دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا و نحوه اجتناب از آنها

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا: به عنوان یک دانشجوی بین المللی، پذیرش در یک دانشگاه یا کالج کانادا یک موفقیت بزرگ است. با این حال، قبل از بستن چمدان ها و مهاجرت به کانادا، باید مجوز تحصیل دریافت کنید. کانادا از دانشجویان بین المللی استقبال می کند زیرا آنها نیروی کار آینده کشور را تقویت می کنند و شهریه های بالاتری که توسط دانشجویان بین المللی پرداخت می شود به اقتصاد داخلی کمک می کند.

 

رفع ریجکتی ویزای کانادا
گرفتن وقت سفارت کانادا 

 

با این حال، پس از همه‌گیری، متقاضیان مجوز تحصیل از بسیاری از کشورها به دلیل محبوبیت روزافزون دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا و عقب‌افتادگی مداوم درخواست‌ها، با نرخ بالاتر از متوسط رد شدن مواجه هستند. در سال 2021، اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) 329213 مجوز تحصیلی صادر کرد و 60 درصد از کل درخواست های ویزای دانشجویی تایید شد. در مقابل، نرخ تایید مجوز مطالعه در سه ماهه اول سال 2022 به 55 درصد کاهش یافت.

 

اگر قصد دارید برای مجوز تحصیل کانادا درخواست دهید، این مقاله به دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا و چگونگی اجتناب از آنها می پردازد.

 

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا

اولین قدم برای جلوگیری از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا این است که بفهمید IRCC در درخواست های مجوز تحصیل به دنبال چه چیزی است.

 

در اینجا 15 دلیل متداول وجود دارد که چرا IRCC مجوزهای تحصیلی کانادا را رد می کند:

 

نداشتن نامه پذیرش از DLI

شما فقط در صورتی می توانید واجد شرایط مجوز تحصیل باشید که در یک موسسه آموزشی اختصاصی کانادا (DLI) پذیرش داشته باشید. DLI دانشگاه یا کالجی است که مجاز به پذیرش دانشجویان بین المللی است. هنگامی که پذیرش را دریافت کردید، موسسه شما نامه پذیرش (LOA) را برای شما ارسال می کند که باید آن را به درخواست خود پیوست کنید. اگر درخواست مجوز تحصیلی را بدون نامه پذیرش ارسال کنید، یا اگر LOA شما از یک DLI مجاز در کانادا نباشد، درخواست مجوز تحصیل شما رد خواهد شد.

 

مدرک ناکافی مبنی بر اینکه شما پس از تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد

افسران ویزا می خواهند بررسی کنند که آیا پس از اتمام تحصیلات خود کانادا را ترک خواهید کرد یا خیر. به عنوان یک دانشجوی بین المللی، یکی از شرایط مجوز تحصیل شما این خواهد بود که پس از اتمام مجوز تحصیلی خود نتوانید به طور غیرقانونی در کانادا بمانید. اگرچه ممکن است پس از فارغ التحصیلی بتوانید برای تمدید مجوز تحصیل یا مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP) درخواست دهید، اما نشان دادن تمایل شما برای ماندن در کانادا پس از تحصیل می تواند منجر به رد درخواست ویزای دانشجویی شما شود.

 

هدف از سفر نامشخص

اگر افسر ویزا متقاعد نشود که هدف شما از تحصیل در کانادا واقعی است، درخواست شما را رد خواهد کرد. این می تواند اتفاق بیفتد اگر بیانیه ای از هدف را درج نکنید و به وضوح بیان کنید که چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید و چگونه این برنامه تحصیلی خاص به شما کمک می کند تا به اهداف شغلی خود دست یابید. در چنین حالتی، افسر ویزا ممکن است فکر کند که شما یک دانشجوی واقعی نیستید، بلکه قصد دارید به طور غیرقانونی در کانادا کار کنید.

 

عدم امنیت مالی

اثبات اینکه بودجه کافی برای پوشش هزینه تحصیل خود در کانادا دارید برای درخواست ویزای دانشجویی شما ضروری است. اگر مدارک کافی را ارائه نکنید که نشان دهد شهریه سال اول خود را پرداخت کرده اید یا پولی برای پرداخت آن دارید و همچنین هزینه زندگی در طول تحصیلتان را دارید، مجوز تحصیل شما رد می شود. همچنین باید بتوانید ثابت کنید که وجوه را از کجا به دست آورده اید، مانند پس انداز، وام بانکی، بورسیه تحصیلی و غیره.

 

اگر برای مجوز تحصیل از طریق Student Direct Stream (SDS) درخواست می کنید، باید یک گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) به ارزش 10000 دلار (یا 11000 دلار برای تحصیل در کبک) دریافت کنید و مدارک مربوطه را همراه با درخواست مجوز تحصیلی خود ارائه دهید. توجه داشته باشید که وجوهی که در این GIC قرار داده اید برای کمک به پوشش بخشی از هزینه های زندگی در طول تحصیل به شما بازگردانده می شود.

 

سوابق تحصیلی نامعتبر یا ناقص

شما باید مدارک تحصیلی قبلی، ریز نمرات، و برگه های علامت گذاری را همراه با درخواست ویزای دانشجویی خود ارسال کنید. سوابق تحصیلی شما به اثبات دو چیز کمک می کند: اعتبار مدارک یا گواهینامه های گذشته و همچنین سابقه شما به عنوان یک دانش آموز خوب. اگر مدارک شما ناقص باشد یا عملکرد تحصیلی گذشته شما متناقض باشد، افسر ویزا ممکن است درخواست شما را رد کند.

 

انتخاب یک برنامه تحصیلی که با تحصیلات یا تجربه قبلی شما همخوانی ندارد

برنامه تحصیلی که انتخاب می کنید تأثیر زیادی بر پذیرش یا عدم پذیرش درخواست مجوز تحصیلی شما دارد. اگر برنامه تحصیلی شما با مسیر شغلی پیش بینی شده، تحصیلات قبلی یا تجربه کاری اخیر شما همسو نباشد، افسر ویزا ممکن است متقاعد نشده باشد که انگیزه اصلی شما برای آمدن به کانادا تحصیل است. اگر برنامه تحصیلی شما گام بعدی منطقی بعد از تحصیلات قبلی شما نیست، مطمئن شوید که بیانیه هدف شما به وضوح توضیح می دهد که چرا آن برنامه را انتخاب می کنید و چگونه به شغل شما کمک می کند.

 

گپ تحصیلی غیر قابل توضیح در تحصیلات یا تجربه شما

ثبات در تحصیلات و سابقه کاری شما مهم است. اگر قبل از درخواست مجوز تحصیل، یک سال وقفه را پشت سر گذاشته‌اید یا برای مدتی بیکار بوده‌اید، این می‌تواند دلیلی برای رد درخواست شما باشد. با این حال، اگر دلیل معتبری برای شکاف در سابقه تحصیلی یا شغلی شما وجود دارد، مهم است که آن را در بیانیه هدف خود توضیح دهید.

 

نمره پایین آزمون زبان

تسلط به زبان انگلیسی (یا فرانسوی اگر قصد تحصیل در کبک یا ثبت نام در یک برنامه فرانسوی زبان را دارید) یک معیار واجد شرایط ضروری برای مجوز تحصیل است. نمره ضعیف در یک آزمون زبان تایید شده، مانند آیلتس، سلپیپ، TEF کانادا یا TCF کانادا، احتمالا منجر به رد ویزای دانشجویی شما خواهد شد.

توجه: اکثر دانشگاه ها و کالج ها در کانادا همچنین نمره آزمون زبان شما را قبل از اعطای پذیرش بررسی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که می توانید برنامه درسی دوره را درک کنید و در کلاس درس تعامل داشته باشید.

 

روابط خانوادگی در کانادا و کشور شما

زمانی که درخواست مجوز تحصیلی خود را ارائه می دهید، پیوندهای خانوادگی قوی در کانادا گاهی اوقات می تواند علیه شما باشد. اگر در کانادا خواهر و برادر دارید، توجه به آن در درخواست شما ممکن است باعث شود افسر ویزا مشکوک شود که پس از فارغ التحصیلی به کشور خود باز نخواهید گشت. به طور مشابه، اگر تاکید کنید که خانواده مستقیمی در کشور خود ندارید، افسر ویزا ممکن است فکر کند که دلیل کافی برای ترک کانادا پس از تحصیل ندارید.

 

حجم بالایی از درخواست های مجوز تحصیل در انتظار

اگرچه نمی‌توانید در مورد تعداد درخواست‌های مجوز تحصیلی که توسط IRCC در یک زمان معین پردازش می‌شود، کار زیادی انجام دهید، اما عقب‌افتادگی زیاد گاهی اوقات می‌تواند منجر به نرخ بالاتر رد شود. افسران ویزا ممکن است درخواست ها را برای مسائل جزئی رد کنند، اگر بیشتر از حد معمول درخواست ها را بررسی کنند.

 

امتناع از پذیرش به دلایل پزشکی یا کیفری

اگر در معاینه پزشکی خود تاییدیه دریافت نکنید، احتمالاً مجوز تحصیل شما رد می شود. همچنین در صورتی که در گذشته مرتکب جرمی شده باشید یا به آن محکوم شده باشید، ممکن است از ورود به کانادا منع شوید. با این حال، اگر در زمان وقوع جرم، خردسال (زیر 18 سال) بودید، مجوز تحصیل شما ممکن است همچنان تایید شود.

 

سابقه سفر ناکافی یا غیر قابل قبول

هنگامی که برای ویزای دانشجویی درخواست می کنید، افسر مهاجرت به دقت به سابقه سفر قبلی شما نگاه می کند. هنگام پر کردن درخواست، اطمینان حاصل کنید که تاریخ دقیق سفرهای بین‌المللی خود را اعلام می‌کنید، زیرا ارائه سابقه سفر ناقص یا نادرست احتمالاً منجر به رد مجوز تحصیل شما می‌شود. ویزای دانشجویی شما نیز در صورتی که به صورت غیرقانونی در کشور فعلی خود اقامت داشته باشید یا قبلاً ویزای خود را در کانادا یا کشور دیگری به پایان رسانده باشید، رد خواهد شد.

 

مدارک ناقص

از دست دادن هر گونه مدارک ضروری، ارسال فرم های ناقص پر شده، و عدم ارائه دلیل کافی برای هدف بازدید خود یا سایر شکاف های موجود در درخواست شما می تواند منجر به رد مجوز تحصیل شما شود. اگر در کبک تحصیل می کنید، علاوه بر LOA، مدرک حمایت مالی و مدرک هویت، باید یک بیانیه هدف (که توضیح نامه نیز نامیده می شود) و یک گواهی انتخاب کبک نیز ارائه کنید. چک لیست اسناد صادر شده توسط دفتر ویزای محلی خود را به دقت بررسی کنید، زیرا متقاضیان برخی کشورها ممکن است مجبور باشند مدارک اضافی را ارائه دهند.

 

دروغ گفتن در درخواست ویزای دانشجویی

هرگونه تناقض، عدم دقت یا اغراق در درخواست مجوز تحصیل شما می تواند دلیلی برای رد شدن باشد. مقامات مهاجرت معمولاً اطلاعاتی را که ارائه می دهید تأیید می کنند و مدارک شما را به دقت بررسی می کنند. اطمینان حاصل کنید که جزئیاتی که در بیانیه هدف و برنامه خود ارائه می کنید دقیق است. ارائه مدارک تقلبی یا ارائه نادرست یک جرم کیفری است و نه تنها منجر به رد ویزای تحصیلی شما می شود، بلکه می تواند شما را از ورود به کانادا در آینده منع کند.

 

استخدام مشاور مهاجرتی بدون مجوز

اگر یک مشاور مهاجرت یا مشاور آموزشی برای کمک به درخواست مجوز تحصیل خود استخدام می کنید، مطمئن شوید که آنها توسط کالج مشاوران مهاجرت و شهروندی (CICC) در کانادا مجاز هستند. مشاوران تحصیلی مورد تایید را مشاوران مهاجرت دانشجویی بین المللی تنظیم شده (RISIA) می نامند و هر RISIA وابسته به دانشگاه یا کالج در کانادا است.

 

مراقب مشاوران غیرمجاز مهاجرت یا تحصیل باشید که تضمین می‌کنند که شما در یک مدرسه کانادایی پذیرش می‌شوید یا به شما توصیه می‌کنند اطلاعات نادرست در مورد درخواست خود ارائه دهید. این مسئولیت شماست که تأیید کنید مشاوری که استخدام می کنید مجاز است. کار با یک مشاور بدون مجوز می تواند از دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا باشد.

دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا و نحوه اجتناب از آنها

نکاتی برای افزایش شانس تأیید مجوز تحصیل در کانادا

قبل از ارسال درخواست ویزای دانشجویی کانادا، مهم است که بررسی کنید که درخواست شما کامل است، به طور دقیق پر شده است و دلیل قانع کننده ای برای اینکه چرا باید اجازه تحصیل در کانادا را داشته باشید، ایجاد کنید. اکنون که دلایل رایج رد شدن مجوزهای تحصیلی را می‌دانید، در اینجا چند نکته برای افزایش شانس تأیید مجوز تحصیل شما آورده شده است:

 

برای اطمینان از ارسال تمام مدارک مورد نیاز از یک چک لیست اسناد استفاده کنید

مدارک مورد نیاز برای ویزای دانشجویی ممکن است بر اساس کشور متفاوت باشد، بنابراین مطمئن شوید که تمام مدارک ذکر شده در فهرست چک مدارک خود را درج کرده اید. اگر فکر می کنید شانس تأیید شما را افزایش می دهد، از اضافه کردن اسناد اضافی که به طور خاص درخواست نشده اند، تردید نکنید. به عنوان مثال، اگر ملکی دارید یا سبد سهام دارید، از جمله اثبات این دارایی ها می توانید افسر ویزا را متقاعد کنید که پس از تحصیل دلیلی برای بازگشت به کشور خود دارید.

 

مطمئن شوید که دانشگاه یا کالجی که برای آن درخواست می دهید DLI باشد

قبل از درخواست برای یک دانشگاه یا کالج در کانادا، بررسی کنید که در لیست موسسه آموزشی تعیین شده (DLI) دولت قرار دارد. فقط DLI های کانادا می توانند دانشجویان بین المللی را بپذیرند و پذیرش در یک مدرسه غیر DLI شما را برای مجوز تحصیل واجد شرایط نمی کند.

 

برنامه تحصیلی خود را هوشمندانه انتخاب کنید

برنامه تحصیلی که قصد دارید در کانادا دنبال کنید باید با تحصیلات یا تجربه کاری قبلی شما مرتبط باشد. اگر هیچ ارتباط مستقیمی بین برنامه شما و مسیر شغلی فعلی شما وجود ندارد، باید بتوانید توضیح دهید که چگونه مهارت هایی که از طریق این برنامه کسب می کنید به رشد شغلی شما کمک می کند. به عنوان مثال، اگر در کشور خود بازاریابی را مطالعه کرده اید و می خواهید تجزیه و تحلیل داده ها را در کانادا مطالعه کنید، ممکن است بخواهید نشان دهید که چگونه این دانش به شما در بهبود عملکرد کمپین های بازاریابی کمک می کند.

 

ارائه مدارک مالی کافی

اگر برای مجوز تحصیل از طریق Student Direct Stream (SDS) درخواست می کنید، مطمئن شوید که گواهی سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) حداقل 10000 دلار (11000 دلار برای تحصیل در کبک) دارید. موسسات مالی ممکن است هزینه پردازش یا هزینه اداری را از مبلغی که شما واریز می کنید کسر کنند، بنابراین حتماً آن مبلغ را به پرداخت GIC خود اضافه کنید. همچنین باید نشان دهید که شهریه سال اول و هزینه خوابگاه را پرداخت کرده اید.

 

اگر از طریق جریان مجوز تحصیل عمومی درخواست می کنید، می توانید مدرکی مبنی بر حمایت مالی به صورت صورت حساب بانکی، مدرک بورسیه تحصیلی، وام تحصیلی و غیره ارائه دهید. تایید شده.

 

یک بیانیه هدف را با درخواست ویزای دانشجویی خود وارد کنید

اگرچه گنجاندن بیانیه هدف یا توضیح نامه اجباری نیست، اما می تواند برای درخواست مجوز تحصیل شما بسیار مفید باشد. بیانیه هدف کمک می کند تا توضیح دهید که چرا می خواهید در کانادا تحصیل کنید، دلایل شما برای انتخاب یک برنامه خاص و اهداف شغلی شما. همچنین باید هر گونه شکاف در تحصیلات و تجربه خود، یا ناهماهنگی در عملکرد تحصیلی خود را در صورت وجود توضیح دهید.

 

نمره آزمون زبان خود را بهبود بخشید

آزمون زبان در اولین تلاش همیشه آسان نیست. اگر نمره اولیه شما پایین است، برای بهبود آن، آمادگی قبولی مجدد در آیلتس آکادمیک، CELPIP، TCF یا TEF کانادا را داشته باشید. شما باید هزینه آزمون زبان را دوباره بپردازید (معمولاً حدود 300 دلار) اما نمره خوب شانس شما را برای پذیرش در دانشگاه یا کالج کانادا و تأیید ویزای دانشجویی شما افزایش می دهد.

 

قصد خود را از بازگشت به کشور خود روشن کنید

اطمینان حاصل کنید که برنامه شما برنامه شما برای بازگشت به خانه پس از تحصیل را نشان می دهید. افسران مهاجرت می خواهند اطمینان حاصل کنند که شما از مسئولیت های خود به عنوان یک دانشجوی بین المللی آگاه هستید و مهم ترین آنها این است که پس از پایان مجوز تحصیل شما، کانادا را ترک کنید. شما می توانید این موضوع را با درج اهداف شغلی خود در کشور خود و اینکه چگونه تحصیلات کانادایی شما به بهبود چشم انداز کاری شما در خانه کمک می کند، روشن کنید. قابل درک است که برنامه های آینده شما در این مرحله نامشخص خواهد بود، حداقل تا زمانی که زندگی دانشجویی در کانادا را تجربه نکرده باشید. بنابراین بهتر است از ذکر امکان تمدید اقامت خود در کانادا پس از فارغ التحصیلی خودداری کنید.

 

اطمینان حاصل کنید که مشاور مهاجرت شما یک RISIA مجاز است

اگر قصد دارید یک مشاور مهاجرت برای کمک به درخواست مجوز تحصیل خود استخدام کنید، مطمئن شوید که آنها یک مشاور مهاجرت دانشجویی بین المللی ثبت شده (RISIA) و وابسته به مدرسه ای هستند که برای آن درخواست می دهید. RISIA ها مجاز به ارائه راهنمایی و مشاوره در مورد درخواست های ویزای دانشجویی هستند، اما نمی توانند درخواستی را از طرف شما ارسال کنند.

 

اگر درخواست مجوز تحصیل شما برای کانادا رد شد چه باید کرد؟

اگرچه ممکن است چنین احساسی داشته باشید، اما رد درخواست مجوز تحصیل شما لزوماً پایان رویاهای شما برای تحصیل در کانادا نیست. شما این امکان را دارید که دوباره برای ویزای دانشجویی درخواست دهید یا تصمیم را در دادگاه بررسی کنید. با این حال، برای انجام هر یک از این کارها، ابتدا باید دلیل رد شدن مجوز تحصیل خود را پیدا کنید.

 

هنگامی که مجوز تحصیل شما رد می شود، شما این حق را دارید که یادداشت های افسر ویزا را در مورد درخواست خود درخواست کنید. این یادداشت‌ها، که معمولاً به عنوان یادداشت‌های سیستم مدیریت پرونده جهانی (GCMS) شناخته می‌شوند، به شما بینش بیشتری در مورد دلیل تأیید نشدن درخواست شما می‌دهند. با این حال، ساکنان خارجی نمی توانند مستقیماً یادداشت های GCMS را درخواست کنند. در عوض، باید یک مشاور یا نماینده مهاجرت که شهروند یا مقیم دائم کانادا است استخدام کنید و به آنها اجازه دهید که یادداشت ها را از طرف شما دریافت کنند. به خاطر داشته باشید که این روند ممکن است تا 60 روز طول بکشد.

 

پس از دریافت و بررسی یادداشت ها، باید بتوانید ارزیابی کنید که آیا مجوز تحصیل شما به دلیل قانونی رد شده است یا خیر. بر اساس اعتبار تصمیم افسر ویزا، شما سه گزینه دارید:

 

1. درخواست مجدد برای مجوز تحصیل

اگر مجوز تحصیل شما به دلایل معتبری مانند مدارک ناقص یا مدارک ناکافی حمایت مالی رد شد، همیشه می توانید با مدارک اضافی دوباره درخواست دهید. در صورت امکان، تحصیل خود را در کانادا یک ترم به تعویق بیندازید تا زمان کافی برای درخواست مجدد و دریافت ویزای دانشجویی خود داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که درخواست مجوز تحصیلی تجدید نظر شده شما جامع تر است و اشتباهات یا شکاف های درخواست اول شما را ندارد. اگر در مورد چگونگی تقویت درخواست خود مطمئن نیستید، یک RISIA را استخدام کنید تا شما را در این فرآیند راهنمایی کند.

 

2. درخواست بررسی قضایی کنید

هیچ فرآیند درخواست تجدیدنظر رسمی برای بررسی مجدد تصمیم مجوز تحصیل شما وجود ندارد. با این حال، اگر مطمئن هستید که مجوز تحصیل شما به طور ناعادلانه رد شده است، می توانید از دادگاه فدرال درخواست کنید تا تصمیم را بررسی کند و تعیین کند که آیا آن معقول بوده است یا خیر. برای انجام این کار به خدمات یک وکیل مهاجرتی که مجاز به وکالت در کانادا است نیاز دارید. علاوه بر این، دادگاه فدرال همه پرونده ها را بررسی نمی کند، بنابراین این رویکرد تنها باید به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار گیرد.

 

3. قبولی خود را از دانشگاه یا کالج لغو کنید

همچنین این احتمال وجود دارد که مجوز تحصیل شما به دلیل قانونی رد شده باشد، اما شما نمی توانید اقدام اصلاحی انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است بودجه کافی برای تحصیل خود در کانادا نداشته باشید یا اعتبار علمی خود را از دست داده باشید. در چنین حالتی، تنها گزینه شما این است که پذیرش دانشگاه یا کالج خود را رد کنید.

 

رویای شما برای تحصیل در کانادا به واجد شرایط بودن برای مجوز تحصیل بستگی دارد و اغلب، عدم اطمینان در مورد اینکه آیا مجوز تحصیل دریافت خواهید کرد یا خیر می تواند استرس زا باشد. با پیروی از نکاتی که به اشتراک گذاشتیم و  دانستن دلایل ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا، می توانید از اشتباهاتی که اغلب منجر به رد درخواست ویزای دانشجویی می شود جلوگیری کنید. با این حال، اگر درخواست شما تایید نشد، نگران نباشید. شما همیشه می توانید درخواست خود را تقویت کنید و در تاریخ بعدی دوباره درخواست دهید. کارشناسان ویزاشی برای رفع ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا و دریافت ویزا در کنار شما خواهند بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top