مهاجرت به هلند- راهنمای 2022-2023

کشورهای کمی مانند هلند وجود دارد، با وجود شهرهای زیبای کانالی، کافه‌ها و کافی‌شاپ‌های دنج، و چشم‌اندازی پر از آسیاب‌های بادی، به راحتی می‌توان فهمید که چرا بسیاری از بین‌المللی‌ها عاشق این کشور شده‌اند.

کاتالوگ

با این حال، اگر برای زندگی، تحصیل، کار یا پیوستن به یکی از اقوام یا شریک زندگی به هلند می‌روید، ممکن است نیاز به درخواست ویزای هلند داشته باشید. این راهنما شرایط انواع مختلف ویزا و مجوز اقامت هلند را توضیح می دهد.

 

هلند یکی از پرجمعیت ترین کشورهای اروپاست. از دیرباز جامعه ای چندفرهنگی بوده که مهاجرت را تشویق کرده و از آن به لحاظ اقتصادی و فرهنگی بهره برده است. به طوری که نزدیک به یک چهارم جمعیت هلند (24.6٪) مهاجر هستند. این رقم در آمستردام، روتردام و لاهه به بیش از 50 درصد می رسد.

 

همانند بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا، هلند دارای یک سیستم مهاجرتی دو لایه است. شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA برای سفر یا مهاجرت به هلند آزادی حرکت دارند. از سوی دیگر، اکثر اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA برای زندگی، کار، تحصیل یا پیوستن به خانواده در هلند باید معیارهای خاصی را رعایت کنند. این کشور بخشی از منطقه شینگن است، به این معنی که بسیاری از شهروندان اروپایی می توانند بدون گذرنامه به آنجا سفر کنند.

 

چه کسانی به ویزای هلند نیاز دارند؟

شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA (اتحادیه اروپا به اضافه ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس) برای بازدید، زندگی، کار یا تحصیل در هلند بدون در نظر گرفتن مدت زمان اقامت، نیازی به ویزا ندارند. شما فقط باید شناسه معتبر داشته باشید. اگر شهروند یکی از این کشورها هستید، نیازی نیست اقامت خود را در IND ثبت کنید، مگر اینکه یکی از اعضای خانواده خود را همراه داشته باشید که با گذرنامه غیر اتحادیه اروپا/EFTA سفر می کند.

 

اکثر اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA برای بازدید زندگی، کار، تحصیل یا پیوستن به خانواده در هلند نیاز به ویزا دارند.

انواع ویزای هلند

شما می توانید انواع زیر ویزای هلند را دریافت کنید:

♦  ویزای اقامت کوتاه مدت که برای یک دوره 90 روزه (یا حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه) معتبر است.

♦  ویزای اقامت موقت که معمولا برای اهداف خاص تا یک سال اعتبار دارند.

♦  ویزای اقامت طولانی مدت، که برای اهدافی مانند کار یا پیوستن به اعضای خانواده و برای دوره های بیش از یک سال است.

 

اگر برای مدت کوتاهی هلند را ترک کنید و در هنگام بازگشت مجوز اقامت معتبر نداشته باشید، به عنوان مثال اگر زمانی که خارج هستید منقضی شود، ممکن است برای ورود مجدد به کشور به ویزای بازگشت نیاز داشته باشید. اعتبار ویزای بازگشت به شرایط شما بستگی دارد، اما معمولا از سه ماه تا یک سال متغیر است. هزینه این ویزا در حال حاضر 161 یورو یا 47 یورو برای اتباع ترکیه و اعضای خانواده است.

 

ویزای کوتاه مدت هلند

ویزای کوتاه مدت هلند حداکثر 90 روز (یا 90 روز در یک دوره 180 روزه) معتبر است. نوع اصلی ویزای کوتاه مدت، ویزای شینگن C است که به شما امکان سفر در منطقه شینگن را می دهد. با این حال، اگر قصد خروج از هلند و بازگشت به هلند در این مدت را دارید، باید مطمئن شوید که ویزای چند بار ورود به جای یک بار ورود دارید. اگر دلیل خوبی برای این کار دارید، معمولاً می توانید ویزای یکبار ورود را به ویزای چند بار ورود با هزینه 30 یورو تغییر دهید.

 

قبل از سفر باید برای ویزای اقامت کوتاه مدت در سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود درخواست دهید. سه دسته ویزاهای کوتاه مدت در هلند عبارتند از ویزای تعطیلات و بازدید خانوادگی (توریستی). ویزای بازدید تجاری؛ و ویزای توقف ترانزیت فرودگاهی.

 

ویزای توریستی و دیدار خانواده

این ویزای توریستی کوتاه مدت (ویزای شینگن C) هلند است. شما معمولاً باید در شش ماه قبل از سفر شخصاً به سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود درخواست دهید. علاوه بر فرم درخواست تکمیل شده، شما باید موارد زیر را داشته باشید:

♦  پاسپورت/شناسنامه مسافرتی معتبر به اضافه دو عکس گذرنامه.

♦  جزئیات اهداف شما از سفر به هلند.

♦  مدرکی که نشان می دهد می توانید از نظر مالی در طول اقامت خود حمایت مالی کنید، معمولاً یک صورت حساب بانکی که نشان می دهد حداقل 55 یورو در روز برای پوشش هزینه ها دارید. اگر این را ندارید، باید یک اسپانسر در هلند داشته باشید که با پرداخت هزینه های شما موافقت کند.

♦  گواهی بیمه سلامت.

♦  جزئیات محل اقامت شما، به عنوان مثال رزرو هتل یا آدرس افرادی که با آنها اقامت خواهید کرد.

♦  شواهدی مبنی بر اینکه قبل از انقضای ویزای خود هلند را ترک خواهید کرد، به عنوان مثال بلیط پرواز برگشت به خانه.

♦  شما باید طی 15 روز تصمیمی در مورد درخواست ویزای خود دریافت کنید. اگر ویزای شما اعطا شد، معمولاً باید آن را از سفارت یا کنسولگری دریافت کنید.

 

ویزای توریستی کوتاه مدت ویزای کاری نیست. با این حال، اگر می‌خواهید با این ویزا در هلند کار کنید، باید برای BSN درخواست دهید و کارفرمای شما معمولاً باید مجوز کار را از آژانس بیمه کارمندان (Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen – UWV) دریافت کند.

 

هزینه ویزا 80 یورو است که برای کودکان 6 تا 12 سال به 40 یورو کاهش می یابد. برای کودکان زیر شش سال رایگان است. شما به طور معمول نمی توانید این ویزای هلند را تمدید کنید. با این حال، اگر دلیل تمدید معتبری دارید و مجاز است، باید 30 یورو بپردازید.

 

ویزای بازدید تجاری

این یکی دیگر از انواع ویزای شینگن C است. از نظر شرایط، هزینه ها و مراحل درخواست بسیار شبیه به ویزای توریستی و ملاقات خانواده است. تفاوت اصلی در مورد هدف از سفر به هلند است که باید مربوط به تجارت باشد. این میتواند باشد:

♦  آموزش کار یا کسب و کار

♦  بازدید از کشور برای انجام یک معامله تجاری

♦  شرکت در کنفرانس یا سمینار

♦  شرکت در یک رویداد فرهنگی یا ورزشی

♦  انجام یک دیدار دیپلماتیک یا سیاسی

♦  کار یا داوطلب شدن در یک مکان موقت

♦  گذراندن دوره تحصیلی کوتاه مدت

 

شما معمولاً به یک دعوت نامه از یک کسب و کار یا سازمان مستقر در هلند یا دارای مجوز قانونی در آنجا نیاز دارید. همچنین باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهد در کشور خود شغل یا موقعیت تحصیلی دارید، یا اینکه خوداشتغال هستید و کسب و کار شما به سفر شما مربوط می شود. اگر خودتان بودجه اقامتتان را تامین نمی کنید، به مدرکی نیاز دارید که نشان دهد شخص ثالثی (به عنوان مثال، کارفرما، دانشگاه یا سازمان میزبان شما) هزینه های سفر شما را پوشش می دهد.

 

ویزای توقف ترانزیت فرودگاهی

این ویزا که به ویزای شینگن A معروف است، فقط برای حمل و نقل فرودگاهی است. اگر یک شبه در یک فرودگاه هلند در مسیر سفر به کشور دیگری خارج از منطقه شینگن توقف دارید، ممکن است به این نیاز داشته باشید. این به شما امکان می دهد وارد منطقه بین المللی یک فرودگاه هلند شوید. اگر قصد خروج از فرودگاه را دارید، حتی برای یک روز، به ویزای C کوتاه مدت نیاز خواهید داشت. شما باید برای ویزای A در سفارت یا کنسولگری در کشور خود درخواست دهید. هزینه ویزای C برابر است.

 

ویزای موقت هلند

ویزای موقت هلند برای اقامتی که معمولاً بین سه ماه تا یک سال است در دسترس است. این ویزاها به عنوان اجازه اقامت در هلند صادر می شوند و می توانند برای اهداف کاری، تحصیلی یا مبادله ای خاص باشند. برخی را می توان تمدید کرد، اما برخی دیگر نمی توانند.

 

اگر برای ورود به هلند به ویزا نیاز دارید، این مجوز به شکل یک اجازه اقامت موقت (machtiging tot voorlopig verblijf – MVV) است که برای مدت زمان مشابه ویزای اقامت کوتاه مدت معتبر است. قبل از سفر باید از طریق سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود برای این درخواست اقدام کنید. سپس MVV خود را با یک اجازه اقامت موقت یک ساله هلند که معمولاً حدود دو هفته از ورود به هلند است، مبادله خواهید کرد.

 

برای همه ویزاها و مجوزهای موقت، باید شناسه عکس معتبر (به علاوه داده‌های بیومتریک برای برنامه‌های MVV) و مدرکی دال بر عدم سابقه کیفری ارائه کنید. همچنین باید ظرف چهار ماه پس از ورود، بیمه درمانی دریافت کنید، و همچنین آزمایش سل بدهید، مگر اینکه از کشوری معاف باشید. شما نمی توانید مجوزهای هلندی زیر را بیش از یک سال تمدید کنید.

 

ویزای تبادل فرهنگی

این یک ویزای موقت برای جوانان 18 تا 30 ساله است که مایل به تجربه و یادگیری فرهنگ هلندی هستند. شما باید این کار را از طریق یک موسسه مبادله ای شناخته شده انجام دهید که به عنوان حامی شما در طول اقامت شما عمل می کند و از طرف شما برای اجازه اقامت شما (و در صورت نیاز MVV) درخواست می کند.

 

هزینه این ویزا/مجوز 320 یورو است. غیر قابل تمدید است و فقط یک بار می توانید برای آن اقدام کنید. زمانی که در هلند هستید باید در یک خانواده دو یا چند نفره بمانید و فقط می توانید کار داوطلبانه انجام دهید.

 

ویزای au pair

این ویزا برای افراد 18 تا 30 ساله است که می خواهند به عنوان au pair برای یک خانواده میزبان تا یک سال کار کنند. شرایط و هزینه های این ویزا/مجوز بسیار شبیه ویزای تبادل فرهنگی است. شما باید از طریق یک آژانس معتبر au pair درخواست دهید. با این ویزا می توانید تا 30 ساعت در هفته به صورت au pair کار کنید. خانواده میزبان شما نمی توانند اعضای خانواده درجه اول، دوم یا سوم باشند.

 

ویزای تجربه کاری

شما می توانید برای تجربه کاری به عنوان کارآموز تا یک سال به هلند بیایید. برای انجام این کار، به یک سازمان حامی ثبت شده نیاز دارید که به عنوان کارفرمای شما عمل کند و یک توافقنامه و برنامه تجربه کاری ارائه دهد. اسپانسر شما معمولاً شرایط ویزا و مجوز شما را از طریق IND آماده می کند، اگرچه در صورت تمایل می توانید خودتان این کار را انجام دهید.

 

ویزا/مجوز تجربه کاری یک مجوز واحد است که به عنوان یک مجوز اقامت و کار (tewerkstellingsvergunning – TWV) عمل می کند.  هزینه این ویزا/مجوز 320 یورو است و شما فقط می توانید در طول مدت آن برای کارفرمای حامی خود کار کنید.

 

ویزای یکساله تحصیلی برای افراد با تحصیلات عالی

این یک ویزا/مجوز هلند است که به دارنده آن اجازه می دهد تا حداکثر یک سال در این کشور زندگی کنند تا به دنبال کار یا شروع کسب و کار خود باشند. شما باید یک دوره تحصیلی معتبر حداقل در مقطع کارشناسی در هلند یا سطح کارشناسی ارشد در خارج از کشور را گذرانده باشید.

 

اگر از خارج از کشور درخواست می دهید و برای ورود به هلند نیاز به ویزا دارید، می توانید همزمان قبل از سفر برای MVV و اجازه اقامت موقت خود اقدام کنید. کسانی که از داخل هلند درخواست می دهند می توانند این کار را به صورت آنلاین یا از طریق پست با استفاده از فرم درخواست انجام دهند تا زمانی که دارای BSN باشند.

 

هزینه این ویزا/مجوز ۱۹۲ یورو است. با این مجوز می توانید آزادانه در هلند بدون TWV کار کنید.

 

ویزای طولانی مدت هلند

اگر برای کار، تحصیل یا پیوستن طولانی مدت به اعضای خانواده به این کشور می آیید، به ویزای اقامت طولانی هلند نیاز خواهید داشت. مانند ویزای موقت هلند، ویزای طولانی مدت در واقع مجوزهای اقامتی هستند که به شما اجازه می دهند تا زمانی که اعتبار دارند، هلند را ترک کرده و به آن بازگردید.

 

همان شرایط عمومی برای ویزای طولانی مدت مانند ویزای موقت، از جمله آزمایش سل و دریافت بیمه درمانی اعمال می شود. مجوز اقامت طولانی مدت حداکثر 5 سال است.

ویزای کاری

اگر می خواهید در هلند کار کنید، وضعیت اقامت و ملیت شما تعیین می کند که آیا به مجوز کار هلندی نیاز دارید. مجوز کار و اقامت هلند ارتباط نزدیکی با هم دارند، بنابراین دلیل مهاجرت شما به هلند – به عنوان مثال، به عنوان یک کارگر، کارمند، دانشجو یا عضو خانواده با مهارت بالا، تعیین می کند که برای کار قانونی در هلند به چه نوع مجوزی نیاز دارید.

 

اگر برای کارهای حقوقی بیش از سه ماه به هلند می‌آیید، به مجوزی نیاز خواهید داشت که به عنوان مجوز واحد (gecombineerde vergunning voor verblijf en arbeid – GVVA) شناخته می‌شود. این یک اجازه اقامت همراه با مجوز کار (TWV) است. در صورت نیاز به ویزا برای ورود به هلند، ممکن است به مجوز موقت MVV نیز نیاز داشته باشید.

 

به طور معمول، قبل از دریافت GVVA، ابتدا به یک پیشنهاد شغلی نیاز دارید. کارفرمای شما معمولاً برای این درخواست می دهد و شما آن را حدود دو هفته پس از ورود به هلند از IND دریافت می کنید. اگر به MVV نیاز دارید، این را از سفارت یا کنسولگری هلند در کشور خود دریافت خواهید کرد. همچنین ممکن است لازم باشد حداقل شرایط حقوق را برآورده کنید که به شغل شما بستگی دارد.

 

انواع مختلفی از ویزاهای مرتبط با کار هلند وجود دارد:

♦  مجوز عمومی برای اکثر مشاغل با حقوق که هزینه آن 320 یورو است و یک سال اعتبار دارد. حداکثر تا پنج سال قابل تمدید است.

♦  مجوز بسیار ماهر برای موقعیت های سطح بالا، هزینه 320 یورو و اعتبار به مدت پنج سال.

♦  مجوز انتقال درون شرکتی، برای کارکنان شرکت های چند ملیتی که به هلند منتقل شده اند. سه سال اعتبار دارد. کارفرما معمولا هزینه ها را پرداخت می کند.

♦  مجوز پژوهشگر، هزینه 192 یورو و برای مدت پنج سال اعتبار دارد.

♦  کارت آبی اروپایی، که مجوز دیگری برای کارگران با مهارت بالا به مدت چهار سال اعتبار دارد. شما همچنین می توانید خوداشتغال شوید. هزینه 320 یورو.

♦  شما می توانید همسر/شریک زندگی و فرزندان زیر 18 سال خود را با یک GVVA همراه داشته باشید.

 

آیا به مجوز کار هلندی نیاز دارید؟

شهروندان اتحادیه اروپا (EU)، منطقه اقتصادی اروپا (EEA – اتحادیه اروپا به علاوه ایسلند، لیختن اشتاین، و نروژ) یا سوئیس به مجوز اقامت یا مجوز کار نیاز ندارند. شهروندان ژاپنی برای کار در هلند نیازی به مجوز کار ندارند. آنها فقط برای اقامت طولانی مدت ملزم به دریافت مجوز اقامت هستند.

 

برخی از اتباع خارجی – مانند کارگران بسیار ماهر، دارندگان کارت آبی، خوداشتغال‌ها، دانشجویانی که اخیراً فارغ‌التحصیل شده‌اند، یا کسانی که برای پیوستن به یکی از اقوام خود به هلند می‌آیند – می‌توانند اجازه اقامتی را دریافت کنند. آنها بدون نیاز به مجوز کار جداگانه و یا تحت آزمایش بازار کار کار کنند.

 

هر کس دیگری که می خواهد بیاید و در هلند کار کند، علاوه بر اجازه اقامت هلند، به مجوز کار TWV جداگانه (tewerkstellingsvergunning) به نام خود نیاز دارد. انواع مجوزهای اقامت و کار هلند را در زیر مشاهده کنید.

 

id=”Employees”>کار به عنوان کارمند در هلند: مجوز واحد

برای اقامت کمتر از 90 روز، کارفرمای شما می تواند برای شما یک مجوز کار کوتاه مدت جداگانه درخواست کند که می توانید از آن در ترکیب با ویزای شینگن یا پاسپورت خود استفاده کنید.

به طور کلی، درخواست های مجوز کار مشمول یک آزمون بازار کار است، که مستلزم آن است که شما باید حقوق رقابتی را دریافت کنید، به علاوه کارفرمای شما باید اطلاعاتی را در مورد شرکت، قرارداد کار و فرآیند استخدام برای نشان دادن این موقعیت توسط یک تبعه اتحادیه اروپا / EEA یا سوئیس نمی تواند پر شود. برای برخی از درخواست های مجوز کار، آزمون بازار کار لازم نیست، به عنوان مثال، در موارد نقل و انتقالات درون شرکتی، کارآموزی و پناهندگان.

 

به طور کلی مجوزهای واحد حداکثر برای یک سال صادر می شود. با این حال، استثنائاتی مانند مجوز کار انتقال درون شرکتی وجود دارد که حداکثر تا سه سال می تواند صادر شود.

 

اگر شغل خود را تغییر دهید، کارفرمای جدید نیز باید برای مجوز کار به نام شما درخواست دهد.

 

با این حال، رویه مجوز واحد برای همه درخواست‌های مجوز کار قابل اجرا نیست. برای دسته بندی های زیر، کارفرمای شما همچنان نیاز به دریافت مجوز کار جداگانه دارد:

♦  کارگران فصلی

♦  دانشجویان

♦  پناهندگان

♦  ارائه دهنده خدمات (در برخی موارد)

♦  دریانوردان

♦  انتقال گیرندگان درون شرکتی

 

کار به عنوان یک مهاجر با مهارت بالا

هلند مشتاق جذب کارگران بسیار ماهر به این کشور است. اینها کارگران خارجی هستند که به نظر می رسد می توانند به اقتصاد دانش بنیان کمک کنند. اگر واجد شرایط هستید، کارفرمای شما به مجوز کار جداگانه برای شما نیاز نخواهد داشت، بلکه اجازه اقامت شما شامل مجوز کار در هلند خواهد بود.

 

برای دریافت مجوز اقامت به عنوان یک مهاجر با مهارت بالا، باید حداقل چهار ماه با یک کارفرما که توسط مقامات مهاجرت هلند به رسمیت شناخته شده است، قرارداد کاری یا ماموریت (یا توافق نامه کتبی) داشته باشید و درآمدی بالاتر از سطح مشخصی کسب کنید. اگر بیش از 30 سال دارید، این مبلغ در حال حاضر 4240 یورو در ماه است. اگر زیر 30 سال دارید 3108 یورو در ماه است. فارغ التحصیلان واجد شرایط یا دارای مجوز سال تحصیلی فقط باید 2228 یورو در ماه درآمد داشته باشند.

 

این مجوز برای مدت قرارداد کاری یا ماموریت شما حداکثر تا پنج سال معتبر است و قابل تمدید است.

 

کارگران خوداشتغال و آزاد

اگر می‌خواهید برای راه‌اندازی یک تجارت یا کار آزاد به هلند بیایید، باید برای اجازه اقامت (با مجوز کار) به عنوان یک فرد خوداشتغال یا کارآفرین درخواست دهید. این مجوز دو سال اعتبار دارد اما قابل تمدید است. اگر کاری را انجام می دهید که مرتبط با راه اندازی کسب و کار شما نیست، کارفرمای احتمالی شما باید مجوز کار به نام شما دریافت کند. شما باید از مقامات هلندی اجازه بگیرید تا به صورت خوداشتغالی کار کنید و در بیشتر موارد بتوانید ثابت کنید که این کار به نفع هلند است.

 

مجوز کار برای فارغ التحصیلان و دانشجویان

دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل کار کنند، اما محدودیت‌هایی برای اتباع غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا/سوئیس و اتباع کرواسی وجود دارد، که فقط می‌توانند تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنند، یا در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست به صورت تمام وقت در کار فصلی کار کنند.

 

اگر با مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از دانشگاه هلند فارغ التحصیل شده اید، می توانید پس از فارغ التحصیلی برای مجوز اقامت اقدام کنید که به شما امکان می دهد یک سال دیگر برای جستجوی کار در هلند زندگی کنید. در این مدت شما می توانید بدون مجوز کار و بدون هیچ محدودیتی کار کنید – شما در بازار کار هلند آزاد هستید.

 

به طور مشابه، در صورت داشتن موارد زیر می توانید مجوز یکساله را دریافت کنید:

♦  دوره دکترا را در هلند به مدت حداقل 12 ماه گذرانده است

♦  دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا حداقل 12 ماهه در یک موسسه خارجی که بر اساس برنامه اعتباربخشی خاص رتبه بندی شده است.

♦  دارای مجوز اقامت هلند به عنوان یک محقق علمی، یا کار به عنوان یک محقق علمی در یک مجوز اقامت مهاجر بسیار ماهر

♦  اگر برنامه سیاست کمک توسعه هلند، دوره کارشناسی ارشد اراسموس موندوس یا برنامه ای تحت قانون سیاست فرهنگی خاص را تکمیل کرده اید.

 

در پایان این سال تحصیلی، اگر می‌خواهید در هلند بمانید و کار کنید، ممکن است به مجوز کار نیاز داشته باشید. همه چیز به نوع کاری که انجام خواهید داد بستگی دارد. اگر به عنوان یک کارگر یا محقق علمی با مهارت بالا کار می کنید (همانطور که در این مقاله ذکر شده است)، پس نیازی به دریافت مجوز کار جداگانه ندارید، بلکه فقط یک مجوز اقامت با مجوز کار دریافت کنید. اگر در مشاغل عادی مشغول به کار هستید، کارفرمای شما باید مجوز کار را به نام شما دریافت کند.

 

مجوز برای محققین علمی

اگر در یک برنامه تحقیقاتی در یک موسسه تحقیقاتی معتبر پذیرفته شده اید و شرایط مناسب برای دسترسی به برنامه دکتری دانشگاه را دارید، موسسه می تواند از طرف شما برای اجازه اقامت برای تحقیقات علمی اقدام کند. شما نیازی به مجوز کار جداگانه ندارید – در عوض، اجازه اقامت شما با مجوز کار صادر می شود. مجوزهای پژوهشی برای مدت زمان پژوهش حداکثر تا پنج سال صادر می شود و قابل تمدید است.

 

در حالی که برای انجام تحقیقات خود نیازی به مجوز کار ندارید، اگر هر نوع کار دیگری را انجام دهید، کارفرمای شما باید مجوز کار را به نام شما دریافت کند.

 

کارگران فصلی و کارگران کوتاه مدت

کارگران فصلی کسانی هستند که تا 24 هفته در سال برای کار در مشاغل فصلی به هلند می آیند. کارفرمای شما باید یک مجوز کار به نام شما و همچنین اجازه اقامت در صورت اقامت طولانی مدت دریافت کند.

 

کارت آبی اتحادیه اروپا

بر اساس دستورالعمل کارت آبی اتحادیه اروپا، کارگران خاصی می توانند برای کارت آبی اتحادیه اروپا، که یک مجوز اقامت (با مجوز کار) برای مهاجران بسیار ماهر است، درخواست دهند. کارفرمای احتمالی شما می تواند برای شما در هلند درخواست بدهد.

 

برای واجد شرایط بودن برای کارت آبی، باید:

♦  حداقل یک سال با یک کارفرمای هلندی قرارداد کار یا مأموریت (یا پیشنهاد شغلی) داشته باشید.

♦  یک برنامه آموزش عالی پس از متوسطه را برای حداقل سه سال با موفقیت گذرانده باشند (مدارک خارجی باید توسط سازمان هلندی مانند Nuffic ارزیابی شوند).

♦  حداقل 4968 یورو در ماه (آستانه 2016، به استثنای حقوق تعطیلات) کسب کنید.

♦  کارت آبی نه تنها به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به مجوز کار در هلند کار کنید، بلکه حقوق محدودی برای تحرک درون اتحادیه اروپا نیز اعطا می کند. بعد از 18 ماه می توانید به کشور دیگری از اتحادیه اروپا مهاجرت کنید و برای کار در آن کشور دوم برای کارت آبی درخواست دهید. علاوه بر این، سال‌های انباشته شده به عنوان دارنده کارت آبی در کشورهای مختلف اتحادیه اروپا می‌تواند برای اخذ اقامت بلندمدت اتحادیه اروپا حساب شود.

♦  اگر قبلاً مجوز اقامت هلندی دارید (مثلاً به عنوان یک کارگر بسیار ماهر) می توانید در صورت داشتن شرایط لازم برای تغییر آن به کارت آبی درخواست دهید.

 

اعضای خانواده

اگر شریک یا خویشاوندی دارید که اجازه زندگی و کار در هلند را دارد، ممکن است بتوانید اجازه اقامت به منظور الحاق خانواده دریافت کنید، که به شما حقوقی مشابه با عضو خانواده شما می دهد. اگر آنها اجازه کار دارند، ممکن است از نیاز به مجوز کار جداگانه معاف باشید.

 

چه زمانی می توانید کار در هلند را شروع کنید؟

اگر به مجوز کار جداگانه نیاز ندارید، می توانید به محض دریافت مجوز اقامت خود (با مجوز کار)، که پس از ورود به هلند می توانید آن را دریافت کنید، کار کنید. اگر به هر دلیلی در رسیدگی به مجوز تاخیر وجود داشت، می توانید به میز خدمات مهاجرت هلند IND مراجعه کنید و برچسب تاییدیه اقامت را دریافت کنید. این به شما امکان می دهد تا زمانی که مجوز شما در حال پردازش است، کار کنید.

 

اگر به یک مجوز کار جداگانه نیاز دارید، باید منتظر بمانید تا مجوز کار تایید شود تا بتوانید فعالیت های کاری خود را شروع کنید.

 

زمانی که بیش از پنج سال در هلند بوده اید

پس از زندگی در هلند برای بیش از پنج سال متوالی با مجوز اقامت، ممکن است امکان اخذ اقامت دائم وجود داشته باشد. این به شما این حق را می دهد که برای هر کارفرمای هلندی یا به عنوان یک کارگر خوداشتغال بدون نیاز به مجوز کار کار کنید. در سند اقامت شما قید می شود که می توانید بدون مجوز کار در بازار کار هلند کار کنید (Arbeid vrij toegestaan. TWV is niet vereist).

ویزای تحصیلی

اگر در دانشگاهی در هلند تحصیل می کنید، اگر تحصیل شما بیش از سه ماه طول بکشد، به مجوز اقامت نیاز خواهید داشت. همچنین در صورت نیاز به ویزا برای ورود به هلند به MVV نیاز خواهید داشت.

 

برای واجد شرایط بودن برای مجوز اقامت دانشجویی، باید پیشنهادی از یک موسسه آموزشی معتبر در هلند داشته باشید و معیارهای پذیرش در دوره را داشته باشید. همچنین باید ثابت کنید که می توانید در طول اقامت خود را از نظر مالی حمایت کنید. دانشگاه شما برای اجازه اقامت شما (و در صورت لزوم MVV) درخواست خواهد داد.

 

این مجوز 192 یورو هزینه دارد و برای مدت دوره شما، حداکثر به مدت پنج سال معتبر است. شما می توانید در طول ترم حداکثر 16 ساعت در هفته و در ژوئن، جولای و آگوست به صورت تمام وقت کار کنید. کارفرمای شما به یک TWV برای شما نیاز دارد.

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در هلند به این لینک مراجعه کنید.

 

ویزای خانوادگی

قانون مهاجرت هلند اجازه پیوستن به خانواده را می دهد. بستگان شهروندان اتحادیه اروپا/EFTA که در هلند زندگی می کنند می توانند بدون ویزا سفر کنند و برای داشتن حقوقی مشابه با شهروندان اتحادیه اروپا درخواست دهند. اقوام زیر می توانند به اتباع غیر اتحادیه اروپا/EFTA که در هلند زندگی می کنند بپیوندند:

 

همسر یا شریک زندگی

کودکان زیر 18 سال (از جمله فرزندان خوانده)

اگر به یکی از اعضای خانواده غیر اتحادیه اروپا/EFTA بپیوندید، به اجازه اقامت نیاز دارید، به علاوه اگر برای ورود به هلند به ویزا نیاز دارید، به MVV نیاز دارید. هزینه این 192 یورو برای شرکا و 64 یورو برای کودکان است. این مجوز برای مدتی مشابه با بستگانی که به آن ملحق می شوید معتبر است. در بیشتر موارد، شما می توانید کار کنید، اما کارفرمای شما باید یک TWV دریافت کند.

 

پناهجویان و پناهندگان در هلند

هر کسی می تواند در هلند درخواست پناهندگی بدهد. برنامه رایگان است. اگر در حال فرار از آزار و شکنجه یا درگیری از کشوری هستید که در لیست امن هلند نیست و درخواست معوقه ندارید (یا به شما ویزا داده شده) در جای دیگر، احتمالاً به شما پناهندگی داده می شود.

 

برای درخواست پناهندگی در هلند، باید:

برای ارائه درخواست به یک مرکز درخواست پناهندگی (aanmeldcentrum – AC) در Ter Apel (اگر از طریق زمینی وارد شده اید) یا Schiphol (اگر از طریق هوا یا دریا) مراجعه کنید.

تحت معاینه سل قرار بگیرید.

در یک مصاحبه گزارشی شرکت کنید، مگر اینکه یک خردسال بدون همراه زیر 12 سال باشید.

تا زمانی که درخواست شما بررسی می شود در یک مرکز پذیرش پناهندگی بمانید. این در اکثر موارد 6 تا 9 روز طول می کشد، اما در شرایط پیچیده تر می تواند تا شش ماه طول بکشد. در این مدت باید در مصاحبه های دقیق تری شرکت کنید.

IND پس از پایان پردازش، تصمیم خود را به شما اطلاع خواهد داد. در صورت موفقیت آمیز بودن درخواست، اجازه اقامت موقت پناهندگی با اعتبار پنج سال دریافت خواهید کرد. اگر درخواست شما رد شود، باید ظرف 28 روز هلند را ترک کنید. شما می توانید در دادگاه هلند به این تصمیم اعتراض کنید.

 

اجازه اقامت موقت پناهندگی به شما این حق را می دهد که کار کنید و اعضای خانواده (شریک، فرزندان، یا در موارد زیر سن قانونی بدون همراه، والدین/ سرپرستان) به آنها بپیوندند. همچنین باید در BRP شهرداری خود ثبت نام کنید، بیمه درمانی بگیرید. پس از پنج سال، شما می توانید برای یک مجوز پناهندگی دائم به مبلغ 192 یورو، با اعتبار پنج سال اما قابل تمدید، درخواست دهید.

سرمایه گذاری در هلند

شما مایل به زندگی و سرمایه گذاری در هلند هستید. برای این کار به اجازه اقامت نیاز دارید. شرایط این اجازه اقامت چیست؟ و روش درخواست چگونه کار می کند؟

 

شرایط

شرایط خاصی وجود دارد که برای همه اعمال می شود. علاوه بر این شرایط، شرایط زیر برای شما اعمال می شود:

شما حداقل مبلغ 1250000 یورو را در شرکتی سرمایه گذاری می کنید که مستقر در هلند است یا در صندوقی که به گفته وزارت امور اقتصادی، مشمول مقررات SEED، صندوق مشارکت یا مشارکت قراردادی است که در شرکتی در این کشور سرمایه گذاری می کند. هلند. سرمایه گذاری در املاک و مستغلات برای مشاغل خصوصی مستثنی است.

شما مبلغ سرمایه گذاری را به حساب بانکی یک بانک هلندی یا بانک یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا با شعبه ای در هلند واریز می کنید. این شعبه توسط De Nederlandsche Bank -DNB- نظارت می شود. بانک های تحت نظارت از مجوز واحد اروپایی استفاده می کنند.

سرمایه گذاری شما ارزش افزوده ای برای اقتصاد هلند دارد. این توسط آژانس تصدی هلند (RVO) ارزیابی خواهد شد. آژانس تصدی هلند از یک سیستم امتیاز استفاده می کند. ارزش افزوده در صورتی وجود دارد که سرمایه گذاری 2 مورد از 3 معیار زیر را داشته باشد:

ظرف مدت 5 سال حداقل 10 شغل ایجاد می شود.

کمکی به افزایش نوآوری شرکت هلندی می شود. این ممکن است از طریق معرفی یک پتنت، سرمایه‌گذاری در نوآوری‌های فنی و غیرفناوری یا سرمایه‌گذاری در شرکتی که به یک بخش برتر تعلق دارد، اثبات شود.

ارزش افزوده غیرمالی دیگری مانند دانش خاص، شبکه ها، مشتریان و مشارکت فعال سرمایه گذار وجود دارد.

سرمایه ای که سرمایه گذاری می شود از راه های نامشروع به دست نیامده است. IND می تواند اطلاعات مربوط به این موضوع را از واحد اطلاعات مالی هلند (FIU-هلند) بپرسد. شما اجازه می دهید منشا سرمایه خود را در خارج از کشور بررسی کنید.

شما در درخواست قبلی برای اجازه اقامت اطلاعات نادرستی ارائه نکرده اید یا اطلاعات مربوطه را پنهان نکرده اید.

شما قبلا به طور غیرقانونی در هلند نبوده اید.

 

مدارک مورد نیاز:

فرم درخواست، اسنادی را که باید به درخواست ضمیمه کنید، فهرست می کند.

شما باید اسناد رسمی خارجی را داشته باشید که به هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه و قانونی شده باشند.

اقامت و تابعیت در هلند

شما می توانید اجازه اقامت هلند خود را برای حداکثر 5 سال تمدید کنید مگر اینکه مجوز یک ساله ثابت داشته باشید. شما باید این کار را از طریق IND سه ماه از تاریخ انقضا انجام دهید. اگر شرایط شما تغییر کرده است و دیگر واجد شرایط مجوزی نیستید که دارید (مثلاً مجوز مربوط به کار دارید اما دیگر شاغل نیستید)، ممکن است بتوانید در صورت داشتن سایر معیارها برای تغییر مجوز درخواست دهید.

 

پس از پنج سال زندگی مداوم در هلند، اگر شرایط ادغام هلند را برآورده کنید، به عنوان مثال، دانش کافی از زبان هلندی، می توانید برای اجازه اقامت دائم درخواست دهید. همچنین می توانید پس از پنج سال (یا سه سال اگر همسر یا شریک ثبت شده یک شهروند هلندی هستید) برای شهروندی هلند درخواست دهید.

 

شرایط مختلفی وجود دارد که تحت آن یک خارجی می تواند درخواست شهروندی هلندی کند. به طور کلی، بسیاری از خارجی ها پس از حداقل سه یا پنج سال زندگی در هلند – بسته به وضعیت فردی آنها – یا کمتر در صورت داشتن روابط خانوادگی نزدیک در هلند، واجد شرایط درخواست شهروندی هلند هستند. شرایط فردی فرد تعیین می کند که چه شرایط و مدارکی برای درخواست شهروندی هلند لازم است.

 

اگر واجد شرایط شهروندی هلند نیستید، می‌توانید اقامت دائم هلند یا اروپا را در نظر بگیرید، که پس از پنج سال اقامت (یا در برخی موارد کمتر) برای خارجی‌ها نیز در دسترس است، که به شما اجازه می‌دهد بدون نیاز به مجوز کار به‌طور نامحدود در هلند زندگی کنید. اگرچه با حقوق کمتری نسبت به شهروندی هلندی.

 

اقامت دائم در مقابل شهروندی هلند

هم تابعیت هلند و هم اقامت دائم هلند به شما این امکان را می دهد که به طور نامحدود در هلند بمانید، اگرچه اقامت دائم باید هر پنج سال یکبار تمدید شود. مشابه شهروندی هلند، با اجازه اقامت دائم هلند در بازار کار هلند آزاد هستید، به این معنی که دیگر نیازی به اجازه کار ندارید.

 

برخی از حقوق اجتماعی و مدنی فقط برای افرادی که شهروند هلند می شوند در دسترس است، مانند رای دادن. خارجی ها معمولاً قبل از اینکه بتوانند شهروند هلند شوند باید تابعیت خود را ترک کنند. تابعیت دوگانه در موارد خاص مجاز است.

 

درخواست شهروندی هلند

درخواست ها از طریق شهرداری محلی شما انجام می شود، جایی که باید هزینه ها را از قبل پرداخت کنید. شهرداری مشخصات شما را بررسی می کند و درخواست شما را با توصیه شهردار به IND ارسال می کند. IND سپس بررسی می کند که آیا می توانید شهروند هلند شوید یا خیر.

 

مدارک مورد نیاز:

♦  گذرنامه

♦  اجازه اقامت

♦  گواهی تولد و فرزندان شما (در صورت وجود)

♦  گواهی ازدواج (در صورت وجود)

♦  گواهی ادغام مدنی یا مدرک دیگر.

 

اگر فرزندان زیر 16 سال دارید، در صورتی که سه سال قبل در هلند زندگی کرده باشند و دارای مجوز اقامت معتبر باشند، می توانند پس از اخذ تابعیت شما شهروند هلند شوند. شما باید برنامه آنها را با برنامه خود وارد کنید.

 

هنگامی که یک کودک به 18 سالگی رسید، باید درخواست تابعیت کند. این باید برای کودکان 17 ساله در نظر گرفته شود که اگر 18 ساله شوند قبل از تأیید شهروندی، درخواست آنها ممکن است باطل شود، زیرا زمان پردازش یک سال تخمین زده می شود.

 

آزمون شهروندی

اخذ تابعیت هلندی از طریق تابعیت مستلزم این است که نشان دهید که در جامعه هلند ادغام شده اید. این به این معنی است که بتوانید زبان هلندی را خوب صحبت کنید، بخوانید، بنویسید و بفهمید. این همچنین شامل توانایی زندگی موفق در جامعه هلندی است.

 

سطح زبان مورد نیاز A2 است که به شما امکان می دهد با همسایگان گفتگو کنید، اقلامی را در مغازه ها خریداری کنید، بتوانید اکثر گزارش های خبری را درک کنید و یک نامه تجاری کوتاه بنویسید. پس از قبولی در آزمون، گواهی ادغام مدنی دریافت خواهید کرد که می توانید آن را همراه با درخواست تابعیت خود ارسال کنید.

 

تقریباً همه کسانی که می خواهند شهروند هلند شوند باید در آزمون ادغام شرکت کنند. در این مورد استثناهایی وجود دارد، یعنی کسانی که می توانند نشان دهند که دانش کافی از زبان هلندی را به دست آورده اند.

 

انصراف از ملیت

معمولاً برای اینکه شهروند هلند شوید باید تابعیت فعلی خود را رها کنید، اگرچه در موارد زیر استثناهایی وجود دارد:

قوانین کشور شما به شما اجازه نمی دهد که تابعیت خود را رها کنید.

شما با یک شهروند هلندی ازدواج کرده اید یا شریک ثبت شده او هستید.

شما یک پناهنده شناخته شده هستید

نمی توان از شما انتظار داشت که با مقامات کشوری که تابعیت آن هستید تماس بگیرید.

شما دلایل ویژه و عینی قابل ارزیابی برای عدم انصراف از تابعیت خود دارید.

شما تابعیت ایالتی هستید که هلند آن را به رسمیت نمی شناسد.

برای انصراف از ملیت فعلی خود باید مبلغ زیادی را به مقامات کشور خود بپردازید. شما باید بتوانید این را نشان دهید.

با انصراف از ملیت خود، برخی از حقوق خود را از دست خواهید داد، که باعث خسارات مالی جدی برای شما خواهد شد. این می تواند شامل عواقبی از نظر قانون ارث باشد. شما باید بتوانید این را نشان دهید.

قبل از اینکه بتوانید تابعیت خود را ترک کنید، باید خدمت سربازی خود را انجام دهید (یا بخرید). شما باید بتوانید این را نشان دهید.

 

متقاضیان موفق: مراسم اخذ تابعیت

اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، تنها زمانی می توانید یک شهروند هلندی شوید که در یک مراسم تابعیت که شامل اعلامیه همبستگی است شرکت کنید. این آزادی ها و حقوق شهروندی هلند و همچنین تعهدات و وظایف را بیان می کند، و شما باید (به زبان هلندی) وفاداری خود را برای حمایت از قوانین هلند اعلام کنید.

 

شما همچنین به عنوان یک شهروند هلندی در اداره شهرداری (BRP) ثبت خواهید شد. سپس می توانید به پارلمان رأی دهید و پاسپورت هلندی دریافت کنید، بنابراین به شما امکان می دهد آزادانه در سراسر اتحادیه اروپا و کشورهای شنگن سفر کنید.

 

اگر درخواست شما رد شد، می توانید اعتراض خود را در IND ثبت کنید.

 

منابع مفید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top