تحصیل در ایتالیا- راهنمای 2022 – 2023

تحصیل کارشناسی در ایتالیا

ایتالیا کشوری جذاب است، چه برای تحصیل و چه برای سفر، اما به عنوان یک دانشجوی بین المللی، می توانید هر دو را انجام دهید. ایتالیا خانه یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان، دانشگاه بولونیا، (که سیستم دانشگاهی را که امروزه می شناسیم راه اندازی کرده است) می باشد. با انتخاب تحصیل در ایتالیا نمی توانید اشتباه کنید.

 

قبل از شروع درخواست برای یک دانشگاه برتر ایتالیا، برخی از اطلاعات مفید در مورد فرآیند پذیرش را در ادامه مطلب بررسی کنید:

 

دانشگاه های ایتالیا را برای تحصیل خود در نظر بگیرید

در اینجا چند دانشگاه برتر ایتالیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی وجود دارد که باید برای تحصیل در خارج از کشور در نظر بگیرید:

♦ پلی تکنیک میلان

♦ دانشکده مدیریت SDA Bocconi

♦ پلی تکنیک تورین

♦ دانشگاه پیزا

♦ دانشگاه پادوآ

♦ دانشگاه آزاد Bozen-Bolzano

♦ دانشگاه Cacolica del Sacro Cuore

♦ دانشگاه تور ورگاتا رم

 

برای درخواست آماده شوید

قبل از درخواست برای یک دانشگاه در ایتالیا، ابتدا باید بررسی کنید که آیا مدارک شما واجد شرایط تحصیل در آموزش عالی است یا خیر. هزینه های تحصیل و هزینه های زندگی را بررسی کنید. شهرهای ایتالیا ممکن است زیبا باشند، اما بسته به محدودیت های بودجه شما می توانند نسبتاً گران باشند.

با دانشگاه مورد نظر خود تماس بگیرید و اطلاعات کافی را کسب کنید.

دانشگاه در مورد واجد شرایط بودن شما به شما اطلاعات کافی را خواهد داد. اگر شرایط پذیرش را دارید، باید یک درخواست قبل از اخذ پذیرش را به سفارت یا کنسولگری ایتالیا در منطقه خود ارسال کنید.

سفارت یا کنسولگری ایتالیا درخواست و مدارک شما را به مؤسسه آموزش عالی ایتالیایی که برای درخواست خود انتخاب کرده اید ارسال می کند.

سفارت یا کنسولگری ایتالیا لیستی از کاندیداهای پذیرفته شده را معمولاً در پایان ماه اوت منتشر می کند.

به یاد داشته باشید که به دنبال فرصت های بورس تحصیلی در ایتالیا باشید.

 

نکات کاربردی دانشگاه

دانشجویان پذیرفته شده معمولاً بر اساس معدل (GPA) آنها از تحصیلات قبلی رتبه بندی می شوند. دانشگاه های مورد نظر خود را بررسی کنید و حداقل معدلی را که برای واجد شرایط بودن برای مدرکی که می خواهید تحصیل کنید، به دست آورید، ببینید.

ممکن است مجبور باشید در آزمون های پذیرش خاص برای برخی رشته های تحصیلی تخصصی شرکت کنید، مانند:

♦ داروسازی

♦ معماری

♦ مهندسی

 

الزامات زبان برای درخواست دانشگاه ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا برنامه های تحصیلی را به دو زبان ایتالیایی و انگلیسی ارائه می دهند. با این حال، اکثر برنامه های تحصیلی انگلیسی در مقطع تحصیلات تکمیلی (مدرک کارشناسی ارشد و دوره های دکترا) در دسترس هستند. تعداد برنامه های کارشناسی محدودی به زبان انگلیسی تدریس می شود.

در برخی از دانشگاه های ایتالیا، ممکن است این امکان را داشته باشید که برای مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی درخواست دهید، اما در کلاس ها و امتحانات به زبان انگلیسی شرکت کنید.

 

آزمون های زبان مورد قبول دانشگاه های ایتالیا

آزمون های زبان ایتالیایی:

♦  CILS – آزمون ممکن است در ایتالیا و در مؤسسات فرهنگ ایتالیا در سراسر جهان برگزار شود

♦  CELI – در مراکز معتبر با مشارکت دانشگاه پروجا در آزمون شرکت کنید

 

آزمون های زبان انگلیسی:

♦  تافل iBT

♦  آیلتس آکادمیک

♦  PTE آکادمیک

♦  C1 پیشرفته

 

دانشجویانی که می توانند ثابت کنند که زبان انگلیسی زبان تدریس دوره دبیرستان آنها بوده است، از ارائه هر گونه مدرک زبان انگلیسی معاف هستند.

 

مدارک مورد نیاز درخواست دانشگاه

♦  مدارک هویتی

♦  عکس نوع پاسپورت

♦  مدارک و ریز نمرات تحصیلی

♦  فرم درخواست دانشگاه

♦  توصیه نامه ( در صورت نیاز)

♦  تسلط به زبان (انگلیسی یا ایتالیایی)

♦  نمونه کارها (فقط برای متقاضیان رشته های هنری و معماری)

 

مهلت درخواست دانشگاه در ایتالیا

اواسط آوریل تا اواسط می: برای دریافت نامه صلاحیت و شایستگی تحصیلی (Dichiarazione di Valoro in Loco) با سفارت/کنسولگری ایتالیا تماس بگیرید.

مهلت های درخواست ممکن است بسته به هر موسسه متفاوت باشد، بنابراین همیشه دانشگاهی که به آن علاقه دارید را بررسی کنید و سعی کنید هر چه زودتر درخواست دهید.

 

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش شما

تحصیل در ایتالیا شمال چند مرحله دیگر پس از فرآیند درخواست است:

♦  در صورت نیاز برای ویزای دانشجویی (عمدتاً دانشجویانی که از کشورهای غیر اتحادیه اروپا / EEA می آیند) درخواست دهید.

♦  با ثبت نام در پلیس محلی (Questura)، در عرض هشت روز کاری پس از ورود خود به ایتالیا، برای اجازه اقامت درخواست دهید.

♦  یک طرح بیمه درمانی که حداقل 30000 یورو را پوشش می دهد تهیه کنید. شهروندان اتحادیه اروپا که دارای کارت بیمه سلامت اروپایی (EHIC) هستند به همان محدوده خدمات پزشکی شهروندان ایتالیایی دسترسی دارند. هم شهروندان اتحادیه اروپا (بدون EHIC) و هم شهروندان غیر اتحادیه اروپا می توانند قبل از عزیمت به ایتالیا، بیمه نامه درمانی را از کشور خود پرداخت کنند یا می توانند در اسرع وقت پس از ورود خود، بیمه نامه درمانی را خریداری کنند. آنها همچنین می توانند مشترک خدمات بهداشت ملی ایتالیا (Servizio Sanitario Nazionale – S.S.N.) شوند.

♦  دانشجویان باید پس از ورود به ایتالیا، قبل از شروع کلاس های خود، به طور رسمی در دانشگاه ثبت نام کنند.

♦  برای جزئیات بیشتر در مورد درخواست برای یک دانشگاه ایتالیایی، همیشه می توانید وب سایت رسمی وزارت آموزش، دانشگاه ها و تحقیقات ایتالیا بررسی کنید.

کارشناسی ارشد در ایتالیا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا تجربه ای است که تا پایان دوره تحصیلی و شغلی با شما خواهد ماند. شما این فرصت را خواهید داشت که در دانشگاه های تاریخی شرکت کنید، از تحقیقات مدرن بهره مند شوید و البته از فرصتی برای کشف یکی از زیباترین نقاط اروپا در طول دوره تحصیلی خود لذت ببرید.

ادامه مطلب آنچه را که در مورد تحصیلات تکمیلی در ایتالیا باید بدانید را پوشش می دهد، با اطلاعاتی در مورد دانشگاه های ایتالیا، دوره ها و هزینه ها و همچنین نحوه درخواست ها، ویزاها و بودجه دانشجویی.

 

فرصت های تحصیلات تکمیلی در ایتالیا

مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا به معنای تحصیل در یکی از معتبرترین شیوه های آموزش عالی در جهان است. دانشگاه‌ها در ایتالیا قرن‌هاست که وجود داشته‌اند: قدیمی‌ترین دانشگاه در جهان غرب، دانشگاه بولونیا است. این موسسه افتخار دارد که نام خود را به فرآیند بولونیا داده است – وسیله ای که از طریق آن سیستم های آموزش عالی در سراسر اروپا گرد هم آمده اند تا چارچوبی مشترک برای آموزش دانشگاهی ایجاد کنند.

 

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید مدرک کارشناسی ارشد در ایتالیا را در نظر بگیرید:

هزینه های تحصیل مقرون به صرفه – دانشگاه های دولتی در ایتالیا به تلاش های خود برای مقرون به صرفه ساختن شهریه ها برای دانشجویان داخلی و بین المللی افتخار می کنند.

میراث – ایتالیا مظهر برخی از مهمترین شیوه ها در آموزش عالی اروپا و نیروی محرکه تحولات مدرن در کیفیت و ارزش مدارک دانشگاهی اروپایی است.

فرصت های تحقیقاتی – به عنوان یکی از اعضای کلیدی جامعه دانشگاهی اروپا، سیستم دانشگاهی ایتالیا پیوندهای عالی با سایر موسسات در سراسر اروپا و جهان دارد.

موقعیت مکانی – موقعیت ایتالیا به عنوان یک مرکز آشپزی، فرهنگی و تفریحی پنهان نیست و مکانی عالی برای گسترش افق های خود به عنوان یک دانشجوی بین المللی است.

 

تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها96
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Bologna (1088)
دانشجویان بین المللی54,855
مدت دوره2 years
هزینه های -داخلی / اتحادیه اروپا€1,630 (average)
سال تحصیلیSeptember to July

 

دانشگاه های ایتالیا

ایتالیا ساختار سه دوره ای را که در سراسر آموزش عالی اروپا یافت می شود در سال 1999 معرفی کرد. این سیستم که فرآیند بولونیا نامیده می شود، با هدف ایجاد یک منطقه آموزش عالی مشترک در اروپا، امکان انتقال آسان تر اعتبار (موسوم به ECTS) و چارچوب تشخیص صلاحیت را در اروپا فراهم می کند.

چندین نوع مختلف از موسسات آموزش عالی در ایتالیا وجود دارد که می توانید مدرک کارشناسی ارشد را در آنها اخذ کنید. همچنین شایان ذکر است که سایر موسسات “غیر دانشگاهی” نیز دوره های کارشناسی ارشد را در ایتالیا ارائه می دهند (به عنوان مثال، مدارس طراحی و هنر).

 

♦  دانشگاه های دولتی – اکثر دانشگاه های ایتالیا دانشگاه های دولتی پژوهش محور هستند. 67 مورد از این موارد وجود دارد، از مؤسسات بسیار بزرگی که میزبان حدود 100000 دانشجو هستند تا مؤسسات تخصصی بسیار کوچکتر با چند هزار دانشجو. دانشگاه های دولتی همگی مستقل هستند و اولویت ها و نحوه مدیریت خود را تعیین می کنند.

♦  دانشگاه های خصوصی (با تایید دولتی) – 29 دانشگاه خصوصی در ایتالیا وجود دارد. اگر یک دانشگاه خصوصی را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که توسط وزارت آموزش ایتالیا تایید شده است. دانشگاه‌های خصوصی به رسمیت شناخته‌شده دولتی استانداردهای آموزشی مشابهی را ارائه می‌کنند و مدارک تحصیلی آنها هم وزن دانشگاه‌های دولتی است. تفاوت اصلی در نحوه تأمین مالی این مؤسسات است و در نتیجه، هزینه های تحصیلی که آنها دریافت می کنند بیشتر است.

♦  دانشگاه‌های خارجی (Università per Stranieri) – این دانشگاه‌ها جهت تحصیل توسط دانشجویان خارجی زبان و فرهنگ ایتالیایی هستند. دو تا از این دانشگاه ها وجود دارد (قدیمی ترین آنها در پروجا، که در سال 1921 تأسیس شد، و دیگری در سینا). مسئولیت دیگر آنها اجرای دو آزمون زبان ایتالیایی (CILT و CELI) است.

♦  مدارس عالی (Scuole Superiori) – این موسسات دارای وضعیت حقوقی منحصر به فردی هستند که به آنها اجازه می دهد صرفاً در تحصیلات تکمیلی تخصص داشته باشند.

♦  دانشگاه‌های فنی (Politecnici) – دانشگاه‌های فنی بسیار شبیه دانشگاه‌های دولتی هستند، اما منحصراً در دو زمینه تمرکز دارند: مهندسی و معماری.

♦  دانشگاه های آنلاین/از راه دور – این دانشگاه ها دوره های معتبر دولتی را از طریق آموزش الکترونیکی ارائه می دهند.

 

رتبه بندی دانشگاه های ایتالیا

وضعیت ایتالیا به عنوان یک مرکز اصلی آموزش عالی اروپا با عملکرد آن در سه نظام رتبه‌بندی اصلی منعکس می‌شود که مجموعه‌ای از مؤسسات در میان 300 مؤسسه برتر جهان هستند.

Top 5 Italian Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
University of Bologna=172=166201-300
Sapienza University of Rome=197171151-200
Scuola Normale Superiore di Pisa=197401-500
University of Padua201-250151-200
Sant’Anna School of Advanced Studies – Pisa201-250
Vita-Salute San Raffaele University201-250390401-500

 

شهرهای دانشگاهی ایتالیا

ایتالیا برای انتخاب مکان برای تحصیل انتخاب بسیار زیادی دارد. چه به دنبال یک شهر دانشگاهی تاریخی مانند پادوآ، یک کلان شهر مدرن مانند میلان یا مکان های دیدنی باستانی رم باشید، می توانید انتخاب کنید:

تحصیل در رم

تحصیل در میلان

تحصیل در تورین

تحصیل در بولونیا

تحصیل در فلورانس

تحصیل در پادوآ

 

انواع دوره

سیستم آموزش عالی ایتالیا از تعامل بسیار قوی با مؤسسات و شرکای اروپایی سود می برد، به این معنی که دانشگاه های ایتالیا موافقت نامه های مبادله ای و دو مدرک تحصیلی متعددی با سایر دانشگاه های اروپا دارند. کارشناسی ارشد از ایتالیا می تواند در را به روی سایر موسسات اروپایی با کیفیت بالا باز کند.

کارشناسی ارشد ایتالیایی دو سال طول می کشد و پس از گذراندن 120 ECTS، اعطا می شود. مقطع کارشناسی ارشد به چهار ترم با تعطیلات تابستانی بین سال اول و دوم تقسیم می شود.

اکثریت کارشناسی ارشد شما بر اساس سخنرانی، آموزش، کار گروهی و دوره آموزشی خواهد بود (اگر شما در رشته علوم یا مهندسی هستید، احتمالاً کلاس هاس عملی نیز خواهید داشت). هدف این است که دانش بیشتری در مورد موضوع خود و همچنین مهارت های فنی و تحقیقاتی ارائه دهید.

ترم چهارم به پایان نامه شما اختصاص خواهد یافت که می تواند بر اساس تئوری، پروژه تحقیقاتی باشد.

 

تقویم تحصیلی

سال تحصیلی در ایتالیا از اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر تا جولای شروع می شود. به طور کلی، یک سیستم ترم توسط دانشگاه ها دنبال می شود. ترم اول در سپتامبر / اکتبر شروع می شود و در ژانویه / فوریه به پایان می رسد. ترم دوم از فوریه شروع می شود و در ماه جولای به پایان می رسد.

 

هزینه های کارشناسی ارشد و بودجه

بسیاری از دانشگاه ها و سایر موسسات آموزش عالی در ایتالیا ساختار شهریه خود را ایجاد می کنند و سطوح شهریه از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است. با این حال، حداقل هزینه قانونی برای ثبت نام و حداکثر سطح برای مشارکت دانشجویان در هزینه ها و خدمات وجود دارد که نمی تواند از 20٪ بودجه دولتی تجاوز کند.

شهریه دانشگاه های دولتی (tasse) برای دانشجویان داخلی و اتحادیه اروپا به طور متوسط ​​1630 یورو در سال است. بسته به موسسه ممکن است مجبور باشید حدود 30 یورو هزینه درخواست بپردازید. دانشجویان بین المللی معمولاً همان هزینه هایی را پرداخت می کنند که دانشجویان داخلی می پردازند.

دانشگاه های خصوصی بسیار گران تر از دانشگاه های دولتی خواهند بود و ممکن است بین 6000 تا 20000 یورو هزینه دریافت کنند. همچنین ممکن است مجبور شوید حدود 100 یورو هزینه درخواست بپردازید و اگر در آزمون های دانشگاهی شرکت می کنید، هزینه اضافی وجود دارد.

 

بورسیه و حمایت مالی

حمایت سخاوتمندانه ای به دانشجویان بین المللی در قالب کمک هزینه تحصیلی، وام های دانشجویی، کمک مسکن، هزینه غذا در رستوران دانشگاه و معافیت از شهریه ارائه می شود. کمک های مالی بر اساس معیارها انجام می شود و شما باید صورتحساب های بانکی یا اظهارنامه های مالیاتی را برای نشان دادن نیازهای مالی خود ارائه دهید.

 

♦  بورسیه های وزارت امور خارجه ایتالیا برای دانشجویان خارج از کشور.

♦  کمک هزینه های تحصیلی از دانشگاه ها – برای جزئیات بیشتر، وب سایت های مؤسسات را بررسی کنید.

♦  شورای تبادل آموزشی بین‌المللی برای دانشجویان آمریکایی برای تحصیل در خارج از کشور، هم بر اساس نیاز و هم بر اساس شایستگی، کمک‌های بلاعوض در نظر گرفته است.

♦  کمیسیون فولبرایت چندین فرصت مالی برای شهروندان آمریکایی که می خواهند در ایتالیا تحصیل کنند، دارد.

♦  صندوق آموزش در خارج از کشور

 

درخواست برای کارشناسی ارشد در ایتالیا

در چارچوب سه دوره بولونیا، یک مدرک لیسانس (یا معادل بین المللی) برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد مورد نیاز است.

 

همچنین ممکن است مجبور شوید برای پذیرش در دانشگاه ایتالیا در آزمون ورودی شرکت کنید. به عنوان مثال، اگر برای مدرک کارشناسی ارشد در حوزه اقتصاد، مدیریت، امور مالی و مطالعات تجاری درخواست می دهید، احتمالاً از شما درخواست GMAT یا GRE می شود.

اگر می خواهید در مقطع کارشناسی ارشد به زبان ایتالیایی بگذرانید، باید تسلط خوبی به زبان نشان دهید و دانشگاه ها احتمالاً مدرک مهارت ایتالیایی را درخواست خواهند کرد.

 

روش درخواست

توصیه می شود جستجوی خود را برای برنامه کارشناسی ارشد در ایتالیا حداقل 12 ماه قبل از تاریخ شروع پیشنهادی خود شروع کنید. اسناد مورد نیاز به طور کلی شامل موارد زیر است:

♦  همه ریز نمرات و مدارک تحصیلی و ترجمه ها

♦  یک رزومه کامل

♦  دو تا سه توصیه نامه.

♦  بیانیه ای شخصی که ویژگی های شما را پوشش می دهد، چرا شما بهترین نامزد برای برنامه هستید و اهداف شغلی شما چیست.

♦  گواهی بیمه درمانی، اگر از خارج از اتحادیه اروپا هستید.

♦  مدارک مربوط به تحصیلات قبلی (دیپلم ها و ریز نمرات) باید همراه با ترجمه ایتالیایی ارائه شود، اگرچه برخی از دانشگاه ها مدارک را به زبان های انگلیسی و فرانسوی می پذیرند. علاوه بر این، ممکن است مجبور شوید این مدارک را پس از تبدیل نمرات کسب شده در کشور خود مطابق با سیستم درجه بندی که در ایتالیا دنبال می شود، ارسال کنید. NARIC می تواند در معادل سازی مدرک و نمره کمک کند.

اگر خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید یک درخواست پیش از ثبت نام برای برنامه تحصیلی خود در نزدیکترین سفارت یا کنسولگری ایتالیا ارسال کنید.

 

ویزای تحصیلی کارشناسی ارشد ایتالیا

اگر از اتحادیه اروپا هستید، پس می توانید بدون محدودیت و بدون نیاز به دریافت ویزای تحصیلی در ایتالیا بمانید. با این حال، باید کارت شناسایی یا پاسپورت معتبر داشته باشید و پس از اقامت در ایتالیا، اقامت خود را در ایستگاه پلیس محلی شهر خود ثبت کنید.

اگر خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. این کار را می توان در سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود انجام دهید. با توجه به مدت زمان مورد نیاز برای دریافت ویزای خود (حداقل سه ماه)، به شما توصیه می شود به محض دریافت و پذیرش پیشنهاد پذیرش خود که برای درخواست ویزا لازم است، اقدام کنید.

 

ویزای دانشجویی 50 یورو هزینه اداری دارد و شما به ارائه مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

♦  فرم درخواست ویزا

♦  عکس جدید پاسپورتی

♦  گذرنامه با سه ماه اعتبار

♦  نامه پذیرش از دانشگاه شما در ایتالیا

♦  مدرک حمایت مالی برای مدت تحصیل شما به مبلغ 448.07 یورو در ماه

♦  گواهی بیمه سلامت

♦  مدرک اقامت شما در ایتالیا

♦  اگر از هر سازمانی بورسیه، بورسیه یا کمک هزینه دریافت می کنید، باید مدرکی مبنی بر این جایزه ارائه دهید.

 

پس از ورود به ایتالیا، دارندگان ویزای تحصیلی باید ظرف هشت روز پس از ورود در پلیس محلی ثبت نام کنند تا مجوز اقامت برای اهداف تحصیلی (permesso di soggiorno) را دریافت کنند. شما باید یک فرم درخواست را در اداره پست محلی خود ارسال کنید و هزینه ای معادل 30 یورو را به همراه موارد زیر ارائه دهید:

♦  یک کپی از نامه پذیرش شما

♦  یک کپی از ویزای دانشجویی شما

♦  اثبات تمکن مالی شما – ممکن است هزینه کمی برای فتوکپی و تأیید این سند در اداره پست وجود داشته باشد.

♦  تمبر ایتالیایی به ارزش 16 یورو (مارکا دا بولو)

♦  رسید پرداخت برای مجوز الکترونیکی اقامت که 30.46 یورو هزینه دارد

تحصیل دکترا در ایتالیا

در صورت تمایل به تحصیل در ایتالیا برای مقطع دکترا ادامه مطلب اطلاعاتی در مورد دانشگاه ها، شرایط درخواست، بودجه، ویزای تحصیلی و موارد دیگر را پوشش می دهد.

 

فرصت های دکترا در ایتالیا

با تاریخ غنی، آب و هوای زیبا و میراث هنری خارق‌العاده‌اش، جای تعجب نیست که ایتالیا پنجمین کشور پربازدید جهان است – و اگر قصد دارید مدرک دکترا را در اینجا بگذرانید، شاید بهترین انتخاب با کسب تجربیاتی بی نظیر در زندگی شما باشد.

ایتالیا که بیش از هر جای دیگری در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد و نقش مهمی در شکل گیری آموزش عالی اروپا ایفا کرده است. ایتالیا به عنوان خانه فرآیند بولونیا، در خط مقدم سیستمی بوده است که سیستم های مختلف ارائه مدارک تحصیلی را استاندارد می کند و به امکان تحصیلات بین المللی برای افراد سراسر جهان کمک می کند.

 

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا باید امسال دکترای خود را در ایتالیا دنبال کنید:

♦  دانشگاه‌های تاریخی – ایتالیا میزبان چندین مؤسسه آموزش عالی معتبر است، از جمله دانشگاه بولونیا، قدیمی‌ترین دانشگاه همیشه فعال در جهان غرب.

♦  تبادلات دانشجویی و روابط بین‌الملل – دانشگاه‌های ایتالیایی متنوع و چندفرهنگی و شرکت‌کنندگانی قوی در برنامه‌ها و ابتکارات تحقیقاتی بین‌المللی مانند گروه کویمبرا، انجمن بین‌المللی دانشگاه‌ها (IAU)، انجمن دانشگاه‌های اروپایی (EUA)، شبکه اوترخت و همچنین مشارکت های منطقه ای هستند.

♦  ثروت فرهنگی – نفوذ ایتالیا در طول اعصار با مشارکت در معماری، هنر، موسیقی و علوم، همراه با آثار دانشمندان و کاشفان مشهور جهانی مانند لئوناردو داوینچی، گالیله، کلمب و غیره، نمایه تمدن غربی را شکل داده است.

 

تحصیل دکترا در ایتالیا – جزئیات کلیدی
دانشگاه ها96
جوایز نوبل20
قدیمی ترین دانشگاهUniversity of Bologna (1088)
دانشجویان بین المللی54,855
میانگین شهریه€900-4,000
طول دوره3-4 years
سال تحصیلیOctober to September

 

دانشگاه های ایتالیا

چهار نوع موسسه آموزش عالی در ایتالیا وجود دارد:

♦  دانشگاه ها (شامل پلی تکنیک)، که مدارک تحصیلی را تا سطح دکترا ارائه می دهند.

♦  موسسات آموزش هنر و موسیقی سطح عالی (Alta formazione artistica e musicale – Afam)، که مدرک کارشناسی ارشد و دکترا را در موضوعات مناسب ارائه می دهند.

♦  مدارس عالی برای مدارک زبان (Scuole superiori per mediatori linguistici – SSML) برنامه‌های سه ساله ارائه می‌دهند که مدرک دوره اول (laurea) را در موضوعات ترجمه و زبان‌شناسی اعطا می‌کنند.

♦  موسسات فنی عالی (It) مدارس فنی تخصصی هستند که برای دانشجویانی که تحصیلات متوسطه را گذرانده اند باز است. این مؤسسات دوره‌های آموزش عالی غیردانشگاهی کوتاه مدت برگزار می‌کنند و مدرک تکنسین عالی (Diploma di tecnico superior) را صادر می‌کنند.

به عنوان یک دانشجوی دکترا احتمالاً مدرک خود را در یکی از دانشگاه های ایتالیا دنبال می کنید، اما مدارک تخصصی ممکن است در موسسات دیگر برای رشته های خاصی ارائه شود.

 

دانشگاه های ایتالیا به دو دسته تقسیم می شوند:

♦  67 دانشگاه دولتی اکثر دانشگاه‌ها که توسط دولت تامین و اداره می شوند.

♦  29 دانشگاه غیردولتی و از نظر مالی توسط سایر مقامات دولتی (مانند استان) حمایت می شوند یا مؤسسات خصوصی هستند یعنی به مشارکت کنندگان خصوصی و درآمد حاصل از شهریه متکی هستند. این شامل 11 دانشگاه آنلاین است.

 

رتبه بندی دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه های ایتالیا بسیار معتبر هستند و ارتباط قوی با دانشگاه های دیگر در سراسر اروپا و سایر نقاط جهان دارند. تعالی آموزشی، اصول تحرک دانشجویی و شبکه های تحقیقاتی آنها در سال های اخیر تعداد بی شماری از دانشجویان دکترا را به خود جذب کرده است.

Top 10 Italian Universities in 2022
UniversityTHE 2022QS 2022ARWU 2021
University of Bologna=172=166201-300
Sapienza University of Rome=197171151-200
Scuola Normale Superiore di Pisa=197401-500
University of Padua201-250151-200
Sant’Anna School of Advanced Studies – Pisa201-250
Vita-Salute San Raffaele University201-250390401-500
University of Milan301-350316151-200
University of Milan-Bicocca301-350450301-400
University of Rome II – Tor Vergata301-350=494501-600
University of Brescia351-400751-800701-800

 

شهرهای دانشگاهی ایتالیا

تاریخ غنی و میراث فرهنگی ایتالیا به شهرهای آن شکل و شخصیت داده است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که به دنبال انجام تحقیقات در اینجا هستند، گزینه های بسیاری برای انتخاب محل تحصیل خود خواهند داشت.

♦  تحصیل در رم

♦  تحصیل در میلان

♦  تحصیل در بولونیا

♦  تحصیل در فلورانس

 

ساختار دکتری

ایتالیا (محل دانشگاه بولونیا)، روند بولونیا را دنبال می‌کند. این سطوح مختلف تحصیل را در یک سیستم سه دوره ای سازماندهی می کند که دوره سوم معادل مدرک دکتری است.

 

برنامه های دکتری

دو نوع دکترا در موسسات آموزش عالی ایتالیا موجود است: Dottorato –PhD- که توسط دانشگاه ها اعطا می شود و Diploma accademico di formazione alla ricerca (دیپلم دانشگاهی پژوهشی) که می توان در یکی از آموزش های سطح عالی هنر و موسیقی دریافت کرد.

برخی از دانشگاه‌ها نیز دکترای مشارکتی را ارائه می‌دهند، با ماژول‌ها و برنامه‌هایی که با مشارکت دانشگاه‌های خارج از کشور (دکتری بین‌المللی) یا صنایع (دکتری صنعتی) سازماندهی شده‌اند، اگرچه موسسه صادرکننده مدرک، موسسه ای هست که شما در آن ثبت نام می کنید.

 

طول برنامه

سال تحصیلی ایتالیا از اکتبر تا سپتامبر ادامه دارد و شامل دو ترم آموزشی و دو دوره امتحانی است:

♦  ترم اول – تدریس: اکتبر – دسامبر، امتحانات ژانویه – فوریه

♦  ترم دوم – تدریس: مارس – مه، امتحانات ژوئن – جولای

البته، به عنوان یک دانشجوی دکترا که در یک دوره تمام وقت ثبت نام کرده اید، برنامه کاری شما  به دلیل هر گونه تعهدات، آموزش یا  دوره های مرتبط با برنامه، متفاوت است.

طول معمول تحصیل بسته به موسسه و ساختار دوره 3 تا 4 سال است.

 

فرآیند دکترای ایتالیایی

برنامه دکتری شما می تواند از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از دوره ای به دوره دیگر متفاوت باشد. به طور معمول، فرآیند دکترای ایتالیایی عمدتاً شامل کارهای تحقیقاتی اصلی است.

ممکن است از شما دعوت شود در دوره دکتری خود در تدریس خصوصی یا تدریس دانشگاهی شرکت کنید، این فعالیت ها محدود به 40 ساعت در سال است (فرصتی عالی برای به دست آوردن برخی از مهارت ها).

در پایان دوره، از شما انتظار می رود که یک پایان نامه دکترا را مطابق با الزامات دپارتمان خود بنویسید.

 

نظارت

معیارهای نظارت می تواند بین مؤسسات متفاوت باشد، اما به طور کلی هر دوره هیئت آموزشی خود را دارد.

ناظر یا سوپروایزر شما شخصی است که برای انجام تحقیقات با او کار خواهید کرد و پیشرفت شما را زیر نظر خواهد داشت. هیئت آموزشی متشکل از محققان، اساتید و کارشناسان واجد شرایط (از جمله از خارج از کشور) است که جلسات و ارزیابی دوره شما را سازماندهی و مدیریت می کنند.

 

ارزیابی

در پایان دوره دکترا، از شما انتظار می رود که یک پایان نامه نهایی از کار تحقیقاتی اصلی خود را به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی، همراه با گزارشی که جزئیات فعالیت ها و انتشارات دوره تحصیل خود را ارائه می دهد، ارائه دهید.

پروژه ارسال شده توسط حداقل دو ممتحن خارجی برای قضاوت در مورد کیفیت آن در موضوع انتخابی مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت رضایت، پایان نامه واجد شرایط دفاع عمومی یا مهلت شش ماه اصلاحات خواهد بود.

 

هزینه ها و بودجه

هزینه های تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی نسبتاً پایین است و در کل تفاوتی بین دانشجویان ملیت های مختلف از نظر شهریه وجود ندارد.

 

در دانشگاه های دولتی، روند درخواست ممکن است شامل هزینه ای در حدود 30-50 یورو باشد، در حالی که هزینه تحصیل می تواند بین 900-4000 یورو در سال باشد، اگرچه ثبت نام سالانه در برخی از موسسات می تواند تا 165 یورو باشد.

شایان ذکر است که دانشگاه‌های خصوصی می‌توانند بسیار گران‌تر از دانشگاه‌های دولتی باشند و شهریه‌های آن بین 6000 تا 20000 یورو در سال است.

 

بورسیه های دکتری

دانشجویان بین المللی در ایتالیا می توانند برای کمک مالی مشابه دانشجویان ایتالیایی درخواست دهند. تعدادی بورسیه و فاند وجود دارد که می تواند به هزینه های زندگی و شهریه تحصیل در مقطع دکترا کمک کند:

♦  بورسیه های تحصیلی دانشگاه ها – بسیاری از موسسات بر اساس شایستگی علمی، با مبالغی از 12000 یورو تا 20000 یورو در سال بورسیه می دهند.

♦  بورسیه های دولتی ایتالیا برای دانشجویان خارجی – این نوع کمک های مالی به دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می کنند (هم دانشجویان ایتالیایی و خارجی) و هم به شهروندان ایتالیایی که در خارج از کشور تحصیل می کنند ارائه می شود. این مبلغ برای مدت زمان مطالعه 900 یورو در ماه است.

♦  پروژه‌های تأمین‌شده توسط شرکت – شرکت‌ها و سازمان‌های خاصی ممکن است بودجه جزئی یا کامل را برای پروژه‌های دکتری خاص تبلیغ کنند.

 

درخواست برای دکترا در ایتالیا

شرایط ورود به برنامه دکترا بسته به موضوع، بخش و موسسه می تواند متفاوت باشد. به طور معمول، از شما انتظار می رود که یک درخواست آنلاین ارسال کنید و یک امتحان شفاهی را بگذرانید.

 

شرایط ورود

برای انجام دکترا در ایتالیا، باید مدرک کارشناسی ارشد یا دوره دوم (laurea magistrale) یا معادل آن در یک رشته مرتبط را داشته باشید.

همچنین در صورتی واجد شرایط درخواست هستید که تا زمانی که دکتری خود را شروع می کنید، صلاحیت لازم را کسب کرده باشید.

 

الزامات زبان

بسته به نوع برنامه و ملیت شما، ممکن است لازم باشد با ارائه مدرک زبان، مهارت در زبان انگلیسی و/یا ایتالیایی را نشان دهید.

 

شرایط بین دانشگاه ها متفاوت است و بر اساس ملیت شما است. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود که مهارت انگلیسی را در حداقل سطح B2 چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها (CEFR) با گواهینامه های مناسب شامل هر یک از موارد زیر نشان دهید:

♦  تافل

♦  TOEIC

♦  آیلتس

♦  C1 پیشرفته

 

گواهینامه های زبان رسمی برای سطح کافی زبان ایتالیایی عبارتند از:

♦  CILS

♦  CELI

 

فرآیند برنامه

برای پذیرش در دوره دکترا، باید یک فرآیند درخواست رقابتی را پشت سر بگذارید، که برای دانشجویانی که مدارک خود را در خارج از ایتالیا کسب کرده اند نیز در دسترس است. موسسات فرصت های دکترا (به هر دو زبان انگلیسی و ایتالیایی) را در مکان های مختلف، تبلیغ خواهند کرد.

هر موسسه پارامترهای دوره ای را که ارائه می دهد، از جمله معیارهای واجد شرایط بودن، مقررات، ارزیابی، اهداف تحقیق و هزینه ها را تعیین می کند. این اطلاعات به همراه پروژه یا فراخوان آگهی شده درج خواهد شد.

 

فرآیند درخواست معمولاً آنلاین است و می تواند شامل موارد زیر باشد:

♦  مدارک آکادمیک – این شامل مدارک تحصیلی معتبر،  ریز نمرات تحصیلی و  CV می باشد.

♦  توصیه نامه ها– معمولاً از یک یا دو نفر از دانشگاهیان که با شما کار کرده اند، توصیه نامه لازم است

♦  انگیزه نامه / بیانیه شخصی – این سند باید انگیزه شما را برای درخواست، اهداف شما و چرایی که فکر می کنید برای برنامه مناسب است مشخص کند.

♦  پروپوزال تحقیق – ممکن است از شما خواسته شود که یک پروپوزال تحقیقاتی ارائه دهید حتی اگر برای یک پروژه خاص درخواست می دهید

♦  مدرک زبان

♦  به عنوان بخشی از درخواست خود، ممکن است لازم باشد نمونه کارها و فهرست مقالات منتشر شده (در صورت وجود) را ارسال کنید.

♦  به طور معمول، روند انتخاب تا 30 سپتامبر هر سال تکمیل می شود.

 

ویزای دانشجویی

اینکه آیا برای تحصیل در ایتالیا به ویزا نیاز دارید و برای دریافت ویزا به چه چیزی نیاز دارید، بستگی به ملیت شما دارد.

دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس برای تحصیل در ایتالیا نیازی به ویزای دانشجویی ندارند. شما فقط به یک مدرک معتبر هویتی (گذرنامه یا کارت ملی) نیاز دارید.

 

اگر اهل اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس نیستید، برای تحصیل در ایتالیا به ویزای دانشجویی نیاز دارید. به طور خاص، شما باید مدارکی را برای ویزای دانشجویی نوع D با اقامت طولانی مدت در سفارت ایتالیا یا سازمان مشابه ارائه دهید. اسناد درخواست احتمالاً شامل موارد زیر خواهد بود:

♦  مدارک شناسایی – پاسپورت معتبر با حداقل دو صفحه خالی ویزا و عکس در اندازه پاسپورت

♦  مدرک دانشگاه – این شامل نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی ایتالیا می باشد

♦  اثبات مالی – سندی که توانایی شما برای حمایت مالی از خود را تأیید می کند، مانند اسناد بورسیه تحصیلی یا صورت حساب بانکی اخیر که مبالغ کافی حداقل 448یورو در ماه را نشان می دهد.

♦  مدارک بیمه درمانی و اقامتی – مدرکی مبنی بر اینکه برای اولین سال اقامت خود مسکن و بیمه درمانی پرداخت کرده اید

♦  برنامه سفر

♦  درخواست ویزا معمولاً تقریباً 50 یورو هزینه دارد.

 

تمامی دانشجویان در ایتالیا ملزم به داشتن بیمه درمانی هستند. اگر دانشجوی اتحادیه اروپا / EEA هستید، معمولاً تحت پوشش کارت بیمه سلامت اروپا (EHIC) قرار خواهید گرفت. سایر دانشجویان ممکن است نیاز به خرید یک بیمه نامه درمانی در کشور خود یا در ایتالیا داشته باشند.

 

اخذ مدرک دکترا در ایتالیا مهارت های استخدامی شما را از طرق مختلف افزایش می دهد. اگر سه سال یا بیشتر تحقیق در ایتالیا شما را متقاعد کرده است که بیشتر بمانید، دکترای شما ممکن است به شما در انجام این کار کمک کند.

همانند مقررات ویزا، شرایط لازم برای کار در ایتالیا به ملیت شما بستگی دارد. دانشجویان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا پس از اتمام دوره خود به مدارک اضافی برای استخدام در ایتالیا نیاز نخواهند داشت.

 

دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا می توانند برای اجازه اقامت موقت که 6 تا 12 ماه پس از اتمام دوره دکتری آنها طول می کشد، درخواست دهند. می توانید از این زمان برای یافتن شغلی در زمینه صلاحیت خود در شرکتی استفاده کنید که به مهارت شما علاقه مند است و مایل به پذیرش کارمندان خارجی است. توجه داشته باشید که اگر به دنبال شغل در ایتالیا هستید، معمولاً داشتن مهارت زبان ایتالیایی مهم است.

هنگامی که یک پیشنهاد شغلی را به دست آوردید، می توانید برای کارت آبی اتحادیه اروپا درخواست دهید که اگر حقوق سالانه شما کافی است، واجد شرایط دریافت آن باشید. این به شما این امکان را می دهد که در مدت طولانی در ایتالیا زندگی و کار کنید.

اگر می خواهید در کشور زیبا و تاریخی ایتالیا تحصیل کنید، با مشاوران ما در visashi در ارتباط باشید و از راهنمایی های آنها درباره نحوه اپلای و اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های این کشور بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top