هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان ایرانی

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد دانشجویان برای ادامه تحصیلات عالی است. در مقایسه با کشورهایی مانند انگلستان و ایالات متحده آمریکا، هزینه تحصیل و زندگی در کانادا ارزان تر است. علاوه بر این، مکان های دیدنی، فضای شهر پر جنب و جوش، و جامعه پردیس نزدیک، محیط ایده آلی را برای توسعه همه جانبه دانشجویان ارائه می دهد. دانشگاه تورنتو، دانشگاه آلبرتا و دانشگاه وینیپگ از معتبرترین دانشگاه های کانادا هستند. در این وبلاگ جزئیات مربوط به هزینه های تحصیل در کانادا و همچنین هزینه های زندگی در کانادا برای دانشجویان خارجی را پوشش می دهیم.

 

کانال ویزا شی در تلگرام

 

هزینه تحصیل در کانادا

شهریه هایی که توسط دانشگاه ها دریافت می شود، بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیل در کانادا را تشکیل می دهد. هزینه کل به عوامل متعددی مانند نوع دوره، شهرت بین المللی، شهر محل تحصیل و غیره بستگی دارد. بنابراین، متوسط ​​هزینه تحصیل از نظر شهریه در برخی از بهترین کالج های کانادا می تواند هزینه شود تا 35000 دلار کانادا در سال است. شورای معاونین آموزش و پرورش کانادا (CMEC) همچنین یک ابزار آنلاین برای دانشجویان بین المللی برای محاسبه هزینه تحصیل در این کشور ارائه می دهد.

Course

Average Tuition Fees per annum

Application fees

$50 to  $200

Undergraduate Courses

CAD 12,000 – CAD 30,000

Engineering & Medicine Courses (UG Level)

CAD 22,000

Humanities, Business & Management (UG Level)

CAD 5,500 to CAD 6,500

Law

CAD14,000

Visual and Performing arts

CAD 5,000  to CAD 5,000

Postgraduate Courses

CAD 18,000

MBA

CAD 28,000

Executive MBA

CAD 29,000

Law

10,000 CAD to 55,000 CAD

Engineering

19,301 CAD

Dentistry

22,472 CAD

Nursing

47,800 CAD

دوره های لیسانس

هزینه متوسط ​​تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا در رشته‌های مختلف تقریباً 30000 دلار کانادا  در سال است که محدوده آن بین 12000 دلار کانادا  تا 30000 دلار کانادا  است. در مقایسه با سایر دوره های کارشناسی، برنامه های مهندسی و پزشکی در کانادا کمی گران هستند. متوسط ​​شهریه این برنامه ها 22000 دلار کانادا می باشد. علاوه بر این، هزینه های تحصیل در دوره های علوم انسانی، بازرگانی و مدیریت از 5500 دلار کانادا  تا 6500 دلار کانادا  متغیر است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

دوره های کارشناسی ارشد

به غیر از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، بسیاری از دانشجویان نیز در برنامه های مختلف تحصیلات تکمیلی یا کارشناسی ارشد مانند MBBS در کانادا ثبت نام می کنند. دانشجوی بین المللی باید به طور متوسط ​​18000 دلار کانادا شهریه در سال بپردازد. برنامه های مدیریت (MBA) به ویژه دوره های بسیار گرانی هستند. در حالی که متوسط ​​هزینه تحصیل دوره های MBA اجرایی 57000 دلار کانادا است، شهریه دوره های MBA معمولی تقریباً 28000 دلار کانادا است.

 

توجه: هزینه ها ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد و هر رقم ذکر شده مربوط به سال مالی 2020-21 است.

 

هزینه زندگی در کانادا

در زیر به تفکیک هزینه های مختلف پرداخته شده است که هنگام محاسبه هزینه تحصیل و زندگی در کانادا برای دانشجویان هندی مهم است.

 

هزینه زندگی در کانادا

هزینه ها

هزینه پرواز

هزینه های مجوز تحصیل

$150

هزینه های مجوز کار

$155

هزینه آزمون آیلتس

۶۱,۵۱۰,۴۰۰ ریال

محل اقامت

CAD 5,000 – CAD 10,000

هزینه های سفر

CAD 80 – CAD 110
بیمه سلامت

CAD 300-CAD 800

غذا

CAD 300- CAD 400
سرگرمی

CAD 750

 

محل اقامت

علاوه بر شهریه، هزینه های اقامت نیز بخش مهمی از هزینه زندگی در کانادا را تشکیل می دهد. در حالی که اقامتگاه های داخل دانشگاه توسط چندین دانشگاه ارائه می شود، شما می توانید خارج از دانشگاه نیز زندگی کنید. بسته به نوع اتاق ها و آپارتمان ها، هزینه ممکن است از حدود 5000 دلار کانادا تا 10000 دلار کانادا در سال متغیر باشد. علاوه بر این، هزینه اقامت در شهرهای بزرگ مانند تورنتو و مونترال ممکن است در مقایسه با سایر شهرها بالاتر باشد.

 

انواع اقامتگاه

وقتی صحبت از زندگی و اقامت در کانادا می شود، دانشجویان بین المللی دو انتخاب گسترده برای زندگی در دانشگاه یا خارج از دانشگاه دارند. در این دو دسته، دانشجویان می‌توانند گزینه‌هایی مانند خوابگاه‌ها و خانه‌های شهری را که در دسترس دانشجویانی که در محوطه دانشگاه زندگی می‌کنند، انتخاب کنند. گزینه های خارج از دانشگاه مانند آپارتمان های مشترک، آپارتمان های مجردی، آپارتمان های مسکونی، خانه های مسکونی یا زندگی با خانواده های میزبان.

 

میانگین قیمت اجاره خانه در کانادا

میانگین قیمت اجاره خانه در کانادا بسته به جمعیت و مهم بودن شهر، متفاوت می باشد لیست اجاره آپارتمان در شهرهای مهم کانادا را قرار داده ایم تا بتوانید به راحتی محل مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

هزینه اجاره آپارتمان درهزینه آپارتمان ۱ خوابههزینه آپارتمان ۲ خوابه
تورنتو Toronto۲۱۰۰ هزار دلار (کانادا)۲۶۵۰ هزار دلار
ونکوور Vancouver۲۰۶۰ هزار دلار۲۸۰۰ هزار دلار
بریتیش کلمبیا British Columbia۱۷۱۰ هزار دلار۲۳۰۰ هزار دلار
ویکتوریا Victoria۱۵۹۰هزار دلار۱۹۹۰ هزار دلار
مونترال Montreal۱۵۰۰ هزار دلار۱۹۱۰ هزار دلار
نیوفاندلند Newfoundland and Labrador۸۴۰ دلار۸۹۰ دلار
کبک Quebec۳۸۱ دلار۱۶۳۶ هزار دلار

 

هزینه های سفر برای دانشجویان بین المللی در کانادا

کانادا دارای شبکه ای بین قاره ای است که جاده های آن تا انتهای ایالات متحده گسترده شده است. اما هزینه سفر در کانادا برای مسافت های کوتاه و طولانی بسیار گران است. بنابراین، دانشجویان ترجیح می‌دهند از مترو، قطار و اتوبوس استفاده کنند و میانگین هزینه ممکن است بین 80 کانادا  تا 110 کانادا  در ماه باشد.

 

بهداشت و بیمه

بیمه پزشکی به تخمین نهایی هزینه تحصیل در کانادا اضافه می شود زیرا بیمه شدن دانشجویان قبل از شروع برنامه الزامی است. بسته به نوع سیاست انتخابی، هزینه کل می تواند از 300 دلار کانادا تا 800 دلار کانادا در سال متغیر باشد.

 

سایر هزینه های ضروری زندگی

سایر هزینه های زندگی شامل کتاب، لوازم التحریر، عضویت در کتابخانه، غذا، خدماتی مانند اجاره، آب، برق، تلفن و هزینه اینترنت به همراه برخی هزینه های شخصی از دیگر هزینه هایی است که به هزینه نهایی زندگی در کانادا اضافه می شود.

 

ویزای دانشجویی و هزینه های درخواست

دانشجویانی که می خواهند برای تحصیلات آکادمیک یا حرفه ای در هر دانشگاهی درخواست دهند، به مجوز تحصیل کانادا نیاز دارند. برای دوره هایی که بیش از 6 ماه طول می کشد مجوز تحصیل مورد نیاز است. با این حال، به دانشجویانی که خود را در دوره ای کمتر از 6 ماه می پذیرند، توصیه می شود در صورتی که تمایل به تمدید اقامت خود دارند، برای مجوز تحصیل اقدام کنند. هزینه ویزای دانشجویی کانادا 150 دلار کانادا است. هزینه های درخواست به ملیت دانشجو و دانشگاهی که برای آن درخواست می دهند بستگی دارد.

 

میزان تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا

میانگین هزینه تحصیل در کانادا، ۱۵ هزار دلار کانادا تخمین زده شده است. این مقدار برای موسسات آموزشی و برنامه‌های تحصیلی، متفاوت است. متقاضیان علاوه بر هزینه‌های آموزشی، موظف به پرداخت هزینه‌های اقامت و زندگی نیز می‌باشند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

مبلغ مورد نیاز در هر سال (به اضافه هزینه شهریه)

اشخاصی که به کانادا وارد می‌شوند

۱۰,۰۰۰ دلار

شخص متقاضی

بیشتر از ۴,۰۰۰ دلار

به همراه یک شخص از خانواده

بیشتر از ۳,۰۰۰ دلار

هر شخص از خانواده

مالیات در کانادا

به عنوان یک دانشجوی بین المللی که در کانادا تحصیل می کند، باید بسته به وضعیت اقامت خود، اظهارنامه مالیات بر درآمد کانادا را ارسال کنید. دانشجویانی که از تدریس، دستیاری تحقیقاتی، اشتغال در کانادا یا سرمایه گذاری درآمد دریافت می کنند، ملزم به ارائه گزارش مالیات بر درآمد هستند. حتی دانشجویانی که از خارج از کانادا درآمد دریافت می کنند باید درآمد خود را گزارش کنند.

 

بورسیه تحصیلی در کانادا

با توجه به درخواست بسیاری از دانشجویان خارجی در دانشگاه های کانادا، تسهیلات و معافیت های مختلفی برای سهولت آنها در نظر گرفته شده است. این بورسیه ها به کاهش هزینه ها و هزینه های زندگی در کانادا برای دانشجویان بین المللی کمک می کند. بورسیه ها بر اساس شایستگی، برتری علمی یا مهارت های بالقوه است. دانشجویان باید معیارهای واجد شرایط بودن هر یک از بورسیه ها را بررسی کرده و بر اساس آن درخواست دهند. لیست زیر لیستی از بورسیه های تحصیلی موجود در کانادا برای دانشجویان خارجی است.

 

بورسیه تحصیلی Vanier کانادا

بورسیه تحصیلی انتاریو

برنامه بورسیه بین المللی Lester B. Pearson

بورسیه رئیس جمهور برای رهبران جهان

جایزه بین المللی رهبر فردا

بورسیه تحصیلی دانشگاه مانیتوبا (UMGF)

بورسیه تحصیلی شایستگی ورودی تجدیدپذیر Seneca برای دانشجویان بین المللی

کمک هزینه تحصیلی

بورسیه های بنیاد ترودو

 

مشاغل پاره وقت در کانادا

یک راه عالی برای تامین هزینه های زندگی روزانه در کانادا از طریق مشاغل پاره وقت است. دانشجویان همچنین می توانند برای مشاغل پاره وقت مختلف برای کاهش استرس مالی خود درخواست دهند. برای واجد شرایط بودن برای کار در کانادا، آنها باید مجوز تحصیل/کار معتبر داشته باشند و باید دانشجوی تمام وقت در یکی از دانشگاه های کانادا باشند. آنها همچنین باید در حال تحصیل در هر دوره حرفه ای، حرفه ای یا دانشگاهی باشند که بیش از 6 ماه طول می کشد و گواهی / مدرک ارائه می دهد. دانشجویان همچنین می توانند در تعطیلات زمستانی یا تابستانی خود یا حتی یک کار در دانشگاه یا خارج از دانشگاه به مدت 20 ساعت در طول ترم های دانشگاه بدون مجوز کار کار کنند.

 

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا: شهر های برتر

در اینجا میانگین هزینه زندگی در کانادا برای دانشجویان بین المللی آمده است-

City

Average Cost of Living

Toronto

37,000 CAD yearly

Vancouver

38,484 CAD yearly

Montreal

25,000 CAD yearly

Ottawa

20,000 CAD yearly

Calgary

26,904 CAD yearly

دانشگاه های ارزان در کانادا

در اینجا ارزان ترین دانشگاه های این کشور برای مدیریت هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان آمده است:

 

دانشگاه مونترال

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک مستر

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه براندون

Université de Saint-Boniface

دانشگاه گوئلف

دانشگاه مموریال نیوفاندلند

دانشگاه سایمون فریزر

 

سوالات متداول

هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان بین المللی چقدر است؟

هزینه متوسط ​​تحصیل از نظر شهریه در برخی از بهترین کالج های کانادا می تواند تا 35000 کانادا  افزایش یابد. هزینه سالانه تحصیل در کانادا می تواند از 30000 دلار کانادا باشد.

 

آیا تحصیل در کانادا ارزان است؟

بله، هزینه تحصیل در کانادا نسبت به کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا و آمریکا کمتر است. با این حال، هزینه واقعی زندگی در این کشور به هزینه شهریه، محل اقامت، سبک زندگی شخصی و هزینه های متفرقه بستگی دارد.

 

ارزان ترین دوره در کانادا چیست؟

دوره های دیپلم و دوره های یک ساله در کانادا در مقایسه با دوره های کارشناسی یا کارشناسی ارشد ارزان تر هستند. دانشگاه‌های کانادا مجموعه‌ای از تخصص‌ها را تحت دوره‌های دیپلم ارائه می‌کنند که دانشجویان می‌توانند آن‌ها را انتخاب کنند.

 

تحصیل در کانادا – راهنمای 2022-2023

 

هزینه های زندگی در کانادا در سال 2022

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top