قانون جذب بیشتر کارگران ماهر در آلمان: برخی از مشاغل مورد نیاز کدامند؟

قانون جذب بیشتر کارگران ماهر در آلمان

پارلمان روز جمعه قانون جذب بیشتر کارگران ماهر در آلمان برای کمک به رفع کمبود‌های فزاینده موجود در شماری از حرفه‌ها را تصویب کرد.

 

نمایندگان مجلس آلمان با ۳۸۸ رای موافق در مقابل ۲۳۴ رای مخالف و ۳۱ رای ممتنع به قانون جدید رای دادند.

 

شبیه آنچه هم‌اکنون توسط کشور کانادا مورد استفاده قرار گرفته می‌شود، به موجب قانون جدید آلمان، با توجه به تجربه حرفه‌ای هر فرد و سایر شاخصه‌ها، یک «سیستم امتیازدهی» پیش‌بینی‌ شده است.

 

این قوانین ورود متخصصان فناوری اطلاعات را که فاقد مدرک دانشگاهی هستند اما دارای مدارک دیگری هستند، تسهیل می‌کند.

 

پناهجویانی که قبل از ۲۹ مارس وارد آلمان شده‌اند و توامان هم شرایط لازم و هم یک پیشنهاد شغلی داشته باشند، می‌توانند در صورت انصراف از درخواست‌های پناهندگی خود، اجازه اقامت به عنوان یک فرد حرفه‌ای را دریافت کنند – که بدین ترتیب نیاز به ترک کشور و درخواست مجدد برای مجوز کار آن‌ها از بین خواهد رفت.

 

علاوه بر این‌ها، کارگران بسیار ماهر مجاز خواهند بود مادامی که بتوانند اقوام خود را از نظر مالی پوشش دهند، آن‌ها را نیز به آلمان بیاورند.

 

میزان تمکن مالی برای سفارت آلمان در تهران

 

برخی از مشاغل مورد نیاز کدامند؟

آلمان سال هاست که به دنبال جذب کارگران ماهر از خارج از اتحادیه اروپا است. کارشناسان می‌گویند که این کشور سالانه به حدود ۴۰۰ هزار مهاجر ماهر نیاز دارد چرا که نیروی کار فعلی آن سالخورده است و رو به کاهش دارد.

 

آژانس ملی کار در آلمان، در اوایل این ماه اعلام کرد که از ۱۲۰۰ حرفه مورد بررسی، ۲۰۰ شغل در سال گذشته با کمبود نیروی کار مواجه بوده‌اند که این نسبت در سال قبل از آن ۱۴۸ شغل بوده است.

در این گزارش آمده است که رانندگان اتوبوس، مشاغل خدماتی در هتل‌ها و رستوران‌ها و مشاغل فلزکاری از جمله مواردی بودند که به این فهرست اضافه شده است.

 

سایر مشاغلی که آلمان در تامین نیروی کار آن نیازمند نیروز کار است عبارتند از: مراقبت‌های پرستاری، مراقبت از کودکان، صنعت ساختمان و فناوری خودرو، راننده کامیون، معمار، داروساز و متخصصان فناوری اطلاعات است.

 

نانسی فایزر، وزیر کشور آلمان به قانونگذاران گفت: «کمبود نیروی کار ماهر یکی از بزرگترین ترمزهای رشد اقتصادی در آلمان محسوب می‌شود و در همه‌جا با کمبود کارگران ماهر روبرو هستیم.» او این قانون را «گامی بزرگ برای آینده [آلمان]» توصیف کرد.

 

آندره لیندهولز، یکی از نمایندگان ارشد بلوک محافظه‌کاران مخالف ضمن محکوم کردن این قانون، این طرح را به‌عنوان طرحی یاد کرد که بیش از اینکه افراد با مهارت را به دنبال داشته باشد،‌اتفاقا افراد کم‌مهارت را وارد کشور می‌کند، و به مهاجرانی که پیش‌تر قرار بود آلمان را ترک کنند اجازه می‌دهد در این کشور اقامت داشته باشند و الزام دانستن زبان آلمانی را نیز کم می‌کند.

 

وی تاکید کرد که دولت در حال «ایجاد انگیزه‌های جدید برای مهاجرت غیرقانونی به آلمان» است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top