بهترین شهرهای جهان برای زندگی در سال 2022

رتبه بندی بهترین شهرهای جهانی برای زندگی در سال 2022 توسط Global Finance از امتیازی که منعکس کننده هشت معیار متمایز است به دست آمده است: قدرت اقتصادی. تحقیق و توسعه؛ تعامل فرهنگی؛ زیست پذیری؛ محیط؛ دسترسی؛ مرگ و میر کووید- 19و نرخ رشد سالانه جمعیت همه این عوامل برای تعیین کمیت کیفیت زندگی مردم ساکن در مناطق شهری حیاتی هستند. همه معیارها به منظور کمی سازی صحیح آنها در یک امتیاز کلی و ارائه مقیاسی برای مقایسه، نرمال سازی شدند.

 

داده ها را از کجا آوردیم؟

شش عامل اول (قدرت اقتصادی، تحقیق و توسعه، تعامل فرهنگی، زیست‌پذیری، محیط زیست و دسترسی) از شاخص قدرت شهر جهانی می‌آیند. این مطالعه تعداد بی‌شماری از نمرات را ارائه می‌کند که جنبه‌های مختلف زندگی شهری از جمله عوامل فرهنگی، فناوری، محیطی و اقتصادی را سنجش می‌کند. فهرست شهرها در گزارش آنها مبنای تصمیم گیری ما در مورد اینکه چه شهرهایی را در لیست خود قرار دهیم تشکیل می دهد.

 

شماره 10 | امستردام. هلند

آمستردام از رتبه چهاردهم در فهرست سال 2020 به رتبه 10 صعود شگفت‌انگیز داشت و امتیازات بالاتری نسبت به سایر شهرهای اروپایی مانند وین، برلین و کپنهاگ به دست آورد. یکی دیگر از عوامل این است که آمستردام در مقایسه با رقبای اروپایی خود هزینه کمتری برای زندگی و حمل و نقل دارد.

شماره 9 | شهر نیویورک، ایالات متحده آمریکا

شهر نیویورک به دلیل اقتصاد قوی، اهمیت فرهنگی و تحقیق و توسعه، تنها شهر آمریکا در رتبه بندی امسال است. عواملی که آن را از رتبه چهارم در سال 2020 به رتبه نهم در سال 2022 کاهش می دهد، نرخ بسیار بالای مرگ و میر ناشی از کووید-19 در ایالات متحده و هزینه های سرسام آور زندگی در شهر، یعنی اجاره بها است.

شماره 8 | پکن، چین

صعود پکن به 10 شهر برتر برای زندگی با توجه به اینکه در سال 2020 در رده 22 قرار گرفت، غافلگیرکننده است. پکن از نظر زیست پذیری امتیاز ضعیفی کسب می کند – اگرچه اخیراً تغییر کرده است – و سطوح بالای آلودگی آن نمره زیست محیطی ضعیفی را به همراه دارد. با این وجود، رتبه پکن از نرخ پایین مرگ و میر ناشی از کووید-19 در چین و رشد تقریباً 2 درصدی جمعیت این شهر در سال گذشته سود برده است. پکن ممکن است مشکلاتی داشته باشد، اما این شهر همچنان در حال رشد و تکامل است.

شماره 7 | پاریس، فرانسه

پاریس اخیراً آسیب های زیادی دیده است. نرخ مرگ و میر کووید-19 فرانسه بالاتر از میانگین جهانی بوده است و رشد جمعیت پاریس حداقل است. با این حال، پاریس در معیارهای سنتی مانند اهمیت فرهنگی و زیست پذیری امتیاز خوبی کسب می کند.

شماره 6 | سیدنی، استرالیا

درست بعد از شهر استرالیایی ملبورن، سیدنی قرار دارد و آنها در بسیاری از نقاط قوت مشترک هستند: امنیت محیط زیست، اقتصاد نسبتاً قوی که به خوبی در حال رشد است، و قرنطینه های دولت استرالیا موفق شد سرانه مرگ و میر ناشی از کووید-19 را محدود کند.

شماره 5 | ملبورن، استرالیا

ملبورن رتبه پنجم خود را از رده بندی سال 2020 با قوی بودن در زمینه محیط زیست حفظ کرد.ملبورن نیز علیرغم همه گیری کرونا، رشد جمعیت قابل توجهی را تجربه کرد.

شماره 4 | سنگاپور، جمهوری سنگاپور

سنگاپور نقاط قوت مشابهی با دیگر شهرهای آسیایی در 10 شهر برتر امسال دارد. از نظر قدرت اقتصادی، اهمیت فرهنگی و ایمنی محیطی امتیاز متوسطی کسب کرد و سرانه مرگ و میر ناشی از کووید-19 را با موفقیت محدود کرد.

شماره 3 | شانگهای، چین

با استفاده از معیارهای سنتی، شانگهای در میان 10 شهر برتر قرار می گیرد زیرا امتیازات آن در زمینه قدرت اقتصادی، اهمیت فرهنگی و ایمنی زیست محیطی چیزهای زیادی را برای بالا بردن سطح کیفیت زندگی در این شهر دارد. چیزی که شانگهای را متمایز می کند، آمار مرگ و میر فوق العاده پایین کووید-19 به دلیل سیاست های چین و رشد شدید جمعیت آن است.

شماره 2 | توکیو ژاپن

توکیو با کسب امتیاز بسیار بالا در مبارزه با کووید-19 مقام دوم را به خود اختصاص داد. این شهر همچنین به طور مداوم اشتیاق به تحقیق و توسعه در بخش های فناوری را نشان می دهد و سیستم حمل و نقل عمومی عظیم آن سطح بالایی از دسترسی را ارائه می دهد. با این حال، توکیو در یک زمینه کلیدی ضعف دارد: رشد جمعیت. توکیو یکی از معدود شهرهایی است که در میان 10 شهر برتر جهان در سال گذشته کاهش جمعیت داشته است.

شماره 1 | لندن، انگلستان

لندن با نمرات بالا در همه زمینه ها به جز کووید-19 مقام اول را به خود اختصاص داده است، زیرا بریتانیا با افزایش قابل توجه تعداد مبتلایان از ابتدای همه گیری تا ژانویه 2022 روبرو بوده است. با این وجود، قدرت لندن در فرهنگ، دسترسی، و رشد جمعیت به طرز شگفت انگیزی آن را بالاتر و فراتر از هر شهر دیگری در جهان قرار داد.

بسیاری از شهرهای اروپایی که در معیارهای سنتی امتیاز بالایی کسب کردند – از جمله برلین (16)، هلسینکی (17)، استکهلم (18) و زوریخ (19) – همچنین دارای نرخ بالای مرگ و میر ناشی از کووید-19 بودند. این شهرها همچنین رشد جمعیت نسبتاً کمی داشتند، همانطور که اخیراً در بسیاری از اروپا رایج بوده است. شهرهای ایالات متحده مانند لس آنجلس (35) و بوستون (41) با شرایط مشابهی از سرانه بالای مرگ و میر ناشی از کووید-19 و رشد کم جمعیت روبرو بوده اند. این عوامل باعث شد که بسیاری از شهرهای کشورهای توسعه یافته غرب در رتبه بندی امسال امتیاز ضعیفی کسب کنند.

 

رشد جمعیت همراه با نرخ پایین مرگ و میر کووید-19 عوامل کلیدی برای افزایش رتبه‌بندی برخی از شهرهای آسیایی در مقایسه با سال 2020 است. هنگ کنگ (11)، دبی (12)، سئول (13)، بانکوک (22) رشد جمعیت بالایی را نشان داد و در محدود کردن مرگ و میر ناشی از کووید-19 به خوبی عمل کرد. در چین، قرنطینه های شدید در شهرهای خاص آنقدر در جلوگیری از مرگ و میر ناشی از کووید-19 موفقیت آمیز بود که پکن و شانگهای به ترتیب از رتبه های 21 و 22 در رتبه بندی سال 2020 و به 10 رتبه برتر رتبه بندی امسال سعود کردند.

 

از سوی دیگر، شهرهایی با نرخ رشد بالای جمعیت مانند کوالالامپور (24)، ژوهانسبورگ (48) و قاهره (38) به دلیل نمرات ضعیفشان در هفت معیار دیگر، آنها را از رسیدن به 10 رتبه اول باز داشتند.

Best Cities to Live in 2022 Full Ranking

RankCityCountry
1LondonUnited Kingdom
2TokyoJapan
3ShanghaiChina
4SingaporeRepublic of Singapore
5MelbourneAustralia
6SydneyAustralia
7ParisFrance
8BeijingChina
9New YorkUnited States
10AmsterdamNetherlands
11Hong KongChina
12DubaiUAE
13SeoulSouth Korea
14CopenhagenDenmark
15TorontoCanada
16BerlinGermany
17HelsinkiFinland
18StockholmSweden
19ZurichSwitzerland
20ViennaAustria
21MadridSpain
22BangkokThailand
23VancouverCanada
24Kuala LumpurMalaysia
25FrankfurtGermany
26TaipeiTaiwan
27DublinIreland
28IstanbulTurkey
29GenevaSwitzerland
30BarcelonaSpain
31OsakaJapan
32Tel AvivIsrael
33FukuokaJapan
34BrusselsBelgium
35Los AngelesUnited States
36CairoEgypt
37San FranciscoUnited States
38MilanItaly
39JakartaIndonesia
40MoscowRussia
41ChicagoUnited States
42ChicagoUnited States
43Washington, D.C.United States
44Buenos AiresArgentina
45MumbaiIndia
46Sao PauloBrazil
47Mexico CityMexico
48JohannesburgSouth Africa

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top