کار در خارج

کار در خارج از کشور یکی از مهمترین معضلات مردم ایران بوده و اکنون به دلیل شرایط زندگی در افراد تلاش می کنند از طریق کار مهاجرت کنند. افرادی که در خارج از کشور کار می کنند با استاندارد بالا زندگی می کنند و سبک زندگی آنها تا حدودی تغییر می کند. همانطور که می دانید کار در خارج کشور مزایا خود را دارد. از جمله مزایای آن می توان به درآمد بالاتر، امکانات آموزشی و شغلی بهتر می باشند و معایب آن نیز آشنا نبودن با قوانین کاری کشور جدید و سخت بودن یافتن کار و اخذ ویزای کاری مناسب هست. ما در ویزا شی در کنار شما هستیم. مشاوران ما انواع برنامه های مهاجرت کاری و راههای اخذ ویزای کشورهای تراز اول جهان را به شما معرفی می کنند تا راحت تر بتوانید مجوز کار در کشور مورد نظر خود را بدست بیاورید.

شخص برای مهاجرت از طریق کار، نیازمند داشتن مجموعه‌ای از مدارک و شرایط است. داشتن مدرک دانشگاهی، تسلط بر زبان کشور مقصد، رزومه مناسب، داشتن اجازه کار و یا ویزای کار از کشور مقصد، سن مناسب و غیره نمونه‌هایی از مدارک و شرایط مورد نیاز است.

 

اگرچه یافتن شغل در خارج از کشور می‌تواند یک پروسه طولانی باشد، اما درواقع قابل دستیابی و امکان‌پذیر است. ابتدا باید باتوجه به مولفه‌هایی که در بالا ذکر شد، کشور مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس مراحل کاریابی را پشت‌سر بگذارید. روش‌های مختلف برای کاریابی در خارج از کشور وجود دارند. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

یافتن کار در خارج از طریق آژانس‌های کاریابی

یافتن کار در خارج از طریق وب‌سایت کاریابی معتبر

جستجو به صورت حضوری

کسب تجارب حرفه‌ای جدید
آشنایی با فرهنگ و تمدن جدید
جذاب‌تر کردن سی وی (CV) شخص برای کارفرماهای دیگر
فراهم شدن شرایط پیشرفت و ارتقای شغلی
امکان یادگیری و تسلط بر زبانی دیگر

به طور کلی ویزای مهاجرت برای کشورهای اروپایی، کانادا و آفریقای جنوبی به دو دسته تقسیم می شوند. ویزای جاب آفر و ویزای جاب سیکر.

ویزای جاب آفر
ویزای جاب آفر ویزایی است که برای اخذ آن فرد نیاز به داشتن پیشنهاد کاری از کارفرمایی در کشور موردنظرش دارد. ارسال پیشنهاد کاری در کشورهای اروپایی و کانادا و آفریقای جنوبی روندی دارد و به این صورت است که فرد ابتدا عنوان شغلی مورد نظر خود را به مدت 3 ماه در کشور خود و اگر موفق به جذب نیرو نشد 3 ماه دیگر در محدوده خود (اتحادیه اروپا، قاره کانادا، قاره آفریقا) آگهی می کند و اگر نیروی کار متقاضی متخصص برای آن پیدا نشد اقدام به جذب نیروی بین المللی می کند و در این مرحله متقاضی می تواند به سایت ها و مراکر کاریابی معتبر در کشور مد نظر خود مراجعه نموده و اقدام به مکاتبه با کارفرما و جلب رضایت وی برای اخذ جاب آفر و در نتیجه ویزای کاری نماید.

ویزای جاب سیکر
نوع دیگری از ویزا، که اخذ آن آسان تر است و شرایط خاصی برای اخذ آن تعریف نشده است، ویزای جاب سیکر یا جستجوی کار است که در کشورهای معدودی مثل اتریش، آلمان و آفریقای جنوبی قابل اخذ است که از طریق امتیاز بندی به افراد واجد شرایط دارای مشاغل مورد نیاز اعطا می شود که به وسیله آن فرد می تواند از 6 ماه تا 1 سال را در آن کشور حضور پیدا کرده و به کاریابی مشغول شود و به محض پیدا کردن کار و اخذ جاب آفر بتواند ویزای کار اخذ نموده و در آن کشور مشغول به کار و زندگی شود.

مدارک مورد نیاز برای کار در خارج برای هر کشوری متفاوت است. شرایط کلی برای تمامی آنها وجود دارد که به قرار زیر است:

ارائه دعوت‌نامه معتبر از کارفرمای کشور مورد نظر
ارائه فرم تکمیل شده درخواست کار
ترجمه رسمی مدارک تحصیلی (شامل گواهی پایان دوره سه ساله دوره راهنمایی، گواهی پایان دوره متوسطه، گواهی پایان دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد)
مدارک مربوط به زبان، سوابق کاری و رزرو بلیت و هتل در کشور مورد نظر
ارائه رزومه کاری و مهارتی در زمینه شغلی مربوطه
دو قطعه عکس
مدارک شناسایی مانن اصل و کپی شناسنامه یا کارت ملی به همراه اصل و کپی پاسپورت
گواهینامه تمکن مالی و ارائه بیمه‌نامه

کانادا ، ژاپن ، استرالیا ، آلمان ، ایتالیا ، عمان و … از جمله کشورهای مناسب برای اخذ اجازه کار یا همان work permit هستند.