تحصیل در نروژ_ راهنمای 2022- 2023

تحصیل کارشناسی در نروژ

نروژ یک تجربه منحصر به فرد را از تحصیل در خارج ارائه می دهد و مؤسسات آموزش عالی نروژی از درخواست های ارسال شده توسط دانشجویان واجد شرایط از سراسر جهان استقبال می کنند. بین المللی شدن یک اولویت در تمام بخش های سیستم آموزشی نروژ است. دانشگاه ها و کالج ها به طور مداوم برای جذب دانشجویان بین المللی تلاش می کنند.

 

در اینجا هشت دلیل برای تحصیل در نروژ آورده شده است:

 

آموزش با کیفیت بالا

موسسات نروژی با طیف گسترده ای از دوره های با کیفیت بالا و انعطاف پذیری زیاد، ثابت می کنند که یک مقصد تحصیلی ایده آل هستند. از رشته های حرفه ای گرفته تا مقاطع تحصیلات تکمیلی، فرصت های زیادی هم برای دانشجویان مبادله ای و هم برای دانشجویان جویای مدرک وجود دارد تا رویاهای خود را برآورده کنند.

همچنین از فضای غیررسمی دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی نروژ بهره مند خواهید شد، جایی که اساتید به راحتی قابل دسترسی هستند و کلاس ها اغلب در گروه های کوچک برگزار می شود. در بسیاری از موارد، دانشجویان می‌توانند از شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی هیجان‌انگیز که توسط اساتید هماهنگ می‌شوند، بهره‌مند شوند.

 

روابط نزدیک و مساوی دانشجو و استاد

سیاست «درهای باز» اساتید، معلمان و کارکنان اداری در مؤسسات نروژی به خوبی شناخته شده است. آنها برای دانشجویان در دسترس هستند تا بالاترین سطح یادگیری را برای دانشجویان خود ترتیب دهند.

 

تفکر انتقادی تشویق می شود

در سطح تحصیلات تکمیلی از دانشجویان انتظار می رود که هم تدریس اساتید و هم نظریه های موجود در حوزه یادگیری خود را زیر سوال ببرند. تفکر انتقادی و توانایی برخورد با یک مسئله به روش های مختلف، مهارت های ارزشمندی در «کلاس درس» نروژی است.

این سنت یادگیری ممکن است برای برخی از دانشجویان بین المللی ناآشنا باشد، اما چیزی است که اغلب به عنوان یک دارایی مهم برای آموزش نروژی شناخته می شود. این اغلب توسط بسیاری از دانشجویان به عنوان یکی از بهترین تجربیات آنها در هنگام تحصیل  در نروژ شناخته می شود.

 

زمان تحصیل

در بیشتر موارد، برنامه های کارشناسی ارشد ارائه شده در موسسات نروژی بیش از 2 سال طول می کشد. این به دانشجویان اجازه می‌دهد تا یک سال کامل روی پایان‌نامه خود کار کنند، به این معنی که دانشجویان این شانس را پیدا می‌کنند که در رشته تحصیلی خود عمیق‌تر شوند.

 

مطالعه به زبان انگلیسی

تعدادی از برنامه ها و دوره ها به زبان انگلیسی تدریس می شود. دانشجویان غیر بومی انگلیسی زبان متوجه خواهند شد که مهارت های انگلیسی آنها در طول تحصیل در نروژ بهبود می یابد. سطح بالای تسلط به زبان انگلیسی در جامعه به طور کلی، تحصیل و زندگی در نروژ را آسان می کند.

 

اکثر دانشگاه ها آموزش رایگان ارائه می دهند

اکثر موسسات آموزش عالی نروژی دارای بودجه عمومی و دارای مالکیت هستند. دولت نروژ دسترسی به آموزش عالی با کیفیت بالا را برای همه بخش مهمی از جامعه نروژ می داند و به بخش آموزش عالی منابع زیادی اعطا می کند. بنابراین، در مورد اکثر دانشگاه ها، دانشجویان بین المللی در هنگام تحصیل شهریه پرداخت نمی کنند.

قبل از درخواست، حتماً دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید که آیا آنها به شهریه نیاز دارند یا خیر. همچنین باید در نظر داشته باشید که نروژ یک کشور پرهزینه است و دانشجویان بین المللی باید انتظار داشته باشند که سطح مالی خوبی برای تامین هزینه های زندگی خود فراهم کنند.

 

جامعه مدرن و پیشرفته از نظر فناوری

نروژ یک جامعه مدرن است. برابری ارزشی است که عمیقاً در جامعه نروژی ریشه دارد و ریشه در قانون و سنت دارد. دانشجویان در محوطه دانشگاه از استانداردها و خدمات تکنولوژیکی بالا، امکانات و تجهیزات مدرن و همچنین آموزش نوآورانه بهره می برند. نروژ همچنین به عنوان یک جامعه امن دیده می شود – تقریباً در هر کجا که هستید می توانید احساس امنیت کنید.

 

در گوشه شمالی ما از جهان، می توانید مطالعات خود را با فعالیت های هیجان انگیز در فضای باز، زمستان و تابستان ترکیب کنید. می توانید شفق قطبی (“نورهای شمالی”) را ببینید، خورشید نیمه شب، آبدره ها و کوه ها را تجربه کنید.

 

تحصیل کارشناسی در نروژ- الزامات تحصیلی

تکمیل تحصیلات متوسطه در سطح پیشرفته، معادل گذراندن امتحانات پایان دبیرستان در نروژ، شرط اساسی عمومی برای ورود به دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی نروژ است. برای دانشجویان برخی از کشورها گذراندن حداقل یک سال دوره پیش نیاز در سطح دانشگاه نیز لازم است.

 

در نروژ، تمامی درخواست‌های زبان انگلیسی در مقاطع کارشناسی توسط خود مؤسسات پردازش می‌شوند. این بدان معناست که الزامات آکادمیک و زبان ممکن است بین مؤسسات و حتی بین برنامه های تحصیلی در همان مؤسسه متفاوت باشد.

 

الزامات زبان

برای دوره هایی که زبان آموزشی آنها انگلیسی است، همه متقاضیان باید انتظار داشته باشند که مهارت های زبانی خود را مطابق با الزامات تعیین شده توسط موسسات مستند کنند. مراقب باشید که آزمون ها و نمرات مختلف انگلیسی ممکن است توسط موسسات مختلف مورد نیاز باشد. برای دوره هایی که زبان آموزشی آنها نروژی است، تسلط به زبان نروژی الزامی است و باید مستند باشد.

دانشگاه ها این آزمون های رسمی انگلیسی را می پذیرند:

♦ PTE آکادمیک

♦ آیلتس

♦ تافل

♦ C1 پیشرفته

 

نحوه درخواست برای یک دانشگاه بین المللی در نروژ

نروژ دارای 7 دانشگاه دولتی، 9 مؤسسه دانشگاهی تخصصی، 22 کالج دانشگاهی، 2 کالج ملی هنر و چندین مؤسسه آموزش عالی خصوصی، با اعتبار نهادی یا برنامه ای است.

 

برای کمک به شما، لیست کوتاهی را تهیه کردیم:

♦  مدرسه کسب و کار BI نروژی، در اسلو

♦  دانشگاه علم و صنعت نروژ (NTNU)، تروندهایم

♦  مدرسه اقتصاد NHH نروژ، در برگن

♦  دانشگاه برگن، در برگن

♦  دانشگاه استراونگر، استراونگر

 

برای درخواست در یک دانشگاه نروژی آماده شوید

با توجه به تعداد دانشگاه هایی که می توانید از بین آنها انتخاب کنید و هر کدام دارای لیستی از برنامه های تحصیلی و لیست مشخصی از مدارک لازم برای درخواست هستند، باید قبل از انتخاب دوره مورد نظر، تمام معیارها را بررسی و در نظر بگیرید.

 

نروژ یک وب سایت اختصاص داده شده برای دانشجویان بین المللی دارد که مایل به ثبت نام در یک برنامه دانشگاهی در داخل مرزهای این کشور هستند، جایی که تمام مدارک تحصیلی متمرکز هستند و جزئیات خاص به طور مرتب در جداول سازماندهی شده اند.

تا حد امکان از آن وب سایت استفاده کنید. برای کمک به دانشجویانی مانند شما ساخته شده است. هر سوالی که ممکن است داشته باشید یا هرگونه ابهامی را می توان با یک ایمیل ساده یا یک تماس تلفنی سریع حل کرد.

 

برای مدرک کارشناسی نروژی از کجا باید درخواست داد؟

دانشگاه های نروژ، مدارس بازرگانی و سایر موسسات آموزش عالی قوانین و معیارهای درخواست خود را دارند. اگر از وب‌سایت‌های رسمی آن‌ها دیدن کنید، فهرست کاملی از دوره های کارشناسی را خواهید دید. اگر روی آن کلیک کنید، مهلت‌ها، شرایط مورد نیاز و مطالبی را خواهید دید که شما را به صفحه دانشگاه می‌برد، جایی که می‌توانید فرآیند درخواست رسمی را آغاز کنید.

با این حال، یک وب‌سایت دیگر برای برنامه‌های کاربردی وجود دارد، اما این وب‌سایت کاملاً برای دانشجویان نروژی است و عمدتاً شامل مدارک لیسانس است.

 

مدارک مورد نیاز درخواست دانشگاه

اسناد درخواست عمومی

فهرست اسناد درخواست عمومی بسیار ساده است. دانشجو باید ارائه دهد:

♦   مدرک دیپلم  یا معادل حداقل 12 سال تحصیل

♦   آزمون مهارت زبان انگلیسی

♦   شرایط ورود خاص دانشگاه ها را در وبسایت آنها بررسی کنید

 

مهلت درخواست دانشگاه برای نروژ

می توانید یک تقویم رسمی را در صفحه برنامه پیدا کنید. به عنوان یک راهنمای کلی، باید این تاریخ ها را در نظر داشته باشید:

دسامبر تا مارس: دوره درخواست برای دانشجویان بین المللی که می خواهند پاییز آینده را شروع کنند

آگوست: دوره های پاییز شروع می شود

همچنین، برخی از دانشگاه‌های نروژ دارای مهلت‌های «پیش صلاحیت» هستند که زودتر از دوره‌های ذکر شده در بالا هستند، بنابراین به یاد داشته باشید که به دنبال آن‌ها نیز باشید.

 

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش شما

شما به مجوز اقامت دانشجویی نیاز دارید. ویزا برای اقامت تا 90 روز صادر می شود، در حالی که دانشجویانی که قصد دارند بیش از سه ماه در نروژ بمانند به ویزای دانشجویی نیاز دارند.

 

لیست کوتاه مدارک برای اجازه اقامت دانشجویی در نروژ شامل موارد زیر است:

♦   فرم درخواست اقامت دانشجویی با عکس پاسپورت

♦   یک کپی از پاسپورت شما

♦   مدارک پذیرش در یک موسسه آموزشی معتبر

♦   یک طرح مطالعه

♦   فرمی که پیشرفت تحصیلی شما را نشان می دهد

♦   اسناد مسکن

 

به یاد داشته باشید که این یک راهنمای کلی برای درخواست از دانشگاه در نروژ است. بنابراین تمام تصمیمات و برنامه های خود را تنها بر اساس این مقاله قرار ندهید. همیشه الزامات خاصی را که برای برنامه تحصیلی شما یا دانشجویان کشورتان اعمال می شود بررسی کنید.

تحصیل کارشناسی ارشد در نروژ

یکی از بهترین چیزها در مورد تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ، نگرش استقبال از دانشجویان خارج از کشور و رویکرد برابری در آموزش عالی است. تمام برنامه های کارشناسی ارشد در نروژ بدون شهریه هستند و بسیاری از آنها به زبان انگلیسی ارائه می شوند. به همین دلایل است که کشور در حال حاضر میزبان حدود 10000 دانشجوی خارجی در مقاطع مختلف تحصیلی است.

این صفحه هر آنچه را که باید در مورد تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور در نروژ بدانید، شامل اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها و دوره ها و مشاوره در مورد درخواست ها، ویزاها و بودجه می باشد.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در نروژ

موقعیت نروژ به فرصت ها و تجربیات تحقیقاتی منحصر به فردی تبدیل می شود. بخشی از قلمرو کشور در قطب شمال قرار دارد و برخی از دانشگاه‌های برتر نروژ در پروژه‌های تحقیقاتی علمی پیشگام با یکدیگر همکاری می‌کنند.

اگر علایق تحقیقاتی شما بیشتر به سمت علوم انسانی باشد، به طور منحصر به فردی برای مطالعه تاریخ و فرهنگ اکتشاف و بقا در شمال دور، با آرشیوها و مطالب میراثی از سکونتگاه وایکینگ ها تا سفرهای اولیه قطبی، قرار خواهید گرفت.

 

این ها برخی از قانع کننده ترین دلایل برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ هستند:

بدون هزینه تحصیل – برنامه های کارشناسی ارشد نروژ برای همه رایگان است – از جمله اتباع خارج از منطقه اقتصادی اروپا.

کیفیت زندگی بالا – نروژ که به طور مداوم در نزدیکی بالاترین جدول کیفیت زندگی قرار دارد، مکانی فوق العاده برای زندگی، کار و تحصیل است.

منظره زیبا – دوستداران طبیعت متوجه خواهند شد که هیچ جای دیگری مانند نروژ با آبدره های بکر، خورشید نیمه شب و تاندرای قطب شمال وجود ندارد.

زبان – زبان انگلیسی به طور گسترده با استانداردهای عالی به عنوان زبان دوم صحبت می شود، بنابراین شما لزوماً نگران یادگیری نروژی نخواهید بود – اگرچه انجام این کار می تواند مفید باشد!

 

کارشنای ارشد در نروژ
دانشگاه ها22
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Oslo (1811)
دانشجویان خارجی12,400
طول دوره2 years
هزینه هاNone
سال تحصیلیAugust to June

 

دانشگاه های نروژ

ارائه دهندگان آموزش عالی نروژ ممکن است دولتی یا خصوصی باشند، اما اکثریت آنها دولتی هستند. در مجموع، هفت دانشگاه و 22 کالج دانشگاه دولتی وجود دارد. این مؤسسات هر کدام طیف نسبتاً جامعی از موضوعات را ارائه می دهند و در زمینه های مختلف تحقیق می کنند. همچنین 9 دانشگاه تخصصی و دو کالج ملی هنر، به علاوه مجموعه ای از ارائه دهندگان خصوصی که دوره های معتبر ارائه می دهند، وجود دارد.

اکثر دانشجویان در نروژ (حدود 85٪) در موسسات دولتی تحصیل می کنند و اینها همان جاهایی هستند که شما در حین تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ به احتمال زیاد خود را پیدا خواهید کرد. احتمالاً پوشش موضوع در دانشگاه‌های دولتی گسترده‌تر است، جایی که برنامه‌های کارشناسی ارشد اغلب در بخش‌هایی هستند که برنامه‌های تحقیقاتی فعال را در زمینه‌های موضوعی مرتبط دنبال می‌کنند. کالج های دانشگاهی تمایل دارند بر برنامه های کارشناسی حرفه ای تمرکز کنند، اما برخی از مدارک تحصیلات تکمیلی را نیز ارائه می دهند.

 

آموزش عالی در نروژ از استانداردهای تعیین شده توسط فرآیند بولونیا پیروی می کند و برنامه های لیسانس “دوره اول” به نوبه خود با مدارک کارشناسی ارشد “دوره دوم” و مدارک دکتری “دوره سوم” دنبال می شود. این بدان معناست که یک برنامه کارشناسی ارشد نروژی مدرکی را به شما ارائه می دهد که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می شود و شرایط برای ادامه تحصیلات تکمیلی در کشورهای دیگر را برآورده می کند.

 

رتبه بندی دانشگاه های نروژ

با وجود اندازه نسبتا کوچک سیستم آموزش عالی نروژ، دانشگاه های این کشور همواره  در رتبه بندی های بین المللی در جایگاه های بالا قرار می گیرد. همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید، چند مؤسسه نروژی در میان 300 مؤسسه برتر جهان در هر سیستم رتبه بندی اصلی قرار دارند.

 

Top 5 Norwegian Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
University of Oslo=11910261
University of Bergen201-250194301-400
UiT The Arctic University of Norway351-400=440
Norwegian University of Science and Technology401-500=369101-150
University of Stavenger401-500

 

انواع دوره

سال تحصیلی نروژ از آگوست تا ژوئن، با تعطیلات زمستانی و بهاری و تعطیلات طولانی‌تر بین ژوئن و آگوست ادامه دارد. البته، به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در نروژ، به احتمال زیاد از این تعطیلات طولانی تر برای انجام تحقیق و نوشتن برای پایان نامه مدرک خود استفاده خواهید کرد.

دوره های کارشناسی ارشد نروژی معمولاً دو سال است و شامل 120 واحد ECTS است. در برخی موارد، برنامه‌های دوره دوم معادل مدرک کارشناسی ارشد تنها شامل 90 واحد ECTS برای تحصیل رسمی است، اما این تنها برای داوطلبانی که آموزش و تجربه کاری موجود در زمینه مربوطه دارند، قابل استفاده است.

 

محتوای دوره

تدریس در برنامه‌های کارشناسی ارشد شبیه به دوره‌های لیسانس، با ترکیبی از سخنرانی‌ها، سمینارها، کارگاه‌ها و آموزش‌ها است. همه مقاطع کارشناسی ارشد در نروژ از داوطلبان می خواهند که یک پایان نامه تحقیقاتی مستقل را تکمیل کنند، که معمولاً در پایان یک برنامه انجام می شود.

 

نمرات و رتبه بندی

هر ماژول به صورت جداگانه در مقیاسی از A-E ارزیابی می شود (با F نشان دهنده “شکست”) و وزن اعتبار آنها تعیین می کند که آنها چه مقدار از نمره نهایی شما را تعیین می کنند. به پایان نامه معمولاً ارزش اعتباری قابل توجهی اختصاص داده می شود (معمولاً بین 30 تا 60 واحد ECTS بسته به مدت زمان اختصاص داده شده به پروژه).

 

ارزیابی پایان نامه کارشناسی ارشد نروژی

ارزیابی پایان نامه کارشناسی ارشد نروژی ممکن است علاوه بر ارزیابی کتبی شامل یک امتحان شفاهی نیز باشد. این گاهی اوقات به عنوان “امتحان نهایی کارشناسی ارشد” نامیده می شود و شامل دو جزء است. ابتدا از شما خواسته می شود که کار خود را به مخاطبان آزاد ارائه دهید. معمولاً در این مرحله مورد ارزیابی قرار نمی‌گیرید، بلکه در یک جلسه غیرعلنی با ممتحنین خود که شما را برای مدت معینی به صورت شفاهی ارزیابی می‌کنند، ادامه می‌دهید.

ارائه یک سخنرانی عمومی و دفاع شفاهی از پایان نامه کارشناسی ارشد ممکن است در ابتدا کمی دلهره آور به نظر برسد، اما این فرصت خوبی است تا از دوستان و خانواده دعوت کنید تا به موفقیت شما افتخار کنند (و به آنها نشان دهید که زندگی در نروژ چگونه است. ). به علاوه، موفقیت در این امتحانات در رزومه شما عالی به نظر می رسد، چه برای برنامه دکترا درخواست دهید یا به دنبال شغل حرفه ای با مدرک کارشناسی ارشد خود باشید.

 

هزینه ها و بودجه کارشناسی ارشد در نروژ

بهترین خبر در مورد هزینه های تحصیل در نروژ این است که از نظر فنی هیچ هزینه ای وجود ندارد! به عنوان بخشی از تعهد کشور به آموزش عالی برای همه افراد، تحصیل در دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری رایگان است. این در مورد دانشجویان بین المللی نیز صدق می کند. هزینه ترم اندکی بین حدود 30 تا 60 یورو ممکن است برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی اعمال شود، اما این امر همچنین به شما امکان عضویت در سازمان رفاه دانشجویان دانشگاه شما را می دهد و مزایای مرتبط مختلفی از جمله کاهش قیمت در حمل و نقل عمومی را ارائه می دهد.

 

منابع مالی

اگرچه معمولاً برای مدرک کارشناسی ارشد نروژی شهریه پرداخت نمی کنید، اما شما متوجه خواهید شد که هزینه زندگی در نروژ نسبتاً بالا است. به همین دلیل بهتر است که نوعی بودجه خارجی برای پوشش هزینه ها در طول دوران تحصیل خود در نروژ تأمین کنید. تعدادی بسته کمک مالی و کمک هزینه تحصیلی برای کمک به شما وجود دارد که بسیاری از آنها را می توانید در وب سایت رسمی تحصیل در نروژ پیدا کنید.

کمک های مالی EEA / کمک های مالی نروژ به دانش پژوهان 16 کشور مختلف در منطقه بالتیک و اروپای مرکزی/جنوبی کمک می کند تا در نروژ تحصیل کنند و کمک مالی ماهانه بین 600 تا 1200 یورو ارائه می دهند.

آموزش عالی Nordplus از دانشجویان کشورهای شمال اروپا یا بالتیک برای تحصیل در سایر کشورهای شمال اروپا یا بالتیک حمایت می کند و ممکن است بودجه آنها برای برخی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در نروژ قابل دسترسی باشد.

برنامه کمک هزینه تحصیلی شمال به طور خاص برای حمایت از دانشجویانی از کانادا، ایالات متحده آمریکا، روسیه، ژاپن و کره جنوبی طراحی شده است که قصد تحصیل در بخش شمالی نروژ را دارند. این بودجه از طریق وزارت امور خارجه نروژ تامین می شود و کمک هزینه سفر و همچنین کمک هزینه ماهانه حدود 970 یورو را ارائه می دهد.

صندوق وام آموزشی دولتی نروژ در درجه اول برای شهروندان نروژی در نظر گرفته شده است (اما برای برخی از شهروندان خارجی بسته به کشور محل سکونت و ارتباط آنها با نروژ باز است). این صندوق وام های قابل بازپرداخت و کمک های بلاعوض را برای پوشش هزینه های تحصیل در نروژ ارائه می دهد.

شما ممکن است واجد شرایط دریافت حمایت از طریق طرح Erasmus+ باشید، که بودجه برای برنامه های انتخابی مانند Erasmus Mundus Joint Master و همچنین وام اراسموس برای دانشجویانی که می خواهند در خارج از کشور تحصیل کنند، فراهم می کند.

 

درخواست برای کارشناسی ارشد در نروژ

پذیرش در برنامه کارشناسی ارشد در نروژ معمولاً نیاز به مدرک لیسانس در زمینه موضوعی مرتبط دارد. فراتر از این، ارائه دهندگان آموزش عالی معیارهای خود را برای نامزدها تعیین می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، شما باید بتوانید گواهی صلاحیت های قبلی را ارائه دهید و آماده باشید تا بیانیه ای در مورد علاقه خود به دوره و تناسب آن با تجربه و اهداف شغلی خود ارائه دهید. دانشجویان بین المللی همچنین ممکن است نیاز داشته باشند ثابت کنند که توانایی مالی برای حمایت از خود در نروژ در طول تحصیل خود را دارند.

 

الزامات زبان

تعداد زیادی از برنامه های کارشناسی ارشد در نروژ به زبان انگلیسی ارائه می شود، زیرا این زبان به طور گسترده توسط بسیاری از مردم صحبت می شود. به همین دلیل، معمولاً برای تحصیل در نروژ نیازی به دانستن نروژی نخواهید داشت. با این حال، اگر انگلیسی زبان اول شما نیست، ممکن است لازم باشد در آزمون مهارت انگلیسی شرکت کنید.

 

حتی اگر برنامه شما نیازی به صحبت نروژی نداشته باشد، ممکن است بخواهید کمی از زبان را یاد بگیرید. نروژی می تواند چالش برانگیز به نظر برسد (با دو فرم نوشتاری و گویش های متعدد) اما در عمل یادگیری زبان نروژی از بسیاری از زبان های اروپایی دیگر سخت تر نیست و این امتیاز اضافه را دارد که کاملاً شبیه سایر زبان های اسکاندیناوی مانند دانمارکی و سوئدی است.

 

ویزای تحصیلی

به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در نروژ، معمولاً برای اقامت بیش از سه ماه در این کشور نیاز به دریافت مجوز اقامت دانشجویی از اداره مهاجرت نروژ دارید. برای دانشجویان کشورهای شمال اروپا (ایسلند، دانمارک، سوئد و فنلاند) به مجوز اقامت نیازی نیست.

درخواست برای اجازه اقامت باید به یک نمایندگی خارجی نروژ در کشور شما ارائه شود. شما می توانید از پورتال رسمی وب نروژ برای تعیین محل نزدیک ترین ماموریت یا سفارت خود استفاده کنید.

ورود به نروژ بدون مجوز اقامت از پیش تایید شده امکان پذیر است، اما باید اطمینان حاصل کنید که می توانید در طی سه ماه مجوز اقامت دریافت کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی معمولا شامل موارد زیر است:

♦ فرم درخواست تکمیل شده با عکس پاسپورت پیوست شده.

♦ گواهی قبولی در یک موسسه آموزشی معتبر.

♦ بیانیه ای که ثابت کند شما دارای بودجه نگهداری کافی هستید.

♦ اثبات بیمه درمانی معتبر، از طریق یک بیمه نامه خصوصی یا طرح متقابل.

 

اگر شما معمولاً در خارج از اتحادیه اروپا، منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس ساکن هستید، ممکن است لازم باشد موارد زیر را نیز ارائه دهید:

♦ اسناد محل اقامت.

♦ طرح کلی از مطالعات پیشنهادی شما

 

هزینه پردازش برای درخواست های مجوز وجود دارد، اما این هزینه برای شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا، EEA و EFTA لغو می شود.

وب سایت اداره مهاجرت نروژ (UDI) اطلاعات بیشتری در مورد مقررات و الزامات مهاجرت برای کشورهای خاص ارائه می دهد.

 

شماره های هویت نروژی

به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در نروژ، معمولاً بیش از شش ماه در این کشور خواهید ماند. این بدان معناست که باید در سازمان ثبت شهری ثبت نام کنید و یک شماره شناسایی دریافت کنید که به شما امکان می دهد حساب بانکی باز کنید و کارت دانشجویی بگیرید.

 

بیمه سلامت

به دلیل توافقات متقابل، اکثر دانشجویان در نروژ تحت پوشش طرح بیمه ملی نروژ برای اهداف مراقبت‌های اضطراری و درمان ضروری خواهند بود. اگر شما تحت پوشش ترتیبات تامین اجتماعی در کشور خود نباشید و دانشجوی یک EEA یا کشور شمال اروپا یا سوئیس نباشید، ممکن است استثنائات اعمال شود. می توانید اطلاعات بیشتر را از Nav، آژانس رفاه عمومی نروژ بیابید.

 

مراحل بعدی

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ مدرکی با کیفیت بالا و بین المللی به رسمیت شناخته شده برای شما فراهم می کند که از شما در اهداف شغلی آینده حمایت می کند، خواه قصد ادامه تحقیقات در سطح دکترا را داشته باشید یا شغلی داشته باشید. علاوه بر این، نروژ مجموعه ای از فرصت ها را ارائه می دهد که تا مدت ها پس از فارغ التحصیلی به ارتقای رزومه شما ادامه خواهد داد. به عنوان یک دانشجوی کارشناسی ارشد در نروژ، توانایی خود را برای انطباق با شرایط جغرافیایی متفاوت و پذیرش دیدگاه های فرهنگی مختلف نشان داده اید. همچنین ممکن است از این فرصت برای یادگیری یک زبان خارجی استفاده کرده باشید که در سراسر منطقه اسکاندیناوی مورد استفاده قرار می گیرد و سازگاری و شایستگی خود را برای کارفرمایان آینده نشان می دهد.

 

در نهایت، چه بخواهید فرصت‌های تحقیقاتی منحصربه‌فرد نروژ را دنبال کنید یا یک پست حرفه‌ای را در کشور خود انتخاب کنید، زمان صرف شده برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در نروژ به یاد ماندنی و ارزشمند خواهد بود.

تحصیل دکترا در نروژ 

تحصیل در مقطع دکترا نروژی مزایای زیادی دارد. نروژ دارای منابع طبیعی فراوان و اقتصاد قوی است اما فرهنگ مهمانوازی و آینده نگری خود را حفظ می کند. نمونه این امر را در سیستم آموزش عالی آن دید که آموزش و تحقیقات قابل تحسینی را برای دانشجویان سراسر جهان ارائه می دهد. نروژ تعداد کمی دانشگاه دارد، با این حال آنها اغلب از آنچه که از آنها انتظار می رود عملکرد بهتری دارند. نکته قابل توجه این است که، دانشگاه های دولتی نروژ آموزش رایگان برای دانشجویان ارائه می دهند.

 

این راهنما همه چیزهایی را که باید در مورد تحصیل دکترا در نروژ بدانید را پوشش می دهد، از جمله اطلاعاتی در مورد دانشگاه های نروژ، ساختار دوره دکتری، برنامه های کاربردی، بودجه و ویزا.

 

فرصت های دکترا در نروژ

نروژ به عنوان “ملت دانش” شناخته می شود و علیرغم اندازه کوچک سیستم آموزش عالی، این کشور دارای دانشگاه های پیشرو بسیاری در جهان است که آموزش با کیفیت بالا ارائه می کنند.

این کشور همچنین هنرمندان، متفکران و دانشمندان شگفت انگیزی مانند لودویگ هولبرگ، ادوارد مونک، رولد آموندسن، مگنوس کارلسن و 13 برنده جایزه نوبل را در خود پرورش داده است.

تحصیل دکترا در نروژ همچنین شما را قادر می سازد در کشوری زیبا با مجموعه ای از پدیده های طبیعی منحصر به فرد تحصیل کنید که در هیچ جای دیگری نمی توان آنها را تجربه کرد.

 

دلایل خارق العاده ای برای تحصیل دکترا در نروژ وجود دارد:

بدون هزینه تحصیل – در سیستم آموزش عالی نروژ شهریه ای وجود ندارد. محققین دکترا کارمند در نظر گرفته می شوند و شما حقوق دکترا و حقوق کار مرتبط را دریافت خواهید کرد.

شادی – نروژ به طور مرتب به عنوان کشوری با بهترین کیفیت زندگی در جهان رتبه بندی می شود.

زیبایی طبیعی – نروژ نیز یکی از زیباترین کشورهای جهان است. آبدره‌های آرام، تاندرای قطبی، شفق‌های شمالی و عینک‌های خورشیدی آن را به مکانی عالی برای مطالعه تبدیل کرده است.

انگلیسی زبانان – انگلیسی به طور گسترده با استاندارد عالی در این کشور صحبت می شود.

جامعه برابری طلب – برابری یک ارزش کلیدی جامعه مدرن نروژ است که آن را به مقصدی امن و آینده نگر برای مطالعه تبدیل می کند.

مکان تحقیقاتی منحصر به فرد – موقعیت متمایز نروژ بین اروپا و قطب شمال به این معنی است که می تواند آموزش های تخصصی در زمینه هایی مانند تحقیقات دریایی، انرژی و آب و هوا، پزشکی و سلامت، غذا، فناوری ارتباطات، بیوتکنولوژی، علم مواد و فناوری نانو ارائه دهد.

 

دکتری در نروژ
دانشگاه ها22
جوایز نوبل13
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Oslo (1811)
دانشجویان خارجی12,400
طول دوره3-4 years
هزینه هاNone
سال تحصیلیAugust to June

 

دانشگاه های نروژ

چهار نوع اصلی موسسه دانشگاهی در نروژ وجود دارد. اکثریت آنها دولتی هستند اما مجموعه ای از موسسات خصوصی نیز وجود دارد. اکثر دانشجویان دکترا در دانشگاه های دولتی تحصیل خواهند کرد.

دانشگاه ها اصلی ترین مؤسسه آموزشی و پژوهشی آموزش عالی در نروژ هستند. آنها معمولاً طیف وسیعی از مدارک تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند و دارای قدرت علمی گسترده ای هستند که آنها را قادر می سازد تا برنامه های خود را تأیید کنند. ده دانشگاه در نروژ وجود دارد.

دانشگاه‌های تخصصی بسیار شبیه دانشگاه‌های عمومی هستند، اما دوره‌های تحصیلات تکمیلی را در یک حوزه تحقیقاتی متمرکز ارائه می‌دهند. سه مورد از این مؤسسات در نروژ وجود دارد.

کالج های دانشگاهی بسیار شبیه به دانشگاه ها هستند، با این تفاوت که موسسات خصوصی هستند. هشت کالج دانشگاهی معتبر هستند.

دانشگاه های تخصصی خصوصی موسسات آموزش عالی خصوصی در نروژ هستند که دوره هایی را در زمینه های تخصصی تحقیقاتی ارائه می دهند. سه دانشگاه تخصصی خصوصی معتبر در نروژ وجود دارد.

 

اعتبارسنجی

مؤسسات آموزش عالی دولتی دولتی نروژ (دانشگاه ها و دانشگاه های تخصصی) دارای حقوق خوداعتباری هستند و می توانند مدارک خود را سازماندهی و اعطا کنند. مؤسسات خصوصی باید مدارک تحصیلات تکمیلی خود را توسط آژانس نروژی تضمین کیفیت در آموزش (NOKUT) تأیید کرده باشند. NOKUT نقش کلیدی در اداره کلیه موسسات آموزش عالی دارد.

 

ساختار دکتری

برنامه های دکتری نروژی مدارک دوره سوم پس در فرایند بولونیا هستند. به این ترتیب، شما ملزم به انجام تحقیق و نوشتن پایان نامه دکترا خواهید بود.

اغلب، دکترا در نروژ از یک قالب ساختار یافته پیروی می کنند. این معمولاً شامل یک مؤلفه آموزشی قبل از شروع تحقیقات دکترا و نوشتن پایان نامه است. همچنین ممکن است شما یک کارمند دانشگاه با حقوق استخدامی در نظر گرفته شوید. در این صورت، شما مسئولیت های آموزشی و اداری را بر عهده خواهید داشت.

 

طول دوره دکتری

دوره دکتری تمام وقت معمولی در نروژ سه سال طول می کشد. با این حال، برای یک برنامه دکتری ساختاریافته با وظایف سازمانی و آموزش تخصصی، ممکن است به مدت چهار سال در دانشگاه خود استخدام شوید.

 

نظارت

مانند اکثر کشورها، دانشجویان دکترا یک محقق ارشد به عنوان استاد راهنما خواهند داشت. آنها به طور منظم بر کار تحقیقاتی، پیشرفت پروژه و نگارش پایان نامه شما نظارت و ارزیابی خواهند کرد. همچنین ممکن است سرپرستان دیگری با مسئولیت های خاص داشته باشید.

 

ارزیابی

پایان نامه دکتری شما توسط کمیته ای متشکل از حداقل سه نفر از اساتید ارشد، با حداقل یک ممتحن خارجی خوانده می شود. پس از بررسی و تایید پایان نامه توسط کمیته، تحقیق شما باید به صورت شفاهی از طریق حداقل یک سخنرانی و دفاع از پایان نامه عمومی در مقابل کمیته بررسی مخالفان سازمانی دفاع شود.

 

هزینه ها و بودجه

یکی از جنبه های مهم و جذاب تحصیل دکترا در نروژ این است که شهریه برای همه دانشجویان رایگان است. با این حال، این کشور هزینه زندگی بالایی دارد. بنابراین بودجه ای برای پرداخت این هزینه ها معمولاً ضروری است.

 

هزینه دکتری نروژی

هیچ شهریه ای برای پرداخت برنامه های دکترا در دانشگاه های نروژ وجود ندارد. با این حال، در بسیاری از دانشگاه‌های نروژ از شما انتظار می‌رود که هر ترم 50 تا 100 یورو برای عضویت و کارت دانشجویی به اتحادیه دانشجو بپردازید.

 

بودجه دکتری نروژی

اگرچه هزینه های تحصیل برای تحصیل در مقطع دکترا به طور معمول رایگان است، نروژ هزینه زندگی بالایی دارد. اکثر داوطلبان دکترا یا از طریق استخدام در دانشگاه (و مسئولیت های مرتبط با آن) یا از طریق کار پاره وقت هزینه های زندگی را پرداخت می کنند.

با این حال، تعداد محدودی فرصت های مالی برای دانشجویان بین المللی نیز وجود دارد. اینها معمولاً برای کاهش هزینه های زندگی در طول تحصیل شما در نظر گرفته شده است.

 

بسیاری از این بورسیه ها و کمک های مالی دارای محدودیت ها و پیش نیازهای مهمی هستند که باید به آنها توجه کرد. مثالها عبارتند از:

♦  EEA / نروژ کمک هزینه به دانشجویان EEA در حال تحصیل در نروژ ارائه می شود.

♦  انجمن انگلیسی و نورس در لندن به دانشجویان بریتانیایی که در نروژ تحصیل می کنند کمک هزینه و کمک هزینه می دهد.

♦  طرح Erasmus+ می تواند بودجه و وام اراسموس را برای دانشجویان منطقه اقتصادی اروپا که در خارج از کشور تحصیل می کنند فراهم کند.

 

درخواست برای دکترا در نروژ

درخواست های دکترا در نروژ توسط موسسات تحقیقاتی جداگانه پردازش می شود. بنابراین، الزامات، مستندات و مهلت های درخواست برنامه دکترا می تواند بین مؤسسات متفاوت باشد. درخواست ها نیز باید مستقیماً به دانشگاه مورد نظر ارسال شود.

 

شرایط پذیرش

متقاضیان دکترا در نروژ باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در زمینه موضوعی مرتبط باشند. مدرک مربوطه ممکن است قابل قبول باشد – می توانید واجد شرایط بودن مدارک خود را در آژانس نروژی تضمین کیفیت در آموزش (NOKUT) بررسی کنید.

الزامات کاربردی خاص بین مؤسسات تحقیقاتی متفاوت است. شما همیشه باید دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید.

 

داوطلبان دکترا معمولاً باید یک پروپوزال تحقیق یا شرح پروژه خوب بنویسند و فرم های درخواست مربوطه را تکمیل کنند. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که برخی مدارک دیگر را برای درخواست خود ارائه دهید. برخی از این مدارک که ممکن است مورد نیاز باشد می تواند شامل موارد زیر باشد:

♦  کپی تایید شده از تمام مدارک مرتبط با سوابق تحصیلی شما

♦  یک برنامه بودجه برای مطالعات شما (برای 3-4 سال کامل مطالعه تمام وقت، به علاوه اطلاعاتی در مورد منبع و نوع بودجه)

♦  بیانیه ای که هر گونه نیاز علمی یا منابع مادی مهم را توصیف می کند.

♦  نام حداقل یک استاد راهنما پیشنهادی (مگر اینکه خلاف آن تصریح شده باشد)

 

الزامات زبان

اکثر برنامه های دکترا در نروژ به زبان انگلیسی تدریس می شوند. داوطلبان احتمالی دکترا از کشورهای غیر بومی انگلیسی زبان باید نمرات آزمون های زبان انگلیسی را ارائه دهند. آزمون و نمرات مورد نیاز می تواند بین مؤسسات تحقیقاتی مختلف نروژ و حتی بسته به برنامه دکترا متفاوت باشد.

برخی از برنامه های دکترا ممکن است به زبان نروژی تدریس شوند. به طور مشابه، نمرات آزمون های زبان نروژی باید برای افراد غیر بومی ارائه شود. نمرات مورد نیاز بسته به موسسه تحقیقاتی و برنامه تحصیلی متفاوت است. حتی اگر زبان نروژی زبان آموزشی نباشد، تسلط به زبان نروژی از نظر آکادمیک و در زندگی روزمره مفید خواهد بود.

 

فرآیند برنامه

در نروژ، برنامه‌های دکترا درخواست‌های شغلی رسمی هستند. برای تکمیل پذیرش، باید یک قرارداد کتبی بین متقاضی دکترا، استاد راهنما، و دانشگاه یا شورای تحقیقات نروژ (یا شریک صنعتی / سرمایه‌گذار، در صورت لزوم) امضا شود.

می‌توانید فرصت‌هایی را برای تحصیل در مقطع دکترا در وب‌سایت‌های تک دانشگاهی نروژ پیدا کنید یا پروژه‌های فعلی دکترا در نروژ را مرور کنید.

 

ویزای دانشجویی

دانشجویان دکترا از اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس برای سفر به نروژ نیازی به ویزا نخواهند داشت. سایر دانشجویان بین المللی برای ورود به کشور نیاز به ویزا دارند.

در نروژ، ویزا فقط تا 90 روز اعتبار دارد، شما به اجازه اقامت دانشجویی، بیمه درمانی و شماره هویت نروژی نیاز دارید.

دانشگاه آینده شما می تواند به شما در مورد روند ویزای شما مشاوره داده و به شما کمک کند. همچنین می توانید اطلاعات بیشتر را در نزدیکترین سفارت نروژ در کشور خود بیابید.

 

مجوز اقامت دانشجویی

برای تحصیل در مقطع دکترا در نروژ برای بیش از سه ماه، ممکن است به اجازه اقامت دانشجویی نیاز داشته باشید.

برای داوطلبان دکترا از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای واجد شرایط بودن برای این کار، تقریباً به 12780 یورو برای پوشش هزینه های زندگی نیاز دارید. اگر در یک دانشگاه خصوصی تحصیل می کنید و شهریه پرداخت می کنید، برای پوشش این هزینه ها نیز به بودجه اضافی نیاز خواهید داشت. این پول معمولاً باید به حساب بانکی نروژ واریز شود. همچنین هزینه پردازش حدود 495 یورو برای هر درخواست وجود دارد.

 

همه داوطلبان دکترا برای دسترسی به درمان پزشکی در نروژ به نوعی بیمه درمانی نیاز دارند.

دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA / سوئیسی که دارای کارت بیمه سلامت اروپایی (EHIC) هستند واجد شرایط درمان بهداشتی در نروژ هستند. اگر EHIC ندارید، باید شکل دیگری از بیمه پزشکی داشته باشید.

دانشجویان بین المللی دکترای غیر اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس (که بیش از یک سال در نروژ تحصیل می کنند) پس از ثبت نام در یک موسسه تحقیقاتی و دریافت مجوز اقامت دانشجویی، تحت طرح بیمه ملی نروژ بیمه خواهند شد.

 

شماره هویت نروژی

برای اقامت بیش از شش ماه در نروژ، همچنین باید ورود خود را به کشور گزارش دهید و یک شماره شناسایی نروژی دریافت کنید. برای انجام این کار، باید قبل از سفر، در اداره مالیات نروژ وقت بگیرید تا در عرض هشت روز ورود خود را گزارش دهید.

 

اسنادی که معمولاً برای گزارش حرکت شما مورد نیاز است عبارتند از:

♦  پاسپورت یا کارت ملی شما

♦  گواهی ثبت نام پلیس

♦  قرارداد ملک (خرید یا اجاره)

♦  قرارداد کار (برای دانشجویان شاغل در مقطع دکتری)

♦  تایید پیشنهاد محل تحصیل

♦  هر مدرک اضافی دیگر (این مورد توسط اداره مالیات نروژ درخواست خواهد شد)

♦  با این کار می توانید یک حساب بانکی نروژی باز کنید و کارت دانشجویی دریافت کنید.

 

تحصیل دکترا در نروژ فرصتی برای تحقیقات با کیفیت بالا در سطح جهانی به رسمیت شناخته شده فراهم می کند و باید مدرک قابل توجهی برای کار آینده باشد. به عنوان یک محقق دکتری شاغل در نروژ، تجربه حرفه ای کار نروژی را دریافت خواهید کرد که برای تلاش های آینده مفید خواهد بود.

 

به طور معمول پس از اتمام دوره دکترا، ادامه کار در نروژ امکان پذیر است. علاوه بر سایر اسناد بین المللی که در بخش ویزای دانشجویی ذکر شده است، شما همچنین باید:

♦  کارت کسر مالیات داشته باشید

♦  اظهارنامه مالیاتی را ارسال کنید

♦  اخطارهای تشخیص مالیات را دریافت کنید

 

اطلاعات بیشتر را می توانید در اداره مالیات نروژ یا New in Norway پیدا کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top