نخست وزیر محافظه‌کار سوئد بر مسند قدرت نشست؛ قوانین مهاجرتی سختگیرانه‌تر می‌شود

پارلمان سوئد روز دوشنبه ۱۷ اکتبر اولف کریسترسون، رهبر محافظه‌کار حزب میانه‌روی سوئد را به عنوان نخست‌وزیر انتخاب کرد. او برای نخستین بار در راس ائتلافی قرار دارد که توسط حزب راست افراطی دموکرات سوئد حمایت می‌شود.

 

آسان ترین کشورها برای اعطای ویزای کاری به شهروندان کشورهای غیراروپایی

 

آقای کریسترسون ۵۹ ساله روز دوشنبه با ۱۷۶ رای موافق و ۱۷۳ رای مخالف انتخاب شد. او پیش‌تر در روز جمعه اعلام کرده بود که به توافقی بین سه حزب محافظه‌کار، دموکرات مسیحی و لیبرال برای تشکیل دولت ائتلافی دست‌ یافته‌ است. وی همچنین از حمایت حزب دموکرات سوئد در پارلمان برخوردار است. البته ائتلاف سه حزبی او دارای اکثریت پارلمانی نیست، اما طبق قانون سوئد نخست وزیر تا زمانی که اکثریتی در پارلمان بر ضد او نباشد، می‌تواند بر کرسی نخست وزیر تکیه زند.

 

کریسترسون پس از نزدیک به یک ماه مذاکره با حزب دموکرات سوئد، توافق‌نامه‌ای را ارائه کرد که به این حزب موقعیت بی‌سابقه نفوذ سیاسی در سوئد می‌دهد. این حزب در انتخابات ۱۱ سپتامبر ۲۰ درصد آرا را ازآن خود کرد و به بزرگترین حزب راستگرا تبدیل شد حامی سیاست‌های ضد مهاجرتی است.

 

ائتلاف تحت رهبری آقای کریسترسون قصد دارد مالیات‌ها را کاهش دهد، قوانین مهاجرتی را دشوارتر کند و به پلیس اختیارات بیشتری بدهد. این‌ اقدامات به عنوان بخشی از معامله‌ وی با حزب دموکرات سوئد به حساب می‌آیند.

 

حزب دموکرات سوئد که در دهه ۱۹۸۰ توسط راست‌های افراطی تاسیس شد تا سال ۲۰۱۸ با احزاب دیگر تعاملی نداشت. اما امروزه با گسترش درگیری‌های مسلحانه و باندهای جنایتکار، دکترین آن‌ها که مبتنی بر تغییر در سیاست‌های مهاجرتی سوئد است توجه رای‌دهندگان را به خود جلب کرد.

 

اگرچه دولت‌های سوئد طی دهه گذشته به صورت مداوم سیاست‌های مهاجرتی را سخت‌‌گیرانه‌تر کرده‌اند اما به نظر می‌رسد این ائتلاف جدید قدمی فراتر خواهد نهاد.

 

این دولت ائتلافی جدید قصد دارد وضعیت پناهندگی موقت مهاجران را به همین صورتی که هست نگه دارد ودریافت مزایا را برای مهاجران جدید سخت‌تر سازد.

دولت جدید همچنین مشوق‌های بازگشت داوطلبانه با تمرکز بر مهاجرانی که در جامعه سوئد ادغام نشده‌اند را بازنگری می‌کند. پلیس نیز می‌تواند در موارد بروز جنایت اقدامات سختگیرانه‌تری را علیه باند‌های جنایتکار انجام دهد و مجازات زندان برای جنایات گروهی طولانی‌تر خواهد بود.

 

نوشی دادگستر، رهبر حزب چپ‌گرای کمونیست سوئد می‌گوید که پدر و مادر او که از ایران به سوئد گریختند، هیچ‌گاه فکر نمی‌کردند این کشور در مسیری اقتدارگرایانه قدم بردارد. او در پارلمان گفت: «آنچه اکنون در سوئد در حال وقوع است، وحشتناک است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top