چگونه از ایران به کانادا مهاجرت کنیم: بهترین روش های مهاجرتی برای ایرانیان

ایران یکی از کشورهای اصلی مبدا مهاجران جدید در کانادا است. در اینجا نحوه پیگیری مهاجرت نیروی کار ماهر به کانادا از ایران آورده شده است.

 

ایران یکی از کشورهای مبدأ پیشرو مهاجران جدید به کانادا است.

در سال 2019، قبل از همه‌گیری کووید-19، ایران با بیش از 6000 ایرانی که اقامت دائم کانادا را دریافت کرده‌اند، رتبه دهم را در بین کشورهای مبدأ مهاجر کانادا داشته است.

 

ایرانیان به دلیل تحصیلات بالا، تجربه کاری حرفه ای و مهارت های زبان انگلیسی، کاندیدای ایده آل برای مهاجرت به کانادا هستند. علاوه بر این، بیش از 200000 نفر ایرانی الاصل در کانادا زندگی می کنند که به روند ادغام ایرانیان جدید کمک می کند.

 

کانادا به دنبال افزایش سطح مهاجرت خود است که فرصت های بیشتری را برای ایرانیان برای مهاجرت به اینجا ایجاد می کند. طبق برنامه سطوح مهاجرت 2021-2023، کانادا قصد دارد سالانه بیش از 400000 مهاجر جدید را بپذیرد که بالاترین سطح در تاریخ آن است. حدود 60 درصد از این مهاجران تحت طبقه اقتصادی وارد خواهند شد. اکثریت قریب به اتفاق مهاجران طبقه اقتصادی کارگران ماهر هستند، در حالی که بخش کوچکی به عنوان مهاجران تجاری (کارآفرینان و سرمایه گذاران) وارد می شوند.

 

در ادامه به برترین روش های مهاجرت به کانادا از ایران به عنوان کارگر ماهر اشاره شده است.

 

مهاجرت به کانادا از ایران از طریق اکسپرس انتری
راه اصلی مهاجرت ایرانیان به کانادا به عنوان کارگران ماهر، اکسپرس اینتری است. کانادا قصد دارد هر سال از حدود 110000 مهاجر جدید از طریق اکسپرس اینتری استقبال کند.

در سال 2019، ایرانیان هشتمین ملیت پیشرو در بین داوطلبان موفق اکسپرس انتری بودند.

 

اکسپرس اینتری یک فرآیند دو مرحله ای است.

در مرحله اول، باید تأیید کنید که واجد شرایط یکی از سه برنامه مدیریت شده تحت اکسپرس اینتری هستید:

برنامه کارگران ماهر فدرال (FSWP)
کلاس تجربه کانادا (CEC)
برنامه تجارت ماهر فدرال (FSTP)

اگر قبلاً در کانادا زندگی نکرده‌اید، FSWP به احتمال زیاد بهترین راه برای واجد شرایط شدن برای اکسپرس اینتری خواهد بود. پس از تأیید واجد شرایط بودن اکسپرس اینتری، می توانید به مرحله دو بروید.

 

در مرحله دوم، مشخصات خود را در وب سایت مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) آپلود می کنید. IRCC نمایه شما را از جمله مواردی مانند سن، تحصیلات، مهارت های زبانی، تجربه کاری، اینکه آیا قبلاً در کانادا کار کرده اید و/یا تحصیل کرده اید، آیا پیشنهاد شغلی کانادایی دارید و اینکه آیا استان یا قلمرو کانادا شما را دعوت کرده است یا خیر ارزیابی می کند. به حوزه قضایی خود مهاجرت کنند.

 

سپس IRCC بر اساس مشخصات شما از طریق آنچه که سیستم رتبه بندی جامع (CRS) نامیده می شود به شما امتیاز می دهد. شما یک امتیاز CRS دریافت خواهید کرد و سپس وارد مجموعه داوطلبان اکسپرس انتری شوید.

 

تقریباً هر دو هفته یکبار، IRCC قرعه کشی اکسپرس اینتری را برگزار می کند که در آن از کاندیداهایی که بالاترین امتیاز CRS را دارند دعوت می کند تا برای اقامت دائم درخواست دهند. داوطلبانی که دعوتنامه درخواست (ITA) دریافت می کنند 60 روز فرصت دارند تا درخواست اقامت دائم خود را به IRCC ارسال کنند. هنگامی که IRCC درخواست شما را تأیید کرد، می توانید به کانادا بروید.

 

ممکن است بخواهید پس از تایید صلاحیت خود، مزایای ورود به استخر اکسپرس اینتری را در نظر بگیرید. اولین مزیت حضور در استخر این است که به شما شانس دریافت ITA می دهد، در حالی که شانس شما برای دریافت ITA صفر است اگر در استخر نباشید. دوم، حضور در استخر به شما فرصتی برای دریافت نامزدی استانی می دهد. (برای اطلاعات بیشتر در مورد PNP به زیر مراجعه کنید). شما 600 امتیاز CRS اضافی با نامزدی استانی دریافت می کنید که اساساً تضمین می کند که ITA دریافت خواهید کرد. سوم، حضور در استخر به شما فرصتی برای دریافت یک پیشنهاد شغلی می دهد که می تواند منجر به 50 یا 200 امتیاز اضافی CRS شود.

 

برنامه نامزدهای استانی (PNP) برای ایرانیان
برنامه استانی نامزد (PNP) دومین راه پیشرو ایرانیان برای پیگیری مهاجرت کارگران ماهر به کانادا است.

کانادا در مجموع دارای 10 استان و 3 قلمرو است. 9 تا از این استان ها و 2 قلمرو PNP را اداره می کنند.

 

PNP این استان ها و مناطق را قادر می سازد تا معیارهای انتخاب مهاجرت طبقه اقتصادی خود را ایجاد کنند. داوطلبانی که شرایط را دارا باشند و درخواست آنها تأیید شود گواهی نامزدی استانی دریافت می کنند. سپس از این گواهی برای پشتیبانی از درخواست اقامت دائم خود در IRCC استفاده می کنند.

 

بزرگترین PNP ها توسط بزرگترین استان های کانادا اداره می شوند (به جز کبک). این استان ها انتاریو، بریتیش کلمبیا و آلبرتا هستند. استان های ساسکاچوان و منیتوبا نیز PNP های بزرگی را اداره می کنند. اگر می خواهید PNP را دنبال کنید، می توانید در مورد استان مورد نظر خود تحقیق کنید و سپس مستقیماً به PNP آنها درخواست دهید. همچنین، همانطور که در بالا ذکر شد، می توانید با ورود به استخر اکسپرس اینتری، برای PNP مورد توجه قرار بگیرید. استان‌ها اغلب از کاندیداهای اکسپرس انتری که معیارهای آنها را برآورده می‌کنند دعوت می‌کنند تا برای PNP خود درخواست دهند. همانطور که اشاره شد، پذیرش این دعوت برای داوطلبان اکسپرس انتری بسیار ارزشمند است، زیرا این یک بلیط برای اقامت دائم است.

 

سایر گزینه های مهاجرت به کانادا برای ایرانیان
کبک به عنوان تنها استان فرانسوی زبان کانادا، این اختیار را دارد که سیستم مهاجرتی خود را اداره کند. کبک سومین مسیر پیشرو برای کارگران ماهر است که می خواهند به کانادا مهاجرت کنند. برای اینکه بتوانید به عنوان یک کارگر ماهر به استان مهاجرت کنید، باید مهارت زبان فرانسه را نشان دهید. اگر قبلاً در کانادا زندگی نکرده اید، برنامه کارگران ماهر منظم کبک (QSWP) احتمالاً بهترین گزینه شما برای مهاجرت به کبک است.

 

این برنامه به روشی مشابه برنامه کارگر ماهر فدرال اکسپرس اینتری (FSWP) عمل می کند. ابتدا باید واجد شرایط بودن خود را تایید کنید و سپس بر اساس مشخصات خود امتیاز دریافت کنید. کبک در ادامه از کاندیداهای دارای بالاترین امتیاز دعوت می کند تا روند مهاجرت را ادامه دهند. پس از تایید کبک، درخواست اقامت دائم را به IRCC ارسال می کنید.

 

کانادا همچنین بسیاری از برنامه‌های کارگران ماهر دیگر را دارد که ماهیت کوچک‌تری دارند، زیرا با هدف کمک به رفع نیازهای بازار کار در مناطق و صنایع خاص انجام می‌شوند. شاید برجسته ترین آنها مهاجرت اقیانوس اطلس (AIP) باشد. کارگران ماهر علاقه مند به مهاجرت به نیوفاندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا یا نیوبرانزویک می توانند برای AIP درخواست دهند.

 

مسیرهای تحصیل ایرانی برای اقامت دائم کانادا
کانادا به دنبال تشویق دانشجویان بین المللی خود به ماندن در این کشور به عنوان مقیم دائم است. در سال 2019، کانادا بیش از 640000 دانشجوی بین المللی داشت. ایران با نزدیک به 15000 دارای مجوز تحصیلی کانادا، هفتمین منبع اصلی دانشجویان خارجی کانادا بود.

 

زمانی که ایرانیان تحصیلات خود را در کانادا به پایان برسانند، ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) شوند. PGWP به فارغ التحصیلان بین المللی این امکان را می دهد که تجربه کار حرفه ای کانادایی را برای حداکثر سه سال به دست آورند. این تجربه می تواند درخواست های اقامت دائم فارغ التحصیلان را تقویت کند. داشتن تحصیلات و تجربه کاری در کانادا منجر به امتیازات CRS اکسپرس انتری بیشتر می شود. همچنین از طریق بسیاری از جریان‌ها از جمله PNP، جریان‌هایی که توسط کبک، AIP و دیگران اداره می‌شوند، پاداش دریافت می‌کند.

 

برای مثال، چنین تجربه‌ای توانایی فرد را برای واجد شرایط شدن برای ورود سریع از طریق برنامه کلاس تجربه کانادا (CEC) افزایش می‌دهد.

 

مزایای قابل توجه دیگری برای پیگیری مسیر مطالعه وجود دارد. شما می توانید تحصیلات با کیفیتی در کانادا کسب کنید که توسط کارفرمایان کانادایی به رسمیت شناخته شده است. همچنین می توانید مهارت های انگلیسی و/یا فرانسوی خود را بهبود ببخشید. علاوه بر این، شما می توانید برای تکمیل درآمد و پیشرفت شغلی خود، در طول تحصیل و پس از تحصیل، تجربه کاری کانادایی کسب کنید.

 

بیش از 100 گزینه مختلف برای انتخاب
ایران منبع مهمی از استعداد برای کانادا است و در بدو ورود، مهاجران جدید مورد استقبال جامعه ایرانی پر جنب و جوش کانادا قرار می گیرند. از آنجایی که کانادا به افزایش سطح مهاجرت خود برای حمایت از اقتصاد خود ادامه می دهد، بسیاری از ایرانیان این فرصت را خواهند داشت که از طریق بیش از 100 جریان مهاجرتی مختلف که در دسترس آنها است به کانادا مهاجرت کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top