بریتانیا صدور ویزاهای دانشجویی را کاهش می دهد

بریتانیا صدور ویزاهای دانشجویی را محدود می‌کند

پس از اینکه مشخص شد آمار مهاجرت خالص به خاک بریتانیا به رکورد بی‌سابقه نیم میلیون رسیده است، خبرها حاکی از آن است که نخست‌وزیر بریتانیا قصد دارد اعطای ویزاهای دانشجویی رشته‌های «کم-کیفیت» و افراد تحت تکفل آن‌ها را محدود کند.

 

کشورهایی که بهترین ویزای کار پس از تحصیل را دارند
برترین دانشگاه های بریتانیا که می توانید بدون آیلتس در آن تحصیل کنید

 

این خبر دقیقا یک ماه پس از آغاز به‌کار ریشی سوناک به عنوان نخست‌وزیر بریتانیا مطرح شده است. آقای سوناک که خود اولین نخست‌وزیر غیرسفیدپوست در بریتانیا به حساب می‌آید حالا باتوجه به اوضاع اقتصادی بریتانیا می‌بایست سیاست‌های جدیدی را اعمال کند.

 

نخست‌وزیر بریتانیا قصد دارد شمار کلی آمار مهاجرت را کم کند و در نتیجه صدور ویزای همراهان دانشجویان بین‌المللی با مانع مواجه خواهند شد و اعطای پذیرش به دانشجویان خارجی نیز تنها به دانشگاه‌های تراز اول این کشور محدود خواهد شد.

 

این طرح در راستای پیشنهاد سوئِلا بٍراوٍرمَن وزیر کشور بریتانیا بوده که نسبت به صدور ویزا برای همراهان و خانواده‌های دانشجویان خارجی که عموما در دانشگاه‌های معتبر پذیرش نشده بودند، اعتراض داشته است.

 

تخمین زده می‌شود که در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن ۲۰۲۲، حدود ۵۰۴ هزار نفر بیشتر از افرادی که از بریتانیا خارج شده‌اند به این کشور وارد شده‌اند. این رقم در مدت مشابه سال قبل ۱۷۳ هزار نفر بوده است.

 

آمار مهاجرت دائم دانشجویان خارجی به بریتانیا
اداره آمار ملی بریتانیا (ONS) این جهش را ناشی از صدور ویزا برای اوکراینی‌ها و شهروندان هنگ‌کنگ و دانشجویانی اعلام کرده که از خارج از اتحادیه اروپا وارد این کشور شده‌اند.

 

طبق این آمار، افرادی که با ویزاهای دانشجویی وارد بریتانیا می‌شوند، بیشترین درصد مهاجرت طولانی‌مدت اتباع غیر اروپایی را به خود اختصاص داده‌اند. این رقم چیزی در حدود ۲۷۷ هزار نفر است که ۳۹ درصد از کل مهاجرت‌ها را در بر می‌گیرد.

 

سخنگوی رسمی دفتر نخست‌وزیر بریتانیا در این‌باره گفت که «شرایط بی‌سابقه و منحصربه‌فردی» بوجود آمده است. او افزود: «نخست وزیر گفته است که می‌خواهد مهاجرت خالص کاهش یابد، هرچند چارچوب زمانی خاصی برای آن تعیین نکرده است.»

 

در همین حال، وزیر کشور بریتانیا با اشاره به جنگ در اوکراین، مهاجرت از افغانستان و سرکوب‌ها در هنگ‌کنگ به عنوان عوامل افزایش آمار مهاجرت به بریتانیا، گفت که دولت این کشور همچنان به کاهش مهاجرت در طول زمان متعهد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top