تحصیل در آلمان- راهنمای 2022- 2023

وقتی صحبت از تاریخ آموزش و دانشگاه می شود، ما به آلمان مدیونیم. آلمان زادگاه چیزی است که ما آن را “دانشگاه های تحقیقاتی” می نامیم – مکان های بزرگ که همیشه در آنها علم و دانش جدید تولید می شود.

این مدل دانشگاهی از آن زمان سراسر جهان را پوشش داده است و اساساً همان چیزی است که امروزه اکثر دانشگاه ها بخاطر آن راه اندازی شده اند: تولید دانش و اکتشافات جدید. با این تفاسیر، نمی خواهید در آلمان تحصیل کنید، جایی که همه چیز از آنجا شروع شد؟

 

چرا تحصیل در آلمان

دانشگاه های آلمان شهریه ندارند

بله، درست خواندید! تقریباً تمام دانشگاه های دولتی آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت از دانشجویان بین المللی هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند. این یک مزیت بزرگ است، مزیتی که به شما امکان می دهد فقط بر روی هزینه های زندگی تمرکز کنید، مانند مسکن، غذا، حمل و نقل و غیره.

 

آلمان در خط مقدم مهندسی قرار دارد

مهندسی و فناوری به طور کلی برای آلمانی ها ارزش زیادی دارد. چه در مورد خودروها، چه بزرگراه ها یا سازه های تاریخی صحبت کنیم، آلمان همه آن را پوشش داده است. به طوری که تسلا، یکی از مهم ترین تولیدکنندگان خودروهای برقی، تصمیم گرفت کارخانه ای در آلمان افتتاح کند.

 

آموزش عالی با کیفیت بالا

ما اشاره کردیم که دانشگاه های دولتی آلمان رایگان هستند، اما این اشتباه را نکنید که فکر کنید رایگان به معنای کیفیت پایین است. در آلمان دقیقا برعکس است. بیش از 60 دانشگاه و دانشگاه علمی کاربردی (UAS) در مهم ترین رتبه بندی دانشگاه های بین المللی حضور دارند.

مؤسسات آموزش عالی آلمان استانداردهای عالی، انتظارات بالایی دارند و دانشجویان را قادر می سازند تا در زمینه های آکادمیک (و حرفه ای آینده) خود موفق شوند.

 

دستیابی به برتری زبان آلمانی

حتی اگر مدرک تحصیلی زبان انگلیسی را می خوانید، فرصت را از دست ندهید که زبان آلمانی را شروع یا تقویت کنید.

این یک زبان مهم است، به لطف موقعیت آلمان به عنوان یکی از اقتصادهای پیشرو جهان. شرکت‌هایی در آلمان و سایر کشورهای اروپایی مایلند برای فارغ‌التحصیلانی که مهارت‌های آلمانی پیشرفته را در رزومه خود دارند، حقوق بالایی بپردازند.

درست است که آلمانی آسان ترین زبان برای یادگیری نیست. اما اگر با اصول اولیه شروع کنید و به آرامی به پیشرفت خود ادامه دهید، به زودی از پیشرفت خود شگفت زده خواهید شد.

 

چشم انداز شغلی عالی

فارغ التحصیلان دارای مدرک دیپلم از دانشگاه های آلمان در بازار کار، چه در آلمان و چه در سایر کشورها، ارزش زیادی دارند. این به این دلیل است که همه سطح علمی مؤسسات آموزشی آلمان را می شناسند.

چه بخواهید در آلمان بمانید و بخشی از اقتصاد قدرتمند آنها شوید یا به کشور خود بازگردید یا به جای دیگری نقل مکان کنید، مدرک آلمانی همیشه شما را از سایر کاندیداهای شغلی متمایز می کند.

 

کدام دانشگاه ها در آلمان تحصیل کنند

هیچ مشکلی برای یافتن یک دانشگاه عالی برای ادامه تحصیل در آلمان نخواهید داشت. در کل کشور گزینه‌ها و مکان‌های زیادی برای جستجوی گزینه‌های مدرک مورد نظرتان وجود دارد.

آلمان انواع مختلفی از دانشگاه ها و موسسات دارد که کلاس هایی را ارائه می دهند که می توانند برای نیازهای خاص شما اعمال شوند. چه آن دانشگاه‌های تحقیقاتی سنتی، چه دانشگاه‌های علوم کاربردی (Fachhochschulen)، یا موسسات تخصصی هنر و موسیقی، می‌توانید کلاس‌هایی را پیدا کنید که به بهترین وجه با نیازها و علایق شما مطابقت دارند.

 

♦  مدرسه تجارت بین المللی CBS

♦  دانشگاه بین المللی علمی کاربردی IU

♦  موسسه فناوری کارلسروهه (KIT)

♦  دانشگاه RWTH آخن

♦  دانشگاه کلن

 

تحصیل در آلمان چگونه است؟

دانشجویان در آلمان از انواع رویدادهای اجتماعی، هم در دانشگاه های خود و هم در شهرها لذت می برند. با قطار به Oktoberfest بروید، یک جشنواره هنری پیدا کنید یا یک روز را در یکی از موزه‌های تاریخی متعدد در سراسر آلمان بگذرانید.

آلمان همچنین به دلیل ارائه یک محیط چند فرهنگی هیجان انگیز شناخته شده است. شما در کلاس هایی با افرادی از سراسر جهان خواهید بود و متوجه خواهید شد که در شهری که در آن زندگی می کنید به چندین زبان صحبت می شود.

در کلاس های از شما انتظار می رود که توجه خود را با سخنرانی ها، وقت شناسی و کارهای گروهی نشان دهید. این ممکن است افراطی به نظر برسد، اما در طول دوره تحصیلی خود در حال رشد و یادگیری خواهید بود.

 

در چه رشته در آلمان تحصیل کنیم؟

آلمان تقریباً در هر دوره یا رشته ای که تصور کنید، در مقاطع لیسانس، کارشناسی ارشد و دکترا دارد، و دانشجویان در سراسر جهان برنامه های مدرکی را پیدا می کنند که برای آنها جذاب است و آموزش منحصر به فردی ارائه می دهد.

 

در اینجا چند موضوع وجود دارد که می توانید برای تحصیل در آلمان پیدا کنید:

♦  مدارک مدیریت بازرگانی در آلمان

♦  مدرک مهندسی مکانیک در آلمان

♦  مدارک تحصیلی علوم کامپیوتر در آلمان

♦  مدرک زیست شناسی در آلمان

♦  مدرک اقتصاد در آلمان

♦  مدارک علوم محیطی در آلمان

 

شهرهای بزرگ آلمان 

آلمان دارای برخی از بزرگترین شهرهای جهان است و هر کدام داستان خاص خود را برای گفتن دارند. شهرهای سرتاسر آلمان برای دانشجویان عالی هستند و می‌توانند یک زندگی فرهنگی عالی را برای لذت بردن از اوقات فراغت به شما ارائه دهند.

 

برخی از این شهرها را بررسی کنید و درباره نحوه تحصیل در آنجا بیشتر بدانید:

♦  تحصیل در برلین

♦  تحصیل در کلن (کلن)

♦  تحصیل در فرانکفورت آم ماین

♦  تحصیل در هامبورگ

♦  تحصیل در مونیخ

 

 چگونه درخواست شود

بنابراین، چگونه می توان برای یک دانشگاه در آلمان درخواست داد؟ در اینجا چند مرحله مهم وجود دارد:

اگر امیدوارید که می توانید در دانشگاهی در آلمان پذیرفته شوید، این مراحل را دنبال کنید و مطمئن شوید که الزامات را برای درخواست خود آماده کرده اید.

مدارک فارغ التحصیلی خود (دبیرستان یا دانشگاه) را آماده، ارسال یا اسکن کنید. برنامه معمولاً این را “Abitur” می نامد. شما می خواهید دوبار بررسی کنید که مدرک شما توسط دانشگاه های آلمان به رسمیت شناخته شده است.

ممکن است مجبور شوید در آزمون ورودی کتبی شرکت کنید.

قبل از ثبت نام در یک برنامه مدرک، مطمئن شوید که الزامات زبان چیست و آیا باید مهارت های خود را به زبان آلمانی یا انگلیسی اثبات کنید.

عملکرد خود را به عنوان یک دانشجو نشان دهید و مطمئن شوید که میانگین نمرات (GPA) شما در طول تحصیل چقدر بوده است.

برای کمک به شانس خود برای رفتن به آلمان، حتما برای بیش از یک دانشگاه درخواست دهید!

 

راه های مفید برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای دانشگاه آلمان

دوره های آمادگی را بگذرانید

این نوع دوره‌ها به دانشجویان جویای مدرک کمک می‌کنند تا درست قبل از شروع دوره کارشناسی ارشد یا سایر برنامه‌های تحصیلات تکمیلی، تقویت آموزشی بیشتری کسب کنند.

یک برنامه pre-M.B.A., pre-Law, pre-Medicine، و همچنین هر دوره پایه یا آمادگی دیگری که به شما امکان می دهد در برنامه تحصیلی مورد نظر خود تحصیل کنید، امتحان کنید.

 

زبان انگلیسی خود را از طریق یک دوره آمادگی به زبان انگلیسی بهبود بخشید

اگر در یک برنامه تحصیلی در آلمان شرکت می کنید، گاهی اوقات باید ثابت کنید که مهارت های زبانی شما برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها به اندازه کافی خوب است. برخی از مدارس به آلمانی نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به مهارت های انگلیسی قوی نیاز دارند. این دوره ها همچنین شما را برای هر یک از آزمون های زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه ها آماده می کند.

 

آزمون های زبان انگلیسی

دانشگاه‌های آلمان می‌خواهند مدرکی ببینند که شما مهارت‌های خوبی در زبان انگلیسی دارید، تا بتوانید به راحتی در دوره‌های آنها موفق شوید. تقریباً تمام دانشگاه های آلمان این آزمون های رسمی انگلیسی را می پذیرند:

♦  آکادمیک PTE

♦  آیلتس

♦  تافل

♦  C1 پیشرفته

تحصیل کارشناسی در آلمان

کشورهای بسیار کمی در اروپا مانند آلمان دارای ویژگی های جذاب بسیاری برای دانشجویان کارشناسی هستند:

♦  برنامه های تحصیلی برتر

♦  شهریه های پایین (گاهی اوقات بدون شهریه)

♦  هزینه های زندگی مقرون به صرفه

♦  کیفیت عالی زندگی

 

اما وقتی فکر می‌کنید بهتر از این نمی‌شود، کلمه آلمانی مانند «Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitän» (کاپیتان یک شرکت کشتی‌های بخار دانوب) را می‌شنوید و ناگزیر از خود می‌پرسید که چگونه آلمانی‌ها می‌توانند اینگونه صحبت کنند، و چگونه دانشجویان  بین‌المللی موفق به تحصیل در آلمان می شوند؟

 

اگر آلمانی صحبت نمی‌کنید یا به اندازه کافی برای استفاده از آلمانی که در سطح آکادمیک نمی‌دانید و اعتماد به نفس ندارید، وقت آن است که بدانید آلمان دوره های کارشناسی متعددی را برای همه دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

 

دوره های تحصیلی محبوب انگلیسی در آلمان

شما می توانید تقریباً هر رشته ای را که می خواهید در آلمان تحصیل کنید، اما برخی از آنها محبوب تر از بقیه هستند. دانشگاه های محلی برای درخشش در زمینه های دانشگاهی مانند:

♦  لیسانس مهندسی

♦  لیسانس در کسب و کار و مدیریت

♦  لیسانس علوم طبیعی

♦  لیسانس علوم کامپیوتر

♦  لیسانس علوم اجتماعی

 

برترین دانشگاه های آلمانی به زبان انگلیسی

بر اساس رتبه بندی QS، بهترین دانشگاه های آلمانی که مدارک تحصیلی به زبان انگلیسی را ارائه می دهند، در زیر آمده است:

♦  دانشگاه فنی مونیخ (TUM)

♦  دانشگاه هایدلبرگ

♦  LMU مونیخ

♦  دانشگاه آزاد برلین

♦  دانشگاه هومبولت

♦  موسسه فناوری کارلسروهه (KIT)

♦  دانشگاه فنی برلین (TUB)

♦  دانشگاه RWTH آخن

♦  دانشگاه فرایبورگ

♦  دانشگاه توبینگن

 

ما همچنین توصیه می کنیم این دانشگاه ها را در آلمان بررسی کنید:

♦  مدرسه تجارت بین المللی CBS

♦  SRH برلین دانشگاه علوم کاربردی

♦  دانشگاه بین المللی علمی کاربردی IU

♦  دانشگاه بین المللی Karlshochschule

♦  مدرسه متفیلم

 

دانشگاه های رایگان انگلیسی در آلمان

تا زمانی که قصد دارید در یک موسسه آموزش عالی دولتی در آلمان ثبت نام کنید، ما خبرهای خوبی برای شما داریم:

تمامی دانشگاه های دولتی آلمان برای تمامی دانشجویان بین المللی بدون در نظر گرفتن ملیت آنها رایگان است. تنها استثنا ایالت فدرال بادن-وورتمبرگ است که در پایان سال 2017 هزینه های تحصیل را برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA مجدداً معرفی کرد.

در تمام دانشگاه های دولتی دیگر، شما فقط هزینه مدیریتی 100 تا 350 یورو در هر ترم پرداخت می کنید. البته باید به هزینه های زندگی هم فکر کنید که معمولا بین 700 تا 1000 یورو در ماه متغیر است.

 

لیسانس های آموزش داده شده به زبان انگلیسی به این معنی نیست که شما اصلاً به آلمانی نیاز نخواهید داشت.

ثبت نام در یکی از چند صد دوره کارشناسی به زبان انگلیسی موجود در آلمان زندگی آکادمیک شما را آسان تر می کند. بعلاوه، شما با دانشجویان بین المللی دیگری مانند خودتان ملاقات و معاشرت خواهید کرد.

 

با این حال، وقتی صحبت از زندگی روزمره می شود، دانستن کمی آلمانی واقعاً تفاوت را ایجاد می کند. درست مانند بسیاری از نقاط دیگر جهان، مردم محلی در شهرهای کوچک، نسل قدیمی تر و افراد تجاری ترجیح می دهند به زبان مادری خود صحبت کنند.

بنابراین، اگر می‌خواهید آلمان را خانه خود کنید، باید در حین تحصیل در خارج از کشور، دوره‌های آلمانی زبان را نیز بگذرانید. اگر تصمیم دارید در آلمان بمانید و برای مدرک کارشناسی ارشد نیز درخواست دهید، این به شما کمک خواهد کرد.

یادگیری آلمانی اتلاف وقت نیست. شما زبان یکی از قدرتمندترین کشورهای جهان را می دانید و اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در آلمان بمانید، فرصت های شغلی زیادی برای شما باز خواهد شد.

اگر می‌خواهید یک تجربه تحصیلی بین‌المللی داشته باشید، دانشگاه‌های آلمان به لطف لیسانس‌های تدریس شده به زبان انگلیسی و بورسیه‌های مختلف تحصیلی در دسترس هستند.

 

دانشجویانی که مایل به اخذ مدرک لیسانس در آلمان هستند می توانند آلمان را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند. هرساله هزاران دانشجوی بین المللی برای اخذ مدرک لیسانس در رشته های مختلف در آلمان تحصیل می کنند. گرفتن مدرک لیسانس در آلمان با تحصیل دوره های یک ساله یا دو ساله یا حتی سه ساله آسان است. وقتی دانشجویان برای یک، دو یا سه سال در آلمان می‌مانند، می‌توانند زبان آلمانی را در اینجا یاد بگیرند.

برای دانشجویان بین المللی که می خواهند در مقطع لیسانس در آلمان تحصیل کنند، خوب است بدانند که برخی از دانشگاه ها هستند که دوره های لیسانس را فقط به زبان انگلیسی ارائه می دهند.

 

امروزه، مدرک تحصیلی بخشی ضروری از یک حرفه موفق است. اگر می خواهید در آلمان در بهترین دانشگاه های ارائه دهنده مدرک زبان انگلیسی و آلمانی تحصیل کنید، این فرصتی استثنایی برای شماست. ترکیبی عالی از فرصت های عالی برای یادگیری و تبادل فرهنگی.

 

دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی

آلمان، یکی از ارزان‌ترین کشورها برای تحصیل رایگان است و بسیاری از دانشجویان بین‌المللی می‌خواهند به آنجا بروند، زیرا به غیر از تحصیل رایگان، در آنجا کمک هزینه های تحصیلی هم دریافت خواهید کرد. بسیاری از دانشجویان بین المللی مشتاق هستند که بدانند کدام دانشگاه ها در آلمان که به زبان انگلیسی تدریس می کنند، به خصوص اگر به دنبال دانشگاه های برتر هستند.

اکثر دانشجویان به دنبال تحصیل رایگان در دانشگاه های انگلیسی در آلمان هستند و زمانی که پاسخی وجود ندارد، نگران می شوند.

 

دانشگاه های دولتی آلمان برای دانشجویان بین المللی

یک چیزی که از ابتدا باید مشخص باشد: اگر قصد دارید در یک دوره کارشناسی در یک دانشگاه دولتی در آلمان تحصیل کنید، به سختی دوره ای را خواهید یافت که به زبان انگلیسی تدریس شود، زیرا اکثریت مطلق آنها به زبان آلمانی تدریس می شوند.

 

اولین سوالی که به ذهن شما خطور می کند این است که در چه دانشگاه هایی آموزش عالی به زبان انگلیسی ارائه می شود. هیچ‌کس نمی‌خواهد دانشگاهی را فقط به این دلیل که برنامه‌های تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد انتخاب کند، افراد کیفیت تحصیلی که دریافت خواهد کرد را نیز در نظر می‌گیرند.

یکی از فرصت ها برای شما این است که با بررسی وب سایت های دانشگاه ها یک تحقیق آنلاین انجام دهید تا ببینید آیا آنها برنامه های تحصیلی انگلیسی ارائه می دهند یا خیر. ما لیستی از دانشگاه هایی تهیه کرده ایم که فرصت تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان را ارائه می دهند.

 

در اینجا برخی از بهترین دانشگاه های آلمان که دوره های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند، آورده شده است:

♦  Hochschule Mannheim – دانشگاه علوم کاربردی

♦  موسسه فناوری کارلسروهه

♦  دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین

♦  دانشگاه علوم کاربردی برمن

♦  دانشگاه جیکوبز

♦  Technische Universitat Munchen

♦  دانشگاه گوتینگن

♦  موسسه ماکس پلانک

♦  دانشگاه آزاد برلین

♦  Technische Universitat Dresden

♦  دانشگاه علوم کاربردی مونیخ

♦  دانشگاه بن

♦  دانشگاه زارلند

♦  دانشکده مالی و مدیریت فرانکفورت

♦  Technische Universitat Kaiserslautern

♦  دانشگاه هامبورگ

♦  دانشگاه ULM

♦  دانشکده مدیریت HHL لایپزیگ

♦  دانشگاه بایروث

♦  دانشکده مدیریت WHU-Otto Beisheim

♦  دانشگاه اشتوتگارت

♦  دانشگاه RWTH آخن

♦  HTW برلین

♦  Technische Universitat برلین

♦  TU دارمشتات

♦  دانشگاه هوهنهایم

♦  دانشگاه ارفورت

 

دوره های آموزشی در آلمان برای دانشجویان بین المللی

همه می‌دانند که آلمان در صنایعی مانند مهندسی و بازرگانی از برترین کشورهاست، بنابراین داشتن لیسانس‌های انگلیسی مرتبط با این صنایع به معنای دستیابی به موفقیت در این کشور است.

یکی از این تخصص‌های دوره کارشناسی، مدیریت بازرگانی است که به شما ایده‌هایی در مورد اینکه چرا فولکس واگن یا زیمنس آن را ساخته‌اند، می‌دهد. برنامه های مرتبط با کسب و کار ارائه شده توسط دانشگاه های دیگر را بررسی کنید:

♦  دانشگاه علمی کاربردی ماکرومدیا

♦  EBC Hochschule

♦  دانشگاه علوم کاربردی اروپا – BiTS و BTK

 

به عنوان مثال، برخی از بهترین انتخاب هایی که می توانید برای لیسانس انگلیسی در آلمان داشته باشید عبارتند از:

♦  لیسانس مهندسی مکانیک در آلمان

♦  لیسانس مدیریت بازرگانی در آلمان

♦  لیسانس روزنامه نگاری در آلمان

♦  لیسانس علوم اجتماعی در آلمان

 

بهترین تجربه تحصیلی خود را در آلمان در یک دانشگاه بین المللی دریافت کنید

در حالی که بسیاری از دانشگاه های آلمان حداقل چند مدرک تحصیلی به زبان انگلیسی ارائه می دهند، برخی از آنها به طور خاص بین المللی شده اند.

این بدان معناست که آنها بهترین امکانات را برای دانشجویان خارجی دارند که آنها را به کانون جوامع دانشجویی چندفرهنگی تبدیل می کند. بر اساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی دانشگاه هایی مانند:

♦  موسسه فناوری کارلسروهه

♦  دانشگاه فرایبورگ

♦  دانشگاه هایدلبرگ

 

مدارک لیسانس در آلمان شرایط ورود

مقاطع تحصیلی انگلیسی شما باید با ارائه یک آزمون استاندارد که تافل و آیلتس رایج ترین آنها هستند، تسلط مناسب به زبان انگلیسی را نشان دهید.

 

مدارک زیر برای درخواست برای برنامه تحصیلی انگلیسی در آلمان نیاز دارید:

♦  مدارک تحصیلی معتبر

♦  ریز نمرات تایید شده نمرات شما از تحصیلات قبلی

♦  اثبات تسلط به زبان انگلیسی

♦  GRE یا GMAT

♦  نامه های انگیزشی یا توصیه نامه (اختیاری)

 

مدارک تحصیلی شما باید مطابق با استانداردهای آموزش عالی آلمان باشد در غیر این صورت اجازه ورود به دوره معمولی دانشگاه را نخواهید داشت. در چنین موقعیتی، دانشگاه مورد نظر شما ممکن است از شما بخواهد که در یک دوره مقدماتی شرکت کنید تا مهارت ها و دانش لازم برای شرکت در دوره مورد نظر را به شما بدهد.

با توجه به مدرک شما مبنی بر تسلط به زبان انگلیسی، چندین نوع مدرک زبان در دانشگاه های آلمان پذیرفته می شود، اما اغلب تافل و آیلتس هستند.

حداقل نمره لازم برای پذیرش در تافل 80 و در آیلتس 6.5 است اما بسته به دانشگاه و نوع رشته شما تغییر می کند. در مقطع کارشناسی ارشد، سطح زبان انگلیسی از استانداردهای علمی بالاتری برخوردار است، بنابراین حداقل نمرات در مقایسه با دوره های کارشناسی بالاتر است.

به هر حال، ما به شما توصیه می کنیم تا حد ممکن به نمره بالاتری دست یابید، زیرا نقش مهمی در پذیرش شما ایفا می کند، به ویژه در دانشگاه های پرتقاضا، جایی که رقابت شدید است و کمیته های پذیرش باید بر چندین عنصر کلیدی برای پذیرش شما تمرکز کنند.

 

سایر آزمون‌های استاندارد ذکر شده در فهرست، بیشتر در رشته‌های اقتصاد و تجارت مورد نیاز است. اگر چنین دوره‌ای را انتخاب کرده‌اید تا آماده گذراندن GMAT یا GRE همانطور که از دانشگاه انتخابی شما مشخص شده است باشید.

 

دانشگاه های آلمان که برنامه های زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی را ارائه می دهند

در حال حاضر تنها تعداد محدودی برنامه به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه های برتر آلمان وجود دارد. با توجه به ماهیت کمیاب این برنامه ها، اگر واقعاً می خواهید در یک دانشگاه برتر تحصیل کنید، ممکن است مجبور باشید در انتخاب رشته خود کمی انعطاف پذیر باشید.

در زیر فهرست کوتاهی از فرصت‌های موجود برای دانشجویان کارشناسی برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان در دانشگاه‌هایی که در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS® وجود دارد، آورده شده است. این به هیچ وجه یک لیست جامع نیست و دوره های جدید به طور مداوم در حال توسعه هستند، بنابراین مهم است که خودتان تحقیقات بیشتری انجام دهید – با استفاده از جستجوهای آنلاین، DAAD، رتبه بندی ها، سایت ها/ انجمن های دانشجویی و سایر سازمان هایی که مشاوره و راهنمایی ارائه می دهند.

 

دانشگاه فرایبورگ

دانشگاه فرایبورگ علاوه بر ارائه طیف وسیعی از برنامه‌های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی، یکی از معدود دانشگاه‌های آلمانی است که برنامه‌هایی در سطح لیسانس ارائه می‌دهد که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و به دانشجویان بین‌المللی اجازه می‌دهد در مقطع کارشناسی هنر (BA) یا لیسانس تحصیل کنند. علوم (BSc)، بسته به رشته آنها. دانشگاه فرایبورگ دارای شهرتی بین المللی است.

 

Georg-August-Universität Göttingen

Georg-August-Universität Göttingen، در رتبه 181 در رتبه بندی جهانی، مدرک کارشناسی خود را در علوم اکوسیستم مولکولی ارائه می دهد که به زبان انگلیسی تدریس می شود. این دانشگاه همچنین تعدادی برنامه فارغ التحصیلی بین المللی ارائه می دهد.

 

دانشگاه لایپزیگ

شما می توانید برای لیسانس در مطالعات آمریکایی و لیسانس در مطالعات بین المللی فیزیک به زبان انگلیسی در دانشگاه لایپزیگ که در حال حاضر رتبه 531-540 را در رتبه بندی جهانی دارد، تحصیل کنید.

 

دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین

تمامی برنامه ها به زبان انگلیسی در این دانشگاه علمی کاربردی تدریس می شود. با این حال، شما باید شهریه 7200 یورویی (8050 دلار آمریکا) بپردازید. آنها برنامه هایی را در دو دانشکده، معماری و طراحی، به علاوه مدیریت بازرگانی ارائه می دهند. برنامه های تدریس شده به زبان انگلیسی عبارتند از: کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی (MBA)، کارشناسی ارشد طراحی داخلی، لیسانس طراحی داخلی، لیسانس معماری، لیسانس طراحی محصول، لیسانس طراحی گرافیک و ارتباطات بصری و همچنین لیسانس مدیریت بازرگانی با تمرکز بر مدیریت بین المللی و بازاریابی. یا روانشناسی سازمانی و تجارت و مدیریت دیجیتال به عنوان یک برنامه جداگانه.

 

دانشگاه علوم کاربردی راین وال

دانشگاه علوم کاربردی راین وال که یک دانشگاه دولتی با گرایش بین المللی است، مدارک لیسانس مختلفی را ارائه می دهد که به زبان انگلیسی تدریس می شود، از جمله روابط بین الملل، گردشگری و تنوع جنسیتی. هیچ شهریه ای وجود ندارد، بنابراین دانشجویان فقط باید هزینه ترم را بپردازند که در حال حاضر 302.88 یورو (~ 340 دلار آمریکا) است.

 

دانشگاه های انگلیسی در آلمان شهریه رایگان

دوره های تحصیلی کم یا بدون شهریه دلیل اصلی هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل در آلمان است. علاوه بر مقرون به صرفه‌ترین دانشگاه‌های آلمان، دانشگاه‌های آلمانی با هزینه کم یا بدون شهریه در بین بهترین‌های این کشور قرار دارند.

بهترین دانشگاه های آلمانی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند:

♦  دانشگاه فنی مونشن

♦  دانشگاه بن

♦  دانشگاه هامبورگ

♦  TU دارمشتات

♦  FAU ارلانگن نورنبرگ

♦  دانشگاه مونستر

♦  دانشگاه صنعتی هامبورگ

♦  دانشگاه SRH هایدلبرگ

♦  دانشگاه علوم کاربردی Wurzburg Schweinfurt

♦  دانشگاه لایبنیتس هانوفر

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان

با یک اقتصاد قوی که از سیستم آموزش عالی تاریخی و تعداد زیادی دوره به زبان انگلیسی پشتیبانی می کند، جای تعجب نیست که آلمان یکی از مقاصد برتر تحصیلات تکمیلی اروپا باشد.

در واقع، آلمان بیش از هر کشور دیگری در خارج از بریتانیا یا ایالات متحده، دانشگاه های برتر را دارد. بهتر از آن، اکثر مدارک کارشناسی ارشد آلمان هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند.

 

این راهنما اطلاعات دقیق و به روزی را در مورد تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان برای 2022-23 ارائه می دهد. ما نحوه عملکرد سیستم دانشگاه آلمان را همراه با مشاوره در مورد درخواست های تحصیلات تکمیلی و ویزای دانشجویی توضیح داده ایم.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در آلمان

هر کشوری نمی‌تواند خود را «سرزمین ایده‌ها» بخواند، اما تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند برخی بزرگ‌ترین متفکران تاریخ را همراهی کنند. از فلسفه امانوئل کانت تا فیزیک نظری آلبرت انیشتین و ورنر هایزنبرگ: آلمان به عنوان یک نیروگاه فکری به خوبی تثبیت شده است.

 

در اینجا برخی از دلایل در نظر گرفتن آلمان برای کارشناسی ارشد خود در 2022-23 آمده است:

تاریخچه نوآوری و نبوغ – به عنوان قطبی برای انقلاب صنعتی، پیشرفت‌های آلمان در علم و مهندسی به اندازه مشارکت آن در فلسفه، الهیات و هنر مشهور است.

اختراع دانشگاه مدرن – متفکران آلمانی مانند ویلهلم فون هومبولت توسعه دانشگاه تحقیقاتی مدرن را در قرن نوزدهم مدیریت کردند.

دیدگاه بین المللی – حدود 11 درصد از دانشجویان دانشگاه های آلمان از خارج از کشور می آیند. این کشور همچنین فرصت های کاری سخاوتمندانه پس از تحصیل را برای فارغ التحصیلان اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا ارائه می دهد.

مدارک معتبر جهانی – آلمان بیش از هر کشور اروپایی به غیر از بریتانیا دانشگاه های برتر دارد – و مدارک آن در سطح جهانی شناخته شده است.

مقرون به صرفه بودن – اکثر دانشگاه های آلمان برای دوره های کارشناسی ارشد هیچ شهریه ای دریافت نمی کنند. هزینه های زندگی در آلمان نیز در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی بسیار کم است.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در آلمان – جزئیات کلیدی برای سال 2022
دانشگاه ها520
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Heidelberg (1386)
دانشجویان خارجی333,233
طول دوره2 years
شهریهNone
سال تحصیلیOctober to September

 

دانشگاه های آلمان

بیش از 500 دانشگاه در آلمان وجود دارد که بیش از 20000 برنامه تحصیلی ارائه می دهند. این انتخاب بسیار زیادی است!

در اینجا نحوه انتخاب گزینه ی مناسب برای شما آورده شده است:

 

چهار نوع دانشگاه در آلمان وجود دارد:

♦  دانشگاه های تحقیقاتی (Universität) کارهای آکادمیک اصلی (یعنی تحقیقات) را در موضوعات مختلف انجام می دهند. آنها طیف وسیعی از مدارک کارشناسی ارشد و دکترا را اعطا می کنند.

♦  دانشگاه های فنی (Technische Universität) به طور سنتی در تحقیقات علم، فناوری و مهندسی تخصص دارند. اکنون بسیاری در زمینه های موضوعی دیگر مدارک تحصیلی ارائه می دهند.

♦  دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschulen) بر موضوعات عملی مانند مهندسی، تجارت یا علوم اجتماعی تمرکز دارند. آنها اغلب با سازمان های تجاری یا حرفه ای همکاری می کنند.

♦  کالج های هنر، فیلم و موسیقی، آموزش های عملی تخصصی در رشته های خلاقانه را ارائه می دهند. معمولاً داوطلبان باید مهارت ها و تجربه خلاقانه مناسب را نشان دهند.

آلمان همچنین به دلیل موسسات تحقیقاتی خود، مانند مؤسساتی که توسط انجمن ماکس پلانک اداره می شود، مشهور است. این موسسات پروژه های تحقیقاتی مهمی را انجام می دهند و اغلب در مشارکت با دانشگاه ها، مشاغل و صنعت کار می کنند. با این حال، آنها معمولا مدارک تحصیلی کمتر از سطح دکترا را اعطا نمی کنند.

 

دانشگاه های دولتی در مقابل خصوصی

آلمان به 16 ایالت یا لندر تقسیم شده است که هر یک مسئول اداره دانشگاه های دولتی خود هستند. این امر به تأمین بودجه دولتی و تنظیم هزینه هایی که می توانند دریافت کنند، کمک می کند.

حدود 300 دانشگاه دولتی در آلمان وجود دارد و DAAD (سرویس رسمی تبادل آکادمیک آلمان) تخمین می‌زند که حدود 95 درصد از دانشجویان را آموزش می‌دهند.

 

حدود 120 موسسه دیگر دانشگاه های خصوصی هستند. آنها بودجه دولتی دریافت نمی کنند و می توانند هزینه های خود را از طریق شهریه ی دانشجویان تامین کنند. این می تواند به این معنی باشد که هزینه آنها بیشتر از دانشگاه های دولتی است.

 

هر دو دسته از دانشگاه ها دوره های معتبری را ارائه می دهند و برای توسعه برنامه های مدرک خود آزاد هستند. تفاوت اصلی بین آنها مربوط به هزینه هایی است که ممکن است از شما بگیرند.

 

شهرهای دانشگاهی آلمان

در آلمان شهرهای بسیاری وجود دارد که در بین دانشجویان محبوب است، از کلان شهرهای وسیعی مانند برلین گرفته تا شهرهای زیبای دانشگاهی مانند هایدلبرگ.

چه به دنبال هیجان شهر و چه به دنبال فضایی آرام تر باشید، آلمان به احتمال زیاد مکان مناسبی برای شما دارد. اینها برخی از شهرهای اصلی و دانشگاهی در آلمان هستند.

 

♦  تحصیل در برلین

♦  تحصیل در مونیخ

♦  تحصیل در هامبورگ

♦  تحصیل در فرانکفورت

♦  تحصیل در کلن

♦  تحصیل در هایدلبرگ

♦  تحصیل در فرایبورگ

 

مدرک کارشناسی ارشد آلمان

تحصیلات تکمیلی به زبان آلمانی از یک قالب اروپایی رایج پیروی می کند که به عنوان بخشی از فرآیند بولونیا توسعه یافته است.

این بدان معناست که مدارک کارشناسی ارشد آلمان مدارک ” second cycle” هستند: آنها معمولاً مدرک لیسانس (first cycle) را دنبال می کنند و ممکن است دانشجو را برای دکترا (third cycle) آماده کنند.

اکثر مقاطع کارشناسی ارشد در آلمان دوره هایی خاص ارائه می شود (تحقیقات اصلی کارشناسی ارشد در سطح دکترا انجام می شود). شما یک سری ماژول های آکادمیک یا سایر اجزای دوره را تکمیل خواهید کرد و به دنبال آن یک پایان نامه یا پروژه مستقل خواهید داشت.

 

طول دوره و ارزش اعتبار

دوره های کارشناسی ارشد آلمان به طور معمول دو سال (یا دو تا چهار ترم تحصیلی) طول می کشد.

مدرک کامل شما 120 واحد ECTS اعتبار دارد. 90 مورد از این ها از طریق ماژول ها، دوره های آموزشی و امتحانات به دست می آید. 30 باقیمانده به پایان نامه شما تخصیص داده می شود.

 

انواع مدرک

به عنوان دوره های تدریس شده، اکثر مدارک کارشناسی ارشد آلمان MA (کارشناس ارشد هنر) یا MSc (کارشناسی ارشد علوم) را اعطا می کنند. ممکن است از عناوین درجه جایگزین برای برخی از موضوعات تخصصی استفاده شود.

تفاوت اصلی بین برنامه ها به نحوه مطالعه آنها مربوط می شود. به عنوان دوره های تحصیلات تکمیلی ممکن است به صورت متوالی یا غیر متوالی طبقه بندی شود.

 

مدارک متوالی کارشناسی ارشد مستقیماً از یک مدرک کارشناسی مرتبط به دست می آیند (به عنوان مثال، شما ممکن است کارشناسی ارشد بیوشیمی را پس از لیسانس شیمی یا زیست شناسی بخوانید. این دوره ها معمولاً هزینه ای دریافت نمی کنند.

مدارک غیر متوالی کارشناسی ارشد بر روی یک حوزه موضوعی متفاوت یا بسیار تخصصی تمرکز دارد. چنین دوره ای ممکن است به تجربه عملی یا حرفه ای و همچنین مدرک کارشناسی نیاز داشته باشد. این دوره ها بیشتر احتمال دارد هزینه دریافت کنند.

اکثر مدارک کارشناسی ارشد آلمان برنامه های متوالی هستند و به مدرک لیسانس مناسب نیاز دارند.

 

محتوای دوره

اکثر مدارک کارشناسی ارشد آلمان در واحدهای جداگانه یا سایر واحدهای تحصیلی سازماندهی شده اند.

البته محتوای برنامه های مختلف متفاوت خواهد بود. بسته به دوره تحصیلی شما ممکن است از طریق سخنرانی ها، سمینارهای گروهی کوچک، کارگاه های عملی، کار میدانی یا مطالعه مستقل هدایت شده مطالعه کنید:

یک برنامه آکادمیک در یک دانشگاه تحقیقاتی احتمالاً شامل بسیاری از سخنرانی‌ها و سمینارهای اصلی است که توسط کار عملی در آزمایشگاه یا با مطالعه مستقل پشتیبانی می‌شود.

یک برنامه حرفه ای تر در دانشگاه علمی کاربردی ممکن است شامل آموزش های عملی و / یا کارگاه های آموزشی باشد که توسط کارشناسان خارجی و چهره های صنعتی سازماندهی شده است.

یک برنامه هنری در کالج هنر، فیلم و موسیقی بسیار بر توسعه و ارزیابی تخصص و مهارت های عملی شما متمرکز خواهد بود.

 

ارزیابی و نمره گذاری

آلمان از سیستم نمره دهی پنج امتیازی برای برنامه های کارشناسی ارشد و سایر دوره های تدریس شده استفاده می کند. باندهای نمره قبولی از 1.0 (بهترین) تا 4.0 (یک پاس باریک) متغیر است. طیف کامل باندهای درجه برای مدرک کارشناسی ارشد آلمان در جدول زیر آورده شده است:

Masters Grades at German Universities

Grade RangeLabelDetail
1.0 to 1.5Sehr Gut (Very Good / Excellent)The best possible grade, representing exceptional achievement.
1.6 to 2.5Gut (Good)A strong grade, representing above-average achievement.
2.6 to 3.5Befriedigend (Satisfactory)A reasonable grade, representing acceptable achievement.
3.6 to 4.0Ausreichend (Sufficient)A poor passing grade, representing the lowest level of achievement at which a qualification can still be awarded.

گاهی اوقات ممکن است از یک باند بین 4.0 و 5.0 برای علامت گذاری کارهای ناموفق استفاده شود که به استاندارد قابل قبولی برای گذراندن در مقطع کارشناسی ارشد نرسیده اند.

 

نمره نهایی شما با جمع بندی عملکرد شما در ماژول های مختلف و پایان نامه شما تعیین می شود و هر جزء با توجه به سطح اعتبار ECTS آن وزن می شود.

 

پایان نامه ها

اکثر مدارک کارشناسی ارشد آلمانی شامل یک پروژه تحقیقاتی یا یک کار عملی است.

شما این کار را با مشاوره و حمایت یک استاد خبره تکمیل خواهید کرد، اما همچنان تاکید بر توسعه و نمایش ایده ها و تخصص دانشگاهی شما خواهد بود.

 

برخلاف اکثر کشورها (که در آن پایان نامه به عنوان یک اثر مکتوب خوانده می شود و ارزیابی می شود)، برخی از دانشگاه های آلمان پایان نامه های کارشناسی ارشد را با استفاده از ارائه شفاهی یا «دفاع از پایان نامه» ارزیابی می کنند.

شما یک سخنرانی کوتاه در مورد موضوع تحقیق خود ارائه خواهید کرد و شاید به سوالاتی در مورد یافته ها و نتایج خود پاسخ دهید.

ارزیابی پایان نامه کارشناسی ارشد به این روش در واقع در اروپا بسیار رایج است و نیازی به نگرانی ندارد. شانس ایستادن و ارائه تحقیقات خود می تواند یک تجربه واقعاً رضایت بخش باشد.

همچنین یک آیتم عالی برای رزومه شما است – منعکس کننده چالش ها و فرصت های منحصر به فردی است که بخشی از تجربه تحصیلی شما در خارج از کشور بوده و سایر کاندیداها ممکن است تجربه نداشته باشند.

 

هزینه ها و بودجه

آلمان به دلیل رویکرد سخاوتمندانه خود به آموزش عالی مشهور است: دانشگاه های دولتی در 15 ایالت از 16 ایالت آن، فارغ از ملیت، هیچ شهریه ای از دانشجویان دریافت نمی کنند.

این بدان معنی است که شما می توانید در آلمان به صورت رایگان در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید، خواه دانشجوی آلمانی، اتحادیه اروپا یا غیر اتحادیه اروپا باشید.

 

با این حال، استثنائات زیر ممکن است اعمال شوند:

ممکن است همچنان در دانشگاه های خصوصی هزینه دریافت شود. با این حال، بیشتر سیستم آموزش عالی آلمان از بودجه عمومی تامین می شود.

ایالت بادن-وورتمبرگ 1500 یورو در هر ترم از دانشجویان بین المللی (غیر اتحادیه اروپا) دریافت می کند.

برخی از کارشناسی ارشد غیر متوالی هزینه دریافت می کنند. این تعداد کمی از دوره ها را نشان می دهد که بسیاری از آنها برای متخصصان با تجربه طراحی شده اند.

 

منابع مالی

آلمان همچنین حمایت مالی سخاوتمندانه ای را برای کمک به پوشش هزینه های زندگی دانشجویی، با حمایت مبتنی بر نیاز و شایستگی از سوی دولت آلمان ارائه می دهد. بورسیه های تحصیلی ویژه برای دانشجویان بین المللی نیز از سوی DAAD (سرویس تبادل علمی آلمان) در دسترس است.

 

فرآیند برنامه

آلمان به درستی به کیفیت سیستم آموزش عالی خود افتخار می کند و دانشگاه های آن درخواست ها را با دقت بررسی می کنند.

با این حال، روند پذیرش آلمان منصفانه است و از دانشجویان بین المللی واقعی استقبال می کند (بیش از 250000 نفر از آنها در حال حاضر در آلمان تحصیل می کنند).

 

هیچ پورتال متمرکزی برای درخواست های تحصیلات تکمیلی وجود ندارد. دانشجویان معمولاً رشته‌ای را پیدا می‌کنند که به آن علاقه دارند و سپس مستقیماً برای آن دانشگاه درخواست می‌دهند.

با این حال، برخی از موسسات از سرویسی به نام Uni-Assist برای مدیریت برنامه های بین المللی استفاده می کنند.

دانشگاه ها آزادند که مهلت درخواست خود را تعیین کنند. به عنوان یک راهنمای تقریبی، سعی کنید حداقل چهار ماه قبل درخواست دهید، به خصوص اگر برای سازماندهی ویزای دانشجویی به زمان نیاز دارید.

شما برای ایجاد برنامه های همزمان آزاد هستید (اما مطمئن شوید که زمان کافی برای مدیریت و تکمیل آنها دارید!).

برخی از دانشگاه های آلمان برای رسیدگی به درخواست تحصیلات تکمیلی شما هزینه ای دریافت می کنند. این به احتمال زیاد زیاد نیست – انتظار دارید کمتر از 50 یورو بپردازید.

 

شرایط پذیرش

شرط اصلی پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان داشتن مدرک لیسانس مناسب است. لزومی ندارد که در آلمان اعطا شده باشد، اما باید توسط دانشگاه آلمانی که برای آن درخواست می دهید به رسمیت شناخته شود.

در برخی موارد، دانشگاه ها ممکن است شرایط ورود بیشتری را تعیین کنند (این برای برنامه هایی با مکان های محدود محتمل تر است). اینها می توانند نیاز داشته باشند:

♦  جزئیات تحصیلات متوسطه شما – برخی از برنامه های بسیار رقابتی ممکن است بخواهند جزئیات بیشتری از تاریخچه تحصیلی یک دانشجوی  بین المللی را ببینند. این معمولاً به شکل «گواهی پایان تحصیل» است که معادل Hochschulzugangsberechtigung آلمانی است.

♦  یک مصاحبه – دانشگاه های آلمان ممکن است بخواهند در مورد درخواست و تجربه شما بحث کنند. گاهی اوقات می توان برای دانشجویان بین المللی مصاحبه های ویدیویی ترتیب داد.

♦  آزمون‌های ورودی – برنامه‌های رقابتی (یا تخصصی) ممکن است از شما بخواهند که یک آزمون ورودی اضافی یا آزمون استاندارد پذیرش کارشناسی ارشد شرکت کنید. این را می توان در موضوعات حرفه ای برای بررسی آموزش های موجود خود استفاده کرد. مدارس بازرگانی و برنامه های MBA نیز احتمالاً به نمره آزمون های شناخته شده مانند GMAT یا GRE نیاز دارند.

♦  اگر فهرست بالا فشرده یا ترسناک به نظر می رسد نگران نباشید. بعید است که دانشگاه ها به همه آنها نیاز داشته باشند و بسیاری از دوره ها با مدرک لیسانس شناخته شده راضی خواهند شد.

 

دانشگاه شما باید قبل از درخواست، هرگونه الزامات اضافی را برای شما مشخص کند.

 

الزامات زبان

تعداد زیادی از مدارک کارشناسی ارشد آلمانی به زبان انگلیسی تدریس می شوند و این امر باعث می شود دانشجویان بین المللی در دسترس تر باشند.

با این حال، ممکن است برای تحصیل در آلمان نیاز به ارائه نمره آزمون زبان داشته باشید، اگر زبان اول شما انگلیسی یا آلمانی نباشد. این بستگی به دوره شما دارد:

♦  برنامه های انگلیسی نیازی به تسلط به زبان آلمانی ندارند. با این حال، انگلیسی زبانان غیر بومی ممکن است همچنان ملزم به شرکت در آزمون زبان انگلیسی باشند (معمولاً در صورتی که مدرک لیسانس یا دوره دیگری را به زبان انگلیسی گذرانده باشید، استثنا وجود دارد).

♦  برنامه‌های زبان آلمانی معمولاً از متقاضیان بین‌المللی می‌خواهد که در یک آزمون رسمی زبان آلمانی شرکت کنند (یا مدارک دیگری مبنی بر مهارت خود ارائه دهند، مانند مدرک تحصیلی موجود به زبان آلمانی). برخی از دوره ها نمره پایین تری را در مرحله درخواست می پذیرند و به متقاضیان این امکان را می دهند که آموزش زبان آلمانی بیشتری را قبل از شروع مدرک خود (یا در مراحل اولیه کارشناسی ارشد خود انجام دهند).

♦  به یاد داشته باشید، حتی اگر دوره شما نیاز به آزمون آلمانی نداشته باشد، باز هم ارزش آن را دارد که از فرصت استفاده کنید و مهارت های زبان خود را در حین تحصیل در خارج از کشور تقویت کنید. اکثر دانشگاه ها دوره های زبان را به موازات برنامه های تحصیلی خود ارائه می دهند.

♦  انجام این کار باعث می شود زمان شما در آلمان بسیار جالب تر و با ارزش تر شود – به علاوه، کسب مهارت در زبان دوم یک راه عالی برای استفاده بیشتر از کارشناسی ارشد بین المللی و منعکس کردن تجربه در CV شما است.

 

Numerus clausus (برنامه های محدود شده)

برخی از برنامه های کارشناسی ارشد آلمان مشمول یک “numerus clausus” هستند. این تعداد دانشجویانی را که می‌توانند پذیرش کنند محدود می‌کند (numerus clausus به «تعداد محدود» ترجمه می‌شود). برنامه های حرفه های پزشکی (مانند پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) به احتمال زیاد تحت تأثیر قرار می گیرند.

 

دو نوع اصلی numerus clausus در دانشگاه های آلمان وجود دارد:

برخی از موضوعات به طور مرکزی توسط دولت آلمان محدود شده و مشمول یک zentraler numerus clausus هستند.

سایر موضوعات به صورت محلی توسط خود دانشگاه ها محدود شده است. اینها مشمول یک شماره بند محلی هستند.

دانشگاه شما روشن خواهد کرد که آیا یک برنامه کارشناسی ارشد مشمول هر نوع بند عددی است یا خیر و چه تأثیری بر روند درخواست شما خواهد داشت.

 

ویزای دانشجویی

آلمان یک مقصد تحصیلی دلپذیر با تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی است. به عنوان بخشی از اتحادیه اروپا (و منطقه شینگن)، این کشور مرزهای باز و توافقنامه های مهاجرتی را با کشورهای مختلف اروپایی دیگر حفظ می کند.

 

الزامات ویزا

ویزای دانشجویی آلمان، شرایط مهاجرت و اقامت به ملیت شما بستگی دارد:

اگر دانشجوی اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان نیازی به ویزا ندارید. با این حال، شما نیاز به اجازه اقامت دارید.

دانشجویان بین المللی سایر کشورها معمولاً به ویزا و اجازه اقامت نیاز دارند.

توجه داشته باشید که نمی توانید با ویزای توریستی وارد آلمان شوید و در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کنید. همچنین نمی توانید متعاقباً ویزای توریستی را به ویزای متقاضی دانشجو یا ویزای دانشجویی تبدیل کنید. این امر در مورد ویزاهایی که برای دوره های کوتاه مدت (مانند آموزش زبان) اعطا می شود نیز صدق می کند.

 

مراحل بعدی

دانشجویان اتحادیه اروپا به طور خودکار حق جستجوی کار در آلمان را دارند و پس از اتمام دوره کارشناسی ارشد می توانند برای این منظور در این کشور بمانند.

سایر دانشجویان نیز از یک سیاست مهاجرتی سخاوتمندانه بهره مند می شوند و این حق را دارند که به مدت 18 ماه به عنوان جویای کار در کشور بمانند. اگر در این مدت شغل تمام وقت مرتبط با صلاحیت خود پیدا کنید، می توانید برای اجازه اقامت طولانی مدت درخواست دهید.

فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان در آلمان خوب است، اما بیشتر موقعیت ها از شما می خواهند که آلمانی صحبت کنید – انگیزه ای اضافی برای کار بر روی مهارت های زبانی خود در کنار مدرک کارشناسی ارشد!

 

بیشتر بدانید

مدرک کارشناسی ارشد آلمان بستری عالی برای ادامه تحصیل در سطح دکترا است. به طور معمول از اقامت در این کشور و ادامه دوره تحصیلی دیگر، مشروط به تمدید ویزا و/یا اجازه اقامت است.

 

زمانی که کارشناسی ارشد خود را به پایان رساندید، با سیستم دانشگاه آلمان آشنا خواهید شد و احتمالاً مهارت های زبان آلمانی بهتری خواهید داشت.

همچنین ممکن است ارتباط خوبی با محققان یا پروژه‌هایی در حوزه موضوعی مورد نظر خود برقرار کرده باشید – بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد دانشگاهی به طور طبیعی به پروژه‌های دکترا در همان حوزه‌ها (حتی گاهی اوقات در همان دانشگاه) منتهی می‌شوند.

تحصیل دکترا در آلمان 

دانشگاه‌های تاریخی (و دارای رتبه بالا) آلمان، آن را به یک انتخاب عالی برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل می‌کنند، اما وقتی نوبت به تحقیقات دکترا می‌رسد، این کشور حتی بیشتر از اینها برای ارائه دارد. دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی تخصصی آلمان پس از معرفی دکترا در قرن نوزدهم، همچنان به ارائه برنامه‌های تحصیلات تکمیلی مبتکرانه، بدون شهریه ادامه می‌دهند.

این صفحه هر آنچه را که باید در مورد تحصیل در مقطع دکترا در آلمان بدانید را پوشش می دهد، از جمله مروری بر سیستم آموزش عالی آلمان، توضیحی در مورد انواع دکتری آلمانی و مشاوره برای درخواست شما.

 

فرصت های دکترا در آلمان

با مناظر چشمگیر، مکان‌های میراث قرون وسطایی و مدرن و رویدادهای فصلی از Oktoberfest تا بازارهای کریسمس، جای تعجب نیست که آلمان هفتمین کشور پربازدید در جهان است.

 

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید برای دکتری خود در آلمان تحصیل کنید:

موسسات رتبه بندی شده در سطح جهانی – آلمان بیش از هر کشور دیگری خارج از ایالات متحده و بریتانیا دارای موسسات دارای رتبه جهانی است – و هفت مورد از آنها در 100 نفر برتر فعلی قرار دارند.

موسسات تحقیقاتی اختصاصی – آلمان علاوه بر دانشگاه‌های خود، دارای شبکه‌های مراکز تحقیقاتی اختصاصی از جمله مؤسسه‌های معتبر ماکس پلانک و همچنین همکاری‌های خاص بین دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی مانند مدارس ماکس پلانک است.

مقرون به صرفه بودن – اکثر دانشگاه های آلمان بدون در نظر گرفتن ملیت، هیچ شهریه ای برای دانشجویان دکترا دریافت نمی کنند

 

دکتری در آلمان

دانشگاه ها520
جوایز نوبل108
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Heidelberg (1386)
دانشجویان خارجی311,738
طول دوره3-4 years
شهریهNone
سال تحصیلیOctober to September

 

دانشگاه های آلمان

آلمان بیش از 500 موسسه آموزش عالی را در خود جای داده است. همه آنها دکترا اعطا نمی کنند، اما موسساتی که مقطع دکتری ارائه می دهند، به دلیل پرورش محققان آموزش دیده مشهور هستند.

 

انواع دانشگاه آلمان

سیستم آموزش عالی آلمان از موارد زیر تشکیل شده است:

دانشگاه های تحقیقاتی (Universität) تحقیقات آکادمیک اصلی را در موضوعات مختلف انجام می دهند.

دانشگاه های فنی (Technische Universität) در تحقیقات علوم، فناوری و مهندسی تخصص دارند. با این حال، آنها اخیراً شروع به ارائه مدارک در برخی موضوعات دیگر کرده اند.

دانشگاه های علمی کاربردی (Fachhochschulen) بر موضوعات حرفه ای و حرفه ای مانند مهندسی، بازرگانی یا علوم اجتماعی تمرکز دارند. دکترا نمی دهند.

موسسات تحقیقاتی پروژه های تحقیقاتی مهم را با مشارکت دانشگاه ها، مشاغل و صنعت انجام می دهند. بیشتر آنها در شبکه های بزرگتری مانند انجمن ماکس پلانک فعالیت می کنند.

کالج‌های هنر، فیلم و موسیقی بر کارهای عملی و مرتبط با اجرا تمرکز می‌کنند و دکترا اعطا نمی‌کنند.

شبکه‌های تحقیقاتی دیگری نیز وجود دارند تا تخصص‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات تحقیقاتی مختلف را برای پروژه‌های آموزشی خاص تحقیقاتی و دکترا گرد هم آورند. به عنوان مثال، سه مکتب ماکس پلانک (جدا از انجمن ماکس پلانک) بر شناخت، ماده به زندگی و فوتونیک تمرکز دارند.

به عنوان یک دانشجوی دکترا برای دانشگاه های تحقیقاتی/فنی یا موسسات تحقیقاتی درخواست خواهید داد.

 

دانشگاه های دولتی و خصوصی

آلمان به 16 ایالت (Lender) تقسیم شده است. هر ایالت مسئول اداره دانشگاه های دولتی خود و تامین بودجه آنهاست. تعداد کمی از دانشگاه های دولتی نیز از کلیسای پروتستان یا کاتولیک بودجه دریافت می کنند.

در آلمان 400 گذینه دولتی وجود دارد و به عنوان یک دانشجوی دکترا، احتمالاً در یکی از آنها تحصیل خواهید کرد (همراه با 95٪ سایر دانشجویان داخل کشور).

5 درصد دیگر دانشجویان در 120 دانشگاه خصوصی تحصیل می کنند. اینها بودجه دولتی دریافت نمی کنند. بسیاری از این موسسات خصوصی دانشگاه های علوم کاربردی هستند که برنامه های دکترا را ارائه نمی دهند.

Top 30 German Universities in 2022

UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
LMU Munich326448
Technical University of Munich38=5052
Heidelberg University=426357
Charité – Universitätsmedizin Berlin73
Humbolt University of Berlin74=128
University of Tübingen=78=177151-200
Free University of Berlin83127
University of Freiburg=108172101-150
RWTH Aachen University=108165201-300
University of Bonn112=22684
University of Göttingen=119204101-150
University of Hamburg=132214201-300
Technical University of Berlin139159201-300
University of Mannheim=146423
Ulm University=146=365301-400
University of Würzburg165=378201-300
Bielefeld University166801-1000601-700
University of Cologne=172=311151-200
TU Dresden=194=173201-300
Karlsruhe Institute of Technology180136201-300
University of Erlangen-Nuremburg=197=322201-300
University of Hohenheim=197601-650901-1000
Friedrich Schiller University Jena251-250
University of Konstanz201-250501-510501-600
University of Münster201-250411151-200
University of Duisburg-Essen251-300801-1000301-400
Heinrich Heine University Düsseldorf251-300301-400
University of Kiel251-300201-300
University of Potsdam251-300701-750401-500
Ruhr University Bochum251-300=393401-500

توجه داشته باشید که مراکز تحقیقاتی و دانشکده های مستقل معمولاً در رتبه بندی قرار نمی گیرند. این هیچ بازتابی بر کیفیت دکترا آنها نیست. در عوض به این دلیل ساده است که آنها از نظر فنی “دانشگاه” نیستند و در مقطع کارشناسی تدریس نمی کنند.

 

مدارس ماکس پلانک

ماهیت متنوع سیستم آموزش عالی آلمان به این معنی است که بهترین محققان در یک زمینه خاص اغلب در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی غیر دانشگاهی مختلف مستقر هستند. مدارس ماکس پلانک برای جمع آوری این دانش و تخصص توزیع شده برای رسیدگی به اهداف تحقیقاتی خاص وجود دارند.

آنها دانشجویان بین المللی دکترا را با بهترین دانشمندان آلمان در سه زمینه بین رشته ای گرد هم می آورند: Cognition, Matter to Life and Photonics.

مدارس ماکس پلانک با تکیه بر شبکه ای قوی از دانشگاه های آلمان و سازمان های تحقیقاتی مستقل، موقعیت های دکترا را با بودجه کامل ارائه می دهند و از تخصص، زیرساخت ها و فرصت های آموزشی منحصر به فرد بهره می برند.

 

شهرهای دانشگاهی آلمان

پایتخت آلمان – برلین، در بین گردشگران و دانشجویان بین المللی محبوب است. با این حال، اگر دوست دارید دور از شلوغی پایتخت زندگی کنید، نگران نباشید: آلمان تعدادی شهر و شهر پر رونق و دانشجو پسند دیگر دارد:

♦  تحصیل در برلین

♦  تحصیل در مونیخ

♦  تحصیل در هامبورگ

♦  تحصیل در فرانکفورت

♦  تحصیل در کلن

♦  تحصیل در هایدلبرگ

♦  تحصیل در فرایبورگ

 

ساختار دکتری

دکترا در آلمان یک مدرک دوره سوم است، مطابق با چارچوب مدارک تحصیلی اروپا که به عنوان بخشی از فرآیند بولونیا پذیرفته شده است.

 

فرآیند بولونیا

فرآیند بولونیا طیفی از کشورها را گرد هم می آورد تا منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA) را تشکیل دهند. اعضای EHEA یک چارچوب سه دوره مشترک دارند که اجازه می دهد مدارک تحصیلی یک کشور به راحتی در کشورهای دیگر تایید شود.

اگرچه دکترای آلمان از فرمت فرآیند بولونیا پیروی می کنند، اما ماهیت آنها بسیار فردی است. آلمان دکترا را صرفاً به عنوان مرحله سوم در یک دوره مطالعاتی نمی بیند، در عوض این یک دستاورد تحقیقاتی جداگانه است.

 

انواع دکترا در آلمان

مدرک دکترا – بر اساس تحقیقات مستقل برای ارسال و بررسی یک پایان نامه – یک نوآوری آلمانی بود. این قالب هنوز در اکثر دانشگاه ها ارائه می شود، اما برخی نیز برنامه های ساختارمند بیشتری ارائه می دهند:

دکترای سنتی – شما یک پروژه تحقیقاتی را شناسایی کرده و آن را به طور مستقل با راهنمایی یک سرپرست متخصص (Doktorvater / Doktomutter) دنبال خواهید کرد. داوطلب مؤسسه ای را که می خواهد تحقیقات خود را در آنجا انجام دهد انتخاب می کند: در یک دانشگاه یا سازمان غیر دانشگاهی یا در یک شرکت آلمانی.

برنامه‌های دکتری ساختاریافته – این برنامه‌ها عمدتاً به زبان انگلیسی و بین‌المللی هستند. آموزش های اضافی را در کنار پایان نامه خود تکمیل خواهید کرد، که گاهی اوقات شامل همکاری و قرارگیری با موسسات تحقیقاتی خارجی می شود.

 

طول برنامه

سال تحصیلی در آلمان معمولاً از دو ترم تشکیل شده است، تاریخ دقیق شروع و پایان بسته به موسسه شما متفاوت است، اما معمولاً به شرح زیر است:

ترم زمستانی (WiSe) – از 1 اکتبر تا 31 مارس با دو هفته استراحت در کریسمس و عید پاک اجرا می شود.

سومرسمستر Sommersemester (SoSe) – از 1 آوریل تا 30 سپتامبر با وقفه از جولای تا سپتامبر اجرا می شود.

طول دوره دکتری شما به این بستگی دارد که آیا شما یک دوره دکتری سنتی (معمولاً 4 ساله) یا یک برنامه دکتری ساختاریافته (معمولاً 3 سال) را انجام می دهید.

 

فرآیند دکتری آلمان

پروسه دکترا در آلمان به نوع دکتری شما بستگی دارد.

به طور کلی، هر دو شامل انجام یک پروژه تحقیقاتی و نوشتن پایان نامه هستند. با این حال، علاوه بر این، چند تفاوت اساسی وجود دارد:

دکتراهای سنتی – دکتری مستقل و انعطاف پذیرتر را بدون حضور اجباری، مهلت درخواست یا برنامه درسی ارائه می دهند. شما بر روی تکمیل تحقیقات خود و نوشتن پایان نامه تمرکز خواهید کرد.

برنامه های دکتری ساختاریافته – شامل تکمیل سخنرانی های اجباری، سمینارها و ارزیابی های میان دوره ای در مورد موضوعات مرتبط با تحقیق است. شما در آموزش مهارت های قابل انتقال در روش های آکادمیک/علمی و مهارت های نرم شرکت خواهید کرد. شما به صورت انفرادی و مشترک روی پروژه های تحقیقاتی گسترده تر با دانشجویان و تیم دانشگاهی در این برنامه کار خواهید کرد.

اکثر داوطلبان دکترا دوره دکتری سنتی را تکمیل می کنند. با این حال، نسبت رو به رشدی در حال انتخاب برنامه های ساختاریافته – به ویژه در علوم طبیعی و ریاضیات است.

 

نظارت

تعداد استادانی که دارید به برنامه دکتری انتخابی شما نیز بستگی دارد.

اگر قصد دارید برای دکتری سنتی درخواست دهید، باید یک استاد راهنما را برای انجام پروژه تحقیقاتی خود انتخاب کنید. با وجود اینکه استاد راهنما شما را راهنمایی می کند، ورودی کمی به محتوای پروژه شما خواهد داشت و از شما انتظار می رود که تا حد زیادی به طور مستقل روی پایان نامه خود کار کنید.

برای دانشجویان دکتری ساختاریافته، معمولاً تیمی از سرپرستان وجود دارد که بر تمامی دانشجویان دکترا در یک برنامه دکترا نظارت می کنند. این به ترویج همکاری های بین رشته ای کمک می کند. این پروژه ها شامل حمایت و آموزش بیشتر از سوی سرپرستان و سایر اعضای برنامه شما می شود.

 

ارزیابی

باز هم، روش ارزیابی برای دکترای آلمانی به نوع برنامه ای که دنبال می کنید بستگی دارد.

دانشجویانی که از یک دکترا سنتی پیروی می کنند، یک پایان نامه دکتری ارائه می دهند و یک ارائه شفاهی و آزمون کار خود (Rigosorum) را در حضور حداقل دو استاد در زمینه های مرتبط تکمیل می کنند.

در برخی موارد، امتحانات شفاهی با دفاع از پایان نامه شما (Disputation) جایگزین می شود. دفاع از پایان نامه بیشتر بر تحقیقاتی که انجام داده اید و چرایی انجام آن تمرکز دارد، در حالی که امتحانات شفاهی دانش شما را در این زمینه آزمایش می کند.

اگر یک برنامه ساختاریافته را انتخاب کنید، باید چندین واحد اجباری را تکمیل کنید تا بتوانید 180-240 واحد ECTS را که معمولاً برای دانشجویان دکترا مورد نیاز است، به دست آورید. شما بر اساس دانش خود از محتوای دوره ارائه شده در سخنرانی ها و سمینارها ارزیابی خواهید شد. این مشابه مدرک کارشناسی است (اما کمی پیشرفته تر). علاوه بر این، شما همچنان باید یک پایان نامه ارسال کنید، و امتحانات شفاهی را تکمیل کنید.

 

هزینه ها و بودجه

سرمایه گذاری سخاوتمندانه عمومی در آموزش به این معنی است که مدرک دکترا در آلمان به طور معمول برای همه دانشجویان بدون در نظر گرفتن ملیت رایگان است. با این حال، ممکن است مجبور شوید هزینه های دیگری را در طول تحصیل بپردازید.

 

هزینه های دکترا

در مقطع دکترا، شهریه در تمام دانشگاه های دولتی آلمان تا سه سال (شش ترم) تحصیل رایگان است. ممکن است از شما خواسته شود که برای هر دوره تمدید فراتر از مدت استاندارد دکتری، شهریه پرداخت کنید.

اگرچه هزینه ای پرداخت نمی کنید، اما باید یک سهم ترم Semesterbeitrag، که معمولا بین 100-350 یورو است. هزینه های اداری، حاکمیت دانشجویی و خدمات دانشجویی (Studentenwerk) را پوشش می دهد.

 

هزینه های زندگی

از آنجایی که هزینه تحصیل را پرداخت نمی کنید، هزینه های اصلی شما در آلمان هزینه های زندگی شما خواهد بود. اینها می توانند بالاتر از سایر کشورهای اروپایی باشند.

دانشجویان بین المللی به حدود ۸۶۷ یورو در ماه برای پوشش محل اقامت، غذا و سایر هزینه های زندگی نیاز دارند.

 

منابع مالی

اگرچه معمولاً هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید، اما احتمالاً همچنان به نوعی از بودجه دکترا در آلمان برای کمک به پوشش هزینه های زندگی خود نیاز دارید. گزینه های زیادی وجود دارد، از جمله کمک هزینه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه شما و همچنین بودجه عمومی برای دانشجویان بین المللی ارائه شده توسط دولت آلمان. تجارت، صنعت و مراکز تحقیقاتی مستقل مانند مدارس ماکس پلانک نیز مقادیر زیادی از هزینه تحقیقات و آموزش دکترا را تأمین می کنند.

 

درخواست برای دکتری در آلمان

روند درخواست در آلمان با کشورهای دیگر کمی متفاوت است.

اگر برای دکتری سنتی درخواست می دهید، باید با یک استاد راهنما تماس بگیرید تا از او درخواست کنید که پایان نامه شما را نظارت کند.

درخواست برای دکتری ساختاریافته مستقیماً به مؤسسه یا دانشکده تحصیلات تکمیلی ارائه می شود که برنامه ای را که می خواهید در آن تحصیل کنید ارائه می دهد.

 

شرایط ورود

برای تحصیل در مقطع دکترا در آلمان معمولاً باید حداقل هشت ترم تحصیلات آکادمیک را قبل از دکترا گذرانده باشید. مدرک نهایی شما باید معادل مدرک کارشناسی ارشد مورد تایید آلمان باشد.

مدرک یا مدرک تحصیلی عالی قبلی شما نیز باید توسط دفتر ریاست (Dekanat) یا هیئت ممتحنین (Promotionsausschuss) در دانشگاه شما به رسمیت شناخته شود.

دانشجویان بین المللی با شرایط استثنایی ممکن است در مقطع دکترا با مدرک لیسانس (برنامه سریع) پذیرفته شوند، برای این کار معمولاً باید یک امتحان ورودی را تکمیل کنید.

 

الزامات زبان

الزامات زبان برای دکترا در آلمان به برنامه ای که برای آن درخواست می دهید بستگی دارد.

دوره های دکتری ساختاریافته معمولاً به زبان انگلیسی تدریس می شوند. اگر این زبان اول شما نیست، ممکن است مجبور شوید یک آزمون مهارت زبان انگلیسی مانند تافل یا آیلتس را تکمیل کنید. موسسات جداگانه نمرات مورد نیاز را برای این آزمون ها تعیین می کنند.

دکترای سنتی ممکن است از شما بخواهد که پایان نامه خود را به زبان آلمانی بنویسید (اگرچه برخی از موسسات اجازه تکمیل پایان نامه را به زبان های دیگر می دهند). بنابراین، ممکن است لازم باشد مهارت زبان آلمانی خود را ثابت کنید. دانش آلمانی شما باید از طریق TestDaF یا DSH تایید شود.

 

فرآیند برنامه

الزامات درخواست برای دکترا در آلمان معمولاً از شما می خواهد که موارد زیر را ارسال کنید:

♦  بیانیه ای از استاد راهنمای دکتری خود – اگر برای تکمیل یک پروژه دکتری سنتی درخواست می دهید، باید بیانیه ای از استاد راهنما منتخب خود ارسال کنید که در آن قصد آنها برای نظارت بر پایان نامه شما را توضیح دهد.

♦  مدارک تحصیلی – شما باید کپی تایید شده گواهینامه ها و ریز نمرات تحصیلی از مدارک قبلی را ارائه دهید.

♦  مدرک شناسایی – شما باید مدارک خود را از دفتر ریاست یا هیئت ممتحن دانشگاه به تایید برسانید.

♦  توصیه نامه – داوران شما باید شامل حداقل دو استاد باشند که با شما کار کرده اند.

♦  پس از ارائه این مطالب، کمیته دپارتمان/دکتری که متقاضی آن هستید، می تواند واجد شرایط بودن شما را به عنوان کاندیدای دکترا تایید کند.

 

مصاحبه ها

برای پذیرش در برنامه های دکتری ساختاریافته، برخی از موسسات ممکن است از شما بخواهند که یک مصاحبه را تکمیل کنید. این معمولاً در مقابل هیئت ناظر آن برنامه خواهد بود. مصاحبه برای برنامه های سنتی معمولا با سرپرست انتخابی شما انجام می شود (و ممکن است غیر رسمی تر باشد).

مصاحبه برای دانشجویان بین المللی معمولاً از طریق اسکایپ انجام می شود.

 

ویزای دانشجویی

آلمان یک مقصد محبوب برای تحصیل بین المللی در اروپا است و این در سیستم مهاجرت آن منعکس شده است. دانشجویان از طیف وسیعی از کشورها می توانند آزادانه و بدون ویزا وارد آلمان شوند.

 

چه کسانی برای تحصیل در آلمان به ویزا نیاز دارند؟

دانشجویان کشورهای زیر می توانند بدون ویزا در آلمان تحصیل کنند:

♦  اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس

♦  استرالیا، کانادا، اسرائیل، ژاپن، نیوزلند، کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا

♦  چین، هنگ کنگ و ماکائو (شما باید پاسپورت منطقه اداری ویژه داشته باشید)

♦  تایوان (گذرنامه شما باید دارای شماره کارت شناسایی باشد)

♦  آلبانی، بوسنی و هرزگوین، گرجستان، مقدونیه، مولداوی، مونته نگرو، صربستان و اوکراین (شما باید پاسپورت بیومتریک داشته باشید)

♦  آندورا، برزیل، السالوادور، هندوراس، موناکو و سن مارینو (شما نباید قبل یا بعد از مدرک خود به دنبال شغل جداگانه باشید)

♦  اگر دانشجوی بین المللی از کشور دیگری هستید، برای ورود و تحصیل در مقطع دکترا در آلمان باید ویزا دریافت کنید.

 

انواع ویزا

دو نوع ویزا برای دانشجویان دکترا در آلمان وجود دارد:

 

ویزای متقاضی دانشجو (Visum zur Studienbewerbung) به شما اجازه می دهد تا برای تکمیل پذیرش خود به مدت 3 ماه وارد آلمان شوید، شما از این برای درخواست ویزای دانشجویی کامل خود استفاده می کنید.

ویزای دانشجویی (Visum zu Studienzwecken) به شما این امکان را می دهد که پس از پذیرش برای تحصیل در مقطع دکترا به مدت حداکثر 3 ماه وارد آلمان شوید – سپس می توانید برای اجازه اقامت اقدام کنید.

صرف نظر از شرایط ویزای خود، پس از ورود نیز باید حضور خود را در آلمان ثبت کنید:

دانشجویان از همه ملیت‌ها باید ظرف یک هفته پس از ورود به آلمان به اداره ثبت نام مقیم (Bürgeramt / Bürgerbüro) مراجعه کنند تا تأییدیه ثبت نام (Meldebestätigung) را دریافت کنند که ثابت کند شما به طور قانونی در آلمان زندگی می‌کنید.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA همچنین باید قبل از انقضای ویزای دانشجویی خود به اداره ثبت نام اتباع (Ausländerbehörde) مراجعه کنند تا برای اجازه اقامت درخواست دهند.

 

آنچه برای ویزا نیاز دارید

چندین مورد الزامات و مدارک وجود دارد که باید هنگام درخواست ویزا یا اجازه اقامت خود همراه داشته باشید:

♦  مدارک تحصیلی – از جمله نامه پذیرش در یک دانشگاه معتبر آلمان و ریز نمرات کامل تحصیلی شما

♦  مدارک شخصی – از جمله پاسپورت شما (معتبر برای دوره دکترا)، دو عکس گذرنامه و یک قرارداد اجاره که ثابت می کند محل اقامت خود را تضمین کرده اید.

♦  مدارک دیگر – مدرک بیمه درمانی معتبر برای کل اقامت شما، مدارک زبان برای زبانی که پایان نامه شما به آن خواهد رسید، شواهدی مبنی بر منابع مالی (10332 یورو در سال) و Meldebestätigung شما (در صورت درخواست برای اجازه اقامت)

♦  اجازه اقامت تا 110 یورو و ویزای شما تقریباً 75 یورو خواهد بود.

 

بیمه سلامت

طبق قانون، هر مقیم آلمان باید بیمه درمانی معتبری داشته باشد، شما مجاز به ثبت نام در دانشگاه یا درخواست ویزای دانشجویی بدون آن نخواهید بود.

برای اعضای اتحادیه اروپا، آلمان قراردادهای بیمه اجتماعی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد، به این معنی که کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) شما را در آلمان پوشش خواهد داد.

برای دانشجویان کشورهای دیگر، بیمه‌گران زیادی در آلمان وجود دارند که برای دانشجویان بین‌المللی بیمه پزشکی ارائه می‌کنند. دفتر بین المللی دانشگاه شما نیز ممکن است بتواند کمک و مشاوره ارائه دهد.

برای دانشجویان کشورهای دیگر، شرکت های بیمه‌ زیادی در آلمان وجود دارند که برای دانشجویان بین‌المللی بیمه پزشکی ارائه می‌کنند. دفتر بین المللی دانشگاه شما نیز ممکن است بتواند کمک و مشاوره ارائه دهد.

 

مراحل بعدی

آلمان یک مقصد محبوب برای کارگران بین المللی است، اما مهم است که برنامه ریزی شغلی را در دوره دکترا شروع کنید. برای مثال، اکثر کارفرمایان در آلمان ترجیح می دهند که بتوانید آلمانی صحبت کنید.

 

قوانین کار در آلمان بعد از دکترا به ملیت شما بستگی دارد.

دانشجویان کشورهای اتحادیه اروپا و EEA نیازی به مجوز کار نخواهند داشت. شما مانند اتباع آلمانی به بازار کار دسترسی خواهید داشت.

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا و EEA ممکن است مجوز اقامت خود را تا 18 ماه تمدید کنند تا به دنبال کار مرتبط با تحصیل خود باشند.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا

پس از پذیرش شغل، باید برای اجازه اقامت آلمان یا کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید. اگر قصد دارید در یکی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا کار کنید، کارت آبی اتحادیه اروپا ارجحیت دارد، اما باید شغلی با دستمزد حداقل 56800 یورو در سال داشته باشید (این مبلغ برای کارگران در رشته هایی که از کمبود نیروی کار دارند کمی کمتر است، 44304 یورو. در سال).

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top