تعداد دانشجویان چینی در ایالات متحده به شدت کاهش می یابد

در شش ماهه اول سال 2022، تعداد ویزای تحصیلی صادر شده برای اتباع چینی بیش از 50 درصد در مقایسه با  قبل از کووید کاهش یافته است. قبل از همه‌گیری، دانشجویان چینی بیشترین جمعیت دانشجویان بین‌المللی را در ایالات متحده تشکیل می‌دادند که 35 درصد از کل دانشجویان خارجی را در این کشور تشکیل می‌دادند. تاخیر در صدور روادید مربوط به بیماری همه گیر، سیاست های سیاسی غیردوستانه و افزایش رقابت جهانی باعث شده است که بسیاری از دانشجویان چینی در اهداف آموزش عالی خود در ایالات متحده تجدید نظر کنند.

 

همه‌گیری کووید-19 در کل سیستم مهاجرت ایالات متحده را ویران کرد و روند ویزای دانشجویی F-1 نیز از این قاعده مستثنی نبود. تعلیق موقت خدمات ویزا در کنسولگری های ایالات متحده در چین در اوج همه گیری همه گیر، بسیاری از درخواست ها را در هاله ای از ابهام قرار داد، زیرا وزارت امور خارجه با زمان های طولانی پردازش و تاخیر در برنامه ریزی مصاحبه دست و پنجه نرم می کرد. دانشجویانی که در نهایت تاییدیه ویزا را دریافت کردند با محدودیت‌های شدید سفر مواجه شدند که ورود به کشور و شروع برنامه‌های تحصیلی مورد نظرشان را به طور فزاینده‌ای دشوار می‌کرد.

 

علاوه بر چالش‌های لجستیکی این بیماری همه‌گیر، تنش‌های سیاسی بین دولت‌های ایالات متحده و چین نیز به کاهش دانشجویان چینی علاقه‌مند به ادامه تحصیل در ایالات متحده منجر شده است. در مصاحبه‌هایی که توسط وال استریت ژورنال انجام شد، دانشجویان احتمالی چینی نگرانی‌های ایمنی عمومی خود را در مورد زندگی در ایالات متحده ابراز کردند و به افزایش خشونت با اسلحه و احساسات ضد آسیایی در بسیاری از جوامع ایالات متحده اشاره کردند. در سال 2020، رئیس جمهور سابق ترامپ این تصور را که دانشجویان چینی در ایالات متحده نامطلوب هستند، خشمگین کرد و ورود دانشجویان فارغ التحصیل چینی و محققانی را که با نهادهای مرتبط با ارتش ارتباط دارند، ممنوع کرد. بسیاری از دانشگاه‌های ایالات متحده اشاره کردند که این اعلامیه تبعیض‌آمیز منجر به افزایش رد ویزای دانشجویی در کل، حتی برای افرادی که ارتباطات نظامی مشخصی نداشتند، شد.

 

اگرچه دولت بایدن در ماه مه 2021 رسیدگی به ویزا برای متقاضیان چینی را از سر گرفت، محدودیت دوران ترامپ همچنان پابرجاست و علاقه دانش‌آموزان چینی به مدارس ایالات متحده همچنان رو به کاهش است.

 

با افزایش سیاست‌های غیردوستانه و موانع بوروکراتیک در ایالات متحده، دانشجویان چینی برای دریافت مدرک خود به کشورهای دیگر یا گزینه‌های داخلی با رتبه‌های بالا توجه می‌کنند. دانشگاه های کانادا، سنگاپور و بریتانیا در چند سال گذشته شاهد افزایش دانشجویان چینی بوده اند. بسیاری از اتباع چینی نیز دانشگاه‌های محلی را انتخاب می‌کنند که در رتبه‌بندی جهانی ارتقا یافته‌اند و اغلب توسط کارفرمایان احتمالی چینی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

در سال تحصیلی 2019 (قبل از کاهش درخواست‌های ویزای دانشجویی چین)، دانشجویان چینی 15.9 میلیارد دلار ارزش اقتصادی داشتند. کاهش تعداد دانشجویان چینی احتمالاً تأثیر مخربی بر درآمد کالج ها و دانشگاه های ایالات متحده خواهد داشت و بر اقتصاد ایالات متحده به عنوان یک کل تأثیر منفی می گذارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top