کانادا هنوز بیش از یک میلیون شغل خالی دارد

در حالی که کانادا همچنان مشاغل خالی زیادی را تجربه می کند، نرخ اشتغال در اکثر بخش ها برای اولین بار از ماه می 2021 کاهش می یابد.

Statistics Canada گزارش حقوق و دستمزد ماهانه اشتغال، درآمد، ساعات کار و موقعیت شغلی خود را برای ماه می 2022 منتشر کرده است. بر اساس این گزارش، تعداد کارمندانی که در کانادا حقوق یا مزایایی از کارفرمای خود دریافت می کنند برای اولین بار از ماه می 2021 کاهش یافته است.

این نظرسنجی که با داده‌های بررسی اشتغال، حقوق و دستمزد و ساعت جمع‌آوری شده است، نشان می‌دهد که از ماه می گذشته، 26000 شغل دیگر در لیست حقوق و دستمزد نیستند. بیشترین کاهش در انتاریو و منیتوبا مشاهده شد که به ترتیب 3000 و 2500 شغل خالی گزارش کردند. بریتیش کلمبیا تنها استانی بود که افزایش حقوق و دستمزد کارمندان را گزارش کرد.

 

کارمندان حقوق و دستمزد در اکثر بخش ها کاهش می یابد
برخی از مهم ترین کاهش ها در بخش تولید خدمات مشاهده شد که گزارش از دست دادن بیش از 17000 شغل در زمینه حقوق و دستمزد در زمینه هایی مانند خدمات آموزشی، مراقبت های بهداشتی و کمک های اجتماعی را گزارش کرد.

 

همچنین کاهش قابل توجهی در مشاغل در ساخت و ساز در تمام صنایع این بخش وجود دارد. بیش از 17500 شغل در ماه مه از بین رفت که اولین کاهش از ژوئیه 2021 است. بیشتر مشاغل ساختمانی در انتاریو از بین رفتند که تقریباً دو سوم کاهش اشتغال در آن بخش را تشکیل می دهد. این خسارت عمدتاً به اعتصابات در سراسر استان نسبت داده می شود که باعث تأخیر قابل توجهی در چندین پروژه شد.

 

بازرگانی خرده فروشی همچنان نرخ اشتغال بالاتری نسبت به سال 2021 دارد
انتاریو همچنین بیشترین کاهش اشتغال این کشور را در بخش تجارت خرده فروشی گزارش کرد. این دومین ماه متوالی کاهش حقوق کارکنان در مشاغل خرده فروشی است. با این حال، نرخ کلی اشتغال فعلی در تجارت خرده‌فروشی هنوز شش درصد بالاتر از آن در ماه مه 2021 است. برخلاف انتاریو، کبک، نیوبرانزویک، بریتیش کلمبیا و نیوفاندلند و لابرادور همگی افزایش اشتغال در تجارت خرده‌فروشی را گزارش کردند.

 

تنها بخشی که در هر استان رشد نشان داد، بخش خدمات حرفه ای، علمی و فنی بود که بیش از 10000 شغل به دست آورد، عمدتاً در مشاغل فنی مانند طراحی سیستم های کامپیوتری و خدمات مرتبط.

 

میانگین درآمد هفتگی 2.5 درصد افزایش یافته است
علیرغم از دست دادن مشاغل، بیشترین افزایش درآمد هفتگی در ماه می در تجارت خرده‌فروشی رخ داده است که نسبت به مدت مشابه در سال 2021 9.3 درصد افزایش داشته است. دستمزدها برای خدمات حرفه‌ای، علمی و فنی 8.1 درصد افزایش یافته است. در مقایسه، بیشترین کاهش میانگین درآمد هفتگی مربوط به صنایع هنر، سرگرمی و تفریح ​​بوده که 9.7 درصد کاهش داشته است.

 

میانگین درآمد هفتگی کارکنان نسبت به گزارش آوریل 2.5 درصد افزایش یافته است. این احتمالاً نتیجه افزایش دستمزدها یا تغییر در اشتغال کارگران است. این گزارش نشان داد که میانگین بالاتر به دلیل افزایش ساعات کار نیست، که مشابه آوریل با 1.5 درصد بالاتر از سطح قبل از کووید، باقی مانده است.

 

این داده ها همچنین ادامه روند کلی به سمت افزایش سال به سال را نشان می دهد. در ماه می، نیوبرانزویک بیشترین افزایش را در مقایسه با می 2021 گزارش کرد و به 7.4 درصد رسید. پس از آن نیوفاندلند و لابرادور با 5.9 درصد قرار گرفتند. هفت استان دیگر نیز شاهد افزایش سالانه در میانگین دستمزدها بوده اند.

 

مشاغل خالی همچنان در بخش مراقبت های بهداشتی افزایش می یابد
نرخ بیکاری کانادا در ماه می به پایین ترین حد خود یعنی 5.1 درصد در آن زمان رسید (در ژوئن به 4.9 درصد کاهش یافت). بر اساس این نظرسنجی، نرخ فرصت های شغلی در بخش مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی به شدت افزایش یافته و به 143000 شغل یا 6.1 درصد رسیده است. این افزایش قابل توجهی نسبت به نرخ جای خالی در ماه آوریل است که 5.4 درصد و 20 درصد بیشتر از ماه مه 2021 بود.

 

هر دو نوا اسکوشیا و مانیتوبا نرخ های شغلی بیش از 10 درصد در ماه مه داشتند که عمدتاً در بخش خدمات اقامتی و غذایی بود که 161000 شغل را گزارش کرد. این سیزدهمین ماه متوالی است که خدمات اقامتی و غذایی بیشترین تعداد جای خالی را داشته است.

 

بیکاری کم و مشاغل خالی زیاد
بیش از یک میلیون شغل خالی در کانادا وجود دارد. این با داده های ماه آوریل مطابقت دارد، اما از ماه می 2021 بیش از 300000 موقعیت شغلی خالی افزایش یافته است. نرخ بالای مشاغل خالی، همراه با نرخ پایین بیکاری که توسط نظرسنجی نیروی کار برای ماه می 2022 مشخص شده است، نشان دهنده کمبود فزاینده نیروی کار در چندین بخش و افزایش نیاز به مهاجرت در کانادا با رسیدن نیروی کار آن به سن بازنشستگی. در حال حاضر کانادا در حال برنامه ریزی برای دعوت از بالاترین تعداد ساکنان دائمی خود در سال 2022 با هدف بیش از 430000 نفر است. این هدف در سال 2024 به بیش از 450000 افزایش خواهد یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top