مهاجرت به نروژ- راهنمای 2022-2023

نروژ به خاطر مناظر زیبا، کیفیت بالای زندگی، میراث غنی، آبدره‌ها و البته شفق قطبی یا شفق‌های شمالی که به عنوان باله‌ای از نور آسمانی که در آسمان شب می‌رقصند، شناخته شده است. هزاران نفر از افراد هر ساله از سراسر جهان به نروژ سفر می کنند تا همه چیز را در این کشور  تجربه کنند، مناطق شهری مانند اسلو سبک زندگی جهانی را ارائه می دهد و شهرهای کوچکتر مانند ترومسو بهترین زندگی شهری را با ماجراجویی در فضای باز ترکیب می کند.

 

نروژ با داشتن اقتصاد بسیار توسعه یافته، نابرابری کم و سیستم مراقبت بهداشتی عمومی جامع و به دلیل ایجاد سیستمی که مردم این کشور را در اولویت قرار می دهد مشهور است. این کشور که اغلب از آن به عنوان “قابل زندگی ترین مکان روی زمین” یاد می شود، جای تعجب نیست که بسیاری از مردم برای شروع فصل بعدی زندگی خود به نروژ نگاه می کنند.

 

صرف نظر از دلیل درخواست شما، چه برای کار در نروژ، تحصیل یا بازنشستگی، روند مهاجرت می تواند پیچیده باشد.

 

لطفا راهنمای کامل ما در مورد مهاجرت به نروژ را مطالعه کنید، که به شما در مورد نحوه اخذ ویزا، مزایا و معایب زندگی در نروژ و بهترین نحوه مدیریت امور مالی خود برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض هزینه های غیرضروری راهنمایی می کند.

 

انواع ویزا در نروژ

انواع ویزای نروژ شامل مجوزهای کارگر ماهر (این شامل افراد خوداشتغالی که به دنبال ویزا نیز هست)، ویزای دانشجویی، ویزای الحاق خانواده و بسیاری موارد دیگر می باشد. به عنوان مثال، کسانی که با موفقیت ویزای مجوز کار را دریافت می کنند، اجازه خواهند داشت همسر، فرزندان و افراد مشترک خود را از طریق مسیر ویزای خانوادگی با خود به نروژ بیاورند. اعضای خانواده باید همزمان با کارگر برای ویزای خود اقدام کنند تا با هم مجوزهای خود را دریافت کنند.

 

برای درخواست ویزای کار نروژ، به اجازه اقامت نیاز دارید. روند درخواست ویزای نروژ به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت نروژ آغاز می شود. شرایط لازم برای ویزای نروژ بسته به ویزایی که برای آن درخواست می کنید متفاوت است. کارگران ماهر به شغل نیاز دارند و اگر خوداشتغال هستید، شما و کسب و کارتان باید معیارهای درآمدی خاصی را رعایت کنید. هزینه ویزای نروژ برای کارگران ماهر و افراد خوداشتغال 589 دلار آمریکا هزینه دارد.

 

مهم است که به خاطر داشته باشید که برای زندگی و کار قانونی در نروژ باید برای ویزای صحیح اقدام کنید. برخلاف اکثر کشورهای اروپایی، نروژ در طرح کارت آبی اتحادیه اروپا (الهام گرفته از گرین کارت آمریکا) شرکت نمی کند.

مجوز کار و ویزاهای مبتنی بر کار

اینکه آیا به مجوز کار و ویزای کار برای نروژ نیاز دارید یا خیر، بستگی به این دارد که از کجا آمده اید و حتی مدت زمانی که قصد دارید در این کشور کار کنید. اگر از اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا یا یکی از کشورهای شمال اروپا می آیید، برای کار در نروژ نیازی به مجوز ندارید. برای کسانی که از کشورهای دیگر می آیند، به اجازه اقامت نیاز دارند که به شما اجازه می دهد در نروژ کار کنید.

 

نحوه درخواست مجوز کار نروژی

فرم درخواست ویزای اجازه کار نروژ را می توانید به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت نروژ پیدا کنید. رایج ترین ویزا برای مهاجرت حرفه ای به نروژ ویزای skilled worker است. هنگامی که درخواست ویزای شما ارسال شد، معمولا حدود یک ماه طول می کشد تا پاسخ داده شود.

 

بسیار مهم است که فقط زمانی کار کنید که اجازه اقامت مناسب را داشته باشید. در غیر این صورت، بدون آن، ممکن است مشمول حبس و / یا جریمه شوید. توجه داشته باشید که برخلاف اکثر کشورهای اروپایی، نروژ بخشی از طرح کارت آبی اتحادیه اروپا نیست.

 

انواع ویزای نروژ

سایر ویزاها، قوانین و استثنائات برای هنرمندان، نوازندگان، نوازندگان، دریانوردان و دیپلمات ها وجود دارد. اگر دیپلمات یا پرسنل ناتو هستید، شما و خانواده تان نیازی به اجازه اقامت ندارید.

 

اگر دریانوردی هستید که برای یک کشتی نروژی که بین نروژ و یک بندر خارجی قایقرانی می کند کار می کنید، برای کار در نروژ نیازی به اجازه اقامت ندارید. فقط در صورتی که در بین بنادر نروژ دریانوردی کنید به یک مورد نیاز خواهید داشت (این امر شما را واجد شرایط برای اجازه اقامت برای کارگران ماهر و همچنین مجوز کار فصلی و اجازه اقامت برای کارگران غیر ماهر می‌کند).

 

اگر هنرمند، نوازنده یا مجری هستید، شما و کارکنان پشتیبانی تان نیازی به اجازه اقامت ندارید و می توانید حداکثر دو هفته در طول یک سال تقویمی در کشور کار کنید. با این حال، ممکن است به ویزای توریستی کننده نیاز داشته باشید، و قبل از ورود به کشور باید به طور کتبی به پلیس اطلاع دهید.

 

قوانین برای کارفرمایان بسته به اینکه آیا آنها یک خارجی را از خارج از اتحادیه اروپا / EEA یا در داخل استخدام می کنند متفاوت است.

 

مواردی که باید در نظر داشته باشید:

شهروندان اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا حق دارند به نروژ سفر کنند، کار کنند و یا کسب و کار خود را شروع کنند.

 

اگر شما مقیم غیر اتحادیه اروپا و منطقه اقتصادی اروپا هستید که کمتر از سه ماه در این کشور کار می کنید، برای مشاغل زیر استثنائاتی وجود دارد:

♦  محققان و مدرسان؛

♦  برخی از کارمندان شرکت های بین المللی؛

♦  برخی از کارشناسان فنی؛

♦  برخی از مسافران تجاری و تجاری؛

♦  برخی از پزشکان؛

♦  برخی از مبلغان دینی;

♦  برخی از ورزشکاران حرفه ای به همراه شبکه پشتیبانی همراه خود.

♦  برخی از روزنامه نگاران، عکاسان و کارمندان موسسات رسانه ای خارجی؛

♦  پرسنل هواپیما در ترافیک بین المللی؛

♦  کارکنان قطارها، اتوبوس‌ها یا کامیون‌های خارجی در ترافیک بین‌المللی؛

♦  خدمه امنیتی و نگهداری لازم در کشتی های خارجی که در نروژ مستقر شده اند.

♦  راهنمایان تور همراه با شرکت های مسافرتی خارجی.

 

یک کارفرما باید یک پیشنهاد رسمی شغلی ارائه دهد تا اتباع خارجی، غیر اتحادیه اروپا / EEA بتوانند برای اجازه اقامت خود برای کار درخواست دهند. کارفرمایان نیز مجازند از طرف کارگر برای ویزا درخواست دهند مشروط بر اینکه رضایت کتبی به آنها داده شود. کارمندان نمی توانند بدون اجازه اقامت خود شروع به کار کنند. این مجوز قابل تمدید است و توصیه می شود کارگرانی که هنوز در نروژ کار می کنند یک تا سه ماه قبل از پایان اعتبار مجوز خود را تمدید کنند.

 

شرایط ویزای کار نروژ

برای دریافت مجوز کارگر ماهر، شرایط خاصی در رابطه با تحصیلات، وضعیت شغلی و سایر شرایط خاص وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید.

 

شرایط و صلاحیت های تحصیلی

شما باید حداقل یکی از مدارک تحصیلی زیر را داشته باشید:

♦  برنامه آموزش حرفه ای حداقل سه ساله را در سطح دبیرستان تکمیل کرده باشید

♦  تحصیلات یا مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه / کالج دانشگاهی به پایان رسانده باشید

♦  مدارک ویژه ای که از طریق تجربه کاری طولانی به دست آورده اید.

 

الزامات استخدامی

♦  باید یک پیشنهاد کاری مشخص از یک کارفرمای نروژی داشته باشد

♦  شغل باید تمام وقت باشد

♦  موقعیت شغلی باید به شرایط یک کارگر ماهر نیاز داشته باشد و شما باید این شرایط را داشته باشید

♦  حقوق و شرایط کار نباید بدتر از آنچه در نروژ عادی است باشد

 

سایر الزامات و مدارک

♦  پاسپورت معتبر

♦  تکمیل فرم درخواست ویزا

♦  دو عکس گذرنامه اخیر

♦  جزئیات رزومه و مدارک شما

♦  اثبات پیشنهاد شغلی و حقوق شما

♦  مدرک اقامت در نروژ

♦  اگر شغل شما یک حرفه قانونی است و نیاز به مجوز یا به رسمیت شناختن دارد

♦  پرداخت هزینه ویزای نروژ که  589 دلار است.

♦  تمام مدارک شما باید به زبان انگلیسی یا نروژی ارائه شود. در غیر این صورت نیاز به ترجمه و تایید رسمی دارند.

 

ویزای خانوادگی

ساده ترین راه برای آوردن یکی از اعضای خانواده این است که از آنها بخواهید همزمان با شما برای ویزای خود اقدام کنند. به این ترتیب همه به طور همزمان پاسخ درخواست های ویزای خود را دریافت خواهند کرد. پاسخ معمولا در عرض سه ماه می آید. کارفرمایان همچنین می توانند از طرف خانواده کارمند درخواست دهند تا زمانی که مجوز کتبی از اعضای خانواده به آنها داده شود.

 

هزینه ویزای مهاجرت خانوادگی برای اولین بار 1152 دلار است. برای بزرگسالانی که قبلاً مجوز مهاجرت خانوادگی دارند (به عنوان مثال، نامزد، متاهل)، 285 دلار آمریکا می پردازند. برای کودکان زیر 18 سال، هزینه درخواست رایگان است.

ویزای تجاری

مسافران تجاری که به دنبال ویزای تجاری هستند، حتی اگر فقط برای یک روز باشد، باید برای اجازه اقامت برای کار (مانند ویزای کارگر ماهر که در بالا ذکر شد) درخواست دهند. ویزای تجاری برای کسانی است که در یک جلسه تجاری شرکت می کنند (این امر شامل مواردی مانند کارگاه ها یا جلسات مشابه نمی شود). حتی در این صورت برای آنها ویزای توریستی صادر می شود.

 

ویزاهای خوداشتغالی

ویزای خوداشتغالی نروژ تحت ویزای کارگر ماهر است که قبلا توضیح داده شد. این دو راه متفاوت دارد: افراد خوداشتغال با شرکتی در نروژ و کارگران خوداشتغال با شرکتی در خارج از کشور. الزامات و مدارک تحصیلی برای هر دو مانند موارد ذکر شده در بالا است:

 

♦  برنامه آموزش حرفه ای حداقل سه ساله را در سطح دبیرستان تکمیل کرده باشد

♦  تحصیلات یا مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه / کالج دانشگاهی به پایان رسانده باشد

♦  مدارک ویژه ای که از طریق تجربه کاری طولانی به دست آورده اید

 

نحوه درخواست ویزای خوداشتغالی

روند درخواست ویزا برای مجوز خوداشتغالی در نروژ بسیار ساده و ساده است. به خاطر داشته باشید که تمام کارگرانی که مایل به اشتغال آزاد در نروژ هستند باید حداقل 18 سال سن داشته باشند. دانشجویان از خوداشتغالی منع می شوند.

 

الزامات برای درخواست

صرف نظر از اینکه کدام مسیر خوداشتغالی را انتخاب می کنید، هزینه آن با مجوز اقامت کارگر ماهر برای کار برابر است: 593 USD. فرم درخواست را می توان به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت نروژ پیدا کرد. متقاضیان برای اولین بار می توانند درخواست خود را در سفارت / کنسولگری نروژ ارسال کنند.

 

مدارک مورد نیاز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

♦  مدرک تحصیلی، مدارک تحصیلی و سابقه کار؛

♦  کپی پاسپورت شما؛

♦  عکس پاسپورت;

♦  شرح مفصل کسب و کار از جمله نام و آدرس؛

♦  طرح های مالی و تجاری؛

♦  مجوزهای لازم؛

♦  مدرک اقامت در نروژ؛

♦  پرداخت هزینه درخواست

♦  مجوزها ممکن است یک ماه قبل از انقضا تمدید شوند.

ویزای دانشجویی نروژ و مجوز تحصیل

ویزای دانشجویی (که به آن مجوز دانشجویی نروژ نیز گفته می شود)، به دارنده اجازه می دهد تا در نروژ زندگی، تحصیل و حتی کار (پاره وقت) داشته باشند. هر دانشجوی بین المللی که قصد تحصیل در نروژ را در یک دوره تحصیلی طولانی مدت دارد باید برای ویزای دانشجویی نروژ اقدام کند.

 

ویزای دانشجویی نروژ

برای دریافت ویزای دانشجویی نروژ، باید شرایط زیر را رعایت کنید:

♦  شما باید در یک دانشگاه یا کالج نروژی پذیرفته شده باشید.

♦  دانشگاه یا کالج باید توسط آژانس نروژی برای تضمین کیفیت در آموزش (NOKUT) معتبر باشد.

♦  دوره تحصیلی شما باید تمام وقت باشد.

♦  شما باید پول کافی برای پوشش شهریه و هزینه های زندگی خود داشته باشید. شما به حداقل 123519 کرون (تقریباً 13600 دلار آمریکا) در هر سال هزینه زندگی، علاوه بر هزینه تحصیل، نیاز دارید. شما باید این را در یک حساب بانکی نروژی نگه دارید.

♦  این پول می تواند از منابع مالی شما یا وام های دانشجویی یا کمک های مالی باشد.

♦  اگر شغل پاره وقت دارید، می توانید پول حاصل از آن را به مبلغ مورد نیاز اضافه کنید.

♦  حتما در نروژ محل اقامت پیدا کرده اید.

♦  مدارکی که باید هنگام درخواست ویزای دانشجویی نروژ ارسال کنید عبارتند از:

♦  گذرنامه – همچنین باید کپی صفحات استفاده شده را در پاسپورت خود پیوست کنید.

♦  فرم درخواست ویزای دانشجویی نروژ- پس از تکمیل درخواست آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت، این مورد را چاپ می کنید.

♦  دو عکس در اندازه پاسپورت از خودتان- آنها باید اخیرا گرفته شوند و پس زمینه سفید داشته باشند.

♦  نامه پذیرش از دانشگاه در نامه باید نام شما، دوره تحصیلی، سطح تحصیلات و طول برنامه ذکر شود.

♦  اثبات اینکه شما تمکن مالی کافی برای حفظ اقامت خود در نروژ دارید.

♦  مدرک اقامت- اگر می خواهید برای تحصیل به نروژ بروید، باید ثابت کنید که جایی برای زندگی دارید.

♦  شناسنامه

♦  کپی پاسپورت والدین یا قیم قانونی شما.

♦  اگر فقط یکی از والدین حضانت را بر عهده دارد: سندی از مقام دولتی مربوطه که آن را تأیید می کند.

♦  در صورت فوت یکی از والدین: گواهی فوت.

♦  چک لیست چاپی مدارک مورد نیاز. می توانید این را از وب سایت اداره مهاجرت نروژ (UDI) چاپ کنید.

♦  برخی از سفارت ها بسته به کشور و وضعیت خاص شما ممکن است مدارک اضافی را درخواست کنند.

 

 چگونه برای ویزای دانشجویی نروژ اقدام کنیم؟

شما باید فرآیند درخواست ویزای دانشجویی نروژ را بصورت آنلاین شروع کنید و سپس مدارک خود را به نزدیکترین سفارت نروژ یا مرکز درخواست ویزا ارسال کنید. در اینجا توضیح دقیق تری از این فرآیند ارائه شده است:

 

♦  مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.

♦  درخواست آنلاین را در وب سایت اداره مهاجرت (UDI) تکمیل کنید. شما باید یک حساب کاربری ثبت کنید. اگر قبلاً یک حساب کاربری دارید، با حساب موجود وارد شوید.

♦  هزینه ویزای دانشجویی نروژ را پرداخت کنید. آنلاین، از طریق کارت بدهی/اعتباری شما.

♦  با نزدیکترین سفارت نروژ یا مرکز درخواست ویزا در کشورتان وقت ملاقات بگیرید.

♦  مدارک درخواست ویزای دانشجویی را تحویل دهید.

♦  سفارت/VAC درخواست شما را به اداره مهاجرت (UDI) در نروژ ارسال می کند.

♦  UDI درخواست شما را پردازش می کند و تصمیم را به شما اطلاع می دهد.

♦  به یاد داشته باشید: اگرچه معمولاً از آن به عنوان “ویزای دانشجویی” یاد می شود، اما سند رسمی که UDI صادر می کند و به شما امکان زندگی و تحصیل طولانی مدت در نروژ را می دهد “مجوز اقامت نروژ برای تحصیل” است.

♦  اگر در طول تحصیل در نروژ شغلی پیدا کردید و شرایط لازم را دارید، می توانید برای دریافت ویزای کار نروژ اقدام کنید.

 

حتی اگر هنوز شغلی ندارید، ممکن است بتوانید برای ویزای جستجوی کار درخواست دهید، که به شما امکان می دهد پس از فارغ التحصیلی در نروژ بمانید و به دنبال کار هستید. با این حال، شما باید پول کافی برای تامین هزینه اقامت خود (20، 521 NOK یا تقریباً 2280 دلار در ماه) و مدرک تحصیلی از دانشگاه نروژ داشته باشید.

 

شما نمی توانید از مجوز اقامت دانشجویی به اجازه اقامت دائم تبدیل شوید، حتی اگر بیش از سه سال در نروژ زندگی کرده باشید. مدت زمانی که شما در نروژ به عنوان یک دانشجوی بین المللی زندگی می کنید، برای واجد شرایط بودن شما برای اقامت دائم حساب نمی شود. برای دریافت مجوز اقامت دائم، باید برای ویزای کار اقدام کنید.

 

با ویزای دانشجویی، می توانید تا 20 ساعت در هفته (پاره وقت) در طول ترم و تمام وقت در تعطیلات در نروژ کار کنید. شما مجبور نیستید برای مجوز کار درخواست دهید زیرا به طور خودکار با ویزای دانشجویی ارائه می شود.

 

با این حال، شما نمی توانید زمانی که در نروژ به عنوان یک دانشجوی بین المللی هستید، خوداشتغال شوید یا کسب و کاری انجام دهید.

 

اگر ویزای دانشجویی نروژ دریافت می کنید، می توانید اعضای خانواده تحت تکفل خود را از طریق ویزای خانوادگی نروژ با خود بیاورید. آنها می توانند در کنار شما درخواست دهند یا ممکن است پس از اینکه قبلاً در نروژ مستقر شده اید، بیایند.

 

برای اطلاعات بیشتر راهنمای تحصیل در نروژ را در این لینک ببینید.

مجوزهای اقامت: اقامت دائم و شهروندی

اگر نمی‌دانید که چگونه برای اجازه اقامت موقت اقدام کنید، بدانید که چندین راه مختلف از جمله مجوز اقامت برای کار و مجوز مهاجرت خانوادگی (هر دو در بالا ذکر شده‌اند) وجود دارد. مجوز کارگر ماهر به شما این امکان را می دهد که خانواده را همانطور که ذکر شد همراه داشته باشید. از مسیرهای دیگر می توان به مجوز اقامت برای دانشجویان (مجوز تحصیلی) اشاره کرد. مورد دوم موردی است که در این بخش به آن خواهیم پرداخت. برای اطلاع از موارد فوق به بخش فوق مراجعه نمایید.

 

توجه داشته باشید که درخواست های مجوز اقامت موقت را می توان به صورت آنلاین در وب سایت اداره مهاجرت نروژ پیدا کرد.

 

اگر می خواهید برای مدت بیش از سه ماه در نروژ کار کنید، تحصیل کنید یا به یکی از اعضای خانواده ملحق شوید، به اجازه اقامت نروژ نیاز دارید.

 

این نوع مجوز به شما این امکان را می دهد که در نروژ زندگی و کار کنید، به داخل و خارج از کشور سفر کنید و حتی برای مدت زمانی که اعتبار دارد از سایر کشورهای شنگن بازدید کنید. همچنین می تواند منجر به اقامت دائم نروژ و در نهایت شهروندی شود.

 

شما نیاز به اجازه اقامت نروژ دارید اگر:

♦  شما اهل کشوری خارج از اتحادیه اروپا (EU) یا منطقه اقتصادی اروپا (EEA) هستید.

♦  شما می خواهید بیش از 90 روز در نروژ زندگی کنید.

♦  اگر از اتحادیه اروپا / EEA هستید، برای زندگی یا کار در نروژ نیازی به اجازه اقامت ندارید. با این حال، اگر قصد اقامت بیش از 90 روز را دارید، همچنان باید در پلیس ثبت نام کنید.

 

انواع مجوزهای اقامت نروژ

دو نوع اصلی مجوز اقامت نروژ وجود دارد:

مجوز اقامت موقت این نوع مجوزی است که هنگام مهاجرت به نروژ دریافت می کنید. اعتبار آن 1 تا 3 سال است و قابل تمدید است. رایج ترین آنها عبارتند از:

♦  اجازه اقامت برای کار (معروف به ویزای کار نروژ).

♦  مجوز اقامت برای تحصیل (معروف به ویزای دانشجویی نروژ)

♦  مجوز اقامت برای الحاق خانواده (معروف به ویزای خانواده نروژ)

♦  اجازه اقامت دائم. این مجوزی است که پس از اقامت مداوم در نروژ در سه سال گذشته دریافت می کنید. سپس می توانید به طور نامحدود در آنجا زندگی و کار کنید و هر دو سال یکبار کارت اقامت را تمدید کنید.

 

الزامات مجوز اقامت موقت نروژ

برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت موقت نروژ، باید شرایط مربوط به اینکه چرا می خواهید به نروژ مهاجرت کنید را داشته باشید. مثلا:

اگر برای کار مهاجرت می کنید: باید با یک کارفرمای نروژی کار کنید و حقوق واجد شرایطی داشته باشید. ویزای کار نروژ را ببینید.

اگر برای تحصیل خود مهاجرت می کنید: باید در یک موسسه آموزشی نروژی پذیرفته شوید و تا زمانی که در آنجا زندگی می کنید بودجه کافی برای تامین هزینه های خود را داشته باشید. ویزای تحصیلی نروژ را ببینید.

اگر می خواهید به یکی از اعضای خانواده بپیوندید: باید یکی از اعضای نزدیک خانواده (همسر/شریک یا فرزند) فردی باشید که به طور قانونی در نروژ زندگی می کند، و آنها باید بتوانند از نظر مالی شما را نگهداری کنند.

 

مدارک مورد نیاز برای درخواست اجازه اقامت نروژ

برای درخواست اجازه اقامت، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

♦  گذرنامه- به همراه اصل پاسپورت خود، کپی هایی از صفحه اطلاعات شخصی و تمام صفحات استفاده شده (آنهایی که مهر ورود یا ویزا روی آنها وجود دارد) پیوست کنید.

♦  شناسنامه- پس از تکمیل درخواست آنلاین، آن را در ایمیل خود دریافت خواهید کرد و به سادگی آن را چاپ کرده و به برنامه خود پیوست می کنید.

♦  عکس در اندازه پاسپورت تصاویر باید جدید و دارای پس زمینه سفید باشند.

♦  مدرک اقامت- پس از نقل مکان به نروژ، یک قرارداد اجاره یا مدرک دیگری ارائه دهید که نشان دهد جایی برای زندگی دارید.

 

اگر برای کار در حال سفر هستید:

♦  فرم پیشنهاد استخدام

♦  اثبات اینکه حقوق شما مطابق با الزامات درآمدی است.

♦  مدرک تحصیلی شما.

♦  اثبات سابقه کار قبلی.

♦  CV شما

♦  اگر برای تحصیل در حال حرکت هستید:

♦  نامه پذیرش.

♦  ثابت کنید که توانایی مالی کافی برای حفظ اقامت خود در نروژ و پرداخت شهریه خود را دارید.

 

اگر قصد دارید به یکی از اعضای خانواده بپیوندید:

♦  اثبات رابطه خانوادگی

♦  ثابت کنید که عضو خانواده شما پول کافی برای حمایت مالی شما را دارد یا به دست آورده است.

♦  ثابت کنید که عضو خانواده شما در 12 ماه گذشته مزایای اجتماعی دریافت نکرده است.

 

دستورالعمل های مدارک:

♦  شما باید هم اصل و هم کپی هر مدرک را ارسال کنید.

♦  مدارکی که ارسال می کنید باید به زبان انگلیسی یا نروژی باشد. در صورت عدم ترجمه، ترجمه را به همراه اصل مدرک ارائه دهید.

♦  برخی از اسناد، مانند دیپلم یا گواهی تولد/ازدواج باید از طریق مهر آپوستیل قانونی شوند.

♦  برای هر مدرکی که قادر به ارسال آن نیستید، توضیح کتبی برای علت آن را ضمیمه کنید. در حالت ایده آل، سعی کنید تمام مدارک مورد نیاز را به همراه داشته باشید.

 

چگونه برای نروژ اجازه اقامت بگیریم؟

برای دریافت اجازه اقامت برای زندگی در نروژ، یا باید شغلی پیدا کنید، در یک دانشگاه نروژی پذیرفته شوید، یا یکی از اعضای خانواده خود در آنجا زندگی کند. هنگامی که شرایط لازم را دارید، روند درخواست به شرح زیر است:

مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید. بسته به دلیل سفر، مجموعه های مختلفی از مدارک وجود دارد که باید ارائه دهید.

درخواست آنلاین. شما باید در وب سایت UDI (اداره مهاجرت نروژ) ثبت نام کنید و درخواست آنلاین را تکمیل کنید. پس از تکمیل آن، یک ایمیل به همراه یک Cover Letter دریافت خواهید کرد که باید آن را به سفارت ارسال کنید.

هزینه درخواست را بپردازید. در وب سایت UDI، شما همچنین باید هزینه اجازه اقامت را از طریق کارت بدهی یا اعتباری بپردازید. هزینه های اجازه اقامت نروژ را در زیر ببینید.

مدارک را ارسال کنید. پس از جمع آوری تمام مدارک و تکمیل درخواست آنلاین، از نزدیکترین سفارت/کنسولگری نروژ یا مرکز درخواست ویزا وقت بگیرید. مدارک را ارسال کنید و در صورت نیاز وارد مصاحبه شوید. سفارت/VAC درخواست را به UDI ارسال می کند.

UDI برنامه را پردازش می کند و نتیجه را به شما اطلاع می دهد.

اگر به ویزای ورود نیاز دارید: UDI برای شما ویزای ورود صادر می کند که می توانید آن را از سفارت یا مرکز درخواست ویزا دریافت کرده و از آن برای سفر به نروژ استفاده کنید.

 

اعتبار مجوز اقامت نروژی شما از یک تا سه سال بسته به مواردی مانند قرارداد کاری، مدت زمان تحصیل و تصمیم اداره مهاجرت است.

 

اکثر مجوزهای اقامت نروژ را می توان تمدید کرد. شما باید حداقل یک ماه قبل از انقضای ویزا برای تمدید در ایستگاه پلیس محلی درخواست دهید، بنابراین باید روند درخواست را از حدود سه ماه قبل شروع کنید.

 

اگر ویزای کار یا ویزای خانوادگی دارید و بیش از سه سال در نروژ زندگی کرده اید، ممکن است واجد شرایط درخواست مجوز اقامت دائم باشید.

 

الزامات مجوز اقامت دائم نروژ

برای دریافت مجوز اقامت دائم در نروژ، باید شرایط زیر را داشته باشید:

♦  شما باید حداقل سه سال به طور مداوم در نروژ زندگی کرده باشید. این یعنی:

♦  شما نمی توانید در طول سه سال گذشته بیش از سه ماه مجموعاً بدون اجازه اقامت بوده باشید.

♦  شما نمی توانید در طول سه سال گذشته بیش از هفت ماه در خارج از نروژ بوده باشید.

♦  شما باید مجوز اقامت موقت داشته باشید که “پایه مجوز اقامت دائم” را تشکیل می دهد. به این ترتیب، تنها در صورتی می توانید برای اقامت دائم درخواست دهید که یکی از مجوزهای اقامت زیر را داشته باشید:

♦  اجازه اقامت برای کار (کارگران ماهر و خوداشتغال)

♦  اجازه اقامت برای الحاق خانواده

♦  اجازه اقامت به دلایل پناهندگی یا حمایت یا برای “مناظر قوی بشردوستانه”.

♦  در زمان درخواست، باید مجوز اقامت موقت معتبر داشته باشید.

♦  شما باید بتوانید از نظر مالی خود را تامین کنید.

♦  شما نباید در سال گذشته از NAV -økonomisk sosialhjelp- کمک مالی دریافت کرده باشید.

♦  شما باید سابقه کیفری واضح داشته باشید.

♦  شما نباید دستور درمان روانپزشکی اجباری داشته باشید.

♦  اگر بین 16 تا 64 سال سن دارید، باید در آزمون زبان نروژی و مطالعات اجتماعی قبول شوید.

♦  اگر به عنوان دانشجو، au pair یا برای ازدواج در نروژ مجوز اقامت داشته اید، نمی توانید آن زمان را در سه سال مورد نیاز برای اقامت دائم حساب کنید.

 

برای درخواست اجازه اقامت دائم خود در نروژ، باید:

♦  مدارک مورد نیاز را جمع آوری کنید.

♦  درخواست آنلاین را در پورتال برنامه UDI تکمیل کنید.

♦  هزینه درخواست را بپردازید.

♦  بسته به منطقه ای که در آن زندگی می کنید، مدارک را به اداره پلیس محلی برای مجوزهای اقامت و حفاظت یا مرکز خدمات کارگران خارجی تحویل دهید.

 

مدارکی که باید هنگام درخواست برای اجازه اقامت دائم ارسال کنید عبارتند از:

♦  اثبات درآمد شما بسته به موقعیت شما

♦  اثبات اینکه شما ساعات آموزشی را تکمیل کرده اید و در آزمون زبان نروژی و مطالعات اجتماعی قبول شده اید.

♦  اگر دارای مجوز اقامت برای الحاق خانواده برای همسران/شریک هایتان هستید:

♦  فرم بیانیه رابطه UDI

♦  کپی پاسپورت شریک زندگی شما (همه صفحات استفاده شده)

♦  مدرکی دال بر مدت زمانی که شریک زندگی شما در سه سال گذشته در خارج از کشور گذرانده است

♦  هر مدرک اضافی دیگری که UDI مورد نیاز است. بسته به شرایط خاص شما.

 

معمولاً از زمانی که UDI درخواست تکمیل شده شما را دریافت می کند، پردازش مجوز اقامت شما حدود هشت هفته طول می کشد. بسته به شرایط خاص، مانند ملیت شما، نوع مجوزی که نیاز دارید، اینکه آیا تمام مدارک شما مرتب است یا نه، و حتی زمانی از سال که در آن است، ممکن است بیشتر یا کوتاهتر طول بکشد.

 

هزینه های اجازه اقامت نروژ

هزینه های مجوز اقامت نروژ به شرح زیر است:

♦  مجوز اقامت برای کار – 6300 کرونه (حدود 695 دلار آمریکا)

♦  اجازه اقامت برای تحصیل – 4900 کرون کرونه (تقریباً 540 دلار آمریکا)

♦  مجوز اقامت برای الحاق خانواده (بزرگسالان) – 10500 کرونه (تقریباً 1157 دلار آمریکا)

♦  اجازه اقامت برای الحاق خانواده (کودکان) – رایگان

♦  اجازه اقامت دائم (بزرگسالان) – 4700 کرون کرونه (حدود 518 دلار آمریکا)

♦  اجازه اقامت دائم (کودکان) – رایگان

 

شهروندی نروژ

زمانی که حداقل هفت سال از ده سال گذشته را در نروژ زندگی کرده باشید، می توانید برای شهروندی نروژ اقدام کنید. در زمان درخواست، شما باید یک مجوز اقامت دائم معتبر داشته باشید، و هر یک از مجوزهای اقامتی که در ده سال گذشته در نروژ زندگی می کردید باید یک سال یا بیشتر اعتبار داشته باشند.

 

همچنین برای اثبات دانش زبان و فرهنگ نروژی و داشتن سابقه کیفری واضح، باید یک آزمون زبان و یک آزمون مطالعات اجتماعی را قبول کنید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top