آسان‌ترین و سخت‌ترین کشورهای اروپایی برای دریافت شهروندی

مهاجرت به اروپا

مهاجرت به اروپا: آمار جدید نشان می‌دهد که کشورهای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۱ رکورد اعطای تعداد شهروندی را شکستند. در مجموع ۸۲۷ هزار و ۳۰۰ نفر در سال ۲۰۲۱ تابعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دریافت کردند که افزایش ۹۸ هزار و ۳۰۰ نفری نسبت به سال ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد.

 

کدام کشورها پذیرای همه مردم جهان هستند؟
میانگین سنی جمعیت اتحادیه اروپا: ادامه روند صعودی پیری

 

البته این جهش ۱۴ درصدی را می‌توان تا حدی به عقب ماندگی دوران همه‌گیری هم نسبت داد. با این حال روند صعودی نسبت به سال ۲۰۱۹ را نشان می‌دهد. در آن سال به ۷۰۶ هزار و ۴۰۰ نفر شهروندی اعطا شده بود.

 

مهاجرت به اروپا: کدام کشورها در سال ۲۰۲۱ بیشترین شهروندی را اعطا کردند؟

اسپانیا بیشترین تعداد شهروندی جدید را در سال ۲۰۲۱ اعطا کرد. این کشور پذیرای ۱۴۴ هزار و ۸۰۰ ساکن جدید بود.

 

پس از این کشور، فرانسه و آلمان (هر کدام ۱۳۰ هزار شهروند جدید)، ایتالیا (۱۲۱ هزار و ۵۰۰) و سوئد (۸۹ هزار و ۴۰۰) مورد تابعیت جدید ثبت کردند. شهروندی یک کشور می‌تواند یک فرایند طولانی و دشوار باشد، اما در سراسر این بلوک به یک اندازه دشوار نیست.

 

اگر ثروتمند هستید، چندین کشور به شرط طرح‌های سرمایه‌گذاری تابعیت ارائه می‌دهند. افرادی که در یونان ملکی به ارزش ۵۰۰ هزار یورو خریداری کنند، می‌توانند هفت سال بعد برای شهروندی درخواست بدهند. البته در این مدت باید در این کشور زندگی کرده و مالیات هم بپردازند.

 

در مالت، تنها طی ۱۸ ماه می‌توانید از طریق سرمایه‌گذاری، شهروندی دریافت کنید، مشروط به اینکه بتوانید ۷۰۰ هزار یورو در بخش املاک و مستغلات هزینه کنید. اکثر مردم از طریق مسیر متعارف‌تر تابعیت، مانند چندین سال زندگی و کار در این کشور شهروندی مالتا را می‌گیرند.

 

مهاجرت به اروپا: کدام کشورها آسان‌ترین و سخت‌ترین شرایط اعطای شهروندی را دارند؟

سوئد در سال ۲۰۲۱ میلادی به ازای هر ۱۰۰ غیرتبعه مقیم، ۱۰ شهروندی اعطا کرد که بالاترین نرخ تابعیت در اتحادیه اروپا است. پس از سوئد، هلند (با نرخ ۵.۴ شهروندی به ازای هر ۱۰۰ غیرتبعه مقیم) قرار دارد. رومانی (۴.۶)، پرتغال (۳.۷)، بلژیک و اسپانیا (هردو ۲.۷) هم در پله‌های بعدی قرار دارند.

 

سوئد در سال ۲۰۲۱ میلادی به ازای هر ۱۰۰ غیرتبعه مقیم، ۱۰ شهروندی اعطا کرد که بالاترین نرخ تابعیت در اتحادیه اروپا است.

در برخی نقاط اروپا، گرفتن تابعیت غیرمعمول است، حتی برای افرادی که سال‌ها در آنجا زندگی می‌کنند.

 

لیتوانی تنها ۰.۲ شهروند به ازای ۱۰۰ غیرتبعه مقیم اعطا کرده است و پس از آن لتونی (۰.۳)، استونی (۰.۵)، چک، کرواسی و اسلواکی (هر سه کشور ۰.۷) قرار دارند.

 

قوانین مهاجرت به اروپا از کشوری به کشور دیگر بسیار متفاوت است. برای مثال، در اتریش، قبل از اینکه واجد شرایط شهروندی شوید، باید حداقل یک دهه در این کشور اقامت داشته باشید و زبان آلمانی هم با استانداردهای دبیرستان یاد بگیرید.

 

آیا کشورها نسبت به گذشته تابعیت بیشتری اعطا می‌کنند؟

بیشتر کشورها نسبت به سال‌های گذشته اعطای تابعیت را افزایش داده‌اند. فرانسه در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با ۲۰۲۰، ۴۳ هزار و ۹۰۰ تابعیت بیشتر اعطا کرد.

 

آلمان، دومین رشد را در اعطای شهروندی داشته است؛ ۱۸ هزار و ۸۰۰ مورد بیشتر از قبل. پس از آلمان اسپانیا (۱۷ هزار و ۷۰۰ نفر دیگر)، سوئد (۹ هزار و ۲۰۰ نفر دیگر) و اتریش (۷ هزار و ۲۰۰ دیگر) قرار دارد.

 

با این حال، ۱۰ کشور اتحادیه اروپا اعطای شهروندی را کاهش داده‌اند. ایتالیا در سال ۲۰۲۱، ۱۰ هزار و ۳۰۰ مورد کمتر از سال ۲۰۲۰ شهروندی اعطا کرد.

 

ایتالیا در سال ۲۰۲۱، ۱۰ هزار و ۳۰۰ مورد کمتر از سال ۲۰۲۰ شهروندی اعطا کرد.

 

نسبت به جمعیت محلی، سوئد بیشترین تعداد شهروندی را با ۸.۶ در هر هزار نفر اعطا کرده است. پس از آن لوکزامبورگ (۷.۸ در هر هزار نفر) و هلند (۳.۶ در هر هزار نفر) قرار دارند.

 

شهروندان جدید از کدام کشورها می‌آیند؟

به ۸۶ هزار و ۲۰۰ مراکشی تابعیت اتحادیه اروپا اعطا شده است. آنها ۱۰.۴ درصد از شهروندان جدید این بلوک را تشکیل می‌دهند. بیش از دو سوم (۷۱ درصد) این افراد در اسپانیا یا فرانسه ساکن هستند.

 

سوری‌ها بزرگترین گروه بعدی شهروندان جدید هستند. ۸۳ هزار و ۵۰۰ سوری تابعیت کشورهای اروپایی را گرفته‌اند که ۷۰ درصد آنها در سوئد و هلند زندگی می‌کنند. تعداد آلبانیایی‌هایی که تابعیت اتحادیه را گرفته‌اند ۳۲ هزار و ۳۰۰ نفر عنوان شده که ۷۰ درصدشان به ایتالیا رفته‌اند.

 

بعد از آلبانیایی‌ها، رومانیایی‌ها، ترک‌ها، برزیلی‌ها، الجزایری‌ها و اوکراینی‌ها قرار دارند. میانگین سنی شهروندان جدید در اتحادیه اروپا ۳۲ سال بوده است. حدود یک چهارم این گروه کودکان تا ۱۴ سال هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top