شرایط تحصیل و ورود به دانشگاه‌های نروژ برای پناهجویان آسان‌تر می‌شود

 

دولت نروژ می‌گوید که پناهندگان اکنون برای شروع تحصیلات عالی شرایط آسان‌تری خواهند داشت.

 

اودموند لوکنسگارد هول، وزیر امور خارجه نروژ با بیان اینکه جنگ در اوکراین باعث شده بسیاری از مردم خانه های خود را ترک کنند، گفت: برخی از آنها که به نروژ آمده اند در سنی هستند که دوست دارند تحصیلات دانشگاهی را شروع کنند یا ادامه دهند. اما همه این افراد الزامات تحصیلات دانشگاهی از جمله مدارک اقامتی و قانونی و کافی را ندارند. بنابراین شرایط پذیرش دانشجویان را به طور موقت از پاییز امسال تغییر می‌دهیم.

 

بر اساس یکی از این تصمیمات پناهجویانی که مجوز اقامت موقت دارند نیز می‌توانند برای تحصیل در دانشگاه تقاضا بدهند اما دانشگاه‌ها همچنان برای انتخاب دانشجویان استانداردهای کیفی خود را در نظر خواهند داشت.

 

به منظور فراهم کردن فرصت به پناهندگان برای تحصیل آموزش عالی، دولت نروژ ماه گذشته بودجه‌ای را به دانشگاه‌ها و کالج‌ها اختصاص داد از جمله هزینه ۱۰۰۰ پست جدید برای ۱۰۰۰ دانشجوی پناهنده از پائیز امسال.

 

اولا بورتن مو، وزیر تحقیقات و آموزش عالی، گفت که ما در اروپا اکنون با بزرگترین بحران پناهندگان  از زمان جنگ جهانی دوم رو به رو هستیم. به گفته او آموزش و کار کلیدهای ادغام هستند.

 

وی همچنین اضافه کرد که تلاش می‌شود آیین نامه پذیرش برای پناهجویان تعدیل شود. این تغییرات به دانشگاه‌ها و کالج‌ها انعطاف پذیری بیشتری برای ارزیابی درخواست فردی برای پذیرش در سال تحصیلی آینده می‌دهد.

 

بر اساس گزارش‌های دولت نروژ بیش از ۶۰ هزار پناهجوی اوکراینی اکنون در این کشور به سر می‌برند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top