاهش فشار بر شهروندان هشدار داد.

 

صدراعظم آلمان در مورد پیشنهاد کاهش مالیات بر دستمزد و درآمد که از سوی شریک ائتلافی خود حزب لیبرا‌ل‌های آزاد (FDP) مطرح شده بود، واکنش نشان داد و گفت این زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم مالیاتی با تورم تنظیم نشده باشد. به عنوان مثال، در صورت افزایش دستمزد، کارمندان وارد رتبه مالیاتی بالاتری می‌شوند و آنگاه پول خالص کمتری نسبت به قبل دست‌شان را می‌گیرد.

 

اولاف شولتس خواستار آن شد که بحث “اقدام هماهنگ” در مورد کاستن از بار مالی بر مردم، به اتحادیه‌های کارگری و کارفرمایان واگذار شود: «اگر ما امروز توده‌ای از پیشنهادها را بر روی مجموعه‌ای از مسائل بگذاریم، آنگاه شهروندان دیگر این تصور را نخواهند داشت که ما به عنوان مسئول، کاری را انجام می‌دهیم که از ما خواسته شده است.»

 

رویکردهای جدید در سیاست مهاجرت

سال جاری، دولت فدرال قصد دارد پیشنهادهایی در زمینه تسهیل ورود کارگران ماهر مهاجر ارائه کند. این باید بخشی از مقررات جدید باشد که نیروی ماهر با تخصص ویژه، از طریق یک سیستم امتیازدهی بتوانند برای جستجوی کار وارد آلمان شوند، حتا اگر هنوز شغل ثابتی در این کشور نداشته باشند.

به گفته شولتس، مردان و زنانی باید از این سیستم امتیازدهی بهره‌مند شوند که احتمال دارد به زودی در آلمان شغل پیدا کنند.

صدراعظم افزود: «ما تنها در صورتی قادر خواهیم بود رفاه خود را حفظ کنیم که بتوانیم در آینده نیز به همین تعداد امروز شاغل داشته باشیم و آن را تضمین کنیم.». به گفته او به همین دلیل “مهاجرت امری ضروری است”.

 

مشکلات کنونی در فرودگاه‌های کشور

در رابطه با مشکلات بزرگی که در فرودگاه‌های آلمان ایجاد شده، شولتس گفت، از جمله اقدامات برنامه‌ریزی شده دولت، تنها این نیست که به این حوزه اجازه آوردن نیروی متخصص خارجی و استخدام مستقیم آن‌ها بر اساس تعرفه‌های حقوقی معمول داده می‌شود. شولتس گفت علاوه بر این باید “در این حوزه شغلی به طور کلی شرایط کاری بهتری فراهم کرد”.

در بسیاری از فرودگاه‌های آلمان، کمبود پرسنل، از جمله در بخش حمل و نقل چمدان‌ها، از آغاز فصل تعطیلات تابستانی باعث آشفتگی و هرج‌ومرج با زمان انتظار طولانی شده است. در دوره پاندمی کرونا، فرودگاه‌ها، خطوط هوایی و ارائه‌دهندگان خدمات، نیروی پرسنلی خود را کاهش دادند و نیروهای ماهری را از دست دادند که امروز به دنبال شغل‌های دیگر هستند. دولت آلمان وعده مقرراتی برای کمک سریع را داد تا بتوان به طور موقت کارکنانی را به خصوص از ترکیه استخدام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top