ایرانی‌ها بدون دریافت ویزا به کدام کشورها می‌توانند سفر کنند؟

ایرانی‌ها بدون دریافت ویزا به کدام کشورها می‌توانند سفر کنند؟

ایرانی‌ها بدون دریافت ویزا به کدام کشورها می‌توانند سفر کنند؟ آخرین رتبه‌بندی معتبرترین گذرنامه‌های جهان در سال ۲۰۲۳ در حالی اعلام شد که صاحب جایگاه نخست این رتبه‌بندی برای اولین بار طی پنج سال اخیر تغییر کرد.

 

تسهیل صدور ویزای لهستان برای کارگران ایران، ترکیه و…

 

به این ترتیب ژاپن پس از پنج سال جایگاه معتبرترین پاسپورت جهان را از دست داد تا این عنوان به سنگاپور برسد. رده‌بندی گذرنامه‌های جهان هر سه ماه یک بار براساس شاخص «هِنلی» صورت می‌گیرد. صاحبان گذرنامه سنگاپور می‌توانند بدون دریافت روادید به ۱۹۲ مقصد از مجموع ۲۲۷ مقصد ممکن در سطح جهان سفر کنند.

 

ژاپن از جایگاه اول به رتبه سوم رده‌بندی سقوط کرده است. این در حالی است که سه کشور اروپایی یعنی آلمان، ایتالیا و اسپانیا به طور مشترک در جایگاه دوم قرار دارند. دارندگان پاسپورت این سه کشور می‌توانند بدون دریافت ویزا به ۱۹۰ مقصد سفر کنند.

 

همانطور که پیش از این اشاره شد سنگاپور هم‌اکنون جایگاه نخست را در فهرست معتبرترین گذرنامه‌های جهان در اختیار دارد. فهرست معتبرترین پاسپورت‌های جهان پس از این کشور به این شرح است:

۲-آلمان، ایتالیا و اسپانیا

۳-ژاپن، اتریش، فنلاند، فرانسه، لوکزامبورگ، کره‌جنوبی و سوئد

۴-دانمارک، ایرلند، هلند و بریتانیا

۵-بلژیک، جمهوری چک، مالت، نیوزیلند، نروژ، پرتغال و سوئیس

۶-استرالیا، مجارستان و لهستان

۷-کانادا و یونان

۸-لیتوانی و آمریکا

۹-لتونی، اسلوواکی و اسلوونی

۱۰-استونی و ایسلند

 

افغانستان همچون فهرست قبلی همچنان در قعر جدول رده‌بندی معتبرترین گذرنامه‌های جهان قرار دارد. صحبان پاسپورت افغانستان تنها می‌توانند به ۲۷ مقصد بین‌المللی بدون نیاز به دریافت روادید سفر کنند.

 

عراق و سوریه پس از افغانستان کم‌اعتبارترین گذرنامه‌ها را دارند. پس از این کشورها به ترتیب پاکستان، یمن و سومالی، فلسطین و نپال، کره‌شمالی، بنگلادش، لیبی و سریلانکا و کوزوو قرار دارند.

 

ایران در جایگاه نود و سوم رده‌بندی معتبرترین گذرنامه‌های جهان قرار دارد. دارندگان گذرنامه ایرانی می‌توانند بدون دریافت ویزا به ۴۴ مقصد بین‌المللی سفر کنند.

 

ایرانی‌ها بدون دریافت ویزا به کدام کشورها می‌توانند سفر کنند؟

دارندگان گذرنامه ایران می‌توانند بدون دریافت روادید به کشورهایی در خاورمیانه از جمله ارمنستان، لبنان، قطر، سوریه، عمان و ترکیه سفر کنند. پاکستان، جمهوری آذربایجان، گرجستان، قزاقستان، هائیتی، مالزی، مالدیو، بولیوی و ونزوئلا از دیگر کشورهایی هستند که ایرانی‌ها اجازه ورود به آنها را بدون دریافت ویزا دارند.

 

صاحبان گذرنامه ایرانی همچنین امکان سفر به ۱۵ کشور آفریقایی را بدون نیاز به دریافت ویزا دارند. سومالی، رواندا، زیمبابوه، موریتانی و موزامبیک از جمله این کشورها هستند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top