مروری بر مهمترین ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا

ویزاهای غیر مهاجرتی آمریکا: آیا می خواهید بدون گرین کارت برای زندگی و کار به ایالات متحده آمریکا بروید؟ شرایط، مدارک و مهلت های مختلفی وجود دارد که باید بسته به نوع ویزا رعایت شود – بیش از 50 دسته مختلف ویزا وجود دارد! ما مروری بر مهمترین ویزاهای غیر مهاجرتی ارائه کرده‌ایم تا هنگام درخواست هر ویزا، باید و نبایدها را بدانید.

 

هزینه ویزا MRV سفارت آمریکا

ویزای غیر مهاجرتی

برای اقامت در آمریکا به عنوان یک توریست، مسافر تجاری، کارمند شرکتی واقع در ایالات متحده، Au Pair، دانشجویی یا کارآموز – بسته به هدف و مدت اقامت خود، باید تصمیم بگیرید که کدام ویزای ایالات متحده مناسب تو است. به طور دقیق تر، شما نیاز به ویزای غیر مهاجرتی دارید. ویزای غیر مهاجرتی به شما امکان می دهد برای مدت زمان مشخصی در ایالات متحده بمانید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

الزامات مهم

الزامات ممکن است بسته به دسته ویزا بسیار متفاوت باشد. با این حال، چند شرط وجود دارد که برای همه ویزاهای غیر مهاجرتی یکسان است:

 

هدف از سفر به ایالات متحده باید مطابق با نوع ویزای مورد درخواست شما باشد: برای مثال اگر برای ویزای توریستی درخواست می کنید، باید قصد خود را برای سفر در ایالات متحده به مقامات ایالات متحده ثابت کنید.

شما اجازه دارید برای مدت زمان مشخصی در ایالات متحده بمانید و سپس باید ایالات متحده را ترک کنید.

شما باید نشان دهید که توانایی مالی برای پوشش هزینه های خود را در زمان اقامت در ایالات متحده دارید.

بدیهی است که هر متقاضی باید تمام شرایطی را که در ویزای مورد نظر خود مشخص شده است داشته باشد. مهم است که بسته به دسته ویزا خود همه الزامات را راعایت کنید.

 

برای ویزای آمریکا اقدام کنید

اگر می خواهید برای ویزای آمریکا درخواست دهید، باید مراحل درخواست زیر را انجام دهید:

 

شما باید درخواست ویزای غیر مهاجرتی آنلاین DS-160 را ارسال کنید. این فرم باید پر شده و به صورت الکترونیکی به مقامات ایالات متحده ارسال شود.

هزینه های ویزا را پرداخت کنید. هزینه ها مستقیماً به نوع ویزای مورد نظر شما مربوط می شود. از 14 دسامبر 2013، همه متقاضیان ویزای غیر مهاجرتی ملزم به ایجاد حساب کاربری با سرویس اطلاعات ویزا CGI و همچنین تکمیل فرم DS-160 هستند. مشتریان از این حساب برای پرداخت هزینه و گرفتن وقت سفارت استفاده می کنند.

یک قرار ملاقات با کنسولگری آمریکا تنظیم کنید. شما باید تمام مدارک مورد نیاز و مدارک درخواستی را برای قرار ملاقات ویزا به همراه داشته باشید. از سال 2001، همه افراد بین 14 تا 79 سال بدون استثنا موظفند شخصاً در وقت ویزا حاضر شوند. هیچ درخواستی به وسیله پست پذیرفته نمی شود (تقاضای پستی در صورت زیر 14 سال یا بالای 79 سال پذیرفته می شود). طبق تعریف برنامه صدور مجدد ویزا که در سال 2011 در برخی از کنسولگری های ایالات متحده آغاز شد، استثنائاتی را می توان ایجاد کرد.

به خاطر داشته باشید که پس از یک مصاحبه موفق، کنسولگری ایالات متحده پاسپورت شما را نگه می دارد و حدود 2 هفته بعد آن را با یک شماره رهگیری به آدرسی در کشور شما باز می گرداند. امکان گرفتن ویزای شما یا صدور ویزا در همان روز وجود ندارد!

 

تمام تلاش خود را بکنید تا زمان کافی برای درخواست ویزا به خود بدهید. افسران کنسولگری برنامه های سفر فردی شما را در نظر نمی گیرند.

 

رد شدن ویزای آمریکا در کنسولگری آمریکا

ممکن است دلیل مشخصی برای رد شدن ویزای شما وجود نداشته باشد. اگر اینطور باشد، ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا با موفقیت برای ویزای جدید درخواست کنید.

 

مهم: ویزا ورود شما به ایالات متحده را تضمین نمی کند. یک افسر گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده در مورد اینکه آیا می توانید وارد ایالات متحده شوید یا خیر، حرف آخر را می زند.

ویزای توریستی و ویزای تجاری (ویزای B-1، ویزای B-2)

معمولاً سؤالی که در مرز ایالات متحده شنیده می شود این است که آیا هدف از اقامت شما تجارت است یا مسافرت. اگر پاسخ کار تجاری است، افسر مرزی ممکن است بیشتر مورد شما را بررسی کند. اگر پاسخ شما کاری است، نباید نگران باشید، به خصوص اگر مطمئن هستید که تمام اسناد مسافرتی مناسب را با خود آورده اید.

 

ویزای B به افرادی که برای کسب و کار (B-1 Business Visitor) یا برای تفریح و بازدید ​​(B-2 Tourist Visa) سفر می کنند، اجازه می دهد حداکثر 180 روز در ایالات متحده به طور یکجا یا در سفرهای جداگانه بمانند. به طور کلی، این ویزاها برای 10 سال (بسته به ملیت) صادر می شوند، اما می توانند برای مدت زمان کوتاه تری نیز مشخص شوند. این بدان معنی است که دارندگان ویزا می توانند برای مثال حداکثر 180 روز در هر سفر به ایالات متحده برای ده سال آینده سفر کنند.

 

لطفاً به خاطر داشته باشید که سفرهای مکرر به ایالات متحده و اقامت طولانی مدت می تواند منجر به سؤالات بیشتر یا مشکلات در بازرسی مرزی شود. ویزا با گرین کارت یکی نیست و محدودیت ها و شرایط تعریف شده تری دارد! اگر اغلب به ایالات متحده سفر می کنید، افسر مرز ممکن است شما را متهم به مهاجرت به ایالات متحده کند یا ممکن است فکر کند که به طور غیرقانونی در آمریکا کار می کنید.

 

درخواست ویزای B-1 یا B-2 باید به کنسولگری ایالات متحده ارسال شود. برای ایران درخواست ها به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای همسایه باید ارسال شود.

 

مهم: در فصل اوج توریستی (تابستان و زمستان)، زمان انتظار ممکن است تا چهار هفته باشد. اطمینان حاصل کنید که درخواست ویزای خود را با دقت آماده کنید زیرا همه درخواست ها تحت بررسی دقیق قرار خواهند گرفت. به طور کلی، متقاضیان باید DS-160 تکمیل شده و تاییدیه قرار ملاقات خود را در قرار مصاحبه به همراه داشته باشند.

 

علاوه بر این، آنها باید ارتباط خود را با کشور خود (نه ایالات متحده آمریکا) ثابت کنند، به عنوان مثال: مدرک شغلی و روابط خانوادگی و همچنین مدرکی دال بر قصد شما برای بازگشت به خانه. متقاضیان همچنین باید مدارکی را که هدف از اقامت خود را تایید می کند، مانند برنامه سفر یا دعوت نامه یک همایش تجاری به همراه داشته باشند.

 

اگر افسر کنسولی معتقد است که شما قصد مهاجرت به آمریکا یا استخدام را دارید، مطمئناً درخواست شما رد خواهد شد. متقاضیانی که قبلاً در یک کشور خارجی زندگی می کنند یا متقاضیان نسبتاً جوان به ویژه تحت بررسی دقیق تر قرار خواهند گرفت. در برخی موارد، کنسولگری ممکن است ویزای ترکیبی B-1/B-2 را برای شما صادر کند.

 

ویزای کار

گزینه های بیشتری برای ویزا برای متقاضیانی که در ایالات متحده آمریکا مشغول به کار هستند وجود دارد. کسانی که گزینش گسترده تری دارند باید دقت کنند ویزایی را انتخاب کنند که هدف اقامت آنها در ایالات متحده آمریکا را برآورده می کند.

 

هر دسته دارای الزامات خاص خود، شرایط درخواست، هزینه ها و زمان پردازش است. به همین دلیل است که قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه کدام ویزای ایالات متحده برای شما مناسب است، بسیار مهم است که از همه دسته های ویزا به خوبی آگاه باشید. مهمتر از همه، هر مورد باید به صورت جداگانه بررسی شود تا وضعیت متقاضی با ویزا که نیازهای آنها را برآورده می کند مطابقت داشته باشد. عوامل تعیین کننده در اینجا عبارتند از صلاحیت، ملیت، مدت اقامت مورد نظر، وابستگی شرکتی.

 

گزینه های بیشتر ویزا که در زیر توضیح داده شده است (ویزاهای غیر مهاجرتی) به شما امکان می دهد در ایالات متحده کار کنید، اما فقط برای مدت زمان مشخصی. اگر می خواهید به طور دائم و نه به طور موقت در ایالات متحده زندگی و کار کنید، باید برای ویزای مهاجرت (گرین کارت) اقدام کنید. لطفاً به خاطر داشته باشید که در بیشتر موارد درخواست ویزای کار فرآیندی پیچیده و زمان بر است. در زیر می خواهیم تعدادی از رایج ترین ویزاهای کاری آمریکا را به شما معرفی کنیم.

 

ویزا برای اعضای خدمه (ویزای C-1/D)

ویزای C-1/D برای افرادی است که شهروند ایالات متحده نیستند و در خطوط هوایی بین المللی یا کشتی های (کروز) استخدام می شوند. این شامل اعضای خدمه مانند خلبانان، خدمه پرواز، شخصی کشتی و غیره می شود که اغلب به ایالات متحده آمریکا و/یا از طریق ایالات متحده در حمل و نقل به کشورهای دیگر سفر می کنند.

 

ویزای C-1/D نباید با دسته ویزای B-1 یا  B-2 اشتباه گرفته شود، اما اغلب آنها با هم صادر می شوند. به طور دقیق، دسته C-1/D ویزای کار ایالات متحده نیست. این ویزا به دارنده این امکان را می دهد که با یک خط کشتیرانی یا یک شرکت هواپیمایی که در خارج از ایالات متحده واقع شده و قراردادهای فعال در ایالات متحده را انجام می دهد، استخدام شود. دارندگان ویزای C-1/D مجاز به کار برای یک کارفرمای آمریکایی نیستند. اگر قصد دارید برای یک کارفرمای ایالات متحده کار کنید، باید از قبل برای ویزای کار (H-، L- یا E-visa) اقدام کنید.

 

ویزای تجاری (ویزای E-1)

ویزای E-1 برای کارمندان شرکت هایی که تجارت قابل توجهی با ایالات متحده انجام می دهند در دسترس است. یک کارآفرین انفرادی به اندازه فردی که در یک شرکت چند ملیتی استخدام شده است واجد شرایط دریافت این ویزا است. در مقایسه با ویزای L-1، شرکت نباید مکانی خارج از ایالات متحده داشته باشد. با این حال، یک شرکت آمریکایی باید در ایالات متحده وجود داشته باشد یا تأسیس شود.

 

ویزای سرمایه گذاری (ویزای E-2)

ویزای E-2، مشابه دسته E-1، بر اساس توافق نامه های دوجانبه است که پروژه های سرمایه گذاری در ایالات متحده را ترویج می کند. در حال حاضر حدود 80 کشور وجود دارند که چنین رابطه ای با ایالات متحده دارند.

 

ویزای سرمایه گذار برای فردی که در یکی از شرکت های پیمانکاری که در یک شرکت آمریکایی در ایالات متحده سرمایه گذاری کرده باشد یا قصد انجام این کار را داشته باشد، در دسترس است. شهروند لزوماً نباید یک شخص فیزیکی باشد، بلکه می تواند یک شرکت (شخصیت حقوقی) نیز باشد.

 

یک کارآفرین انفرادی به اندازه فردی که در یک شرکت چند ملیتی استخدام شده است واجد شرایط دریافت این ویزا است. در مقایسه با ویزای L-1، شرکت نباید مکانی خارج از ایالات متحده داشته باشد. با این حال، یک شرکت آمریکایی باید در ایالات متحده وجود داشته باشد یا تأسیس شود.

 

ویزا برای کارمندان بسیار ماهر (ویزای H-1B)

معروف ترین ویزای کار موقت ویزای H-1B است که به افراد در مشاغل تخصصی مانند مهندسان، دانشمندان، متخصصان کامپیوتر و غیره اجازه می دهد تا در ایالات متحده کار کنند. اصولاً این دسته برای افرادی با مدرک علمی یا معادل آن مناسب است. با این حال، درخواست ویزای H-1B مشمول مقررات سختگیرانه است.

 

هر چند وقت یکبار، به اصطلاح ” cap” ویزا مورد بحث قرار می گیرد. ” cap” تعداد کل ویزاهای H-1B است که می توان صادر کرد. تعداد زیادی از شرکت های آمریکایی تعداد زیادی از کارمندان خارجی خود را از این گروه استخدام می کنند. بنابراین جای تعجب نیست که تقاضا برای ویزای H-1B بیشتر در حال افزایش است.

 

به عنوان مثال، شرکت های بزرگ آمریکایی مانند مایکروسافت و گوگل به کمبود کارگران واجد شرایط در ایالات متحده و تعداد بالای درخواست های واجد شرایط اشاره می کنند که به دلیل سهمیه پایین ویزا نمی توان آنها را در نظر گرفت. این یکی از دلایلی است که افزایش تعداد ویزای H-1B اغلب مورد بحث قرار می گیرد، اما هنوز اجرایی نشده است. مشابه قرعه کشی گرین کارت، قرعه کشی برای تصمیم گیری اینکه کدام متقاضیان می توانند برای درخواست ویزای H-1B ادامه دهند، برگزار می شود. قرعه کشی به اصطلاح H-1B Cap نیز یک قرعه کشی است، اما قرعه کشی برای افرادی که در مشاغل تخصصی هستند برای درخواست ویزای غیر مهاجرتی و کار موقت در ایالات متحده آمریکا.

ویزای روزنامه نگاری (ویزای I)

بسیاری از شهروندان کشورهای اروپای غربی می توانند حداکثر تا 90 روز بدون ویزا به ایالات متحده سفر کنند – حتی به دلایل تجاری محدود. با این حال، خبرنگاران دیگر کشورها باید ویزای I داشته باشند. با این حال، بسیاری از کارمندان رسانه، با ویزای B-1 به ایالات متحده سفر می کنند.

 

ویزا برای نقل و انتقالات بین شرکتی (ویزای L-1)

ویزای L-1 یک مجوز کار و اقامت موقت برای ایالات متحده آمریکا است. این دسته به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا کارمندان خود را از یک مکان خارجی به یک شرکت وابسته واقع در ایالات متحده بفرستند. لازم است بدانید که این ویزا مربوط به شرکت است و فقط برای ورود به آمریکا برای انجام پروژه های این شرکت خاص است.

 

ویزای L-1 معمولاً برای نقل و انتقالات کلاسیک بین شرکتی صادر می شود، اما همچنین می تواند برای پروژه های طولانی تر، نصب یا تعمیر و نگهداری در یک شرکت یا برای یک مشتری واقع در ایالات متحده صادر شود.

 

ویزای L-1 را می‌توان برای شرکت‌های بزرگ، شرکت‌های متوسط، شرکت‌های کوچک یا شرکت‌های خانوادگی اعمال کرد. حتی افراد خوداشتغال می توانند از نظر تئوری به شخص دیگری اجازه دهند مسئولیت های آنها را در کشورشان به عهده بگیرد و به ایالات متحده سفر کنند. در عمل، شرکت های کوچکتر فرایند سخت تری برای درخواست دارند و اغلب درخواست های آنها رد می شود.

 

توجه داشته باشید: درخواست ویزای L-1 یک روش بسیار وقت گیر و پرهزینه است. در نتیجه، شرکت هایی که کارمندان خود را به ایالات متحده می فرستند باید دسته ویزای E-1 یا E-2 را به عنوان یک گزینه در نظر بگیرند.

 

ویزا برای افراد با مهارت های استثنایی (ویزای O-1)

استعداد داشتن؟ رده O این امکان را برای افراد خارجی با استعدادهای استثنایی فراهم می کند تا در شرکت های ایالات متحده، سازمان های ایالات متحده و آژانس های مستقر در ایالات متحده مشغول به کار شوند. ویزای O-1 فقط برای افرادی است که مهارت های تخصصی در یک شغل خاص دارند. متقاضی باید توانایی اثبات استعداد خود را داشته باشد.

 

قانون مهاجرت ایالات متحده به گونه ای طراحی شده است که برای افرادی که در زمینه کاری خود برتر هستند جذاب باشد و به آنها فرصت زندگی و کار در ایالات متحده را بدهد و در نتیجه برای اقتصاد و جامعه ایالات متحده ارزش داشته باشد.

 

ویزا برای ورزشکاران، هنرمندان و سرگرمی ها (P-visa)

برای بسیاری از ورزشکاران و هنرمندان، ایستادن روی صحنه یا بازی در یک استادیوم در سرزمین فرصت های نامحدود یک رویا است. اما این امر بدون رعایت برخی الزامات امکان پذیر نیست. دسته P برای ورزشکاران، هنرمندانی که می‌خواهند به صورت فردی یا گروهی برای مدت زمان محدودی در ایالات متحده سفر و کار کنند، مناسب است.

 

توجه به این نکته ضروری است که همه شهروندان غیر آمریکایی که به طور موقت در ایالات متحده کار می کنند ملزم به داشتن ویزای کار ایالات متحده متناسب با اقامت مورد نظر خود هستند، برای مثال، ویزای P.

 

اگر ورزشکاران، هنرمندان یا هنرپیشه‌ها قصد دریافت پول یا جایزه برای خدماتی که در ایالات متحده ارائه می‌کنند، می‌توانند برای این ویزا درخواست دهند.

یا اگر متقاضی قرار است در یک برنامه استعدادیابی یا واقعی که از تلویزیون پخش می شود شرکت کند.

ویزای P بر اساس زمینه کاری متقاضی به دسته های متمایز تقسیم می شود.

قبل از درخواست برای ویزای ایالات متحده، مهم است که مطمئن شوید که مهارت ها و اهداف شما با شرایط ویزای ایالات متحده که می خواهید برای آن درخواست کنید مطابقت دارد. اگر مهارت‌های شما در این دسته ویزا قرار می‌گیرد، پس هیچ چیز مانع هجوم به هالیوود یا برنامه های آمریکایی یا حتی سالن‌های کنسرت شهر نیویورک نمی‌شود.

 

ویزای دانشجویی (ویزای F-1، ویزای M-1)

ایالات متحده آمریکا به دلیل کالج ها، دانشگاه ها و مدارس آیوی لیگ معروف است و مردم را از سراسر جهان جذب می کند. آیا تا به حال رویای تحصیل در یکی از دانشگاه های معتبر ایالات متحده آمریکا را در سر داشته اید؟

اکثر برنامه های آموزشی ارائه شده توسط دانشگاه ها، کالج ها، آموزشگاه های زبان و مدارس ابتدایی، متوسطه و دبیرستان، شرکت کننده را ملزم به درخواست ویزای F-1 می کند.

 

دوره کارآموزی آمریکا (ویزای J-1)

ویزای J-1 طیف گسترده ای از برنامه های مبادله ای را پوشش می دهد که توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده اداره می شود. ویزای J-1 به دانشجویان و متخصصان جوان اجازه اقامت موقت در ایالات متحده و تکمیل دوره کارآموزی را می دهد. کارآموزی معادل استخدام نیست و بیشتر به عنوان تبادل فرهنگ و شیوه ها و همچنین فرصتی برای کارآموز برای کسب تجربه در فرآیندهای مختلف شرکت دیده می شود. کارورزان/کارآموزان به هیچ وجه اجازه ندارند به عنوان کارگر کار کنند یا به صورت نیمه وقت یا تمام وقت مشغول به کار شوند. حتی برخی پروژه های تحقیقاتی تحت پوشش ویزای J-1 قرار دارند. اصولاً ویزای J-1 برای 12-18 ماه صادر می شود. حتی به شرکت کنندگان در برنامه تبادل عموماً 30 روز اضافی داده می شود تا بتوانند با زندگی در ایالات متحده سازگار شوند.

 

چگونه وضعیت درخواست آنلاین خود را بررسی کنیم

بررسی وضعیت درخواست ویزای آمریکا به صورت آنلاین امکان پذیر است. اگر می خواهید از وضعیت درخواست ویزای خود در 12 ماه گذشته مطلع شوید، باید به مرکز درخواست الکترونیک کنسولی (CEAC) به صورت آنلاین مراجعه کنید. شما باید وارد سفارت ایالات متحده شوید که در آن وقت مصاحبه شما انجام می شود و شماره پرونده خود را وارد کنید. اگر شماره پرونده خود را ندارید، می توانید بارکد CEAC موجود در درخواست ویزای خود را وارد کنید.

 

پس از ورود، وضعیت درخواست ویزای شما نمایش داده می شود:

No statu: زمانی نمایش داده می شود که هنوز مصاحبه ویزای خود را تکمیل نکرده باشید.

Ready به این معنی است که پرونده شما هنوز باز است و برای رسیدگی بیشتر آماده است. این می تواند به این معنی باشد که مصاحبه شما برنامه ریزی شده است، هنوز مدارکی باید ارسال شود یا باید بیومتریک خود را تکمیل کنید. این حتی در مواردی که نیازی به مصاحبه ویزا نیست نیز صدق می کند.

Issued: ویزای شما اعطا شده است و باید انتظار داشته باشید که ظرف 10 روز کاری آن را از طریق پست دریافت کنید.

Refused: درخواست ویزای شما پذیرفته نشد.

 

هزینه های زندگی و تحصیل در آمریکا برای دانشجویان ایرانی
زمان اعلام نتایج لاتاری گرین کارت 2023 و نحوه مشاهده جواب لاتاری
کانادا در مقابل آمریکا: کدام کشور برای مهاجرت ایرانی‌ها در سال 1401 بهتر است؟

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top