کدام کشورهای اتحادیه اروپا بیشترین و کمترین شهروندی را به خارجی‌ها اعطا کردند؟

مرکز آمار اتحادیه اروپا، «یوروستات» در گزارشی اعلام کرد که ۷۲۹ هزار نفر در سال ۲۰۲۰ شهروندی یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به دست آوردند که در آن کشور زندگی می‌کردند.

 

آمار ارائه شده توسط یوروستات از افزایش ۳ درصدی اعطای تابعیت به متقاضیان نسبت به سال ۲۰۱۹ حکایت دارد که حدود ۷۰۶ هزار و ۴۰۰ نفر بود.

 

افزایش شمار افرادی که تابعیت یکی از کشورهای اروپایی را به دست آورده‌اند بیشتر به دلیل افزایش اعطای تابعیت به متقاضیان در اسپانیا است.

 

بر اساس گزارش ارائه شده توسط یوروستات، شمار افرادی که شهروندی اسپانیا را به دست آورده‌اند ۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر نسبت به سال ۲۰۱۹ بیشتر است. پس از اسپانیا، هلند با ۲۱ هزار و ۸۰۰ نفر، سوئد با ۱۶ هزار نفر و پرتغال با ۱۱ هزار نفر در جایگاه بعدی قرار می‌گیرند.

 

اما بیشترین کاهش اعطای تابعیت به متقاضیان دریافت شهروندی به صورت مطلق در فرانسه مشاهده می‌شود که ۲۳ هزار و ۳۰۰ نفر در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کمتر است. پس از فرانسه، آلمان با ۲۰ هزار و ۸۰۰ نفر، بلژیک با ۶ هزار و ۷۰۰ و رومانی با ۴ هزار نفر در رده بعدی قرار می‌گیرند.

 

یوروستات در گزارش خود همچنین به این نکته اشاره دارد که مانند سال ۲۰۱۹ میلادی، ۸۵ درصد افرادی که تابعیت یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را در سال ۲۰۲۰ دریافت کردند، پیشتر شهروندان یک کشور غیر اتحادیه اروپا یا بدون تابعیت بودند.

این در حالی است که شهروندان سابق یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا که توانسته‌اند تابعیت کشور دیگر عضو اتحادیه اروپا را به دست بیاورند ۱۳ درصد از کل شمار شهروندی‌های اعطا شده را تشکیل می‌دهند.

 

مراکشی‌ها، سوریه‌ای‌ها و آلبانیایی‌ها در صدر جدول اخذ شهروندی
مراکشی‌ها در سال ۲۰۲۰ با دریافت ۶۸ هزار و ۹۰۰ تابعیت، بزرگ‌ترین گروه در میان شهروندان جدید اتحادیه اروپا بودند که ۸۶ درصد آنها تابعیت اسپانیا، ایتالیا یا فرانسه را به دست آوردند.

 

پس از مراکشی‌ها، سوری‌ها (۵۰ هزار و ۲۰۰ نفر، با ۴۹ درصد تابعیت سوئد)، آلبانیایی‌ها (۴۰ هزار و ۵۰۰ نفر با ۷۰ درصد تابعیت ایتالیایی)، رومانیایی‌ها (۲۸ هزار و ۷۰۰ نفر، ۴۰ درصد تابعیت ایتالیایی)، برزیلی‌ها (۲۴ هزار و ۱۰۰ نفر، ۷۲ درصد تابعیت ایتالیا یا پرتغال)، ترک‌ها (۲۳ هزار و ۷۰۰ نفر، ۴۹ درصد تابعیت آلمانی)، اوکراینی‌ها (۱۸ هزار و ۱۰۰ نفر، ۴۸ درصد تابعیت لهستان، آلمان یا ایتالیا)، هندی‌ها (۱۶ هزار ۴۰۰ نفر، ۳۴ درصد تابعیت ایتالیا)، پاکستانی‌ها (۱۶ هزار نفر، ۳۵ درصد تابعیت ایتالیا) و بریتانیایی‌ها (۱۶ هزار نفر،۶۰ درصد تابعیت آلمان، فرانسه یا سوئد) در رده‌های بعدی دریافت شهروندی یک کشور عضو اتحادیه اروپا قرار می‌گیرند.

 

همچنین رومانیایی‌ها با ۲۸ هزار و ۷۰۰ نفر، لهستانی‌ها با ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر و ایتالیایی‌ها با ۸ هزار و ۲۰۰ نفر، سه گروه بزرگ از شهروندان اتحادیه اروپا را تشکیل می‌دهند که تابعیت یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را مانند سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به دست آورده‌اند.

بنابراین بیشتر شهروندی‌های جدید توسط ایتالیا (۱۳۱ هزار و ۸۰۰ نفر یا ۱۸ درصد)، اسپانیا (۱۲۶ هزار و ۳۰۰ نفر یا ۱۷ درصد)، آلمان (۱۱۱ هزار و ۲۰۰ نفر یا ۱۵ درصد)، فرانسه (۸۶ هزار و ۵۰۰ نفر یا ۱۲ درصد) و سوئد (۸۰ هزار و ۲۰۰ نفر یا ۱۱ درصد) صادر شده است.

 

به این ترتیب بر اساس گزارش یوروستات، ۷۳ درصد از شهروندی‌های جدید اعطا شده در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ به ایتالیا، اسپانیا، آلمان، فرانسه و سوئد اختصاص دارد.

 

نرخ اعطای تابعیت نسبت شمار افرادی است که در طول یک سال تابعیت یک کشور را به نسبت ساکنان خارجی در همان کشور به دست آورده‌اند.

 

از همین رو بالاترین نرخ اعطای تابعیت در سال ۲۰۲۰ میلادی به سوئد تعلق دارد که به ازای هر ۱۰۰ نفر خارجی مقیم این کشور، ۸.۶ نفر تابعیت این کشور را دریافت کرده‌اند. پرتغال (۵.۵ درصد)، هلند (۴.۸ درصد)، فنلاند (۲.۹ درصد)، ایتالیا (۲.۶ درصد) و اسپانیا و بلژیک (۲.۴ درصد) در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

 

اما کمترین نرخ اعطای تابعیت به نسبت ساکنان خارجی آن کشور در لیتوانی (۰.۲ درصد)، استونی ( ۰.۴ درصد)، لتونی (۰.۴ درصد)، چک (۰.۵ درصد)، اتریش (۰.۶ درصد)، اسلواکی (۰.۷ درصد)، بلغارستان (۰.۸ درصد) و ایرلند (۰.۹ درصد) ثبت شده است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top