تحصیل در ترکیه راهنمای 2022-2023

تحصیل  کارشناسی در ترکیه

ترکیه که سابقاً خانه یکی از قدرتمندترین امپراتوری های تاریخ بود، امروز یکی از جذاب ترین تاریخ ها و شخصیت های فرهنگی را دارد. ترکیه به دلیل موقعیت جالب و بین قاره ای خود دارای ترکیب قومی و فرهنگی منحصر به فردی از نظر غذا، هنر، زبان و تاریخ است.

دانشجویان در ترکیه این شانس را دارند که خود را در کشوری با غنی ترین و پیچیده ترین تاریخ بیابند. مکانی های برای یادگیری و جستجو! شما حتی خود را در نزدیکی نه یک، بلکه دو مورد از عجایب هفتگانه جهان باستان خواهید دید: معبد آرتمیس و مقبره در هالیکارناسوس.

اگر به دنبال مکانی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی خود هستید، جایی جذاب تر از ترکیه برای تحصیل نخواهید یافت. در طول هفته دوره های خود را بگذرانید و سپس یک سفر آخر هفته به سایت باستان شناسی تروی یا سایت های صخره ای کاپادوکیا داشته باشید!

 

چرا تحصیل در ترکیه؟

هزینه های تحصیل مقرون به صرفه است

دانشگاه های دولتی ترکیه بسیار مقرون به صرفه هستند. دانشجویان بین المللی در هر سال تحصیلی بین 100 تا 4000 یورو شهریه پرداخت می کنند. این بسیار کمتر از متوسط ​​شهریه در کشورهایی مانند بریتانیا، ایالات متحده، کانادا، استرالیا یا چین است.

 

هزینه های زندگی پایین است

از محل اقامت گرفته تا غذا و مواد غذایی، از حمل و نقل گرفته تا تفریح ​​و سفر، همه این هزینه های زندگی در ترکیه به طرز شگفت آوری پایین است. با بودجه ماهانه 400 تا 600 یورو می توانید راحت زندگی کنید.

 

بورسیه های تحصیلی متعددی در دسترس است

اگر از خواندن در مورد شهریه کم و هزینه های زندگی لذت بردید، حتی خبرهای خوب دیگری نیز وجود دارد! طیف گسترده ای از بورسیه ها برای بین المللی هایی که می خواهند در دانشگاه های ترکیه ثبت نام کنند در دسترس است.

 

محل تلاقی فرهنگ های اروپایی و آسیایی را مطالعه کنید

ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی خود به عنوان پل ارتباطی بین اروپا و آسیا عمل می کند. این جنبه منحصر به فرد منجر به ایجاد یک محیط چند فرهنگی با سنت ها، غذاها و عادات ترکیبی شده است. اگر می خواهید بهترین های هر دو دنیا را تجربه کنید، ترکیه بهترین مکان برای رفتن است.

 

تاریخ باستان و بناهای نمادین را کاوش کنید

برای کسانی که علاقه مند به تاریخ و تمدن های قدیمی هستند، زندگی و تحصیل در ترکیه مانند یک رویا خواهد بود. آثار باستانی و مکان‌های بسیار زیادی وجود دارند که ارزش دیدن را دارند.

برخی از جاذبه های برتر عبارتند از ویرانه های قدرتمند افسس، دره های کاپادوکیه، کاخ توپکاپی، صومعه سوملا، کوه نمرود، تئاتر رومی آسپندوس و غیره.

 

دانشگاه ها و کالج ها برای تحصیل کارشناسی در ترکیه

ترکیه دانشگاه های زیادی برای انتخاب دارد اما دانشگاه های کمی برنامه های آموزش زبان انگلیسی را برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارائه می دهند.  در اینجا لیستی از چند دانشگاه عالی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

♦  دانشگاه TED

♦  دانشگاه سابانچی

♦  دانشگاه اوکان استانبول

♦  دانشگاه بیلکنت

♦  دانشگاه سهیر استانبول

 

تحصیل کارشناسی در ترکیه چگونه است؟

دانشجویان بین المللی در ترکیه از محیطی دلپذیر برخوردارند که توسط اساتید برجسته و دانشجویانی احاطه شده است که مشتاق کمک به شما برای پیشرفت هستند. کلاس‌های درس از بحث آزاد استقبال می‌کنند و دانشجویان تشویق می‌شوند تا پروژه‌های خود را ارائه دهند، در گروه‌ها کار کنند و به سازمان‌هایی خارج از دوره‌های خود بپیوندند.

علاوه بر این، اگر در ترکیه دانشجو هستید، می‌توانید به دوره‌های کارآموزی با برخی از شرکت‌ها بپیوندید و به شما کمک می‌کند تا شغل مورد نظر خود را پیدا کنید.

در ترکیه می توانید در زمینه ها و موضوعات مختلف در مقطع کارشناسی کنید. در طول تاریخ، ترکیه همیشه سهم منحصر به فردی در علم، هنر و معماری داشته است. حتی امروزه، با وجود مراکز توسعه فناوری آنها در همه دانشگاه‌های بزرگ، دانشجویان در همه جا می‌توانند موضوعاتی را پیدا کنند که بیشتر برایشان جذاب است:

♦  لیسانس مالی در ترکیه

♦  لیسانس تحصیلی روابط بین الملل در ترکیه

♦  لیسانس مهندسی زیست پزشکی در ترکیه

♦  لیسانس معماری در ترکیه

♦  لیسانس روزنامه نگاری و رسانه در ترکیه

 

شهرهای بزرگ ترکیه

به دلیل موقعیت جغرافیایی منحصر به فردش، شهرهای بسیار متنوعی در ترکیه وجود دارد که هر کدام ویژگی و جذابیت منحصر به فرد خود را دارند. به تمام شهرهای بزرگ ترکیه که دانشجویان می توانند از بین آنها انتخاب کنند، نگاهی بیندازید.

♦  تحصیل در ازمیر

♦  تحصیل در استانبول

♦  تحصیل در آنکارا

 

چگونه درخواست شود

هر دانشگاه در ترکیه سیستم خاص خود را در وب سایت خود دارد که به دانشجویان آینده اجازه می دهد برای برنامه های تحصیلی خود درخواست دهند و ثبت نام کنند. بنابراین، هنگامی که دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کردید، می توانید از طریق درخواست آنها بروید و مطالب خود را در آنجا ارسال کنید.

 

در اینجا برخی از الزامات اساسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد که برای هر برنامه ای نیاز دارید:

♦  اسکن دیپلم شما (دبیرستان)

♦  کارنامه / سوابق دوره های قبلی شما

♦  اسکن پاسپورت و/یا شناسنامه شما

♦  CV شما

♦  نمرات آزمون زبان

♦  مدرک تحصیلی یا کمک مالی

♦  توصیه نامه (در صورت لزوم)

♦  نمونه کارها و/یا نمونه های نوشتاری

 

برای تحصیل در ترکیه در مقطع لیسانس، داشتن مدرک دیپلم یکی از شرایط می باشد و سپس متقاضی باید در آزمون های ورودی دانشگاه های ترکیه (آزمون YOS  یا آزمون SAT) قبول شود، همچنین باید تسلط خود را به زبان انگلیسی و یا ترکی با ارائه مدارک زبان به اثبات برساند. برای اثبات تسلط به زبان ترکی مدرک آزمون تومر نیاز است .آزمون تومر آزمونی شبیه به آزمون های زبان انگلیسی TOFEL یا IELTS می باشد و شامل بخش های مختلفی برای سنجش مهارت های زبان ترکی داوطلبان می باشد.

 

آزمون های زبان انگلیسی

برای درخواست تحصیل در ترکیه، باید مدرکی را برای تسلط خود به زبان انگلیسی ارائه دهید.

مدارک مورد قبول عموماً توسط دانشگاه های ترکیه عبارتند از:

♦  PTE آکادمیک

♦  آیلتس

♦  تافل

♦  C1 Advanced یا C2 Proficiency

 

با این حال، همیشه باید وب سایت دانشگاه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که شرایط دقیق چیست.

 

مراحل ویزای دانشجویی ترکیه

اگر یک دانشجوی بین المللی هستید که قصد تحصیل در ترکیه را دارید، احتمالاً برای انجام این کار به ویزای دانشجویی نیاز خواهید داشت. تنها دانشجویانی که از نیاز به ویزای تحصیلی ترکیه معاف هستند عبارتند از:

♦  دانش آموزان از جمهوری قبرس شمالی

♦  دانش آموزانی که والدین آنها با ویزای کار و اجازه اقامت در ترکیه زندگی می کنند

♦  دارندگان کارت آبی

برای دریافت ویزای تحصیلی خود، باید شخصاً در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود درخواست دهید. قبل از ورود به ترکیه باید ویزای دانشجویی خود را داشته باشید. پس از ورود به ترکیه، باید برای اجازه اقامت درخواست دهید که به شما امکان می دهد بیش از 90 روز در این کشور بمانید.

 

برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه باید مراحل زیر را طی کنید:

♦  پذیرش در یک برنامه در ترکیه: تنها زمانی می توانید برای ویزا درخواست دهید که نامه پذیرش از دانشگاهی در ترکیه دریافت کرده باشید.

♦  وقت ماتقات را در کنسولگری محلی خود ترتیب دهید: باید درخواست خود را شخصاً در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ترکیه ارائه دهید. باید بتوانید به صورت آنلاین وقت رزرو کنید.

♦  درخواست و مدارک خود را تکمیل کنید: هنگامی که در قرار ملاقات ویزای خود شرکت می کنید، باید درخواست ویزا را تکمیل و امضا کنید، و آن را با مدارک مورد نیاز ارسال کنید.

♦  منتظر تصمیم باشید: گاهی اوقات می توانید روند درخواست خود را در وب سایت کنسولگری ترکیه پیگیری کنید.

♦  درخواست اجازه اقامت: زمانی که به ترکیه رسیدید، باید ظرف یک ماه برای اجازه اقامت اقدام کنید.

 

در روز قرار ملاقات خود در کنسولگری یا سفارت ترکیه، در یک مصاحبه کوتاه با یک افسر کنسولی شرکت خواهید کرد. آنها از شما چند سوال در مورد برنامه های شما و سفر شما به ترکیه خواهند پرسید.

این مصاحبه بر دریافت یا عدم دریافت ویزای خود تأثیر می گذارد، بنابراین مهم است که تأثیر خوبی داشته باشید. همچنین باید مطمئن شوید که تمام مدارک خود را هنگام مراجعه به قرار ملاقات همراه خود داشته باشید، زیرا از دست دادن تنها یک مورد می تواند به معنای رد درخواست شما باشد.

 

هنگامی که درخواست ویزای تحصیلی ترکیه را ارسال می کنید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

♦  پاسپورت شما حداقل 90 روز اعتبار دارد

♦  فرم درخواست ویزای دانشجویی ترکیه تکمیل و امضا شده است

♦  2 قطعه عکس در اندازه پاسپورت

♦  نامه پذیرش از دانشگاه شما، شامل مدت اقامت شما

♦  گواهی بیمه مسافرتی برای کل اقامت شما در ترکیه

♦  گواهی بیمه سلامت

♦  گواهی رزرو بلیط هواپیما ترکیه

♦  مدارکی دال بر منابع مالی کافی برای حمایت از تحصیل و زندگی شما در ترکیه

♦  هزینه پردازش ویزا، بسته به ملیت شما می تواند متفاوت باشد

♦  مدارک اقامت در ترکیه

♦  گواهی یا مدرک تحصیلی قبلی

 

برای ماندن در ترکیه بیش از 90 روزی که ویزای دانشجویی شما مجاز کرده است، باید برای اجازه اقامت از اداره مهاجرت استانی درخواست دهید. شما باید مدارک زیر را ارائه دهید:

♦  فرم درخواست

♦  پاسپورت شامل فتوکپی و ویزای دانشجویی شما

♦  مدرک دانشگاه شما

♦  چهار قطعه عکس سایز پاسپورت

♦  مجوز اقامت شما برای یک سال اعتبار خواهد داشت، اما می توانید با مراجعه به مقامات محلی و تکمیل فرم درخواست تمدید، مجوز خود را 60 روز قبل از انقضای آن تمدید کنید.

♦  پردازش درخواست ویزای شما ممکن است بین 3 تا 15 روز طول بکشد، اما این ممکن است بسته به سفارت یا کنسولگری که استفاده کرده اید متفاوت باشد.

 

اگرچه زمان پردازش ویزای دانشجویی ترکیه نسبتاً کوتاه است، اما ارزش آن را دارد که هر چه زودتر اقدام کنید. تأخیرهای پیش‌بینی نشده یا از دست دادن مدارک می‌تواند به این معنا باشد که اگر ویزای خود را تا آخرین لحظه برای درخواست رها کنید، به موقع دریافت نمی‌کنید.

 

اگر درخواست شما به دلیل ناقص بودن درخواست رد شد، پس از رفع هر گونه خطا، باید برای ویزای دیگری اقدام کنید. شما می توانید 24 ساعت پس از دریافت ریجکت برای ویزای جدید درخواست دهید و اگر تمام اطلاعات صحیح باشد می توانید ویزای خود را در سه روز آینده پس از درخواست دریافت کنید.

اگر فکر می کنید درخواست شما به طور ناعادلانه رد شده است، باید با سفارت یا کنسولگری ترکیه در کشور خود تماس بگیرید. ممکن است هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد تا یک قرار ملاقات با آنها رزرو کنید، بنابراین ارزش دارد قبل از برنامه ریزی برای سفر، از قبل برای ویزا اقدام کنید.

هنگام بازدید از سفارت یا کنسولگری، مدارکی را که برای اثبات پذیرش درخواست شما نیاز دارید، همراه داشته باشید. اگر نمی‌توانید شخصاً به کنسولگری بروید، به آنها بنویسید که دقیقاً چرا فکر می‌کنید رد کردن شما ناعادلانه بوده است و هر گونه شواهد حمایتی را در آن لحاظ کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه

کارشناسی ارشد در ترکیه، با دانشگاه های تاریخی و سنت طولانی تبادل فکری، چیزهای زیادی برای ارائه به دانشجویان بین المللی ماجراجو دارد. دانشگاه های ترکیه به دلایل عملی تر نیز جذاب هستند و هزینه های نسبتاً پایینی برای برنامه های تحصیلات تکمیلی آن دارند.

ادامه مطلب اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها و دوره ها و مشاوره در مورد هزینه ها، درخواست ها و ویزای دانشجویی، مقدمه ای کامل برای تحصیل کارشناسی ارشد در خارج از کشور ترکیه ارائه می دهد.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در ترکیه

ترکیه که در تقاطع اروپا و آسیا واقع شده است، مطمئنا یکی از مقاصد عجیب و غریب و هیجان انگیز برای تحصیلات تکمیلی در اروپا است. در واقع کشور همواره نقش مهمی در تبادل اندیشه های شرقی و غربی داشته است.

قدمت برخی از دانشگاه های آن به قرن پانزدهم برمی گردد، زمانی که ترکیه مقر امپراتوری عثمانی بود: تمدنی فرا قاره ای که به نوآوری های علمی و فلسفی خود می بالید (چند مفهوم مهم در ریاضیات و نجوم منشأ خود را مدیون متفکران عثمانی هستند).

چشم انداز جهانی – ترکیه یک مرکز مهم برای تبادل فکری و بورسیه بین المللی است. به عنوان کاندیدای عضویت اتحادیه اروپا، این کشور همچنین یک شرکت کننده کامل در فرآیند بولونیا است و برآوردها حاکی از آن است که سالانه حدود 120000 دانشجوی خارجی در این کشور ثبت نام می کنند.

فرصت‌های دانشگاهی منحصربه‌فرد – فارغ‌التحصیلان تحصیلات تکمیلی با امکانات تحقیقاتی پیشرفته مدرن و آرشیو مطالب تاریخی که در سایر نقاط جهان در دسترس نیستند، جذب ترکیه می‌شوند.

موقعیت مکانی – آب و هوای مدیترانه ای، معماری زیبا و جغرافیای متنوع ترکیه را به مقصدی جذاب برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است.

مقرون به صرفه بودن – هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی در سراسر ترکیه نسبتاً پایین است.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در ترکیه – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها166
قدیمی ترین دانشگاهIstanbul University (1453)
دانشجویان بین المللی154,505
طول دوره1-2 years
هزینه تحصیل€120-705
سال تحصیلیOctober to July

 

دانشگاه های ترکیه

همانطور که در سراسر اروپا معمول است، ارائه دهندگان آموزش عالی ترکیه ممکن است موسسات دولتی یا خصوصی باشند.

دانشگاه های دولتی (Devlet Üniversiteleri) توسط دولت ترکیه تاسیس و اداره می شوند. این موسسات اکثریت ثبت نام ها (حدود 75٪ از کل) را پدیرش می شوند و به طور کلی گسترده ترین طیف برنامه های کارشناسی ارشد را در رشته های مختلف ارائه می دهند.

دانشگاه های خصوصی (Özel Üniversiteleri) به عنوان موسسات مستقل و به صورت غیرانتفاعی تأسیس و اداره می شوند. آنها گاهی اوقات به عنوان “دانشگاه های بنیاد” شناخته می شوند، که توسط گروه هایی که به دنبال انجام تحقیقات یا آموزش در زمینه های خاص یا از طریق مشارکت های خارجی خاص هستند، ایجاد شده اند. برخی نیز در ارتباط با دانشگاه های خارج از کشور فعالیت می کنند یا کارشناسان بین المللی را استخدام می کنند.

 

به عنوان یک دانشجوی آینده نگر در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه، بسته به فرصت های موجود در حوزه موضوعی خود، می توانید در دانشگاه های دولتی یا خصوصی تحصیل کنید. دانشگاه‌های خصوصی معمولاً هزینه‌های بالاتری دریافت می‌کنند، اما این هزینه ممکن است با مشارکت‌ها و فرصت‌های منحصربه‌فرد که در مؤسسات دولتی در دسترس نیستند، جبران شود.

 

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

بر اساس سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی تایمز و QS، چندین دانشگاه ترکیه در میان 600 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

Top Turkish Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Cankaya University401-500
Koç University501-600511-520
Sabancı University501-600541-550
Bilkent University601-800591-600
Hacettepe University601-600801-1000701-800
Istanbul Technical University601-800701-750901-1000
Middle East Technical University601-800551-660901-1000

 

انواع دوره

سال تحصیلی در ترکیه در دو ترم از اکتبر تا ژانویه و از فوریه تا جولای برگزار می شود. یک دوره تعطیلات دو هفته ای معمولاً این جلسات آموزشی را از هم جدا می کند و تعطیلات تابستانی طولانی تر بین جولای و اکتبر است. اکثر برنامه های کارشناسی ارشد تمام وقت در ماه اکتبر شروع می شوند، اما گزینه های دیگری ممکن است برای دانشجویان پاره وقت یا در دوره هایی که اجازه ورود به ترم دوم را می دهند در دسترس باشد.

دوره کارشناسی ارشد در ترکیه (Yüksek Lisans Diplomasi) معمولاً حدود دو سال طول می کشد که شامل 120 واحد ECTS می شود. شما در یک سری از ماژول های ارائه شده در ترم های خاص ثبت نام خواهید کرد که ارزیابی این مؤلفه های فردی به نمره نهایی شما کمک می کند.

اکثر برنامه های کارشناسی ارشد ترکیه همچنین از شما نیاز دارند که یک پایان نامه فردی در نیمه دوم سال دوم خود تهیه کنید. این معمولاً برای یک امتحان ارائه می شود که به صورت شفاهی به روشی مشابه دفاع از پایان نامه دکتری انجام می شود. زمانی که مدرک خود را به پایان رساندید و پایان نامه خود را نوشتید، به تخصص خود اطمینان خواهید داشت و امتحان باید فرصتی برای نشان دادن دانش خود در یک بحث فکری مهیج فراهم کند. به علاوه، گذراندن یک امتحان شفاهی به عنوان بخشی از مدرک کارشناسی ارشد، یک آمادگی عالی برای کار آکادمیک بیشتر است – فرصتی که بسیاری از دانشجویان قبل از شروع دوره دکترا از آن برخوردار نیستند.

برخی از دوره های کارشناسی ارشد ترکی شامل پایان نامه کتبی نیستند، در عوض دانشجویان را ملزم به تکمیل یک پروژه حرفه ای می کنند.

 

هزینه ها و بودجه کارشناسی ارشد در ترکیه

هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه می تواند بسیار متغیر باشد. به عنوان یک قاعده کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که هزینه ها برای دوره های زبان انگلیسی و برای دانشگاه های خصوصی بیشتر از دانشگاه های دولتی باشد. هزینه برنامه های زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی بین 120 تا 705 یورو در سال برای دانشجویان بین المللی خواهد بود.

هزینه ها در موسسات خصوصی می تواند به طور قابل توجهی بالاتر باشد.

 

منابع مالی

بودجه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ترکیه در دسترس است، با دولت ترکیه بورسیه های تحصیلی مختلفی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. واجد شرایط بودن این امر به کشور مبدأ شما بستگی دارد، به طوری که دانشجویان کشورهای در حال توسعه در آفریقا و آسیا اغلب بر دانشجویان کشورهای ثروتمند اروپایی یا آمریکای شمالی اولویت دارند.

بسیاری از دانشگاه ها نیز به برخی از دانشجویان خود کمک هزینه نگهداری یا کمک هزینه تحصیلی ارائه می دهند. واجد شرایط بودن این موارد ممکن است بر اساس شایستگی علمی و/یا نیاز مالی تعیین شود. اطلاعات مربوط به چنین بودجه ای ممکن است در وب سایت های دانشگاه تبلیغ شود یا در صورت درخواست در دسترس قرار گیرد.

ترکیه همچنین در برنامه های تبادل اراسموس که توسط کمیسیون اروپا اجرا می شود شرکت می کند و تاکنون بیش از 5000 دانشجوی بین المللی را از این طریق جذب کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد فرصت ها در ترکیه و سایر کشورها، به وب سایت Erasmus+ scheme. مراجعه کنید.

 

درخواست برای کارشناسی ارشد در ترکیه

دانشگاه های ترکیه پذیرش خود را انجام می دهند و بنابراین باید مستقیماً با موسسات تماس بگیرید تا در مورد روند آنها جویا شوید. حداقل باید بتوانید مدارک تحصیلی موجود در مقطع کارشناسی را در یک حوزه موضوعی مرتبط ارائه دهید. ممکن است لازم باشد برای بررسی اعتبار مدارک از قبل با دانشگاه خود تماس بگیرید. دفتر بین المللی آنها آماده پاسخگویی به سوالات شماست.

سایر مراحل درخواست به صلاحدید دانشگاه ها است، اما غیر معمول نیست که دانشجویان کارشناسی ارشد برای مصاحبه دعوت شوند. اطلاعات مربوط به الزامات و تاریخ ها معمولاً از قبل توسط موسسات ارسال می شود. اگر احتمال دارد در سفر یا اقامت با مشکل مواجه شوید، باید زودتر با موسسه خود تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید.

 

امتحانات ورودی

اکثر متقاضیان دانشگاه های ترکیه علاوه بر نیاز به مدارک مناسب در سطح تحصیلی قبلی، باید در آزمون ورودی نیز شرکت کنند. این در مورد برنامه های تحصیلات تکمیلی و برای متقاضیان بین المللی صدق می کند.

آزمونی که در ترکیه استفاده می شود، آزمون ورودی برای کارکنان دانشگاهی و دانشجویان تحصیلات تکمیلی (ALES) است. بسیاری از برنامه‌های کارشناسی ارشد از متقاضیان می‌خواهند که حداقل امتیاز 50-55 را در این آزمون کسب کنند، با نتایج بهتر به طور بالقوه شانس شما برای پذیرش در مکان‌های رقابتی‌تر یا برنده شدن بورسیه‌های مبتنی بر شایستگی افزایش می‌یابد. محتوای ALES برای تأیید این موضوع طراحی شده است که دانشجویان آینده نگر دارای مهارت ها و شایستگی های اساسی مورد نیاز برای تکمیل موفقیت آمیز دوره تحصیلات تکمیلی هستند.

برخی از موسسات ممکن است آزمون های بین المللی مانند GMAT یا GRE را به جای ALES بپذیرند. به عنوان یک قاعده، نمرات 450 یا 610، به ترتیب، معادل نمره قبولی ALES شناخته می شوند.

 

الزامات زبان

برخی از برنامه‌های کارشناسی ارشد به طور کامل یا جزئی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و این روند در دانشگاه‌های جدیدتر که به دنبال جذب دانشجویان بین‌المللی بیشتر هستند، رو به افزایش است. در جایی که برنامه ای به زبان ترکی تدریس می شود، معمولاً از شما خواسته می شود که در آزمون زبان ترکی به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش خود شرکت کنید.

 

اگر برای یک برنامه زبان انگلیسی درخواست می دهید و انگلیسی زبان دوم شماست، ممکن است نیاز به شرکت در آزمون مهارت داشته باشید. ÖSYM آزمون های خود را برای این منظور ارائه می دهد، اما دانشگاه های ترکیه ممکن است آزمون های بین المللی مانند تافل یا آیلتس را نیز بپذیرند.

بدون در نظر گرفتن شرایط خاص در دوره شما ارزش یادگیری زبان ترکی را دارد. کسب مهارت های زبان خارجی یکی از مزایای بسیاری از تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور و راهی عالی برای انعکاس این تجربه در CV شما است.

 

ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد ترکیه

ترکیه کاندیدای عضویت در اتحادیه اروپا است، اما از آنجایی که هنوز عضوی از آن نیست، دانشجویان بین المللی هنوز باید قبل از ورود به این کشور برای ویزا اقدام کنند. شما باید این روند را با مراجعه به وب سایت  Republic of Turkey Consular Procedures و تکمیل فرم پیش درخواست ویزا آغاز کنید.

هنگامی که این کار را انجام دادید، می‌توانید در کنسولگری محلی ترکیه وقت مصاحبه بگیرید و فرآیند ویزای دانشجویی را به پایان برسانید، که معمولاً شامل ارائه کپی‌هایی از موارد زیر است:

♦  نامه پذیرش از دانشگاه شما

♦  اثبات تمکن مالی برای حمایت از خود در ترکیه

♦  پاسپورت شما (با تاریخ انقضا حداقل 60 روز پس از پایان ویزای پیشنهادی شما)

♦  عکس شما در اندازه پاسپورت

 

بررسی، تایید و پذیرش درخواست ویزا ممکن است تا هشت هفته طول بکشد و شما باید این را در روند درخواست خود لحاظ کنید. اطمینان حاصل کنید که برای دوره کارشناسی ارشد خود به اندازه کافی زود اقدام کرده اید تا مکان خود را در موسسه خود تأیید کنید و زمان کافی برای صدور ویزای خود بگذارید.

پس از ورود به ترکیه باید ظرف یک ماه برای اجازه اقامت اقدام کنید. این به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به صدور مجدد ویزای خود وارد کشور و خارج شوید. شما می توانید با ارائه یک کپی از پاسپورت، ویزا و مدرک ثبت نام در دانشگاه خود، برای دریافت مجوز از اداره پلیس محلی درخواست دهید.

همچنین باید مطمئن شوید که در حین تحصیل در ترکیه تحت پوشش نوعی بیمه درمانی هستید. می توانید یک بیمه نامه خصوصی بگیرید یا در موسسه تامین اجتماعی ترکیه (SGK) ثبت نام کنید.

 

مراحل بعدی

مدارک کارشناسی ارشد ترکیه در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شده است و شما را به خوبی برای تحقیق در سطح دکترا یا اشتغال در زمینه های مرتبط با حوزه موضوعی خود مجهز می کند. سختگیری نسبی فرآیند پذیرش و ارزیابی ترکیه نیز ممکن است به شما کمک کند در میان سایر نامزدها یا متقاضیان متمایز شوید.

 

هر کاری که پس از فارغ التحصیلی تصمیم بگیرید انجام دهید، زمان صرف شده برای تحصیل در خارج از کشور انعطاف پذیری شما را نشان می دهد، علاوه بر مدرک تحصیلی شما را با مهارت ها و تجربیات بیشتری مجهز می کند و البته شما را برای فرصت هایی در ترکیه یا مناطق اطراف آماده می کند.

تحصیل دکترا در ترکیه

دلایل تحصیل دکترا در ترکیه در حال حاضر عبارتند از:

♦  چهارراه بین شرق و غرب – ترکیه نقطه ملاقات هنرها، فرهنگ ها و مردم است، بدون کمبود جاذبه های نمادین، جشنواره های پر جنب و جوش و ایده های تحقیقاتی الهام بخش.

♦  اقتصاد با رشد سریع – با دومین اقتصاد در حال رشد در جهان و بازارهای در حال توسعه و تأثیرات سیاسی، اکنون می تواند زمان خوبی برای تحصیل در ترکیه باشد.

♦  تحصیل به زبان انگلیسی – دیدگاه بین المللی قوی دانشگاه های ترکیه به این معنی است که بسیاری از برنامه های دکترا به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

♦  مقرون به صرفه – هزینه های زندگی کم و هزینه های تحصیل، ترکیه را به مقصدی با ارزش برای تحصیل در مقطع دکترا تبدیل کرده است.

 

تحصیل دکترا در ترکیه – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها166
جوایز نوبل2
قدیمی ترین دانشگاهIstanbul University (1453)
دانشجویان بین المللی154,505
طول دوره4 years
هزینه های تحصیل€500-1,000
سال تحصیلیSeptember to June

 

دانشگاه های ترکیه

دانشگاه ها و سایر ارائه دهندگان آموزش عالی در ترکیه به موسسات دولتی (یا دولتی) و خصوصی (یا بنیاد) تقسیم می شوند:

بودجه دانشگاه های دولتی (Delvet Universiteleri) عمدتاً توسط دولت تأمین می شود و در نتیجه شهریه نسبتاً پایینی دریافت می کنند. آنها ممکن است از ترکی، انگلیسی، آلمانی یا فرانسوی به عنوان زبان آموزشی خود استفاده کنند.

دانشگاه های خصوصی / بنیادی (Ozel / Vakif Universiteleri) معمولاً شهریه بالایی دریافت می کنند، اما تمایل دارند در سطح بین المللی فعال تر باشند، با صنعت همکاری کنند و معمولاً برای اکثر دوره ها و برنامه ها (اگر نه همه) از زبان انگلیسی استفاده می کنند.

تمامی دانشگاه های ترکیه توسط شورای آموزش عالی ترکیه (YOK) اداره می شوند. این تضمین می کند که دانشگاه های ترکیه در سطح بین المللی رقابتی هستند و از استانداردهای بالای تدریس پیروی می کنند.

 

شهرهای دانشگاهی ترکیه

چندین شهر در ترکیه با یک یا چند دانشگاه و تعداد زیادی دانشجو وجود دارد:

♦  تحصیل در استانبول

♦  تحصیل در آنکارا

♦  تحصیل در آنتالیا

♦  تحصیل در ازمیر

♦  تحصیل در قیصریه

 

رتبه بندی دانشگاه های ترکیه

ترکیه دارای چندین دانشگاه است که در هر سه جدول رتبه بندی دانشگاه های اصلی قرار دارند که برخی از آنها بر اساس این جدول ها جزو 600 دانشگاه برتر جهان هستند.

Top Turkish Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Cankaya University401-500
Koç University501-600511-520
Sabanci University501-600541-550
Bilkent University601-800591-600
Hacettepe University601-600801-1000701-800
Istanbul Technical University601-800701-750901-1000
Middle East Technical University601-800551-660901-1000

ساختار دکتری

تا حدودی به دلیل نامزدی ترکیه برای عضویت در اتحادیه اروپا، مدارک تحصیلی ترکیه از روند بولونیا پیروی می کند. بنابراین، برنامه های دکترا در ترکیه به طور کلی مشابه سایر برنامه های دکتری اروپایی است.

با این حال، دکتراهای ترکیه معمولاً یک فرآیند بسیار ساختار یافته با مراحل و ارزیابی های کاملاً تعریف شده را دنبال می کنند. این شامل چندین دوره، سمینار و آزمون در مجموع 240 واحد ECTS است. همچنین ممکن است یک کلاس مقدماتی در ابتدای برنامه شما وجود داشته باشد. محتوای خاص بین دانشگاه ها و برنامه ها متفاوت خواهد بود، اما تمام اجزای آموزش داده شده باید تکمیل شود تا به شما دکترا اعطا شود.

 

نظارت

در ترکیه، توسعه دکترا و پایان نامه شما توسط کمیته های نظارتی مختلف نظارت می شود. استاد راهنمای اصلی پایان نامه شما عضو اکثر این کمیته ها خواهد بود. آنها یک مدرس دانشگاهی با تخصص در زمینه تحقیقاتی شما خواهند بود و در سال اول دکتری شما منصوب خواهند شد. شما ممکن است یک سوپروایزر دوم داشته باشید که می تواند یکی از اعضای این کمیته ها نیز باشد.

 

آزمون مهارت

آزمون مهارت در مرحله اول، شما از طریق آزمون مهارت در مراحل اولیه دکتری خود مورد بررسی قرار می گیرید. یک کمیته مهارت پروپوزال پایان نامه شما را از طریق دو ارزیابی کتبی و یک ارزیابی شفاهی بررسی می کند. کمیته مهارت همچنین کمیته داوری آزمون را تشکیل می دهد که آزمون های مختلف را در طول باقی مانده دوره دکتری شما سازماندهی و ارزیابی می کند. نتایج این آزمون ها نیز مورد توجه کمیته مهارت خواهد بود.

 

پس از اتمام موفقیت آمیز آزمون مهارت و دفاع از هدف تحقیق و پروپزال، دکترای خود را به درستی آغاز خواهید کرد. در طول دوره دکترا هر شش ماه یکبار توسط یک کمیته پیگیری ارزیابی خواهید شد. این به عنوان یک ارزیابی منظم از پیشرفت شما عمل می کند و اطمینان حاصل می کند که دکترای شما در مسیر درست قرار دارد. کمیته مطالعات فعلی، نتایج، روش شناسی و برنامه کاری تحقیق شما را از طریق گزارش ارسالی بررسی خواهد کرد.

پس از تکمیل تحقیقات خود، پایان نامه نهایی دکتری شما توسط هیئت داوران پایان نامه ارزیابی می شود.

 

هزینه ها و بودجه

به طور کلی، ترکیه یک مکان مقرون به صرفه برای تحصیل در مقطع دکترا است. در بیشتر موارد، شما می توانید انتظار پرداخت شهریه و هزینه های پایین زندگی را داشته باشید. همچنین منابع مالی محدودی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد.

هزینه تحصیل برای دوره های دکتری زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی ترکیه کم است و معمولاً برای دانشجویان بین المللی حدود 500 تا 1000 یورو در سال است. هزینه ها حتی برای شهروندان ترکیه و دوره هایی که به زبان ترکی تدریس می شوند کمتر است. به خاطر داشته باشید که مبالغ دقیق بسته به دانشگاه و برنامه دکتری شما می تواند تا حدودی متفاوت باشد.

هزینه های تحصیل در دانشگاه های خصوصی به طور قابل توجهی بالاتر است – حدود 5250-17500 یورو در سال. با این حال، گزینه های مالی بیشتری در این موسسات موجود است.

 

تحصیل در مقطع دکتری در ترکیه علاوه بر شهریه پایین، به دلیل هزینه پایین زندگی در شهرهای ترکیه، ارزش دارد. هزینه اقامت، غذا، تفریح ​​و سفر در مقایسه با کشورهای دیگر مقرون به صرفه است. به طور معمول، می توانید انتظار داشته باشید که حدود 350-425 یورو در ماه هزینه کنید.

 

از آنجایی که هزینه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های دولتی ترکیه نسبتاً پایین است، بودجه دکترا معمولاً به اتباع ترکیه یا دانشجویان کشورهایی که از نظر اقتصادی ضعیف تر هستند ارائه می شود. برخی از منابع مالی موجود عبارتند از:

Türkiye Burslari – انواع بورسیه های تحصیلی که از طریق دولت ترکیه تامین می شود، با هدف دانشجویان آسیای مرکزی، آفریقا، خاورمیانه و اروپای شرقی.

Tübitak – شورای تحقیقات علمی و فناوری ترکیه بورسیه های تحقیقاتی را ارائه می دهد، اما بیشتر برای دانشجویان ترک

Islamic Development Bank  – برنامه های تحقیقاتی دکترا در علوم پایداری را برای دانشجویان کشورهای عضو IsDB و جوامع مسلمان تامین می کند.

علاوه بر این، دانشگاه های فردی اغلب بورسیه های تحصیلی و کمک های مالی خود را برای دانشجویان بین المللی دکترا ارائه می دهند.

 

درخواست دکتری در ترکیه

درخواست برای مقاطع دکترا در ترکیه می تواند در مقایسه با درخواست های دیگر کشورها کمی متفاوت باشد که عمدتاً به دلیل استفاده از آزمون ورودی است. با این حال، روند کلی مسیری مشابه با اکثر برنامه های کاربردی دکترا را دنبال می کند.

الزامات و رویه های خاص می تواند بسته به موسسه تحقیقاتی و منطقه تحصیلی شما متفاوت باشد – برای اطلاعات بیشتر باید با دفتر بین المللی دانشگاه احتمالی خود تماس بگیرید.

 

شرایط پذیرش

برنامه های PhD ترکیه برای واجد شرایط بودن از شما می خواهد که مدارک لیسانس و فوق لیسانس مربوطه را داشته باشید. اکثر مدارک تحصیلی از داخل اروپا به راحتی قابل شناسایی هستند، اما مدارک مختلف خارجی ممکن است برای پذیرش به عنوان مدارک معادل نیاز به شناسایی اضافی داشته باشند.

علاوه بر این، برای پذیرش در مقطع دکترا در ترکیه، معمولاً باید نوعی پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهید، و توصیه می شود قبل از درخواست برای کمک در این زمینه، با استاد راهنما و/یا دانشگاه احتمالی خود تماس بگیرید. شما معمولاً نیاز به ارائه مراجع علمی دارید و اغلب نیاز به شرکت در مصاحبه دارید.

معیارهای عمومی واجد شرایط بودن برای درخواست های دکترا در ترکیه مشابه اکثر کشورهای دیگر در اروپا است.

 

به عنوان یک متقاضی دکترا در یکی از دانشگاه های ترکیه، برای تایید دانش موضوعی و تجربه تحصیلی خود باید امتحانات ورودی را تکمیل کنید.

 

آزمون اصلی مورد استفاده در ترکیه آزمون ورودی پرسنل دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی (ALES) است. نمره مورد نیاز می تواند تا حدودی متفاوت باشد اما معمولاً حداقل 50-70 است. امتحانات در زمان های برنامه ریزی شده در طول سال برگزار می شود و شما می توانید این تاریخ ها و اطلاعات بیشتر در مورد ALES را در هماهنگ کننده های آزمون ÖSYM بیابید.

همچنین ممکن است بر اساس نمرات آزمون های پذیرش بین المللی جایگزین، مانند GMAT (معمولاً حداقل نمره 500 مورد نیاز است) و GRE (معمولاً حداقل نمره 685 مورد نیاز است) پذیرفته شوید.

اطلاعات بیشتر در مورد آزمون های ورودی که باید در آن شرکت کنید از دانشگاه آینده شما در دسترس خواهد بود.

 

الزامات زبان

بسیاری از برنامه های دکترا در ترکیه از زبان انگلیسی به عنوان زبان آموزشی استفاده می کنند. این امر به طور فزاینده ای رایج است و اغلب در مورد مؤسسات جدیدتر ترکیه وجود دارد. برای پذیرش در یکی از این برنامه های دکترا به عنوان یک زبان انگلیسی غیر بومی، ممکن است لازم باشد نمره آزمون زبان انگلیسی را ارائه دهید. این آزمون‌ها ممکن است آزمون‌های معتبر بین‌المللی مانند تافل یا آیلتس یا آزمونی باشند که توسط هماهنگ‌کننده آزمون ÖSYM ترکیه ارائه می‌شود.

حتی اگر مدرک شما به زبان ترکی تدریس نمی شود، یادگیری زبان برای تحصیل و زندگی روزمره شما مفید خواهد بود.

 

ویزای دانشجویی

برای ورود و اقامت در ترکیه برای مقطع دکترا، باید ویزای دانشجویی دریافت کرده و اقامت خود را ثبت کنید. دانشگاه آینده شما نیز در این فرآیندها به شما کمک خواهد کرد.

از آنجایی که ترکیه هنوز عضو کامل اتحادیه اروپا نیست، اکثر دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه های ترکیه هستند، باید ویزای دانشجویی (از جمله ویزای اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس) دریافت کنند.

این کار را می توان در نزدیکترین کنسولگری ترکیه در کشور خود انجام داد و باید قبل از سفر به ترکیه تکمیل شود (تا زمانی که این مورد نهایی نشود، اجازه ورود به کشور و ثبت نام در دانشگاه را نخواهید داشت).

از طرف دیگر، می‌توانید برای eVisa  درخواست دهید – این روش ساده‌تر، سریع‌تر و معمولاً کمی ارزان‌تر است.

برای هر درخواست ویزا هزینه درخواستی وجود دارد. مقدار مشخص بسته به کشور مبدا شما متفاوت است اما معمولاً حدود 20 تا 50 یورو است.

برای زندگی در ترکیه، تمامی دانشجویان خارجی باید مجوز اقامت (Ikametgah Belgesi) را دریافت کنند. این کار باید ظرف یک ماه پس از اقامت در ترکیه انجام شود.

این کار را می توان به صورت آنلاین در اداره کل مدیریت مهاجرت وزارت کشور ترکیهMinistry of Interior Directorate General of Migration Management  (IKAMET) یا شخصاً در اداره ثبت اقامت خارجی یا ایستگاه پلیس محلی انجام داد.

 

مراحل بعدی

دکترای ترکیه یک مدرک بین المللی شناخته شده و یک دستاورد چشمگیر است. پذیرش ها و ارزیابی های سخت دکترای ترکیه نیز ممکن است شما را از بقیه متمایز کند. موقعیت منحصر به فرد ترکیه در تقاطع اروپا و آسیا، و چندفرهنگی که به ارمغان می آورد، همچنین باید شما را برای یک حرفه آکادمیک یا حرفه ای در صحنه جهانی آماده کند.

 

آیا می توانم بعد از دکتری در ترکیه کار کنم؟

به طور معمول، مهارت در زبان ترکی برای ادامه کار در ترکیه مورد نیاز است. با این حال، همیشه اینطور نیست – چندین شرکت چند ملیتی مستقر در ترکیه وجود دارد.

برای کار در ترکیه باید برای مجوز کار (Calisma Izni) اقدام کنید. روند درخواست می تواند پیچیده باشد و ممکن است لازم باشد ترکیه را ترک کرده و از کشور خود درخواست دهید. مجوزهای کار معمولاً در ابتدا برای یک سال معتبر است و مدت اعتبار با هر تمدید بعدی افزایش می یابد.

همچنین باید ویزا و اجازه اقامت خود را به روز کنید تا وضعیت شغلی جدید شما را منعکس کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top