چگونه یک دارنده گرین کارت می تواند تابعیت ایالات متحده را دریافت کند

اگر یک دارنده گرین کارت خوش شانس هستید، پس از پنج سال اقامت می توانید شهروند قانونی ایالات متحده شوید. این از طریق یک فرآیند تابعیت اتفاق می افتد که در آن شما باید یک امتحان را بگذرانید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

دارندگان گواهی تابعیت دارای چندین مزیت هستند، از جمله:
حق رای؛
حق سفر به خارج از کشور برای مدت طولانی بدون از دست دادن وضعیت؛
حق استخدام در خدمات کشوری.
علاوه بر این، شهروندان را نمی توان از کشور اخراج کرد.

 

چه کسانی واجد شرایط شهروندی ایالات متحده هستند؟
برای درخواست شهروندی ایالات متحده (تابعیت)، باید در یکی از دسته بندی های زیر قرار بگیرید:
مهاجران بزرگسالی که بیش از 5 سال گرین کارت دارند. در این مدت، آنها هیچ قانونی را زیر پا نگذاشته اند و برای مدت طولانی مرزهای آمریکا را ترک نکرده اند.
همسران شهروندان ایالات متحده¬_ حداقل سه سال ازدواج برای اخذ تابعیت لازم است.
فرزندانی که در ایالات متحده آمریکا متولد شده اند یا والدینی با پاسپورت ایالات متحده دارند.
سربازانی که در ارتش ایالات متحده خدمت می کنند. خدمت در ارتش روند اخذ تابعیت را بسیار کاهش می دهد. بلافاصله باید توجه داشت که پیوستن به صفوف ارتش ایالات متحده بسیار دشوار است. فقط افسران بسیار مهم می توانند واجد شرایط باشند.

 

مراحل پردازش شهروندی ایالات متحده
فرآیند اخذ شهروندی ایالات متحده را می توان به چند مرحله اساسی تقسیم کرد.
هر گونه اشتباه کوچک که می تواند منجر به تصمیم منفی برای اعطای شهروندی شود را حذف کنید.
به عنوان مثال، اگر سؤالاتی در رابطه با تخلفات جزئی وجود دارد یا اگر برای مدت طولانی از ایالات متحده دور بوده اید. ممکن است در این مرحله به کمک حقوقی نیاز داشته باشید.

 

مدارک را جمع آوری کنید
برای شروع فرآیند اخذ شهروندی ایالات متحده، باید مدارک زیر را جمع آوری کنید:
فرم تکمیل شده N-400؛
فتوکپی گرین کارت شما (هر دو طرف)؛
چکی برای هزینه ثبت نام و هزینه خدمات بیومتریک. باید شماره ثبت خود را پشت چک بنویسید. هزینه ثبت نام 640 دلار و هزینه بیومتریک 85 دلار است. متقاضیان 75 سال و بالاتر از هزینه بیومتریک معاف هستند.
2 عدد عکس رنگی
داده های بیومتریک خود را ارسال کنید
پس از پذیرش درخواست، یک پیام ایمیل دریافت خواهید کرد که شما را به نزدیکترین دفتر USCIS برای اثر انگشت و سایر داده های بیومتریک دعوت می کند. اطلاعات شما توسط FBI بررسی خواهد شد.

قبولی در مصاحبه
سه تا نه ماه پس از ارسال درخواست خود، تاریخ مصاحبه خود را در اداره مهاجرت محلی به شما اعلام می کنند. اگر همسران این درخواست را در فرم N-400 ارائه دهند، ممکن است با هم مصاحبه شوند.

 

مصاحبه کننده درخواست شما را بررسی می کند و از شما می پرسد که آیا مانعی برای گرفتن تابعیت دارید یا خیر. شما باید گواهی دهید که مالیات خود را پرداخت کرده اید و برای خدمت سربازی ثبت نام کرده اید (اگر این برای شما صدق می کند). سوالاتی در مورد سبک زندگی و اخلاق آمریکایی شما نیز مطرح می شود. اگر طلاق گرفته اید، باید ثابت کنید که شرایط طلاق شما برقرار است (تأمین همسر و فرزندان قبلی). در صورت نیاز به مدارک اضافی، برای مصاحبه دوم برنامه ریزی می شود.

 

افیسر سفارت همچنین دانش شما را از زبان انگلیسی آزمایش خواهد کرد. از شما خواسته می شود چندین جمله ساده را بخوانید و بنویسید.

 

در مرحله بعد، افیسر دانش شما را از تاریخ و دولت ایالات متحده بررسی خواهد کرد. آمادگی برای امتحان آسان است: شما به سادگی باید 100 سوال و پاسخ استاندارد را قبل از مصاحبه حفظ کنید. همچنین می توانید در کلاس های آموزشی شرکت کنید یا در آزمون در مراکز ویژه اداره مهاجرت شرکت کنید. نمونه سوالات:
یک اصل که وقتی شهروند ایالات متحده می شوم چیست؟
نام جنبش ضد تبعیض در دهه 1960 چه بود؟
مجسمه آزادی در کجا قرار دارد؟
اولین رئیس جمهور آمریکا چه کسی بود؟

آفیسر معمولاً 5 تا 10 سؤال می پرسد و اگر به بیشتر آنها پاسخ صحیح داده باشید، امتحان را قبول شده اید.

 

سوگندنامه تابعیت
اگر مصاحبه به خوبی پیش برود، قرار است با سایر متقاضیان مراسمی برگزار کنید. در برخی مناطق، چندین ماه پس از مصاحبه انجام می شود. می توانید بین مصاحبه و مراسم به خارج از کشور سفر کنید، اما باید مقیم دائم ایالتی باشید که برای شهروندی درخواست داده اید. پس از ادای سوگند، گواهی تابعیت دریافت خواهید کرد.

 

کل فرآیند شهروندی ایالات متحده، از زمان درخواست تا زمان دریافت پاسپورت، می تواند از 6 تا 12 ماه یا بیشتر طول بکشد. خیلی به صحت برنامه، وضعیت خاص و حجم کار کارکنان دفتر USCIS بستگی دارد.

 

راهنمای کامل تصویری تکمیل فرم DS260  برای برندگان لاتاری 2023
زمان اعلام نتایج لاتاری گرین کارت 2023 و نحوه مشاهده جواب لاتاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top