تبدیل ویزای شینگن آلمان به اجازه اقامت

ویزای شینگن آلمان یک ویزای کوتاه مدت است که به شما اجازه می دهد تا حداکثر 90 روز در هر کشوری که بخشی از منطقه شینگن است به دلیل سفر، دلایل پزشکی، اهداف تحصیلی کوتاه مدت یا دلایل تجاری بمانید.

 

هزینه ویزای شینگن
راهنمای دریافت ویزای توریستی و ویزیتور آلمان

 

در مقابل، اجازه اقامت به شما این امکان را می دهد که به مدت طولانی (چند ماه یا چند سال) در آلمان زندگی کنید.

 

آیا می توانم ویزای شینگن آلمان را به اجازه اقامت تبدیل کنم؟
در بیشتر موارد، نمی توانید ویزای شینگن را به اجازه اقامت آلمان تبدیل کنید. برای دریافت اجازه اقامت، باید با ویزای ملی D آلمان وارد آلمان شده باشید. تنها در صورتی می توانید ویزای شینگن آلمان را به اجازه اقامت تبدیل کنید که سه شرط زیر را داشته باشید:

طبق قانون اقامت آلمان، شما حق قانونی دریافت مجوز اقامت دارید. و
این حق قانونی پس از ورود شما به دست آمد. و
حق قانونی در داخل قلمرو فدرال رخ داده است.

به عنوان مثال، اگر شما پدر یا مادر فرزندی با تابعیت آلمانی شوید که در طول اقامت خود با ویزای شینگن در آلمان به دنیا آمده است، چنین می شود.

 

این بدان معناست که شما حق ندارید ویزای شینگن آلمان خود را به اجازه اقامت تغییر دهید اگر:

شما در یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا (به عنوان مثال، در اتریش) ازدواج می کنید.
شما به دلیل تحصیل، آموزش یا دلایل اقتصادی قصد اقامت دارید.
کودکی متولد می شود اما تابعیت آلمانی ندارد.

 

به جای آن چه باید بکنم؟
اگر می خواهید بیش از سه ماه در آلمان بمانید، دو گزینه دارید:

شما با ویزای ملی آلمان (D) وارد آلمان می شوید و سپس برای اجازه اقامت اقدام می کنید. اگر در آلمان شغلی پیدا کرده اید، اگر در یک موسسه آلمانی تحصیل می کنید، یا اگر برای الحاق خانواده درخواست می کنید، می توانید برای ویزای ملی درخواست دهید.

شما می توانید برای تمدید ویزای شینگن خود اقدام کنید. اگر نیاز دارید بیشتر از زمانی که ویزای شینگن شما اجازه می دهد در آلمان بمانید، می توانید برای تمدید درخواست دهید. با این حال، تمدید ویزای شینگن تنها در موارد خاص اعطا می شود (به عنوان مثال به دلایل بهداشتی، سیاسی، یا سایر دلایل اجتماعی، شما نمی توانید آلمان را بدون به خطر انداختن خود ترک کنید).

 

1. تغییر از ویزای اقامت طولانی مدت آلمان به اجازه اقامت آلمان
پس از ورود به آلمان با ویزای طولانی مدت، می توانید برای اجازه اقامت در اداره مهاجرت (Ausländerbehörde) در شهر آلمانی که در آن زندگی خواهید کرد، درخواست اقامت دهید. مجوز اقامت مطابق با نوع اقامت طولانی مدت صادر می شود. ویزایی که درخواست کردید انواع ویزای طولانی مدت آلمان عبارتند از:

 

ویزای دانشجویی آلمان ویزایی است که به شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی اجازه می دهد در آلمان تحصیل کنید. اگر قصد دارید بیش از 90 روز در آلمان تحصیل کنید، باید برای ویزای دانشجویی آلمان اقدام کنید. در غیر این صورت، اگر کمتر از 90 روز در آلمان تحصیل خواهید کرد، به جای آن باید برای ویزای شینگن اقدام کنید.

 

ویزای دوره زبان آلمانی نوعی ویزای آموزشی است که به شما امکان می دهد دوره های فشرده ای را در آلمان به مدت سه ماه تا یک سال بگذرانید. دوره زبانی که می خواهید بگذرانید باید حداقل 18 ساعت باشد.

 

ویزای جویای کار برای کسانی که می خواهند به مدت شش ماه در آلمان بمانند و به دنبال کار باشند بسیار مناسب است. در این مدت نمی توانید شروع به کار کنید. با این حال، اگر در این مدت شغلی پیدا کردید، می توانید برای ویزای کار آلمان اقدام کنید.

 

ویزای کار به شما امکان می دهد به مدت دو سال در آلمان زندگی و کار کنید. شما واجد شرایط دریافت ویزای کار هستید اگر فردی با صلاحیت بالا یا یک انتقال درون شرکتی باشید. اگر شهروند اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس هستید، نیازی به ویزای کار آلمان ندارید.

 

ویزای فریلنس آلمان به شما این امکان را می دهد که به عنوان فریلنسر در آلمان کار کنید. این نوع ویزا سه سال اعتبار دارد. دو نوع ویزای فریلنسری وجود دارد: ویزای آزاد (Freiberufler) و ویزای خوداشتغالی (Selbständiger).

 

ویزای دانشمند میهمان آلمان / ویزای دانشمند بازدید کننده به شما اجازه می دهد به آلمان بروید و در فرصت های تحقیقاتی مختلف شرکت کنید. در صورت نیاز به اقامت بیشتر در آلمان، این ویزا قابل تمدید است. با ویزای تحقیقاتی آلمان می توانید همسر و خانواده خود را نیز بیاورید.

 

ویزای درمان پزشکی آلمان نوعی ویزای طولانی مدت است که از طریق آن می توانید پس از اثبات توانایی مالی کافی، مراقبت های پزشکی را در آلمان دریافت کنید.

 

ویزای اتحاد خانواده آلمان این فرصت عالی را ارائه می دهد که پس از اقامت در آلمان، خانواده خود را با خود ببرید.

 

2. درخواست برای تمدید ویزای شینگن آلمان
اگر می خواهید بیشتر از زمانی که ویزای شینگن به شما اجازه می دهد در آلمان بمانید، می توانید برای تمدید آن نیز اقدام کنید. شما باید در نزدیکترین نقطه خدمات اداره ثبت اتباع خارجی در آلمان درخواست دهید. با این حال، باید دلیل محکمی برای تمدید ویزای شینگن خود ارائه دهید. اگر یکی از دلایل ذکر شده در زیر را دارید می توانید برای تمدید ویزای شینگن اقدام کنید.

ورود دیرهنگام
دلایل بشردوستانه
فورس ماژور
دلایل شخصی مهم

شما باید قبل از انقضای ویزا درخواست دهید. در غیر این صورت اخراج خواهید شد.

 

به یاد داشته باشید که پس از تمدید ویزای شینگن، تنها در آلمان اقامت خواهید داشت، بنابراین اجازه سفر به کشورهای دیگر در منطقه شینگن را ندارید.

 

آیا در صورت ورود بدون ویزا می توانم برای اجازه اقامت آلمان اقدام کنم؟
شهروندان برخی از کشورها می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند و برای اجازه اقامت آلمان از اداره مهاجرت محلی خود (Ausländerbehörde) درخواست دهند. کشورهایی که می توانند بدون ویزا وارد آلمان شوند و پس از ورود برای اقامت درخواست دهند عبارتند از:

استرالیا
کانادا
ایالات متحده آمریکا
نیوزلند
ژاپن
کره جنوبی
اسرائيل

هر فرد دیگری باید از قبل ویزای ملی آلمان را در سفارت آلمان در کشور محل اقامت خود دریافت کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top