گرین کارت EB-3: فرصتی برای اخذ اقامت دائم ایالات متحده و مجوز کار

گرین کارت EB-3-

برنامه گرین کارت EB-3 به شرکت های مستقر در ایالات متحده اجازه می دهد تا از کارمندان خارجی برای دریافت گرین کارت حمایت کنند. با این درخواست، افراد زیادی می توانند به ایالات متحده بیایند و اقامت دائم و مجوز کار را دریافت کنند. اگرچه افرادی که واجد شرایط ایجاد این برنامه هستند به گروه های خاصی محدود می شوند، تقریباً هر کسی که به دنبال کار است می تواند در یکی از آنها جایی پیدا کند. برنامه EB-3 Green Card به دلیل این ویژگی در میان دیگر دسته بندی های گرین کارت متمایز است. می توانید اطلاعات بیشتر در مورد الزامات برنامه EB-3 را در بخش های زیر بیابید.

 

ویزای سرمایه گذاری E2 چیست؟
سایت ثبت نام لاتاری گرین کارت- DV 2025

 

یک محدودیت عددی سالانه برای تعداد افراد خارجی که می توانند به این روش گرین کارت دریافت کنند، برای جلوگیری از تحریف بازار کار داخلی در ایالات متحده تعیین شده است. بنابراین، سالانه تقریباً 40000 گرین کارت برای متقاضیان EB-3 در دسترس است. علاوه بر آن، ایالات متحده محدودیت‌هایی را برای هر کشور تعیین می‌کند تا از پر کردن اکثر سهمیه سالانه گرین کارت توسط بیگانگان برخی کشورها جلوگیری شود.

 

الزامات EB-3

برای دریافت گرین کارت EB-3 نیازی به دریافت مدرک کارشناسی ارشد، نشان دادن توانایی ها یا دستاوردهای استثنایی، یا مدیر اجرایی شدن در یک شرکت نیست. با این حال، متقاضیان بالقوه باید شغلی در ایالات متحده پیدا کنند و کارفرمایی داشته باشند که واجد شرایط و مایل به حمایت از آنها برای دریافت گرین کارت باشد. برای واجد شرایط شدن برای گرین کارت EB-3، باید به سادگی در یکی از سه دسته زیر قرار بگیرید:

 

شما باید نشان دهید که دارای مدرک لیسانس ایالات متحده یا مدرک معادل خارجی هستید و اینکه مدرک لیسانس شرط عادی برای ورود به شغل است. چند نمونه از مشاغلی که در این دسته قرار می گیرند، حسابداران، معماران، تحلیلگران مالی، تحلیلگران تحقیقات بازار و مهندسان هستند. این حرفه ها برای هیچ کس بدون مدرک لیسانس باز نیست. این حرفه ها را نمی توان صرفا بر اساس تجربه قبلی انجام داد. مدرک لیسانس حداقل شرط لازم برای ورود به این نوع مشاغل است.

شما باید بتوانید نشان دهید که حداقل 2 سال تجربه شغلی، تحصیلات یا آموزشی دارید که شرایط شغلی را برآورده می کند که شامل حسابداران، برنامه نویسان کامپیوتر، خیاطان، آرایشگران، نجاران، سنگ تراشان، توسعه دهندگان وب، مشاغل مربوط به ساخت و ساز و تکنسین ها باشند.

شما باید توانایی انجام کار غیر ماهر (که به کمتر از 2 سال آموزش یا تجربه نیاز دارد) که ماهیت موقت یا فصلی ندارد را نشان دهید. (کارگر های بدون مهارت). برخی از مشاغلی که می توانند در این دسته قرار گیرند عبارتند از سرور، آشپز خط، صندوقدار، کارگران تعمیر و نگهداری، منظره ساز و غیره.

 

 فرآیند EB-3 

از آنجایی که گرین کارت EB-3 یک گرین کارت مبتنی بر اشتغال است، باید کارفرمایی وجود داشته باشد که مایل به حمایت از متقاضی باشد. سپس کارفرما باید برای دریافت گواهینامه کار PERM به وزارت کار درخواست دهد. به طور خلاصه، اخذ گواهینامه کار PERM  در آن کارفرمایان در ایالات متحده باید از پروتکل خاصی که توسط وزارت کار ایجاد شده است پیروی کنند تا نشان دهند که برای استخدام کارمندان ایالات متحده تلاش کرده اند و شکست خورده اند.

 

پس از اخذ گواهینامه کار PERM، کارفرما درخواست مهاجرت I-140 برای کارگر خارجی را از طرف متقاضی به USCIS ارسال می کند.

 

هنگامی که فرم I-140 آنها پردازش شد، با فرض اینکه تاریخ اولویت جاری است – سهمیه گرین کارت که در ابتدای مقاله خود ذکر کردیم – متقاضیان در ایالات متحده می توانند فرم I-485 (تعدیل وضعیت) را ارسال کنند، در حالی که آن ها در خارج از ایالات متحده می توانند از طریق کنسولگری های ایالات متحده به مرحله نهایی دریافت گرین کارت ادامه دهند.

 

تفاوت بین برنامه های H-1B و EB-3

اول از همه، هر دو برنامه به شما اجازه می دهند در ایالات متحده بمانید و کار کنید. با این حال، EB-3 هم اقامت دائم و هم اجازه کار (گرین کارت) را ارائه می دهد، در حالی که H-1B فقط یک اقامت موقت و یک مجوز کار ارائه می دهد. دارندگان H-1B می توانند این مجوزها را حداکثر به مدت 6 سال در ایالات متحده داشته باشند.

 

دوم، تفاوت هایی بین الزامات EB-3 و H-1B وجود دارد. برای واجد شرایط بودن برای گرین کارت EB-3، باید مدرک لیسانس و پیشنهاد شغلی یا پیشنهاد شغلی تمام وقت غیر فصلی داشته باشید. درخواست H-1B شما را ملزم می کند که هم مدرک لیسانس یا بالاتر داشته باشید و هم یک پیشنهاد شغلی برای موقعیتی که به مدرک شما نیاز دارد.

 

علاوه بر این، با توجه به تعداد بالای درخواست های H-1B، USCIS به طور تصادفی متقاضیان را انتخاب می کند تا هر ساله به قرعه کشی رسیدگی شود. این بدان معنی است که درخواست شما باید به صورت تصادفی انتخاب شود و متعاقباً توسط USCIS تأیید شود تا ویزای H-1B خود را دریافت کنید. از سوی دیگر، برنامه های EB-3 مشمول قرعه کشی نمی شوند.

 

قرعه کشی ویزا H-1B در مقابل لاتاری گرین کارت آمریکا

 

EB-3_visa

در نهایت، H-1B اغلب مسیری است که مردم برای دریافت EB-3 طی می کنند. قبل از دریافت وضعیت گرین کارت با EB-3، افراد می توانند شغلی با ویزای H-1B پیدا کنند و درخواست EB-3 خود را از طریق همان کارفرما ارسال کنند.

 

آیا امکان درخواست برای EB-3 با مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر وجود دارد؟

افرادی که دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر هستند، واجد شرایط درخواست گرین کارت EB-3 هستند. با این حال، داشتن مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا ممکن است متقاضی را برای رده EB-2 گرین کارت واجد شرایط کند.

 

آیا می توانم بدون داشتن مدرک لیسانس گرین کارت EB-3 دریافت کنم؟

برای واجد شرایط بودن برای گرین کارت EB-3، یکی از سه شرط لازم، همانطور که در بالا ذکر شد، باید برآورده شود. ما می‌توانیم این شرایط را به‌عنوان داشتن مدرک لیسانس، حداقل دو سال سابقه کار.

 

آیا می توانم بستگانم را با گرین کارت EB-3 به ایالات متحده بیاورم؟

همسران و فرزندان مجرد زیر 21 سال افرادی که فرم I-140 آنها پردازش و تأیید شده است، ممکن است واجد شرایط درخواست پذیرش در ایالات متحده باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top