پاسپورت ایرانی چقدر قدرت دارد؟

پاسپورت ایرانی چقدر قدرت دارد؟

پاسپورت ایرانی چقدر قدرت دارد؟ ایران در بین خوش‌استقبال‌هاست/ با پاسپورت ایرانی می‌شود به ۱۵ کشور بدون ویزا سفر کرد.

 

وب‌سایت «Passport Index»، ایران را در دسته خوش‌استقبال‌هایی که کمترین سختگیری‌ها را برای صدور ویزا دارند، دسته‌بندی کرده است.

 

بر اساس اطلاعات مندرج در وب‌سایت «Passport Index» (شاخص پاسپورت)، ایران در جایگاه نهم در میان کشورهایی قرار گرفته‌ است که کمترین سختگیری‌ها (برای صدور ویزا) را برای ورود خارجی‌ها دارد و اصطلاحا خوش‌استقبال است.

 

همچنین این پایگاه گفته است که اتباع ایرانی در حال حاضر می‌توانند به ۱۵ کشور بدون ویزا سفر کنند و برای سفر به ۳۸ کشور نیز می‌توانند ویزای در بدو ورود (ویزای فرودگاهی) دریافت کنند.

 

ارمنستان، ترکیه، دومینیکن، گرجستان، هائیتی، عراق، قزاقستان، مالزی، میکرونزی، سورینام و ونزوئلا کشورهایی هستند که دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند بدون دریافت ویزا به مدت ۱۴ تا ۹۰ روز به آن‌ها سفر کنند. این مدت زمان بسته به شرایط کشورهای مقصد متفاوت است.

 

لبنان، مراکش، ماداگاسکار، آذربایجان، نیجریه، عمان، بولیوی، بوروندی، قطر، کامبوج، کیپ ورد، کومور، کنگو، آنگولا،ساحل عاج، جیبوتی، گینه استوایی، اتیوپی، گابن، گینه، گینه بیسائو، کنیا، لسوتو، مالاوی، مالدیو، موریتانی، موزامبیک، نپال، پاکستان، پالائو، رواندا، ساموآ، سیرالئون، سیشل، سومالی، سری‌لانکا، سودان جنوبی، تیمور شرقی، توگو، تووالو، اوگاندا و زیمبابوه نیز از جمله کشورهایی هستند که ویزای فرودگاهی و یا ویزای الکترونیکی برای اتباع ایرانی صادر می‌کنند.

بر اساس این رده بندی ایران در فهرست این سایت، با ۵۳ امتیاز در جایگاه هشتادونهم فهرست رتبه‌بندی پاسپورت کشورها قرار دارد و آمریکا در صدر فهرست کشورهای با قدرتمندترین پاسپورت‌ قرار دارد. پس از آن، کشورهای سوئد، آلمان، فنلاند، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، هلند، لوکزامبورگ، اتریش، سوئیس و کره جنوبی (به صورت مشترک در رتبه دوم)، دانمارک، بلژیک، پرتغال، نروژ، لهستان، ایرلند، بریتانیا و نیوزیلند (به صورت مشترک در رتبه سوم) و کشورهای یونان، جمهوری چک، مجارستان، ژاپن، کانادا، امارات و استرالیا (به صورت مشترک در رتبه چهارم) قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن (Esc)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.
Scroll To Top