نحوه درخواست گرین کارت ازدواج به عنوان دانشجوی بین المللی F-1

هنگامی که یک دانشجوی بین المللی با ویزای F-1 علاقه مند به یک شهروند ایالات متحده یا مقیم دائم قانونی که در حین تحصیل در ایالات متحده با آنها آشنا می شود، دانشجو می تواند از طریق فرآیندی به نام “Adjustment of Status” برای دریافت گرین کارت ازدواج اقدام کند. تا با همسرش در آمریکا بمانند. انتقال از ویزای دانشجویی F-1 به وضعیت اقامت دائم یک فرآیند مستقیم نیست. چندین نکته مهم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

جدول زمانی فرآیند گرین کارت چیست؟ شرایط برای همسر آمریکایی چیست؟ محدودیت های مسافرتی و کاری در انتظار تایید گرین کارت چیست؟

 

نحوه تغییر وضعیت از ویزای f1 به گرین کارت مبتنی بر ازدواج

 

چه مدت می توانم برای گرین کارت ازدواج از ویزای دانشجویی F-1 اقدام کنم؟

هنگامی که یک دانشجوی بین المللی با ویزای دانشجویی وارد ایالات متحده می شود، یکی از مواردی که باید در درخواست خود نشان دهد این است که پس از اتمام دوره تحصیلی خود در ایالات متحده، قصد بازگشت به کشور را دارند. اگر دانشجویی در طول ۹۰ روز اول اقامت خود در ایالات متحده برای دریافت کارت سبز ازدواج اقدام کند، USCIS فرض می کند که دانشجو “عمداً نماینده” مقاصد آنها بوده و برنامه ای برای بازگشت به کشور خود نداشته است. به این قانون 90 روزه می گویند. غلبه بر فرض دولت ایالات متحده در مورد “تعریف نادرست عمدی” می تواند دشوار باشد، بنابراین بهتر است از قرار گرفتن تحت این قانون خودداری کنید. برای محاسبه اینکه آیا دانشجو در این قانون قرار دارد یا خیر، آخرین تاریخ ورود را پیدا کنید و سپس 90 روز به آن تاریخ اضافه کنید تا بفهمید چه زمانی می توانند برای تنظیم وضعیت خود اقدام کنند.

 

آیا همسر دارنده گرین کارت می تواند درخواست دهد؟

آره. همسران مقیم دائم قانونی و هم شهروندان ایالات متحده می توانند برای دریافت اقامت دائم قانونی (گرین کارت) در ایالات متحده درخواست دهند. در حالی که روند درخواست یکسان است، تفاوت های مهمی وجود دارد. یک تفاوت وجود سهمیه است. همسران شهروندان ایالات متحده از سهمیه های ترجیحی ویزای مهاجرتی معاف هستند. این بدان معناست که هیچ محدودیتی برای تعداد همسران شهروندان ایالات متحده وجود ندارد که می توانند در هر سال اقامت دائم قانونی دریافت کنند، بنابراین هیچ صف انتظاری وجود ندارد. اما در مقابل، تعداد همسران ساکنان دائمی قانونی که می توانند هر ساله به اقامت دائم قانونی تبدیل شوند، سهمیه ای در نظر گرفته شده است. این بدان معناست که همسر یک مقیم دائم قانونی ممکن است پس از تایید دادخواست برای درخواست گرین کارت مدت زمان بیشتری منتظر بماند.

 

تفاوت بزرگ دیگر این است که همسر یک شهروند ایالات متحده که با اکثر انواع ویزا وارد ایالات متحده شده است می تواند برای اقامت دائم قانونی در ایالات متحده حتی اگر وضعیت قانونی آنها منقضی شده باشد، درخواست دهد. از طرف دیگر، همسر یک مقیم دائم قانونی برای درخواست گرین کارت در ایالات متحده باید در وضعیت قانونی باشد. این می تواند بسته به زمان انقضای ویزایf1 دانشجو  تا حدودی بر وضعیت تأثیر بگذارد.

 

به عنوان مثال، هنگامی که یک دانشجوی F-1 برای تنظیم وضعیت پرونده می کند، دانشجو باید منتظر بماند تا USCIS شماره ویزا را ارائه دهد. دانشجو پس از دریافت شماره ویزا می تواند برای گرین کارت ازدواج اقدام کند. اگر قبل از انقضای ویزای F-1 شماره ویزا را دریافت کنند، می توانند فرم I-458، درخواست گرین کارت را ارسال کنند. با این حال، اگر ویزای F-1 قبل از دریافت شماره ویزا منقضی شود، همسر مهاجر باید ایالات متحده را ترک کند و برای دریافت گرین کارت از کشور خود اقدام کند، مگر اینکه بتواند ویزای F-1 خود را تمدید کند یا برای ویزای بریج اقدام کند. مانند ویزای موقت B-2 توریستی.

 

آیا می توانم در حالی که درخواست گرین کارت در حال بررسی است به خارج از ایالات متحده سفر کنم؟

یکی دیگر از ملاحظات هنگام انتقال از ویزای F-1 به گرین کارت ازدواج، محدودیت های سفر است. در حالی که درخواست گرین کارت در حال تعلیق است، همسر مهاجر نمی تواند بدون چیزی که به آن «Advance Freele» گفته می شود، به خارج از ایالات متحده سفر کند. اگر بدون این مدرک به خارج از کشور سفر کنند، درخواست گرین کارت متروکه تلقی می شود. بنابراین، بسیار مهم است که قبل از سفر، یک آزادی مشروط دریافت کنید.

 

آیا می توانم تا زمانی که درخواست گرین کارت در حال بررسی است کار کنم؟

یک دانشجوی بین‌المللی با ویزای دانشجویی F-1 که با یک شهروند ایالات متحده یا مقیم دائم قانونی ازدواج می‌کند، ممکن است تا زمانی که مجوز استخدام معتبر بر اساس وضعیت F-1 خود داشته باشد، بتواند به کار خود ادامه دهد تا زمانی که درخواست گرین کارت او در حال بررسی است. اگر این مجوز قبل از تأیید کارت سبز مبتنی بر ازدواج آنها منقضی شود، آنها باید کار را متوقف کنند و بر اساس درخواست I-458 در انتظار خود برای مجوز کار درخواست دهند. درخواست برای این سند مجوز استخدام (EAD) معمولاً همزمان با درخواست تنظیم I-458 ارسال می شود. در هر صورت، باید ظرف حدود 150 روز پس از ارسال درخواست گرین کارت ازدواج مبتنی بر ازدواج، ارسال شود. این مجوز به متقاضی اجازه می دهد تا برای هر کارفرمای مستقر در ایالات متحده، از جمله کارفرمای اصلی OPT (آموزش عملی اختیاری) یا کارفرمای جدید کار کند. اگر درخواست گرین کارت تایید شود، همسر مهاجر واجد شرایط کار برای هر کارفرمای آمریکایی خواهد بود.

 

اگر در OPT یا STEM OPT هستم می توانم برای تنظیم وضعیت درخواست کنم؟

آره. از آنجایی که هنوز در وضعیت دانشجویی معتبر F-1 هستید، می توانید برای تنظیم وضعیت در زمانی که OPT هستید درخواست دهید.

 

اگر ویزای F-1 من منقضی شده باشد می توانم برای تنظیم وضعیت درخواست کنم؟

بستگی دارد. اگر همسر شما شهروند ایالات متحده است، حتی اگر ویزای F-1 شما منقضی شده باشد، همچنان می توانید برای تغییر وضعیت درخواست دهید. با این حال، اگر همسر شما مقیم دائم ایالات متحده است، ممکن است لازم باشد از خارج از کشور درخواست دهید. اگر وضعیت شما اینطور است، فوراً با یک وکیل مهاجرت مشورت کنید.

 

برای تنظیم وضعیت از ویزای F-1 به چه فرم هایی نیاز دارم؟

دارنده ویزای F-1 ممکن است برای تغییر وضعیت خود از وضعیت ویزای F-1 به گرین کارت در داخل ایالات متحده درخواست دهد. تعدیل درخواست وضعیت معمولاً از فرم های زیر (و مدارک مورد نیاز آنها) تشکیل شده است.

 

G-1145، E-Notification of Application

G-28، اطلاعیه ورود وکیل

I-130، دادخواست برای خویشاوند بیگانه

I-130A، اطلاعات تکمیلی

I-485، درخواست ثبت اقامت دائم

I-864، سوگندنامه پشتیبانی

I-864، سوگند نامه پشتیبانی (در صورت استفاده از حامی مالی مشترک)

I-756، درخواست مجوز استخدام

I-131، درخواست برای سند سفر

I-639، گزارش معاینه پزشکی و پرونده واکسیناسیون

 

برای اثبات اینکه ازدواج ما یک ازدواج واقعی است به چه مدارکی نیاز دارم؟

عکس های زوج در کنار هم در محیط های مختلف

گواهی ازدواج

حساب بانکی مشترک

اجاره مشترک یا سند مسکن

کارت و بیمه نامه مشترک

شناسنامه فرزندان شما

سوگندنامه تهیه شده توسط دوستان مشترکی که از رابطه صمیمانه شما اطلاع دارند

 

چه مدارک پشتیبان دیگری باید در درخواست گرین کارت ازدواج گنجانده شود؟

صفحه بیوگرافی پاسپورت و صفحه ویزا

شناسنامه

گواهی تابعیت

مدارک استخدامی

W-2s

دستمزدهای 6 ماه گذشته

نامه تایید استخدام

آخرین سال مالیاتی اظهارنامه مالیاتی فدرال

عکس سایز پاسپورت

 

شرایط درآمد گرین کارت ازدواج برای همسر حامی ایالات متحده چیست؟

به منظور حمایت مالی از همسر خارجی برای گرین کارت ازدواج مبتنی بر ازدواج، شهروند ایالات متحده یا دارنده گرین کارت باید سوگندنامه را برای حمایت مالی از همسر خارجی با استفاده از فرم I-864 ارسال کند. برای اسپانسر ایالات متحده الزامات درآمد و دارایی سختی وجود دارد. حداقل درآمد معمولاً 21775 دلار برای یک خانوار 2 نفره است و با افزایش اندازه خانوار افزایش می یابد.

 

مصاحبه گرین کارت ازدواج چیست؟

برای گرین کارت ازدواج خود مصاحبه ای خواهید داشت. این فرآیند برای USCIS است تا آزمایش کند که شما یک ازدواج با حسن نیت یا یک ازدواج واقعی دارید. مصاحبه باید بین 10 تا 40 دقیقه طول بکشد. اگر خوب پیش رفت، پس از یک هفته باید گرین کارت مشروط خود را از طریق پست دریافت کنید.

 

فرآیند حذف شرایط (I-751) چیست؟

اگر کمتر از 2 سال است که ازدواج کرده اید در حالی که به همسرتان وضعیت اقامت دائم داده شده است، به همسر شما به صورت مشروط وضعیت اقامت دائم داده می شود. پس از اینکه برای مدت معینی ازدواج کردید، شما و همسرتان با هم برای حذف شرایط اقامت با استفاده از فرم I-751، درخواست حذف شرایط اقامت، درخواست می دهید. پس از حذف موفقیت آمیز شرایط، همسر خارجی شما دارنده گرین کارت رسمی می شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top