قرعه کشی ویزا H-1B در مقابل لاتاری گرین کارت آمریکا

قرعه کشی ویزای H-1B

هر سال در بهار، دوره درخواست سالانه برای قرعه کشی ویزای H-1B برگزار می شود و به متخصصان بسیار ماهر فرصتی عالی برای دریافت ویزای کاری به ایالات متحده ارائه می دهد. همه چیزهایی را که باید در مورد ویزای H-1B بدانید – از شرایط مورد نیاز گرفته تا فرآیند درخواست بیاموزید.

بهترین روش ها برای دریافت گرین کارت ایالات متحده
راهنمای جامع ثبت نام در قرعه کشی H-1B برای سال 2023-2024

 

ویزای H-1B چیست؟

H-1B یک ویزای کار ایالات متحده است که به طور خاص برای کارگران بسیار ماهر (کارگران مشاغل تخصصی) از خارج از کشور است. این قانون به عنوان بخشی از قانون مهاجرت در سال 1990 توسط دولت جورج اچ دبلیو بوش تأسیس شد. هدف برنامه H-1B آوردن کارگران ماهر به آمریکا از زمینه های شغلی است که در آن کمبود در بازار کار داخلی وجود دارد.

 

به عنوان یک ویزای کار کلاسیک، H-1B در دسته ویزای غیر مهاجرتی قرار می گیرد و به شغلی در ایالات متحده گره خورده است. ویزای H-1B نیز برای یک دوره اولیه سه ساله موقت است. این ویزا یک بار برای سه سال دیگر قابل تمدید است.

 

چه کسانی می توانند برای ویزای H-1B اقدام کنند؟

ویزای H-1B تابع معیارهای سختگیرانه پذیرش است. آنها فقط به کارمندان با مدرک دانشگاهی یا چندین سال سابقه کار اعطا می شوند. متقاضیان ویزای H-1B باید حداقل دارای مدرک لیسانس ایالات متحده یا معادل آن باشند.

 

از آنجایی که دولت ایالات متحده می خواهد از ویزای H-1B برای پر کردن شکاف های موجود در بازار کار داخلی استفاده کند، این مجوزها برای مشاغل در صنایعی اعطا می شود که در آن کمبود در ایالات متحده وجود دارد. آنها تحت عنوان “شغل های تخصصی” گروه بندی می شوند و در درجه اول مشاغل زیر را پوشش می دهند:

 

وکلا

معماران

معلمان

مهندسان

متخصصان فناوری اطلاعات

دانشمندان

پزشکان و کادر پزشکی

 

این امکان وجود دارد که مشاغلی نیز به عنوان مشاغل H-1B واجد شرایط طبقه بندی شوند که مشاغل تخصصی سنتی نیستند. مقررات آژانس ایالات متحده به متخصصان متخصص در زمینه های مختلف اجازه می دهد. با این حال، در واقعیت، در درجه اول مشاغل فنی هستند که مورد تایید قرار می گیرند. به عنوان مثال، در سال 2021، توسعه دهندگان نرم افزار حدود 38 درصد از ویزای H-1B صادر شده را دریافت کردند.

 

قرعه کشی ویزای H-1B

تعداد ویزای H-1B محدود بوده و مشمول سیستم سهمیه بندی (H-1B Cap) می باشد. در هر سال مالی ایالات متحده، در مجموع 85000 ویزای H-1B صادر می شود. از این تعداد، 20000 ویزا برای متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ارشد ایالات متحده یا بالاتر (معافیت کارشناسی ارشد) رزرو شده است. 65000 ویزا به متقاضیان دارای مدرک لیسانس یا معادل آن (Regular Cap) تعلق می گیرد.

 

معمولاً تعداد متقاضیان به طور قابل توجهی بیشتر از ویزای H-1B است که باید صادر شود. بنابراین، مقامات ایالات متحده هر سال یک قرعه کشی برای تعداد محدود 85000 ویزا H-1B انجام می دهند. مشابه قرعه کشی گرین کارت، برندگان قرعه کشی ویزای H-1B به صورت تصادفی از بین تمام درخواست های ارسال شده و واجد شرایط قرعه کشی می شوند.

 

در سال 2021، تعداد متقاضیان به بالاترین حد خود در 15 سال گذشته رسید. در مجموع بیش از 275000 درخواست ویزای H-1B ثبت شد. بر این اساس، شانس قرعه کشی ویزای H-1B حدود 30 درصد بود.

 

مراحل ویزای H-1B

آیا مدارک لازم را دارید و می خواهید با ویزای H-1B در ایالات متحده کار کنید؟ سپس شما اساساً باید این مراحل را طی کنید:

 

یافتن کارفرما در ایالات متحده آمریکا (اسپانسر)

ثبت ویزای H-1B توسط اسپانسر

پاسخ مثبت در قرعه کشی ویزای H-1B

ثبت درخواست شرایط کار (LCA) به وزارت کار توسط اسپانسر

پر کردن فرم I-129 با USCIS و پرداخت کلیه هزینه های مربوطه توسط حامی

شرکت در یک قرار ملاقات در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خود

 

حامیان H-1B در ایالات متحده آمریکا

مهمترین قدم برای فارغ التحصیلانی که می خواهند از طریق ویزای H-1B وارد ایالات متحده شوند، یافتن کارفرمای مناسب است. فرآیند درخواست H-1B و همچنین پرداخت هزینه های لازم توسط کارفرمایان ایالات متحده انجام می شود.

 

از آنجایی که ویزای H-1B حجم نسبتاً زیادی کار و هزینه های بالایی را برای اسپانسر ایجاد می کند، تنها حدود 10 درصد از کارفرمایان آمریکایی مایل به انجام این فرآیند هستند. بنابراین، بهتر است جستجوی شغلی خود را بیشتر بر کارفرمایانی متمرکز کنید که معمولاً از ویزای H-1B حمایت می کنند. سه حامی برتر در سال 2021 گوگل، آمازون و ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات هند، خدمات مشاوره تاتا (TCS) بودند.

 

فرآیند درخواست H-1B

یک مزیت بزرگ برای کارمندان این است که تلاش‌ها و هزینه‌های اداری کمی با ویزای H-1B دارند. هنگامی که یک حامی پیدا کردید و قرارداد کار را امضا کردید، کارفرمای بالقوه ایالات متحده روند درخواست را پیگیری می کند و ثبت نام برای قرعه کشی ویزای H-1B را انجام می دهد.

 

در صورت پاسخ مثبت، کارفرمای آینده شما ابتدا درخواست شرایط کار (LCA) را با وزارت کار ایالات متحده (DOL) آغاز خواهد کرد. اگر این مورد تأیید شود، فرم I-129 را به خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده (USCIS) ارسال می کنند. به عنوان یک کارمند، تنها کاری که تا آن زمان باید انجام دهید ارائه تمام اطلاعات و مدارک لازم است.

 

تنها پس از اینکه USCIS بررسی درخواست شما را کامل کرد، باید خودتان با شرکت در قرار مصاحبه در سفارت یا کنسولگری ایالات متحده در کشور خود اقدام کنید. اگر مقامات کنسولگری درخواست شما را تایید کنند، ویزای کار H-1B برای ایالات متحده آمریکا را دریافت خواهید کرد.

 

ویزای H-1B: تاریخ و مهلت

کل پروسه ویزای H-1B چند ماه طول می کشد. متقاضیان قرعه کشی ویزای H-1B 2022 می توانند مهلت ها و تاریخ های زیر را انتظار داشته باشند:

 

1 تا 18 مارس: ثبت نام برای قرعه کشی ویزای H-1B

پایان مارس: قرعه کشی برندگان

90 روز بعد: ارسال درخواست ویزای H-1B توسط کارفرمایان

1 اکتبر: اولین تاریخ شروع کار ممکن است

 

سوالات متداول: ویزای H-1B

آیا به اطلاعات بیشتری در مورد ویزای H-1B نیاز دارید؟ در پرسش‌های متداول خود، پاسخ‌های متداول‌ترین سؤالات را گردآوری کرده‌ایم:

 

چه چیزی به عنوان معادل مدرک دانشگاهی برای H-1B پذیرفته می شود؟

مدرک لیسانس ایالات متحده شامل چهار سال آموزش عالی در یک کالج آمریکایی است. متقاضیانی که در ایالات متحده تحصیل نکرده اند می توانند مدارک خارجی خود را به رسمیت بشناسند. برای انجام این کار، با خدمات ارزیابی تایید شده مانند انجمن ملی خدمات ارزیابی اعتبار (NACES) یا انجمن ارزیابی کنندگان اعتبار بین المللی (AICE) تماس بگیرید.

 

تحت شرایط خاص، سالها تجربه کاری تخصصی ممکن است به جای مدرک دانشگاهی تایید شود. قاعده کلی برای این امر این است که برای هر سال از دست دادن تحصیل باید سه سال سابقه کار ثابت شود.

 

درخواست شرایط کار چیست؟

درخواست شرایط کار یا LCA به وزارت کار ایالات متحده (DOL) ارسال می شود. شرکتی که درخواست را ارسال می کند باید مدرکی مبنی بر حقوق و شرایط کاری کارمند خارجی احتمالی ارائه کند. اینها باید استانداردهای رایج برای مهارت و منطقه خاص را رعایت کنند. LCA همچنین تضمین می کند که برای کارگران ایالات متحده با شرایط مشابه هیچ ضرری وجود ندارد.

 

آیا اعضای خانواده دارندگان ویزای H-1B نیز ویزا دریافت می کنند؟

بله، همسران و فرزندان مجرد زیر 21 سال دارندگان ویزای H-1B ممکن است برای ویزای مشتق شده H-4 اقدام کنند. مدت اعتبار ویزای H-4B است. همسر و فرزندان مجاز به حضور در مدرسه یا تحصیل در ایالات متحده هستند، اما اجازه کار ندارند.

 

اگر شغلم را از دست بدهم چه اتفاقی برای ویزای H-1B من می افتد؟

ویزای H-1B با یک قرارداد کار موجود مرتبط است. در صورت فسخ، مجوز اقامت ایالات متحده آمریکا نیز به پایان می رسد و دارنده ویزای H-1B باید در مهلت 60 روزه کشور را ترک کند.

 

آیا من مجاز به تغییر کارفرما در ویزای H-1B هستم؟

بله، دارندگان ویزای H-1B می توانند زمانی که در آمریکا هستند کارفرمای خود را تغییر دهند. این فرآیند به عنوان انتقال H-1B شناخته می شود. برای انجام این کار، ابتدا به یک پیشنهاد شغلی جدید نیاز دارید. سپس، می توانید برای وضعیت انتقال H-1B اقدام کنید. لازم نیست دوباره در قرعه کشی ویزای H-1B شرکت کنید. تعداد محدودی از شرکت کنندگان برای فرآیند انتقال H-1B وجود ندارد، اما این فرآیند می تواند چندین ماه طول بکشد.

 

ویزای H-1B من در حال اتمام است – چگونه می توانم در ایالات متحده بمانم؟

اگر مدت اعتبار ویزای H-1B شما رو به پایان است و امکان تمدید وجود ندارد، اما می خواهید در ایالات متحده بمانید، می توانید برای گرین کارت اقدام کنید. برای انجام این کار، باید فرم I-485 را برای تنظیم وضعیت خود با USCIS ارسال کنید.

 

جایگزین های ویزای H-1B چیست؟

علاوه بر ویزای H-1B، چندین دسته دیگر برای ویزای کار در ایالات متحده وجود دارد که بسته به شرایط و مهارت های خود می توانید برای آنها درخواست دهید. اگر دارایی کافی دارید، می توانید به عنوان سرمایه گذار وارد ایالات متحده نیز شوید.

 

قرعه کشی ویزا H-1B در مقابل لاتاری گرین کارت

قرعه کشی ویزای H-1B یک فرصت عالی برای کارگران بسیار ماهر است که برای چندین سال به آمریکا بیایند. با این حال، فرصت های بهتری نیز از طریق لاتاری گرین کارت در دسترس است، که در آن مقامات ایالات متحده هر سال 55000 کارت اقامت دائم برای ایالات متحده را بین متقاضیان از سراسر جهان توزیع می کنند.

 

لاتاری گرین کارت فقط شرایط بسیار کمی برای شرکت دارد. به عنوان مثال، متقاضیان فقط به مدرک دیپلم دبیرستان یا مقدار مشخصی سابقه کار نیاز دارند. علاوه بر این، دارندگان گرین کارت از اقامت نامحدود در ایالات متحده و آزادی انتخاب کارفرمای خود بهره مند می شوند. خوداشتغالی یا تحصیل را نیز می توان با گرین کارت انجام داد.

 

شرکت در لاتاری گرین کارت همیشه ارزشمند است، حتی اگر همزمان به دنبال ویزای H-1B باشید. اکنون برای قرعه کشی گرین کارت بعدی ثبت نام کنید – فقط چند کلیک طول می کشد و شما در قرعه کشی هستید!

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top