تحصیل در سوئد- راهنمای 2022-2023

تحصیل کارشناسی در سوئد- راهنمای 2022- 2023

برای به دست آوردن تصویری بهتر در مورد اینکه تحصیل در سوئد چگونه است، باید بدانید که آموزش در اینجا بیشتر در مورد خودسازی از طریق گروه های دانشجویی و مطالعات مستقل است تا گوش دادن به سخنرانی اساتید.

 

چرا تحصیل در سوئد؟

سوئد کشوری جذاب برای تحصیل کارشناسی در خارج از کشور است: حدود 40 دانشگاه وجود دارد که می توانید در آنها به زبان انگلیسی تحصیل کنید و حدود 1000 برنامه تحصیلی مختلف را به زبان انگلیسی ارائه می دهند. سوئد سالانه نزدیک به 40000 دانشجو را از خارج از کشور جذب می کند.

 

اگر اهل اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) هستید، برای تحصیل در دانشگاه های دولتی سوئد نیازی به پرداخت شهریه ندارید. و این خبر بسیار خوبی است زیرا می توانید از پولی که پس انداز می کنید برای پوشش هزینه های زندگی استفاده کنید که بالاتر از میانگین اروپایی است.

 

آزادی، برابری و پایداری: اینها سه ارزش اصلی جامعه و شهروندان سوئد هستند. این ارزش ها در تمام جنبه های زندگی از جمله کار، تحصیل، محیط طبیعی و غیره منعکس می شود.

 

سوئد یکی از آن مکان‌های فوق‌العاده‌ای است که لازم نیست نگران متفاوت بودن یا تفاوت فرهنگی باشید. آنها همه را صرف نظر از انتخاب های شخصی یا پیشینه آنها با آغوش باز می پذیرند. به عنوان مثال، استکهلم اغلب به عنوان یکی از روشنفکر ترین شهرهای جهان در نظر گرفته می شود.

 

بیش از 80٪ از سوئدی ها انگلیسی صحبت می کنند، که باعث می شود هر زمان که به کمک نیاز داشتید یا می خواهید از یک گفتگوی کوتاه لذت ببرید، تعامل با مردم سوئد بسیار آسان است. با این حال، توصیه می کنیم حداقل اصول اولیه زبان سوئدی، رایج ترین کلمات را برای موارد نادری که با فردی آشنا می شوید که به زبان انگلیسی صحبت نمی کند، یاد بگیرید.

 

دانشگاه ها و کالج ها برای تحصیل کارشناسی در سوئد

سوئد دارای بیش از 35 دانشگاه و کالج دانشگاهی است و همه آنها برنامه های تحصیلی کارشناسی را مطابق با استانداردهای اروپایی ارائه می دهند. جستجوی خود را برای یک دانشگاه رویایی در سوئد با یکی از این دانشگاه هایی که توصیه می کنیم شروع کنید:

دانشگاه لینئوس

دانشگاه یونکوپینگ

دانشگاه بوراس

دانشگاه جهانی دریانوردی

دانشگاه اوپسالا

 

تحصیل در سوئد چگونه است؟

تحصیل در سوئد به احتمال زیاد باعث ایجاد احساس آرامش در شما می شود. درست است که دانشجویان باید سخت کار کنند و انتظارات بالاست، اما سیستم آموزش عالی نیز بسیار منعطف و غیررسمی است.

 

سوئدی‌ها علاقه مند به ماشین‌ها، فناوری اطلاعات و محیط‌زیست هستند. بنابراین، حدس زدن برخی از محبوب ترین دوره های تحصیلی در سوئد دشوار نیست. اینها هستند:

علوم کامپیوتر در سوئد

مهندسی در سوئد

هنر در سوئد

مطالعات محیطی در سوئد

مطالعات فرهنگی در سوئد

 

دانشگاه‌ها و کالج‌های برتر در سوئد مدارک کارشناسی (B.Sc.) را ارائه می‌دهند. بسیاری از دانشگاه‌های سوئد برنامه‌های تحصیلی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. قبل از شروع یک برنامه، باید دانش اولیه زبان انگلیسی را داشته باشید.

مدرک (B.Sc.) یک مدرک دانشگاهی در مقطع کارشناسی است که توسط دانشگاه ها و کالج های سراسر جهان ارائه می شود. مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی برنامه سه تا چهار ساله است. کارشناسی در سوئد 4 سال طول می کشد.

مدرک لیسانس علوم بر توسعه مهارت های ریاضی، تحلیلی و حل مسئله دانشجویان متمرکز است. توانایی های پژوهشی در سال آخر زمانی که دانشجویان باید برای تکمیل مطالعات خود پایان نامه بنویسند، آزمایش می شود.

مدرک کارشناسی در سوئد عمدتاً به دانشجویان در زمینه های علوم طبیعی، تجارت و مدیریت، علوم مهندسی، ریاضیات و انفورماتیک اعطا می شود.

 

شهرهای بزرگ سوئد

سوئد مکانی عالی برای زندگی و تحصیل است. از شهرهای بزرگتر پرهیاهو مانند استکهلم، گوتنبرگ یا مالمو گرفته تا شهرهای دنج دانشگاهی مانند اوپسالا و لوند، مکانی برای هر سلیقه ای در سوئد وجود دارد.

خواه در نهایت به دایره قطب شمال در لولئو نزدیک شوید یا با اروپای قاره ای در مالمو برخورد کنید، شهرهای قابل دسترس با وسایل حمل و نقل عمومی گسترده و شهرهای دانشجویی شلوغ را خواهید دید. بنابراین، یکی از شهرهای سوئد زیر را بررسی و انتخاب کنید، مانند:

استکهلم

گوتبورگ

لوند

لینکوپینگ

اوپسالا

 

چگونه درخواست شود

در سوئد، درخواست‌ها برای برنامه‌های کارشناسی از طریق یک سرویس درخواست مرکزی، Universityadmissions.se پردازش می‌شوند. با این وجود، می توانید مستقیماً از طریق وب سایت های دانشگاه و برنامه نیز درخواست دهید. مدارک عمومی درخواست مورد نیاز عبارتند از:

مدرک شناسایی

سوابق تحصیلات تکمیلی متوسطه (ترجمه شده به انگلیسی)

سوابق دانشگاه (ترجمه شده به انگلیسی)

مدرک مهارت زبان

 

علاوه بر این، اکثر دانشگاه ها نیز تمایل دارند موارد زیر را درخواست کنند:

نامه تشویق

رزومه

نمونه نگارش دانشگاهی

توصیه نامه از اساتید و کارفرمایان

 

آزمون های زبان انگلیسی

ارائه مدرک زبان انگلیسی در سوئد ضروری است، زیرا تعداد بسیاری از برنامه های کارشناسی به این زبان تدریس می شود. دانشگاه های سوئد به عنوان مدرک مهارت های زبانی شما را می پذیرند:

تحصیل در دبیرستان به زبان انگلیسی

تحصیلات دانشگاهی قبلی به زبان انگلیسی

مدارک زبان انگلیسی: TOEFL، IELTS، PTE Academic، C1 Advanced یا C2 Proficiency

 

مهلت درخواست
به عنوان یک متقاضی، باید دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید و سپس درخواست خود را از طریق سیستم متمرکز پذیرش سوئد ارسال کنید. اگر قصد دارید تحصیلات خود را در پاییز (یعنی سپتامبر) شروع کنید، مهلت اولین دوره های درخواست معمولاً در ژانویه است.

 

آیا در دانشگاه های سوئد شهریه وجود دارد؟

شهروندان اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس مجبور به پرداخت شهریه نیستند و می توانند به صورت رایگان در سوئد تحصیل کنند. دانشجویانی که در یک برنامه تبادل دانشجو به سوئد می آیند نیز مجبور به پرداخت شهریه نیستند (مگر اینکه دانشگاه محل اقامت آنها اقتضا کند).

با این حال، شهروندان خارج از اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس ممکن است مجبور به پرداخت هزینه تحصیل شوند. مقدار بستگی به دانشگاه و برنامه دارد. شهریه سالانه معمولاً در محدوده های زیر است:

بین 80000 کرون (8000 یورو) و 110000 کرون (11000 یورو) برای مدارک علوم اجتماعی،

بین 120000 کرون (12000 یورو) تا 150000 کرون (15000 یورو) برای مدارک فنی و مهندسی،

بین 190000 (19000 یورو) تا 270000 کرون (27000 یورو) برای مدارک معماری و طراحی.

 

ویزای دانشجویی

به طور عمده، دو نوع ویزای دانشجویی سوئد بسته به مدت اقامت شما وجود دارد. اگر برنامه انتخابی شما حداکثر در مدت سه ماه تکمیل شود، باید برای ویزای دانشجویی سوئد اقدام کنید. با این حال، برای کسانی که در یک برنامه 3 ماهه ثبت نام کرده اند، باید مجوز اقامت را انتخاب کنند. هر دو، ویزای دانشجویی سوئد، و همچنین اجازه اقامت، از نظر درخواست، مدارک مورد نیاز و تشریفات بسیار متفاوت هستند. بنابراین، ثبت درخواست‌های مجزا برای ویزای مورد نیاز برای داوطلبان الزامی است.

 

ویزای تحصیلی سوئد (ویزای نوع C)

هر دانشجوی بین‌المللی در حال حاضر تابعیت کشور مادری خود را دارد، بنابراین، تنها در صورتی نیاز به ویزا دارد که برنامه انتخابی آنها کوتاه‌تر یا محدود به مدت 3 ماه یا 90 روز باشد. به طور کلی، با این نوع ویزا، دانشجویان به دنبال مدرک، دیپلم یا دوره های کوتاه مدت دیگر می روند. با این حال، در برخی موارد و بسته به تابعیت کشوری که دارید، این ویزا می تواند معاف شود.

 

مجوز اقامت سوئد (ویزای نوع D)

داوطلبانی که مایل به گذراندن دوره های طولانی مدت در سوئد هستند، این نوع ویزا یا اجازه اقامت را انتخاب می کنند. آنها را قادر می سازد در کشور بمانند و برنامه ای را دنبال کنند که بیش از 3 ماه طول بکشد. اما برای دریافت مجوز اقامت سوئد، ثبت نام در دانشگاه برای متقاضیان الزامی است و باید اولین قسط شهریه را ارسال کرده باشند. اگر معیارهای ذکر شده را رعایت کنید، می توانید برای اجازه اقامت سوئد اقدام کنید. قبل از شروع فرآیند درخواست، مطمئن شوید که تمام مدارک خود را آماده کرده اید.

 

برای ویزای دانشجویی سوئد از کجا باید اقدام کرد؟

دانشجویان می توانند برای ویزای دانشجویی سوئد به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت سوئد یا در سفارت یا کنسولگری سوئد محلی کشور خود درخواست دهند. اگر می خواهید به صورت آنلاین درخواست دهید، زمان پردازش بلافاصله شروع می شود و کوتاه تر می شود زیرا اوراق مستقیماً به اداره مهاجرت سوئد تحویل داده می شود.

پس از ارسال کلیه مدارک مورد نیاز، برای عکسبرداری و انگشت نگاری باید به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود مراجعه کنید. پس از تکمیل تمام این شرایط، کارت اجازه اقامت برای شما صادر می شود.

 

توجه داشته باشید:

هنگامی که درخواست ویزای خود را ارسال می کنید، باید در یک مصاحبه شرکت کنید.

با تعیین وقت قبلی برای مصاحبه در سفارت وقت بگذارید.

پاسپورت خود و کپی اصلی تمام مدارک، رونوشت ها و فرم درخواست (به موقع پر شده) را به همراه داشته باشید.

 

زمان رسیدگی به ویزا

از آنجایی که تمام درخواست‌های ویزا به سوئد ارسال می‌شوند، ویزا معمولاً ظرف 90 روز پردازش می‌شود. با این حال، ممکن است بیشتر طول بکشد، و اگر قصد دارید در سوئد تحصیل کنید، باید هر چه زودتر این روند را شروع کنید. علاوه بر این، یک برنامه کاغذی به طور قابل توجهی بیشتر از یک برنامه آنلاین طول می کشد. در نتیجه، از دانش آموزان خواسته می شود که به صورت آنلاین درخواست دهند.

 

هزینه ویزای تحصیلی سوئد با توجه به سن متقاضی متفاوت است. با نرخ ارز فعلی، هزینه ویزا برای اجازه اقامت برای مقاصد تحصیلی در سوئد 165 دلار است. دانشجویان باید با استفاده از ویزا یا مسترکارت، مبلغی را به صورت آنلاین پرداخت کنند. (کارت های اعتباری و بانکی/دبیت هر دو پذیرفته می شوند.)

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد

با وجود دانشگاه های معتبر جهانی، تعداد زیادی برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی و تحصیل رایگان برای دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس، جای تعجب نیست که سوئد تعداد زیادی از فارغ التحصیلان بین المللی را جذب کند.

 

این صفحه مقدمه ای برای تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد، از جمله مشاوره در مورد دانشگاه ها، دوره ها و برنامه های کاربردی ارائه می دهد. در این مطلب می توانید راهنمای رتبه بندی دانشگاه های سوئد و هزینه ها و بودجه کارشناسی ارشد سوئد را بخوانید.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در سوئد

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد به معنای داشتن فرصتی برای زندگی و تحصیل در کشوری است که همواره به تلاش فکری فردی و جمعی اهمیت می دهد: سوئد میزبان جایزه نوبل است و تحقیقات دانشگاهی آن شهرت بین المللی دارد. دانشگاه‌های سوئد آزادند که دوره‌ها و برنامه‌های خود را به دلخواه خود سازماندهی کنند و مجموعه گسترده‌ای از دوره‌های کارشناسی ارشد در آنها ارائه می‌شود.

 

سوئد جامعه ای مدرن و بسیار توسعه یافته با نگرش های لیبرال نسبت به انتخاب های سبک زندگی فردی است. اگرچه این کشور جمعیت کمی دارد، اما مهاجران بیش از 10 درصد از جمعیت نزدیک به 10 میلیون آن را تشکیل می دهند.

 

در اینجا چند دلیل برای در نظر گرفتن مدرک کارشناسی ارشد در سوئد آورده شده است:

شهریه رایگان – اگر تبعه اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا سوئیس هستید، نیازی به پرداخت شهریه نخواهید داشت.

استانداردهای زندگی بالا – سوئد دارای برخی از بالاترین استانداردهای زندگی در جهان است که اغلب در صدر معیارهای مختلف کیفیت زندگی ظاهر می شود.

اقتصاد نوآورانه – سوئد سابقه طولانی در نوآوری دارد – به Spotify، Ikea و H&M فکر کنید – آن را به مکانی عالی برای راه اندازی کسب و کار خود یا یافتن کار با یک شرکت چندملیتی موجود تبدیل می کند.

مناظر خیره‌کننده – با جنگل‌ها، دریاچه‌ها، کوه‌ها و سواحل بی‌شمار، فرصت‌های فضای باز سوئد به این معنی است که هرگز در تعطیلات آخر هفته برای دیدن جایی گیر نخواهید کرد.

در طول تحصیل خود کار کنید – هیچ محدودیتی در تعداد ساعاتی که می توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی در سوئد کار کنید وجود ندارد، بنابراین می توانید در کنار کارشناسی ارشد خود درآمد کسب کنید (میزان بار تحصیلی مجاز است!).

 

تحصیل کارشناسی ارشد در سوئد – جزئیات کلیدی

دانشگاه ها39
قدیمی ترین دانشگاهUppsala University (1477)
دانشجویان خارجی30,912
طول دوره1-2 years
هزینه تحصیلNone
سال تحصیلیSeptember to June

 

دانشگاه های سوئد

سیستم آموزش عالی سوئد از دانشگاه ها (universitet) و کالج های دانشگاهی (högskolor) تشکیل شده است. به طور کلی، دانشگاه ها اختیار اعطای مدرک دکترا را دارند، در حالی که اکثر کالج های دانشگاهی این اختیار را ندارند. همچنین، دانشگاه ها بیشتر پژوهش محور هستند و کالج های دانشگاهی معمولاً به سمت علوم کاربردی گرایش دارند. با این حال، همیشه تمایز واضحی بین این دو وجود ندارد و موسسات اغلب از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند.

 

ساختار مدارک تحصیلات تکمیلی سوئد با فرآیند بولونیا مطابقت دارد. مطابق با سایر کشورهای اروپایی، مدارک کارشناسی ارشد به عنوان مدارک “دوره دوم” طبقه بندی می شوند. لیسانس “دوره اول” و دکترا “دوره سوم” هستند. این بدان معنی است که کارشناسی ارشد سوئدی شما توسط دانشگاه ها و کارفرمایان در سراسر جهان به رسمیت شناخته می شود.

 

سوئد دارای 39 دانشگاه است. تقریباً 900 مدرک کارشناسی ارشد انگلیسی زبان برای انتخاب وجود دارد. در صورتی که مهارت های زبانی شما بالا باشد، می توانید مدرک کارشناسی ارشد را به زبان سوئدی بخوانید.

 

رتبه بندی دانشگاه های سوئد

علیرغم اندازه نسبتا کوچک آن، سیستم آموزش عالی سوئد یکی از معتبرترین در اروپا و جهان است. با راهنمای رتبه‌بندی دانشگاه‌های سوئد در مقطع کارشناسی ارشد، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

Top 5 Swedish Universities in 2022

UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Karolinska Institute3942
Lund University11687151-200
Uppsala University13112478
Stockholm University=17614874
University of Gothenburg=185=180101-150

شهرهای دانشگاهی سوئد

اگرچه سوئد از نظر جمعیت (و نه منطقه جغرافیایی آن!) نسبتاً کوچک است، اما این کشور نوردیک گزینه‌های مختلفی برای شهرهای دانشگاهی دارد. چه به دنبال یک مرکز فرهنگی پرجنب‌وجوش در استکهلم باشید، چه به دنبال تفریحات شبانه پیشرفته در گوتنبرگ یا یک شهر دانشگاهی عجیب و غریب مانند اوپسالا باشید، گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارید.

استکهلم

ت مالمو

گوتنبرگ

اوپسالا

لینکوپینگ

Örebro

 

انواع دوره

سوئد یکی از اعضای منطقه آموزش عالی اروپا و یکی از امضاکنندگان فرآیند بولونیا است.

این بدان معنی است که برنامه های تحصیلات تکمیلی آن از یک قالب بین المللی قابل تشخیص پیروی می کند. مدارک کارشناسی ارشد سوئدی بر اساس تحصیل در مقطع کارشناسی در یک موضوع مرتبط است و فرصتی برای کسب دانش پیشرفته‌تر موضوعی و انجام کار مستقل‌تر در زمینه‌های مورد علاقه و تخصص رو به رشد شما فراهم می‌کند.

 

برنامه های کارشناسی ارشد

مدرک کارشناسی ارشد در سوئد می تواند یک سال یا دو ساله باشد. معمولاً این شامل حدود 75٪ کار درسی و 25٪ تحقیق برای یک پروژه پایان نامه است. مانند سایر کشورها، این پایان نامه معمولاً بسته به رشته شما یک کار تحقیقاتی مستقل یا یک تمرین عملی قابل توجه است. علاوه بر این، دانشگاه های سوئد روابط نزدیکی با صنعت دارند و اغلب کار پایان نامه را در شرکت ها یا سازمان ها تسهیل می کنند.

 

سوئد از ECTS (سیستم انتقال و انباشت اعتبار اروپایی) استفاده می کند که مدرک کارشناسی ارشد بسته به طول آنها 60 یا 120 واحد ECTS است.

در سوئد، 60 مدرک کارشناسی ارشد اعتباری ECTS به عنوان magisterexamen شناخته می شود، در حالی که 120 اعتبار ECTS کارشناسی ارشد، Masterexamen نامیده می شود.

 

هزینه های کارشناسی ارشد و بودجه در سوئد

اگر از کشورهای اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) یا سوئیس هستید، درخواست و شهریه رایگان است. دانشجویان سایر کشورها باید هزینه درخواست 90 یورو و همچنین هزینه تحصیل را بپردازند.

هر دانشگاه هزینه های خود را تعیین می کند که معمولا بین 8000 تا 29490 یورو در هر سال تحصیلی متغیر است. متوسط ​​هزینه 12900 یورو است، اما باید انتظار داشته باشید که هزینه های قابل توجهی بالاتری برای مدارک پزشکی، معماری و هنر بپردازید.

 

موسسات سوئد تعدادی بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. تعداد بورسیه های موجود از سال به سال متفاوت است و رقابت شدید است.

اکثر دانشگاه‌های سوئد به دانشجویان بسیار واجد شرایط خارج از اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا بورسیه تحصیلی ارائه می‌دهند.

 

درخواست برای کارشناسی ارشد در سوئد

سوئد کشوری مهمان نواز است و تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را در خود دارد. اما، مانند هر تجربه تحصیلی در خارج از کشور، باید زمان زیادی را برای درخواست خود اختصاص دهید.

اولین قدم باید بررسی دانشگاه مورد نظر و تایید شرایط ورود آنها باشد. آنها همچنین ممکن است یک دفتر بین المللی با کارکنانی داشته باشند که می توانند مشاوره و راهنمایی خاصی در مورد درخواست شما ارائه دهند.

در ادامه دستورالعمل های کلی برای درخواست های تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور در سوئد آمده است.

 

شرایط ورود

حداقل شرط ورود به دوره های کارشناسی ارشد در سوئد مدرک لیسانس کامل است.

اگر می خواهید دوره ای را مطالعه کنید که به زبان انگلیسی تدریس می شود، ممکن است مجبور شوید مهارت های زبانی خود را از طریق آزمون زبان انگلیسی مانند (TOEFL) یا (IELTS)  نشان دهید. برای دوره‌هایی که به زبان سوئدی تدریس می‌شوند، ممکن است قبل از شروع تحصیل مجبور به شرکت در آزمون یا تکمیل دوره زبان سوئدی شوید.

دانشجویانی از انگلستان، فرانسه، اسپانیا، ترکیه و لوکزامبورگ نیز می توانند برای وام کارشناسی ارشد Erasmus+ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در خارج از کشور در سوئد درخواست دهند.

 

فرآیند برنامه

درخواست برای کارشناسی ارشد در سوئد از طریق سیستم آنلاین پذیرش دانشگاه در سوئد انجام می شود و شما می توانید برای حداکثر چهار دوره کارشناسی ارشد به طور همزمان درخواست دهید. شما باید فرم  را از وب‌سایت پرینت بگیرید و آن را به همراه کپی گواهی‌های تحصیلی و هر مدرک دیگری بر حسب درخواست از طریق پست ارسال کنید. همچنین ممکن است برای دانشگاه های مختلف یک بیانیه هدف SOP یا مقاله مورد نیاز باشد.

 

مهلت اکثر دوره ها در اواسط ژانویه است.

آخرین مهلت درخواست برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا در اواسط ژانویه برای مطالعاتی است که از ترم پاییز آینده شروع می شود. برای دانشجویان اتحادیه اروپا که نیازی به اجازه اقامت ندارند، آخرین مهلت در اواسط آوریل است. شما می توانید اطلاعات مربوط به مهلت های دوره های خاص را از طریق وب سایت دانشگاه مشاهده کنید.

 

ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد در سوئد

اتباع کشورهای اتحادیه اروپا / EEA برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد نیازی به ویزا یا اجازه اقامت ندارند.

اگر از یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید و قصد دارید بیش از سه ماه در سوئد باشید، به اجازه اقامت نیاز خواهید داشت. برای واجد شرایط بودن برای این کار باید معیارهای زیر را داشته باشید:

برای تحصیل تمام وقت در سوئد ثبت نام کنید.

بیمه درمانی جامعی داشته باشید که دوره ای که در سوئد هستید را پوشش می دهد (اگر قصد دارید کمتر از یک سال تحصیل کنید)

بتوانید از نظر مالی در طول دوره تحصیل خود را تامین کنید.

داشتن پاسپورت معتبر

اطلاعات بیشتر از اداره مهاجرت در دسترس است.

 

سوئد دارای اقتصاد پر جنب و جوش و متنوعی است و فرصت های زیادی برای دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در این دارد. همچنین می توانید ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در سوئد را در مقطع دکترا در نظر بگیرید.

 

کار در سوئد بعد از کارشناسی ارشد

شرایط دقیق این امر به ملیت شما بستگی دارد:

دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس به طور معمول می توانند بدون محدودیت در سوئد زندگی و کار کنند.

سایر دانشجویان بین المللی حق دارند تا شش ماه پس از پایان دوره خود به عنوان جستجوی کار در سوئد بمانند. اگر در این مدت کار مناسبی پیدا کنند، می توانند برای مجوز کار طولانی مدت درخواست دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کار در سوئد به عنوان یک دانشجوی بین المللی، به وب سایت اداره مهاجرت سوئد مراجعه کنید.

تحصیل دکترا در سوئد

با ترکیب یک سیستم آموزش عالی تاریخی با فرهنگ نبوغ و اختراع، جای تعجب نیست که سوئد یک انتخاب محبوب برای تحصیل در مقطع دکترا بین‌المللی است. قدمت دانشگاه‌های این کشور به قرن پانزدهم بازمی‌گردد، در حالی که برندها و فناوری‌های سوئدی مانند Spotify، IKEA و بلوتوث همچنان دنیای مدرن را شکل می‌دهند.

این صفحه توضیح می‌دهد که تحصیل دکترا در سوئد چگونه است، از جمله اطلاعاتی در مورد درخواست‌ها، فرصت‌های فاند و هزینه‌های دکترا.

 

فرصت های دکترا در سوئد – برای سال 2022

سوئد نیز مانند همسایگان اسکاندیناویایی خود، کشوری مدارا با قوانین پیشرفته و فراگیر است که از دانشجویان و بازدیدکنندگان بین المللی استقبال می کند.

 

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید امسال دانشگاه سوئد را در نظر بگیرید:

خلاقیت و اصالت – تحقیقات دکتری شما در کشوری آزاداندیشی انجام می شود که از ایده های جدید حمایت می کند.

برندگان نوبل –  وضعیت سوئد به عنوان خانه جایزه نوبل (با 32 برنده) نشان دهنده تاریخ افتخارآمیز آن در شناخت و پاداش به تحقیق، تعالی و نوآوری است.

بدون هزینه دکترا – برنامه های دکتری سوئد معمولاً هیچ شهریه ای از دانشجویان خود دریافت نمی کنند (صرف نظر از ملیت)

دانشگاه‌های تاریخی (و معتبر) – آموزش عالی در سوئد به دهه 14 م برمی‌گردد و دانشگاه‌های این کشور به خوبی در رتبه‌بندی‌های جهانی، با تخصص‌های خاص در پزشکی، علوم زیستی و موضوعات مرتبط قرار دارند.

 

تحصیل دکترا در سوئد – جزئیات کلیدی

دانشگاه ها39
جوایز نوبل32
قدیمی ترین دانشگاهUppsala University (1477)
دانشجویان خارجی30,912
طول دوره دکتری4 years
هزینه هاNone
سال تحصیلیAugust to June

 

دانشگاه های سوئد

39 دانشگاه و موسسات معادل با بودجه دولتی در سوئد و تعداد کمتری از ارائه دهندگان آموزش عالی با بودجه خصوصی وجود دارد. مدارک تحصیلی با استفاده از یک سیستم سه دوره ای، مشابه با منطقه آموزش عالی اروپایی گسترده تر، سازماندهی می شوند. دکتری شما یک مدرک دوره سوم خواهد بود که معمولاً پس از تحصیل در مقطع کارشناسی (دوره اول) و کارشناسی ارشد (دوره دوم) انجام می شود.

 

دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی

ارائه دهندگان آموزش عالی در سوئد به دو نوع تقسیم می شوند:

دانشگاه ها (universitet) مؤسسات بزرگی هستند که در طیف وسیعی از موضوعات مدرک اعطا می کنند. آنها تحقیقات اولیه را در کنار تدریس آکادمیک انجام می دهند و بنابراین ظرفیت حمایت و آموزش دانشجویان دکترا را دارند.

کالج های دانشگاهی (högskola) بر آموزش فنی و حرفه ای، اغلب در علوم کاربردی و موضوعات مرتبط تمرکز دارند. آنها کمتر احتمال دارد مدرک دکترا اعطا کنند اما ممکن است در زمینه های موضوعی خاصی این کار را انجام دهند.

تمایز بین این دو دسته همیشه از نام مؤسسه مشخص یا واضح نیست (کالج های دانشگاهی ممکن است به سادگی خود را دانشگاه معرفی کنند). خبر خوب این است که شما نیازی به نگرانی در مورد آن ندارید. به عنوان یک دانشجوی دکترا احتمالاً در نهایت در دانشگاه تحصیل می کنید، اما تعداد کمتری از برنامه های دکتری ارائه شده توسط کالج های دانشگاهی به همان اندازه دقیق و قابل احترام هستند.

 

رتبه بندی دانشگاه های سوئد

سوئد خانه یکی از بهترین سیستم های آموزش عالی اروپا است، حداقل تا آنجا که به رتبه بندی دانشگاه ها مربوط می شود. از 38 دانشگاه در سوئد، 10 دانشگاه در رتبه 400 برتر جهان آموزش عالی تایمز قرار دارند.

Top 10 Swedish Universities in 2022

UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Karolinska Institute3942
Lund University11687151-200
Uppsala University13112478
Stockholm University=17614874
University of Gothenburg=185=180101-150
KTH Royal Institute of Technology201-250201-300201-300
Chalmers University of Technology251-300=121401-500
Linköping University251-300=329301-400
Swedish University of Agricultural Sciences301-350201-300
Umeå University351-400=365401-500

رتبه بندی دانشگاه ها می تواند به شما در انتخاب یک پروژه یا برنامه دکترا کمک کند، مشروط بر اینکه بدانید به چه چیزی نگاه کنید.

 

شهرهای دانشگاهی سوئد

شهرهای سوئد امکانات پیشرفته و سبک زندگی مدرن آرام را با دسترسی آسان به مناظر اغلب خیره کننده اسکاندیناوی این کشور ترکیب می کنند. در زیر برخی از محبوب ترین مراکز برای دانشجویان دانشگاه آمده است:

اوپسالا

گوتنبرگ

استکهلم

لوند

اومئو

 

ساختار دکتری

تحصیل در مقطع دکترا نشان دهنده بالاترین سطح پیشرفت تحصیلی برای دانشجویان در دانشگاه های سوئد است. مانند سایر کشورها، تأکید بر تحقیقات مستقل شما به سمت یک پایان نامه اصلی است که کمک جدیدی به دانش در گرایش مورد نظر می کند.

 

مدارک دکتری سوئدی

تحصیل در مقطع دکترا در سوئد به یکی از دو شکل زیر انجام می شود:

یک دکترای استاندارد حداقل به چهار سال کار تمام وقت (معادل 240 واحد ECTS) و اعطای یک رساله دکترای کامل  نیاز دارد.

از طرف دیگر، می توانید برای یک مدرک تحصیلی کوتاه تر تحصیل کنید. این به طور کلی فقط به دو سال کار تمام وقت برای یک پایان نامه کوتاه تر (معادل 120 واحد ECTS) نیاز دارد. این مدرک مشابه مدرک کارشناسی ارشد فلسفه (MPhil) است که در سایر کشورها ارائه می شود و برخی از دانشجویان ابتدا برای این مدرک ثبت نام می کنند و بعد از ارتقا، برای دکترا ثبت نام می کنند.

 

سال تحصیلی در سوئد از آگوست تا ژوئن با دو ترم آموزشی (اوت تا ژانویه _ ژانویه تا ژوئن) به تفکیک تعطیلات تابستانی و زمستانی برگزار می شود. به عنوان یک دانشجوی دکترا معمولاً در طول سال تحصیل می‌کنید، اما گذراندن برخی از دوره‌های اضافی و سایر فعالیت‌ها ممکن است به دوره‌های آموزشی خاصی اضافه شوند.

 

نظارت

شما دکترای خود را با حمایت دو یا چند ناظر متخصص که وظیفه آنها هدایت کار شما خواهد بود، تکمیل خواهید کرد. نقش آنها بسته به رشته شما کمی متفاوت خواهد بود:

سرپرستان برای هنر، علوم انسانی و برخی از پروژه های علوم اجتماعی در درجه اول به عنوان مربی کمک خواهند کرد. آنها مستقیماً در تحقیقات شما شرکت نخواهند کرد، اما می توانند در مورد مسیری که پروژه شما در حال حرکت است راهنمایی کنند.

سرپرستان پروژه‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات (STEM) نیز ممکن است به عنوان سرپرست یا محقق اصلی آزمایشگاه یا گروه تحقیقاتی که دکترای شما بخشی از آن است، تحقیقات مشابهی را انجام دهند. این بدان معنی است که آنها همچنین ممکن است در کنار شما کار کنند یا حتی در برخی آزمایش ها همکاری کنند. با این حال، پایان نامه دکتری شما همچنان یک کار مستقل، بر اساس یافته ها و تحلیل های شخصی شما خواهد بود.

شما همیشه حداقل دو استاد راهنما در مقطع دکترا خواهید داشت که یکی از آنها استاد راهنمای اصلی دکترای شما خواهد بود. برخی از دانشگاه ها نیز دستیاران ناظر اضافی را با مسئولیت وظایف خاص (مانند آموزش یا مراقبت و پشتیبانی) منصوب می کنند.

 

نقش و انتظارات سرپرستان توسط دانشگاه شما تعیین می شود. به عنوان حداقل، آنها معمولاً شامل ترتیب جلسات منظم پیشرفت، بررسی نتایج و پیش نویس ها و حمایت از شما در هنگام آماده شدن برای ارسال پایان نامه هستند. برخی از مسئولیت های اضافی ممکن است شامل شناسایی و برآوردن نیازهای آموزشی یا کمک به سایر جنبه های پیشرفت حرفه ای و تحصیلی شما باشد.

 

ساختار برنامه

تمرکز اصلی شما در طول دوره دکتری سوئدی، تحقیقات اصلی مورد نیاز برای پایان نامه شما خواهد بود. شما معمولاً قبل از اینکه به جمع آوری منابع یا داده های تجربی بروید و در نهایت نتیجه گیری و نتایج خود را بنویسید، با ارزیابی بورس تحصیلی در موضوع خود (بررسی ادبیات) شروع می کنید.

برخی از دانشگاه ها نیز در کنار تحقیقات شما آموزش های ساختارمندتری ارائه می دهند. این ممکن است شامل شرکت در دوره های کوتاه مدت در مورد روش های تحقیق و سایر مهارت های مفید برای پروژه شما باشد.

همچنین معمول است که دانشجویان دکترا در دانشگاه‌های سوئد برای تأمین هزینه های خود، به عنوان کادر آکادمیک در بخش‌ها یا دانشکده‌های خود کار کنند. اگر چنین است، وظایف دیگری مانند تدریس نیز خواهید داشت.

 

ارزیابی

ارزیابی دکترای سوئدی بر اساس کیفیت پایان نامه دکتری است که در پایان دوره خود ارسال می کنید. این باید نشان دهد که کار شما اصیل بوده است، کمک قابل توجهی به موضوع شما داشته است و شما شخصاً مسئول طراحی و انجام تحقیقات مربوطه بوده اید.

 

تمام این خصوصیات به طور رسمی در طی آخرین دفاع عمومی از پایان نامه شما ارزیابی می شود.

این شبیه دفاع پایان نامه در سایر کشورهاست، اما از روش کمی متفاوت پیروی می کند. به جای اینکه به صورت خصوصی مورد بررسی قرار بگیرید، پایان نامه خود را در مقابل مخاطبانی که ممکن است شامل سایر دانشگاهیان، دانشجویان دکترا و خانواده و دوستان شما باشد، به کمیته بررسی ارائه خواهید کرد.

یکی از کمیته ها یک کارشناس خارجی (از خارج از دانشگاه شما) خواهد بود. آنها درباره پایان نامه شما سؤالاتی می پرسند و شما را برای توضیح یافته ها و نتایج خود به چالش می کشند. سایر اعضای کمیته (و مخاطبان) نیز ممکن است سؤال بپرسند.

 

در پایان ارزیابی، کمیته شما تصمیم خواهد گرفت که آیا شما با موفقیت از پایان نامه خود دفاع کرده اید یا خیر و می توانید دکترای خود را دریافت کنید. ممکن است این فرآیند دلهره آور به نظر برسد، اما باید آن را به عنوان نقطه اوج مناسبی برای تحقیق خود در نظر بگیرید که به شما امکان می دهد تخصص و صلاحیت خود را اثبات کنید. همچنین بسیار نادر است که دانشجویان  در این مرحله شکست بخورند.

 

هزینه ها و بودجه

دانشگاه‌های سوئد با بودجه دولتی هزینه‌ای برای تحصیل در مقطع دکترا دریافت نمی‌کنند (توجه داشته باشید که این امر برای مقاطع کارشناسی ارشد یا لیسانس اعمال نمی‌شود). برنامه های دکترا برای دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و بین المللی (غیر اتحادیه اروپا) رایگان است.

همین امر در مورد هزینه های درخواست نیز صدق می کند – برای دکترا در سوئد نیازی به پرداخت این هزینه ها نیست.

شما باید هزینه های اقامت و زندگی خود را پوشش دهید، اما ممکن است برای کمک به این موضوع از دانشگاه شما حمایت شود.

 

کمک هزینه تحصیلی

معمول است که دانشجویان دکترا در سوئد نیز به عنوان کارمند، مشروط به قرارداد کاری با دانشگاه خود شناخته شوند. در صورت امکان، این به شما حقوقی را پرداخت می کند که به عنوان کمک هزینه تحصیلی (utbildningsbidrag) به ارزش تقریباً 1500 یورو در ماه (اما مشمول مالیات) است.

وضعیت شغلی شما ممکن است در طول دوره دکترا متفاوت باشد. برای دو سال اول شما کمک هزینه تحصیلی خود را دریافت خواهید کرد، اما از مزایا و تامین اجتماعی برخوردار نیستید. برای دو سال آخر شما معمولاً یک قرارداد کار کامل (anställning) دارید. اطلاعات بیشتر از دانشگاه شما در دسترس خواهد بود.

در ازای کمک هزینه تحصیلی، معمولاً باید برخی از مسئولیت‌ها را در بخش خود انجام دهید، مانند تدریس در مقطع کارشناسی یا کمک به کارهای اداری.

 

فاند دکتری

سایر فاندها و بورسیه های تحصیلی دکترا در سوئد نیز ممکن است برای کمک (یا جایگزینی) کمک هزینه تحصیلی در دسترس باشد.

منبع اصلی بودجه دکترا برای دانشجویان بین المللی در سوئد، موسسه سوئد (SI) است. آنها برای دانشجویان مناطق خاص از جمله ترکیه، بالکان و بالتیک بورس تحصیلی ارائه می دهند. اطلاعات بیشتر در وب سایت رسمی تحصیل در سوئد موجود است.

سایر بودجه ها ممکن است از دانشگاه های سوئد یا سازمان های دانشگاهی خاص و مؤسسات خیریه تحقیقاتی مرتبط با حوزه موضوعی شما در دسترس باشد.

 

درخواست برای دکترا در سوئد

شما باید مستقیماً برای تحصیل در مقطع دکترا در سوئد به دانشگاه ها مراجعه کنید. نحوه انجام این کار به نوع پروژه ای که به آن علاقه دارید بستگی دارد:

دکترای علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات اغلب به عنوان پروژه های خاص تبلیغ می شوند. شما باید فرصت های فعلی را مشاهده کنید و طبق دستورالعمل های تعیین شده درخواست دهید. این اغلب به معنای ارسال یک بیانیه شخصی همراه با رزومه تحصیلی و مراجع است.

دانشجویان در رشته های هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی به احتمال زیاد ایده های پروژه خود را مطرح می کنند. شما باید یک پیشنهاد تحقیقاتی قوی ارائه دهید، شاید پس از تماس با یک سرپرست بالقوه برای راهنمایی و مشاوره.

به هر حال که درخواست می کنید، مطمئن شوید که الزامات و روش های خاص را با دانشگاه خود بررسی کرده اید.

 

شرایط پذیرش

دانشگاه های سوئد می توانند شرایط ورود خود را برای تحصیل در مقطع دکترا تعیین کنند. حداقل مدرک تحصیلی معمولاً مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در یک موضوع مناسب است، به خصوص اگر برای دریافت فاند درخواست می کنید.

به همان اندازه که مدارک قبلی شما مهم است، توانایی شما برای نشان دادن تجربیات تحقیقاتی قبلی نیز اهمیت دارد. این می تواند به سادگی پروژه پایان نامه برای یک یا هر دو مدرک قبلی شما باشد، اما مهم است که بتوانید برای تحقیقات مستقلی که در مقطع دکتری خود انجام می دهید آمادگی لازم را نشان دهید.

 

شرایط ورود به مقطع دکترا

معیارهای عمومی واجد شرایط بودن برای درخواست های دکترا در سوئد مشابه اکثر کشورهای اتحادیه اروپا است.

 

الزامات زبان

بخش بزرگی از تدریس در دانشگاه های سوئد به زبان انگلیسی انجام می شود. این بدان معناست که برای تحصیل در خارج از کشور در سوئد لزوماً نیازی به دانستن زبان سوئدی ندارید.

اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است نیاز به ارائه یک نمره آزمون شناخته شده داشته باشید. در صورتی که مدرک قبلی شما به زبان انگلیسی تدریس شده باشد، ممکن است نیاز به ارائه مدرک زبان نباشد.

 

مصاحبه ها

دانشگاه شما ممکن است شما را برای مصاحبه به عنوان بخشی از فرآیند پذیرش (حضوری یا آنلاین) دعوت کند. این نشانه خوبی است! این بدان معناست که درخواست شما به اندازه کافی جالب و چشمگیر است و دانشگاه می خواهد بیشتر شما را بشناسد.

 

ویزای دانشجویی

اگر شهروند یک کشور اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا یا شمال اروپا هستید (گروهی که شامل فنلاند، دانمارک، ایسلند و نروژ و همچنین سوئد می شود) برای زندگی در سوئد در طول دوره دکتری خود نیازی به اجازه اقامت ندارید. با این حال، باید در شعبه محلی اداره مالیات سوئد (Skatteverket) ثبت نام کنید.

 

دانشجویان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و گروه شمال اروپا برای تحصیل در سوئد برای بیش از سه ماه باید به طور رسمی برای اجازه اقامت اقدام کنند.

شما می توانید این کار را به صورت آنلاین انجام دهید. شما باید کپی پاسپورت خود را همراه با مدرکی ارائه دهید که نشان دهد در یکی از دانشگاه های سوئد پذیرفته شده اید، اولین قسط شهریه خود را پرداخت کرده اید و می توانید از نظر مالی در طول دوره دکتری خود حمایت مالی کنید، حداقل نیاز 800 یورو در ماه است.

 

همه دانشجویان در سوئد به بیمه درمانی کامل نیاز دارند. اگر دارای کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) هستید، معمولاً به طور خودکار تحت پوشش قرار می گیرید. از طرف دیگر، دانشگاه شما ممکن است پوششی را به عنوان بخشی از کمک هزینه تحصیلی شما ارائه دهد، یا یک سیاست مقرون به صرفه برای خرید ارائه دهد.

 

مراحل بعدی

سوئد کشوری چندفرهنگی و فراگیر با فرصت‌های فراوان برای فارغ‌التحصیلان با استعداد دکترا است تا مهارت‌ها و تخصص خود را به کار گیرند.

دانشجویان اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و اروپای شمالی می توانند بدون محدودیت در سوئد زندگی و کار کنند. سایر دانشجویان بین المللی باید برای اجازه اقامت پس از تحصیل اقدام کنند که به شما اجازه می دهد تا شش ماه برای جستجوی کار در سوئد بمانید. برای به دست آوردن این باید مدرک خود را تکمیل کرده باشید، همچنان در سوئد باشید و پاسپورت معتبر داشته باشید.

 

اگر در طی شش ماه موفق به یافتن کار شدید، می توانید برای مجوز کار اقدام کنید. اطلاعات بیشتر از اداره مهاجرت سوئد در دسترس است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top