رونمایی از سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۱؛ مهاجرت کاری سالانه ۱۲ هزار ایرانی

سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۱

رصدخانه مهاجرت ایران، روز سه‌شنبه از سالنامه مهاجرتی ایران در سال ۱۴۰۱ رونمایی کرد.

 

بهترین رشته ها برای تحصیل در خارج دانشجویان ایرانی
اعلام رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس اشتغال فارغ‌التحصیلان 2022

 

بر پایه سالنامه مهاجرتی ۱۴۰۱، در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۱ به طور متوسط سالانه حدود ۸۶ هزار ویزا یا اجازه اقامت غیر توریستی برای ایرانیان در اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا، ترکیه و سایر کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) صادر شده است.

 

همچنین، تعداد دانشجویان ایرانی در خارج از کشور طی یک دو دهه گذشته روند صعودی داشته و از تراز ۱۷ هزار دانشجو در سال ۲۰۰۰ ميلادی به تراز ۶۶ هزار دانشجو در سال ۲۰۲۰ رسیده است. بر همین اساس، رتبه دانشجو فرستی ایران در بازه زمانی سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰ از رتبه ۲۶ در جهان به رتبه ۱۷ تغییر یافته است.

رصدخانه مهاجرت ایران در گزارش خود تایید کرده که آمريكا، آلمان، ترکیه، کانادا و ایتالیا به ترتيب پنج مقصد اصلی دانشجویان ایرانی در دنیا هستند.

 

مطابق این گزارش، ایرانیان در سه سال اخیر (۲۰۱۹ تا نیمه نخست ۲۰۲۲) از دو کشور کانادا و بریتانیا بیش از ۲۰۰۰ ویزای استارتاپ، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری یا خود‌اشتغالی دریافت کرده‌اند. این گزارش می‌افزاید: «ایرانیان در ۱۲ سال اخیر سالانه به طور متوسط در حدود ۱۲ هزار ویزا یا اجازه اقامت موقت و دائم کاری در مقاصد آمریکا، کانادا، استرالیا، بریتانیا و اتحادیه اروپا دریافت کرده‌اند.»

 

در این گزارش همچنین آمده است: «طبق سرشماری سال ۲۰۱۸ آمریکا، ۲۹ هزارنفر ایرانی در کل بخش بهداشت و درمان آمریکا فعال بوده‌اند که ۲۴ هزار نفر آنها در مشاغل تخصصی و ۵ هزار نفر آنها در مشاغل مراقبتی مشغول به فعالیت بوده‌اند. در میان آن‌ها هشت هزار نفر پزشک و جراح بوده‌اند که ۲۶ درصد فعالان ایرانی در بخش سلامت آمریکا را تشکیل می‌دهند.»

 

رصدخانه مهاجرت ایران در عین حال گزارش کرده که در سال ۲۰۲۲ میلادی، در مجموع ۱۴۲ هزار و۹۸۹ ایرانی در کشورهای مختلف در وضعیت پناهندگی قرار داشته‌اند. آلمان همواره یکی از مقاصد اصلی پناهندگان ایرانی در سال‌های اخیر بوده است و در سال ۲۰۲۱ میلادی، حدود یک سوم اتباع ایرانی پناهنده در جهان در آلمان زندگی می‌کرده‌اند.

 

همچنین در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در مجموع ۱۶۶۱ شركت با مشاركت اتباع ايرانی در تركيه تاسيس و در کل ۲۲ میلیون و ۱۹۰ هزار ۶۳ دلار برای ثبت این شركت‌ها هزينه شده است.

 

در این گزارش همچنین نقل شده که تحليل يافته‌های گالوپ در سال ۲۰۱۸ حاكي از آن است كه ميل به بازگشت در ميان مهاجران ايرانی يك درصد است كه در مقايسه با ميانگين جهانی هفت درصد، فاصله قابل توجهی دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top