پرسش و پاسخ

در اینجا مجموعه ای از سوالات متداول در مورد نحوه تحصیل در خارج را خواهید دید. اطلاعاتی در مورد محل تحصیل، نحوه درخواست، شرایط ورود، گرفتن ویزای دانشجویی، شهریه و بودجه، یافتن بورسیه تحصیلی در خارج از کشور و سایر اطلاعات عملی پیدا کنید.

سوالات زیر را مرور کنید تا پاسخ های نحوه تحصیل در خارج را بدانید…

1. چرا در خارج از کشور تحصیل کنیم؟
دلایل زیادی برای محبوبیت برنامه های تحصیل در خارج وجود دارد. برای اکثر دانشجویان بین المللی، درخواست تجدید نظر ترکیبی از به دست آوردن آموزش با کیفیت بالا، تجربه زندگی در یک فرهنگ جدید (و اغلب یادگیری زبان دوم)، به دست آوردن یک ذهنیت جهانی و گسترش چشم اندازهای آینده شغلی است.

برای برخی، چشم انداز ترک خانه و رفتن به سمت ناشناخته دلهره آور است اما تحصیل در خارج از کشور نیز یک چالش مهیج است که اغلب منجر به بهبود فرصت های شغلی و درک وسیع تری از روش کار در جهان می شود.

نوع تجربه ای که در طول سفر خود در خارج از کشور تجربه خواهید کرد، بسته به مکانی که می روید بسیار متفاوت خواهد بود، بنابراین برای حفظ یک کار / تفریح سالم، حتماً مقصد تحصیل خود را بر اساس علایق شخصی خود و همچنین اعتبار دانشگاهی کشور انتخاب کنید.

2. کجای دنیا باید تحصیل کنم؟
انتخاب جایی که می خواهید تحصیل کنید همیشه کار ساده ای نیست. علاوه بر علایق شخصی خود، باید در مورد مواردی مانند هزینه تحصیل در آن کشور (هزینه تحصیل و زندگی)، چشم انداز شغلی فارغ التحصیلان خود (آیا بازار کار خوبی وجود دارد؟) و امنیت و رفاه کلی خود فکر کنید. .

همچنین باید به این فکر کنید که در طول تحصیل می خواهید چه نوع سبک زندگی داشته باشید. آیا می خواهید در یک شهر بزرگ زندگی کنید یا یک شهر کوچک دانشگاهی؟ آیا هنر و فرهنگ را در آستان خود می خواهید یا امکانات ورزشی در سطح جهانی؟ علایق شما هرچه باشد، حتماً آنها را با مقصد تحصیلی خود مطابقت دهید تا واقعاً بهترین فرصت را برای دوست داشتن تجربه بین المللی خود به خود بدهید.

3. چگونه شروع کنم؟

پس از تصمیم گیری در مورد مکانی که می خواهید تحصیل کنید، باید در مورد انتخاب برنامه و دانشگاه فکر کنید، اگر قبلاً این کار را نکرده اید. شما می توانید با رتبه بندی QS World University Ranking در مورد دانشگاه های برجسته تحقیق کنید، از رتبه بندی موضوعی برای کشف دانشگاههایی که برای رشته شما بهترین هستند استفاده کنید و همچنین با رتبه بندی ملی دانشگاه ها در مقصد مورد نظر خود مشورت کنید.

وقتی کاملاً راجع به برنامه و موسسه خود تصمیم گرفتید، باید درباره برنامه (های) خود فکر کنید. مراحل درخواست بسته به دانشگاه و کشور متفاوت است، اما به طور کلی هر موسسه جزئیات کامل نحوه ارسال درخواست خود را در وب سایت رسمی ارائه می دهد.

در برخی موارد، یک فرایند درخواست دو مرحله ای برای دانشجویان بین المللی وجود دارد. این بدان معنی است که شما باید دو درخواست ارسال کنید: یکی برای یک مکان در دانشگاه و دیگری برای یک مکان در دوره. این باید در وب سایت دانشگاه به وضوح ذکر شود. اگر هنوز درباره روند کار سوالی دارید، باید مستقیماً با دانشگاه انتخابی خود تماس بگیرید.

اگر فکر می کنید ممکن است به ویزای دانشجویی نیاز داشته باشید، به یاد داشته باشید که در اکثر موارد تا زمانی که نامه پذیرش از دانشگاه انتخابی خود را دریافت نکنید، نمی توانید برای ویزای خود اقدام کنید. هر مرحله ممکن است چندین ماه طول بکشد، بنابراین تا آنجا که ممکن است وقت بگذارید.

4. برنامه های تحصیل در خارج از کشور چه مدت طول می کشد؟
مدت زمانی که شما برای تحصیل در خارج از کشور می گذرانید به برنامه و سطح مدرک شما بستگی خواهد داشت. به طور کلی، یک مدرک کارشناسی سه یا چهار سال تحصیل تمام وقت طول می کشد (به عنوان مثال، در انگلستان طول معمول برای اکثر موضوعات سه سال است، در حالی که در ایالات متحده این زمان چهار سال است)، در حالی که یک مدرک تحصیلات تکمیلی مانند مدرک کارشناسی ارشد یا معادل آن یک یا دو سال طول خواهد کشید. دوره دکترا (PhD) معمولاً سه تا چهار سال به طول می انجامد.

در بسیاری از دانشگاههای سراسر دنیا امکان تحصیل در خارج از کشور برای مدت زمان کوتاهتری نیز وجود دارد. برنامه های تبادل دانشجو به شما امکان می دهد یک سال، یک ترم یا حتی فقط چند هفته در خارج از کشور تحصیل کنید. اطلاعات مربوط به این برنامه های کوتاهتر باید در وب سایت اصلی ترین دانشگاهی که قصد دارید در آن ثبت نام کنید و همچنین دانشگاهی که می خواهید میزبان آن باشید، موجود باشد.

5- چه زمانی می توانم درخواست تحصیل در خارج از کشور را شروع کنم؟
در نظر گرفتن درخواست شما در اسرع وقت بهترین راه برای انجام این کار است. به هر حال، هرچه زودتر در دانشگاه پذیرش بگیرید، زودتر می توانید سفرهای خود را ترتیب دهید. برای جلوگیری از ناامیدی، تمام مهلت های مربوط به برنامه (که توسط دانشگاه انتخابی شما تعیین شده است) را با نامه های عظیم در تقویم خود یادداشت کنید.

مهلت درخواست بسته به دانشگاه متفاوت خواهد بود، اما، برای برنامه هایی که از پاییز (سپتامبر / اکتبر) شروع می شوند، برنامه ها معمولاً از اوایل سال (ژانویه / فوریه) تا اواسط سال (ژوئن / ژوئیه) باز خواهند بود .

6. شرایط ورود به برنامه های تحصیل در خارج از کشور چیست؟
شرایط ورود بین دانشگاه ها و بین کشورها بسیار متفاوت است، بنابراین قبل از ارسال هر چیزی، اطلاعات ارائه شده توسط دانشگاه آینده خود را بررسی کنید.

اگر متقاضی دریافت مدرک کارشناسی هستید، از شما خواسته می شود که نشان دهید تحصیلات متوسطه خود را با استاندارد مطابق با نمرات مورد نیاز (مانند معدل، معدل سطح A یا معادل آن) به پایان رسانده اید، برنامه ای که شما برای آن استفاده می کنید. اگر شما یک مدرک بین المللی دارید و مطمئن نیستید که آیا این پذیرفته شده است، باید با بخش پذیرش دانشگاه تماس بگیرید.

برای انگلیسی زبانان غیر بومی که مایل به تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان هستند نیز بسیار محتمل است که شما باید با شرکت در یک آزمون انگلیسی زبان مانند TOEFL یا IELTS اثبات مهارت انگلیسی زبان خود را ارائه دهید. برای کسانی که به زبان های دیگر تحصیل می کنند ممکن است آزمون های مشابهی لازم باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمونهای زبان، به سوال هشت مراجعه کنید.

7. چه مدارکی را باید همراه با درخواست خود ارائه دهم؟
ممکن است از شما خواسته شود برخی از اسناد پشتیبانی را به عنوان بخشی از برنامه خود ارائه دهید. یک بار دیگر، شرایط بسته به کشور و دانشگاه متفاوت است، اما از دانشجویان بین المللی اغلب خواسته می شود موارد زیر را ارائه دهند:

◾️عکس های گذرنامه برای شناسایی
◾️انگیزه نامه
◾️رزومه / cv
◾️منابع علمی / توصیه نامه ها
◾️گواهی و کارنامه تحصیلات متوسطه
◾️اثبات مهارت زبان انگلیسی (به عنوان مثال گواهینامه TOEFL / IELTS، برای مدارس کشورهای انگلیسی زبان)، یا آزمون زبان دیگر
◾️نتایج آزمون پذیرش (به عنوان مثال نتایج GMAT / GRE، برای برنامه های تحصیلات تکمیلی)

8- آیا برای تحصیل در خارج از کشور باید به زبان دوم صحبت کنم؟
این بستگی به کشوری دارد که می خواهید در آن تحصیل کنید و زبانی که دوره شما به آن آموزش داده خواهد شد. اگر بومی انگلیسی زبان نیستید اما می خواهید دوره ای را که به زبان انگلیسی تدریس می شود بخوانید، باید ثابت کنید که می توانید به زبان صحبت کنید با ارائه نتایج آزمون انگلیسی زبان، به سطح نسبتاً بالایی برسید. این برای اطمینان از این است که شما می توانید بدون هیچ مشکلی در درک دوره خود را دنبال کنید.

انگلیسی همچنین در تعدادی از کشورهای دیگر جهان به ویژه برای برنامه های تحصیلات تکمیلی به عنوان زبان آموزشی استفاده می شود. دوره های آموزش انگلیسی در وب سایت دانشگاه تبلیغ می شود و گاهی می توان آنها را با استفاده از یک پایگاه داده متمرکز که توسط یک آژانس ملی اداره می شود جستجو کرد.

آزمونهای رایج پذیرفته شده به عنوان اثبات مهارت انگلیسی، TOEFL و IELTS هستند. اگر لازم است مهارت خود را در زبانی غیر از انگلیسی اثبات کنید، آزمونهای مشابه دیگری در زبانهای دیگر مانند DELF / DALF و TCF-DAP (فرانسوی) یا DSF و TestDaF (آلمانی) نیز وجود دارد.

قبل از شرکت در آزمون زبان، مطمئن شوید که نتایج مورد قبول دانشگاه منتخب شما را تأیید می کند تا مطمئن شوید که در آزمون اشتباه هزینه نمی کنید.

9. آیا من نیاز به شرکت در مصاحبه پذیرش دارم؟
بعنوان یک دانشجوی بین المللی احتمالی، بعید به نظر می رسد که دانشگاه ها انتظار داشته باشند که شما شخصاً در یک مصاحبه پذیرش شرکت کنید، هرچند که این امر سابقه نداشته است – مخصوصاً برای رقابتی ترین برنامه ها.

برخی از دانشگاه ها مصاحبه های بین المللی را در مکان های مختلف در سراسر جهان برگزار می کنند، بنابراین انتظار می رود که شما در یکی از این موارد شرکت کنید. همچنین روند رو به رشد استفاده از مصاحبه ویدیویی وجود دارد. این مصاحبه مانند هر مصاحبه دیگری با زمان و تاریخ از قبل تنظیم شده است، اما از طریق برنامه ای مانند Skype بصورت آنلاین انجام می شود.

10. بعد از به دست آوردن نامه پذیرش، بعد چه کار می کنم؟
تبریک می گویم، اکنون تنها کاری که باید انجام شود این است که خود را برای تحصیل آماده کنید، زندگی خود را در یک چمدان بزرگ قرار دهید، مدارک سفر خود را مرتب کنید، برای ویزای دانشجویی خود اقدام کنید، در مورد گزینه های اقامت خود تحقیق کنید و به دنبال بودجه باشید ” وحشت کنید، همه ارزش آن را خواهد داشت!

در واقع، به محض قبولی در دانشگاه، اولین چیزی که باید شروع به بررسی کنید، مدارک سفر شما است. از داشتن گذرنامه و بیمه مسافرتی معتبر و همچنین در صورت نیاز به ویزای دانشجویی اطمینان حاصل کنید. اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای تأیید گذرنامه / ویزا دارید تا بتوانید به طور قانونی سفر کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسناد مورد نیاز برای سفر، باید به وب سایت دولت کشور انتخابی خود مراجعه کنید تا اطلاعاتی را برای مسافران، بازدید کنندگان و دانشجویان بین المللی پیدا کنید (به عنوان مثال Gov.uk برای اطلاعات سفر در انگلستان). تمام اطلاعات سفر مورد نیاز شما باید در این سایت های رسمی ذکر شود.

متناوباً، می توانید از دانشگاه خود راهنمایی بخواهید. اغلب، بخشهای پذیرش به شما کمک می کنند تا برای سفر خود آماده شوید، و در بعضی از کشورها، آنها حتی از طرف شما برای ویزای دانشجویی درخواست می کنند. با این حال مطمئن شوید که با دانشگاه خود مشورت می کنید – تصور نکنید که شخص دیگری قصد دارد همه چیز را مرتب کند.

11. آیا لازم است برای ویزای دانشجویی اقدام کنم؟
ویزای دانشجویی سوال بزرگی برای کسانی است که می خواهند بدانند چگونه در خارج از کشور تحصیل کنند، اگرچه همه دانشجویان بین المللی به آن احتیاج ندارند. به عنوان مثال اگر شما یک شهروند اتحادیه اروپا هستید که قصد تحصیل در کشور دیگر اتحادیه اروپا را دارید، نیازی به ویزا ندارید.

با این حال، اگر از خارج از منطقه جغرافیایی / قاره کشور انتخابی خود می آیید، احتمالاً باید درخواست ویزای دانشجویی کنید. این معمولاً فقط برای دوره های طولانی تر تحصیل بین المللی اعمال می شود. اگر در یک تبادل کوتاه تر شرکت می کنید، سه ماه یا کمتر طول بکشد، ممکن است یک ویزای توریستی یا بازدید کننده کافی باشد.

برای اطمینان از اطمینان، با دانشگاه منتخب خود یا با وب سایت مسافرتی دولتی کشور محل تحصیل خود مشورت کنید. برای کسب اطلاعات در مورد نحوه درخواست ویزای دانشجویی، به مقاله های ذکر شده در زیر مراجعه کنید.

12. هزینه تحصیل در خارج از کشور چقدر است؟

برای تهیه هزینه تحصیل در خارج از کشور، باید متوسط شهریه دانشجویان بین المللی در کشور انتخابی خود و همچنین هزینه زندگی را در نظر بگیرید.

به عنوان یک مرجع، متوسط شهریه دانشجویان بین المللی که در انگلیس تحصیل می کنند از 10،000 پوند (14200 دلار آمریکا) در سال شروع می شود، با 12،180 پوند اضافی (17،300 دلار آمریکا) در سال برای تأمین هزینه های زندگی (با نیاز بیشتر) اگر در لندن تحصیل می کنید).

در ایالات متحده، متوسط شهریه سالانه 25620 دلار آمریکا در دانشگاه های دولتی و 34740 دلار دانشگاه های خصوصی با بودجه پیشنهادی اضافی حداقل 10،800 دلار برای تأمین هزینه های زندگی شما است. با توجه به این ارقام سالانه، به یاد داشته باشید که برنامه های کارشناسی در ایالات متحده چهار سال کامل طول می کشد.

در بعضی از کشورها به هیچ وجه شهریه ای پرداخت نمی شود. نمونه های قابل توجه شامل آلمان و نروژ است.

13. آیا می توانم برای تحصیل در خارج از کشور کمک مالی دریافت کنم؟
اگرچه ممکن است بسیاری از دانشجویان بین المللی دریافت وام دانشجویی برای تأمین هزینه های تحصیل خود دشوار باشد، اما تعداد بیشماری از فرصت های دیگر بودجه برای مقرون به صرفه تر شدن تحصیل در خارج از کشور وجود دارد، از جمله بورس تحصیلی، بورسیه تحصیلی، بورس تحصیلی، حمایت مالی، کمک هزینه و بورس تحصیلی.

دانشگاه منتخب شما شاید بهترین مکان برای دریافت اطلاعات مالی مربوط به شما باشد، بنابراین حتماً برای راهنمایی در وب سایت دانشگاه سر بزنید یا مستقیم با دانشگاه تماس بگیرید. این همچنین جایی است که می توانید اطلاعات مربوط به بورسیه تحصیلی در خارج از کشور را که توسط دانشگاه و سایر سازمان های خارجی ارائه می شود، همراه با جزئیات مربوط به واجد شرایط بودن و نحوه درخواست پیدا کنید.

بسیاری از بورسیه ها بر اساس شایستگی علمی اعطا می شوند و بسیار رقابتی هستند. همچنین طرح های زیادی برای تأمین بودجه در نظر گرفته شده است که گروه های خاصی از دانشجویان را هدف قرار می دهد، مانند دانشجویان کشورهای در حال توسعه و زنانی که موضوعات مردسالار را می خوانند.

14. کجا می توان بورس تحصیلی تحصیل در خارج را پیدا کرد؟
بورس تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور را می توان در بسیاری از نقاط یافت. اولین مرکز تماس شما وب سایت دانشگاه منتخب شما خواهد بود، جایی که می توانید اطلاعات مربوط به بورس های تحصیلی موجود را پیدا کنید. بعضی اوقات دانشگاه بورسیه های تحصیلی خارجی را نیز ذکر می کند، مانند بورسیه های ارائه شده توسط دولت یا شرکای تجاری دانشگاه. در غیر این صورت، شما باید در مورد طرح های دولتی در کشور خود و کشور محل تحصیل خود تحقیق کنید و همچنین بودجه ای را که سازمان های خارجی مرتبط با رشته تحصیلی شما ارائه می دهند (به عنوان مثال یک شرکت مهندسی ممکن است بورس تحصیلی برای دانشجویان مهندسی ارائه دهد).

15. در طول برنامه تحصیل در خارج از کشور کجا زندگی خواهم کرد؟
اگر دانشگاه منتخب شما از محل اسکان در محوطه دانشگاه به راحتی در دسترس باشد، به احتمال زیاد می توانید برای مکانی در این خابگاه های دانشجویی اقدام کنید. اگر اینگونه نیست، باید محل اقامت خود را پیدا کنید.

اگر نگران هزینه نیستید، می توانید آپارتمان اجاره کنید، در حالی که کسانی که بودجه کمتری دارند می توانند محل اقامت مشترک با دانشجویان دیگر را پیدا کنند یا از لیست اتاق های اضافی که به صورت آنلاین پیدا می شوند استفاده کنند. در همه موارد، شما باید مطمئن شوید که تحقیق خود را قبل از امضای هر چیزی یا تحویل پول انجام می دهید. تیم پشتیبانی دانشجویان و اتحادیه دانشجویی دانشگاه شما همچنین باید در مورد چگونگی یافتن محل اقامت به صورت محلی مشاوره ارائه دهند.

16- آیا می توانم در طول تحصیل در خارج از کشور کار کنم؟

این بستگی به این دارد که ویزای دانشجویی شما اجازه کار می دهد یا نه. در بعضی از کشورها محدودیت در میزان کار پرداخت شده ای که می توانید در طول تحصیل انجام دهید وجود دارد. معمولاً در طول مدت زمان 20 ساعت کار پرداختی در هفته وجود دارد که کار تمام وقت در تعطیلات مجاز است.

اگر نیازی به ویزای دانشجویی ندارید، به احتمال زیاد می توانید هر تعداد ساعت که دوست دارید کار کنید، البته به شرطی که این تاثیری در تحصیل شما نداشته باشد – اما با دانشگاه و یا سایت رسمی دولت مشورت کنید . اگر در طول تحصیل کار می کنید، بهتر نیست برای تأمین هزینه های زندگی به دستمزد خود متکی باشید و در بسیاری از موارد باید هنگام تأمین ویزا ثابت کنید که از قبل پول کافی برای تأمین هزینه خود را دارید.

17. سوالات بعدی؟
اگر در مورد نحوه تحصیل در خارج از کشور سوال دیگری دارید، که قبلاً به آنها پرداخته نشده است، لطفاً آنها را در نظرات زیر بپرسید و ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

 

پرسش-و-پاسخ