تحصیل در هلند_ راهنمای 2022- 2023

تحصیل کارشناسی در هلند

اگر رامبراند، ون گوگ و اسکیت سرعت در ذهن شما با هم ترکیب می‌شوند، و شما افراد تحرک و ذهن باز را دوست دارید، پس شاید برای تحصیل در هلند ساخته شده‌اید.

مزایای دیگر این کشور عبارتند از: جامعه بین المللی ، شنیدن زبان انگلیسی به اندازه هلندی، موزه های عالی، و زندگی شبانه رنگارنگ.

 

چرا تحصیل در هلند؟

شهریه مقرون به صرفه

در صورتی که شهروند اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا (EU/EEA) باشید، دانشگاه های دولتی هلند شهریه بسیار مقرون به صرفه ای دارند. شما معمولاً بیش از 2100 یورو در هر سال تحصیلی پرداخت نخواهید کرد، زیرا برنامه های تحصیلی مختلف اغلب ارزان تر از آن هستند.

داستان برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا کمی متفاوت است، که بین 6000 تا 20000 یورو در سال پرداخت می کنند. در مقایسه با شهریه های بیش از 50000 یورو در سال در ایالات متحده، این هنوز بسیار مقرون به صرفه تر است.

 

بدون موانع زبانی

بیش از 90 درصد از شهروندان هلندی انگلیسی صحبت می کنند. چه بخواهید به تنهایی از یک جاذبه توریستی معروف بازدید کنید، مسیر را بپرسید یا چیزی از یک مغازه بخرید، در مورد موانع زبانی هیچ دردسری نخواهید داشت.

محبوبیت زبان انگلیسی همچنین باعث می شود تا معاشرت و ارتباط با مردم، شرکت در رویدادهای اجتماعی و فرهنگی یا به سادگی دوستی و بیرون رفتن بسیار آسان شود.

 

انعطاف کار پس از فارغ التحصیلی

در این مورد، انعطاف کاری به معنای دو چیز است: یکی، شما می توانید پس از فارغ التحصیلی در هر رشته ای کار کنید و از حقوق و مزایای کارمند عالی برخوردار شوید. و دوم، هلند یکی از کشورهای پیشرو است که در آن هفته کاری 4 روزه یک گزینه رایج در تمام بخش های اقتصاد است.

 

بهشتی برای علاقه مندان به دوچرخه سواری

طبق آمار دولتی، بیش از 23 میلیون دوچرخه در هلند وجود دارد که بیشتر از تعداد شهروندان واقعی (حدود 17 میلیون) است. خطوط دوچرخه به معنای واقعی کلمه همه جا هستند و بسیاری از دانشجویان و کارمندان روزانه از آن برای رفت و آمد استفاده می کنند.

 

این یک راه عالی برای کاهش آلودگی هوا و افزایش سلامت و رفاه شخصی است.

 

هلند امن و لذت بخش است

هلند یکی از امن ترین و شادترین کشورهای جهان است. وقتی به سطح بالای زندگی، شهروندان تحصیل کرده و جامعه به عنوان یک کل نگاه می کنیم، به سختی تعجب آور است.

 

در کدام دانشگاه ها در هلند تحصیل کنیم؟

هلند با بیش از 10 دانشگاه در 500 رتبه بندی برتر آموزش عالی بین المللی، کشوری هیجان انگیز برای تحصیل است. اگر نمی دانید از کجا باید به دنبال دانشگاه برای تحصیل کارشناسی در هلند باشید، در اینجا چند دانشگاه بین المللی را به شما توصیه می کنیم:

♦ دانشگاه توئنته

♦ دانشگاه رادبود

♦ دانشگاه تیلبورگ

♦ دانشگاه اوترخت

♦ دانشگاه آمستردام

 

تحصیل کارشناسی در هلند چگونه است؟

دانشجویان هلند تشویق می شوند که بسیار فعال باشند. اساتید بسیار خوش برخورد هستند و از تشریفات زیاد اجتناب می کنند. همچنین، هلند دارای یک جامعه بزرگ بین المللی دانشجویان است که بسیار دوستانه است. علاوه بر این، همیشه می‌توانید از دوچرخه برای رفتن به دانشگاه استفاده کنید، مسافت‌ها کوتاه است و همیشه فعالیت‌های فرهنگی در جریان است.

 

برنامه های متعدد آموزش داده شده به زبان انگلیسی و معلمان بومی انگلیسی زبان، تحصیل مقعطع کارشناسی در هلند را برای دانشجویان بین المللی بسیار جذاب می کند. و هیچ کشور دیگری وجود ندارد که بتواند هلند را در برنامه های مرتبط با مدیریت منابع آب شکست دهد. در حال حاضر، برخی از محبوب ترین گزینه های تحصیلی در این کشور مربوط به مهندسی و فناوری هستند.

در اینجا برخی از موضوعات کلیدی وجود دارد که می توانید در مقطع کارشناسی تحصیل کنید:

♦ علوم طبیعی

♦ علوم کامپیوتر

♦ مهندسی

♦ علوم اجتماعی

♦ مدارک بازرگانی

 

شهرهای بزرگ هلند

هلند ده شهر بزرگ دارد که هم دانشجویان و هم گردشگران را به خود جذب می کنند و قطب های شهری بزرگی هستند. برخی از بهترین شهرهای دانشجویی که می توانید از بین آنها انتخاب کنید عبارتند از:

♦ تحصیل در آمستردام

♦ تحصیل در روتردام

♦ تحصیل در اوترخت

♦ تحصیل در آیندهوون

♦ تحصیل در نایمخن

♦ تحصیل در تیلبورگ

♦ تحصیل در لیدن

♦ تحصیل در گرونینگن

تحصیل در لاهه

 

چگونه درخواست شود

سیستم آموزش عالی هلند مبتنی بر فرآیند بولونیا است. یک وب سایت رسمی کشور وجود دارد که اطلاعاتی در مورد تحصیل در هلند ارائه می دهد و شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسات آموزشی مراجعه کنید. درخواست های ثبت نام باید از طریق Studielink.nl ارسال شود.

 

به طور کلی، نقطه شروع شما باید وب سایت موسسه آموزشی باشد. در اینجا می توانید تمام اطلاعات مربوط به محتوای برنامه و همچنین نحوه ثبت نام را بیابید. معمولاً،Studielink  برای درخواست ثبت نام شما  راهنمایی می کند. در Studielink، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

♦  یک حساب کاربری Studielink ایجاد کنید

♦  یک درخواست ثبت نام در Studielink ارسال کنید

♦  برای پرداخت شهریه روش پرداخت خود را در Studielink انتخاب کنید

♦  پس از ارسال درخواست ثبت نام، موسسه آموزشی شما در مورد مدارک مورد نیازی که باید قبل از پایان مهلت ارسال کنید با شما تماس خواهد گرفت.

♦  هر مدرک و دانشگاه شرایط درخواست خود را دارد، بنابراین توجه کنید و لیست مدارک را با دقت بررسی کنید. برای سوالات یا کمک در مورد ثبت نام خود، می توانید با خدمات دانشجویی دانشگاه آینده خود تماس بگیرید.

 

معمولا مدارک مورد نیاز عبارتند از:

♦  کپی پاسپورت یا کارت شناسایی

♦  عکس پاسپورت

♦  بیانیه شخصی به زبان انگلیسی ( در صورت نیاز)

♦  کپی مدارک تحصیلی متوسطه، گواهینامه ها و/یا لیست نمرات به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی یا هلندی

♦  رونوشت سوابق

♦  مدرک مهارت زبان انگلیسی/هلندی

♦  برخی از دانشگاه ها ممکن است به مدارک اضافی نیاز داشته باشند.

 

راه های مفید برای اطمینان از واجد شرایط بودن برای دانشگاه هلند

اگر در یک برنامه تحصیلی در هلند شرکت می کنید، باید ثابت کنید که مهارت های زبانی شما برای شرکت در کلاس ها و درک سخنرانی ها به اندازه کافی خوب است. برخی از مدارس به هلندی نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به مهارت های انگلیسی قوی نیاز دارند. این دوره ها همچنین شما را برای هر یک از آزمون های زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه ها آماده می کند.

مدارک زبانی که باید ارائه دهید، بسته به زبانی که می خواهید در آن تحصیل کنید، عبارتند از:

♦  برای هلندی: دیپلم هلندی TUL یا هلندی NT2-II

♦  برای زبان انگلیسی: TOEFL، IELTS، یا C1 Advanced، PTE Academic

گاهی اوقات، اگر مدرک زبان ندارید، می توانید در آزمون زبان در دانشگاه شرکت کنید و متوجه شوید که آیا سطح شما به اندازه کافی خوب است یا خیر.

 

این گزینه فقط در برخی از دانشگاه ها موجود است، بنابراین همیشه با موسسه تماس بگیرید!

 

ویزا

بسته به اینکه اهل کجا هستید، ممکن است برای زندگی و تحصیل در هلند نیاز به اخذ ویزا داشته باشید.

اگر از یکی از کشورهای اتحادیه اروپا هستید، برای تحصیل یا کار در هلند نیازی به ویزا ندارید. اگر اهل هر کشور دیگری هستید، ممکن است برای تحصیل در هلند نیاز به ویزا داشته باشید. موسسه شما مسئول درخواست برای شروع فرآیند اخذ ویزای شما خواهد بود. هنگامی که موسسه شما یک “مصاحبه” (نامه تاییدیه از خدمات مهاجرت هلند) دریافت کرد، می توانید برای ویزای ورود خود (MVV) در سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود درخواست دهید. اگر از یک کشور غیر اتحادیه اروپا هستید، باید برای اجازه اقامت (VVR) نیز درخواست دهید، که برای مدت تحصیل شما به اضافه 3 ماه معتبر خواهد بود.

کارشناسی ارشد در هلند

هلند که به خاطر آسیاب‌های بادی، کانال‌ها و شهرهای دیدنی‌اش معروف است، تاریخ پر افتخاری در زمینه آموزش بین‌المللی و تبادل فرهنگی دارد. اکثریت جمعیت چند زبانه هستند و بسیاری از مدارک کارشناسی ارشد در هلند اکنون به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

تحصیل کارشناسی ارشد در هلند – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها50
قدیمی ترین دانشگاهLeiden University (1575)
دانشجویان بین المللی96,289
طول دوره1-2 Years
شهریه€2,209
سال تحصیلیSeptember to August

 

چرا تحصیل در هلند در سال 2022؟

دانشگاه‌های هلند قرن‌هاست که پذیرای دانشجویان بین‌المللی بوده‌اند، اما چرا باید هلند را برای مدرک کارشناسی ارشد خود در نظر بگیرید؟

♦ دانشگاه‌های تاریخی و مشهور – قدیمی‌ترین دانشگاه‌های هلند به قرن شانزدهم برمی‌گردد و ۱۱ دانشگاه در بین ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان برای سال ۲۰۲۱ رتبه‌بندی شده‌اند.

♦ برنامه های مقرون به صرفه تحصیلی – هزینه های کارشناسی ارشد هلند در حال حاضر برای دانشجویان اتحادیه اروپا 2209 یورو در سال است. وام های تحصیلات تکمیلی برای دانشجویان اتحادیه اروپا زیر 55 سال در دسترس است.

♦ نوآوری و خلاقیت – محققان و مخترعان هلندی مسئول پیشرفت‌هایی هستند به گونه‌ای که اولین باتری الکتریکی، اولین سیستم بانک مرکزی، اولین الکتروکاردیوگراف تشخیصی و اولین دوربین کنترل سرعت باشد.

 

دانشگاه های هلند

سه نوع اصلی دانشگاه وجود دارد که مدرک کارشناسی ارشد را در هلند ارائه می دهد:

♦ دانشگاه های تحقیقاتی –  این دانشگاه ها برنامه های کارشناسی ارشد دانشگاهی بیشتری ارائه می دهند.

♦ دانشگاه های علمی کاربردی یا hogescholen- بر آموزش عملی و آموزش در طیف وسیعی از موضوعات (از جمله هنر و علوم انسانی و همچنین علوم) تمرکز می کنند. آنها معمولاً مدارک کارشناسی ارشد حرفه ای تری را با فرصت هایی برای کارآموزی، قرار دادن و سایر تجربیات عملی ارائه می دهند.

♦ موسسات آموزش بین المللی بر آموزش بین فرهنگی و تبادل دانش تمرکز دارند. آنها مدرک کارشناسی ارشد تخصصی را در زمینه های مناسب ارائه می دهند.

 

5 دانشگاه برتر هلند در سال 2022

UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Wageningen University and Research53123101-150
University of Amsterdam6555101-150
Utrecht University6911050
Leiden University71=11283
Erasmus University Rotterdam72179101-150

 

دوره های کارشناسی ارشد هلندی

مدارک کارشناسی ارشد هلند مدارک دوره دوم هستند. این بدان معناست که آنها مدرک تحصیلات تکمیلی هستند که پس از دوره اول لیسانس (یا مشابه) تکمیل شده اند.

دانشگاه های تحقیقاتی معمولاً مدرک MA -Master of Arts یا MSc-Master of Science- را اعطا می کنند. این دوره‌ها تدریس می‌شوند، اما ممکن است شامل یک جزء تحقیقاتی اساسی باشند.

دانشگاه‌های علمی کاربردی برنامه‌های حرفه‌ای‌تری را ارائه می‌دهند که شامل دوره‌های کارآموزی و فرصت‌های دیگر برای آموزش عملی می‌شود.

 

از آنجایی که هلند بخشی از منطقه آموزش عالی اروپا است، دانشگاه های هلند از اعتبارات ECTS استفاده می کنند. بیشتر کارشناسی ارشد هلندی 60 واحد ارزش دارد، در حالی که کارشناسی ارشد تحقیقاتی 120 واحد است. دوره های کارشناسی ارشد معمولاً 1-2 سال طول می کشد.

 

سال تحصیلی

سال تحصیلی هلند معمولا بین سپتامبر و ژوئن است. دوره تعطیلات تابستانی (بین ژوئن و سپتامبر) اغلب برای کارآموزی یا کار پایان نامه اختصاص داده می شود.

 

تدریس و ارزشیابی

دوره های کارشناسی ارشد هلندی با تمرکز بر ابتکار عمل و یادگیری مستقل شما تحت مدیریت دانشجویان است. ارزیابی شامل کار درسی و امتحانات و همچنین پروژه پایان نامه نهایی است.

 

چگونه درخواست شود

روش درخواست برای تحصیلات تکمیلی در خارج از کشور در هلند متفاوت است:

اگر دانشگاه شما درخواست‌های مستقیم را می‌پذیرد، می‌توانید با ارسال یک درخواست ایمیل یا بازدید از وب‌سایت دانشگاه مورد نظر، شروع کنید.

اگر دانشگاه شما به دانشجویان بین المللی نیاز دارد که پیش ثبت نام کنند، باید با استفاده از وب سایت  programme listings درخواست دهید.

 

شرایط پذیرش

دانشگاه های هلند معمولاً از متقاضیان کارشناسی ارشد انتظار دارند که مدرک لیسانس (یا معادل آن در یک حوزه موضوعی مربوطه) داشته باشند.

شما باید بتوانید با تماس با آنها یا مرور دوره های آموزشی در مورد الزامات خاص موسسه خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در برخی موارد، فرصت ها در دوره ها محدود خواهد بود و پذیرش رقابتی تر خواهد بود. این ممکن است به این معنی باشد که از شما خواسته می‌شود مدارک بیشتری را همراه با درخواست خود ارسال کنید، مانند بیانیه شخصی و/یا رونوشت‌های دانشگاهی و توصیه نامه ها.

برنامه های کاربردی برای تحقیقات برنامه های کارشناسی ارشد ممکن است از شما بخواهد که اهداف پروژه آینده خود را مشخص کنید و آمادگی خود را برای کار مستقل در زمینه مورد نظر نشان دهید. همچنین ممکن است از شما خواسته شود در مصاحبه ای شرکت کنید (که گاهی اوقات می تواند از طریق تلفن یا تماس تصویری برای دانشجویان خارج از کشور انجام شود).

 

الزامات زبان

هلند اولین کشوری بود که دوره های آموزشی را به زبان انگلیسی تدریس کرد و اکنون بسیاری از برنامه های کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی یا هلندی در دسترس هستند.

برنامه‌های انگلیسی به مهارت‌های زبانی مناسب نیاز دارند و – اگر زبان مادری شما انگلیسی نیست – ممکن است لازم باشد با ارائه نمره زبان نشان داده شود. آزمون های زبان انگلیسی مانند آیلتس و تافل معمولا پذیرفته می شوند. شما معمولاً به حداقل نمره تافل 90 (مبتنی بر اینترنت) یا نمره آیلتس 6.5 یا بیشتر نیاز دارید.

برنامه های هلندی به آزمون زبان هلندی نیاز دارند. از طرف دیگر، می‌توانید مدرکی دال بر مهارت در زبان هلندی، مانند مدرک تحصیلی موجود در این زبان ارائه دهید. دانشگاه ها اغلب دوره های زبان هلندی را ارائه می دهند.

 

مهلت های درخواست

اکثر مقاطع کارشناسی ارشد هلندی در ماه سپتامبر شروع می شوند، اما دانشگاه ها ددلاین های خود را برای درخواست تعیین می کنند.

 

به یاد داشته باشید که درخواست برای تحصیل در خارج از کشور می تواند زمان بر باشد – به خصوص که برای تحصیل در هلند نیز نیاز به درخواست ویزا دارید. سعی کنید درخواست خود را تقریباً یک سال قبل از تاریخ شروع دوره خود شروع کنید.

 

بعد از کارشناسی ارشد خود کار کنید

هلند به قدری به کیفیت فارغ التحصیلان خود اطمینان دارد که یک پورتال آنلاین با مشاوره برای دانشجویان بین المللی که علاقه مند به کار در آنجا پس از مدرک تحصیلی خود هستند، دارد.

هلند شرایط بسیار خوبی را برای فارغ التحصیلان جویندگان کار از همه ملیت ها ارائه می دهند:

شهروندان اتحادیه اروپا و EEA به طور خودکار حق کار در هلند را دارند و بنابراین می توانند پس از فارغ التحصیلی در این کشور بمانند، مشروط بر اینکه ثبت اقامت آنها حفظ شود.

سایر فارغ التحصیلان نیز مجاز به ماندن در هلند تا یک سال تحصیلی هستند. در این مدت شما حق خواهید داشت بدون مجوز کار جداگانه به دنبال کار باشید. اگر موفق باشید، می‌توانید برای دریافت مجوز طولانی‌مدت تحت طرح مهاجران با مهارت بالا در هلند اقدام کنید.

اطلاعات بیشتر در وب سایت Nuffic موجود است. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در هلند نیز آمادگی کامل برای دکتری هلندی است.

تحصیل دکترا در هلند 

تحصیل دکترا در هلند یک انتخاب محبوب برای بسیاری از دانشجویانی است که به دنبال استفاده از این فرهنگ ذهن باز، نوآوری و تبادل بین المللی ایده هستند. جمعیت چندفرهنگی و چند زبانه این کشور همچنین به این معنی است که اکثر برنامه های دکتری آن به زبان انگلیسی تدریس می شود.

ادامه مظلب هر آنچه را که باید در مورد تحقیقات دکترا در هلند بدانید را پوشش می دهد. این شامل اطلاعات مهم و به روز در مورد سیستم دانشگاه هلند، ساختار یک برنامه دکترا هلندی معمولی و حقایق کلیدی برای هزینه ها، بودجه و الزامات ویزا می باشد.

 

فرصت های دکترا در هلند

دانشگاه های هلند شهرت چشمگیری دارند و مقصدی محبوب برای بسیاری از دانشجویان دکترا هستند. سیستم دانشگاهی هلند به قرن شانزدهم باز می گردد و هنرمندان، متفکران و دانشمندان مشهور زیادی را در خود جای داده است.

پژوهشگران دکترا بسیار مورد توجه دانشگاه‌های هلندی هستند که مزایای بسیاری را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند:

♦  وضعیت کارمندی – اکثر دانشجویان دکترا در هلند، کارمندان دانشگاهی حقوق بگیر هستند، با حقوق و مسئولیت‌های مرتبط مانند تدریس رسمی

♦  جمعیت دانشجویان بین‌المللی – هلند دارای سنت افتخارآمیز مبادلات بین‌المللی است و حدود 10 درصد از دانشجویان از خارج از کشور می‌آیند.

♦  سیستم دانشگاهی تاریخی – هلند دارای چندین دانشگاه است که قدمت آنها به قرن شانزدهم باز می گردد.

♦  شناخت جهانی – 10 دانشگاه هلند در 150 دانشگاه برتر جهان برای سال 2020/21 رتبه بندی شده اند.

 

تحصیل دکترا در هلند – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها70
جوایز نوبل21
قدیمی ترین دانشگاهLeiden University (1575)
دانشجویان بین المللی108,353
دوره دکتری4 years
شهریهn/a*
سال تحصیلیSeptember to August

 

دانشگاه های هلند

سه نوع اصلی موسسات آموزش عالی در هلند وجود دارد. به عنوان یک دانشجوی دکترا به احتمال زیاد در یک دانشگاه تحقیقاتی هلند تحصیل می کنید، اما این سه دسته به شرح زیر است:

♦  دانشگاه های تحقیقاتی – موسسات آکادمیک اصلی برای تحقیقات در سطح دکترا، با امکانات پیشرفته و اساتید متخصص در دسترس برای تربیت دانشجویان دکترا هستند.

♦  دانشگاه های علوم کاربردی – یا موسسات HBO-hogescholen- در هنرها و علوم عملی تخصص دارند، اما برنامه های دکترا ارائه نمی دهند.

♦  مؤسسات آموزش بین‌المللی – بخش کوچک‌تری از آموزش عالی هستند که به‌ویژه برای دانشجویان بین‌المللی با تمرکز بر تبادل دانش بین‌فرهنگی طراحی شده‌اند. در حال حاضر، تنها موسسه IHE Delft برای آموزش آب، برنامه دکترا را ارائه می دهد

اگرچه برنامه های PhD هلند توسط دانشگاه های تحقیقاتی ارائه می شود، تحصیل شما در مدارس تحصیلات تکمیلی اختصاصی (مرتبط با یک دانشگاه جداگانه) یا دانشکده های تحقیقاتی (اغلب توسط کنسرسیومی از موسسات برای پیگیری پروژه ها و حوزه های تحقیقاتی در حال انجام تشکیل می شود) انجام می شود.

 

شهرهای دانشگاهی هلند

چندین شهر در هلند با یک یا چند دانشگاه و تعداد زیادی دانشجو وجود دارد:

♦  تحصیل در آمستردام

♦  تحصیل در دلفت

♦  تحصیل در آیندهوون

♦  تحصیل در گرونینگن

♦  تحصیل در لیدن

♦  تحصیل در نایمخن

♦  تحصیل در روتردام

♦  تحصیل در تیلبورگ

♦  تحصیل در واگنینگن

 

رتبه بندی دانشگاه های هلند

دانشگاه های هلند در سطح جهانی شناخته شده و مشهور هستند و این در رتبه بندی های بین المللی دانشگاه ها منعکس شده است. دانشگاه‌های هلند در رتبه‌بندی سه دانشگاه بزرگ جهان قرار دارند و بیش از 10 دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر برای سال 2020/21 قرار دارند.

 

Top 10 Dutch Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
Wageningen University and Research53123101-150
University of Amsterdam6555101-150
Utrecht University6911050
Leiden University71=11283
Erasmus University Rotterdam72179101-150
Delft University of Technology=7557151-200
University of Groningen=80=12864
Vrije Universiteit Amsterdam115=209101-150
Maastricht University=127=233201-300
Radboud University Nijmegen139220101-150

 

ساختار دکتری

برنامه دکترا در هلند یک مدرک دوره سوم متمرکز بر تحقیق است که توسط فرآیند بولونیا تعریف شده است. مانند بسیاری از کشورها، تحقیقات دکترای هلندی در یک موضوع خاص انجام می شود و در قالب یک پایان نامه مستند می شود که نتایج  اصلی تحقیقات دانشجو را ارائه می دهد.

اکثر داوطلبان دکترا به عنوان محققین حرفه ای شاغل طبقه بندی می شوند و بنابراین در طول دوره دکتری خود حقوق دریافت می کنند. در مقابل، از شما خواسته می شود که وظایف مختلفی را به عنوان محقق انجام دهید و در کار و عملیات دانشگاهی موسسه خود مشارکت کنید. این احتمالاً شامل مسئولیت های آموزشی و همچنین مسئولیت های دیگر می شود.

 

طول دوره دکتری

دوره دکتری هلندی حداقل چهار سال طول می کشد. این تا حدی به دلیل وضعیت کارمند شما به عنوان یک محقق دکتری و مسئولیت‌های آموزشی و اداری اضافی است که این امر مستلزم آن است.

محققین دکتری که به طور رسمی با یک دانشگاه مرتبط نیستند ممکن است برای تکمیل مطالعات خود زمان بیشتری ببرد.

 

نظارت

دانشجویان دکترا یک استاد راهنما دارند که یک استاد دانشگاه خبره است که مسئولیت نظارت بر تحقیق و نگارش پایان نامه شما را بر عهده دارد. آنها همچنین باید پایان نامه نهایی شما را برای ارسال تایید کنند.

بسته به ساختار و الزامات خاص برنامه دکتری شما، این نظارت ممکن است شامل بررسی های منظم پیشرفت و نکات بازبینی رسمی باشد. شما همچنین ممکن است یک ناظر مشترک داشته باشید.

 

جلسه دفاع از دکتری

یکی از جنبه های منحصر به فرد دکترای هلندی، دفاع از پایان نامه است. دفاع پایان نامه در هلند فرایندی مانند اکثر کشورها دارید با این حال، این یک فرآیند بسیار تشریفاتی است و می تواند کاملاً متفاوت از سایر ارزیابی های دکترا باشد.

همه شرکت کنندگان، از جمله شما، ملزم به پوشیدن لباس کامل دانشگاهی و استفاده از عناوین خاص رسمی هستند. مراسم توسط یکی از کارمندان دانشگاه هدایت می شود.

در طول دفاع از پایان نامه، شما توسط یک کمیته دکتری منصوب متشکل از حداقل سه نفر از دانشگاهیان ارزیابی می شوید تا مشخص شود که آیا پایان نامه شما ارزش اعطای دکترا را دارد یا خیر. همچنین می‌توان از سایر افراد دعوت‌شده سؤالاتی از شما پرسید.

کمیته دکتری باید ظرف پنج هفته پس از دریافت پایان نامه شما تصمیم خود را اعلام کند. بنابراین، کمیته معمولاً قبلاً تصمیم خود را گرفته است و فرآیند دفاع از پایان نامه بیشتر تشریفاتی است.

معمولاً انتظار می رود داوطلبان دکترا حداقل بخشی از پایان نامه خود را قبل از ارسال و آزمون منتشر کرده باشند.

 

اعتبارسنجی

مدارک دکتری هلندی مستقیماً توسط هر دانشگاه اعطا می شود. دانشگاه ها مسئول کیفیت و محتوای دوره دکتری شما هستند. با این حال، تضمین کیفیت برای فرآیند دکترا توسط هلند و سازمان اعتباربخشی فلاندری (NVAO) نظارت می شود.

 

هزینه ها و بودجه

بسیاری از برنامه های دکترا هلند به دلیل استخدام دانشجویان به عنوان محقق حرفه ای، شهریه پرداخت نمی کنند. در صورت نیاز، هزینه های تحصیل دکترا در هلند به طور کلی با سایر کشورهای اتحادیه اروپا قابل مقایسه است. هزینه ها برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس یکسان است. همچنین چندین فرصت بودجه ملی و دانشگاهی برای محققان بین‌المللی دکترا وجود دارد.

اکثر دانشجویان دکترا در هلند به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می شوند و بنابراین برای تامین هزینه تحقیقات خود حقوق دریافت می کنند. بنابراین، هیچ شهریه مشخصی برای داوطلبان دکتری یا دانشجویان دکتری وجود ندارد.

صرف نظر از اینکه وضعیت کارمندی دارید یا خیر، ممکن است همچنان از شما خواسته شود که هزینه های قانونی را برای نظارت، معاینه، مدیریت و دسترسی به دانشگاه بپردازید. هزینه ویژه این موارد با دانشگاه ها و رشته های تحقیقاتی متفاوت است.

 

بودجه دکتری هلند

مجموعه ای از بورسیه های تحصیلی برای درجه دکترا در دسترس است. موارد زیر مکان های خوبی برای جستجوی اطلاعات بیشتر هستند:

Nuffic  – سازمان هلندی برای بین المللی سازی در آموزش

Study in Holland – ابتکار Nuffic

Euraxess – سازمانی که تحرک دانشگاهی را در اروپا ترویج می کند

 

دانشگاه های فردی نیز گزینه های تامین مالی را برای دانشجویان خود ارائه می دهند. می‌توانید در وب‌سایت‌های آن‌ها منابع مالی دکترا را پیدا کنید.

 

درخواست برای دکترا در هلند

روند درخواست دکترا در هلند مشابه روند در اکثر کشورها است اما می تواند از جهات کلیدی متفاوت باشد. شما می توانید اطلاعات مربوط به جزئیات تماس را با مرور دوره های دکترا در هلند یا با مراجعه مستقیم به وب سایت های دانشگاه پیدا کنید. از آنجایی که داوطلبان دکترا پژوهشگران دکترا هستند، ممکن است موقعیت های دکترا را نیز به عنوان شغل پیدا کنید.

 

شرایط پذیرش

در هلند، یک شرط استاندارد برای پذیرش دکترا، داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یک حوزه موضوعی مرتبط است.

هلند به عنوان عضوی از منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA)، به راحتی مدرک کارشناسی ارشد را از سایر کشورهای اروپایی به رسمیت می شناسد. بسیاری از مدارک خارجی معادل نیز ممکن است به رسمیت شناخته شوند – می توانید معادل مدرک خود را در Nuffic (سازمان هلندی برای بین المللی سازی در آموزش) یا در وب سایت دانشگاه آینده خود بررسی کنید.

 

سایر معیارهای پذیرش توسط دانشگاه آینده شما تعیین می شود و بسته به موسسه و رشته تحقیقاتی خاص می تواند متفاوت باشد. با توجه به وضعیت پژوهشگران دکتری هلندی به عنوان کارمندان دانشگاه، ممکن است از شما نیز خواسته شود که فرآیندهای درخواست اضافی را طی کنید و مدارک درخواست بیشتری را نسبت به یک دانشجوی دکتری معمولی ارسال کنید. اینها می تواند شامل بیانیه شخصی، رزومه علمی /یا حرفه ای و توصیه نامه ها  باشد.

 

الزامات زبان

اکثر برنامه های دکترا در هلند به زبان انگلیسی تدریس می شوند و غیر انگلیسی زبانان باید نمرات رضایت بخشی را در آزمون های زبان انگلیسی ارائه دهند. نمرات معمولی مورد نیاز در زیر آمده است.

Test

Score Requirement

Internet-Based TOEFL

90

IELTS

Minimum of 6.5

همچنین امکان تحصیل در مقطع دکترا به زبان هلندی وجود دارد. در این صورت ممکن است از شما خواسته شود که نمرات رضایت بخشی آزمون های زبان هلندی را ارائه دهید. حتی اگر تحصیلات شما به زبان انگلیسی باشد، ممکن است یادگیری زبان هلندی برای ساده کردن زندگی روزمره و ارتباط با محققان هلندی مفید باشد.

 

فرآیند برنامه

سال تحصیلی هلند از سپتامبر تا آگوست ادامه دارد. آخرین مهلت درخواست برای اکثر برنامه های تحصیلی 1 می است. با این حال، از آنجایی که برنامه های دکترا کمتر به درس ها و امتحانات وابسته هستند، مهلت های درخواست معمولاً انعطاف پذیر هستند و باید با موسسه تحقیقاتی انتخابی شما بررسی شوند.

بسیاری از درخواست‌های مدرک دانشگاهی را می‌توان از طریق پورتال آموزش عالی هلندی Studielink انجام داد، که از شما می‌خواهد یک حساب کاربری ثبت کنید و به شما امکان می‌دهد اطلاعات درخواست خود را به صورت الکترونیکی ارسال کنید.

با این حال، برای بسیاری از برنامه های دکترا باید مستقیماً برای دانشگاه مورد نظر خود درخواست دهید. فرآیند درخواست بسته به موسسه تحقیقاتی خاص ممکن است متفاوت باشد – شما همیشه باید رویه درخواست را در وب سایت دانشگاه بررسی کنید.

 

ویزای دانشجویی

هلند یک کشور چند فرهنگی، چند زبانه و جهان وطنی است که از درخواست های مهاجرت از طیف وسیعی از کشورها استقبال می کند. دانشجویان سایر نقاط اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا معمولاً برای تحصیل در دانشگاه های هلند نیازی به ویزا ندارند. دانشجویان بین المللی از جاهای دیگر معمولاً نیاز به مجوزهای تحصیل دارند.

اگر به ویزا نیاز دارید، دانشگاه شما باید از درخواست شما پشتیبانی کند. پس از ثبت نام باید با شما تماس بگیرند تا در این مورد کمک کنند. اگر اینطور نیست، می توانید برای اطلاعات مرتبط با بخش منابع انسانی موسسه میزبان خود و/یا دفتر بین المللی تماس بگیرید.

 

اگر شما یک تبعه اتحادیه اروپا / EEA / سوئیس هستید، برای تحصیل دکترا در هلند نیازی به ویزا ندارید. شما می توانید آزادانه وارد و خارج از کشور شوید و در طول دوره تحصیلی خود به سفر بروید. شهروندان برخی از کشورهای منتخب دیگر نیز ممکن است از درخواست ویزا معاف باشند – فهرست کامل از خدمات مهاجرت و تابعیت هلند (IND) در دسترس است.

 

سایر دانشجویان بین المللی به ویزای ورود طولانی مدت (MVV) نیاز دارند. دانشگاه شما معمولاً از طرف شما برای این درخواست درخواست می کند و می توانید قبل از سفر آن را از سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود دریافت کنید. بسته به شرایط خاص ویزای شما، ممکن است برای سفر در داخل هلند، کشورهای همسایه (به عنوان مثال بلژیک و فرانسه) یا بیشتر کشورهای اروپایی محدود شوید.

 

دانشجویان بین المللی باید برای مجوز اقامت موقت برای تحصیل (VVR) از IND درخواست دهند. مجوز اقامت برای مدت دوره دکتری شما به اضافه سه ماه، حداکثر برای پنج سال معتبر است. با این حال، می توانید برای تمدید درخواست دهید.

 

برای تحصیل در هلند، طبق قانون باید بیمه درمانی در طول دوره دکتری خود داشته باشید.

دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA معمولاً تحت پوشش کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) قرار می گیرند. این به شما حق برخورداری از مراقبت های بهداشتی در هلند را می دهد.

دانشجویان غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا باید نزد یک بیمه سلامت کشور خود (که در هلند معتبر است) بیمه شوند یا بیمه درمانی بین المللی خصوصی بگیرند. کاندیدای دکترا از برخی کشورها ممکن است نیاز به آزمایش پزشکی برای سل (TB) با اداره بهداشت منطقه (GGD) در عرض سه ماه پس از دریافت مجوز اقامت داشته باشند. اطلاعات بیشتر در IND در دسترس است.

 

مراحل بعدی

هلند تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه های خود را بسیار مورد توجه قرار می دهد و این کشور و دانشگاهیان آن سابقه بسیار خوبی در تحقیقات جهانی دارند. به عنوان فارغ التحصیل دکترا از یک دانشگاه هلند، شما یک محقق جذاب و بسیار کارآمد خواهید بود.

یک دکترای هلندی همچنین تجربه حرفه ای از کار رسمی تر در آموزش عالی را فراهم می کند. دریافت دکترا در هلند یک مدرک تحصیلی چشمگیر و یک دروازه عالی برای تحقیقات آکادمیک بیشتر است.

بسیاری از دانشگاه های تحقیقاتی هلند نیز پیوندهای قوی با تجارت و صنعت دارند و آموزش های حرفه ای و مشارکت های بیشتری را ارائه می دهند.

 

اتباع اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس برای کار در هلند پس از تحصیل در مقطع دکترا نیازی به اجازه اقامت یا اجازه کار (TWV) ندارند – گذرنامه یا کارت شناسایی معتبر کافی است. شما باید ثبت نام اقامت خود را حفظ کنید.

سایر دانشجویان بین المللی باید برای مجوز اقامت اقدام کنند. برای انجام این کار، باید در  Orientation Year residence permit (BRP) ثبت نام کرده باشید، شماره خدمات شهروندی (BSN) داشته باشید و هزینه ای معادل 174 یورو بپردازید. برای ماندن در این کشور برای بیش از یک سال، می‌توانید برای اقامت طولانی‌مدت با مجوز مهاجرت با مهارت بالا هلند درخواست دهید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top